HEIM INS REICH" de eiseh van Danzig oCaatóie fi&wchJtw (GELUKWENSCHEN EN GESCHENKEN VOOR Dr. COLIJN Mij. Ziekenfonds Een nieuwe vuurhaard van conflict: Swatau in Zuid-China ZAL JAPAN TEGEN Ver. St. optreden Buiten 't boekje van de wet P. J. Goedhals t 9nq&$onjdsui Je BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 JUNI 1939 BINNENLAND De jarige neemt een vrijen middag 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. Onder overweldigende blijken van sympathie en bewondering heeft dr. H. Colijn heden zijn 70en ver jaardag gevierd. Reeds in den ochtend waren behalve tallooze brieven, kaartjes en bloemstuk ken verscheidene duizenden te legrammen van gelukwenschen binnengekomen niet alleen uit Ne derland maar ook van de Neder landers uit Hongkong, Argentinië, de Vereenigde Staten, de Kaap kolonie en andere deelen van de wereld, alsmede van vele buiten- landsche staatslieden en leidende persoonlijkheden. De minister-president heeft heden ochtend zijn gewone ambtsbezigheden op het departement van algemeene za ken verricht Van de ambtenaren en van de beambten van dit departement ontving hij een boekwerk met hun handteekeningen van Donald Grove Barnes, getiteld: „George III and Wil liam Pitt". Onder de vele geschenken, die dr. Colijn hedenochtend ontving, bevond zich ook zijn in, hout gesneden portret afkomstig van een onbekende vereerder uit Rotterdam. Om elf uur heeft dr. Colijn te zijner departemente een deputatie van katho lieke vrienden ontvangen, bestaande uit oud-minister mr. T. J. Verschuur, staats raad mr. dr. D. A. P. N. Kooien en het oud-kamerlid mr. A. Baron Wijnbergen, die den jarige, mede namens de heeren jhr O. vRn Nispen tot Sevenaer en prof. mr. dr. P. J. M. Aalberse, „De Emmaüs gangers", een origineele ets van Rem brandt, in antieke lijst aanboden. r Kort nadien heeft, de minitser-presi- dent zich naar zijn huis begeven, waar hij den Verderen dag heeft doorgebracht. DUITSCHE LOF VOOR DR. COLIJN Waardeerende woorden van de Kölnische Zeitung De Kölnische Zeitung publiceert een artikeltje van haar Haagschen corres pondent, dat geheel gewijd is aan on zen zeventigjarigen minister-president. De correspondent schrijft: „Dr. Hen- Hrikus Colijn is een van de markantste figuren in Holland. Niet alleen omdat hij het hoogste ambt in den staat be kleedt, niet alleen omdat hij de leider is van een sterke politieke partij, de streng Calvinistische Anti Revolution- naire Partij, maar hoofdzakelijk om Zijn menschelijke eigenschappen. Dr. Colijn jen de politiek, welko hij vertegemvoor- jdigt hebben in het land vele tegenstan ders en juist nu rommelt het weer in Zijn kabinet, zoodat men niet kan zeg gen of zijn regeering nog lang aan het roer zal blijven. Maar toch zoit in Hol land, bij elke prijsvraag, wie de karak teristiekste en meest representatieve Hollander van dezen tijd is, dr. Colijn zonder eenigen twijfel de meeste stem men venverven. Het belang van Colijn's persoonlijk heid, het louter persoonlijke vertrouwen, dat hij geniet zijn buitengewoon. Gedu rende zijn lange politieke loopbaan heeft hij bijna alle portefeuilles in han den gehad en in elk van zijn posten, als Officier, nis journalist en als financier heeft, hij getoond Wat hij waard is. Daar bij heeft hij hot zlcli nooit gemakkelijk gemaakt. Zijn devie3 was daarbij altijd: „Kies nooit een gemakkelijk leven, want alleen cefi moeilijk bestaan kan ons sterk maken". Zoo is dan ook nog thans Colijn de sterke man van Holland. Colijn heeft zich bij zijn volk een plaats venvorven, die uitgaat boven die van een partijleider die succes heeft. Hij is een nationale figuur en heeft als zoo danig veel bijgedragen tot het steeds groeiende TTollandsrhe nationale bewust zijn. Het, Koninkrijk heeft onder zijn leiding véél gewonnen aan genegenheid en aanzien. O.A.O. SCHOENINDUSTRIE 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. De re- geeringspersdienst meldt: In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen de beschikking van den minister van sociale zaken van 22 Juni 1939, no. 2103. afdeeling arbeid, waarbij een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie algemeen verbin dend zijn verklaard voor de werkge vers en arbeiders in dat bedrijf. De verbindendverklaring is geschied voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 De cember 1939. Bij het departement van sociale za ken zijn afdrukken van bedoelde be schikking verkrijgbaar. Aan belang hebbenden, die daartoe den wensch te kennen geven, zal, zoolang de voorraad strekt, gratis een exemplaar worden toegezonden DE WISSELING DER GOLFLENGTEN De Nozema deelt ons mede, dat ge durende het tijdvak van 1 Juli tot 1 October 1939 de programma's van A.V. R.O. en V.A.R.A. over den 1875 en den 411.4 M. zender en die van K.R.O. en N.C.R.V. óver den 301.5 M. zender zullen worden uitgezonden. BARON KRAYENHOFF ONDERSCHEIDEN Minister Steenberghe dankt hem namens de regeering '6 GRAVENHAGE, 22 Juni. Heden ochtend had een vergadering plaats van het dagelijksche bestuur der Alge meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de laatste wel ke door den scheidenden voorzitter, ba ron Krayenhoff, werd geleid. De minis ter van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft er prijs op gesteld persoonlijk in deze vergadering te ver schijnen om den heer Krayenhoff na mens de regeering grooten dank te be tuigen voor al datgene, wat hij in de lange reeks van jaren voor het Neder landsche vreemdelingenverkeer heeft gedaan, de lanlste elf jaren als voor zitter der A.N.V.V. In aansluiting hicr- C. R. Th BARON KRAYENHOFF op deelde Zijne Excellentie mede, dat het Hare Majesteit de Koningin be haagd heeft baron Krayenhoff als voor zitter der A.N.V.V. te bevorderen tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau in erkenning van zijn groote verdiensten. In de vergadering van het dagelijksche bestuur wenschte de mi nister tevens te doen blijken van de groote belangstelling die de regeering koestert voor het Nederlandsche vreem delingenverkeer en in het werk der ver eeniging. Jaarverslag 1938 voor Amers foort en Omstreken AAN het verslag 1938 van den staat en verrichtingen van het Maat schappij-Ziekenfonds "Amersfoort en Omstreken" wordt het volgende ont leend. Het fonds heeft het afgeloopen jaar aan al zijn verplichtingen kunnen vol doen. De werkloosheid onder de leden was in 1938 niet minder dan in 10371. Werd in 1937 aan gemiddeld 620 ge zinnen en aan 162 alleenstaande per sonen toeslag op de premie gegeven, in 1938 waren deze cijfers resp. 628 en 179. In de eerste maanden van 1939 waren deze getallen iets gunstiger. In totaal werd een toeslag uitbetaald over 1938 een bedrag van 11.253.15. Door de gemeente Amersfoort word (hiervan 50 betaald. Te Soest werd aan gemiddeld 50 ge zinnen en aan 3 alleenstaande perso nen toeslag gegeven. Ook hier betaalde de gemeente 50 en de deelnemers de andere 50 Te Leusden is eveneens een regeling voor de leden, die werkloos zijnr doch hier wordt door de gemeente de. volle 100 bijgedragen. De invoering van het nieuwe kwl- tanticsysteem blijkt een succes te zijn. Over 1938 is het leden- en ziekental weer toegenomen, resp. met 10.41 en 9.04 De samenstelling van hot bestuur is: di'. J. J. Lubsen voorzitter, J. v. d. Bunt secretaris en dr. C. M. Lap, penning meester. Op 31 December 1938 waren te Amers foort aan het fonds verbonden 21 huis artsen, 12 speciallsfen en 8 apothekers. Voor de buitengemeenten zijn deie cij fers resp. 17, 1 en 2. De secretaris, de heer J. v. d. Bunt, belicht aan het slot van zijn verslag het werk van de commissie, het perso neel en tandheelkundige polikliniek. De toename van het ledenaantal be treffende Amersfoort bedraagt: 259 le den van 60 ct. enz. en 279 leden van 30 ct. enz.; in totaal 797 leden van 30 ct. of 6.72 De toename van hot ledenaantal be treffende de buitengemeenten bedraagt 195 leden van 60 ct. enz. en 96 leden WERELDGEBEUREN 99 DE drie sleden, die de laatste da gen in het centrum van de we- reldbelangstelling staan, zijn Danzig, Moskou en Tientsin, thans, abrupt, vervangen door Swatau! Danzlg en Tientsin, omdat zij vuurhaarden zijn, die de wereld in onrust houden, Mos kou, will hier een vredespolitiek wordt gevolgd, die evenzeer kwade kansen bergt. Het vuur in Danzig wordt ijverig warm gehouden. Nadat den 28en April Hitler in diens Rilksdagrede onbewim peld had uitgesproken, dat Danzlg bij het Duitsche Rijk behoort, zijn de bekende Duitsche eischen aan Polen gevolgd met het bekende afwijzende antwoord van Beek. Sindsdien werd er van officieele Duitsche zijde gezwe gen. maar werden de schermutselin gen in Polen en Danzig zelf en in de kolommen van de pers des te teller gevoerd. De vorige week Is In Danzig een kul- tuurweek gehouden en deze gelegenheid heeft Goebhcls aangegrepen om de wereld duidelijk* te maken, dat het Duitsche Rijk er niet aan denkt Danzig van de agenda af te voeren. Zijrt eigen lijke taak was een rede te houden over de Duitsche cultuur, en hij heeft niet nagelnton do moderne verrichtingen op dit gebied te verheerlijken, en de ge dachte post te doen vatten, dat de eigen lijke Duitsche cultuur zoo ongeveer bij de nntionaal-Socialisten begint. Dat hoort nu eenmaal hij het bekende pro- paganda-arsenaal. Aan het slot beleed hij met bijna religieuze wijding, dat in de hand van den Führer Groot-Duitach- iand zich waarlijk in veilige hoede be vindt „Geen macht ter wereld behoeven wij meer te vreezen, want vóór ons staat, groot, sterk en machtig het Rijk, ach ter ons het volk en boven ons de Führer" In den schouwburg hield Goebbels van af het balkon een politieke rede, die weliswaar het karakter had van een „improvisatie", maar die niettemin èn door de bewoordingen èn door de ont vangst plus het commentaar in de Duilsche pers als de officieele meening van het Duitsche Rijk mag worden be schouwd. Deze rede vertoonde sterke ironische trékken en men moet toegeven dat Goebbels het spitse wapen der scham pere ironie niet zonder meesterschap hantoert. Wanneer, zoo zei hij o. m., Polen be weert dat de stedön aan den mond van den Welchsel hehooren bij het land waar de rivier doorheen stroomt, konden de Duitschers evengoed volhouden dat Rot terdam een Duitsche stad behoort te zijn. Plausibel klinkt dit argument in derdaad, tenminste voor een schare ge lijkgestemde luisteraars, maar de spre ker vergat er iets bij te zeggen, met name dat Danzig voor Polen de éénige haven van beteekenis is, dat het prac- tisch zonder Danzig de verbinding met de zee verliest, ja, dat volgens het woord van Frederik den Groote: hij die Danzig plus de monding van don Woichsel be zit, méér meester is over Polen dan hij die het land regeert... „Ileim ins Reich" de bekende leuze mogè hier nog zoo logisch klinken, wijl Danzig in wezen een Duitsohe stad is, zij krijgt niettemin een gevaarlijk accent, wan neer men de politieke consequenties in 't oog neemt. Helaas krijgen de Duit schers die niet te zieft, evenmin als het aanbod van Lord Halifax tot vriend schappelijke besprekingen ernstig wordt beantwoord. Goebbels noemde dit aan bod wel, maar verwees terstond naar de omsingelingspolitiek en naar de Duitsche krijgsmacht, do „imponeerend- ste der wereld." Nog scherper wellicht dan in Danzig heeft Goebbels het in Berlijn bij het Zonnewendefeest geformuleerd: „wij willen heroveren wat in de geschiedenis Duitsch gebied geweest is." Van onder handelen wördt hier niet meer gespro ken, vredig klonk het op dit vredige feest allerminst. En inmiddels wordt èn aan de Poolsche èn aan de Slowaaksche grens koortsachtig gewerkt aan een Oostelijke „Siegfriedllnie", die blijkbbar even onneembaar moet worden als dè „Westwall," HOE schoon en sereen deze zomer zich in de natuur voltrekt, zoo somber en schokkend moet hij blijkbaar in de politiek verloopen. Nog is de blokkade van Tientsin in Noord- Cliina geenszins opgelost, of de Japan ners forceeren de haven van Swatau in het Zuiden. De hooge temporaturen die in het Verre Oosten op 't oogenblik hecrschen, schijnen de Jnpansche acti viteit allerminst te „bekoelen". Het feit zelf is een „normale" étappe in het „incident" met China. Het is den Japan ners duidelijk geworden, dat deze havenstad een belangrijke basis is voor de materiaalvoorziening van Chineesche gueriliabenden in het binnenland. Zij willen.dezen aanvoer coüto que coüte beletten. In de 9t«d die ongeveer 100.000 Snweners telt,, woonden hij het iliibre- kon van het Japansch-Chineesche con flict ongeveer 1000 buitenlanders. Lagen ter hunner bescherming Engelsche en Amerikaanschc oorlogsbodems in do haven van Swatau? Iloo het zij Japan eischt dat deze Oorlogsbodems vandaag nog de reede verlaten, hetgeen zoowol van Engelschen als van Amcrlkaan- schen kant is geweigerd. Wij staan hier voor een conflict, dat. nog acuter vor men schijnt ann te nemen dan de blok kade te Tientsin. Dat Japan in zijn haat van Engeland tot daden komt als in Tientsin laat zich ook psychologisch heel goed verklaren, maar do laatste jaren heeft Japan alles gedaan om Ame rika juist te vriend te houden. Wordt deze politiek, die ook door economische motleven wordt gedicteerd, nu plotse ling verlaten? In waarlijk angstige spanning wachf 'de wereld...... van 30 ct. enz.; in totaal dus 486 leden van 30 ct. of 24.18 De baten over 1938 bedroegen 227.266.40, de gekweekte rente 547.53 Gereserveerd werd 2263.13. Het voor- deelig saldo il938 is 4.948.57, welke is overgebracht ten gunste van de ka pitaalrekening. EEN geval van opzettelijke roeke loosheid, mede als gevolg van drankmisbruik, werd vandaag voor het kantongerecht behandeld. Op don Hessenweg te Achtorveld, zagen twee rijksveldwachters een auto, die met groote snelheid zon der licht naderde. Een der veld wachters sommeerde den bestuur der, te stopped. De automobilist ver grootte echter nog zijn snelheid. Slechts door ijlings opzij te sprin- gen wist do veldwachter zijn leven in veiligheid te stéllen. Ook zijn collega verging het niet be ter. Deze had echter, gewaarschuwd door den gang van zaken in 't vorige geval, zijn revolver getrokken en vuur de op de banden van den langssulzcn- den wagen. Zonder resultaat echter. Door navraag wist men echter achter naam en adres van den automobilist te komen. De ambtenaar achtte het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen en eischte togöii dén onvefantwoordelijken bestuurder een hechtenis van 14 dagen benevens intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. De wet beschermt het onder geleide op den weg loopend vee tegen do onvoor zichtigheid van automobilisten, dio mot een dusdanige snelheid passcoren, dat de dieren schrikachtig worden. En dat dit wetsartikel allerminst overbodig is, blijkt wel uit het geval van den reiziger in meubelen, die een aantal koeien, be geleid door een klassiek Hollandsch boerenpaar mot te groote snelheid was voorbij gereden. Een der dieren was hier door schrikachtig geworden, opzij ge sprongen en door den auto aangereden. Dit gobeurdo op den weg BaarnNij- kerk, waar weinig ruimte voor dolle sprongen bestaat. Èen piepjong hervormer van ons so ciale leven, met een onschuldig kinder gezicht, had loopen colporteeren in een uniform die „een duidelijke uiting was yan een hepaald staatkundig streven". Men had den, jongen idealist daarvoor bekeurd, en wat ongetwijfeld smartelij ker voor hem geweest zal zijn, het prach tige uniform, met de tyrannieke laarzen van het soepelste kalfsleer, was in be slag genomen. De kantonrechter veroor deelde den kleinen delinquent tot twee gulden of één dag. Maar het uniform werd hem weer toegewezen. Onze kantonrechter is blijkbaar de laatste, om de Nederlandsche jeugd haar spel to willen ontnemen, zelfs al doet de aard daarvan ietwat uitheemsch aan. De jongeman, die in het bezit was van een vergunning tot het vangen van mollen, had Inplaata daarvan kie vitseieren gezöcht. Dit kwam hem op 4,of twee dagen te staan. De heer ing. J". Spaander schrijft Ons: Met het heengaan van P. J. Goed hals is een merkwaardige figuur uit onze gemeenschap verdwenen, merk waardig, omdat de heer Goedhal» een zeer bijzondere plaats innam in de rij van technici, tusschen bankwerker en ingenieur. Slechts zou men hem een bankwerker kunnen noemen, gezien zijn groote technische begaafdheid en ook woer niet een ingenieur door een te kleine theoretische ontwikkeling. Onder de vele technici, die Ik ontmoette, kruisen maar twee mijn weg. die ik met Goedhals zou durven vergelijken: een Fin, als Goedhals krachtig van lichaam, en een kleine taaie Sakser. Zij, alp Goedhals, ontwierpen in hun hoofd do meest gecompliceerde machines. In hun hoofd, omdat zij niet konden teckoncn. Dan konden ze dit, 't bedachte, alleen te voorschijn fooveren, door 't zelf als vaardige beeldhouwers uit 't vaste staal te bijtelen, zonder hulp, met wil, ener gie, spierkracht en taaie volharding. Zitlke lieden zijn dikwijls moeilijk voor hun omgeving, vooral In dagen van scheppingsdrang. Klanten, die dan een stuk werk willen afhebben worden in zulke uren wel eens barsch behan deld, als lastige insecten, die evenwel ook noodig zij.u voor het leven. Dan kon er bij Goedhals wel eens een bard woord, een enkele maal wél eens eon hamer, vliegen en toch joeg dit de menschen, de klanten, do bewonde raars, nlej weg, want Goedhals knapte 't meest lastige karwei op, ook al moest hij meer speciaal gereedschap maken dan 't hoele karwei mocht kosten. Ale 'n kunstenaar werkte hij door, 't geld kwam tweede. Hij bouwde zidh zelf een klcino origineele machinefabriek in de Sint Jorisstrnat en dit fabriekje was even markant als zijn schepper, 't Ge bouw, een lange pijpenlade, gaf weinig machines en daarom bouwdo Goedhals vole zijner machines op wiéion, zoodat hij zo. bulten gebruik, in een hoekje kon zotten. Goedhals ontwierp oen zeer bijzondere bankschroef, waarop hij pa tent, verwierf, naast 't velo andere tech nische work, van bijzonder gehalte, dat Uit zijn hoofd cn handen kwam. Ruim een jaar geleden vertelde Goedhals mij, dat oen nrta hom dit liardc workon ver boden had. Hij zou er aan sterven, maar aan niets doen eerder. Dat wist nlj ze ker en hij had nog een zeer bijzondere zaagmachine in zjjn hoofd. Die gecom pliceerde zaagmachine staat klaar, H laatste denk- en handwerk van dézen begaafden constructeur-mechanlclen, P. J. Goedhals. Dat hij eindedijke ruste. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) „MIDDENSTANDDIPLOMA NA HET MULO-DIPLOMA" EN HANDELS. ONDERWIJS Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Grasdijk in het Maandag ochtendnummer van dit blad, zou ik gaarne eenige opmerkingen maken. De schrijver richt een ernstige waarschu. wing aan de ouders.middenstanders om ,.zich niet te laten bedotten" door een plan, dat aan een der lagere scholen hier ter stede schijnt te bestaan, om, aansluitend bU de zesde klasse der lagere school, een opleiding voor het Middenstandsdiploma in het leven te roepen, (Dus. als ik het goed begrepen heb, In het leerplan van een zevende en achtste leerjaar de vakken van het examen voor het Middenstandsdiploma op te nemen). Ieder, die de eischen voor dit ext kent, of nog liever, die weet, wat de doeling van de studie voor dit diploma is en begrijpt, dat slechts een goed ont wikkelde middenstand in de toekpmst zich zal kunnen handhaven, zal van harte met deze waarschuwing instemmen. Alleen vraag ik me af, of zjj niet overbodig is, want ik geloof, dat elke middenstander, uit zich zelf^ wel bU de aankondiging van een op leiding als boven genoemd, zal begrijpen. Wat de bedoeling ervan is. Aan deze waarschuwing laat de heer Gras dijk eenige opmerkingen vooraf gaan, die ik gaarne eens nader zou willen beschou wen, Hy schrjjft: „Bjj een eerlijke vergelijking blijkt, dat de goed geoutilleerde Mulo- school (eveneens 4-jarig) (die) aan leer lingen van denzelfden leeftijd als op de Handelsschool een opleiding geeft, die niet voor die der Handelsschool onderdoet, die velen aanlokt." Ik meen in staat te zün die eerlyke gelijking te kunnen maken. Gedurende 14 Jaar heb ik het Mulo-onderwys met enthou. siasme gediend; Ik zal steeds de grootste waardeering voor het werk van mijn oud collega's by dit onderwijs blijven behouden; ik ben nog lid van de Vereeniging voor Mulo; ik heb, behalve andere vakken, die 14 jaar lang aan de scholen, waaraan ik werkzaam was, Handelskennis in de examen klasse onderwezen en meen dus over dat onderwijs te mogen meepraten. Sedert bUna een jaar ben ik nu verbonden aan de Han- delsdngschool te Amersfoort, ken het on derwijs aan die school nog niet zoo grondig als dat aan een Mulo-school, doch meen toch er genoeg van te weten om myn oor deel te kunnen geven, En nu ik kennis ge nomen heb van wat den leerlingen der Han- delsdagschool van boekhouden, handelsrcke- nen en handelskennis geleerd wordt kan ik den schrijver zeggen, dat reeds voor deze vakken (de eenige op rechtstreeksch Han delsgebied, die ook aan de Mulo-school den onderwezen) er een behoorlijk verschil bestaat. Bovendien heeft de Handelsschool, om maar iets te noemen, vakken als Recht van het maatschappelijk verkeer, staathuishoud kunde en statistiek, scheikunde en waren kennis en handelscorrespondentie, vakken, die zelfs niet aan Zen Mulo-school kun nen worden onderwezen. Misschien zou de heer Grasdijk eens wil len informeeren naar de eindexamen-opga ven van dit jaar (en vorige jaren) voor do. ze vakken. H'u zou dan een indruk krijgen van de vele voor den toekomstigen zaken man Uiterst nuttige onderwerpen, die onder talrijke andere aan de orde zijn geweest, Hoe wordt b.v. de aardrijkskunde en ook de geschiedenis niet op geheel andere wyze behandeld, dan aan onze Mulo-scholen. En hoeveel Mulo-scholen (die voor het diploma opleiden) onderwijzen evenals onze han delsdagschool, stenografie en machineschry- ven? Aan Mulo-scholen, waar men niet „al leen maar denkt aan het verzamelen van veel leerlingen", (zooals de schrijver Zegt van een of andere lagere school) aan de Mulo-scholen dus, waaraan ondergeteekende de eer en het genoegen heeft gehad ver bonden te zyn geweest, gaven we aan ouders, die er om vroegen, vaak het advies hun kind, als het een goede leerling was, maar op de Middelbare Handelsschool te plaatsen, al vodden we het vervelend dien leerling te moeten verliezen. Trouwens ver scheidene leerlingen, ook uit Amersfoort en omgeving, die het Siulo-diploma reeds heb ben behaald komen nog daarna naar de Handelsschool om hun z.g, handelsopleiding te voltooien. De raad, die de schriiver geeft ln de tweede kolom van zyn ingezonden stuk, aan „bezitters van het Mulo-diploma, die daarna de handelsrichting inslaan", om een clubles te volgen voof het Middenstandsdi ploma en de practijkexaméns ln boekhouden is dan ook op zijn minst genomen zeer on- volledig. Zeker, voor degenen, die geen hoogere aspiraties hebben dan een eenvoudige, on dergeschikte betrekking, ook op lateren leef tijd, op een handelskantoor of bureau, kan dat een goede weg zijn. Zy, die beter voor hun toekomstige taak willen voorbereid worden, zullen goed doen nog het onderwijs ln de hoogste twee klas sen van de Handelsschool te volgen. Dan hebben ze als te zelfstandig Middenstander willen worden, geen Middenstandsdiploma meer noodig: ze weten en kunnen dan veel en veel meer en kunnen desgewenscht nog steeds voor de practijkexamens in boek. houden en talen gaan werken, waarvoor hun grootere algemeene en technische ontwikke ling hun dan een nog beteren grondslag biedt. Menige oud-leerling der Amersfoortschc 4-jarige Handelsdagschool is in den loop dec TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pe- sie's bad was hedenmorgen 71 gr. F. of 21 gr. C, Het diploma werd behaald door Rudi van Dijk. EXAMENS Te Utrecht slaagde voor het candi- daatsexamen Wis- en Natuurkunde on ze stadgenoot M. van Dam. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 280 wagens aangevoerd. PERSONALIA Onze oud-stadgenoot IJ. E. Dijkstra, Technisch ambtenaar gem. Haren, is be noemd tot gemeente-architect in de Wierlngermeer. 'a Driehoekig bord (punt naar boven) met roods* rand is de waarschu» 4^7 wing voor mogelijk gevaar. VÜÜU!li> „0 Rond zijn verkeer»- borden, die een verbod of een gebod inhouden. Q jaren door onze groote cultuurmaatschap pijen uitgezonden naar Indië. Met hoeveel leerlingen der Mulo-school is dit het geval geweest? En nu nog tot slot eeen opmerking over een alinea uit de tweede kolom van het ingezonden stuk. Er staat daar: „Een vergelijking tusschen de Handelsavondschool en de Mulo-school wil ik nu maken." Ik vrees, dat hier een stuk is weggevallen of door de redactie is geschrapt, want de vergelijking wordt niet fegeven. (Niet geschrapt en niet weggeval- en Red.). Onmiddellijk volgt de mede. deeling over het verslag van de vergade ring der Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei. Deze Kamer zal vrijstel ling vrageh van het Middenstandsexamen Handelskennis voor gediplomeerden der Handelsavondschool te Amersfoort, die de speciale opleiding voor het z.g. Midden standsdiploma aan dit onderwijsinstituut hebben genoten. En de schrijver wil, dat de Kamer dit ook vraagt voor de vier Mulo. scholen in onze stad. HU voegt dear te recht aan toe, dat die vrijstelling dan over het geheéle land zou moeten worden gegeven aan de Mulo-scholen, die dé han delsvakken „volledig" geven. Ieder begrijpt echter, dat het dan niét een kwestie is van de Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei, maar van een of andere landelijke Instantie. Hier echter werd speciaal iets voor een Amersfoortsche school gevraagd. Niet alle Handelsavondscholen n.l. zijn ingericht als de Amersfoortsche. Weet de schrijver wel, dat na een geza. menliike opleiding van twee Jaar de Amers foortsche Handelsavondschool de leerlingen splitst in twee groepen; één groep, die de kantooropleiding volgt en een andere die gedurende een jaar uitsluitend dege lijk onderwijs ontvangt in de echte „Mid denstandsvakken": Nederlandsche taal en correspondentie, enkel boekhouden han. delsrcker.en. handelskennis, wet s ken nis en bedrijfsleer? En meent de schrijver ook niet dat het einddiploma van laatstgenoemde afdeeling gezien juist deze vakken, die ook en uitslui tend op het examen voor het Middenstands diploma worden gevraagd in de eerste plaats recht zou moeten geven op vrijstel ling van het examen voor dit diploma? Laten we daarbij niet vergeten, dat in be doelde afdeeling slechts worden, toegelaten leerlingen, die het onderwijs in de eerste en tweede klasse met VTUCht hebben gevolgd e n zy, die een voldoende vóórontwikkeling hebben (als eenige jaren H.B.S. of Mulo) blijkende uit een toelatingsexamen. (Bezit ters van het Einddiploma Mulo,' worden zonder examen toegelaten). Over het feit dat het programma van het Mulo-examen niet aan de speciale eischen van het Middenstandsdiploma vol. doet, al is de algemeene ontwikkeling der Mulo-diploma bezitters ook groot genoeg, waren dit jaar wel alle Mulo-onderwijzers het eens^ Of het mogelijk en wenschelyk is, het eindexamen-programma ermee in overeenstemming te brengen, bestaat, blij kens wat in de onderwyspers daarover ge schreven is, nog groot verschil van mee- nlng. Heeft men het recht op de Mulo-«ehooI wetskennis en bedrijfsleer te onderwijzen? En wie heeft daar aan deze school de be voegdheid voor? Het zyn alle vragen, die mijn oud-collega's zich dit Jaar in hun organisaties gesteld hebben. Nu ik niet weet, welke vergelijking de schruyer nog verder tusschen Handelsavond school en Mulo-school heeft gemaakt, zou ik nog even willen wijzen op het feit, dat lk vroeger zelf wel eens verkeerd heb vergeleken. Het gebeurde wel, dat een oud leerling van onze Mulo-school, die direct na het examen ^moeat gaan verdienen", en dus een betrekking op een kantoor had ge zocht, de derde klasse (kantooropleiding) van de Handelsavondschool ging bezoeken. Ik noemde dat eerst een dwaasheid doch zag later beter in. Ik ken den schryvei van het bewuste artikel niet, ik meen ech- ter_ uit den inhoud van zyn stukje te be grijpen, dat hy aan een Mulo-school, even als ik vroeger deed, les geeft in het vak Handelskennis. Misschien leidt hij wel, evenals ik indertijd deed. op voor het prac- tykdlploma boekhouden. Heeft hij dan nooit zoo'n oud-leerling bij zich gekregen en heeft hy dan niet geconstateerd, dat deze er nog aardig wat by had geleerd in die derde klasse „Kantooropleiding" der Handels avondschool? En heeft een gesprek met zoo'n leerling hem dan niet, evenals my, geleerd, dat deze oud-leerling zeker een grootore algemeene ontwikkeling had dan sommige medeleerlingen der Handelsavond school, dat hij wat grammaticale en alge meene woordenkennis by de vreemde talen betreft, zyn medeleerlingen de baas was, doch dat hij op 't gebied van boekhouden, handels- rekenen en handelscorrespondentie in eigen en vreemde talen nog veel had geleerd, dat de Mulo-school hem niet had kunnen ge ven? Het Is jammer, dat de heer Grasdijk éen oordeel velt over dingen, die hy blijkbaar niet of zeer onvoldoende kent. Het doet afbreuk aan zy'n goede bedoelingen om een uitwas van de opleiding voor het Midden standsdiploma aan de kaak te stellen. Wil hij van de programma's of van het werk op de Handelsdag- en avondschool (kantooropleiding en middenstandsoplei ding) iets meer weten, dan zal ik hem zeer gaarne naar myn vermogen inlichten. Nog beter is misschien, dat hij inlich tingen vraagt by den betrokken directeur. Hy zal er zich dan voor kunnen hoeden in de toekomst twee geheel verschillende schooltypen als gelijkwaardig voor te stel len, die dat in wezen niet z\jn en ook niet kunnen en willen zijn. Kort naschrift Als de keus Handels(dag)sehóolMulo- school op 12-jarigen leeftijd kan gemaakt worden en men vraagt een speciale handels opleiding, dan neme men de Handelsschool. Maar is de beroepskeuze verschoven naar het 17de jaar. dan neme men n& het Mulo diploma niet nog eens één of meer klas sen van de Handelsschool. (Aan het adres van den heer Nierop, se'er. II. en N. afd. A'foort KNMBs hier woer hetzelfde „lok ken). Ons advies: techn. richting M.T.S., an deren Zeevaartschool, Hoogere Textielschool of voor de Cultures naar een Koloniale school (Deventer). Vroeger kon men hier in Amersfoort op de Hoogere Handels, school. Meer dan eens hebben we van de Mulo-school daaraan een leerling geleverd. Onlangs verzekerde één van hen nog, dat ik hem de stoot in de handelsrichting had gegeven, want via de Hoogere Handelsschool gevolgd door de Handels-Hoogeschool, was «U gekomen tot een pracht-resultaat. Zeker de Handel9(dag)school heeft vakken die aan een Mulo-school niet worden onder wezen; ook kunnen Aardr. en Gcsch. zich meer in handelsrichting bewegen, maar na Handelsschool en Mulo-School staan de di- floma-bezitters ongeveer met gelijke a n s e n, voor verdere studie zoowel als voor de practyk, (kantoor enz.). Voor de praktUk-ex. in boekhouden heb ik even goed met bezitters van het Mulo-diploma na on geveer 1 maanden succes gehad ala met die van de Handelsschool. Voor de talen blijkt ook de grondslag niét te verschillen. Op de Handelafavondjschool knmon in de eersté klas veel leerlingen, die in de eerste klas Mulo-school niet meekunnen, cn na twee jaar a v o n d-ondérw'us wil men deze aan 't eind v. d. tweede klas gelijk stellen met de geslaagden voor het Mulo examen (na vier jaar dag-onderwijs). (Adres heer N.; „lokken"). Eft nu mag de Amersfoortsche Handels (avond)SChool anders zyn ingericht dan an dere, maar het blijft één avondschool, dat zegt hier alles. Volgens myn 20-jarige er varing moeten bezitter» van het Mulo-dü ploma dezen omweg niet Inslaan. G. GRASDIJK

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3