DE SENAAT WERKT IN SNEL TEMPO Schaduwen aan de kust Het ontwerp autovervoer-personen en het vluchtelingenkamp aangenomen Radio-programma s Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 - TELEF. 77 GLASTRA'S VISCHHANDEL GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen J. Jefferson Farjeon 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORT5CH DAGBLAD DONDERDAG 22 JUNI 1939 In de voortgezette vergadering van de Eerste Kamer, waarin aan de orde was het ontwerp inzake motorvervoer van personen, heeft dp heer v d. B i 11 (S.D.) betoogd dat hij aandringt op vereenvou diging der aanvragen. Hop zal daarover worden beslist, nu de minister een com missie van advies uit dp ondernemers gal samenstellen? De menschen die on der de regeling vallen en op coöperatie ven grondslag optreden, doen dat ech ter niet voor hun genoegen. Het gevoel zal bovenkomen dat de wet voor hen een soort plagerii is. De minister voor kortte dit. door te bepalen, dat voor het door spr. bedoelde groppsvervoer geen aanvrage noodiir is. Dehpervan Sasse vanTJsselt (R K.) acht de woorden van art. 4 in zake ..hedrilf of nevenhedrijf" volko men luist. Spr. dpelt de hezwaren van dpn vorigen spreker niet. op inridische gronden. Spr. hoopt dat de minister met de wet het sijrrpe zal hebben, dat hij er zich van voorstelt De heer van Bönninghau- sen (N.S.B.) betreurt het dat de regeering niet een oplossing van het vraagstuk in zijn geheel heeft weten te vprkrijgen. Nu werd er hier. dan daar weer wat geregeld, onderling was dit dikwijls in strijd, en ook was niet zelden de eene mi nister met den anderen in strijd. Het wordt onmogelijk gemaakt het geheele vraagstuk in één geheel te bezien. Het aanschaffpn van auto's wordt zoo niet gemakkelijker gemaakt. Dit kan niet alleen verklaard worden door den slechten toestand van de spoorwegen. Men zal zich hebben aan te passen bij een goedkoop vervoer voor de minst draagkrachtieen. Vprcellikt men de toe standen in het bui'tenland. dan hliikt dat de Ned. spoorwpgen met hun tarie venpolitiek nog heel wat voor het pu bliek kunnen doen. Bovendien Is voor de defensie een groot park van auto bussen van meer waarde dan de veel kwetsbaarder spoorwagens. De vergadering wordt om één uur «en half uur geschorst. De minister van waterstaat, de heer van Buuren. dankt voor de welwillende ontvangst die het wetsontwerp in de Eerste Kamer mocht hebben. Dat met het ontwerp het glibbe rige pad der ordening was betreden kan spr. niet toestemmen. Het is niet anders dan de consequentie van vroegere stappen. Over de kans van verstarring is reeds herhaalde lijk van gedachten gewisseld. De vergelijking van het aantal auto's met dat in andere landen is onjuist door het groot aantal goede water wegen hier te lande. Toch voorziet Minister van Buuren ook spr. nog een belangrijken groei van het aantal auto's hier te lande. Maar een niet onbeperkte groei is nog geen drang naar vermindering. Inder daad moet het vervoer worden gezien als een eenheid, een onderdeel ervan mae niet groeien ten koste van het ge heel. De vervoerregeling moet dus in één wet worden neergelegd. De fiscale rege ling behoort daarin niet. Men zou een verkeerd mengsel krijgen. Unaniem is de opvatting, het vervoer in zijn geheel te dienen. De middelen die dit ontwerp gepft. dienen alleen voor een normale eenheid. Ook in andpre landen wil men geen eenzijdig ontwikkeld vervnersap- naraat. Ook de spoorwegen moeten van zoo breed mogelijk nut zijn voor de samenleving, toegankelijk ook voor den klpinen man. Maar dan mogen ze niet worden afgeroomd door kleine ondernemingen, wier bestaan niet anders is dan het afroomen. In geval van oorlog is niet alleen het autovervoer doch zijn ook de spoorwegen van groot nut voor mas- savervoer. Ook elders met name in Duitschland. neemt men dit stand punt in. Wat de artikelen betreft, was het uiterst moeilijk tot een scherper gesteld criterium te komen. Bij de uitvoering zal een juiste toepassing worden ge handhaafd. Meer imperatieve voorschrif ten voor de dienstregelingen in de wet waren niet daar op hun plaats, bij alge- meenen maatregel van bestuur zullen er voorschriften worden gesteld. Voor schriften omtrent aan de bestuurders te stellen eischen zullen zoo noodig wor den gegeven. T.a.v. groepsvervoer is het de bedoeling dat hieronder beperkte groepen personen, die per autobus rei zen. zullen vallen. De regeling zal soe pel zijn. Het belang van coöperaties oor vervoer zal worden in acht geno men. Dergelijke aanvragen zullen gelijk worden behandeld als andere. Een coö peratief en een ondernemers-vervoer is echter niet altijd met elkaar te verge lijken. Beroepsvervoer beteekent bet vervoer als beroep, dat de ondernemers uitoefenen. Hier was dus misverstand. Het wets-ontwerp wordt z.h.st. aange nomen, tegen de N.S.B. Vluchtelingenkamp Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1939 (vluchtelingenkamp). De heer Kranenburg (V.D.) zegt dat de minister een gedecen traliseerde regeling niet gewenscht acht en dat de comité's het daar* mede eens zijn. Spr. gelooft dat dit niet geheel juist is. Een samenbren gen van 200 heterogene elementen in één kamp is niet juist en zal uit den aard der zaak een dwang-ele- ment met zich brengen. Het voorge stelde plan ls een belemmering voor de betrokl^enen om aan hun emigra tie te werken. De comité's verkeeren in zeer moeilijke positie tegenover de re geering. Spr. meent dat aanneming van het ontwerp is te ontraden. De heer V o r r i n k (S.D.) merkt op dat de minister het verwijt van bureau- cratischen opzet van het plan van de hand heeft gewezen. In de dagen van den grootsten druk zijn de voorwaarden tot opneming in een kamp aanvaard door comité's en in doodsnood verkee- rende vluchtelingen. Niets belet de re geering, nu men een overzicht heeft van het aantal personen en hun bijzonder heden, naar een oplossing uit te zien. Het aantal vluchtelingen hier te lande is te schatten op 20 A 25 duizend, waar van ongeveer 10 pet. bij het kamp is betrokken. De zorg voor emigratie is de voornaamste taak van het Joodsche vluchtelingencomité. Een centraal kamp is daar niet voor gewenscht, evenmin voor scholing en opleiding. Helaas is het ten deele een strafkamp, daar er een afzonderlijke afdeeling voor lagalen komt. Hier komt de reputatie van ons land in het gedrang. Een kamp als dat van de N.C.S.V. is geschikt voor in vacantiestemming verkeerende studen ten, dos winters is het beneden de eischen voor een langdurig verblijf. Zoo zal het ook in Westerbork zijn. Eon eenvoudiger en hetere oplossing dan dit kamp is mogelijk. De heer van Vessem (N.S.B.) zegt dat in de Tweede Kamer het standpunt der N.S.B. tegen het voorgestelde reeds uitvoerig is uiteengezet. Spr. is van meening dat niet zulk een groot aantal vluchtelingen in ons land had mogen zijn toegelaten. Men wil nu een kamp, dat kosten zal meer dan gemiddeld f 400 per persoon. Met den houw van wonin gen ad. f 400 per persoon ware betere huisvesting verkregen. Dit bedrag is wel voor vluchtelingen beschikbaar niet voor Nederlanders zeiven. Aanvankelijk is de minister optimislisch geweest t.a.v de exploitatie en de kosten er van. doch thans is het Joodsche vluchtelingen comité tegen een formecle garantie der kost.cn. De minister is lichtvaardig met landsgelden omgesprongen, als hij destijds geen voldoende garantie heeft gehad. Het goede hart van den minister is niet in overeenstemming met wat in de practijk gebruikelijk is. Minister van Boeyen Het kamp komt bij Westerbrok. Een boer in de nabijheid heeft zes jaar lang zijn boerderij gepacht, hij heeft de slech te jaren meegemaakt en moet nu 1 No vember 1939 zijn land en 1 Mei 1940 zijn woning ontruimd hebben. Een Ne derlander, verdreven door Joodsche vluchtelingen. De N.S.B kan haar stem niet aan het ontwerp geven. De heer de Bruijn (R.K.) zegt dat de minister zijn goed hart getoond heeft Wat de heer Kranenburg betoogde, be rust op wenschen van de stichting ter verdediging van cultureele en maat schappelijke belangen van vluchtelin gen, niet van het .Toodscb vluchtelingen comité. Spr. brengt hulde aan den mi nister, de comité's zijn van hem onaf hankelijk. Moeten de vluchtelingen wor den opgenomen in onze vrije maatschap pij, of moeten ze elders een heenkomen zoeken? De regeering heeft het ant woord gegeven; ze moeien zooveel mo gelijk naar elders, spr. is het daarmede eens. Voorkomen moet worden vestiging ten nadeele onzer reeds zoo zwaar gedu peerde handel en industrie. Volkomen terecht heeft de regecring tegen de buitenlanders gezegd, hen voorloopig te helpen. Het is wenscbelijk, dat de be trokken buitenlanders zooveel mogelijk op enkele punten te concentreeren. De regeering doet me' dit ontwerp haar plicht, spr. zal ei zijn stem aan geven. De minister van binnenlandsche za ken, de heer van Boeyen ontkent dat de watervoorziening van Groningen gevaar zou loopen. Wat de kosten van f 400— per persoon bcireft, hier moe ten gebouwd worden scholen, werk plaatsen, enz. Men kan dit niet vergelij ken met den bouw van eenvoudige ar beiderswoningen. Uitgangspunt bij deze zorg is het gezinsbelang, kinderen moe- RITSEMA STOFZUIGERS OUDSTE FA5R|FA_HILVERbUK_l5 MODELLEN WA. J 24.75 H. r< VIANDENSTR. 10 KINDERHOEKJE 158- Eindelijk zijn zij gearriveerd- Het koffertje wordt geo pend en tot groote verbazing van den koning, wordt Pam te voorschijn gehaald. Zóó klein had hij zich het ventje niet voorgesteld. Ongelooflijk. 159. Pam staat nu op 's konings hand. Deze bromt heel veel en schijnt iets te willen zeggen, doch Pam verstaat er niets van. Dan plaatst de vorst hem op ziin schrijftafel- ten door hun moeder verzorgd worden. Altijd is de bedoeling geweest, één kamp te bouwen. Aanvankelijk dacht spr. aan 2500 personen. Dit aantal is inmidde!3 toegenomen, en neemt, nog steeds toe. Vraagt spr. dus gei J voor ten kamp van 2500 personen, dan is uu3 duidelijk de bedoeling, een selectie» ie maken. Zoo was de bedoeling van meet af. Een werkgcmeenschao ter om bereiding der emigratie. Het is bet belang der vluch telingen, dit centraal te doen, anders vallen de vluchtelingen in een groot aantal groepen uiteen. Er is aan spr. aanvankelijk een ga rantic van 5 A fc millioen geboden en nog enkele millioencii. Spi. heeft diep respect voor de daaraan \erbonden toe wijding, dit geldt met all«-en Joden, o >k Protestanten en R Katbclieken Het was zaak echter, een schriftelijke ga rantie te hebben Dit is zeker, dat t'e betrokkenen zich als één man achter de zaak stellen. Dit is voor spr. voldoen de, cn naar spr. hoopt ook voor 'de kamer. Na repliek van de heer en Vorrin* (S.D.) en van Vesszin (N.S.B.) en dupliek van den minister (die mededeelde dit het verschil tussrhen legaal en illegail zoo spoedig mogelijk zal vervallen), wordt het wetsontwerp aangenomm met 26 tegen 14 stemmen (tegen de Sic Dem., Vrijz. Dem. en N.%.B.). DOODELIJK ONGEVAL OP STAATS MIJN MAURITS LUTTERADE, 21 Juni. Gisteravond omstreeks tien uur werd op de Staats mijn Maurits de handlanger L. H. R. uit Elsloo, die belast was met werkzaam heden aan de klaarinstallatie voor slik, vermist. Vanmiddag om half een werd zijn stoffelijk overschot gevonden in een der tanks, waarin hij op onverklaarbare wijze moet zijn gevallen. R. was 27 jaar oud en ongehuwd. VRIJDAG 23 JUNI HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. Alge meen programma, verzorgd door de K.R.O. 8.009.15 Gram.muziek. (Om 8.15 Berich ten). 10.00 Gram.muziek. 11.30 Bvjbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 P. Wyn- appel's strükcnsemble en gram.muziek. 1.45 Gram.muziek. 2.00 Orgelconcert. 3.00 Gram. muziek. 4.30 KRO-orkest. 5.15 Gram.muziek. 5.30 Peregrinos-orkest. (6.006.20 Land- cn tuinbouwcauserie en ca. 6.30 Berichten). 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Enkele kanten van het vreemdelingenvraagstuk". 7.35 Gram. muziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-or kest, KRO-Melodisten, Jodel-Trio en solisten, 10.00 Gram.muziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Cabaret-programma. 11.0012.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 VAR^ 10.00 VPRO. 10,20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7 30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 .VPRO. 11.00—12.00 VARA. 1.00 Gram.muziek. (Ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Zang en piano. 11.10 Declamatie. 11.30 Esme ralda. 12.00 AVRO-Amusementsorkest. (Om 12.15 Berichten). 12.45 Gram.muziek. 1.15 De Palladians.2.00 Discocauserie. 2.45 Ensem ble Johny Kroon en gram.muziek. 4.00 Gram. muziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram. muziek. 5.45 VARA-orkest. 6.28 Berichten. Letterkundig overzicht. 6.50 Gram.mu ziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Cyclus „Rei zen en trekken". 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Cyclus „De beginselverkla ring van de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme" 8.00 Klarinet en piano. 8.30 Causerie „Vrijzinnig Protestan tisme in andere landen." 9.00 Jack de Vries' Internationals en solist. 9.30 Radiotooneel. 9.45 Orgelspel. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Gram.muziek. 11.30 Jazz muziek (gr.pl.). 11.6512.00 Gram.muziek. DROITWICH. 1500 M. 11.40—11.50 Gra- mofoonmuzick. 12.10 Orgelconcert. 12.35 Jack White's Collegians. 1.20 Causerieën „Empire Exchange". 1.352.20 Solistencon cert. 2.453.05 Zang, 4.15 Cabaret-program ma. 4.50 Radiotooneel, 5.20 Gram.muziek. 5.40 De „Four Troubadours" en solisten. 6.20 Be richten. 6.50 Orgelspel. 7.05 Parlementair overzicht. 7.20 BBC-Variétc-orkest en solis ten. 8.05 Het Menges Strijkkwartet. 8.40 Ra diotooneel. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoor dracht. 10.05 Reportage. 10.35 BBC-orkest. 11.20 Billy Bissett's Canadians en solisten. 11.50 Gram.muziek. 12.1512.20. Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 11.20 Cantrelle- orkest. 1.25 Gram.muziek. 3.35 Cellovoor dracht. 3.50 Zang. 4.50 Pianovoordracht. 5.05 Zang. Gentil-kwartet. 6.35 Zang en piano (met toelichting). 7.25 Zang. 7.55 Gram.mu ziek. 8.50 Radiotooneel. 11.2012.50 Nacht concert. KEULEN. 456 M. 6.50 Gram.muziek. 7.35 Meininger Landesorkest. 8.509.50 Hermann Hagestedt's orkest. 12.20 Het Omroep-amu- sementssextet en solisten. 1.35 Stedelijk or kest Saarbrücken. 2.303.20 Fabrieksorkest. 4.20 Het Omroeporkest. 5.35 Stedelijk orkest Solingen. 6.10 en 7.20 Gram.muziek. 8.30 Leo Eysoldt's orkest. 9.20 Opera „Schwarz- schwanenreich" (opn.). 12.05 Gram.muziek. 12.203.20 Gevarieerd nachtconcert (opn.). BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.ï 12.20 Gram.muziek. 12.50 en 1.30 Het Omroep orkest. 1.502.20 en 5.20 Gram.muziek. 7.20 Het Omroepdansorkest en gram.muziek. 8.20 Gram.muziek. 8.23 Het Omroeporkest. 9.20 en 10.30 Het Omroepsymphonie-orkest. 11.00 il.20 Gram.muziek. 484 M,; 12.20 Gram.muziek, 12.50 en 1-30 Het Radio-orkest. 1.502.20 en 5.20 Gratn.- muziek. 5.36 Zang. 5.50 Vioolvoordracht. 6.05 en 6.50 Gram.muziek. 8.20 en 9.35 Het Radio orkest mim.v. solist. 10.3011.20 Gram.mu ziek en zang. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.35 Uitzending voor reservisten. 9.35 Populair concert. 10.20 Berichten. 10.40 Sportnieuws. 10.50 Pianovoordracht. 11.00 Berichten. 11.20 12.20 Het Stuttgarter Strijkkwartet. SMULKOEKEN per pak 15 ci, BLIKJES CHOCOMEL Inh. H liter per bl. 25 ct. WA TETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Kaasomelet. Klop 4 eieren uit met peper en zout, en 4 eetlepels'melk, doe er 100 gr. ge raspte oude kaas bij, en bak van dit mengsel een omelet als eieromelet, strooi er even voor het opdienen wat geraspte kaas overheen. VOOR DE MIBDAGTAFEL Tarbot met peterseliesaus. Aardappelen Sla Caramelvla. Bereiding vischschotel: Kook 4 moo- ten tarbot op de gewone wijze gaar. Breng Yt L. water aan den kook met 1 theelepel zout, en roer er 3 eetlepels aangemengde maizena door; laat de saus c.a. 5 minuten zachtjes doorkoken. Neem de pan van het vuur of zet ze op een dubbel asbestplaatje op de stoom van kokend water, en roer er bij kleine beetjes 100 gr. boter door en ten slotte 1 eetlepel zeer fijngehakte peterselie. r De bpnoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40. Tel. 92. Na automatiseering Tel. 4092 wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r s- foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden vrij aan kw&rtaal-abonné's een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest, Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het derde kwartaal 1939 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. FEUILLETON Naar hef Engelsch van 86) De gek sis hij dat was richtte zich voorzichtig op, en verhief zich in zijn volle lengte. Hij kroop naar het venster en onderzocht het. Hij scheen te overwegen of hij hier niet naar bin nen kon komen. Het raam stond op een kiertje. Maar toen veranderde hij van plan en liep voorzichtig om den muur. totdat hij zich verborgen hield in een hoek. „Hij gaat naar de voordeur", fluister de Napoleon. ..Daar zal hij waarschijn lijk wachten tot ze er uit komen." „Met zijn afschuwelijke bijl." „Ja." „Dat kunnen we niet laten gaan. hè?" „Het zou hem recht verschaffen, als het gebeurde." antwoordde Napoleon scherp. ..Ik zeg je Guv. op 't oogenblik denk ik slechts aan een ding. en dat is dfe arme mijnheer Fvne. De honden! Mogelijk is een van hen bezig hem te pijnigen voor we hem kunnen helpen- De machtsbalans is niet erg gunstig voor ons, weet je." Hij haalde diep adem. „Ik wou. dat ik mijn revolver ge houden had' Als een idioot heb ik hem weggegooid... Stil nu! Ik hoor ze naar beneden komen. We kunnen beter er gens gaan schuilen, waar we gelijk de voordeur In 't oog kunnen houden. Er zullen interessante dingen gaan gebeu ren." „En wanneer die interessante dingen eens met ons gebeurden?" merkte Guy op, toen zij zich voortbewogen. Zij bereikten den muur van de hut, en terwijl zij dezelfde weg volgden als de krankzinnige, kwamen zij bij den hoek. Bij den overdekten ingang stond de gek. Zijn oogen waren gericht op de voordeur. De deur ging open. HOOFDSTUK XXVI. De schaduwen ontmoeten elkaar Hun besluit ten spijt is het zeer twij felachtig hoe Napoleon en Guy hun neutraliteit zouden hebben kunnen be houden, als de gebeurtenissen van de volgende seconden hen niet met zulk een ongelooflijke snelheid hadden over vallen. Toen de deur open ging zwaaide de wachtende zijn arm naar achteren en een oogenblik schoot hij met 'n ware moordlust naar voren; maar het bedoel de slachtoffer werd gered door een dub bele waakzaamheid, die gedurende de laatste dagen nog was ontwikkeld de waakzaamheid van een man, die- aan den rand van den afgrond, voort durend er op is voorbereid, dat er iemand kan komen en hem overvallen. Er klonk een hevig gebrom, toen de op doemende gedaante zich bukte. De aan valler, die zijn evenwicht verloor toen zijn lichaam voorwaarts schoot en zijn zwaaiende arm niet* anders dan lucht raakte, struikelde hopeloos en viel in twee groote 6terke armen. „Laat los L** snikte hij, „Dat zou je willen!" schreeuwde de eigenaar van de sterke armen; en ter wijl hij grimmig vasthield, riep hij over zijn schouder heen: ,<Vlug, Joe leg hem neer. Ik heb je hier noodig." „Duivel, duivel!" snikte de man voor wicn de blaadjes nu waren omgekeerd. „Je zoudt zelf anders niet zoo'n slecht figuur, slaan als duivel, Mironneau", riep zijn overwinnaar uit. „Hoo ter wereld kom je hier?" ,.Wat is er aan de hand, Smith?" kwam de stem van Joe van binnen uit, en toen verscheen Joe een gr.oote, hoekige kerel, wiens rust weer heele- maal was teruggekeerd. Maar Joe had nooit lang van zijn rust genoten, dat waarschijnlijk verklaard werd door, het leit, dat hij zooveel riskeerde om hem te krijgen. .„Verdraaid!" schreeuwde hij. „Dat is dat vreemde insect!" „Hoe ben je van die boot af gekomen, Mironneau? vroeg Smith. Mironneau staarde hulpeloos naar de ruige jas, waartegen hij zoo ruw werd vastge drukt. „Vooruit antwoord! Hoe ben je ontvlucht?" „O. ik mocht niet ontvluchten, hé!" sputterde Mironneau. „Ik moest daar blijven tot ik verteerde. Ik behoor jul lie. is dat niet zoo? Je kunt. met me doen, wat je wilt, hé? Mc dagen ach tereen vasthouden en me in slaap ma ken „Och, schei uit met dat gezanik!" riep Smith nijdig uit. „Zal ik nog wat meer met. je doen? Bijvoorbeeld je nek bre ken? „Kalm aan, schipper," viel Joe met zachte stem in. „We zullen eerst moe ten hooren. wat hij ons te vertellen heeft, voor we zijn nek breken." „Dat is waar", knikte Smith en wend de zich weer tot Mironneau. „Nou luis ter eens „Froggy". Je bent een idioot, zooals je dat altijd al geweest bent. Je hebt van 't begin af aan alles verkeerd gedaan cn als je het goed gedaan had, dan zou je er een flink bedragje aan verdiend hebben van ons deel „Beest! Bedrieger! Mon Dieu „Koest! zeg ik! Luister. Ik zal Je nog één kans geven, ofschoon je het niet verdient. Jo noemt me een bedrie ger, hè? Nou, hoe noem je jezelf dan wel? Je bent het slechtste soort bedrie ger omdat je op den koop toe een gek bent, en gekken zijn héél lastig bij dit werk! En natuurlijk ben ik nieuwsgierig naar je bevindingen! Wie zou dat niet zijn? En wel zelfs nu nog zeg ik als je er voor voelt om te deelen, gelijk te deelen, dan is het nog niet te laat!" „Dat is waar," knikte Joe. Je kunt ons vertrouwen, Frencly". ..O, ik vertrouw je!" riep Mironneau wild. Ik vertrouw jullie heelemaal! ik vertrouw je toe, dat je me op die boot zult vasthouden met dien dooden man. Wie is het? Nycroft, noemden jullie hem. Ik heb het geboord. En hem bij me brengen terwijl ik bewusteloos lag. opdat ik mijn geheugen kwijt zou zijn bij het ontwaken!" ..O, je hebt hem dus gezien, toen je bij kwam. hè?" informeerde Smith, met een blik naar Joe. „Eerst niet. Mijn geheugen alles was zwart. Als ik slecht ben, ben ik het toch in elk geval niet zoo erg als jij. Ik kwam bij...." „Er werd niet van je verwacht, dat Je wakker zou worden, boy", mompelde Smith. „Dat weet ik!" rien de Franschman ernstig uit. „Om te beginnen liet je me iuist genoeg bij zinnen de eerste dagen dan maar later toen het niet goed ging en De niet deed wat je zei zou ik voor langeren tijd moeten inslapen. O, uaar ik ben niet gek! Ik wendde voor dat ik al gauw buiten westen was, om jullie te doen ophou den mij nog meer van dat spul toe te dienen. En toen ik bij kwam..." Hij hield plotseling op. „Nou, toen ie bij kwam, Froggy?" her haalde Smith, terwijl hij hem nauwlet tend aankeek. De Franschman aarzelde. Hij zag er somber uit. „D«weet je", zei hij. „Ik zag dien dooden man naast me." Opi.ieuw wisselden Joe en Smith blik ken. „Je zei, d..t je hem eerst niet zag," merkte Joe op. „Wat deed je vóór je hem zag, en wanneer was dat?" Mironneau antwoordde niet. „Vooruit wat deed ie? Ging je uit de kamer?" Nog zweeg Mironneau. „Deed je Opeens herkreeg Mironneau zijn stem. Hij barstte in een schrille lach uit „Ik zal het je vertellen," schreeuwde hij. „Ik zag dien dooden man, Mon Dien! Ik vloog het dek op. cn Maar opnieuw aarzelde hij, terwijl Napoleon Guy zachtjes aanstootte. Na poleon wist wat do Franschman om dien tijd gezien had. „Naar de maan, jij!" riep Smith woedend uit. „Waarom houd je steeds op? Wat gebeurde er op het dek? vertel het nu een beetje vlug of je nek wordt omgedraaid. Wat gebeurde er en hoe kwam je van dien boot af?" Mironneau werd kalm en trok zijn schouders op. „Heel goed. Ik zal je vertellen. Ik ga aan dek en zie twee mannen." „Genade!" fluisterde Smith. En plotse ling stootte hij uit: „Je liegt." „Heel goed. Ik lieg," gaf Mironneau toe en hield zijn mond. „Je bent gek, Smith," zei Tbe iron- send. „We moeten dit alles hooren leugens of geen leugens. Ga voort, Jij." voegde hij den Franschman toe. „Neen. Ik lieg." „We gelooven niet, dat je liegt." „Neen. Ik lieg. Wat heb je eraan naar me te luisteren. Draai mijn nek maar om." Napoleon stoottj Guv opnieuw aan en Guy stootte hem eveneens aan. Het was een appreciatie zonder woorden voor den Franschman, die ten slotte doel had getroffen. Wat er ook van dit record zij van den Franschman, en het scheen niet. zuiver, den twee wachters scheen hij vlekkeloos in vergelijking met Joe en kapitein Smith. „En als ik je nek eens omdraaide, Jou aal?" treiterde de kapitein. „Dan zouden er geen woorden meer uitkomen en je zou geen leugens meer hooren," antwoordde Mironneau zoet sappig. Maar de arme kerel kon zich niet lang goed houden, want een nieuwe, plotselinge druk op hem, maakto zijn tong weer los. „Heel goedik zal het je vertellen," zei hij vlug. „Ik zag twee mannen." „Wie waren het?" „IToe zou ik dat weten? Ik ken ze niet. En het is donker. Eerst dacht ik, dat, het. geesten waren. Mijn verstand is nog steeds beneveld beneveld door dat spul dat jullie me gaven, en de doode man bewocg. Ik vlucht. ZIJ trach ten mij te grijpen, maar ik ben te vlug. Zij gingen naar beneden. „Wel verdraaid, deden zij dat!" mom pelde Smith. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6