Wij zijn ontstemd Afwisselend koersverloop ter beurze Vlaskoopman vlaste op de contanten en niet op vlas Brugbascule stortte naar beneden Amerikaansche spoorwegen Prins Bernhard bij „De Maas" De Kieler woche Ajax kampioen? HET WAPEN VAN BAARN 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 JUNI 1939 Een jaar wegens verduistering van tien mille geëischt ROTTERDAM. 23 Juni. Terzake van verduistering van 9850 heeft van daag voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan de 60-jarige koopman B. C. van X. uit Amsterdam. Van N. 6tond in relatie met de firma Wemaere en Cie. gevestigd te Rijssel in Frankrijk en had van deze firma de som van bij- ra tienduizend gulden ontvangen om voor haar partijen vlas te koopen. Van N. had met den handel in vlas den laatsten tijd groote verliezen geleden en had zich daarom genoemd geldbedrag toegeëigend. De Officier van Justitie, mr. H. A. J. Reumer. hield met deze omstandighe den rekening en vorderde een gevange- nlstraf van een jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Mr. M. J. Bool riep vpor zijn cliënt de uiterste clementie van de rechtbank in. Deze zal op 30 Juni uitspraak doen. Meisje te Monnikendam ernstig gewond MONNIKENDAM, 23 Juni. Van middag is, tijdens werkzaamheden aan een oude basculebrug, tengevolge van het breken van een ijzeren oog. do bas cule op het brugdek terecht gekomen. Op dat moment pas6eerdo juist het elf jarig dochtertje van de familie K. uit Monnikendam. .Een der heide voeten van het meisje geraakte tusschen het brugdek en de hascule hekneld, en werd gehel verbijzeld. In ernstigen toestand is het meisje naar het ziekenhuis ver voerd. DE OPLEIDING TOT RESERVE-OFFICIER Aanvragen moeten vóór 1 Juli worden ingediend V-GRAVEXHAGE, 23 Juni. Jonge lieden, die in aanmerking wenschen te komen voor een der opleidingen tot re serve-officier, welke hegin September en October a.e. aanvangen, (ook zij, die In de maanden Juni, Juli of Augustus deelnemen aan het eindexamen H.B.S. of gymnasium) moeten zorg dragen dat hun daartoe «trekkende aanvrage uiter lijk 1 Juli a.s. op het Departement van Defensie is ingekomen. Zij, die het voornemen hebben om be roepsofficier bij het leger hier te lande te worden, moeten dit duidelijk in hun verzoek, hetwelk op ongezegdd papier kan worden gesteld, laten uitkomen. Volgens de thans bestaande bepalin gen kunnen houders van een II.B.S. of Gymnasium B-diploma voor beroepsof ficier der infanterie, bereden artillerie, onbereden artillerie, cavalerie of mili- tairo administratie in aanmerking ko men. De houders van een H.B.S. A-di ploma kunnen alleen in aanmerking komen voor opleiding tot beroepsoffi cier bij het dienstvak der militaire ad ministratie. JONGEMAN BESTAL ZIJN VRIEND Tegen hem voor Amsterdamsche Rechtbank één jaar geëischt AMSTERDAM, 23 Juni. - Een Jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor lopige hechtenis eischte de Officier van Justitie mr. van Dullemen tegen een jongeman, die in Mei J.l. zijn vriend, met wien hij samenwoonde, voor 1350 gulden had bestolen. HIJ had van de gelegenheid van diens afwezigheid gebruikt gemaakt om de kast met een meisje uit Eindhoven, waarmee hij verloofd was, naar Ant werpen gegaan, waar hij het grootste deel van het geld heeft verbrast. Hij legde een volledige bekentenis af. De rechtbank wilde den jongen nog een kans geven en beval het uitbrengen van een reclaeseeringsrapport. dat op 8 September a.s. ter openbare zitting zal worden behandeld. FINANCIEEL OVERZICHT Gunstige factoren voor het Amerikaansche bedrijfs leven. Nieuwe injecties door regeeringsuitgaven- Het Philipsconcern toont zich conjunctuur „proof" BIJ HET ZWEMMEN IN ZEE VERDRONKEN Urker geneesheer het slachtoffer URK. 23 Juni. Vanmiddag om streeks halfvijf is dokter R. de J. ge neesheer Op het Piland Urk, bij het zwemmen in zee verdronken. Dokter de Jong was pas sedert enkele maanden op het eiland als ziekenfonds arts govestied. Daarvoor was hij in Gro ningen werkzaam. Hij was ruim dertig jaar oud en laat een vrouw en een kind achter. Eerst na langen tijd dreggen slaagde men erin het lijk te vinden. ERNSTIGE AANRIJDING NIJVF.RDAL, 23 Juni. - Vanmiddag Is in de Groote Straat, alhier, het twaalfjarige meisje S., dat op de fiets gezeten, tusschen twee stilstaande auto's door den rijweg wilde oversteken, door een passeerenden personenauto aangereden. Het kind viel tegen den grond waarbij het een zware hersen schudding opliep. In zorgwekkendon toestand ia het slachtoffer naar het zie kenhui* te Almelo overgebracht. Na dp apatische stemming, die de fonds, markt een tijd lang had beheerscht, is in het begin der afgeloopen week een onmis kenbare verbetering ingetreden. Men was geneigd, deie in verband te brengen met gunstigere opvattingen betreffende de po. litieke ontwikkeling, In de eerste plaats wel met een vermindering van de vrees voor ernstige complicaties in het Verre Oosten. Zonder den invloed van dergelijke poli. tieke factoren op de beursstemming te wil len onderschatton, meonen wij, den oor sprong van het koersherstel in de laatste week toch op ander gebied te moeten zoe ken Immers, reeds vrtór de Europeesche beurzen eenige neiging tot verbetering ver toonden, trad op de fondsenmarkt te New York een krachtige koersstijging in en de ze vormde het uitgangspunt voor het koers, herstel elders. Veel meer dan in de laatste maanden het geval was geweest, houdt men in beurskringen thans weer het oog ge richt op de economische ontwikkeling in de Vereenigde Staten, die van zoo'n grooten invloed is op den gang van 2aken In de geheele wereld. Het waren dan ook voorna melijk de gunstiger berichten uit het Ame rikaansche bedrijfsleven, die verantwoor delijk waren voor de meer optimistische stemming op de Europeesche fondsenmark- ten. De verwachting, dat het uitgaven-pro gramma dér regeering tenslotte tot een verruiming der werkgelegenheid op velerlei gebied zou leiden, begint zich te verwezen lijken. Het indexcijfer der lndu6triëele be drijvigheid is reeds tot 89.8 gestegen, wat het hoogste punt is sedert 4 Februari, ter wijl anders om dezen tijd van het jaar sei- zcensinvloeden tot een inkrimping van de productie leiden. De verbetering was het grootst in de bouwvakken en de daarmede verwante bedrijfstakken, die in de eerste plaats profiteeren van de door de regeering verstrekte opdrachten voor openbare wer ken, den regeeringssteun voor den bouw van woningen enz. Het einde van de door de regeering op dit gebied en op andere terreinen te verleenen steun is nog lang niet in zicht. Het huls van Afgevaardigden heeft dezer dagen een ontwerp aangenomen, waarbij $1735 millioen zal worden aangewend voor ondersteuning en voor werkverruiming. Het grootste deel hiervan, nl. S 1 milliard, zal ten goede komen aan de Works Progress Administra tion. Voor het op 1 Juli a.s. beginnende be- grootingsjaar worden verdere uitgaven-plan nen der New Deal In het vooruitzicht ge steld: aan de regeering wordt het voor nemen toegeschreven, er alles op te zetten om dit uitgavenprogramma nog in de hui dige Congreszitting te doen aannemen, ten einde den grondslag te leggen voor de con junctuurverbetering, die haar met het oog op de komende Presidentsverkiezingen zoo welkom zou zijn. B\j de nieuwe plannen zou het volgens sommige berichten om een be drag van totaal 2 milliard, volgens ande re zelfs om 4 milliard gaan; een nieuwe „injectie" van dezen omvang zou nood zakelijkerwijze de werkgelegenheid in ver schillende bedrijfstakken moeten vergroo- ten. Omtrent de wijze, waarop deze nieuwe geweldige regeeringsuitgaven zullen worden gefinancierd, tast men nog In het duister. Naar verluidt, zullen wetgevende maatrege len worden voorgesteld tot verruiming der leeningsbevoegdheden der regeering. wel ke wellicht nog tot veel strijd aanleiding zullen geven. Van de zijde der meer conser vatieve afgevaardigden werden reeds eerder bezwaren kenbaar gemaakt tegen dg ont zaglijke aanzwelling der staatsschuld, zon der dat zij deze evenwel tot dusverre heb ben kunnen voorkomen. Ook ditmaal zal de legeering vermoedelijk weer een meerder heid voor haar plannen weten te vinden en de inflationlstische mogelijkheden, welke zich hierdoor openen, hebben zeker bet hunne tot de recente koersstijging in Wallstreet bijgedragen. De nieuwe ultgavenpfannen der regeering omvatten o.a. de financiering van de aan schaffing van spoorwegmateriaal, tot een bedrag van minimum $500 millioen. Naar President Roosevelt op een persconferentie mededeelde, is het nog niet beslist, of de regeering voor dit doel credieten aan de spoorwegmaatschappijen zal verstrekken, op dat deze zelf nieuw materiaal kunnen koo- Raceboot van Z.K.H. was aan de schroef beschadigd ROTTERDAM. 23 Juni. Prins Bern hard heeft vanmorgen een bezoek ge bracht. aan de jachthaven van de Ko ninklijke Roei- cn Zeilvereeniging „De Maas". Hij kwam met zijn raceboot van het te Nicuwersluis liggende jacht „Piet Hein" in de Veerhaven. Kort voor de jachthaven werd bereikt kreeg de motorboot schade aan de schroef, vermoedelijk door stooten te gen ronddrijvend hout. Terwijl personeel van „De Maas" zich met de reparatio belaste, dronk de Prine een kopje koffie In het restaurant van „De Maas". Om half elf Is de Prins met een di rectieboot van do Rotterdamsche Llovd weer vertrokken. Eater Is de snelle motorboot van den Prins naar de „Piet Hein" terugge bracht. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN OUDE PEKELA. 83 Juni. Vanmid dag ging de vijftigjarige heer A. Huize- bos. opzichter van de steenfabriek van de steenfabriek van de firma Strating te Oude Pekela, zwemmen in een wijk te Groot-Stukken, gemeente Onstwcdde. Toen hij om acht uur nog niet thuis was werd de familio ongerust cn stelde zij een onderzoek In. Men vond toen zijn kleeren en fiets op den wal liggen. Do politie begon te dreggen en haalde korten tijd daarna het lijk op. Vermoed wordt, dat de heer H., die een goed zwemmer was, in het water onwel is geworden. pen, dan wel of een nieuwe federale in stelling Zal worden opgericht, welke nieuw spoorwegmateriaal zal bestellen, om het weer aan de spoorwegen te verhuren. Op deze wjjze zou worden voorzien in de dringend noodige vernieuwing van materiaal dat de spoorwegen door gebrek aan mid delen niet zelf kunnen aaschaffen, terwijl tegelijkertijd werk zou -worden verschaft aan een aantal bedrijfstakken. De ontvangsten der meeste Amerikaan sche spoorwegondernemingen zijn in den laatsten tijd weliswaar gestegen, doch de verbetering is nog niet van dien aard, dat groote uitgaven voor vernieuwing van ma teriaal door hen zelf zouden kunnen worden bekostigd. Zoo z'u'n de bruto.ontvangsten van de Atchison Railroad in Mei met ruim een half millioen dollar gestegen: de onder houdskosten namen daartegenover echter met meer dan een millioen dollar toe, zoo nar. de netto-resultaten van deze Mij. na af trek van de vaste lasten in Mei nog een verlies opleveren. Opmerkelijk is echter de verbetering bij de Southern Pacific Rail way. Haar bruto-bedrijfsontvangsten bedroe gen in Mei' $17.65 millioen tocen S 15.95 millioen vorig jaar Mei; de netto-ontvang sten 1.95 tegen slechts 0.41 millioen. De eerste vijf maanden van dit jaar gaven een netto-overschot te zien van 6.23 mil lioen tegen een tekort van 1.41 millioen in de overeenkomstig» periode van het vo rige jaar. De Union Pacific boekte eveneens gunsti gere resultaten: in Mei bedroegen haar netto bedrijfsontvangsten 875.000 tegen S 379.000 vorig jaar; in de eerste vijf maan den 4.05 tegen 3.03 millioen. Aangezien het aantal wagonverlagingen een voortdurende toeneming te zien geeft, mag voor Juni met een verdere verbetering der bedrijfsresultaten rekening worden ge houden. In verband hiermede trokken Ame rikaansche spoorwegaandeelen in den jong- Sten tijd eenige kooplust; de noteeringen voor de obligation bleven zich evenwel op een laag peil handhaven, vooral de hier ter beurze genoteerde tweede of derde rar.gs spoorwegbonds. De stimulans, welke van de vaste stem ming in New York uitging, bleek niet krach tig genoeg, om een voldoende tegenwicht te vormen voor de uitwerking van minder gun stige factoren, die in de tweede helft der beursweek de overhand kregen. Opnieuw was het 'de politieke toestand, welke roet in het eten strooide. De stemming werd wederom weifelend en de koersen brokkelden meeren- deels af. Tot een omvangrijk aanbod is het weliswaar nog niet gekomen, maar daarte genover ontbreekt ook de moed tot het aan gaan van nieuwe engagementen, die door 'de economische ontwikkeling in het algemeen en de gang van zaken bU verschillende onder nemingen afzonderlijk stellig gewettigd zou den worden. Zoo zou het jaarverslag van Philips onder andere omstandigheden allicht het sein hebben gevormd voor een opwaartschc koers- beweging, niet slechts voor dit fonds, doch voor de geheele beurs. Immers het kan slechts tot bevrediging stemmen, dat deze voor de conjunctuur zoo bijzonder gevoelige onderneming een Jaar van economische de pressie door is gekomen, zonder 'dat de om zet en de winstcapaciteit daaronder geleden heeft. In het verslag wordt zelfs medege deeld, dat de omzetten van het concern quantitatief en In landsvaluta's hooger waren dan die in het vorige verslagjaar. Door daling van diverse valutals zijn echter de opbrengsten in Hollandse!» geld iets lager dan in het vorige jaar. Ondanks alle moei lijkheden van han'delspolitieken en finan- cieel-technischen aard kon het concern zijn positie op de markt niet alleen ten volle handhaven, doch voor sommige producten nog verbeteren. Tegelijkertijd is de exploi tatie-winst vrijwel onveranderd gebleven op 8.04 millioen tegen 8-01 millioen in het vorige jaar. Daarbij moet in het oog worden gehouden, dat 'de exploitatie-rekening belast is met be dragen voor de reserve-vorming, die bij veel ondernemingen eerst van de netto-winst in mindering wordt gebracht. Zoo zijn belang rijke bedragen aan de reserve voor valuta risico toegevoegd, ten laste van de exploi tatie-rekening. Hetzelfde geschiedde met de reserve voor risico's, voortspruitend uit het conjunctuurverloop eveneens met een niet onbelangrijk bedrag werd versterkt, dat ook ten laste van de exploitatie-rekening werd gebracht. Deze voorzichtige financieele poli tiek moge dan de keerzijde hebben, dat de dividenden aan aandeelhouders op een be trekkelijk matig peil (7 pet. op prefente en 11 pet. op gewone aandeelen) worden ge handhaafd, het kan niet worden ontkend, dat het aan de ruime reserveeringen en af schrijvingen in vorige jaren te danken is, dat de onderneming op de wereldmarkt op die plaats is komen te staan, welke zij thans inneemt. Ook in het afgeloopen jaar werd nog een bedrag van 7.99 millioen aan in- vesteeringen in fabrieksgebouwen, installa ties, machines enz. ten koste gelegd, dat is dus niet veel minder 'dan het batig saldo, saldo, dat de exploitatie-rekening na al deze „aderlatingen" aantoont.. Vermelden wij tenslotte nog, dat dank zij een vermindering der boekwaarde van 'de voorraden van 48.12 tot 39.43 millioen (echter onder handhaving van de wegens den internationalen toestand wenscheljjke ruimere grondstoffenvoorziening) en een teruggang van het debiteuren-cijfer de liqui de middelen van het concern gestegen zijn van 32.62 tot 51.41 millioen, waarmede zij ongeveer gelijk zijn aan het geheele ge wone aandeelenkapitaal, dan heeft men eenl- gen indruk van de krachtige financieele po sitie van de grootste Nederlandsche in- dustrieele onderneming, welker arbeidsveld zich tot vèr buiten de grenzen van ons land uitstrekt en wier terrein zich, dank zij de resultaten van haar wetenschappelijke onder zoekingen en proefnemingen nog voortdu rend uitbreidt. Een voorbeeld hiervan vor men de mededeelingen in het verslag betref fende den bouw van televisie-ontvangstappa- raten, welke binnenkort door de Engelsche dochtermaatschappij op de markt zullen wor den gebracht. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 8*% Nederland '11 99*. 99%, 99*. 3% Nederland '37 92V«a. 91 3*—3% Nederland 96%, 96%. 2*% N.W.S. 72%, 71 "4. 3 Ce Ned. Indië 37 93*4. 93%, 93*/,,. Bethlehem Steel 40*. 42%. 41%. U.S. Steel 34*. 36%. 35%. General Motors 32*(,„ 33%. Aku 84%, 35%. 35%. Lever Bros. 133*. 136*, 132%, 185%. Philips' 196*, 209. 204*. 206. Kon. Petroleum 304*, 311, 303*, 807. Amsterdam-Rubber 187*. 194, 187, 189. Indische Rubber 123, 127, 121, 123. Oost-Java Rubber 93. 95%, 90. Seitadjadi 87, 89%, 82%. Koloniale Bank 162*. 168, 163*. 184*. Handelsver. Amsterdam 415*, 423, 400 ex div., 403. Deli Batavia Mil. 148, 145, 149. 144. Deli Mil. 212, 195 ex div.. 203*. 202. HollandAmerika Lijn 99*, 100*. 100. Ned. Scheepvaart Unie 108*, 109%, 109. KINDERHOEKJE 162. Het ts zeen prettig buantie. Men heeft hem duidelijk gemaakt, dat hfi om het uur met een hamertje op een hel moet tikken. Het hamertje is echter zoo zwaar, dat Pam het haast niet kan lianteeren 163. In de klok heeft men een slaapvertrek voor hem ge maakt. Ramen ziin er wel niet. maar er is lucht genoeg en Pam slaapt alsof er niets aan de hand is. Van Paarden en Menschen SIEGFRIED is ontstemd. En ik ook. Het zijn twee geheel afzonderlijke ontstemmingen, die niets met elkaar te maken hebben. De moeilijkheid is al leen maar het samenvallen er van. Mijn ontstemming heeft haar reden en oor zaak in een interlokaal telefoontje, dat in den vroegen morgen mijn dag is komen bederven: een door ziekte ver hinderd bezoek, waarop ik me erg had verheugd. Wat Siegfried scheelt, weet ik niet. Misschien is hij boos, omdat een rat hem een bezoek bracht, waar over hij zich niét verheugde en hem daarna niet de kans gaf hem dood te slaan, zooals hij er laatst een deed. Misschien ook vindt hij, dat ik te veel notitie heb genomen van een jong hondje, dat bestemd is stalgenoot en rattenvanger te worden. Derde moge lijkheid: het hondje zelf kan op zijn zenuwen gewerkt hebben, want het was een oogenblik nogal luidruchtig. Het begin is eigenlijk wel goed. We stappen rustig het zandpad af, slaan rechtsom, ik luister naar een koekkoek, die niet aan het einde van zijn lied kan komen en die maar blijft doorroepen: koekkoek, koekkoek! Het is zoo'n rust gevend geluid. Hier zou het begin kun nen zijn van een gelukkiger stemming,, als niet Siegfried juist dit oogenblik uitzocht om rechtsaf liet bosch in te schieten. Het kan zijn, dat ik door mijn latente kribbigheid wat bruus reageer, het kan ook dat ik er nóg niet volkomen met mijn gedachten bij ben Hoe het zij. we komen weer op het pad, we draven en we slaan een ander pad in, waaraan de schimmel hekel heeft. Waarom weet ik niet. wqpt er is niets bijzonders aan, alleen een beetje mul, maar dat zijn 's zomers zoo veel paden, waar hij géén hekel aan heeft. En we gaan hier nota bene altijd in stap over. Hij loert links, hij loert rechts, hij dreint wat tegen den teugel in hij over weegt iets Bij het eerste zijweg getje drukt hij wat naar rechts en ik, geheel te goeder trouw, denk aan een overmaat van ijver, aan een willen voorkomen van mijn wenschen, zooals zoo vaak gebeurt, Maar ik wil niet naar rechts, ik wil rechtuit en houd even den linkerteugel aan. Voor de honderd en zooveelste maal ben ik dupe van een kleine krijgslist, die ik wel eens en de schimmel nooit vergeet. Want nauwelijks voelt hij dien linkerteugel of hij gooit zich met alle kracht en zijn geheele gewicht op den linker schouder, zwenkt af in een hoek van negentig graden en vliegt weg. Jawel, ik ben hem kwijt, hij loopt royaal met me weg. Zeker, ik weet het, dat mag niet voorkomen en een paard moetNiemand kan zoo veel ver schillende opmerkingen maken, dat ik ze niet bij voorbaat alle onderschrijf en toegeef. Maar er mag zoo veel niet. We gaan in een nogal gestrekten galop het pad af en ik overleg welk slimmigheidje ik zou kunnen toepas sen. Er komt ergens een stukje hei, waar nogal gaten in zijn, dat weet Siegfried even goed als ik, dusDus krijg ik hem in de hand, geef hem een standje, laat hem keeren en ga naar het punt terug vanwaar de ongehoor zaamheid begon. Zoo ver komen we echter niet. Een mispas gefigneerd, blijkt het doet me nageven en met een hebben we op de achterhand keert gemaakt en zijn weer weg, op weg naar huis toe. Voorloopig ga ik maar mee. We zijn nu in het bosch, schieten tusschen diverse boomen door en dat acht ik niet het moment om te gaan vechten. Overigens, waarom zou ik eigenlijk überhaupt gaan vechten? Het is zoo warm en deze galop is gansch niet onpleizierig. Loop jij maar jochie, en loop wat mij betreft heelemaal naar huis. Alleen, kijk uit voor die losse steenen en let, op den weg. Hij kijkt, uit cn hij let op, drie galop sprongen op de plaats houden hem van den grooten weg af, als er juist een auto aankomt, dan is hij er met één sprong over thuis. Zijn hals is don ker en zweetdruppels parelen op zijn ooren. Hij voelt de warmte ook. Even moet ik een paar keer diep ademhalen, zoo. En nu gaan we weer weg, precies denzelfden weg en nu ben je zoet-, bal dadig jong! Mijn booze bui is weg, versmolten met de warmte, weggemaaid op den adem van dien langen gelop. Siegfried kijkt even beteuterd. Wat hij zich wél had voorgesteld weet ik niet. We steken den weg over, de schimmel wil aandraven uit eigen beweging, maar hij moet eerst even stappen. Bij don eersten draf is er die onvergelijkelijke beweging met zijn hoofd, die zegt: Ik heb er zoo'n spijt van, laat met het goed maken, alsjeblieft. Eenige straf is noodig. Tk zwijg tegen hem in zeven talen, er komt geen blijk van goedkeuring, geen klopje op den hals, geen: „braaf paard", niets. Iedere overgang wordt hem beduid met de voorgeschreven hulpen, in strak zwij gen. Zijn houding wordt steeds deemoedi ger, steeds berouwvoller. Hij wil zoo graag vergeven worden en tenslotte gaat hij netjes in de houding loopen, alsof h.ij zóó naar een parade moet. In mijn ge dachten komen de woorden van een hondenkenner, en vriend: „als hij dan berouw voelt en hij wil het goed maken, gééf hem dan de gelegenheid. Ge zijt toch niet de directeur van een tucht school, veelmeer een moeder, die blij is, als zij haar kind vergeven kan". Derge lijke woorden moesten wat meer toege past worden, ook bij de opvoeding van paarden, ze zijn zoo verbluffend juist. In mijn hart heb ik den grooten, ster ken schimmel die zoo overmoedig is als een schooljongen met vacantie, al lang vergeven. En nu komt het verlossende woord: Nou, toe maar, maak het dan maar goed. Hij maakt het goed, op alle manieren, die hij verzinnen kan, ik heb letterlijk „geen kind aan hem", iedere route is hem goed, elk tempo is hem welkom, niets kan hem ernstig doen schrikken, hij gedraagt zich als een ideaal paard. De voorgenomen route verkorten, gaat niet uit opvoedkundige overwegingen; we hebben een half uur verknoeid, daarvan halen we een kwartier in en een kwar tier komen we later thui*. Begrijpt de schimmel, dat mijn wat sneller weg gaan dan anders de onvermijdelijke con sequentie is van zijn opstandigheid in het hegin van den morgen? Daar heb ik mijn eigen opinie over, maar die wil ik aan niemand opdringen. Bij den hoek kijk ik nog even om. Hij staat met het hoofd buiten de open staldeur en ziet me na. Er is een blik in zijn don kere oogen Nee, ik moet toch nog maar even naar hem toe, straks. Ik kan hem niet laten wachten tot morgenoch tend. Hij moet de absolute zekerheid hebben, alsof ik het met, zoo veel woor den zeggen zou tegen een jongen, die brutaal is geweest! Ik weet het wel, dat Je het niet kwaad meent, maar let. een beetje op in het. vervolg, he? Overigens, hier is mijn hand: sanj rancune. TRIXIE. KIEL, 23 Juni. Op dezen op een na den laatsten dag van de Kieler YVocbe werden de wedstrijden eindelijk begunstigd door 'n frisschen wind. In de 12 M. R. klasse zegevierde Sphinx st. Brinckmann voor Ashanti, st, Burmees- ter. In de 8 M R klasse won Germanis 4, st. von Huetschler onbedreigd. In de 6 M R klasse maakte Gustl 8. st, Thomson wederom den besten tijd. terwijl Michel 3, st, dr. Collignon tweede werd. Bij de starklasse bezette Esterer de eerste plaats, terwijl in de Drakenklasse Tha- latta, st. W. von Eicken won. Bij den aanvang van den wedstrijd in de Shar- pieklasse lagen de Nederlandsche zei lers aan den kop, maar wisten zich daar niet te handhaven en zakten af. De Weensche zeiler Musil won bij de Olvm- piajollen met groot verschil op de Duit- scher? Krogmann en Bickei, die respec tievelijk tweede en derde werden. Onze landgenoot Kaghelland plaatste zich als zevende in deze klasse. SERIEWEDSTRIJDEN VAN „HET SOESTERKWARTIER" Amersfoort I neemt a.s. Zondag deel aan de scriewedstrijden, uitgeschreven door Het Soesterkwartier. Amersfoort komt uit in de 2e afd. met S.K.V. I uit Utrecht, Schiedam I en Baerne Comb. Bacrne is j.l. Zondag ge degradeerd naar de 3e klasse K.N.K.B. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein aan de Rubensstraat. VOETBAL Indien zij één winstpunt boekt tegen Eindhoven, is het pleit beslecht NU den vorigen Zondag D.W.S. de competitie met een over winning afsloot, moet de laatste wedstrijd tusschen Ajax en Eindho ven de beslissing brengen. De Am sterdammers verkeeren in een zeer goede positie om voor de zevende maal het landskampioenschap te be machtigen. Immers zij hebben aan één punt vol doende om aan een beslissingswedstrijd tegen D.W.S. te ontkomen. Het wil ons voorkomen, dat Eindhoven het niet tot een overwinning zal weten te brengen. Men kan een aardigen strijd verwach ten, waarin het aan spanning niet zal ontbreken. Daarvoor zal Eindhoven wel zorgen, dat zonder zenuwen den strijd kan beginnen, in tegenstelling met de club van Anderiessen. In de lagere afdeelingen worden nog enkele wedstrijden gespeeld, doch uit alles blijkt, dat de bal binnenkort een paar maanden zal worden opgeborgen. Doordat Schinkelhaven aan Gold Star de punten ontfutselde moet Victoria met deze clubs nog een halve beslissingswed strijd spelen. Dit kan dus nog een paar Zondagen duren. WATERPOLO A.Z. P.C.-Bilthoven Het tweede zevental ontvangt IJ IV Onze voorspelling, dat de groen- witten.aan het einde van deze week niet 8 punten aan den kop van het ranglijst,je zou staan is geheel uit gekomen. Zij heeft op V.Z.C., dat als één der ern stige candidaten voor de bovenste plaat* beschouwd moet worden, vier punten voorsprong, doch de Yeenendaalers hej>- ben één wedstrijd minder gespeeld. Na afloop van de nationale zwemwed strijden speelt A.Z. P.C. haar laatsten wedstrijd van de eerste helft der compe titie tegen Bilthoven, dat al een heel poover figuur slaat. Twee wedstrijden gespeeld en evenzoo veel verloren. Be grijpelijk is dit, als men weet, dat deze club een crisis heeft doorgemaakt. Het heeft er zelfs op geleken, dat zij zich uit de competitie zou terug trekken^ Dank zij het werk van den heer Planjer heeft men dit weten te voorkomen. Door Bilthoven II uit de competitie te nemen heeft men het eerste team kunnen hand haven, doch de resultaten zijn er niet beter op geworden. Onze stadgenooten zullen weinig moeite hebben om hun ongeslagen re cord te handhaven. Een mooie gelegenheid om het doelg^ middelde te vemeterken. A.Z. <fc P.C. II speelt tegen IJ IV uit Amsterdam. Hier zien wij de punten naar Amsterdam vertrekken, al wijst de overwinning op A.Z. III er op, dat het tweede team de voetsporen van het eer ste wil drukken. De stand der derde klasse B is: A.Z. en P.C. 4 4 0 0 14—S 8 v.z.c 3 2 0 1 10-5 4 Fuut 2 1 0 1 3—2 2 Forel 4 1 0 3 2—9 2 w.z.c. 2 1 0 1 3—5 2 Bilthoven 2 0 0 2 1-7 0 OMTREK BAARX. 23 Juni. Met acht tegen zes stemmen heeft de gemeenteraad van Baarn, na langdurige discussie, van avond besloten op voorstel van B. en W. om aan H. M. de Koningin te verzoeken, met. intrekking van het thans gevoerde wapen, als gemeentewapen voor Baam vast te stellen het wapen, dat reeds in 1447 in gebruik was en in 1867 vervan gen werd door het tegenwoordige. ELKE BRANDENDE SIGAAC 15 IN B055CHEN BGANDGEVAAB. NEDEÖLs HElDCMr

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 10