VOOR DE VROUW Warm weer en geen koelkast De eerste vacantie-dag van een Parisienne Van den zomer naar herfst des levens den Hoe zij dien Brons uw huid maar brand ze niet! Wat Cor van der Lugt denkt te spelen Ouder worden is niet tragisch Gastvrijheid zonder onnoodige drukte Stijven van waschgoed doorbrengt Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 - TELEF. 77 Hoe zijn gezelschap er uit ziet UDER worden is een onverbiddelijk I I feit en het onafwendbare maakt dat de gedachte hieraan vele menschen drukt. Naar eelanit van de levensopvat ting zal ieder mensch verschillend op de gedachte om ouder te worden reuzeeren Sommigen valt de overeanc van den zo mer des levens naar het herfstzetii niet zwaar terwijl het voor anderen een ware tragedie beteekent die de betrokkenen volkomen uit hun evenwicht rukt. De jeugd leeft als in een lange lente en overmoed teekent zich in al haar daden af; zij denkt, er zelfs ni°t aan, dat ook voor haar in een ve.rp toekomst ouder worden is weggelegd. Bloemen groeien op de zonnige wegen, die zij betreedt en zij plukt ze onhezorgd af, giert er zich mede en werpt ze achfe loos weg, wanneer mooiere haar lok kend wenken. Zegevierend blikken jonge menschen opwaarts naar de fonkelende sterren en bun leven is een groot festijn. Gelukkis degenen, die van haar jeugd eezond naar lichaam en geest op onbezorgde wijze kunnen genieten, want het is de schoonste tijd des levens. Straks volgt de tijd van rijper wor den, nadert de voorzomer en brengt andere genoegens, die echter op meer rustige wijze srenoten worden. Plichten moeten worden nagekomen en het leven verlangt, dat op een of andere wijze stel ling genomen wordt ten opzichte van de taak, die vervuld moet worden. Jet eerste, ernstige begrip van ver antwoordelijk zijn voor de opgelegde taak neemt de mensch in beslag om hem voor het verdere leven niet meer los te laten. Aan het, begrip van plicht zal het doen en la (en onderworpen moeten zijn; dit wordt de gids op de verdere levens reis Lange jaren vlieden heen en dan wordt het ons op eenmaal duidelijk en klaar, dat de zomer teneinde snelt en de herfsl des levens niet verre meer is. Komt het omdat we ons niet altijd meer in slaat voelen om datgene te doen, wat ons stepds gemakkelijk af ging? Ziin hef wellicht de perste grijze haren, die er op wijzen, dat de jeugd jaren voorbij zijn? We hebben het hoogtepunt van ons leven bereikt en voor velpn he'eekent dit, dat zij naar meer rust verlangen en zich onttrekken aan alles wat niet noodzakelijk meer is. De oude stuw kracht, waarmede wij verschillende din gen tot dusverre trachten te onderne men verflauwt en de jeugd neemt een eerbiedige houding tegenover ons üanHet valt niet meer te looche nen, de herfst is aangebroken en we Svorden ouder. WILLEN we eerlijk zijn, dan zullen we volmondig erkennen, dat wij, vrouwen in het diepst van ons Vezen dat ouder worden nie* met Vreugde kunnen begroeten. We denken aan verlies van uiterlijk schoon en in de verre toekomst vreeën we allicht de hulpelooze afhankelijkheid, die de ouderdom kenmerkt en die een groote tragiek in zich houdt. Toch zullen we ons niet ontwapend -tooeten gevoelen, indien in ons uiter lijk het ouder worden Zich afteekeht. Zoolang we belang blijven stellen in de dingen, die rondom ons gebeuren en ons innerlijk jong blijft, hebben wij ondanks het ojiloochenbare feit dat de jaren vlie- iden, toch nog zooveel, waarvan we kun nen genieten. We zullen ons niet vast hlijven klampen aan de genoegens der jeugd, omdat we weten, dat het wan hopige pogingen zijn. die het ouder wor den niet tegenhouden. Het kompn en gaan is een onverbiddelijke levenswet. Soms zien we vrouwen, die net be grijpen, dat de tijd gekomen is. dat zij afstand van bepaalde dingen moeren doen en deze maken zich slechts be lachelijk. We hebben het leven te aanvaarden. Zooals het zich aan ons voordoet en den drempel te Overschrijden, die ons naar het ouder worden voert. Niet ter neder gedrukt, doch met opgeheven hoofd en lachend gelaat zij het een berustend lachen verzoenen we ons met het feit, dat zich volgens vaste natuurwet ten voltrekt. Ouder worden beteekent niet, daf we friet het leven hebben afgedaan, integen deel we zullen ons nog op velerlei wijze Wit bolerotje met blauw-wit genopt monogram en breede ceintuur nuttig kunnen maken, alleen hebben wij de bakens te verzetten, om ons levens- schip in een andere richting te doen varen. Alles wat ons vroeger in vuur en vlam deed geraken, vatten we rustiger op en we kunnen ons nauwelijks indenken, dat we ons zoo konden opwinden over dingen, die ons thans zoo onbeteekenend voorkomen. Levenservaring en een bezonken oor deel zullen ons begeleiden door het ros sige licht van den avond. Zelfs als we ouder worden, verhleeken de lichtpun ten niet. doch werpen hun schijnsel op onzen levensweg helderder naarmate wij ze meer trachten te naderen. Gelukkig de mensch, die zelfs ouder wordende zijn gevoel voor humor weet te bewaren, want deze geeft vleugels aan de meest alledaagsche dingen en verjaagt alle hltfere gedachten. Op waardige wijze ouder te worden, ziehier een stuk levenskunst, die ieder menschenkind moet leeren beoefenen. NIET alle huisvrouwen zijn gewend gasten ten eten te hebben en er zijn inderdaad vele families, waar dit tot de zeldzaamheden behoort. Men zal zich in vele gezinnen moeten bezuini gen of in andere is geen hulp aanwezig en dit alles maakt, dat men het liefst met de eigen familie aan tafel aanzit. Inderdaad kosten uitnoodigingen op groote schaal veel geld en huismoeders, die met een beperkt inkomen rond moe ten komen, kunnen zich geen extra kos ten veroorloven. Komt het nu eens een enkele maal voor, dat men iemand ten eten heeft, dan moet men zich het hoofd niet pijni gen met de gedachte, wat men nu wel op moet disschen. Hoe gewoner - men doet, hoe aangenamer het voor de(n) gast zal zijn, die immers meer om het gezellige samenzijn, dan wel om het eten komt. Iemand voelt dadelijk aan, indien men zich buitengewoon voor hem uitslooft, vooral als hij weet, dat de huishoudkas het niet goed hebben kan. IN vele moderne woningen treft men in de keuken een koelkast aan, die bij het bouwen wordt aangebracht. Niet ieder woont echter in een modern huis en ook niet ieder beschikt over de mid delen om zich ee:i koelkast aan te schaf fen. Wel wordt, het vele huisvrouwen heel gemakkelijk gemaakt en kunnen zij zoon practisch hulpmiddel door ter mijnbetalingen in haar bezit krijgen. Doch ook deze uitgave, die iedere maand gedurende een zekeren tijd terugkomt, kan niet ieder zich getroosten en daar om zal men op andere wijze moeten trachten de levensmiddelen goed te houden op warme dagen. Tn de eerste plaats zal men van niets meer moeien koopen dan men voor een dag nood'g denkt te hebben, althans voor zoover de levensmiddelen aan be derf onderhevig zijn. Bij groote hitte kan men bij gebrek aan een koelen bergplaats etensresten en melk nogmaals opkoken, doch aan te hevelen is het niet, aangezien er veel van de voedende bestanddeelen door verloren gaan en melk o.a, veel zwaar der te verteren is. Moeten etensresten e. a. aan bederf onderhevig zijnde spij zen in een keukenkast bewaard worden, dan verdient het aanbeveling om deur en raam af te sluiten met een rolgor dijn. van dunne houten staafjes, een soort jalousie, die niet duur is. Ramen en deuren, die op den zonkant liggen, moeten op de warme uren van den dag gesloten worden. Melk is op warme dagen al heel gauw zuur en moet dade lijk, nadat zij in huis is, gekookt cn op de meest koele plaats bewaard worden. Boter en vet hebben de onaangename eigenschap week en slap te worden en kunnen het best in een aardewerk pot bewaard worden. Boter blijft het langst goed in een glazen bakje, dat men in een terracotta pot plaatst die men met water vult. Deze boterkoelers zijn in de meeste huishoudwinkels voor een klein bedrag te krijgen. Men ziet ook flanellen kappen, die het water opzuigen en door hun vochtighcidsgehalfe, de levensmid delen, die men eronder plaatst koel houden. Een zeer eenvoudig toe te pas sen middel is om over een stecnen pot met boter een lap katoen te sprei den, die met de uiteinden in schoteltjes met water gevuld hangt. Visch moet men op warme dagen liefst niet tot een volgenden dag bewa ren, evenmin als worst en vleesch. Zelfs wanneer men deze levensmiddelen denzelfdert dag nog denkt te gebruiken, moet men ze afdekken met een vlicgcn- kap, terwijl in Iedere huishouding een klein vliegenkastje wel onontbeerlijk is. Twijfelt men op warme dagen aan de frischheld van resten van welken aard ook, dan worden ze in geen geval meer gegeten, aangezien dit tot vergifti gingen aanleiding kan geven. Het is reeds meer dan voldoende indien men aan den gewonen disch een bord soep vooraf geeft of een extra toespijs maakt. Een kopje koffie na tafel, waar onder men gezellig kan napraten, valt meestal zeer in den smaak. Aan de tafel wordt een weinig extra zorg besteed en in het midden komt een kanten of een geborduurd kleed met een vaasje of bowl met bloemen, hetgeen dadelijk veel feestelijker staat. Ontvangt men op deze wijze een gast, dan zal hij zich hoe verwend hij ook moge zijn inder daad thuis voelen aan de familiedisch en daar gaat het toch om. VELE huisvrouwen weten voor het te stijven waschgoed niet de juiste hoeveelheid te nemen, zoodat zij op goed geluk slijfsel aanmaken. Het goed kan voor het ophangen, dus na het spoelen gesleven worden of kort voor het strijken. Aangezien nat goed moeilijker stijfsel opneemt, moet deze wat dikker genomen worden, dan wan neer het goed reeds droog is. Boorden en manchetten moeten geheel droog zijn voordat zij gesteven worden en deze worden met rauwe dus ongekookte stijfsel gesteven. Voor 12 boorden. 6 paar manchetten en 6 overhemden re kent men ongeveer K pond stijfsel op te lossen in 1 L. water en voegt hieraan toe 1 volle theelepel borax, die men in een scheutje heet water heeft opgelost. Het eerst worden de stukken gesteven, die het meest stijf moeten worden, daarna kan men voor de rest het water verdunnen. Kragen, manchetten en voorstukken van overhemden worden na het stijven over de handen uUgewre ven en vóórdat men met strijken be gint, moet men zich ervan overtuigen, dat er geen stijfsel boven op het goed zit, aangezien deze onderaan het heete ijzer zou gaan plakken. Het goed, dat met rauwe stijfsel gesteven is. wordt op gerold en in een schoonen doek eenige uren weggelegd. Voor gordijnen. Mou ses, japonnen, die men in bepaalde ge vallen een weinig wil stijven, wordt ge kookte stijfsel gebruikt. Men rekent naar gelang van de soort van het weef sel ongeveer Y\ pond op ongevrer drie liter water. Dikke stoffen nemen meer stijf sel op dan de dunnere, zooals steeds zal ook hier de ervaring de beste leer meesteres blijken te zijn en na enkele proefnemingen, weet men ieder gewas- schen stuk de gewenschte stevigheid te verlcenen. Men maakt stijfsel mot wat koud water aan tot een papje, voegt daarna de gewenschte hoeveelheid ko kend water bij, steeds roerende. Men kan de stijfsel desgewcnscht een enkele minuut-laten opkoken noodig is het echter niet. Bij het gebruiken van ge kookte stijfsel moet men de te stijven Stukken één voor één onderdompelen, daarna droog laten worden en vóór het stijven invochten. \T AC ANTI E! Eindelijk vrij van den dagelijkschen tredmolen, vrij om te doen en te laten, wat we zelf willen. Wan deltochten, fietstochten, autotochten, zwemmen, zonnen, zeilen, roeien, kam peeren! Reizen en reisjes met reis- en trekvereenigingen, bezoeken aan steden, musea, tentoonstellingen, congressen! Wat een plannen worden er al gemaakt. Hoe zullen ze uitvallenEn hoe zullen de her inneringen zijn, want is een belangrijk onderdeel van de vacantie niet ook de „napret"? Zullen we moe en afgemat, of fit en vroolijk weer aan ons werk begin- nen? Zullen we met een zucht van ver lichting weer „rustig" in eigen huis, aan eigen bureau zitten of zullen we nog we kenlang nagenieten van al 't beleefde? Waarin schuilt eigenlijk het geheim van een geslaagde vacantie? Misschien hoofdzakelijk in twee dingen: In het niet te veel hooi op de vork nemen en in het niet te moe beginnen. Voor het eerste punt is geen raad te geven, dat moet ieder voor zichzelf uit maken, maar voor 't uitgeruste begin hooft de Parisienne een heel best re cept. De laatste dagen voor de vacantie zijn voor iedere vrouw druk en herrie- achtig. 't Wordt hollen en draven, op ruimen, passen, naaien, kousen stoppen, boodschappen doen. afscheid nemen van familie en kennissen cn ten slotte het gezellige, maar ingewikkelde koffers pakken. En dan... doodmoe op reis. Volgt er nog een vermoeiende trek-va- cantie, dan komen we niet op ons ver haal en de heele reis wordt een fiasco; we kunnen immers alleen maar ge nieten. als we fit en uitgerust zijn? Wat doet nu onze Parisienne. Ze ge bruikt haar eersten vaeantiedag voor een schoonheids- en uitrust-kuur en trekt er dan pas vroolijk en fleurig en „10 jaar jonger" op uit. Programma voor den rustdag ALLE toebereidselen voor de reis zijn klaar, ze is gepakt en gezakt op een paar mooie jurkjes na. Ze is naar den kapper geweest, ze heeft geld en reisbiljetten klaar liggen, geen enkele zorg is er meer over. En zoo kan ze den vorigen avond al met haar kuur beginnen en duikt om 7 uur in bed, na een heel lichten maaltijd van wat groente en vruchten of toast en vruchten met een kopje thee. Den volgendon morgen om 8 uur op en dan een half uurtje gymnastiek, badpak aan, raam open, flink zwaaien met anncn en beenen, diep adem halen! Dan in 't bad, een koude douche na, 't gezicht wat masseeren met een vette crème en nu begint de luie dag. Onze Parisienne trekt een losse kimono of pyama aan, ze geeft aan iedereen „niet thuis", ze legt zich op den divan in een schemerige kamer, vooral niet in de zon en gaat een beetjts lezen en tijd schriften kijken en droomen en plan nen maken voor haar vacantie. Tegen vieren komt ze in beweging, ze wascht haar gezicht met een verster kende lotion, een beetje clagcréme, een klein laagje poeder, manicure en pedi cure komen aan de beurt en dan een frissclie wandeling in de buitenlucht. Om 6 uur een lichte maaltijd en dan is de dag haast weer om, want om 8 uur kruipt ze al weer in bed en slaapt nu veel beter dan den vorigen nacht, nu alle drukte en herrie van 't dagelijksch leven van haar zijn afgevallen. En geloof mij. den volgenden mor gen voelt onze Parisienne zich een an der mensch cn gaat zoo frisch als een hoentje op reis. 'Een heele dag vacantie korter! zult u misschien met een bedenkelijk gezicht zeggen. Ja. maar door dien eenen verloren dag geniet ze èllc andere dagen dubbel. Natuurlijk kan men de uitrust- en schoonheidskuur ook nemen den eer sten dag van aankomst, dat hangt van 't werk cn van de reis af. De éénc komt uit een druk huls en gaat naar een rustig oord, de ander kan thuis wel een dagje met rust gelaten worden en gaat op een vermoeiende reis. Zoo kan ieder 't uitkiezen, zooals ze wil, en zal tot. de slotsom komen, dat 't, idee, van onze Pa risienne lang niet gek is! MADELEINE KUNNEN jonge menschen zich 'szo mers iets heerlijkers denken dan zich in de zon heerlijk te laten „bruin" braden? Na de lange, koele voorjaarsweken geniet men dubbel van lederen zonnedag en iedereen benut zijn vrijen tijd om zich gedurende het week eind of in de vacantieweken eens volop door vrouwe Zon te laten bestralen. Men baadt in de zon! De gevolgen van zoo'n eerste zonne bad zijn in den regel niet zoo bijzonder aangenaam cn bestaan menigmaal uit een zeer verbrande, roodgloeiende huid. die zeer pijnlijk aandoet. Meermalen gaat zonnebrand zelfs met koorts gepaard, want de zon laat niet met zich spotten en werkt niet steeds heilzaam, kan ook lichamelijke schade toebrengen aan al te overmoedigen. Men moet de huid langzaam gewen nen aan de inwerking van de zonne stralen en moet hierbij met overleg te werk gaan. Het is zeer verkeerd om op lichaamsdeelen, die niet steeds aan de lucht blootgesteld zijnde intensieve zonnestralen te doen inwerken, terwijl men niet meer dan een badpak aan heeft. Het gezicht is over het algemeen minder gevoelig voor zonnebrand, ten zij men in hooge mate overdrijft. Indien men voor de eerste keeren een zonnebad neemt, dan zal men aanstonds bemerken, dat de huid van schouders en bovenarm zeer gevoelig 1», meestal wordt ook de rug voorrood en pijnlijk. Laat men toch bedenken, dat men zonder zonnebrand ook kan bruinen en dat het geen zin heeft na een dag buiten doorgebracht te hebben, rood als een kreeft huiswaarts te keeren! Hoevele jonge menschen vooral meisjes zijn er niet, die na zoo'n braadpartij zieh de eerste dagen van de week onprettig voelen door hun pijnlijk brandende huid! Zonnebaden moet men met overleg weten te nemen en de eerste dagen be gint men slechts met de huid enkele minuten aan de zon bloot te stellen. Men zorgt echter voor een dunne be kleeding van het lichaam en wrijft de deelen, die door de zon beschenen wor den grondig met olijf- of amandelolie of met vette crème in. Het geheim van het krijgen van een ge zonde en gelijkmatig gebruinde huid be rust hierin, dat men de huid niet vlak voor het zonnebad invocht, maar de vette substantie minstens een kwartier laat inwerken. Op deze wijze heeft het vet gelegenheid in de poriën te drin gen. Zooals gezegd duurt het eerste zonne bad niet langer dan enkele minuten en daarna kan men lederen dag wat lan ger zonnen. Is de huid reeds licht ver brand, dan wordt het gevaar voor zon nebrand steeds minder, omdat de huid haar natuurlijke afweermiddelen in werking stelt. Zoodra men zich bij het zonnen minder prettig voelt, zal een schaduwplekje opgezocht dienen te wor den. Steeds moet men bij het zonnen een donkeren bril dragen en zorgen, dat het hoofd afgedekt is. Niet genoeg kan erop gewezen worden in de eerste dagen, waarop men een zonnebad heeft genomen rug, armen en schouders af te dekken, indien men het badcostume nog aan wenscht te houden. Het gevaar voor zonnebrand is minder groot, wanneer men in beweging is, om dat de stralen dan minder intens op en kele deelen inwerken. Men kan opmerken, dat zonnebrand minder snel optre'edt bij wandelen, spel en de beoefening van sport, dan wan neer men onbewegelijk in de zon ligt. Ook kinderen moeten tegen zonne brand beschermd worden en daarom is het zeer onverstandig om de kleintjes van twee of drie jaar soms uren lang vrijwel naakt in de zon te laten spelen. Ook voor hen is goed invetten nood zakelijk en iedere verstandige moeder zal, zelfs op het strand, zorgen, dat de eerste dagen na korten tijd de kleertjes weer worden aangetrokken. Langzaam zal het lichaampje zich aan de zon gewend hebben en kunnen de kleintjes in hun badpakje of broekje spelen, terwijl hun huidje een gezonde bruine tint zal aannemen. Het menu voor Maandag VOOR DE KOFFIETAFEL Vischsla. Bereiding: Ontdoe de overgebleven vischresten zorgvuldig van de graatjes, vermeng ze met 50 h 100 gram garnalen, de rest van de saus (van Vrijdag) en overgebleven aardappelen. Doe er een eetlepel gehakte peterselie door en een paar eetlepels mayonnaise. VOOR DE MIDDAGTAFEL Varkenslapjes. Gestoofde zuring. Aardappelen. Beschuit met aardbeien. SMULKOEKEN per pak 15 ct, BLIKJES CHOCOMEL Inh. V2 liter per bl. 25 et. TOONEEL Het Nederlandsch Tooneél. onder direc tie van Cor van der Lugt Melsert. publi ceert voor het aanstaande seizoen 1939 1940 reeds een aantal stukken van het nieuwe repertoire. Het seizoen zal op 16 September a.s. worden geopend met „Lieve Menschen", een modem Amcrikaansch stuk van Irwin Shaw, dat tot onderwerp de tegenstelling tusschen geest en geweld heeft en een zuivere weerspiegeling wil zijn van heden- daagsche verhoudingen, aldus luidt de aankondiging. De hoofdrollen zullen worden vervuld door Albert van Dalsum en Jo Sternheim. De regie heeft Albert van Dalsum. Daarna kunnen worden verwacht: „Mijn verloofde Vader", een blijspel van den Hongaarschen schrijver Johan von Bokay, een der belangrijkste Parijsche successen van het vorige seizoen „Prin ses Dulcinéa" van Gaston Baty cn een komische comedie van J. B. Priestley „Toen wij trouwden". Ter gelegenheid van het jubileum van den grooten Franschen schrijver Racine zal op 29 November worden opgevoerd „Phèdre" met Charlotte Kohier in de hoofdrol en onder regie van A. Defresne. Naast deze stukken zullen: „De Vroo- lijke Vrouwtjes van Windsor" van Sha kespeare, „Anonieme Brieven", een thril ler-blijspel van A. Firstley en op 1 Januari, zooals de traditie wil, Gijs- breght van Aemstel worden opgevoerd. Verder zal het repertoire worden sa mengesteld uit de volgende wérken: „Prosper" van Lucien Favre en Gaston Baty, „Mrs. Warrens Bedrijf" van G. B. Shaw, „Ik ben zeventien jaar" van den Franschman Paul van den Berghe, „De Zwetser" en „De Wiskunstenaars" van Pieter Langendijk, „Sugar Plum" van Arthur Macrae, „La Passerelle" van Fr. de Croisset, „The White Steed" van Paul Vincent Carroll, „Ik Dien" van Herman Teiriinck, „Hamlet", Schiller's „Maria Stuart", „Lot's Vrouw" van Peter Black- more, een nieuw stuk van Jan de Har- tog, een werk van Herman Heyermans en verschillende Amerikaansche stuk ken, terwijl nog een aantal stukken van het afgeloopen seizor op het repertoire blijven. Als regisseurs zullen optreden Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. Defresne, Hans van Meerten, Frits van Dijk en Louis de Bree. Het tableau de la troupe Is als volgt samengesteld: de heeren Han Bentz v. d. Berg, Louis de Bree, Albert van Dal sum, Frits van Dijk, Johan Elsensohn, Johan Emmelot., Ludzer Eringa, Tlieo Frenkel. Louis van Gasteren, Han König, Cor van der Lugt Melsert, Han6 van Meerten, Guus Oster, Eduard Palmers, Dick Riegen, Piet Rienks, Anton Roe mer, Johan Schmitz. Jacques Snoek. Jo Sternheim, Gijsbert Tersteeg en Oscar Tourniaire, en de dames: Jetty Bentz v. d. Berg, Helene Bcrthé, Mien Duy- maer van Twist. Mies Elout, Josephine van Gasteren, Charlotte Kohier, Corrie Korevaar, Lena Kley, Pine Klumper, Stine Lerou, Annie v. d. Lugt Melsert van Ees, Jenny van Maerlant, Aline Markus, Ank van der Moer, Loudi Nij- hoff, Mieke van Oorschot., May Vollenga, Myra Ward en Tatia Wyma.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11