De nieuwe verkeersweg bij Dordt geopend Massa-actie tegen de Britten in China (S ALQEMEENE REISQ1DS voor de provincie Utrecht PRIJS 10 CENT BUiïENLANDSCH GELD EFFECTEN 1260 meter beton en staal verlossen Dordt uit haar isolement Minister van Buuren opent den doortocht De Piet Hein in Rotterdam 100-JARIGE overleden AMERSFOORTSCH EFFECTEN- EN ADMINISTRATIEKANTOOR N.V. WISSELKOERSEN Advertentiën AMERSFOORTSE SCHOOLVERENIGING 0ldenb.laan23 Tel. 888 of 2416 A. v. d. W E G Muziekschool ,1e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 JUNI 1939 Ideale verbinding tusschen Noorden en Zuiden DORDRECHT, 24 Juni. HET verlangen naar snelle verbindingen tusschen de verschillende deelen van ons land is vandaag weer voor een gedeelte bevre digd nu de nieuwe verkeersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht officieel in -gebruik is genomen. De ingebruikneming van de brug over het Hollandsch Diep beteekende reeds een belangrijke verbete ring, doch de weggebruikers zullen eerst thans kunnen juichen nu het leed van de veerponten bij Dordrecht geleden is. Een prachtig Viaduct leidt hen feitelijk over Dordrecht heen over een lengte van 1260 meter, zoodat zij op de snelste wijze hun weg naar het Zuiden of naar het Noorden kunnen kiezen. Geen wonder dus, dat er vreugde heerscht in de kringen van 'deze weggebruikers. Geen wonder ook, dat de gemeente Dordrecht Verheugd i9 over de totstandkoming van deze brug, welke Dordrecht uit zijn isolement verlost. De ligging van deze stad tusschen de groote Zuid-Hollandsche wateren maakte haar gedurende langen tijd vrijwel ontoegankelijk en toen men de oeververbindingen tot stand bracht door middel van veerponten, toen was het oponthoud der weggebruikers dermate groot, dat men na het passeeren van de pont de stad als het ware ontvluchtte Lange reeks van feestelijkheden r\E bouw van de spoorbrug over het J Hollandsch Diep in de laren 1869/1872 en ongeveer terzelldertlld de bouw van de spoorbrug over de Oude Maas bii Dordrecht, waardoor het Dordt- sche eiland naar belde zilden aan het vaste land werd verbonden, verloste de Stad voor een deel uit haar isolement. Ds Spoorwegen trokken het vervoer naar zich Minister van Buuren toe en een veer was niet meer noodig. In den loop der Jaren ging het verkeer over den weg evenwel sterk vooruit en het ge meentebestuur van Dordrecht begreep zeer goed hoe belangrijk het ivas, dat de toe gangswegen tot de stad zoo goed moge lijk waren. In 1917 werden reeds 4200 auto's over verschillende veren vervoerd. De capa citeit van de ponten moest evenwel steeds worden vergroot: het verkeer ontwikkelde zich met groote sprongen. Het daggemiddelde voor het Zwijn- dréchtsehe ver bedroeg in 1917 11 auto's en in 1938 2030 auto's. Bij de opensteling van de nieuwe brug met hét groote viaduct vallen alle waar- standen weg. Het verkeer kan zich nu vrijelijk in beide richtingen bewegen en zonder twijfel zal de stad Dordrecht daar de groote voordeelen van onder- Vinden. Imposant werk Er i6 een groot werk tot stand go- bracht, dat weer luister bijzet aan den naam van de Nederlandsche bruggenbouwers. Men kon namelijk niet volstaan met het bouwen van een brug alleen, welke de oevers van de Oude Maas zou verbinden, doch, omdat de brug op Rijnvaart hoogte gebouwd moest worden, wa ren viaducten noodig om het ver keer op de voreischte hoogte te brengen. De bouwers zijn er niet alleen in ge slaagd een uitermate practische brug te bouwen, doch zij hebben hiér een voor beeld gegeven hoe doelmatigheid aan dö Schoonheid van niéuwe zakelijkheid gopöatd kdn wordeh. De brug met toebehdorerl bestaat in de richting van Zwijndreeht naar Dor drecht uit een gronddam, eon betonvla- duet, een stalen viaduct, een vakwerk- brug, een beweegbare brug, een beton- viaduct en een gronddam. Het vladuet is 530 meter lang. In de nabijheid van den Ringdijk zijn ter weerszijden van het viaduct boton- trappen gebouwd voor voetgangers. Het stalen viaduct overspant met twee openingen van leder 33.60 meter den rivieroever en met een overspanning van 33.60 meter het gedeelte van de rivier in het verlengde van de kleine draaibrug van de spoorbrug. De beweegbare brug heelt een ope ning gelijk aan de geheels opening van de naastliggende di'aaibrug van de spdorbrug, welke 48 meter bedraagt. De brug beslaat uit twee klappen, welke ieder van dit draaipunt af een lengte hebbon van 28 meter bij een breedte tusschen de leuningen van 22 meter. De totale lengte yan de viaducten en brug te Dordrecht, welke al9 een aan sluitende overbrugging kunnen worden beschouwd, bedraagt ongeveer 1260 me ter, hetgeep dus langer is dan de ver keersbrug bil den Moerdijk. De opening OM elf uur zou de officieele openstel ling van de brug door den minister van waterstaat geschieden, doch reeds lang voor dat uur stroomden auto mobielen in de richting van de oude stad en voerden de treinen uit noorden en zuiden van ons land belangstellen den aan. Dordrecht was met vlaggen versierd on ook de nieuwe brug was eenvoudig en smaakvol gepavoieeerd. Daar do brug van het noorden naar het zuiden werd opengesteld, waren aan de Zwijndrecbtsche zijde van de brug tri bunes opgesteld voor de genoodlgdcn, aan' de code kant voor de gasten van het departement van waterstaat, aan de andere zijde voor de genoodigden van de gemeente Dordrecht. Tegenover het machinehuisjo, van waar uit do klap pen van do bascule electrïsch ln wer king worden gesteld, was een klein po dium ongericht, waarop de sprekers bij do officieele opening, de minister van waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buu ren, on do Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holand, Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, plaats namen. Nadat allen de voor hen bestemde plaatsen hadden ineenomen, nam aller- de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. Ir. van Buuren, het woord. Do minister noemde de brug in Dordrecht een zeer belangrijke scha kel in het rijkswegen pi an omdat een groot gedeelte van de provin ciën Noord-Holland en Zuid-Holland voor het verkeer naar en van Noord- Brabant, Zeeland en België op deze brug is aangewezen. Zeer vele wegen, welke thans reeds gereed zijn, of aan welker uitvoering binnenkort zal worden begonnen zijn ge richt op de brug in Dordrecht. Het be lang van deze brug wordt daardoor wel in sterke male geaccentueerd. Ten 9lotte maakte spr. nog een opmer king in verband met het tijdstip van de openstelling van deze brug. De meening is wel uitgesproken, dat de openstelling van deze brug later plaats heeft gehad clan wenschelijk ge weest ware, een meening waarvan de juistheid bezwaarlijk zal kunnen wor den ontkend. Do dringende behoefte, welke aan dezo brug bestaat, is de oor zaak geweest, dat aan vertragingen, zooals die bij groote werken, welke on der moeilijke omstandigheden moeten worden uitgevoerd, veelal voorkomen, zeer bijzondere aandacht werd geschon ken. Spr. stelde er prijs op hier te verkla ren, dat zoowel het bruggenbureau als de betrokken rijk9wegendien6t, alles in het werk hebben gesteld om, van het oogenblik af dat de beslissing tct den bouw van de brug was genomen, dit moeilijke werk binnen den kortst mo* gelijken tijd to voltooien. Hierna sprak de commissaris van do De heer C. Wijdenes Spaans neemt 26 Juni a.s. afscheid als dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Noordhol- lands Noorderkwartier te Alkmaar. Koningin in de provincie Zuid-Holland. Vervolgens begaf minister van Buuren zich naar het machinehuis- je. De gi'oote klappen van de brug stonden nog naar boven en versper den den doorgang. De minister stel de de machines in werking en lang zaam daalden de klappen. Daarmee was de opening van de nieuwe ver keersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht verricht. De genoodigden begaven zich vervol gens over de nieuwe oevei-verbinding naar het zuidelijke viaduct, waar auto bussen gereed stonden om hen naar het stadhuis te brengen, waar het gemeen tebestuur recipieerde. Do vele auto's, welke aan do zuidzijde van de brug op Zwijndreohtsch grondgebied ge parkeerd stonden, maakten eveneens van de nieuwe brug gebruik om de stad Dordrecht to bereiken langs den nieu wen verbindingsweg, welke op het via duct aansluit. Op het raadhuis ontving het gemeen tebestuur de gasten, die werden welkom geheeten door den burgemeester van Dordrecht, den heer J. Bleeker. De ka mer van koophandel bood den gasten in café americaln een lunch aan. Feesten ln de stad TE ruim drie uur verzamelden alle genoodigden zich op de hooikada, waar de „Lek" gereed lag. De aan wezigen maakten op dit schip oen korte tocht ovor de Oude Maas naar do nieu we brug, waarna het schip wederom naar zijn ligplaata terugkeerde. De auto riteiten aanschouwden van het schip af het defile der wandelaars in groepen en als individueelen, die in keurige marsch orde voorbij trokken.- Nauwelijks was dezo stoet voorbii of over het water na derde een klourige stoet van schepen, welke een Indruk gaven van de betee- kenis van Dordrecht als ideaal oord voor de watersport Om 6 uur was dit deel van de feesten ten einde en keerden de burgerlijke en militaire autoriteiten huiswaarts. Voor Dordrecht en omgeving begon toen evenwel een week van feestelijkhe den. Op verschillende plaatsen in de stad zijn lunaparken opgericht, groote sportwedstrijden zijn georganiseerd en sterritten worden gehouden, opdat de deelnemers met de nieuwe brug kun nen kennismaken. E enrJjk programma van deze feesten is samengesteld. ROTTERDAM, 24 Juni. Te ruim tien uur vanmorgen is het jacht «Piot Hein" met het Prinselijk Gezin aan boord, van Nieuwesluis komend, ln de jachthaven van „de Maas" te Rotter dam aangekomen. Het bestuur van „de Maas" is aan boord gegaan ter verwel koming van de hoogo gasten. De Prins is vervolgens per auto naar do Park kade gereden, waar hij zich heeft in gescheept op de „Prinses Beatrix", het nieuwe schip voor de MIJ. Zeeland, dat vandaag zijn proeftocht maakt. De Prins is aan boord ontvangen door den Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. Quarles van Üfford, cn den pi-esident-commissaris der Mij. de Schelde en Mij. Zeeland, resp. de heeren J. Smit Azn. en Th. de Meester. De „Piet Hein" is nog een poosje in de jachthaven gebleven. Om 12 uur werd de kruistocht naar Gorinchem voortgezet. THEATEREXPLOITANT VERDUISTERDE F 60.000 ROTTERDAM, 24 Juni. Op ver zoek en met medewerking van de Rotterdamsohe politie is eenige da gen geleden te Antwerpen gearres teerd de 31-jai*ige voorlaatste exploi tant van „Arena" aan de Kruiskade, toen dit nog een variété-theater was. Het was reeds geruimen tijd bekend, dat de man in vei-band met deze exploi tatie verschillende Rotterdammers heeft opgelicht voor ettelijke duizenden gul dens. Ook voor andere doeleinden hij zou o.a. voor een Engelsche steonko- lenfirma in Nederland arbeiden wist hij geld te verkrijgen. Ook een auteurs- bureau heeft hij opgelicht. Reeds korten tijd na de sluiting van „Arena" was de man naar België gevlucht en langen tijd hébben twee Rotterdamsche inspec teurs in samenwerking met de Belgi sche politie den voortvluchtige gezocht. Inmiddels is komen vast te staan, dat, zoover het Arena betreft, een bedrag van 60.000 tot 70.000 is verdwenen. Na een politieonderzoek bleek, dat de exploitatie zeer slordig en onverantwoor delijk was geweest. Geruimen tijd moes ten artlsten en leveranciers soms op hun geld wachten, dat hun tcnslotto in het geheel niet meer werd uitbetaald, zoodat het eind van hot liedje was, dat de exploitant failliet werd verklaard. Thans is hij dan gearresteerd cn aan het verzoek van de Belgische autoritei ten, den man uit te leveren, zal gevolg Worden gegeven. *"P E Westbroek is overleden de weduwe J. Erné gebo ren Verrips, een van de oud ste inwoonsters van ons land, die den leeftijd van 100 jaar en vijf maanden bereikte. Op 9 Januari herdacht ze onder groote belangstelling, ook van officieele zijde, haar honderdsten verjaardag. V TSINAN, 24 Juni (Domei) In verband met de anti-Britsche agi tatie in Peiping, Tientsin etc. is in Tsinan, de hoofdstad van de pro vincie Sjantoeng, de veertiende verjaardag herdacht van het incident van Kanton, waarbij tal van Chineesche studenten vielen onder machi negeweervuur en gedood werden door de Britsche troepen in 1925. Er werd een anti-Britsche massa-betooging en een parade gehouden. Ongeveer 30.000 Chineezen kwamen bijeen in het Tsinanpark en namen resoluties aan tegen het Britsche imperialisme, waarin bij Engeland wordt aangedrongen op het laten varen van de politiek ten gunste van Tsjang Kai Sjek. Wanneer hieraan geen gevolg gegeven wordt, aldus de resoluties, zal het Chineesche volk nooit de anti- Britsche campagne laten varen. Na de massabetooging trokken de betoogers in optocht door de strat en van Tsinan met vlaggen, die op schriften droegen als „Weg met Engeland". Tsingtao heeft zich geschaard in de rij van steden in Noord-China, waar een anti-Britsche beweging gaande is. Op alle gebouwen, o.a. op het Britsche consulaat en op kantoor gebouwen, zijn anti-Britsche biljetten aangeplakt. Chineezen en Russen zijn, volgens Reuter, gedwongen aan de massabetoogingen deel te nemen. Een massavergadering eindigde met een betooging voor het Brit sche consulaat. HULL heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche vertegen woordiger te Amoy stappen heeft ondernomen bij de Japansche autoriteiten naar aanleiding van de te Koelangsoe heerschende le- vensmiddelenschaarschte. De Ja panners hebben toegezegd, het protest te zullen bestudeeren. Huil bevestigde, dat te Tientsin stap pen van denzelfden aard waren ondernomen, doch dat de sche pen, die de levensmiddelen ver voeren, nog steeds bij den toegang tot Tientsin, door de Japansche autoriteiten worden vastgehou den. Een aantal vooraanstaande Japan ners hebben den Keizer een verzoek schrift overhandigd, waarin wordt ge vraagd do rechten van oorlogvoerende op te eischcn in China, aangezien dit volgens de onderteekenaars van (het verzoekschrift de eenige weg is om spoedig een einde te maken aan het Chineesch-Japanscho conflict. Tevens wordt verzocht een doelmatige regeling te treffen voor het vraagstuk der inter nationale nederzettingen en concessies in China. Officieel wordt medegedeeld, dat de Japansche marine-autori teiten met ingang van vanmiddag 12 uur aan Britsche schepen het recht toekennen de haven van Swatau binnen te varen. Tusschen de drie (honderd personen, die uit Swatau zijn gevlucht bevonden zich slechts een Amerikaansche, en twee Britsche vrouwen cn drie kinde ren, de overige waren Chineezen. De Britscho marine-autoriteiten heb ben medegedeeld, dat oorspronkelijk zeventig Engclschen (het voornemen hadden gemaakt Swatau te verlaten, doch de toestand is aanzienlijk verbe terd en dorhalve hebben zij besloten in Swatau te blijven. Naar uit Swatau wordt gemeld, heb ben vooraanstaande burgers der stad een commissie voor behoud van den vrede gevormd, teneinde het normale leven te hei-stellen. Reeds zijn 50.000 uitgeweken Chineezen naar dé stad te ruggekeerd en hebben verscheidene za ken hun winkels weer geopend. WIJERSSTRAAT 13 TEL. 2437 Directief H. VOLKERS Zaterdag 24 Juni 1939. 11,18 uur. Chique BerlUn Parüs 9 fifUMCl Londet Zwitserland Cable New Vork Chèqoe Milaan Duitsch bankpapier a silver Franiob bankpapier Belgisch Zwitserach Ëngelacb Amerlkaanaeh Indisch Handel «marken loenstenmarken Ponden «goudl Dollars fgoudl Coudeb tientjes Inkoop Verkoop 75.45 75.65 4.98 5.01 32.01 32.08 8.81 «.8254 42.43 42.50 1.87*4 1.88*4 9.85 10.00 26.00 27.00 28.25 29.25 4.98 8.04 6.40 6.46 42.4214 42.6254 8.8014 8.8454 1.8714 1.8954 Ü9.00 100.00 7.30 8.50 50.50 laten 15.37 15.47 3.15 3.19 12.71 12.81 Gisteren hebben 400 vooraanstaande burgers vergaderd en het volgende be sloten: 1. De burgers hervatten hun za ken binnen drie dagen. 2. De Kamer van Koophandel heropent zoo spoedig mogelijk. 3. De Japansche oorlogebons worden aangenomen tegen een koers van. 1 X yocan per Japansche yen. De vijf Chineezen, die door de politie der commissie tot handhaving van de orde in Amoy gearresteerd zijn, ver dacht van den moord op Hoenglisoen, den voorzitter van de Kamer van Koop handel van Amy, hebben thans volgens Domei een bekentenis afgelegd. Hoeng was 11 Mei vermoord in de interna tionale nederzetting van Koelangsoe, hetgeen aanleiding gaf tot een ernstig conflict tusschen de Japanners en de autoriteiten der nederzetting. Volgens de bekentenissen was het be vel tot den moord den daders gegeven door anti-Japansche bronnen in Sjihma in Zuid-Foeklcn in begin Maart. De Ja pansche autoriteiten zijn zeer veront waardigd over het feit, daf volgens de bekentenissen ambtenaren van de ge meentelijke politie van Koe.'ang Soc alle anti-Japansche terroristen daar opgeno men hebben. De door den E.A. Heer Rechter Commissaiis goed gekeurde eenige uitdeelings- lijst in het faillissement der N.V. Meubel- en Metaalwaren fabriek „Floreat" te Amers foort, is heden door den Cu rator gedeponeerd ter Grif fie van- de Arr. Rechtbank te Utrecht, en van het Kan tongerecht te Amersfoort, om aldaar gedurende tien dagen te liggen ter inzage van de schuldoischers. De Curator: Mr. R. P. VAN DER MARK. Amersfoort, 24 Juni 1939. Kortegracht no. 19. Nog slechts enkele plaatsen beschik- saarvoordenieuwe CURSUS VRAAGT INLICHTINGEN Makelaars J. MENKO Zn. zullen publiek verkoopen op a.s. Dinsdag 27 Juni des v.m. 9 uur, in hun Veiling gebouw, ingang Langestraat 109, ten verzoeke van Mr. KOOLEN als Curator, e. a., fraaie Meubilaire goederen, w.o. piano, orgel, salon-, slaapkamer-, Studeer- kantoor- en tuinmeubelen, 4 émaille baden, keukengey- ser, Electr. fornuis met. pan nen, dames- en heeren schrijfburoaux, leg-, hang en boekenkasten, canapé's en divans, klokken, overgor- dijnen, naaimachines., kar petten en loopers, ledikant, spiraal en kapokbedstellen, vaste waschtafel, ijskast, clubfauteuils, bi-iefsysteem en jaloilfllénkasten, gas- en kolen fornuis, tuinbanken, spiegels cn schilderijen, lampen, dressoirs on buffet ten, hutkoffer, mangel, haardkachel, boekenmolen, Electr. waschmachine, inva- lidcwagcns, enz. Bezichtiging Maandag 26 Juni van 9 tot 6 uur. Dame van gegoeden huize met dochter Van 13 jaar, zoekt tegen 15 Aug. a.s. inwoning als betalond logée bij fa milie van Standing, liefst waar kinderen zijn. Br. m. prijsopgaaf ond, nr. 553 aan Boekh. GIETHOORN, O. Vischmarkt. Zwolle. Geen kalk maar het echte „Sneeuwwit" voor muren en plafonds 24 cent p. K.G. Alleen bij HET VERFHUIS JO WOERDMAN Tel. 146 Naast Heck's Lunchroom Advertenties zijn ook nieuvus Prima Levantsche Toilet- sponsen. Sponsen zakken vanaf 10 cent. Reis luchtkussens. Langestraat 23. Tel. 217 AMERSF00RTSCHE A. J. C. MOOY Einddiploma Conservatorium Julianalaan 13 VERSCHENEN: ZOMERDIENST 1939 Bevat in duidelijker, druk en overzichtelijk gerangichikt, de volledige DIENSTREGELINGEN VAN ALLE AUTOBUSONDERNEMINOEN. SPOOR- EN TRAMWEGEN, WAARVAN DE TRAJECTEN GEHEEL OE GEDEELTELIJK BINNEN DE PROVINCIE UTRECHT ZIJN GELEGEN. Samengesteld met medewerking von de Rljkiverkeeronspectle te Utrecht. RUIM 100 PAGINA'S M ET 2 KAARTJES VERKRIJGBAAR: lit den boekhandel en in de kiosken, bij vele autobus-chauffeurs en de agentschappen van de Nederl. Buurtspoorweg Mij. N.V. DRUKKERIJ v.h. L. E. BOSCH ZOON, UTRECHT Oude Gracht 172-176 Telef. 15927 - Postgiro 47777

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3