FILMS voor deze Week: JOH. BOTTINGA r STADSNIEUWS Tusschen Amersfoortsche Burgemeesters GROOTE VOORRAAD in ZOMERSCHOENEN AGENTUUR P.T.T.-dienst op 29 Juni 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATLr.oAG 2i JU;;I :G33 I Overzeesche klanken „My Amersfoort is vir my die mooiste en beste dorpie in die hele wereld, omdat dit my eie is zegt kol'onel F. J. Lotz, burgemeester van Amersfoort in Transvaal OP den 11 Juni 1938* dus nu meer dan een jaar geleden, werd ten behoeve van een radio-uitzending in Zuid-Afrika, op gramophoonplaten opgenomen een korte toespraak van den Burgemeester onzer gemeente tot den Burgemeester, de Wet houders en de verdere ingezetenen van het Zuid-Afrikaansche dorp Amersfoort. Op 9 Mei j l. om 21.30 uur Zuid-Afrikaansche tijd werd door de Suid-Afrikaansche Uitsaai-korporasie, op golflengten: 384, 315 en 49.94 M, deze op de plaat opgenomen redevoering uitge zonden met begeleiding van het klokkenspel van den L. Vrouwe toren, ook opgenomen op de plaat. Het werd bespeeld door den Amersfoortschen klokkenist S. A. van Kalveen. Gespeeld werden o.a.: Het Transvaalsche Volkslied; Mijn grootvaders klok; Onder Moeders paraplui en Gezang 180 (Avondzang: 'k Wil U, o God! mijn dank betalen). Het is echter niet waarschijnlijk, dat deze uitzending in Nederland gehoord is, vandaar, dat we voor onze lezers den inhoud van deze redevoering en het antwoord van den Burge meester van de Zuid-Afrikaansche gemeente Amersfoort, Kolo nel F. J. Lotz, hier mededeelen. Onze Burgemeester zeide: AMERSFOORTERS uit Zuid-Afrika! Thans hoort gij de stem van den Burgemeester van Amersfoort, de oude stad van Nederland. Zeer verrast was ik, toen ik hoorde, dat er nog een Amersfoort was: gij moet dan weten, dat er in N.-Amerika bij Nieuw-Amsterdam, het tegenwoordige New-York, ook een Amersfoort was, .welke plaats men heeft herdoopt in Flatlands. De stichters van het Ameri- kaansche Amersfoort waren personen van hier afkomstig, meer weet ik van hen niet af. En nu: Uwe voorouders stamden die ook uit mijn aloude stad en waarom verlieten zij hun geboorte land? Ik zal het zeer op prijs stellen, als U mij iets daarvan kunt vertellen! Ik sprak van: mijn aloude stad! Ja, in 1259 kreeg Amersfoort wat men noemt stadsrechten van den Bisschop van Utrecht, die destijds ook wereldlijk Heer van deze landen was. Reeds lang vóór dat jaar was de naam van de piaats bekend en de naam heeft de beteekenis van voorde, d.w.z. doorwaadbare plaats, door de Amer, een riviertje, dat thans Eem wordt genoemd. De Eem dan ont staat door samenvloeiing van eenige be ken en stroomt naar het IJsclmeer, vroeger de Zuiderzee; gij weet wellicht, dat de Zuiderzee eenige jaren geleden werd afgedamd van de Noordzee, zoodat zij nu een binnenwater is. Die water weg naar zee heeft voor onze stad eeni ge beteekenis gehad, een bezwaar was, dat hij dikwijls verzandde. Dat oude siadje dan was in de Mid deleeuwen geheel ommuurd, de omtrek was niet meer dan 1500 meter: in een .kwartiertje heeft men dus de ommegang gedaan en wel door een straat, die eenig is in ons land! Men heeft n.l. tegen de oude, zeer dikke muur die de stad be schermde tegen aanvallen, later huizen gebouwd, die „de Muurhuizen" werden genoemd en nu heet de straat ook: de Muurhuizen. Midden in de oude stad staat de Groo- te Kerk, die gewijd was aan St. Joris, den Schutspatroon der stad en na de reformatie voor den Protestanten Eere- riienst is bestemd. De afbeelding van St. Joris met den door hem verslagen Draak komt voor op de oude zegels van de stad; het wapen van de stad is een rood kruis op een zilveren veld. De St Joriskerk is een machtig bouw werk, maar de trots van Amersfoort is toch de groote, 95 meter hooge toren die van verre de aandacht trekt door haar mooien vorm, zwaar en massief en toch slank. In het begin der eeuw was hoog noodig een ingrijpende restauratie! Kunt U begrijpen dat die niet minder dan 800.000 gulden kostte, d.w.z. 66000 pond sterling, gerekend naar de waarde van voor de devaluatie? Die toren is genaamd Lieve Vrouwe Toren, naar de Maagd Maria, van wie een beeldje in de beek was gevonden, en aan Maria zijn nu wonderbaarlijke genezingen toe geschreven. Het gevolg was. dat tal van pelgrims naar die bedevaartplaats kwa men en dat men overging tot, den bouw van die overschoone Toren met annex daaraan een kapel. Dit gebeurde onge veer van 14441471. De stad had vele aanslagen van vij anden te verduren, maar breidde zich voortdurend uit, zoodat in de 16e eeuw een nieuwe omwalling moest worden gemaakt, waarvan nog gedeelten be staan o.a. de beroemde Koppelpoort, een eenig voorbeeld van land- en water poort, de laatste sloot n.l. met een groot luik de schepen buiten, die van de Eem kwamen. Koppelpoort! Kent gij dat woord „Koppel" ook? Het wordt anders nooit meer gebruikt en moet beteekenen: ge- meene weide, de weide van een stad, waarin de burgers hun vee konden laten loopen, tegen betaling allicht. Het aan tal inwoners zal ongeveer 8000 zijn ge weest, maar vooral in het laatst van de 19e eeuw werd dit aantal steeds groo- ter, in 1910 24000 en nu ruim 47000. (Dat was in Juni 1938. Op 1 Juni 1939 bedroeg het 48315). Het oude stadje is thans maar een klein gedeelte van de gemeen te; deze breidde zich uit naar het hoo- gere gedeelte: hoog naar onze begrippen van plattelanders, want het langzaam hellend stuk, wat wij met trots: „Berg" noemen, is niet meer dan 46 Meter hoog. Vandaar heeft men schitterende verge zichten, waardoor onze plaats benijdens waardig is. Nu hebt gij, maar zeer oppervlakkig natuurlijk, eenigen indruk gekregen van mijn mooie gemeente. Van haar en van hare bevolking kan ik U niets dan goeds melden. Alleen: ook zij gaat ge drukt onder de kommervolle omstan digheden van groote werkloosheid. Amersfoort is bovendien de grootste garnizoensplaats van Nederland, hare ligging midden in het land aan een Solide, oude Brandverzekering Mij. .zoekt voor een bestaand agentuur een actieve opvolger. Alleen zij, die tot een behoorlijke uitbreiding in staat zijn. gelieven te reflecteeren. on der No. 3184 bur. Amersf. Dagblad. kruispunt van 5 spoorwegen is van groote beteekenis. Ten slotte een persoonlijke her innering: In het eind van 1900 wa ren mijn vrouw en ik getuigen van de aankomst van den ouden Staats president Paul Krüger in Marseille, die daarheen was gevaren op Harer Maje^teits oorlogsbodem de „Gelder land"; het waren oogenblikken om nooit te vergeten, oogenblikken, waarin men sterk gevoelde de nau we verwantschap van Zuid-Afrika en Nederland. Ik groet U hartelijk ook namens mijn medeburgers. Waarde Burgemeester van Zuid- Afrika's Amersfoort en gij Wethouders en U allen burgers van deze plaats, ik hoop, dat U met belangstelling zult hebben kennis genomen van hetgeen ik U verteld heb over Uw Vaderstad. Kolonel F. J. Lotz zeide: I.N antwoord hierop sprak de Zuid- Afrikaansche Burgemeester: Geagte Burgemeester en Burgers van Amersfoort in Nederland. Dit is vir my'n groot eer om die voorreg te .mag hê om die groet van U Burgemeester aan my dorp te mag beantwoord. Amersfoort hier is 'n Hoëveldse dorp in die Transvaal, met 'n blan ke bevolking van ongeveer S00 siele. Die dorp het die tweede hoogste ligging bo die seevlak. Dit word hier dus bitter koud in die winter. Maar die klimaat is buitengewoon gesond. Ongeveer 1866 het twee burgers oor- eengestem om gedeelte van hulle plase, Schulpspruit en Vlakplaas respektiewe- lik af te staan vir 'n Kerkdorp. Vir liierdie doel is ongeveer 250 morge af gestaan op die wal van Schulpspruit, wat oos van die Kerkdorp in 'n noorde- like rigting vloei om by Rietspruit aan te sluit wat verder noord met die wel bekende Vaalrivier verenig. Op hierdie 250 morge is toe in 1867 'n kerkdorpie uitgelê. Enve is met os- rieme afgemeet en verkoop. 50 Erwe van 150 x 70 Voet is verkoop aan kerk gangers, met 'n plein in die middel, en met die res van die 250 morge as ge meente-grond vir weiding van trekdiere. Ds. Lion Cachet, oorspronkelijk uit Utrecht of Amersfoort in Nederland, het van Utrecht af (wat toe nog deel van .die Suid-Afrikaanse Repu bliek uitgemaak het, maar nou in die Provinsie Natal val) periodies die gemeente van Amersfoort kom besoek om dienste waar te neem, n.l. die Heilige Nagmaal te bedien, huwelike te voltrek, ens. Dit is dan ook Ds. Lion Cachet wat die dorp Amersfoort gedoop het soos hy Utrecht gedoop het. Deur die be noeming van hierdie twee dorpe na twee naburige dorpe in Nederland, is 'n hegte sentimentele aanknoping met dié in Nederland gevorm. My Grootvader, Frans Jacobus Lotz, was ouderling van die gemeen te, en het dadel ik ingesien dat 250 morge grond te klein is vir 'n dorp; toe het nog 7 ander lede van die gemeente beweeg om elk oor die 500 by te dra om Vlakplaas, groot 3000 morge, aan te koop vir die dorp, wat iatcr deur die Republikeinse Regering oorgeneem is. So het Amersfoort vandag die pragtige ruimte. In dié dae was die wereld rondom so woes en ruig en deur gediertes bewoon, dat ons voorouers met die geweer in die hand kerktoc gekom het. Wild was vol op vir die ou jagters. Aan die weste van die dorp het 'n leeufamilie teen die rant gewoon, wat die naam Leeurand vir die heuwéls aan die weste besorg het, nes die „Elandsberg" nou nog die naam dra oos van die dorp. My dorp was ook platgebrand en vcr- woes deur die Britse troepe gedurende die laatste deel van die Anglo-Boere oorlog 1899 tot 1902. Al die vrouens en kinders was na Volksrust en elders ver voer en in kampe geplaas. Na die oorlog moes hulle van die grond af begin om lewensmiddels aan te skaf, en huise weer op te bouw onder baie moeilikc omstandighede. Ek was drie jaar oud toe my vader deelgeneem liet aan die Eerste Vry- heidsoorlog 1881, en die veldslae byge- woon het van Laingsnek en Amajuba. Op ongeveer 21-jarige leeftijd het ek persoonlik deelgeneem aan die Tweede Vryheidsoorlog, 1S991902, toe my dorpie so vcrwoes was, soos redds ge- noem, tot ek op 29 Descmber 1901 as krygsgevangene na St. Helena gestuur was. Ek was persoonlik teenwoordig toe Lord Winston Churchill (Nou Minister op die Britse Kabinet) krysgevangene geneem is, deur die Republikeinse mag- te by Frere stasie, Natal, in 'n gepant serde trein. Ek het verskillende groot veldslae bvgewoon. soos Colenso, en talie van gevegte op die hoë-veldse vlaktes en van die Vrystaat, saam met dappere Nederlanders, wat saam met. ons teen die Britse oormatige die twee Repu- blieke help verdedig het, en waardeur Cum Laude geslaagd Mede doordat de zenuwen gekalmeerd en de geest helder bleef door het ge bruik \an Mijnhardt's Zenuwtabletten. Zenuwstillend Zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drog. Met betrouwbare draagkracht maken Uw wandelingen tot een waar genot - 1e klas merken als BALLY, BERTHY enz. ALLEEN BIJ: LANGESTRAAT 28 TEL. 59 die band tussen die Nederlandse en Afrikaanse volke so sterk geword het. U geagle Burgemeester maak daar spesiaal melding van toe in 1900 my ge liefde ou staatspresident, Paul Kruger, daar per „De Gelderland", aangekom bet, dat dit 'n oomblik was waar U ge voel het, die noue verwantskap van Suidafrika en Nederland, ons stel dit boog op prys, want dit is wat ons hier ook voel. Mv Amersfoort, hoewel 'n klein dorpie, is vir my die mooiste en beste dorpie in die hele wereld, omdat. dit. my eie is, en ek sal alles in my vermoë doen vir sy vooruitgang. Geagte Burgemeester en Burgers van Amersfoort in Nederland, Ek groet u hurtlik namens my Burgers en Raadslede van Amersfoort, Transvaal. Wees verseker dat ons die groet wat u vir ons oorgesluur het, hoog \vaar~ deer, en dat hierdie daad van u geen ander resultaat kan en sal hê nie, as om die gevoel van verwantschap tus sen ons en u hegter en sterker te laat voortleef. Oranjevereeniging Men verzoekt ons opname van het vol gende: Ditmaal zal de Oranje-Vereeniging (Stad) op den verjaardag van Z. K. H. Prins Bcrnliard naar buiten geen activi teit ontplooien. De plannen voor de vie ring van dezen dag waren reeds gereed, toen de mcdedeeling kwam, dat door de Stafmuziclc van het. 5e Reg. Infanterie, op den avond van 29 Juni, een concert zou worden aangeboden aan de Amers foortsche Burgerij. Het zou geen vriendelijk gebaar zijn tegenover de Stafmuziek en den kapel meester, den heer Van der Glas, als nu de Oranje-Vereeniging juist op dienzelf den avond een muzikalen rondgang zou houden. Het Bestuur besloot dan ook dezen rondgang niet te doen doorgaan, in de overtuiging, dat, met en door dit con ceit, de echte feeststemming er toch wel zal zijn. En... misschien heeft de Staf nog wel een verrassing in petto? Qrand-Theatre „Luchtduivels der Marine VAN de vele onderwerpen, die de film ten dienste hebben gestaan en nog 6taan, neemt de luchtvaart wel een zeer belangrijke plaats in. Het vliegwezen heeft zich de laatste jaren enorm snel ontwik keld, voor het bloote oog bijna niet meer te volgen. Techniek van de film heeft even eens ongekende afmetingen aange nomen. Reeds meerdere malen heb ben deze twee moderne uitvindin gen elkaar's pad gekruist met als resultaat een verbluffend, sensa tioneel schouwspel op het witte doek. De film „Luchtduivels der marine" is wederom een nieuwe schakel in deze ketting, waarvan het einde voorloopig nog niet te berekenen valt. En toch doet dit. schouwspel van de Jacht van het filmtoestel achter het vliegtuig reeds denken aan een eind punt, aan een zekeren vorm van vol maaktheid De titel van de film verraadt ons reeds dat hier de allermodernste hulp middelen te baat zijn genomen, om het gevaarlijke en sensationeele van het huidige vliegwezen tot uitdrukking te brengen. Angstwekkend en dx-eigend razen de gevleugelde monsters door het lucht ruim, elke ï'isico wordt getart. Meer aan ooit overtuigt deze imponeerende vliegfilm ons van het geniale van de zen tijd, meer dan ooit doet zij den mensch op den beganen grond de ver zuchting slaken, dat dit alles bij de monstraties moge blijven en geen alles vernietigende werkelijkheid moge wor den! Met al hebben de Amerikanen gele genheid te over om de wereld te "too- nen hoever hun leger het gebracht heeft. Ook de opleiding van de toekom stige officieren is geheel in beeld ge bracht. Het jagende tempo van deze vliegfilm wordt onderbroken door een vei'haal, waarin twee mannen strijd leveren om een vrouyv. De gemoedelijkheid van dien strijd vormt wel een bijzonder sprekend contrast. Het meisje is aan vankelijk verloofd met Cass Hari'ing- ton, instructeur bij de Amei'ikaansche vliegbasis. Deze gang van zaken wordt gestoord, wanneer zijn broeder, Jerry Harrington van den onderzeedienst overgaat naar de vliegbasis. Jerry en Irene vatten liefde voor elkaar op en wachten slechts op een gunstig oogen- blik om de bestaande verloving te ver breken. Bans Af hers en Andrews Engel mann in een scène uit de film John Payne, George Brent en Olivia de Havilland in de filrt ,JLuchtduivels der Marine" (Grand Thédtre) „Alaska" Wanneer echter Cass door een onge luk tijdens een oefenvlucht voor zijn leven verminkt wordt, verandert Jer- ry van gedachte en besluit hij een nieuw ontwerp voor zijn broeder te beproeven. Dit wordt een succes en daaruit vloeit weer voort, dat. Gaas*.- zich uit eigen beweging terugtrekt en zijn en gagement met Irene verbreekt. Het slot laat zich gemakkelijk den ken! George Brent en John Payne zijn de broeders. Zij vertolken hun moeilij ke rollen op eminente wijze en toonen zich in de lucht even stoutmoedig als op den grond. Olvia de Havilland is het meisje, dat hij nader inzien haar keuze naar den jongstcn broeder richt, zonder den oudsten te kwetsen. Haar spel is vlot en aantrekkelijk. Ook de muzikale illustratie mag genoemd worden. In het voorprogramma kan men o.m. de verschillende sportprestaties op den Olympischen Dag bewonderen. (City Theater) City-Theater Üq&nda GRAN'D-THé&TRE. Van Vrijdag 23 t.m. Donderdag 29 Juni vertooning van de film „Luchtduivels der Marine". Voorstellingen: Zondag 1-454.U0; 6.16 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur Overiee avonden 8.15 uur n.m CITY THEATER. Van Vrüdag 23 t.m. Don derdag 29 Juni vertooning van de film Voorstellingen- Zondag 1.45: 4 OU; 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag an Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n m REMBRANDT THEATER. Vertooning van „De Machtige" en „De Vader, die zich zelf beschuldigde." FLéHITE. Vanaf Zaterdag 24 Juni ten toonstelling „Kruik en Kan". STERHUIS Beekenst.Iaan 6. - Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Voorjaarstentoonstelling A. K. G. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL Wb'ersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). MUURHUIZEN 1. 24—30 Juni. Ateligr Callenbach. Demonstratie en expositie van toegepaste kunst. OPENLUCHT THEATER BIRKHOVEN. 28 Juni. Concert Amersf. Mannenkoor en Amersf. Muziekver. 8 uur. PLANTSOEN ZUID. 29 Juni. Concert door 5e R. I. 8 uur n.m. BIRKHOVEN. 2 Juli. Landdag Metaal- bewerkersbond. DE VALK. 5 Juli. Vergadering Oranje vereeniging. 8.15 uur. BAARN BAARNSCH LYCEUM. 14 Juni t.m. 5 Juli. Tentoonstelling schilderijen van D. Komter. In verband met den verjaardag van Prins Bernhard op 29 Juni a.s. zal het Post- Telegraaf- en Telefoonkantoor te Amersfoort op dien dag te 12 uur voor den postdienst sluiten. Gedurende de openstelling worden alle postzaken, ook die van den Giro dienst behandeld, Girostortingen met spoedbehandeling worden op 29 Juni a.s. ten Centraal Girokantore geboekt voor zoover deze aldaar vóór 11 uur aanwe zig zijn. De Postagentschappen sluiten even eens te 12 uur, zoowel voor den post- als den telegi-aaf- en telefoondienst. De 3e lichting van de bijbrievenbus- sen vervalt. De middagbriefpostbestelling zal niet worden uitgevoerd terwijl slechts één pakketpostbestelling zal plaats vinden. EXAMENS Aan de SL Ludgeruskweekschool te Hilversum slaagde voor het examen handenai*beid, onze stadgenoot den heer J. Bosman. Te Utrecht slaagde voor het Staats examen voor onderwijzers (essen) onze stadgénoote mcj. II. de Vries. Te Delft ölaagde voor het cand. exa men voor werktuigkundig ingenieur onze stadgenoot den heer D. van Amstel en J. Ingerman. Voor het ingenieursexamen voor werk- tuigk. ingenieur onze stadgenoot de heer E. J. van Beek. Te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Rechten onze stadgenoot, de heer P. J. v. d. Mark. Alaska EEN oude bekende van het ilm- publiek. Hans Albers, ver schijnt wederom op het doek in het middelpunt van een avonturen film „Alaska." Aan spannende situaties en sen sationeele oplossingen daarvan ont breekt het hier waarlijk niet. Sabotage bij de aanleg van een wa terleiding naar het gouddelversstadje Canitoga vormt het thema van dit film verhaal en men zal begrijpen dat ex plosies, vechtpartijen en wat dies meer zij den hoofdschotel vormen. De leidende ingineur van de water- leidingwerken, Montstuart (Albers) ontdekt bij het nagaan van de oorzaken eener te sterke explosie, dat er een WIJKVERPLEGING IN NEDERLAND De Bond van Prot. Chr. Vereenigingen voor Wijkverpleging in Nederland hield dezer dagen in Amsterdam zijn alge- meene vex*gadering. In een vacature van het hoofdbestuur werd o.ni. ds. K. v. d. Berg gekozen. te groote lading springstof gebruikt is. Wanneer hij den saboteur tot de orde wil roepen, staat, deze hem naar het leven, en is hij genoodzaakt zijn tegen stander uit noodweer dood te schieten. Daar er bij dit voorval geen getuigen zijn, valt de verdenking op Montstu art; aan het feit, dat hij uit zelfver dediging handelde, wordt geen gelooi geschonken. Montstuart moet vluchten. Wanneer hij na veel ontberingen in Canitoga terugkomt, herkent men hem niet meer. Hij besluit echter, zich te re- habiliteercn. Onder den naam van Nicholson bindt hij nogmaals den strijd aan tegen de machtige saboteurs. Wanneer deze een laatste poging wagen, om de aanleg der waterleiding te verijdelen, daalt Montstuart in een caisson af, om het werk te redden. Dit kost. hem zijn le ven. Onder de vlag van zijn vaderland wordt hij echter begraven. De smetten zijn van zijn naam gewischt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5