Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden TOEGEPASTE KUNST IN atelier Callenbach 9nq&%ond&n Jaarvergadering in „De Witte" Vraagt het zoojuist ver schenen nummer van ons REIS-PASSAGEBUREAU N. V. MUNDUS Raadsagenda PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Geldleening der provincie De Natuurwacht- vereeniging B.-tournooi te Soest „De afgehakte kinderhandjes" Vormt Foerster in Danzig een vrijcorps? Represailles tegen 2« BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 JUNI 1939 De Nederlandscbe Vereeniging voor Volks- en Schoolbaiden hield vandaag in hotel „De Witte" haar algemeene vergadering, welke on der algemeene goedkeuring geleid werd door prof. dr. P. R. Michael als opvolger van den afgetreden voorzitter dr. H. K. Offerhaus. Wethouder B. Noordewier sprak als voorzitter van de commissie van ontvangst een welkomstwoord, waarin hi| onder toepasselijke bewoordingen op de reinheid en gezondheid op stede- bouwkundig gebied van onze stad wees, twee factoren, welke de vereeniging juist zoo voorstaat. Helaas gaat dit niet op met betrekking tot het water in onze stad. aldus spreker. Door bij zondere omstandigheden kon belangrijk werk op dit gebied geen doorgang vin den. Spreker uitte tenslotte zijn waardee ring en bewondering voor het werk. dat de vereeniging gedurende 37 jaren verricht heeft. De voorzitter dankte wethouder Noor dewier voor zijn welluidende inleiding In zijn openingswoord riep prof. dr. P. R. Michael een welkom toe aan de vertegenwoordigers van Sociale Za ken. van Binnenlandsche Zaken, On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en Defensie, alsmede de vertegenwoordi gers van gemeentebesturen en aange sloten vereenigingen. in het bijzonder den heer van Veen. voorzitter van de Stichting Badhuizen Amersfoort. Het is geen eenvoudige taak.' aldus spreker, welke mij is opgelegd, doch dé onderlinge samenwerking in hert be stuur der Ned. Ver. voor Volks- en Schoolbaden. geeft mij het vertrouwen, dat het mij zal mogen gelukken de ver eeniging een stap nader te brengen tot haar doel en hiermede tevens de -taak van medicus ten nauwste met die van den hygiënist te verhinden. 'u het belang der overdekte zwem inrichting heeft het bestuur zijn ad- haesie betuigd inzake pogingen.'welke werden aanvewend tof verkrijging van verlaging der personeele belasting. j! vCaaPs'uk der lichamelijke op voeding is ook voor de vereeniging van niet te onderschatten belang. Het wil mij voorkomen, besloot spre ker, dat een belangrijk onderdeel op ons terrein ligt en wel de opvoeding £n, ^nj^'kkeling in lichamelijke rein heid door bad en de lichaamsontwik- keling door zwemmen gedurende de schooljaren. Als vertegenwoordiger van den minis ter van Sociale .Zaken, legde mr. A. H. v. d. Velde er den nadruk op, dat de be langstelling van den minister voor de 5 ereeniging voor Volksaehoolbaden, groot Is. Spreker lichtte toe, dat deze belang stelling niet bij woorden zal blijven. Het jaarverslag van den secretaris, luitenant-kolonel der Hutirón b. d., J. de Waal, helichtte uitvoerig liet werk van de vereeniging. In het afgeloopen jaar gaf dr. H. K. Offerhaus gevolg aan zijn voornemen als voorzitter af te treden. Prof. dr. P. R. Michael verklaarde zich bereid deze functie op zich Ie nemen. Het verslag maakte verder melding van propaganda, adviezen, verzoekschrif ten etc. Ondanks de deprimeerendë omstan digheden wordt en zal alles worden ge daan om den naam van de vereeniging naar buiten zijn roem te doen behouden. Hierna bracht de penningmeesteresse, mevrouw A. M. Ruysch-Douwes Dek ker het jaarverslag uit. De Inkomsten bpdroeeen 1663.63, de uitgaven 3.548.21. Het tekort over 1938 was ruim 500 minder dan in 1037. Mr. A. H. v. d. Velde verzocht na mens de commissie voor het nazien der rekening en verantwoording de penningmeesteresse te dérhargeeren. Het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid mr. L. R. J. van Oppen, werdbij acclamatie herkozen. Hierna bestond er gelegenheid voor het doen van mededeelingen uit ge meenten en aangesloten vereenigingen ^Dr heer Bucno dc Mesquita uit Utrecht bepleitte bezuiniging op de be drijfskosten: met voldoening kon hij mededeelen. dat Utrecht zijn vijfde volkehad binnenkort zal hebben. Ook andere sprekers maaktpn gebruik van het stellen van vragen. Ruim 12 uur ging men naar het ge- VLAGGEN UIT! Het Bestuur van de Oranje-Vereeni- ging (Stad) schrijft ons: Het traditioneele verzoek om op feest dagen van ons Vorstenhuis de vlag uit te steken, is bijna overbodig geworden. Telkenjare wordt het aantal vlaggen dat onze stad siert, grooter. Maar, we zijn nog niet. waar we wezen moeten. U kent het devies: Huis aan huis de vlaggen uit! Dit geldt ook voor 29 Juni 1939. KENNISGEVING De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de Leden van den Gemeenteraad, mr. J. C. Graaf van Randwijck, maakt hekend, dat het Centraal Stembureau een zitting zal houden in het Gemeentehuis op Maan dag 26 Juni voormlddnes 10 uur tenein de over te gann tot de loting over dp candidaten gekozen in pirer dan een Kieskring en daarna de uitslag der ge houden stemming vast te stellen. meentehuis, alwaar de congresleden door dén burgemeester en het gemeen tebestuur ontvangen werden. Vanmiddag is de vergadering in „De Witte" voortgezet waarbij door den heer L. H. E. van Hylckama Vlieg, ar chitect, oud-directeur van gemeente werken, een inleiding gehouden is over de noodzakelijkheid en de bestaansmo gelijkheid van Volks- en Schoolbaden. REISBLAD GRATIS VERKRIJGBAAR Hilversum. Bijkantoor to Amersfoort. VARKENSMARKT 1 Hook Utrechtschestraat. BURGERLIJKE STAND 21 Juni GEBOREN: Hendrikus Johannes, z. van Hendrikus Johannes Paats en Maria Catharlna Petronelia Heijlen: Willem Marinus. zoon van Aart Teunissen en Janna te Kulve: Frits, zoon van Joris Wetsteijn en Cornelia Hendrika Gijzen. IN het atelier Callenbach aan de Muurhuizen zal vanmiddag een tentoonstelling geopend worden van toegepaste kunst. Een zestal jonge ren, op velerlei gebied van de kunst nijverheid werkzaam, zullen het publiek in kennis brengen met ce ramiek, kantklossen. Egyptisch we ven, handspinsels en glazuurschil- deren. Wanneer wij een kort woord wijden aan de verschillende uitingen van kunstzinnigen smaak en vakmanschap, zullen wij dat doen in de volgorde, waarin wij de bezitters van deze eigen schappen in de hooge gangen van het oude, ruime huis tegenkwamen. Bij het binnenkomen staan wij al gauw tegenover een soort brandkast met enorme stalen deur. Het blijkt een moderne electrische oven te zijn.de pot ten tot een temperatuur van 1100 gra den kunnen worden verhit. Willem Stuurman vertelt ons. wat .een Segerkegcl is en uit zijn enthousi asme spreekt de' liefde voor het goede gereedschap die bij alle goede kunste naars en handwerkslieden voorkomt Een Segerkegel nu, is een voorwerp dat, op dc oven geplaatst, bii een be paalde temperatuur cn toestand van het zich erbinnen bevindende materiaal, een andere vorm aanneemt, en zoo den pottenbakker waarschuwt, de warmte te verminderen. „Het Indische paardje" geeft een ah- dere kant van zijn karakter en 'n ander rhytme: De tragiek van het afgebeulde, voortgejakkerde dier, waaraan alle le venskracht ontnomen is, spreekt hier duidelijk uit. Ook Georgine Wolf boet seert. Haar practische gebruiksvoorwer pen hebben een eenvoudige, strakke doch allerminst saaie lijn. Een mooi ontwerp voor een toiletstel getuigt van practische smaak. In het atelier van Henriette A. Drost is weer een volkomen andere sfeer. Naast tal van mooie stukken weefwerk vinden wij er ook toepassingen van het zeer bijzondere Egyptische vlechten. Wanneer men het eenvoudige werktuig ziet, dat hiervoor dient, zou men niet zulke iiitgebreide mogelijkheden ver wachten. De vele. Egyptisch geweven kleedingstukken zijn uitermate soepel cn rekbaar. Willy Verkade bedient in dit atelier het spinnewiel. Van zuivere schapen wol maakt zij haar prachtige onregel matige draden, die door de „weefaf- dceling" van mej. Drost, waar tusschen twee haakjes ook eenige onvolwaardige arbeidskrachten lichte, rustige bezighe den verrichten, verwerkt worden. Emmv van Bilderbcek beoetent het kantklossen. Met het dunne linnen, waarmede men in Vlaanderen werkt, vergt dit voor den modernen mensch te veel van de zenuwen. Emmy van Bilder- beek gebruikt daarom dikkere materia len, waardoor het werk veel vlugger opschiet, en voor een zoo eenvoudige techniek, verbluffende resultaten ople vert. Maria van Everdingen legde zich op de grafische kunst toe. In haar atelier vallen, naast de vele schetsen en teeke- ningen (waaronder zeer opvallende, zooals die der paarden in Hongarije) al de werktuigen, die voor de gelegen heidsgrafiek noodig zijn, op. De tentoonstelling is vanmiddag ge opend door den heer L. S. Snoek. De eerste aanvullingsagcnda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag 30 Juni 1939, des avonds om 7 uur luidt: 25. Benoeming van een onderwijzer aan de U.L.O. school aan het Schoollaan- tjc. 26. Voorstel van B. en W. tot aan- AD STAD koop van twee woningen aan de Spie- ringsteeg nos. 3 en 5 van J. van Hoei. 27. Voorstel van#B. en W. tot ver koop en ruiling van strooken grond aan de Groote Koppel met do N.V. Stoom- olieslagerij van J. van Vollenhoven. 28. Voorstel van B. cn W. tot verhu ring van een strookje grond aan de Ver meerstraat aan L. den Houdijker. .29. Staat van oninbare posten der hondenbelasting dienst 1938. VOORDRACHT BENOEMING ONDER WIJZER De voordracht voor de benoeming van een onderwijzer adn de openbare U.L.O.- school aan het Schoollaantje luidt: 1. B. F. Warmink te Nijkerk. 2. J. C. M. Defize te Amsterdam. ZONDAG 25 JUNI St. Joriskerk ■10 uur: ds. Gerritsen. 6 uur: ds. Dönszelmann. Nieuwe Kerk 10 uur: ds. v. d. Berg. 6 uur: ds. Posthumus Meijjes, Hoogland. Emmakerk 10 uur: ds. Blok. 6 uur: ds. J. J. Post. Bethelkerk 10 uur: Kinderkerk. Kapel „Zon en Schild" 10 uur: ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur: de heer de Jager. Wijkgebouw „Het Sluisje" 10 uur: Kinderkerk. Evang. Luthersche Kerk 10V2 uur: ds. de Jongh. Vrijz. Hervormden Luthersche Kerk Geen dienst. Remonstrantsche Kerk 10.30 uur: dr. R. Miedema. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. T. O. Hylkema. Amster dam. Vrijz. Chr. Jeugdkerk Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur: ds. Holwerda. 5.30 uur: ds. Popma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur: ds. Popma. 5-30 uur: ris. Holwerda. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur: ds. Herngreen. 5.30 uur: ds. Hemgrecn. Chr. Geref. Gemeente 10 en 5.30 uur: ds. J. Drenth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 10.30 en 5.30 uur: Godsdienstoefening Geref. Gemeente Stoovestraat 11 10 uur en 5,30 uur: Godsdienstoefening. 26 Juni 7 uur n.m.: ds. A. Verhagen Middelburg. Vrije Kath. Kerk Geen opgave ontvangen. Oud Katholieke Kerk *t Zand 13 Universeele Eeredienst Geen opgave ontvangen. Soefi Beweging Toonzaal Sierkunst Geen dienst Leger des Heils (Langestraat 94) 10 uur: Heiligingsdienst, uur open luchtsamenkomst 8 uur: Openbare sa menkomst. Christian Science Society Arnhemsche weg 7 10 uur: Hollandsche dienst 11.15 uur English service. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5.30 uur. Amersf. Berkapel Theosofische Loge 10.30 uur: ds. W. C. Posthumus Meijjes Hoogland. Jeziël Concordia Donderdag- en Zondag avond 8 uur. Evangelisatie Zending N. Vetter. SOEST Vrijz. Godsdienstigen Gebouw Religie en Kunst 10.30 uur: ds. J. P. C. Poldervaart, Naar- den. HOOGLAND 9.30 uur: ds. Blaauwendraad, Baarn. HOEVELAKEN 9V2 en 6V2 uur: ds. Abbringh. LEUSDEN 10 uur: ds. Dönszelmann, Amersfoort. 6 uur: ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H. H. Missen om 6.30. 8.00. 9.15 en 10.45 uur. waarvan om 9.15 uur gezon gen Hoogmis. Parochie O. L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H. II. Missen om 7 uur, 8 30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henricus Paulus Math. Withoosstraat 34 H. H. Missen om 7 uur. 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catalaan 28 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Tot een bedrag van 784.000 Gedep. Staten schrijven aan d„ Sta ten van de provincie Utrecht: Het is gebruikelijk om tot dekking van de ten laste van den kapitaaldienst komende uitgaven, voortvloeiende uit de- uitvoering van het provinciaal we genplan, om de twee jaren een geldlee- ningsbesluit te nemen. Thans zal dus een geldleeningsbe- sluit zijn te nemen met betrekking tot de ten laste van de huiteiyewone diensten van 1938 en 1939 komeflde we genuitgaven. Op elk van deze diensten is voor de uitvoering van het provinciaal wegen- plan een (maximum) bedrag beschik baar gesteld van f 400.000. Voor be strijding uit leeningsgeld komt dus in aanmerking een bedrag van ten hoog ste f 800.000. Deze som kan echter ver minderd worden met een bedrag van f 16.000. dat roods tot dekking van 1/25 gedeelte der wegenuitgaven van 1938 door den gewonen dienst van 1939 aan den buitengewonen dienst van dat jaar wordt bijgedragen. Het maximum lee- ningshedrag is mitsdien te stellen op f 784.000. Op grond van het vorenstaande geven wij in overweging te beslui ten tot het aangaan van een geld leening ten laste van de provincie tot een werkelijk bedrag van ten hoogste f 784.000. vermeerderd met de op de leening vallende .kos ten. Rekening houdende met de mogelijkheid, dat het besluit eerst na verloop van tijd zal wor den uitgevoerd, zouden wij wen- schen voor deze geldleening een rentetype te zien aangenomen van ten hoogste 4 en een koers, welke voor de provincie niet lager is dan Overeenkomstig den in 1928 aange nomen opzet voor de financiering van de wegenuitgaven zal de aflossing van de geldleening, voor zoover de wegen uitgaven van 1939 betreft, in (ten hoogste) 25 en wat de wegenuitgaven van 1938 aangaat in (ten hoogste) 24 gelijke jaarlijksche termijnen moeten geschieden. Gisteravond is het bestuur samengesteld Naar wij vernemen, kwamen de leden van de onlangs hier ter stede opgerichte Natuurwachtvereeniging gisteren in „De Wapenroem" voor het eerst bijeen. De leider van deze bijeenkomst, de heer Spoel, deed de verblijdende mede- deeling, dat reeds 60 leden waren geno teerd, waarna het éénige punt der agen da: Verkiezing van een definitief be stuur, aan de orde werd gesteld. Na eenige discussies kwamen na een stemming achter de groene tafel de vol gende zeven heeren: D. Bolten, voorzit ter van de Natuurhist, Vereeniging ter plaatse, J. Melchior, voorzitter van de Jeugdherbei'gvereeniging te Amersfoort, Jos. Haan, tevens lid van de V.V.V., mr. Cambie'r. van Nooten, P. de Kat Angelino en C. J. Vermey. De ledenvergadering kon daarna ge sloten worden. De heer Spoel, die bij monde van den heer Vermey, namens de vergadering hartelijk dank werd gebracht voor den velen arbeid aan de voorbereiding gege ven, kreeg een open doekje. Het jonge bestuur bleef daarna nog eenigen tijd bijeen voor het nader om lijnen van de al dadelijk zich opdrin gende werkzaamheden. Het Dag. Bestuur zal bestaan uit de heeren Bolten, voorzitter, mr. W. A. J. Cambier van Nooten, penningmeester en P. de Kat Angelino secretaris. De Natuurwachtvereeniging. welke zich ten doel stelt: bescherming van de mooie Amersfoortsche natuur in den ruimsten zin, hoopt bij de uitvoering van haar mooie, maar moeilijke taak, welke thans wacht, ten volle te mogen rekenen op belangstelling en vooral medewerking van alle Amersfoortsche ingezetenen. Het adres van het Secretariaat is: dr. Abr. Kuyperlaan no. 24. WAARSCHUWING De hoofd-commissaris van politie te Amsterdam ontraadt het aangaan van relaties met Dirk Nap, geboren te Mij drecht 4 Jan. 1912. zonder bekende ver blijfplaats. die voorgeeft als huwelijks makelaar en zakenbeurshouder werk zaam to zijn, per advertentie financieele deelname vraagt in ondernemingen, welke Iwi zegt te zullen oprichten, cn zakenlieden, bii voorkeur automobiel en schrijfmachinehandelaren, tracht te bewegen, hem goederen te. leveren. Vooral ook pensionhouders en ka merverhuurders wordt aangeraden te zijnen aanzien de noodige voorzichtig heid in acht te nemen. Nap is zeer goed gekleed en welbe spraakt. KENT GIJ POLEN? Van het reisbureau Mundus ontvin gen wij een aanlokkelijke brochure, aan het reizen in Polen gewijd. In eenige vlot geschreven artikeltjes wekt de lei- ding van het bureau de lezers on. eens kennis te maken met dit land. dat zoo veel schoonheid biedt, terwijl bet aan de ivergroote meerderheid der Nederland- ;<-he toeristen nog volkomen onbekend s. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pe te's bad was hedenmorgen 72 gr. F. of 21 Ve gr. C. EIERVEILING AMERSFOORT. 22 Juni. Aanvoer 60.000 stuks. Witte eieren 3.45 tot ƒ4.00; bruine ƒ3.75 tot 4.20; eendeieren 2.60 tot ƒ2.70. Meubelen koopt U niet voor vandaag ol morgen. Meubelen koopt U prac- tisch voor Uw geheele leven. Zorgt er daarom voor dat ze soiled, smaak vol en doelmatig zijn. Gaai naar een adres waar U er op vertrouwen kunt geheel in Uw belang go- adviseerd te worden. Be zint voor gij begint Weatsingel 10-11-12-13 Amersfoort FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT, 23 Juni. Aardbeien 1833, roode bessen 28, druiven 3739, kruisbessen 35, perziken 513, toma ten 814, pruimen 45—48, kersen 1728, andijvie 813, bloemkool 317, dubb. boonen 31—36, snijbooncn 36—37, dop erwten 11—21, peulen 1323, komkom mers 26—63, bieten 23—25, wortelen 25— 50, postelein 25, rabarber 3051, radijs 36, sla 5—14, spinazie 14—46, uien 125, aardappelen 2863, tuinboonen 35, seldery 512, peterselie 013, look 58, boonenkruid 914. EEN GOED MIDDELTJE TEGEN TRANSPIREEDENDE VOETEN. Hier is een goed receptje om zelf thuis klaar te maken tegen transpiree- rende voeten. Haal bij Uw apotheker of drogist 85 gram terpentijn en 15 gram Rheumagicolie (geconcentreerd). Een 15 grams fleschje Rheumagic-olie kost 65 cent, dus met de terpentijn bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Vermeng het goed in een schoo- ne -flesch en voeg bij een voetbad een eetlepel vol van het mengsel. Baad Uw voeten hierin gedurende een kwartier. Het verfrischt en versterkt de voeten. Knip dit receptje uit en probeer het vandaag nog. (Adv.) SPORT EN SPEL Gistermiddag is te Soest het jaarlijk sche B-tournooi op de banen van het Van Lennep's Sportpark aangevangen. Dat de deelname niet zoo groot was als andere jaren, moet geweten worden aan het Juhileum-tournooi te Hilver sum, dat vorige week geëindigd is en vele deelnemers tot zich heeft getrok ken. Dit is de reden dat ook de dames- dubbel in dit tournooi niet wordt ge speeld. De uitslagen waren: damesënkelspel: mej. J. Gijsen—mej. H. Verloop 61 64; mej. F. Moensmej. J. Gijsen 62, 60; mej. A. v. d. Horst—mei. T. v. d. Poll 62. 46, 63; mej. T. Seven- huyzenmej. A. Dammers 6—1, 2—6, 6—1. Heerenenkel: J. Landweer—H. Vree- denburg 60, 64; J. v. d. SmitD. v. Spankeren 4—6, 7—5, 6—2; J. C. v. Dorp W. v. Wieringen 6—2, 4—6, 6—1; H. Streefkerk—J. Hccker 62, 6—0. Gemengd dubbel: mej. L. Bossert en W. A. v. Meel—mej. Cankrien en J. A- van Dorp 64. 3—6. 6—4; mej. A. Hillers en J. Coenderink—mej. M. Rupert en J Hoppenbrouwers 75. 6—2; mej. A. v. d. Horst en dr. J. Schambard—mej. T. v. d. Poll en F. Bult 3—6, 6—1, 6—2: mevr. A. Giesberts en G. v. d. Boschmej. L. Voermans en W. v. Zadelhof f 6—1. 6—1; mei. T. Sevenhuvzen en H. Streefkerk mej. R. Wilmink en J. Scholten 61, 6—1. Heerendubbel: G. v. d. Bosch en dr. J. Schamhard—A. W. Schuuring en J. Hoppebrouwers 64, 6—1. (Buiten verantwoordelijkheid der Rpd') SPELDJESDAG TEN BATE VAN DEN DIACONESSENARBEID Mijnheer de Redacteur, Mogen wij nog eens gebruik maken van de gastvrijheid van uw blad, 0111 uw lezers mede te declen, dat de speldjes dag ten bate van den Diaconessenarboid de prachtige som van ƒ807,71 heeft op gebracht, 'zoodat na aftrek van onkosten voor speldjes en drukwerk een bedrag van 750.10 kan worden overgedragen aan het Bestuur van bovengenoemden arbeid. Het damescomité betuigt op deze plaats baar groote erkentelijkheid aan alle milde gevers cn geefsters, aan wie wij dit mooie resultaat te danken heb ben. Niet minder stellen wij de groote ijver op prijs van de collectrices, die de carmte hebben getrotseerd, om te trach ten aan ieder huis een speldje te ver- koopen. Tenslotte nog een woord van dank aan u. meneer de Redacteur voor de onder vonden medewerking. Namens het damescomité: L. KERSTEN—DE KLERK. secretaresse BUITENLAND Fel artikel van Goebbels tegen Engeland Londen moet zich in het realisme oefenen BERLIJN, 24 Juni (D.N.B.) Onder het opschrift „De afgehakte kinder handjes" schrijft minister Goebbels in de „Völkischer Beobachter" over de Engel- sche propagandamethoden. Hij zegt hierin o.a.: „Engeland probeert thans weer hetzelfde wat het tijdens den oor log met zoo groot succes geprobeerd heeft. De huidige Engelsche propaganda- strijd tegen Duitscliland is even plomp, even driest en even brutaal als toen. De „afgehakte kinder handjes" in. nieuwe uitgave kunnen hij het Duitsche volk en ook bij het grootste deel der wereld geen in druk meer maken. Men heeft John Buil door. De volkeren der aarde weten, waaraan zij zich te houden hebben. Engeland moge zich zijn bondgenooten zoeken waar het wil, maar niet in het Duitsche volk. Daar zal het slechts een hoonge lach ten antwoord krijgen. Wanneer de Engelschen het op een machtsstrijd met Duitschland willen la ten aankomen, hebben zij het niet met den Führer of met een leidenden kring te doen. Dan treedt hun het gesloten 80-millioenen volk der Duitschers tege moet. Zij zouden er dus goed aan doen, andere wegen dan die van het gewapen de conflict te zoeken. Want dit zou geen succes opleveren, en het accute gevaar meebrengen, dat Groot-Brittannië zijn Wereldrijk verliest. Londen moet zich meer in het realisme oefenen en de har de en onveranderlijke feiten onder dè oogen durven zien." Nieuwe maatregelen die gericht zouden zijn tegen de Polen WARSCHAU, 24 Juni. (Havas). Volgens de Poolsche pers zou Foerster, die op het oogenblik in Berlijn verblijf houdt, van de na* tioriaal-socialistische autoriteiten instructies hebben gekregen be treffende oprichting in de Vrije Stad van een corps vrijwilligers, „Vrincorps" genaamd. De Danzigsche Senaat heeft een ver* ordening aangenomen, krachtens welke onroerende goederen en ondernemingen, die sedert Januari 1938 van Joden ge kocht zijn, bij den Senaat moeten wor den aangegeven. Een speciale commis» sie zal de waarde dezer goederen taxee- ren en het verschil tusschen den betaal den prijs en de getaxeerde waarde zal in de Senaatskas moeten worden gestort „voor uitgaven ten behoeve van het openhaar welzijn". Politieke kringen in Danzig en de Poolsche bladen protestee- ron tegen deze nieuwe „poging tot ont eigening van de Polen in Danzig". De „Jurper Polski" spreekt de vrees uit, dat de commissie den prijs op wil lekeurige wijze zal vaststellen en daar mee alleen de Polen zal belasten. Japan in voorbereiding De „Times" waarschuwt dat de Britsche regeering tot voor de Japanners beter begrijpelijke methoden zal overgaan LONDEN, 24 Juni (Havas). De toe stand in het Verre Oosten blijft de open bare meening beheerschen en de bladen wijden daaraan groote aandacht De „Times" herinnert eraan, dat zich talrijke Japansche koloniën op Britsch gebied bevinden, met name te Singa pore. Do Engelsche overheid zal tegen over deze Japanners niet de barbaarsch- iieden van Tientsin navolgen, doch in dien de Japansche Regeering geen di plomatieke taai verstaat, zal men tot voor hen meer begrijpelijke methoden moeten overgaan. De „Daily Express" meent, dat de 50.000 op Britsch gebied wonende Ja panners, die een goede behandeling ge nieten, in Tokio dienden te interveni- cercn ten gunste van de Engelschen in China en Japan. Volgens het blad is een uitgewerkte lijst van tegen Japan te nemen econo mische represailles in voorbereiding. Whitehall hoopt nog. dat zij niet be hoeven te worden toegepast, maar in dien de plagerijen niet ophouden, zal de volgende week worden overwogen, ot zij niet terstond moeten worden uit gevoerd. EEN TSJECH SPRINGT VAN DEN EIFFELTOREN PARIJS, 24 Juni (Havas) De „Ma- tin" meldt, dat een Tsjech, genaamd Benicli Benesj, 40 jaar oud. oud-officier van het Tsjechische leger, en oud-atta ché der legatie te Londen, gisteravond van. den Eiffeltoren is gesprongen. Hij is geen bloedverwant van den voorma- ligen president der republiek De be weegredenen voor dezen zelfmoord zijn niet bekend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6