DAGBLAD BRITSCHE STAATSLIEDEN UITEN ERNSTIGE WAARSCHUWINGEN „Er zijn twee noodig om den vrede te bewaren" BECK PLEEGT OVERLEG MET CHODACKI „Duitschland is niet meer speelbal van vreemden" DE EEMLANDER Maandag 3 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 2 MAANDAGOCHTENDBLAD MET SPORTBLAD Het Britsche Imperium, aldus minister Burgin, is geen rijpe boomgaard, waar men kan plukken Duitsche kruiser eind Augustus naar Danzig „Fransch en Britsch standpunt bepaald" NIEUWE WAPEN ZENDINGEN NAAR DANZIG „Duitsche volk eensgezinder dan ooit" Dr. A. R. Zimmerman overleden Oud-burgemeester van Dordrecht en Rotterdam Motorrijder gedood K.L.M. niet naar Australië Niemöller twee jaar gevangene Weersgesteldheid ABONNtmCillói-ftiife ,er maanden voor Amersfoort 195; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukkenl i 0.15 Biuneuiana franco per post per 3 maanden 2.85 Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON 'NTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD DDI IC nFR AnVFRTFNTIFN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer. U" WUKItWIItn e]kc rcgc] mcer {025 Liefdadighcids.advcrtcntLën voor de helft var< Jen prijs. - Kleine Advertentiên „KEITJES" bij vooruitbetaling t 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 LONDEN, 2 Juli (Reuter). Zaterdag heeft oud-minister Antho ny Eden te Ealing het woord gevoerd. Hij zeide, dat de toekomst er somber uitzag, doch dat hij een oorlog niet onvermijdelijk achtte. Hij is overtuigd, dat wanneer de vastberadenheid van Groot-Brit- tannië op het vasteland van Europa wordt ingezien, er geen oorlog zal komen. De geest van het Britsphe volk is op het oogenblik noch chauvinistisch noch defaitistisch. Hij is kalm en vastberaden en onomstootelijk. Engeland heeft zijn woord ge geven, aldus Eden, er kan en er zal geen ommekeer zijn. Het Brit sche volk bemint den vrede, doch het heeft ten laatste de onverhui de waarheid gezien. Tegenover de methode van geweld, welke op nieuw een land bedreigen, dat niets liever dan vrede wil, kan men niets anders doen dan be reid zijn den vrede op te offe ren, welke men het liefste wil be waren. Het Britsche volk heeft besloten, dat het in het vervolg niet zal aarzelen voor bedreigin gen, noch zal wijken voor geweld. Er zijn twee noodig om vrede te bewaren en er kan geen waar inter nationaal begrijpen zijn, wanneer alle beloften en verdragen cynisch worden verbroken of ruw worden op gezegd. Eden zeide verder, dat men zich niet moet vergissen in de mo- reele zijde van het vraagstuk: de in ternationale goede trouw, de rechten van alle volken, groot en klein, om vrij en onafhankelijk te leven, de verdraagzaamheid van ras en gods dienst. Dit zijn de voornaamste ken merken van de werkelijke bescha ving. De Duifsche Rijkskanselier heeft zelf een uiteenzetting gegeven van hetgeen thans de wereld bedreigt, toen hij zes jaar geleden in een radiorede zeide: „Wanneer het recht afhangt van de macht, dan is hiervan een voortdurende onveiligheid het gevolg, welke alle nor male functies in het leven en de inter nationale betrekkingen hindert en ver nielt". Niemand in dit Land. zoo voegde Eden hieraan toe, zal de waarheid van deze woorden bestrijden! In een rede te Sheffield heeft Sir John Simon gezegd, dat de politieke toestand zeer ernstig is, doch dat hij geen nieuwe verklaring af kon leg gen. „Er is op het oogenblik geen twijfel over het standpunt van En geland, Lord Hallifax heeft in zijn verklaring niet alleen gesproken na mens de regeering, doch namens het geheele Britsche volk en voor een groot deel der menschheid buiten het Imperium. Deze verklaring was geen provocatie, doch ze was krach tig en duidelijk. alle bondgenooten en beschikbare hulpmiddelen bijeenbrengen." Ter gelegenheid van een feest in de Earlshall ter eere van de nationale re geering heeft de minister voor de voor raden, Burgin. een rede gehouden, waar in hij zeide: Wij hebben niet zoozeer bewapend om onszelf te beschermen wie toch het Vereenigd Koninkrijk zou willen aanvallen, heeft zijn eigen dood vonnis onderteekend doch omdat de kleine landen te lijden hadden van over weldiging en werden opgeslorpt door een bewind, dat zij verafschuwden. Deze kleine mogendheden zagen op naar En geland als de bewaker van de Wester- sche beschaving om hen te helpen een vredesfront te vormen, dat in staat zou zijn te zeggen: „Gij moet geen ruimte voor uw eigen volk zoeken door de wet der wildernis toe te passen en deze ruimte van oen ander af te nemen". Burgin zeide verder, dat hij niemands vijand is, doch geen krankzinnig land moet denken, dat het Britsche Impe rium een rijpe boomgaard is, waar men kan plukken. Boven alles is de prach tige geest van het volk een reden tot tevredenheid. Deze geest is niet bereid zich laf te gedragen en vriendelijk be dreigingen in ontvangst te nemen. WARSCHAU, 2 Juli (Havas). De Duitsche kruiser Königberg zal op 27 of 28 Augustus in Danzig aan komen. De Poolsche autoriteiten zijn officieel in kennis gesteld van het bezoek. DRIE KINDEREN BIJ BRAND OM HET LEVEN GEKOMEN KORTRIJK, 2 Juli (Belga). - Drie jonge kinderen zijn Zondagochtend te Harlebeke in België bij een brand om het leven gekomen. De ouders waren afwezig. Men denkt dat een bij den ka chel opgehangen voorwerp heeft vlam gevat of dat de kinderen met lucifers hebben gespeeld. PARIJS, 2 Juli (Havas). De Poolsche ambassadeur is Zaterdag door den minister van buiten land- sche zaken. Bonnet, ontvangen. In den ministerraad heeft Bonnet vervolgens den ministers mededee- ling gedaan van de inlichtingen, die hem gegeven zijn door den Poolschen ambassadeur te Parijs, en den Franschen ambassadeur te Warschau, die op het oogenblik in Parijs vertoeft. Op het oogenblik beschikt men te Parijs over geen enkele aanwijzing voor spoedig te verwachten gebeurtenissen in Dan zig, ofschoon de toestand de groot ste aandacht eischt. De houding van Frankrijk en Engeland laat trouwens geen gelegenheid tot eenigerlei misverstand. Wat de on derhandelingen in Moskou betreft wees Bonnet er op, dat deze zich gunstig ontwikkelen. POOLSCH COMMISSARIS-GENERAAL TE DANZIG BRENGT VERSLAG UIT AAN POOLSCHE REGEERING Rudolf Hess vergelijkt Ierland en het voormalig Tsjecho-Slowakije EX-KONING ZOG NAAR FRANKRIJK CAIRO, 2 Juli. (Havas). Men ver neemt dat koning Zog Vrijag aan boord van de „Transsylvania" van Istanboel naar Frankrijk vertrokken is. Volgens Reuter zou ex-koning Zog zich wel licht naar Engeland willen begeven. MANNHEIM, 2 Juli (D.N.B.). Rijksminister Rudolf Hess heeft ter gelegenheid van den „Gouw dag van den Westwall" een rede voering gehouden, waarin hij zei de: „Nog nimmer is het Duitsche volk zoo aaneengesloten en zich zoo van zijn kracht bewust ge weest als thans. Duitschland is niet meer de speelbal van vreemde mogendheden en van vreemde wil lekeur, doch Duitschland is vrij meester van zijn vrije besluiten. Hoewel de cijfers noodzakelijkerwijs geheim moeten blijven, kan men eeni- germate den omvang van de produclie der Britsche luchtvaart nagaan uit het. feit, dat hiervoor twee millioen pond sterling wordt uitgegeven, aldus sprak de minister van luchtvaart. Sir Kingslev Wood tijdens een demonstratie to Wel lington. De minister voegde hier aan toe, dat plannon zijn gemaakt voor een snelle uitbreiding, welke noodzakelijk is in geval van oorlog. De Britsche lucht macht is op broeden en diepen grond slag opgebouwd en is voorzien van de beste krachten aan menschen en mate rieel, welke het land kon voortbrengen. In een toespraak tot mijnwerkers te Forestofdean in Gloucestershire heeft Sir Stafford Cripps gezegd: „Wij zullen niet toelaten dat wij door anderen overheerscht worden, dat wij onze vrijheid verliezen en be velen voor onze aangelegenheden hebben af te wachten. Indien men daartoe tracht te komen, zijn wij be reid ons als vereenigd volk te ver- j dedigen. .Voor dat doel zullen wij De ontslapene was ook een bekende figuur in den Volkenbondsarbeid VELP (Geld.), 2 Juli. In den ouderdom van zeventig jaar is he denmiddag op zijn buitenverblijf aan den Boulevard te Velp, waar hij juist gisteren was teruggekeerd, plotseling overleden dr. A. R. Zim merman, oud-burgemeester van Dor drecht en Rotterdam en oud-volken- hondscommissaris voor Oostenrijk. Alfred Rudolf Zimmerman werd op 19 Januari 1869 te Amsterdam geboren. Na het gymnasium aldaar te hebben door- loopen, studeerde hij aan de Universi teit te Leiden in de rechts- en staats wetenschappen. In 1891 promoveerde hij op een dissertatie „Over internationale arbitrage" tot doctor, waarna hij gedu rende twee jaren als commies werkzaam was ter provinciale griffie van Zuid- Holland. Van 1896 tot 1899 was dr. Zimmerman gemeente-secretaris van Dordrecht en vervolgens tot 1906 burge meester van deze stad. In dat jaar volg- ue zijn benoeming tot burgemeester van Rotterdam, in welke gemeente hij tevens curator was der Nederlandsche Handels- hoogcschool. Rotterdam heeft aan dr. Zimmerman veel te danken. Hij nam o.a. het initiatief tot den houw van het nieuwe stadhuis, tot een belangrijke uit breiding der havenwerken en tót den aanleg van villawijken, die het wonen in de Maasstad aantrekkelijk zouden maken. In 1921 werd dr. Zimmerman afge vaardigd om Nederland te vertegen woordigen op de financieele conferentie te Brussel. Kort daarop was hij bemid delaar tusschen Oostenrijk en Hongarije inzake financieele geschillen ten aanzien van de afscheiding van het Burgen- land, Dr. A. R. Zimmerman Aon het einde van 1922 wepd dr. Zim merman benoemxl tot commissaris-gene raal van den Volkenbond te Weenen, waar hij tot taak had de Oostenrijksche financiën te saneeren. In April 1923, toen hij deze functie definitief aanvaard de, vroeg hij tevens ontslag als burge meester van Rotterdam. In 1926 verviel dit ambt, daar de Vol kenbondsbemoeiingen met Oostenrijk in dat jaar afliepen, In 1927 vertrok dr. Zimmerman naar Vera Cruz, zulks als voorzitter van do Anglo-Mcxican Claims Commission voor de regeling der Engelsche aanspraken in Mexico, welke dateerden uit de jaren 1910—1920. Als Nedcrlandsch afgevaardigde nam dr. Zimmerman daarop zitting in de contröle-comraisise der garantiestat.cn voor de Oostenrijkscho opbouwlccning. In 1930 werd hij benoemd tot voorzitter der FranschZweedsche verzoenings commissie. Van zijn hand zijn o.a. publi caties verschenen over Amerika, Italië en over ons land* De strijd gaat volgens het buitenland niet tegen het Duitsche volk, doch slechts tegen zijn leiding, slechts te gen zijn politiek systeem. Duitschland kent dat. Uit Engeland hoort men, dat de veiligheid van Engeland niet ver minderd wordt door een vrij en vriend schappelijk Ierland, doch aanzienlijk versterkt, waarmede men wel zal be doelen, dat ook Duitschland's veilig heid aanzienlijk grooter zou zijn. wan neer Tsjechië in zijn ouden vorm zou zijn blijven voortbestaan. „In hoeverre de Ieren zich vrij ge voelen aldus Hess en hoe vriendschappelijk hun stemming te genover Engeland is, mag Engeland zelf beoordeelen. Doch in Duitsch land kan men gevoegelijk betwijfe len, dat Engeland zich ook onme telijk veilig zou voelen, wanneer het Ierland uitgesproken tegen Enge land gerichte pacten zou sluiten en wanneer het er tegelijkertijd geen twijfel over zou laten bestaan, dat het de geschikte basis zou zijn voor algemeene .luchtaanvallen tegen En geland, zooals eens Tsjechië tegen Duitschland. In ieder geval gevoelt het Duitsche volk zich veiliger bij den tegenwoordigen toestand1'. Voorts zeide Hess, dat het wereldjo- dendom en de wereld vrijmetselarij er kennis van moeten nemen, dat hun spel in Duitschland thans ondubbelzinig en definitief verloren is. De omsingeling van Duitschland en Italië moet succesloos zijn, omdat de as sterker is dan de krampachtig aaneengelijmde omsinge lingsverdragen der andere mogendhe den. Bij de anderen loopen de staatsge- dachten, economische beginselen en be langen uiteen, staan zelfs tegenover el kander. Duitschland en Italië hebben geen tegenstrijdige belangen. De naties van den wereldpolitieken driehoek Ro meTokioBerlijn zijn uit voorzorg gewapend en gepantserd. Het schrikken van een paard had noodlottige gevolgen HOOGWOUD, 2 Juli. Vanmiddag om halfvier reed op het Zuideinde al hier, een met een paard bespannen wa gen. Het dier, dat blijkbaar schrok van een witten muur, maakte hierbij een zijsprong, met het gevolg, dat een pas- scercnde motorfietsrijder, de 23-jarige D. Wiedijk uit Aartswoud door een der lemoenen van den kar werd getroffen, waardoor hij van zijn voertuig werd ge slingerd en met het hoofd tegen een hek vloog. De man bleef bewusteloos liggen. Twee dokters, die spoedig ter plaatse waren, constateerden een sche delfractuur en een bloeduitstorting in de hersenen. Het slachtoffer werd on middellijk naar het ziekenhuis te Hoorn vervoerd, waar de man later overleden WARSCHAU, 2 Juli (Reuter). Zaterdag heeft de Poolsche mi nister van buitenlandsche zaken, Beek, den Poolschen commissaris- generaal te Danzig, Chodacki, ontvangen, die naar Warschau was gekomen om verslag uit te brengen over de militaire voorbe reidingen van de nationaal-socia- listen- Algemeen is men te War schau van oordeel, dat de huidige Duitsche taktiek is het toedienen van een aantal speldeprikken, wel ke op zichzelf beschouwd geen van allen kunnen worden gezien als een aanslag op de onafhanke lijkheid van Polen, doch welke ten doel hebben Polen uit de Vrije Stad weg te werken en zoo Euro pa voor een voldongen feit te plaatsen zonder dat hieruit een oorlog voortvloeit. In verband met de besprekingen tusschen Chodacki. den Poolschen commissaris-generaal in Danzig, en Poolsche leidende figuren en in ver band met het contact tusschen Warschau, Londen en Parijs, ver wacht men, dat de Poolsche regee ring een officieel standpunt zal be palen ten opzichte van de Danzig- sche kwestie. De Poolsche bladen maken melding van nieuwe wapenzendingen naar Dan zig. Ditmaal zou het rupsbanden en ge- schutaffuiten betreffen, die uit Oost- Pruisen over zee zijn aangevoerd naar de werven van Schichau met oude sche pen, die z.g.n. derwaarts gezonden om hersteld te worden en derhalve niet wer den gecontroleerd door de douane. De II» lustrowany Kurjer Codzienny meldt, dat behalve tot de vorming van een vrij corps door den Senaat van Danzig be sloten zou zijn tot de organisatie van compagniën grenswachten. Ten aanzien van de aanvullende mili taire maatregelen, die de laatste dagen in Danzig zijn genomen, geeft, men in gezaghebbende Danzigsche kringen te kennen, dat „de Danzigsche politie ver sterkt is met ongeveer 3000 man, allen Danzigsche burgers. Voor een deel be treft het jongelieden, die verscheidene jaren geleden dienst hadden genomen in de S.S.-regimenten in Duitschland en die thans in Danzig teruggekeerd zijnde zich georganiseerd hebben tot een Heimwehr. Anderen zijn Danzi"< die hun militairen dienst in Duiisch- land hebben volbracht en die thans op genomen zijn in de Danzigsche politic". Al deze jongelieden zijn ondergebracht in kazorneeringen van de politie in I.angfuhr, in andere kazernes, die vroe ger niet gebruikt werden en in nieuwe barakken. Men spreekt echter op de meest categorische wijze tegen, dat er op het oogenblik ook maar één enkele Duitsche soldaat op gebied der Vrije Stad zou zijn. Nationaal-socialistische kringen in Danzig voegen hieraan toe: „De Vrije Stad treft voorbereidin gen om gereed te zijn voor allo eventualiteiten en in het bijzonder om zich te kunnen verdedigen tegen een eventueele agressie van den kant van Polen". De officieele spreekbuis van de nat. soc. partij in Danzig, de Danziger Vorposten, ver klaart: „De terugkeer van Danzig naar het Rijk is besloten. De Fuehrer zal de datum er voor vast stellen". Onder den titel „Waarom gaat het in Danzig" is te Danzig een blijkbaar van hoogerhand gcinspireerde brochu- re verschenen, waarin wordt gezegd: „Wij zijn thans gekomen aan de oplos sing van het twistpunt tusschen Polen en Duitschland, dat sedert 1933 bestaat. Men moet er rekening mede houden, dat bij Danzig, de corridor en de ove rige afgescheiden gebieden sprake is van Duitsche gebieden, waarop Polen geen moreel, historisch of cultureel recht kan laten gelden. Het kan alleen imperialistische redenen naar .voren brengen voor het bezit hiarvan", Plan voorloopig uitgesteld BATAVIA, 2 Juli (Aneta) Naar Aneta verneemt heeft de K.L.M. besloten het plan tot het doorvliegen naar Aus tralië met gecharterde toe stellen van de K.N.I-L.M., voorloopig uitgesteld, zulks in verband met het uitblijven van een beslissing van de zij de der Australische regeering. Indrukwekkende dienst van de Belijdende Kerk BERLIJN, 1 Juli (Reuter). In de Sankt Paulskirche te Lichterfeld, de westelijke voorstad van Berlijn, is een indrukwekkende dienst ge houden ter herdenking van den tweeden verjaardag van de gevan genschap van ds. Niemöller, die zich nog in een concentratiekamp be vindt. De dienst werd bijgewoond door tweeduizend personen en ze ventig predikanten uit de verschillen de provincies. Een van hen hield een preek over den apostel Petrus in de gevangenis. In alle parochies van de Belijdende Kerk werden gebeden gestort om God te vragen te hulp te komen, niet alleen in de kerken werd gebeden, doch ook in de huizen, zoo zeide de predikant. Deze dag moest een dag zijn, waarop de Belijdende Kerk niet alleen treurde, doch ook vervuld was met trotsch en dankbaarheid, dat God wederom man nen heeft geroepen, die het Evangelie beleden en het zonder vrees leerden. Verder werd gebeden voor de zeven predikanten, die zich nog in arrest be vinden en voor allen, die getroffen zijn door de verschillende decreten en ande re maatregelen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uiur: 762 m.M. Weerverwachting Voor het geheele land: Toe nemende béwoiking met eeni- gen lichten regen, later ge deeltelijk opklarend. Weinig verandering in temperatuur. Meest matige wind uit wes telijke richtingen. THERMOMEffERSTAND Hedenmorgen 3 uur: li C. 57.2 F, Zon op: 4.45: onder; 9.22 uur. Licht op: 9.52: uit; 4.15 uur. Laatste kwartier 9 Juli 8.09 n.m*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1