Onderhandelingen van dr. Colijn nog niet ten einde Geest van dienen bestaat thans overal in het land Activiteit van Chineesche vrijscharen bij Tientsin Engelands Koning: Perfectioneering van den Nationalen Dienst Oproep gericht tot het Duitsche volk Nieuw Britsch- Fransch voorstel aan Molotof overhandigd Chineesche stad in het donker gezet Twee dooden bij aanrijding in Arnhem PRINS BERNHARD bij de Johanniters Mr. Goseling weer in de Kamer? De tentoonstelling „Het Leger" geopend Uitslaande brand in de Jordaan OCHTENDBLAD le BLAD PAG. 2 MAANDAG 3 JULI 1939 „Wij willen den vrede, maar zijn vastbesloten niets ongedaan te laten om de veiligheid van het land te bewaren" In zijn radiorede over den nationalen dienst heeft de minister president, volgens Reuter) gezegd, dat Zondagmiddag in Hydepark in Londen een défilé is gehouden van de vertegenwoordigers van den nationalen dienst voor Hunne Majesteiten de Koning en de Konin gin. Mannen en vrouwen, uit alle deelen van het land. hebben hun diensten aangeboden voor de nationale verdediging- Deze parade is iets nieuws in de Britsche geschiedenis, aangezien het voor het eerst is. dat de civiele verdedigingskrachten worden erkend als een defini tief deel van de organisatie tot de hescherrnin'1 van het land Dit is de natuurlijke ontwikkeling, welke een gevolg ie van de erkenning, dat de moderne oorloa niet langer een conflict is, dai beperkt is tot de legers der betrokken landrn, In deze dagen van beschaving ie ook de burgerbevol king in de vuurlinie en het is de plicht van iederen burger mede te werken aan de verdediging. Daarom werd aan allen gevraagd wat men kon doen en welke rol men kon spelen In den nationalen dienst. Uw antwoord is gegeven en in enkele maanden tijd zijn ongeveer een en een kwart millioen vrijwilligers toegetreden,tot alle onderdeelen van de verdedigingsmacht. NA de vrijwilligers geprezen te hebben zeide Chamberlain, dat iedere dag welke voorbijgaat een nieuwe perfectioneering ziet van den nationalen dienst. De wetenschap van hetgeen reeds is geschied moet het ver trouwen in de geschiktheid om de toekomst het hoofd te bieden met kalm te en gelijkmoedigheid doen toenemen. Chamberlain voegde hieraan toe: „Ik behoef hieraan niets met eigen woorden toe te voegen, want ik heb een bood schap des Koning* voor li en hierin zegt Zijne Majesteit: „Hpf is een groot genoegen, zoowel voor Mij als voor de Koningin, vanmiddag het défilé gade te slaan van de vrtjwillger? van den na tionalen dienst. Het is voor ons een zeer indruk wekkende demonstratie van den gee6t van dienen, welke thans over al in het land bestaat en welke zich uit ln de vastberadenheid om het land in staat te maken het hoofd te bieden aan iedertf noodzaak wat de opofferingen of ongemakken hier van ook zullen zijn. Onze civiele verdedigingsmacht Is thans geves tigd. De oproep is beantwoord en de vrijwilligers zijn reeds aan den ar beid. Ik wensch, dat zij weten hoezeer Ik hun geest bewonder en Ik wensch ook Mijn erkentelijkheid te uiten voor de vrouwen, die veel van hun huiselijk le ven opofferen om hun echtgenooten in staat te stellen hun avonden door te brengen in den nationalen dienst. Bij het voorbij marcheeren van de vrijwilligers kon ik niet nalaten te den ken aan de laatste toevoeging aan on zen verdediginsgdienst, de Jonge man nen in de nieuwe militie, wier vroolijk en onmiddellijk beantwoordden aan den oproep heeft getoond, dat zij de groote traditie van den dienst waarbij zij zich hebben gevoegd, waardig zijn. Ik dacht ook aan de reservisten en manschappen van het territorioale leger, die uit hun werk zijn geroepen en uit hun huizen, om de verdedigingswerken te bezetten. Het land is al deze mentchen dankbaar en ook het personeel van het geregeld leger en de hulpdiensten die hun ver antwoordelijkheid krachtig dragen. Gij weet, dat al onze maatrege len niet t€n doel hebben een oor log uit te lokken, doch om den vrede te bewaren. Nog hopen wij dat de landen mogen leeren teza men in broederschap en harmonie te leven. Wij zijn evenwel vast besloten niets ongedaan te laten om de veiligheid van het land te bewaren en hiertoe dragen de vrijwilligers van den nationalen dienst bij, waarvoor zij al onze dankbaarheid verdienen." Na deze boodschap van den Koning zeide minister-president Chamberlain nog dat wij op het oogenhlik in een moeilijken en gevaarlijken tijd leven. Engeland is een vreedzaam land cn verlangt met niemand te twisten. Nie mand moet zich evenwel vergissen en veronderstellen dat wij niet in staat zijn onze geheel? kracht in de schaal te werpen, wanneer dit noodig zou blijken om een aanval, hetzij op onszelf, hetzij op hen. welker onafhankelijkheid wij beloofd hebben te verdedigen, af te weren. R.K. GEESTELIJKEN DIENST PLICHTIG IN DUITSCHLAND BERLIJN. 2 Juli (Havas). Het mi nisterie voor eerediensi heeft in over eenstemming met den opperbevelhebber van de luchtmacht, maarschalk Goering bpsloten. dat R.K. geestelijken zullen val len onder den dienstplicht, die voor alle Duitschers is afgekondigd op het ge bied van de bescherming tegen lucht aanvallen". Britsche Labourraad verklaart het standpunt der Britsche arbeiders jegens Duitsch- land LONDEN, 2 Juli (Reuter) De Brit sche Labourraad, die het Trade Unions Congress en de Labourpartij vertegen woordigt, heeft een oproep aan het Duit sche volk uitgewerkt, waarin er bij de arbeiders van alle landen op wordt aan gedrongen, dat zij er aandrang op zul len uitoefenen, dat geschillen worden gerogeld door rede en niet door oorlog. Onder het opschrift „Waarom elkander dooden?" vraagt de oproep: Waar ligt de verantwoordelijkheid voor den huidi- gcn toestand? De oproep gaat dan ver der: .Sommigen uwer zeggen wellicht, dat de vrede in Europa bedreigd wordt, om dat Duitschland door vijanden omsin geld wordt, die uw land willen vernie len en het economische leven van het Duitsche volk onmogelijk willen maken. Dat is een slechte en valsche voorstel ling en uw minister van propaganda weet dat. Het is juist, dat vele Europce- sche volkeren zich nauw aaneengeslo ten hebben tot zelfverdediging. De Brit sche arbeiders hebben bij hun regeering aangedrongen op het aanvaarden van deze politiek, niet om Duitschland te be- nadeelen, maar om den vrede in de we reld te behouden door succesvolle agres sie onmogelijk te maken. De gebeurtenissen, die geculmineerd zijn in tie brutale inneming van Tsjecho- Slowakijc, hebben ons er van overtuigd, dat Uw regeering niets minder ten doel heeft dan overheersching en knechting van geheel Europa. Het bekende proces van oorlogsvoorbereiding, leugenpropa ganda en opgedreven verontrusting wordt tegen Polen in het werk gesteld. Gij moet het feit onder oogen zien, dat wanneer dit voortgaat, het resultaat oor log zal zijn. Voor ons allen is boter beter dan ka nonnen, maar waar wij ons niet aan kunnen onderwerpen is, dat wij zouden worden afgeperst en bedreigd door zelf zuchtige dictatoren. Wij kunnen niet voortgaan met concessies te doen aan dictatoren onder bedreiging met ge weld. Alleen door vreedzame samenwer king kunnen wij een gelukkige, veilige Wat eten wij heden? Tomatensla met eieren. Bereiding: Schil 4 tomaten, en snijd ze in plakjes, laat ze ca. 30 min. staan 1 neen sausje van 2 eetlepels slaolie 2 eetlepels azijn en een snufje peper en zout. Maak een kropje sla schoon bedek een schotel met slablaadjes, snijd 4 hardgekookte eieren in partjes en leg afwisselend 1 rijtje schijfjes ei en schijfjes tomaat naast elkaar op de sla. Giet het sausje over de tomaten uit. VOOR DF MIDDAGTAFEL Ribstuk (2 dagen). Postelein. Aardappelen. Beschuiten met aardbeien. MOSKOU, 2 Juli (Reutel) De Britsche en Fransche ambassadeurs, tezamen met Strang, hebben Zater dag een bezoek gebracht aan Molo tof en Potemkin, wien zij de laatste Britsch-Fransehe voorstellen aanbo den. De conferentie duurde bijna twee uur. Later verklaarde Strang, dat de Sovjet-regeering thans de voorstellen bestudeert en dat spoe dig een nieuw onderhoud plaats zou vinden. De diplomatieke correspondent van Reuter bericht dat men in officieele kringen te Londen had gehoopt, dat het onderhoud van de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland te Moskou met Molotof het anti-agressie-verdrag zou hebben bewerkt, doch men acht het niet tragisch, dat deze verwachting geen werkelijkheid is geworden. De Russen zijn kooplieden, die zeer moeilijk te vol doen zijn en Molotof heeft er in toege stemd de nieuwste voorstellen aan zijn regeering voor te leggen. Dit is een voor uitgang bij de vorige keer toen Molotof reeds na een half uur zeide. dat de voor stellen onaanvaardbaar waren. In wel ingelichte kringen wordt gezegd, dat de jongste Fransch-Britsche voorstellen de eischen van de Sovjet-Unie in hooge mate bevredigen, vooral wat betreft de volledige wederkeerigheid en men ver onderstelt, dat het thans nog een kwes tie is van het vinden der juiste bewoor dingen. BRITSCH CONSUL-OENERAAL UIT WEENEN TERUGGEROEPEN WEENEN, 2 Juli (Havas). Van particuliere zijde wordt vernomen, dat Donald Sinclair Gavnor, de Engelsche consul-generaal in Weenen, wiens ver trek Duitschland hqji gevraagd, een te legram heeft ontvangen uit Londen, waarin hij uitgenoodigd wordt de vol gende week naar het Foreign Office te komen. POOLSCH-RUSSISCHE ECONOMISCHE BESPREKINGEN WARSCHAU, 2 Juli (Havas). Een Russische economische delegatie is te Warschau aangekomen om contact te vestigen met Poolsche economische kringen. De delegatie bestaat uit Vassi- lief van het commissariaat van defensie en Emilianof van het commissariaat voor landbouw. en voorspoedige wereld opbouwen. Verre van uw land te willen omsingelen om het te verpletteren, noodigen wij U uit om U aan te sluiten bij onzen kring." Reuter verneemt, dat deze boodschap van Labour aan het Duitsche volk draadloos uitgezonden zal worden door sommige geheime zenders op het vaste land. Tevens zal zij worden verspreid door geheime organisaties, die gezegd worden in Duitschland te bestaan. TIENTSIN, 2 Juli (Havas). Chineesche ongeregelde benden hebben des nachts verscheidene aanvallen ondernomen op de Chi neesche stad van Tientsin. Vijftig Chineezen deden een aanval op de electrische centrale van de Belgi sche maatschappij voor tram en electriciteitsvoorziening. Zij dwon gen den employés den vtroom af te snijden, zoodat de Chineesche stad in het donker gedompeld werd. Alvorens te vertrekken verwondden dc Chineesche guerilla-benden een Chinoeschen employé der centrale Een tweede bende deed een aanval op den Chineeschen politiepost in de oude Oostenrijksche concessie en maakte zich meester van wapens en unifor men, waarmede de mannen verdwe nen. In het gebied rond Peking hebben de Chineesche guerilla-benden in de afgeloopen week succes gehad. Reizi gers uit dit gebied hebben medege deeld, dat twee treinen zijn vernield, een op 40 k.m. afstand van Peking en dos ander in Noord-Honan op de nieu we door de Japanners gebouwde brug over de Gele rivier bij Kaifeng. De Japansche ambassadeur Soto- matsoe Katoh en de Japansche consul te Tientsin, Hikozo Tanaka, als vertegenwoordiger van de Ja pansche autoriteiten aldaar, bij de onderhandelingen tusschen de Ja- panneers en de Engelschen, zijn Zondag alhier aangekomen. De Britsche consul te Tientsin, Her- bert, is aan boord van een Brit- schen torpedobootjager te Yokoha ma gearriveerd. DUITSCHE ZWARE KRUISER VAN STAPEL GELOOPEN BREMEN, 2 Juli (D.NB.) In te genwoordigheid van den opperbevel hebber der marine, groot-admiraal Racder, is Zaterdag op de werf A. G. Wcser de zware kruiser Lützow van stapel geloopen. TWEE ITALIAANSCHE LEGER VLIEGTUIGEN VERONGELUKT ROME. 2 Juli (Havas). Nabij Vi- terbo zijn twee militaire vliegtuigen tijdens een oefening tegen elkaar ge botst en omlaag gestort. Negen Inzit tenden zijn hierbij om het leven geko men. BINNENLAND ARNHEM. 2 Juli. - Op den Velperweg alhier is hedenmiddag om zes uur een verkeersongeluk gebeurd, waarbij een vader met zijn twaalfjarig dochtertje het le ven hebhen verloren. De vijftigjarige wielrijder F. J. Os- terop uit Arnhem, die zijn twaalf jarig dochtertje achter op de fiets had. werd op het kruispunt Oude Velperweg—Velperweg bij het over steken door een autobus van de Geldersche Tramweg Maatschappij gpgrepen en tegen den grond ge smakt. Zoowel de vader als zijn dochter liepen ernstige verwondin gen aan het hoofd op en werden in bewusteloozen toestand per zieken auto naar het gemeente ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Eenige uren na aankomst zijn beiden daar overleden. BENNEKOM, 2 Juli - Ter gele genheid van den ridderdag van de commenderij Nederland der Johan- niterorde bracht Z.K.H. Prins Bern- hard, die eere-rechtsridder dezer orde is, Zaterdagmiddag een bezoek aan het Johanniter-Ziekenhuis te Bennekom. Hier waren ook de ongeveer zeventig ridders der orde, die des middags den jaarlijkschen ridderdagvergadering in Kasteel „De Doorwerth" hadden bijge woond, aanwezig. De prins, die vergezeld was van zijn secretaris, jhr. C. Dedel, werd verwel komd door den voorzitter van het zie kenhuisbestuur, den heer K. G. W. ba ron van Wassenaar en den penning meester Jhr. E. W. van Holthe. Onder leiding van deze beide heeren en van de directrice, zuster Schroeder, nam de Prins het ziekenhuis, dat in September 1938 een ruime huisvesting kreeg in villa „Oud-Vossenhol" en dat thans een dertigtal bedden telt, in oogenschouw. Met groote belangstelling informeerde de Prins naar de verschillende bijzon derheden van het ziekenhuis. Z.K.H. maakte ook een wandeling door den fraaien tuin en bezocht tevens de polikliniek en het zusterhuis. Het be- zoek nam drie kwartier in beslag. Om kwart over zes verliet Prins Bern- hard, luide toegejuicht door de samen gestroomde bevolking van „Oud-Vossen hol", om zich met de ridders te begeven naar kasteel „De Doorwerth", waar de ridderdag werd besloten met een diner. DE JAARVERGADERING VAN DE A.V.R.O. De heer de Clercq als voorzitter herkozen MIDDELBURG, 2 Juli In de alhier gehouden jaarvergadering van de A.V. R.O. kwam aan de orde de verkiezing van een voorzitter, omdat hij na drie jaar moest aftreden. Nadat de vice-voor- zitter hulde aan den heer de Clercq voor zijn arbeid als voorzitter had gebracht, werd deze bij acclamatie herkozen. De heer de Clercq hoopte ook de vol gende drie jaren de A.V.R.O. in dezelfde banen te mogen leiden. Hij dankte den vice-voorzitter, dr. H. Molhuysen, voor zijn vriendelijke woorden en wenschte dat deze even lang vice-voorzitter zal zijn als spreker voorzitter. De rekening cn verantwoording ov„ 1937, werden overeenkomstig het rapport van de contróle-commissie onveranderd goedgekeurd. Hierna werd het woord gevoerd door den directeur, den heer W. Vogt, die zijn beschouwing over 1938 hield. Deze werd met groote aandacht gevolgd. De voor zitter bracht den heer Vogt en in hem alle andere medewerkenden dank voor wat zij ook in het afgeloopen jaar wear voor de A.V.R.O. hadden vervuld. Tot lid der contróle-commissie voor het na zien der rekening werd in plaats van het aftredend lid. de heer A. M. J. Kruis- sink te Arnhem benoemd de heer W. J. P. Duvne, kapitein van de militaire ad ministratie te Amsterdam. De begroot ing voor 1939 werd vastge steld volgens het ontwerp door den pen ningmeester, den heer Korver, voorgele zen. Bekrachtigd werd de goedkeuring van het algemeen bestuur tot den aankoop van 2 perceelen te Hilversum. De voorzitter sloot daarop de vergade ring en riep allen een tot weerziens in 1940 in Leeuwarden toe. A.V.R.O, HERDENKT LOUIS DAVIDS 's-GRAVENHAGE, 2 Juli De A.V. R.O. zal op Donderdag 6 Juli. des avonds om 9.05 uur in plaats van de aangekon digde uitzending een „in memoriam" uitzenden in verband met het overlijden van Louis Davids. BOERDERIJ ArGEBRAND WANNEPERVEEN, 2 Juli. Zater dagmiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de groote boerderij van den heer H'rm Huls. Het vuur woedde zoo hevig, dat do brandweer die met drie stralen water gaf. de vlam men pas meester werd toen de boerderij tot den grond toe was afgebrand. In ventaris hooivoorraad, eenige varkens en eenige kalveren gingen in het vuur verloren. De kabinetscrisis Landbouwers vragen een eigen departement 's-GRAVENHAGE. De besprekin- gen, welke de formateur heeft gevoerd, wijzen erop, dat hij zich omtrent de op- vatingen van „oudere" roomsch-katho- lieke politici op de hoogte heeft gesteld. Dr. Colijn heeft namelijk Zaterdag be zoeken afgelegd, zoowel ten huize van staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien in de jaren 1925-1926 minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in het eerste ministerie-Col ij n alt bij oud minister mr. T. J. Verschuur, voorzit ter der roomsch-katholieke staatspartij, zoo meldt het Handelsblad. In Haagsche politieke kringen reken de men reeds eenigen tijd met de moge lijkheid, dat dr. Colijn in een eventueel te vormen crisis- of zaken-kabinet zou trachten, katholieken op te nemen, die tot een conservatiever vleugel in die partij behooren dan het viertal r.k. mi nisters, waarmede hij de laatste twee jaar heeft samengewerkt. Toch achtte men het eveneens zeer goed mogelijk, dat de formateur zal trachten en enkele van die vier genoemde ministers als trait-d'union tusschen de nieuwe eco nomische school en zijn eigen opvat tingen, in het kabinet op te nemen. Zoo oordeelde men het niet uitgesloten, dat bijvoorbeeld oud-minister Romme in aanmerking zou komen voor een ander departement, dan hetgeen hij in het rechteche coalitie-kabinet heeft beheerd Men denkt hierbij aan het departement van Binnenland6che Zaken. Overigens wijzen onze zegslieden er op, dat het nauwelijks te verwachten is, dat. het stadium der oriënleerende besprekingen met betrekking tot deze kablnets-formatie reeds afgeloopen is. Naar „De Tijd" verneemt, is mr. C. M. J. F. Goseling. de tegenwoordige mi nister van Justitie, voornemens om, wanneer H.M. de Koningin het ontslag van het Kabinet zal hebben aanvaard, wederom als Tweede Kamerlid op te treden. Mr. J. H. van Maarseveen, die destijds de plaats van minister Gose ling innam, zou deze weder ter beschik king hebben gesteld, Namens het bestuur van den Natio nalen Bond Landbouw en Maatschap pij hebben de voorzitter, de heer E. Z. Oldenbannink en de secretaris, de heer Jac. Terhaar een telegram gericht aan dr. H. Colijn, waarin zij eerbiedig doch dringend verzoeken bij een eventueele samenstelling van een kabinet rekening te houden met de geaardheid van den landbouw en de beteekenis van de zen tak van volksbestaan door opne- ning van een terzake deskundig mi nister aan het hoofd van een afzonder lijk in te stellen departement van land bouw. De onde'teekenaars van het telegram spreken c'e hoop uit, dat het hun ver gund zal zijn dit verzoek schriftelijk toe te lichte .i. Het v ilt thans ook weer op, merkt de A.R. S;antlaard op, dat van alle zijden op 'n spoedig einde van de crisis wordt aangedrongen. Maar men vergeet, dat Kabinetsformaties nog nooit in enkel? dagen zijn tot stand gekomen. De lang ste Kabinetscrisis in deze eeuw duurde 117 dagen. n.l. in 1925—1926. De kortste 8 en wel 10 jaar later in 1935. Deze laatste crisis kon door een re constructie van het Kabinet worden op gelost. Zoowel in 1933 als in 1937 waren voor de oplossing van de crisis 30 da gen noodig. Redevoering van minister Van Dijk 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. In te- genwoordigheid van vele militaire en civiele autoriteiten heeft de minister van defensie, dr. J. J. C. van Dijk, he denmorgen de tentoonstelling „Het Le ger" geopend. Deze tentoonstelling is op aanraden van den commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, door de Koninklijke Nederlandsche Vereeniglng „Ons Leger" in het tentoonstellings gebouw op Houtrust en op het omlig-' gende terrein georganisecerd. Aan de openingsrede van den minis ter van defensie ging een inleidend woord vooraf van den gepensionneerden ■generaal-majoor K. E. Oudendijk, voor zitter van „Ons Leger" en van het uit voerend comité dezer tentoonstelling. Generaal Oudendijk zeide o.m. dat op deze tentoonstelling getoond wordt tot welk peil de uitrusting en de bewape ning van het. leger zijn opgevoerd. Daartoe wordt het moderne materieel, dat thans bij het leger in gebruik is, tentoongesteld. Tevens wordt daarbij zooveel doenlijk de aandacht gevestigd op het belangrijke aandeel, hetwelk de Nederlandsche nijverheid heeft in de bewapening en de uitrusting van het leger. Nadat spreker de aanwezigen welkom had geheeten, waarbij hij zich in het Fransch richtte tot de aanwezige mili taire attachés, 6prak hij woorden van dank voor de ondervonden sympathie, hulp en medewerking, welke de ver- oeniging in de afgeloopen maand in zoo ruime mate heeft ondervonden. Tenslotte dankte hij de directie der artillerie-inrichtingen voor haar prach tige inzending, de particuliere inzen ders en alle anderen die aan het wel slagen van deze tentoonstelling hebben meegewerkt. Op uitnoodiging van gene raal Oudendijk heeft minister van Dijk vervolgens de tentoonstelling geopend. Minister van D ij k zeide gaarne gevolg te geven aan de tot hem ge richte uitnoodiging om deze tentoon stelling officieel te openen. Het is spre ker een voorrecht dit te doen. Niet al leen. omdat hij de groote inspanning waarvan deze tentoonstelling getuigt, waardeert, maar ook omdat de belang stelling in onze weermacht door deze tentoonstelling wordt versterkt. Minister van Dijk zette uiteen, dat deze belangstelling noodig is, omdat de weermacht den steun van ons volk be hoeft. dat er een tijd geweest is, waarin die belangstelling ineengeschrompeld was. maar dat zij thans gelukkig is toegenomen. Thans beleven wij een pe riode van opbouw voor onze weermacht w-aarin reeds veel gebeurd is op het ge bied van organisatie, bewapening en uitrusting. Spreker meende, dat die belangstel ling vooral is toegenomen, omdat de internationale verhoudingen zich ver scherpt hebben. Ook voor Nederland bestaan er dreigende gevaren vanwege de geografische en strategische plaats, die Nederland inneemt. De minister dankte allen, die aan de totstandkoming van deze tentoon stelling hebben medegewerkt. In het bijzonder loofde hij het aandeel van het DE PETROLEUMLAMP Omvallende lamp brengt een gezin in gevaar AMSTERDAM, 2 Juli. Terwijl de familie verdiept was ln het kaartspel is vanavond, kort na mid dernacht brand ontstaan in een wo ning in de tweede Leliedwarsstraat, een dier smalle straatjes in het hart je van de Jordaan. Nog voordat de hevig ontstelde bewoners de petro leumlamp, die in de onmiddellijke nabijheid der kaartspelers was om gevallen, overeind konden zetten, vloeide de brandende petroleum reeds over de tafel en over den vloer en voordat men zich goed kon realiseeren, wat er gebeurde, stond de kamer in volle vlam. Met zeer groote moeite slaagde men er in drie nog zeer jonge kinderen, resp. van 5, 3 en lVz jaar veilig op straat te brengen. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, sloegen de vlam men reeds naar buiten. Van de eerste verdieping waar bij de familie A. Log- gem de brand woedde kon niets wor den gered. De kinderen van het zoo zwaar ge troffen gezin de man is werkloos, terwijl niets is verzekerd werden bij de buren liefderijk opgenomen. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen. Het was spoedig gebluscht. Het spreekt vanzelf, dat in deze volk rijke buurt de belangstelling voor dezen brand zeer groot was en de deelneming met de familie algemeen. H.M. DE KONINGIN TER KERKE 's-GRAVENHAGE, 2 Juli. H.M. de Koningin woonde hedenochtend in de Wilhelmina-kerk de godsdienstoefening bij, onder het gehoor van ds. P. J. Mo lenaar. VERANDERING IN EXAMEN COMMISSIE Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K. en W. is: le ingetrokken de aanwijzing van dr. J. A. Prins, hoogleeraar aan de Landbouwhooge- school te Wageningen, als gecommit teerde bij ile eindexamens der afdee- Hng gymnasium van: het Baarnech ly ceum te Baarn, is als zoodanig in zijn plaats aangewezen: prof. dr. A. D. Fok- kpr, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Leiden. Nederlandsche bedrijfsleven. Woorden van warmen dank sprak de minister tot „Ons Leger". Hij deelde mede, dat de 2e secretaris in het bestuur, de heer P. van Rees. burgemeester van Papen- drecht, benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Nadat minister van Dijk den wensch geuit had, dat deze tentoonstelling aan het van haar verwachte doel volkomen moge beantwoorden, verklaarde hij de ze expositie voor geopend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2