I STADSNIEUWS^ Men legde palmtakken Metaalbewerkers bijeen op Birkhoven Niet tegelijk passeeren T.T.-motoren ronkten door onze stad bij het monument V H. J. v. d. Born voerde het woord De Hervormde Gemeente bouwt! Poging tot inbraak Politie-harmonie boekt succes Tentoonstelling in het Gildehuis Het bleef druk tot 's avonds laat Een traditie vangt aan EEN „ZILVEREN" KAPITEIN Eindexamens Gymnasium Koper jubileum De Brulboei Bekendmaking voor vreemdelingen Eersten eerste prijs Eindbal L.E.A. 1» BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 3 JULI 1939 Vele duizenden woonden de demonstratie bij OP het terrein van Birkhoven werd gisteren de landdag van den Algem. Nederlandsche Metaal- bewerkersbond gehouden. Met een enorme opkomst was rekening ge houden. en dit hlePk noodig ook; uit alle deelen van het land waren de leden van den Bond en hun fami lies, toegestroomd; hun aantal werd op niet minder dan vijftigduizend personen geschat. Nadat om kwart, over elf de opening had plaats gevonden werd een uitge breid programma in volmaakte orde af gewerkt. Tot halfeen werd het enorme aantal landdashezoekers vermaakt met het optreden van het gpzelschap Albert de Booy, de jeugdgroepen en de komie ken Johnnie en Jones. Tijdens de pau ze bestond er seleeenheid tot. dansen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Nadat men onder leiding van Cor Stevn gemeenschappelijk had eozongen, hield de hondsvoorzitter de heer H. J. v. d. Born een vijftien-minutentoe- spraak.'Na alle aanwezigen, en vooral de nieuwe ledeh onder hen. hartelijk welkom te hebben gèheeten, en een bij zonder woord van dank te hebben ge richt tot den leider der regelingscom- missie, den heer Landman, stelde de spreker met vreugde vast. dat de bond sinds 1936 met meer dan vijftiendui zend leden was tnpppnomen. Zij telt thans ruim vijfenvijftigduizend leden. Een groot onderling vertrouwen noem de spreker een eersten eiseh voor den opbouw van betere arbeidsvoorwaar den. Ook zij, die buiten de moderne vak beweging staan, hebben den goeden in vloed van de vakbeweging op 6ociaal en cultureel gebied moeten waardeeren. De onlangs gedane oproep tot geeste lijke en moreele herbewapening is door sommigen opgevat als 'n aansporing tot het wegschenken van gedragen kleeren aan hen die ze noodig hadden. Voor ons heeft dit, begrip echter een anderen inhoud, aldus spr. Hét betee- kent dat wij alle krachten in moeten spannen om een einde te maken, aan de tegenstelling tusschen weelde en armoede, die overal nog heerscht. Zij bet.eeekent, dat de leden der moderne vakbeweging den strijd moeten aanbin den. teneinde een dragelijken levens avond voor ouden van dagen te bevech ten. Onder de leus „Voor vrijheid, vrede en welvaart", wordt reeds tienallen van iaren in deze richting gewerkt. De rede van den voorzitter eindigde met een oproep inzonderheid aan de jonge makkers om zich door een geest van vrede, goedheid, zuiverheid en bropderzin te laten bezielen. Na de geestdriftige woorden van den heer van den Bnrn werd overgegaan tot de opvoering van het feestspel „Ontwa king". De spoorwegen hadden buitengewone maatregelen getroffen om de bezoekers van den landdag de meest mogelijke diensten te verleenen. De anders eenza me halte Vlasakkers was dezen dag gepromoveerd tot een belangrijk station waar 's- morgens zestien en 's middags vijftien extra treinen 6topten. Met groote stiptheid kwamen de trei nen bestaande uit tien tot twaalf wa gons uit de richting Amersfoort of Utrecht voor de speciale perrons aan rijden. waar de technische dienst der V.A.R.A. door middel van luidsprekers het publiek duidelijke aanwijzingen gaf. Het spitsuur van het vertrek lag tus schen vijf en zes uur. Naar alle uithoe ken van het land vertrokken de extra- treinen. bovendien namen enkele ge wone sneltreinen nog reizigers op, ter wijl als extra veiligheidsmaatregel alle treinen uiterst langzaam passeerden. Onze politie bijgestaan door de rijks- veldwacht had ingrijpende maatregelen getroffen. Het autoverkeer uit de rich ting Amsterdam was over den Soester- weg geleid, zoodat alleen het verkeer uit de richting Amersfoort en Leusden stagnatie ondervond. Er ontstonden lange files, welke door talrijke ver keersagenten in het goede spoor wer den gehouden. Tenslotte hadden de leden van de E. H.B.O. en van de transportcolonne van het Roode Kruis overal postgevat, maar naar wij meenen te weten behoef den zij nergens belangrijke hulp te ver leenen. Aan al deze takken van dienst komt zeker een woord van lof toe voor de correcte wijze waarop dit massaver- keer geregeld werd. Eerste steenlegging voor het niéuwe wijkgebouw ZATERDAGMIDDAG werd door ds. A. Dönszelmann de eerste steen gelegd voor het nieuwe wijk gebouw -der Ned. Hervormde Ge meente op het Laurensz. Coster- plein. Ondanks het dreigende weer en de kans op een nat pak, had een groot aantal belangstellenden zich naar de plek begeven, waar naast de fundamenten voor het bouwwerk een groote kuip specie stond, en waar de troffel voor de plechtigheid gereed lag. Na te zijn voorgegaan in het ge bed, las ds. Dönszelmann een ge deelte uit Efeze voor: „Zoo bid ik U dan, ik, do gevangene in den Heere, dat gij wandelt waardiglijk der roe ping, met welke gij geroepen zijt. Met alle ootmoedigheid en zachtmoe digheid en lankmoedigheid, verdragende elkander in liefde. U benaarstigende te behouden de eenigheid des Góestes door den band des vredes. Deze laatste woorden waren te lezen op den steen, die ingemetseld zou wor den. Ds. Dönszelmann heette de aanwezi gen welkom, en gaf uiting aan zijn blijdschap en dankbaarheid over het feit, dat de bouw zoover gevorderd was, dat men tot deze plechtigheid kon over- gaan. De spreker hoopte dat in dezen tijd, waarin meer Kerken worden afgebroken dan gebouwd, dit nieuwe gebouw een waar centrum van Kerkelijk en geeste lijk leven zou zijn. Daarop werd de steen gemetseld, te gelijk met een oorkonde ter herinnering aan dezen dag. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE Zondag werd in de Kerk van O. L. .Vrouw op plechtige wijze het Jaar- of Titclfeest gevierd van de Aartsbroe derschap der H. Familie met aanne ming van nieuwe leden. De opdracht werd gedaan in de plechtige oefening van Zondagmiddag door 27 vrouwelij ke en S mannelijke leden. De zilveren medaille voor 25 jaar lidmaatschap werd uitgereikt aan 9 vrouwelijke en 2 mannelijke leden. De plechtigheid werd besloten met Lof, Processie en Te Deum OPBRENGST COLLECTE VER. VOOR KLEUTERONDERWIJS De-opbrengst van de Zaterdag gehou- 'den collecte ten behoeve der Vereeniging voor Kleuteronderwijs bedroeg 250.76* Botsing in de Kamper binnenpoort Zaterdagmiddag omstreeks halfvijf vond in de Kamperbinnenpoort een botsing plaats tusschen een luxe auto en een autobus, welke den dienst on derhoudt op Nunspeet. De luxe auto moest stoppen om het verkeer van de Zuidsingel naar de Westsingel te laten passeeren. Inmid dels was ook de. autobus genaderd, welke in dezelfde richting reed als de luxe wagen. Toen de verkeersagent het teeken gaf om door te rijden, trok ken beide wagens tegelijk op, met het gevolg, dat zij in het nauwe gedeelte van de Kamperbinnenpoort met elkaar in botsing kwamen. De auto werd be schadigd. De schade werd onderling geregeld. Aileen de kelder werd aan een onderzoek onder worpen In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben ongewenschte personen zich op minder gebruikelijke wijze toegang we ten te verschaffen in een perceel aan de Zuidsingel. Blijkbaar vermoeden zij ge stoord te zullen worden, want de speur tocht door het huis beperkte zich alleen tot den kelder. Er werd niets vermist. Een eerste prijs in den marsch- wedstrijd en een tweede prijs in den concertwedstrijd De Politie-muziekvereeniigng „De Har monie" welke j.l. Zaterdag deelnam aan het nationaal muziekconcours te Groen- lo, kwam gelauwerd uit den strijd. Zij kwam uit in de vierde afdeeling en behaalde in den concert-wedstrijd een tweeden prijs en in den marsch- wedstrijd (derde afdeeling) een eersten prijs. Als verplichte nummers werden ge speeld: „Aglaé", een ouverture van P. de Noslin en den „Rood- en Geel"- marsch van Piet van Meven. Een mooi succes voor het corps en zijn dirigent den heer Ferd. de Goeij. Openingswoord van den heer G. Adriaans, voorzitter van afd. II van het A.K.G. ZATERDAGMIDDAG is in het Gildehuis de zomertentoonstel- ling van afdeeling II van het Amersfoortsch Kunstenaars Gilde geopend. Deze tentoonstelling omvat aardewerk, affiches, architectuur, emaillewerk, handbedrukte stoffen, mozaïek, machinaal geweven stof fen, plastiek, smeed- en weefwerk. De afdeelingsvoorzitter, de heer G. Adriaans sprak een inleidend woord, daar dr. R. Miedema verhinderd was. Spreker wees er op, dat deze tentoon stelling een andere beteekenis had, daar zij afweek van de gewone exposities, welke meestal uitingen van de vrije kunst zijn. Ditmaal betreft het gebonden kunst, gebonden door de technische eischen van het materiaal. Deze gebon denheid heeft haar bekoring. De een voudigste voorwerpen zijn niet alleen bruikbaar, maar ook schoon van vorm. Daarmede doet de schoonheid haar in trede in ons dagelijksche leven. Er zijn hier voorwerpen geëxposeerd, aldus vervolgde spreker, die wij niet in het leven kunnen ontloopen, gelijk bij voorbeeld schilderijen, waar men soms gemakkelijk voorbij kan loopen. Na een kort overzicht gegeven te heb ben vaii het tentoongestelde, verklaarde de heer Adriaans de expositie met een woord van dank aan hen, die haar in gericht. hadden, voor geopend. Op het tentoongestelde komen wij binnenkort nader terug. Eindexamens R.H.B.S. Voor het eindexamen diploma B slaag den aan de R.H.B.S.; A. J. Grotendorst, H. ten Ham. G. van Raay; G. Verwey; J. Jesurun en W. P. Gelderman. Mannen in leer en verkeershoogspa nning TOT vrij laat in den avond wa ren de straten Zaterdag gevuld met wandelaars, die hun oogen richtten naar de terugkeerende T.T.-ers. Ronkend stoven de motoren voorbij, de binnenstad vervullend met een zware damp van benzine en olie. De mannen in leer vorm den een lange, rumoerende kara vaan van T.T.-supporters. Tusschen hen in glipte een enkele deelnemer voorbij, kenbaar aan het nummer bord, dat als een ijdele herinnering aan eendaagsche wedstrijdglorie onder de koplamp bleef hangen. Zij allen waren het, met hun been kappen en stofbrillen, die ook in Amersfoort iets deden gevoelen van den sportievcn geest der T. T. Eenige uren lang heerschte er dus verkeershoogspanning in de binnenstad. Het wekt haast bevreemding, dat onze nauwe hoofdstraten nog in staat ble ken, zulk een geweldige hoeveelheid voertuigen zonder haperen te venver ken. Maar de politie had dan ook spe ciale maatregelen getroffen. Leden van de motorbrigade zorgden er voor, dat de file's aaneengesloten bleven en dat de snelheid aan zekere grenzen gebonden werd. En voorts droegen ook de ver keersagenten, die een moeilijke jtaak hadden, het hunne aan 't juiste verloop bij. Wij mogen er dankbaar voor zijn, dat deze vijftiende, T. T. niet versom berd wordt door ernstige ongevallen in onze stad. Er waren, zooals we reeds schreven, zeer veel belangstellenden op de been. Zij hadden zich opgesteld langs de ver keersaders, waardoorheen de luidruch tige vehikels voortstroomden. Op be paalde punten was een veelvuldig pu bliek verzameld. De spoorwegovergan gen behoorden bijvoorbeeld tot de plaat sen, welke zich in bijzondere interesse verheugden. Op geregelde tijden sneden daar de spoorboomen als messen in de enorme file motorrijders. Dan ver stilde voor korten tijd het rumoer eenigszins, om feller op te leven, wanneer het gebiedende hekwerk weer omhoog rees. Ook bij de brug over het Geldersche Valleikanaal stonden heel wat kijkers. Men zag er de motorrijders, soms in een wolk van stof, naderbij komen de brug werd genomen met de allure van een terreinrijder, die een hindernis neemt Het is Zaterdag vrij laat geworden, alvorens.de verkeersstroom ongeveer tot zijn gewone proporties was terugge bracht. De vele Amcrsfoorters, die hun avondwandeling verder hadden uitge strekt dan zij gewoon waren, verdwenen allengs van het tooneel. Maar zelfs na twaalven hoorden we nog menigen T.T.- supporter yoorbijdaveren. HET Belgisch monument, dat zich onlangs in verband met het Vorstelijk bezoek in het cen trum van de belangstelling ge plaatst zag, werd gistermorgen we derom het tooneel van een plechtig heid. Hier werden namelijk door de afdee ling Groot-Antwerpen, een deputatie van het Nationaal Verbond der Belgi sche in Nederland geïnterneerde mili tairen, aan den voet van het oorlogsge- denkteeken. met eenig ceremonieel twee gesmeed ijzeren palmtakken neerge legd. Dit geschiedde ter eere van de na gedachtenis der Belgische vluchtelingen die in de rampjaren 1914—1918 op onzen bodem het leven lieten, doch tevens als blijk van erkentelijkheid voor de geno ten gastvrijheid in de interneeringskam- pen. De burgemeester mr. J. C. Graaf van Randwijck was ter begroeting van het gezelschap van 200 personen aanwezig, terwijl wij voorts nog dr. M. van der Hoeve, ex-directeur van den G.G.D. on- Jer de belangstel lenden auucuiiv.a. Ook de heer J. A. Rant, de „vader der Belgen", was onder de aanwezigen. De politie was vertegenwoordigd door den wnd. commissaris, den heer D. I'. van Rooi jen. De president van het verbond. heer A. Sturn, hield, nadat de palmtakken waren neergelegd, een toespraak tot den burgemeester, die zijn gevoelens van dankbaarheid vertolkte voor «ie gastvrijheid door Amersfojr.' aai df Belgische vluchtelingen bewezen. De heer Surn sprak nog een woord van bij- zonderen dank aan majoor Schilleman van het lie R.T. te Nijmegen die zich destijds in Amersfoort verdienstelijk maakte. Met deze plechtigheid werd een tra ditie gevestigd; in den vervolge zal deze herdenkingstocht naar het monument ieder jaar plaats vinden. Daarna sprak de burgemeester, die betuigde, dat de houding van Amers foort in de oorlogsjaren niets anders was dan een daad van menschenplicht; men zou, indien het geval zich voordeed, nu niet anders handelen. De heer Desmet, een oude bekende in de interneeringskampen, stak tenslotte de trompet en deed ,,'t ten velde" weer klinken. Gezagvoerder W. Dirksen op hartelijke wijze gehuldigd Eervolle loopbaan ZATERDAG was het feest voor kapitein Willem Dirksen, de gezagvoerder van de motorboot Burgemeester van Amersfoort IV, van de firma Houtzaager en Heine- man. Het was dien dag 25 jaar ge leden dat - hij bij genoemde firma als gezagvoerder in dienst trad. Door de patroons, de heeren Hout zaager en Vliek en het personeel is Kapitein Dirksen Zatermiddag op har telijke wijze gehuldigd. Toen hij met zijn echtgenoote de feestelijk versierde zaal achter het kantoor aan het Groote Spui betrad werd spontaan een „Lang zal hij leven" ingezet. De heer Houtzaager was de eerste die den jubilaris op hartelijke wijze toesprak. Het is mij een behoefte, al dus spr., je op dezen gedenkwaardigen dag, waarop je 25 jaar geleden bij ons in dienst trad, geluk te wenschen en je te danken voor je trouw en ijver al die jaren getoond. Aangesteld in het oorlogsjaar 1 Juli 1911 kwam je direct voor een zware taak te staan n.l. het vervoer door de Regeering opgedragen. Een zware taak was eveneens het ver voer van inventaris en voorraden, van de tabaksfirma Oldcnkott en van de Erdalfabriek. Het was je echter tenvol- le toevertrouwd en je wist altijd raad. Ten tijde van de onbevaarbaarheid.van de Eem en met ijs in de Zuiderzee was jo taak zeer zwaar. Je bent steeds een goed kapitein geweest en eervol was je loopbaan. De samenwerking met de leiding van het bedrijf was steeds uit stekend en zal hopen we nog vele ja ren blijven voortbestaan. Daarna voerde de heer D. Vliek het woord. Hoewel slechts een jaar firmant bij de firma, aldus de heer Vliek, ken ik jo al langer. Voor 1 Juli 1914 immers wa6 je zes jaren werkzaam bij de firma Vliek. Spreker dankte den jubilaris voor zijn ijver en overhandigde hem een horloge namens de firmanten, daarbij de hoop uitsprekend dat het de tijd even nauwkeurig aan zal wijzen als de jubilaris in al de jaren zijn werk heeft verricht. De heer H. J. Willemse voorde als oudste van het personeel het woord en wees op de goede verstandhouding on derling. Namens het personeel van Amersfoort en Amsterdam bood spre ker een prachtige rooktafel aan en aan de echtgenoote van den jubilaris een fraaie bloemenmand. Ook mevr. Houtzaager overhandigde een bloemstuk. Van Ir. Houtzaager uit Delft, een zoon van de firmant was een telegram van gelukwensch ontvan gen. Aardig was de attentie van den bur gemeester mr. J. C. Graaf van Rand wijck. die een bloemstuk had gezonden met een schrijijven van gelukwensch aan kapitein Dirksen, die de burge meester van Amersfoort 25 jaar heeft weten varende te houden. Na het officiëele gedeelte bleef men nog lang gezellig bijeen. Voor het eindexamen diploma A, aan het Johan van Oldenbarnevelt Gymna sium slaagden: Adriana La. Ka. Koop; H. A. Menning; A. A. v. d. Mersch; Henriette He. van Rhijn; Truus van der Velde en Anna Wa. van Diermen. Afgewezen geen. EERSTE PRIJS VOOR HET R.K. DAMESKOOR „ANIMATO" Het R.K. Dameskoor „Animato", di recteur den weleerw. heer Ch. C. J. Bachg, behaalde op het Zondag te Haarlem gehouden zangconcours een le prijs in de eere-afdeeling met 3S3& sunt met verplicht nummer Avond- liedje van B. Zweers en vrij nummer St. Jansvier, woorden van G. Gezelle. Mej. H. Spierenburg 12V£ jaar in dienstbetrekking Zaterdag herdacht mej. H. Spieren burg den dag, waarop zij voor 12Vfe jaar in dienst trad bij mevrouw van Eek, Utrechtscheweg 115. Het is voor de jubilaresse een ware feestdag geworden. Behalve een stoffe lijke huldeblijk van de familie van Eek, mocht zij talrijke bloemstukken in ont vangst nemen. Des middags kwam een deputatie van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, afdeeling Amersfoortbij monde van mevrouw Modderman haar gelukwenschen aanbieden. Zij overhan digde haar een oorkonde, welke verge zeld ging van een fraaie bouquet. Gisteren hebben de leden van de „Brulboei" Amusementsclub (B.A.C.), afd. Amersfoort een interessante en leer zame tocht gemaakt. 's Morgens vertrok men per touring car in de richting Amsterdam. Vandaar ging het naar de luchthaven Schiphol. Allereerst wprd hier terdege voor den inwendigen mensch gezorgd in het. K.L. M.-rest.aurant. De langdurige rondleiding over het vliegveld, hangars, enz. was zeer interessant. In den namiddag zetten de B.A.C.- leden via den Nieuwen weg en langs prachtige wegen koers naar de A.V.R.O.- studio's te Hilversum. Daarvoor werd aandacht besteed aan het nieuwe Hilver- sumsche Raadhuis. De rondleiding door de studio's was werkelijk fantastisch; er werden ver scheidene omrocp-geheimen geopen baard. Na het thee-drinken wachtte den „Bruiboeiers" een buitengewone verras sing: het bijwonen van de geheele uit zending van de Avro-Dance Band onder leiding van Klaas van Beeck. Het hoeft nauwelijks gezegd te worden, hoe dit op prijs werd gesteld! Vol enthousiasme keerden de leden dan ook via de Hooge Vuursche weer naar de Keistad terug, voldaan over een buitengewoon leerza- men en genotvollen dag! Het-hoofd van de plaatselijke politie, als bedoeld in artikel 1 van het Vreem- delingenreglement in de gemeente Amersfoort., gezien artikel 4- van voor noemd reglement, vordert, en zulks on verminderd de bijzondere vorderingen, die, ingevolge dat artikel door de daar toe bevoegde ambtenaren kunnen wor den gesteld: dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Amersfoort en na 1 Maart 1938 Nederland binnen gekomen zijn of binnenkomen, zich bin nen 30 dagen na binnenkomst in per soon bij hem aanmelden. Herinnerd zij, dat onverkort blijft de verplichting van den vreemdeling om zich binnen 2 maal 24 uur aan te melden, indien dit bij het visum staat aangegeven. Onverminderd de andere maatregelen die kunnen worden getroffen ten aan zien van den vreemdeling, die voor noemden aanmeldingsplicht niet na komt, vormt overtreding van vorenom- schrcven bepalingen het strafpare feit, genoemd in artikel 26 van het Vreem- dolingenreglement, strafbaar met hech tenis van ten hoogste 2 maanden of geld boete van ten hoogste duizend gulden. Deze vordering is niet van toepassing op: 1. hen, die reeds houder zijn van een nog geldige, hun reeds eerder uitgereik te voorloopige verblijfsvergunning; 2. de vreemdelingen, die houder zijn van een identiteitskaart verstrekt door den minister van Buitenlandsche Zaken en namens dezen onderteekend door den secretaris-generaal van diens departe ment. De vervangend Commissaris van Politie. Hoofd van plaat selijke Politie voornoemd, D. P. VAN ROOYF.N KENNISGEVING De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat een uittreksel uit de kiezerslijst voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei, voor Groot- en Kleinbedrijf, van 1 tot 14 Juli 1939 ter gemeentesecretarie (Kamer 3) voor een ieder ter inzage ligt. Jo Bovee won zijn: Niemand krijgt op de T.T. een overwinning cadeau ONZE stadgenoot, de negentien jarige Jo Bovee, heeft van de T.T. te Assen een eersten prijs mee naar huis genomen. Hij behaalde die des ochtends, toen hij op zijn 125 c.c. Eysink als een echte Bovee kilome ters verslond. Het motorrijden schijnt de Bovee's dan ook in 't bloed te zitten. Noem de namen Nic of Joop, dan weet iedere insider dat U over ga9handle-virtuozen spreekt. En behalve Nic, die de nestor is, en Joop, die de laatste jaren een formi dabel aantal prijzen in de wacht sleepte, is er nu een derde Bovee in opkomst: Jo... Dit is het tweede j'aar, dat hij aan races deelneemt. De successen waren tot Zaterdag toe lang niet slecht, o neen, verre van dat. Maar het wachten was toch nog op de klap op den vuurpijl. En die is nu te Assen gegeven. Zonder geluk vaart niemand wel en de negentienjarige winnaar heeft ook waarlijk niet over gemis aan fortuin te klagen gehad, maar tóch... zonder in tensieve training was hij nooit zoover gekomen. Zijn vader, de motor-veteraan Nic Bovee, was tegelijkertijd zooiets als manager en oefenmeester voor hem. Begin vorig jaar begon de training, die zich 'aanvankelijk op teiTeinwerk richt te. Doch weldra werd ook het wegracen onder handen genomen... snelheid op voeren en bochtentechniek perfection- neeren! En nu, te Assen, zijn de eerste goede vruchten daarvan dan geplukt. Na in een korte wedstrijdloopbaan een aantal tweede en lagere prijzen te hebben bin nengehaald, heeft Jo Bovee zijn eerste groote trophee in ontvangst kunnen ne men. Zijn wensch is nu natuurlijk slechts, dat er spoedig meer zullen vol gen... Wanneer men met hem eens over zijn eerste T.T.-ervaringen spréékt, blijkt wel duidelijk, dat ook deze Bovee uit het goede wedstrijd-hout gesneden is. „Volgenden Zondag naar de Duinrell- races te Wassenaar", zegt hij „en in Augustus de races te Zandvoort... mijn motor kan nóg sneller". Na zoo'n „blik in de toekomst" begint hij over Assen te praten. De regen werd daar nu niet direct als een opluistering Beschouwd. Hét circuit was wel niet glad, maar men moest toch voorzichtig zijn. Bovendien kon je je bril niet dra gen: de glazen besloegen en wie er door heen wilde blijven kijken, moest er ge noegen mee nemen, dat de wereld zich in nevelen hulde. Natuurlijk is dit voor een wedstrijdracer iets te veel gevergd en zoo reed iedereen zonder bril. Jo Bovee, die gedacht had met een zesde of zevende plaats genoegen te moeten nemen, heeft per slot van re kening de eerste bezet Dat is niet zonder strijd gegaan. Kn in zekeren zin was het zelfs een ongelijken strijd. Want hij reed een terreinma chine, met verzwaard frame en ver zwaarde wielen... de meeste anderen hadden een speciaal licht motortje. Maar de jonge Bovee had flinke spatborden en dat heeft soms groote voordeelen. Waarom... Vraag het Verkerke. Vraag het Mac Gracen- hall. Hun spatborden waren te mi niem van afmetingen en toen de re gen goed doorzette, spatte het water in de machine...: daar kan geen en kele motor tegen en zij moesten den strijd staken. „Ik heb, toen ik in de vierde ronde den kop had genomen, heel wat moeite gehad om de Sparta-rijders van het lijf te houden", vertelde Jo Bovee. Het kost te veel om de leiding te krijgen, want ik startte pas als nr. 22. Doch eindelijk lukte het dan. Toen was het de groote moeilijkheid om die goede plaats bezet te houden. „Niemand wilde mij de overwinning cadeau doen. Ten slotte heeft niemand kunnen be letten, dat Bovee in zijn uurrace den hesten tijd maakte. Hij heeft zijn eersten prijs gewonnen... En onze stadgenoot denkt nu alweer over den volgenden! Tot besluit van het seizoen heeft de Amersfoortsche Gymnasiasten- bond Lea Zaterdagavond, in de Hoo ge Witte, haar leden ten dans ge roepen. En Lea heeft zich weer een voortref felijk gastvi-ouwe getoond. Reeds was er een half uurtje geannimeerd gedanst, toen de praéses het bal officieel opende met een kort woord. Hierin sprak hij o.a. de hoop uit, dat de avond al in een vncantiestemming zou worden doorge bracht. En dat is niet aan doovemans* ooren gezegd geweest, want die stem ming kwam prompt Ilalverwge den avond werden de aan wezige geslaagde eindexamenkandida ten voor het front geroepen; de praeses richtte zich tot hen met een zeer geesti ge, in het Latijn opgestelde oorkonde, en bood een smakelijk huldeblijk aan. Voor de hierna volgende dansen werd binnen de muziek verzorgd door de Jam Sessionists. buiten door terugkee rende TT-enthousiasten. ZWEMBAI NIEMEIJER In het zwembaH Niemeijer werd het diploma als geoefend zwemmer uitge reikt aan Anton Bokkers, Lodewijk La blans en Jan Jansen,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3