Troost te putten uit spreekwoorden DE „IBIS" TE HELSINKI AANGEKOMEN Fortmann Hehenkamp Schaduwen aan de kust „Engeland tegen het recht van den sterkste" Auto vloog van den dijk PRINS BERNHARD BIJ DE H.L.O. Onverwachte gevolgen Baby-raadslid KINDERHUtKJE Nieuwe K.L.M. lijn feestelijk geopend Bekend pension door brand verwoest Markiezen Zonschermen Baltexgordijnen GAAT DE K.L.M. OP SCHOTLAND VLIEGEN? WI,! Schip bij Vlissingen omhooggevaren J. Jefferson Farjeon Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 3 JULI 1939 Wereldgebeuren SOEP, zegt een goed oud-Hollandsch spreekwoord, pleegt niet zoo heet ge geten te worden als zij wordt opge diend. Het zal goed zijn in de komende maanden dit op levenservaring berus tend spreekwoord voor oogen te houden. Dat wij spannende maanden tegemoet gaan is buiten kijf, en eveneens dat wij ons hebben voor te bereiden op menig alarmeercnd berichi. Maar men dient evenzeer zich voor te bereiden od een stortvloed van onjuiste geruchten, op tendentieuze en stemming-makende be schouwingen, op een politiek pokerspel waarbij menige blufbieding zal worden gedaan. Vanzelfsprekend dient men de oogen niet te sluiten voor den ernst van den huldigen toestand, men dient anderzijds ook een koel hoofd te bewaren en zich niet te laten alarmeeren door cam pagnes in de pers van de mogendhe den, welke in eerste instantie betrokken zijn bij de thans aan de orde zijnde pro blemen. Wanneer men zijn „stemming" door deze campagnes laat beïnvloeden, bewijst men zichzelf noch zijn land een dienst: dat geldt evenzeer voor Neder land als voor de bevolking der groote mogendheden, tot wie door leidende staatslieden reeds menigmaal vermanen de woerden in dezen zin werden ge richt. Het hierboven aangehaalde kern achtige oud-Hollandsche spreekwoord kan daarbij ongetwijfeld van pas ko men! Aan Duitsche en Italiaansche zijde be schuldigt men thans de wereldpers van een „matelooze opruiïngs- en intimida tie-veldtocht". Het behoeft overigens niet te verwonderen, dat men zich aan „de mocratische" zijde in het vooruitzicht van een crisis in Europa uitermate waakzaam toont, om het zóó uit te druk ken. Daarvoor geven de verrassende ge beurtenissen van 't laatste jaar immers wel een begrijpelijke aanleiding, men denke slechts aan Oostenrijk, Tsjecho- LONDEN, 3 Juli (Reuter). - De lei der van de oppositioneele Labourparty, Arthur Greenwood, heeft in een ver klaring aan Reuter over den interna tionalen toestand gezegd, dat de hinder paal tot het vestigen van den vrede is, dat Hit Ier niet gelooft in de oprechtheid van de verklaringen vhii Engeland. En geland vorlang! geen oorlog en zal al leen liet zwaard trekken in de verdedi ging van de beginselen, welke deel uit maken van de onafhankelijkheid en vrijheid. Het is vast besloten het hoofd te bieden aan verdere aanvallen, welke in het verleden .hebben geleid tot den huldigen loestand van onzekerheid en de grondslagen van de beschaving in gevaar hebbon gebracht door de supre matie van het recht te vernielen en to vervangen door het recht an de sterk ste. Het vraagstuk van oorlog of vrede ligt hierdoor geheel in handen van een kraclitigeu aanvalller. Greenwood hoopt, dat hel Duitsche volk zal be grijpen dal er geen twist bestaat niet het Duitsche volk. Er is een conflict tus- schen de politiek van aanval en de be ginselen van vrije onderhandeling om te komen tot rep regeling van de eischen van twistmtnlen. Het samen gaan van mogendheden tot het tegen gaan van een aanval is het onvermij delijk gevolg van de bedreiging van kleinere staten. Slowakije, Memel en Albanië. Het is de politiek van het voldongen feit, welke Londen en Parijs zoo dwars zit; zij wil len praten over wijzigingen in situa ties en verhoudingen, waarmede zij naar Duitsch standpunt echter geen enkele bemoeienis hebben. Wederzijds spaart men elkaar niet bij de polemiek, welke de twee assen, Lon denParijs eenerzijds. RomeBerlijn anderzijds, thans met elkaar voeren. En aangezien het eene woord het andere uitlokt, en inmiddels te Danzig en el ders zich feitelijke veranderingen van vérstrekkende beteekenis voltrekken, zal deze polemiek nog wel in scherpte win nen. En dit brengt, gelukkig nog een an der goed oud-Hollandsch spreekwoord in herinnering: „Blaffende honden bijten niet" BINNENLAND AMSTERDAM, 3 Juli. De afdeeling Amsterdam van de Nationale Vereeni- giug tot bevordering van Harmonische Lichaamsontwikkeling heeft in het Ajaxstadion aan talrijke Amsterdam mers, die daarvoor in aanmerking wenschten te komen, de door de vcreeni- ging gestelde proeven afgenomen voor liet diploma athlctiek en gymnastiek. Circa honderdvijftig personen hadden zich voor dit examen opgegeven en het meerendeel bleek met goed gevolg de verschillende proeven te kunnen afleg gen. lm even over twee uur, voordat de examens aanvingen, welke naar gelang van den leeftijd van den candirlaat ver schillend waren, arriveerde Z. K. H. Prins Bernhnrd, vergezeld van zijn ad judant, kapitein J. K. 11. de Roo van Alderwerelt, in het Stadion. De Prins, die beschermheer van de vereeniging is, werd ontvangen door den voorzitter, prof. dr. G. A. van Poelje, mr. dr. J. A. van Thiel, vice-voorzitter, dr. S. Stur- kop, secretaris en den heer M. J. Kool haas. bestuurslid van de afdeeling Am sterdam. Spoedig daarna begaf het ge zelschap zich naar het terrein en nam het afleggen van de propven een aan vang. Vol interesse volgde Z.K.H. de ver richtingen van de verschillende candi- daten en pas om ongeveer drie uur. ver trok Prins Bernhard, die gekleed was in het uniform van ritmeester van de blauwe huzaren, om zich te begeven naar het internationaal concours hip- pique in het Olympif-ch Stadion. Op het terrein merkten wij tevens nog op den hoofdrommi-saaris van politie, den heer H. J. Versteeg, die in zijn func tie van vice-voorzitter van zijn belang stelling blijk gaf. Vergif tegen den Colorado kever doodde tallooze visschen GIESEN-NIEI "WKERK Tn de laat ste dagpn worden in de Gipsen veel vis schen drijvende aangetroffen, waarbij soms snoeken van 7 en 8 pond, Men dacht aanvanke,:"'. dnt de oorzaak daarvan gezocht moet worden in het puien van rioleeringwafer door de gc- neente Gorcum. Bemcpsvisschers ver klaren echter, dat hetzelfde verschijnsel, dat in de Gipsen wordt waargenomen n.l. dat vele visschen dood aan de op pervlakte drijven, zich ook in de polders voordoet. Zij wijten dit aan hot besproei en van aardappelvelden met lood en arsenaal in verhand met de bestrijding van den coloradokever. Waar dit vocht Iri het water terecht komt, sterven alle isschen. Een van de sproeiers moet n.l. zijn sprneifnstallatie in de Giesen heb ben schoongemaakt, tengevolge waar van daar thans vele visschen sterven. Twee personen gewond door ongeluk bij Gelder- malsen WADENOIJEN. 2 Juli. - Op den weg naar Geldermalsen, welke het vorige jaar werd verbeterd, is van middag een personenauto, waarin drie Amsterdammers waren geze ten, in een S-bocht tegen een ver- keerspaal gereden, welke uit den grond werd gerukt. De auto reed vervolgens een perenboom omver, sloeg over den kop den Hoogen- dijk af en kwam in een sloot te recht. De 65-jarige heer Blikslager, die achterin den wagen zat, werd uit de auto geslingerd en kwam in een suikerbietenveld terecht. Hij liep een sleutelbeenfractuur op en werd bloedend aan het hoofd ge wond. De bestuurder geraakte in de auto bekneld. Hij brak een arm cn werd aan het gelaat gewond. Een naast hem zittende dame bleef ongedeerd. De heer Blikslager werd, na ter plaatse Ie zijn verbonden, naar het ziekenhuis te Tiel ver voerd. De andere gewonde kon naar zijn woning worden overgebracht. De vernielde auto is dour de poli tie in beslag genomen. Den Haag heeft een vroeden vader van 23 jaar Wij lezen in de Haagsche Post: De „Democratie" zet ons soms voor zonder linge dingen. Vooral de uiterste „demo cratie"'. die zich althans zoo noemt. Bij do jongste Raadsverkiezing tct "s-Gra- vcniiage hebben de communisten een zetel gewonnen: de heer Lou de issor zal dus voortaan een „kameraad" krij gen in den Haagschen Raad. De twee de gekozen communist luistert naar den naam A. van Dijk. Deze tot vroeden vader gebombardeerde communistische knaap is... 23 jaar oud. Wij waren er getuige van, dat men hem, aarzelend, vroeg: „Bent U raadslid geworden?"— „Ja. ik ben raadslid!" „Maar hoe oud bent u dan?" „23". zei dc jonge ling, parelend van trots op zijn leef tijd. Nu moet men weten: 23 is de mi nimum-leeftijd om tot raadslid geko zen te kunnen worden. En de minimum leeftijd voor kiezer is 25. Wij wor den dus in dc Koninklijke residentie in den vervolge mede-„bestuurd" door iemand, dien de wet nog niet gerech tigd verklaard en nog niet bevoegd acht om door zijn stem te kennen te geven wie er in openbare colleges dienen fe worden gekozen. Daartoe mist. hij nog de noodige zeggenschap. Maar om de stad te helpen besturen, is hij goed ge noeg. het is de wet zelf. die zulke dwaasheden mogelijk maakt, die ons met dergelijke volksvertegenwoordi gers opscheept. Men kan deze zaak van de humoristische kant beschouwen, na tuurlijk. En misschien is dit inderdaad pog het verstandigst. Gelukkig wordt de „man" ierleren da? een dag ouder. Als hij moet aftreden is hij „al" 27. Een troost. JOHANNITER ORDE ARNHEM, 3 Juli. Ter gelegenheid van den Zaterdag gehouden ridderdag in kasteel „Doorwerlh" werden de na volgende eereridders tot rechtsridders bevorderd; Jhr. mr. E. V. E. Teixeira de Mattos (Florence). D. M. M. d'Hangest baron d'Yvov (Roozendaal). jhr. R. J. Bod- daert fScheveningen), jhr. G. H. A. van Kinschot (Den Haag), jhr. dr. F. H. van Kinschot (Alkmaar), jhr. C. II. C. Flugi van Aspermont (Den Ilaag). jhr. F. E. P. Sandbcrg 'Baarn), jhr. dr. J. J. E. van den Brandcler (Velp). jhr. ir. A. C. von Weiier (Wassenaar), jhr. A. P. A. Elias van Stabrouck (Hamburg), jhr. W. van I.oon (Wassenaar), jhr. J. II. Strick van I,.inschoten (Den Haag). 176. HU bevindt zich thans tusschen de bulken en tracht een uitweg te vinden om het kasteel te doorzoeken. Het is wel wat eenzaam maar daar geeft hij niet om als hij zijn doel maar bereikt 177. Het valt niet mee.-om in deze lange-stangen een opening te vinden. Toch gaat hii verder. Als hü een hoek omslaat, loopt hij bijna tegen een groote muis. Het dier kijkt hem aan en tilt een poot op- De muis schijnt gewond te zijn. Hartelijke toespraken na de aankomst in de Finsche hoofdstad HELSINKI. 2 Juli. Zaterdag namiddag te ruim zeven uur is te Helsinki het K.L.M.-vliegtuig „Ibis", bestuurd door gezagvoerder Par- rnentier aangekopiPn. waarmede de eerste vlucht van de K.L.M.-lijn. Am sterdam— Helsinki voltooid was Er bestond op het fraai gelegen vlieg veld der Finsche hoofdstad groote be langstelling voor deze annknmst. niet alleen omdat men deze uitbreiding van de luchtverbindingcn niet het overige Europa zeer op prijs stelde, maar teven6 omdat het de eerste keer was, dat een Douglas D C. 3-vliegtuig. hier kwam lan den. Aanwezig waren vertegenwoordi gers van hot Finsche ministerie van ver keerswezen en van de Finsche lucht vaartmaatschappij Aero O.Y., -alsmede vertegenwoordigers van de pers en be langstellenden. Des avonds bood de K.L.M. eéri aantal Finsche autoriteiten en vooraanstaande personen op luchtvaartgebied een ban ket aan. waarbij tévens aanzaten de Ke- deflandse-he gezant té Stockholm,' mr. J. H. Baron van Nagell, die met de „Ibis" was meegekomen en - de Neder- landsche zaakgelastigde te Helsinki, mr. L. A. Gastmann. Tijdens den maaltijd heeft de heer D. J. de Vries, chef van de afdeeling handel der K.L.M.een rede gehouden, waarin' hij zijn bljzondcren dank uit sprak voor de bemoeiingen van de Fin sche regeering, die na jarenlange sa menwerking met de Finsche luchtvaart maatschappij het thans mogelijk had gemaakt, dat de K.L.M.-lïjn naar Stock holm verlengd kon worden tot Helsinki De resultaten, die door de internationa le luchtvaart bereikt konden worden waren het gevolg van een - intertse sa menwerking in de afgeloopen twintig jaar. Spreker achtte het verheugend, dat. het jongste verkeersmiddel, het vliegtuig, juist dit goede voorbeeld van. samenwerking mocht geven. Hij dronk tenslotte op de verdere ont wikkeling van het luchtverkeer 'tus schen Nederland en Finland cn ver klaarde dat, wanneer de Finnen naar Nederland zouden gaan vliegen, zi.i even hartelijk verwelkomd zouden worden in ons land als de Nederlanders in Fin land. Deze rede werd beantwoord door den directeur-generaal van het Fin sche ministerie van verkeerswezen, den heer Salovius.. die zijn vreugde er over uitsprak, dat de K.L.M. thans ook naar Finland kwam. omdat de K.L.M. niet alleen binnen Europa was gebleven, maar haar vleugels nog verder had uitgestrekt naar ver re werelddeelen. Vooral de kleine landen zijn op samenwerking met elkandér aangewezen. waardoor zij resultaten kunnen bereiken, die 'gróofer zijn dan hii individueel op treden mogelijk zouden zijn Ook hij dronk tenslotte op de vriend schap tusschen heide landen en de goe de samenwerking tusschen de Finsche en de'Nederlandsche luchtvaartmaat schappij Zondagmiddag werd den Nederland- schch gasten een lunch aangeboden na mens de Finsche regering door den di recteur van den, onder het ministerie van verkeerswezen ressorteerenden. luchtvaartdienst, den' hoer Koskenkylae. Oo-k aan deze luncii werden vriendelijke woorden gewisseld, waarna de Neder landers den verderen dag de gasten wa- ren van den directeur der Finsche lucht vaartmaatschappij Aero O.Y.. den heer S tob le. DOMBURG, 3 Juli. Een felle brand heeft in den,afgeloppep nacht liet bekende pension „Zeerust", eige naar G. de Pagter, alhier, in de asch gelegd. Het gebouw, dat op de duinen was ge legen, stond reeds in lichter laaie toen de bewoners den brand ontdekten. In hun overhaaste vlucht konden zij al leen wat lijfgoed redden. Het pension was niet bezet. Deze week zouden de eerstp gasten komen. De brandweer, die het vuur krachtig bestreed, kon mede door den vrij ster ken wind, niet verhinderen, dat het pension een prooi der vlammen werd, alleen het sousterrain bleef gespaard. Woninginrichters sedert 1899 LAN G EST RAAI 63 TELEF. 88 Toekomstdroom van den heer Plesman bij de opening v.an het vliegveld Grange mouth 11 v vo zullen de mogelijkheden voor een luchtlijn Amster dam— Edinbureh—Glasgow ernstig onderzoeken pn wanneer de vooruit zichten gunstig zijn- oppnen wij den volgenden zomer een directe lucht- verbinding tusschen Schotland en Nederland Met deze woorden besloot de direc teur der K.L.M.de heer A. Plesman, de rede welke hij uitsprak ter gele genheid van de officieele opening van Grangemouth aerodrome, welke Zaterdag plaats vond. In het Noorden van Engeland, waar liet met her luchtverkeer niet al te best wilde vlotten, koestert men ten aanzien van Grangemouth, de centrale luchtha ven van Schotland, groote verwachtin gen. De nieuwe luchthaven, welke voor zien is van starthanen en een zeer mo derne technische uitrusting, ligt cen traal ten opzichte van de steden Edin burgh en Glasgow, de samenvoeging van het luchtverkeer op één plaats zal de opneming van Schotland in het Euro- neesche luchtnet kunnen vergemakkelij ken. Tijdens de lunch, die de talrijke gas- tén vereenigdo. getuigde de heer Ples man van zijn groote waardeering over een initiatief; dat men in Schot land heeft getoond bij dén aanleg van Grangemouth. Vooral het feit. dat de beide groote steden. Glasgow en Edin burgh hebben samengewerkt, om tot een gemeenschappelijke luchthaven, te ko men achtte hii van veel beteekenis. In Nederland, meende spreker, be staat een overeenkomstig vliegveldvraag- stuk: twee groote steden op betrekkelijk korten afstand van elkaar. Ook daar zal het probleem kunnen worden opgelost, temeer daar tusschen deze beide steden nog een derde groote stad ligt. Den Haag. met een inwonersaantal van 500.000. VLISSINGEN. 3 Juli. Het Italiaan sche stoomschip „Fortunati". gebouwd in 1905. metende bruto 2715 en netto 1708 reg. ton. behoorende aan de reederij Mattea Scuderi in Catania en komende van Sfax. met bestemming Antwerpen of Gent. is hedennacht hij hoog water nabij en tegen de z.g. roeiershoofd te Vlissingen. omhoog gevaren. De sleepboot „Goliath" is ter assisten tie uitgevaren. Het zal echter wel te gen den middag loopen eer men er in slagen kan wederom bij hoog water het schip vlot te krijgen. 3.-J-U FEUILLETON Naai het Engelsch van „Je hebt ze verloren. Mironneau", zei Napoleon, naar (Ion Fransrhman kij kend. „Het gebeurde zoo. mijnheer Griddle. Toen hei geluid van de lerug- keerende motorboot voor 't eerst in onze nnren klonk, dachten wij beiden. Mironneau buiten en ik binnen dat oen zekere kapitein Smith en een of andere leelijke kerel Joe geiiannul, er op uit waren om ons te overvallen. Mi ronneau ging naar het overdekte voor portaal. waar hij goed verborgen kon staan met zijn bijl. Maar wel. ik houd evenmin van ruw gedoe als u, mijnheer Griddle, en dus probeerde ik dat tegen te gaan. Buitendien dacht ik. dat het het beste was om met Miron neau ie beginnen on dan daarna met dc anderen. Ja. ik wilde die bijl graag hebben. Dat geeft iemand een groot voordeel, hè?" „Dat schijnt zoo", gaf mijnheer Gridd le lee „Of<chnon het gebruik ervan twijfelachtig is hij menschen met con goed hart, zooals u en ik, mijnheer Truclove," „Wees voorzichtig, mijnheer Griddle", waarschuwde Napoleon, „of u zult mij uet als u maken en dat zou rampspoe dig zijn voor mijn plicht. En ik ben volkomen bedorven ten opzichte van mijn plicht. In elk geval, om mijn taak te volbrengen als ik er de kracht toe had opende ik de deur, boem! sprong eruit, gaf Mironneau den derden schrik in zijn jonge leven en sloot de deur weer. Mironneau zou gewonnen hebben, als ik niet valsch gespeeld had tegenover hem. Maar 't was geen cricket. Vooral niet. nu de anpe kerel vol vergift zat. Maar liet is nu een maal zoo. Ik won. Het paarlsnoer viel uit zijn zak tijdens de worsteling en ik stak het in den zak." „Wou je zeggen. Mironneau", riep mijnheer Griddle uit. „dat je de doos in ie zak had. toen je naar dit huis toe kwant?" „U vergeet zijn toestand", antwoordde Nupoloon voor hem. „Iemands conditie medisch zoowel als emotioneel maakt een groot verschil. Maar nu heeft hij het in elk geval niet meer in den zak. dus waarom daarover twisten? Want van veel meer belang is, wat hij ons juist ging vertellen, toen ik uit mijn bosehje te voorschijn kwam. Over dien kapitein, weet u wel. Vertel ons wat hij toch aan 't zoeken was?" Mironneau keek naar Griddle, maar deze haalde de schouders op. „Ga je gang maar, Mironneau", zei Griddle. „Waarom eigenlijk niet?" Hij ging een eindje op zij. keek overal rond naar het huis, naar de schuur bij het huis. en naar het bosehje, waar uit Napoleon was te voorschijn geko men. En toen hij steeds verder weg- tuurde. maar toch binnen gehoorsaf- stand bleef, vervolgde Mironneau zijn afgebroken verhaal. „Hij zocht naar een groot gat", zei do Franschman. „Een gat. zoo groot, dat het water er door kon stroomen. Het gat ja, ik weet het, omdat het bij die plek was, waar ik mijn paarlen had verborgen het gat was aan den bin nenkant gemaakt van het schip cn de kapitein had het zelf gemaakt „De kapitein maakte een gat in zijn eigen schip!" riep Napoleon uit. „Waar- oni 'zou dié idioot dut -gedaan hebben?" „O, dat vroeg ik oök. Het gat was dichtgestopt,' toen ik de paarlen weg borg. maar nu was het niet meer dicht. De prop was er door de rotsen uitgesla gen cn het water kwam er met kracht door." „U bedoelt, dat dit de oorzaak van de schipbreuk was?" vroeg Napoleon verbaasd. „Neen, het was niet de oorzaak van de schipbreuk", antwoordde de Franseh man. terwijl een ironisch lachje plotse ling zijn bleek gezicht verhelderde. „Maar het was bedoeld als dc oorzaak van de schipbreuk." „Ik begrijp it niet. ook maar in 't ge ringste", zei Napoleon. „Maar i k begreep het, o zeker, toen ik den kapitein zag en z'n bedoeling ried. De storm veroorzaakte de schip breuk. De storm, die te vlug kwam cn de höot uit het diepe water naar do rotsen dreef. Als de storm niet geko men was. zou het schip vandaag of morgen toch gezonken zijn tot den bodem, ja. en te diep voor de duikers om.de oorzaak te kunnen vinden. Maar nu zou dc oorzaak aan 't licht kunnen komen en de kapitein voelde zich lang niet op zijn gemak." „Ik wou. dat je het uitlegde", klaag de Napoleon. „Waarom ter wereld „Ma foü Wat hebt u een hard hoofd", stootte Mironneau uit. ..Een heel dik hoofd. De boot was verzekerd, zou het niet? De boot was niet goed. Het geld van de verzekeringsmaatschappij des te beter. Maar als dat gat ontdekt wordt, dan ziet het er slecht uit vopr den ka pitein cn den eigenaar." r.Wat een ezel ben ik", mompelde Na poleon. „Wat een smerig zaakje! En bedoel jc. dat hij je dit alles verteld heeft. Mironneau?" „Wat een idee! Wij vergaten óns zelf. Wij vonden elkaar cn hij daagde mij (lit en ik lieni. De boot slingerde, de storm raasde, pats. boem, wij waren ons hoofd kwijt. Alles zal uitkomen. We waren hang, wc waren slecht; alles tegelijk. En de kapitein zei: „We zullen de paarlen doelen, of ik zal alles ver tellen", cn ik zei: „Nee. nee! Jij zult je geld krijgen van de verzekering en hou je nou maar stil of ik zal alles van jóu vertellen!" „Dat zal wel een gezellige ruzie zijn geweest", mompelde Napoleon, toen hij zich de sccne trachtte voor te stellen. „Wat was het eind van dit alles?" .„Voor mij, duisternis. Iets sloeg me, dé hoot of de kapitein, dat zal ik nooit weten. Waarschijnlijk de kapitein. Toen ik bijkwam, was ik niet op het schip, maar in een klein slaapkamer tje, en ik was opgesloten. Daar is het vcnsier van het slaapkamertje" zei hij cn wees naar het huisje. „Zij hielden je gevangen?"' vroeg Na poleon ongeloovig. „Dan veriieast het mij niet, dat je op zoek ging naar een bijl! De kapitein was waarschijnlijk bang, dat jc hem "erraden zou?" „Dat was hij. En hij wilde, dat ik naar het wrak terug zou gaan om hei collier te zoeken. Maar toen zij weer hij me kwamen, zei ik weer: „Nee!" En toen verdoofden zij mij en hielden mij daar gevangen." „Wat een honden! Maar hoe kwam je dan toch op het wrak? Wij vonden je op hei wrak, weet je wel?" Mironneau zocht in zijn herinnering en'opeens wist hij het. „ik ontsnapte", mompelde hij. „Mijn geheugen was ik kwijt. Maar één ding staat mij hij. „Hel wrak U-t wrak het wrak". Daar moest Ik heen. Maar ik 'hen zwak. En ik had geen-boot Di-s wénd ik mij lot iemand, dien ik teaen- kwam het was mijnheer Fvne en .ik vertel hem alles van den kapitein en vraag, hein mij daarheen te willen 'brongen—" „Dus jij was de koopman, die mijn heer Fyne heimelijk wegvoerde!" riep Napoleon uit. „Ik sta er versteld van! Fn heb je hem ook over het halssnoer gesproken?" Mironneau lachte zwakjes en schudde zijn hoofd. „O, nee. Nog niet. Misschien kon ik de paarlen pakken, terwijl hij naar het gat keek. Daarom wachtte ik met het hem te vertellen. Maar op het wrak vonden we den kapitein en zijn vriend „Natuurlijk dat had je wel op je vijf vingers kunnen narekenen", riet Napoleon hem in de rede, „Waar zou den zij anders zijn? Zij "wachtten waar schijnlijk öp U?" „Misschien. Of misschien waren zij e: heen gegaan om te trachten het gat te maken, zoodat niemand zou vermoeden, wat de kapitein had gedaan. Hij ging dikwijls, de kapitein. En de gigenaar werd ongeduldig en hij schreef daar over hoorde ik ze spreken „Blaas dat beroerde ding op." „Waarom liet hij het niot in de lucht vliegen?" „Dan zouden de paarlen ook in de lucht gevlogen zijn. En de kapitein wil de eerat de paarlen hebben En toen sloot hij me op in het schip pn kwant eiken dag terug om me te dwingen de plaats te wijzen, waar ze verborgen wa ren en toen ik weigerde, ging hij zelf op zoek en gaf me weer van dat spul in." „Wat gebeurde er met mijnheer Fyne?" „Zij namen hem mee naar het huisje." „Zoo. Fyne wist te veel en moeöt stil gehouden worden tot de vogels waren gevlogen. Wat een gemeene kerels. Twee gevangenen één op het schip en één opgesloten in dat huisje. Mag ik ook weten, waar do paarlen verbor gen waren?" „Dat heb ik al gezegd", antwoordde Mironneau „In den wand van het schip dicht hij het gat. Het water kwam en verborg ze loeide.. Maar toen ik alleen op het wrak was. dook ik bij laag wa ter en vond de paarlen „En luister, ik zal je vertellen, wat je pr toen mee deed!" riep Napo leon. „Je liet 7.p in een anderen poel met water vallen, waar je ze gemakke lijker uit kon halen, en waar de kapitein er niet naar zou zoeken. Ja, ik zie aan je gezicht, daf ik het bij 'f rechte eind heb, maar verwonder ie daarover niet ik ben niet helderziend. Ik zag je in dien tweeden poel staren, kort voordat ie het schip verliet in onze boot. weet ie nog wel on ik veronderstel, dat dat om en bij den tijd was. dat je erin gesprongen was pn de paarlen eruit opeevischt had." „Zoo is het." antwoordde Mironneau ernstig. „En dat is alles."' (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8