Schaduwen aan de kust „Engeland is Tsjang Kai Tsjek te goed gezind" Gemeentebesturen in het protectoraat afgezet Evacuatie in Foetsjau geregeld Duitsche radio zendt in het Poolsch en Oekrainisch Von Neurath heeft een aantal regeerings- commissarissen benoemd Koning Leopold inspecteert het v Albert-Kanaal Onderzoek naar „Thetis"-ramp begonnen De Britsche militairen missie in Turkije Radio-programma s Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 - TELEF. 77 J. Jefferson Farjeon. Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 4 JULI 1939 Japan verwacht, dat Groot-Brittannië zal medewerken aan de instelling van een nieuwe orde in Oost-Azië TOKIO. 3 lüli Domei)De fl.s. Britsch—Japansche besprekineen, welke op instlgnatie van Groot-Brittannië te Tokio zulten worden gehouden beoogen een nlantseWke reveling voor Tientsin tot stand te brengen Daarom zal Groot- Brittannië worden verzochtwijziging te brengen in de houding van de Britsche autoriteiten in de concessie van Tientsin ten aanzien van de kwestie der handhu ving van vrede en rust ter nlaatse zoo wel nopens vraagstukken welke noodza kelijk worden geacht voor het bestaan van. het lanansrhe lever De woordvoerder van het Japansche leger, die over deze aangelegenheden «prak, legde den nadruk op de belang rijkheid der »*■- bespreking, ne Ja pan ache autoriteiten te Tientsin hebben volgens den r.egeman uit zelfverdedi ging krachtiep maatregelen genomen Volgens de Britsche opvattingen beoogt de Japnnsrhe actie de wettige belangen van Britsche. onderdanen in China uit te echakelen of de belangen van derde mogendheden in China te schaden. De Britsche autoriteiten ter plaatr-e voeren echter openlijk een politiek, welke gun stig gezind is jegens Tsjang Kai Tsjek en betoonen duidelijk een vijandige ge zindheid jegens Japan. Het Japansche leger heeft niet hedoeling de belangen te schaden van derde mogendheden, die met het Japansche leger samenwerken of goeden wil jegenc Japan betoonen. De a.s. besprekingen te Tokio heb ben ten doel. de antl-Japansche ge zindheid in de Britsche concessie van Tientsin te doen verdwijnen. Dit zou evenwel slechts kunnen worden bereikt indien de goede ge zindheid jeeene Tsjang Kai Tsjek vrijwillig wordt opgegeven en indien Groot-Brittannië medewerkt aan de Instelling van een nieuwe orde in Oost-Azië. Een woordvoerder van het Japansch 'departement van buitenlandsche zaken heeft, naar Beuter uit Tokio bericht, verklaard, dat de datum, waarop de Britsch—Japankche diplomatieke onder handelingen over Tientsin geopend zullen worden, notr niet is vastgesteld. De Britsche -en Japanache consulaire ambtenaren zijn uit Tienstin aangeko men. De vertegenwoordigers der Ja pansche miltaire autoriteiten zijn echter nog niet gearriveerd. Zij worden mor gen verwacht. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de agenda der onderhandelingen nog niet ie opgesteld. In Foetsjau en Wentsjau Op een vraag over den toestand in Foetsjau en Wentsjau heeft Butler in het Lagerhui» geantwoord dat regelin gen getroffen worden voor de evacuatie van de Britsche onderdanen, die Koet- ijau wenschen'te verlaten. Ofschoon er Seen Britsch schip op dit oogenhlik in e haven ligt hebben de Japansche vlootautoriteiten toegezegd vrije passa ge te laten aan degenen, die willen ver trekken tot 6 Juli. Wat den toestand in Wentsjau aan gaat, verluidt, dat de buitenlandeche gemeente het voornemen heeft daar te Blijven. Butler gaf toe. dat hetgeen ge schiedde. op een blokkade neerkomt en dat de Britsche reeeerlng tegen deze blokkade een protest heeft ingediend. In antwoord op een vraag betreffen de Tientsin heeft Butler verklaard, dat de Britsche ambassadeur in Tokio in structie# hepft gekregen om de Japan sche reeeering er vah in kennis te stel len. dat iedere opzettelijke uitbreiding van de slechte behandeling van Brit- iche onderdanen het succes van de ko mende onderhandelingen in Tokio in gevaar moet brengen. TWEE RUSSISCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN HSINGKING, 3 Juli (Domei). Van middag om een uur hebben Japansch- Mandsjoereesche vliegers bil een lucht gevecht met tien Russische vliegtuigen van het type 116 volgens een van de grens ontvangen telegram twee Russi sche toestellen neergeschoten. De ove rige acht vliegtuigen werden in weste lijke richting verdreven. DAIREN. 3 Juli (Reuter). - Heden middag hebben de Japanners verklaard, dat zij de vijandelijke kanonnen tot zwijgen hebben gebracht aan den wes telijken oever van de Khalkhingol door optreden uit de lucht en artillerievuur. Dm 14 uur was een deel der Japansch- Mandsjoerijsche troepen om een groots Bussisch-Mongoolsche troepenmacht ten oosten van de rivier heen getrokken. Een aantal overzetptaatsen werd bezet, waarmede de terugtocht van de Bus- sisch-Mnngoolsche strijdkrachten werd afgesneden. BERLIJN, 4 Juli (D.N.B.) De uitzendingen van de Duitsche radio in vreemde talen zijn thans uitge breid met uitzendingen in- het Poolsch en Oekrainisch. De zenders Bresdau en Koeningsberg zullen met ingang van Woensdag des avonds van-kwart over acht tot vijf minuten over half'negen en "kwart over tien tot half elf in het Poolsch berichten uitzenden, terwijl de zender Weenen des avonds van tien voor acht tot acht uur in het Ogarainisch zal zenden. DE PAUS NEEMT RUST VATICAANSTAD, 4 Juli. (Havas) Gemeld wordt, dat verscheidene van de invloedrijkste kardinalen er in zouden zijn geslaagd den Paus over te halen ten minste drie weken algeheele rust te ne men. Men verzekert dan ook. dat zoodra de Paus in Gastel Gandolfo zal zijn aan gekomen, hij niemand meer zal ontvan gen, behalve den kardinaal-staatssecre taris. De datum van het vertrek naar Castel Gandolfo staat nog niet vast. Wel geeft men te verstaan, dat de paus tus- schen 8 cn 18 Juli uit Rome zal ver trekken. KINDERHOEKJE 178. De goedhartige Pam kan dit niet zoo aanzien. Hij neemt zijn zakdoek en verbindt de wondeDe muis knippert even met de oogen alsof hü zeggen wil ..dank Ie wel beste longen." 179. Steeds verder loopt Pam. doch kan maar geen opening vinden Hii komt bii een looden buis van wel een halven me ter dik. Duidelijk hoort hij water stroomen. Het is de water leiding van het kasteel- VROEGE OOGST IN POLEN WARSCHAU, 4 Juli PAT). Uit de gebieden in het Zuiden en Zuid-Oosten des lands wordt gemeld, dat de oogst iets vroeger is begonnen dan gewoonlijk in verhand met het mooie weer en de droogte van de laatste weken. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND LONDEN, 3 Juli (Reuter). Op 12 Juni bedroeg het aantal werkloozen 1.349.579 d.w.z. 142.703 minder dan op 15 Mei. PRAAG. 3 Juli (D.N.B.)- Da rijks protector, Freiherr von Neurath. heeft een verordening .uitgegeven von.-den volgenden Inhoud: 1. De stedelijke vertegenwoordigingen in Boheemsch Budweis, Brünn. Iglau, Moravisch Ostrava en Olmütz worden onmiddellijk ontbonden. 2. tot regeringscommissarissen wor den onmiddellijk benoemd* a. voor Brünn de redacteur Oikar Judex; b. voor Iglau dr. Leo Engelmann; c. voor Moravisch Ostrava dr. Hinner D. voor Olmütz de advocaat dr. Czermak. 3. De voor Boheemsch Budweis door de landsoverheid In Praag als regee- rlngscommlssaris aangestelde drukkerij leider Joseph David, blijft tot nader or der in functie. 4. Het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen in deze gemeenten moet te- oren door den rijksprotector worden goedgekeurd. 5. De algeheele bevoegdheid, die vol gens het in protectoraat Bohemen en Moravië geldende recht toekomt aan de gemeente-organen, in het bijzonder aan den burgemeester, de wethouders en den gemeenteraad gaat terstond over op de nieuw aangestelde regeeringscommissa- rissen. 6. De ontbonden gemeenteraden, de colleges van wethouders, de tot dusverre in functie geweest zijnde burgemeesters en alle anderen door par. 5 betrokken gemeente organen, moeten zich onmid dellijk van iedere ambtsbezigheid ont houden. Von Neurath LUIK, 3 Juli (Belga). - De Koning heeft vandaag strikt incognito een ge zoek gebracht aan het vak Diepenbees— Hasselt van het Albertkanaal, waar zich de dijkdoorbraak heeft voorgedaan. Tegen drie uur is de Koning met een auto van het provinciaal bestuur van Limburg aangekomen. In gezelschap van minister van openbare werken en de werkloosheidsbestrijding Vanderpoor ten, den gouverneur van Limburg. Ver- wilghen en hooge ambtenaren van het departement van Waterstaat heeft Ko ning Leopold het gebied bezichtigd. Is er na het vertrek der vier geredden aan boord een ernstig ongeluk ge beurd? Lichtingspogingen aangevangen LONDEN, 3 Juli (Havas). Vandaag is voor het tribunaal van de „Admiral Division" het onderzoek begonnen in zake de ramp van de „Thetis". Verwacht wordt, dat de verhooren minstens twee weken zullen duren. Voorts is vandaag het bergingsvaartuig Zelo uitgevaren om te trachten de „Thetis" te lichten. Tijdens de eerste bijeenkomst van de commissie, welke belast is met een on derzoek naar de oorzaken van het ver gaan van de duikboot „Thetis" heeft at torney-general Donald Semerwell hulde gebracht aan den heldenmoed van twee zee-officieren, luitenant Woods, een der overleden, en luitenant Chapman, die geprobeerd hebben zich door middel van een Davistoestel in do overstroomde ruimten te begeven. Zij hebben na ver scheiden vergecfsche pogingen van dit plan moeten afzien. Chapman is later met de andere opvarenden van de duik boot omgekomen. Het schijnt, dat geen der mannen het met het oog.op de diep te waarop het wrak van de „Thetis" lag, het langer dan een kwartier heeft kun nen uithouden. Daarom werd besloten het toestel voor een ander doel te ge bruiken en hoewel niemand aan boord wist, dat de positie van de duwboot reeds was vastgesteld, hebben kapitein Oram en luitenant Woods zich aange boden om te probeeren den zeespiegel te bereiken, hoewel de zeer sterke stroo mingen in dit gebied een dergelijke on derneming zeer gevaarlijk maakten. Ka pitein Oram, die vandaag eveneens werd gehoord, heeft herhaald, dat hun kame raden nog slechts met moeite lucht kre gen toen hij en Woods ontsnapten, kort daarop gevolgd door den Arnold en Shaw. Men vreest, dat aan boord na het vertrek der vier geredden een ern stig ongeluk- is gebeurd, hetgeen zou verklaren, waarom geen gebruik van het Davistoestel werd gemaakt. Oram bracht nog een bewogen hujde aan den moed en de koelbloedigheid, waarvan de opvarenden van de .duik- baat blijk gaven. DE VERDEDIGING VAN INDO-CHINA PARIJS, 4 Juli. (Havas.) In een rapport, aan Lebrun geeft de minister van koloniën een overzicht van den mi litairen arbeid, die sedert een jaar in Indo-China is verricht. De Indo-Chinee- schc effectieven zijn in dien tijd ver dubbeld. Er zijn alle maatregelen ge troffen om een Indo-Chineesche oor logsindustrie te vestigen. Een maand na mobilisatie zou Indo-China een goed geleld en uitgerust leger van 100.000 man op de been kunnen brengen. ANKARA, 4 Juli (Reuter) President Ismet Inonoe heeft gisteren generaal Lund, het hoofd der Britsche militaire missie, ontvangen, welke na een verblijf in Ankara, heden zal vertrekken. Lund werd vergezeld door den Britschen am bassadeur. De Turksche minister van landsverdediging heeft gisteren ter eere van generaal Lund een gala-maaltijd aangeboden. e WOENSDAG 5 JULI HILVERSUM 1, 1875 en 414.4 M. VARA- Uitzending. 10.00—10.20 voorm. en 7.S08.00 VPRO. 8.00 Gram.muziek (ca. 8.16 Berichten). 9.30 Keukenpraatje. 10 00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gram.muziek. 12.151.45 VARA-orkest (1.00 —1-15 Gram-muziek), 2-00 Voor de vrou wen. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel en zang. 6.00 Esmeralda. 6 28 Bcricn'.en 6.30 Gram.muziek. 6.-10 Esmeralda. 7.00 VARA- Kalender. 7.05 Felicitaties 7.10 Causerie „Van streven en strijden". 7.30 Meisjeszang- club van de Hilversumsche V.C.J.G. 7 35 Cur sus „Jeugd 1939". 7.50 Meisjeszangclub van de Hilversumsche V-C.J.G; 7.55800 Toe spraak „Tot ziens". 8.05 Herhaling SOS-Be- richten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.17 Causerie „De VARA-Zomerprijsvraag". 8.20 VARA-orkest en solisten. 9.0) „Voor wat hoort wat!" toespraak. 910 Gram.muziek. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Causerie „En toch ben ik van meening, dat...." 10.20 VA RA-Orkest. 10.55 Fantasia. 11.25—12.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-Uitzen- ding. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8,00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berich ten, gram.muziek. (0.30-9.45 Galukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.mu ziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Be richten- 12.15 Gram.muziek. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gram.muziek. 1.30 Gram.mu ziek. 2.15 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 8.00 Christ, lectuur. 3.30 Gram. muziek. 4.00 Cithervoordracht en gram.mu ziek. 4.35 Gram.muziek. 4.45 Felicitaties. 6.00 Voor de jeugd. 5.45 Gram.muziek. 6.10 Cau serie „Filmt u nog niet?" 6.25 Gram.mu ziek, berichten. 6.30 Taalles en cause.ie over het Blnncnaanvaringsreglement. 7.00* Berich ten. 7.15 Causerie „De wandelsport bezien in het licht van ons beginsel". 7.30 Gram.mu ziek. 7.40—7.55 Causerie „Wat doet de Ne- derlandsche Christ. Reisvereeniging voor u?" 8 00 Berichten ANP, herhaling SOS-Be- richten. 8.15 Christ. Radio-koor en de Eem- landers (9.00—9.30 Causerie „Landbouwon derwijs aan Papoea's"). 10,00 Berichten ANP actueel halfuur. 10.30 De Eemlanders (10.45 —11.00 Gymnastiekles). 11.25 Gram.muziek. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Orgelspel. 11.50 Het North Pier-orkest. 12.35 Populair solistenconcert. 12.60 Uit Berlijn: Het Sta- mitz-Kamerorkest, Omroepkwartet en solist, 1.35 Reportage. 1.55 BBC-Schotsch orkest. 2.35 Reportage. 8.05 Gram.muziek. 8.20 Re- ue-programma. 3,50 Militair orkest. 4.20 .10 Vesper. 5.20 Reportage. 5.30 Gram.mu- ziek. 6.05 Reportage. 6.20 Berichten. 6.40 In terviews met sportsmen. 7.00 Revue-program ma. 800 Causerie over Zwitserland. 8.20 Ra- diotoonecl. 8.35 Walford Hy'den's Zigeuner orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.60 Uit Amerika: Bob Crosby's Band. 10.20 Het Kut- cher strijkkwartet. 11.05 Nat Gonella's Ge orgians en solisten. 11.50 Gram.muziek. 12.15 12.20 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 9.10—9.20 Gram muziek. 12.30 Zang. 1.25 Locatelli-orkest. 2.00 Gram.muziek. 2.35 Zang. 3 35 Piano voordracht. 4,05 Cellosoli. 5.05 Zang. 5.25 Cantrelle-orkest. 6.35 Zang. 6.45 Vioolvoor dracht. 8.50 Pianovoordracht. 9.20 Gevari- WA T ETEN WIJ MORGEN? Voor de Koffietafel Milaansche rijst. Bereiding: Hak een flinke ui fijn, en smoor ze in 50 gr. boter tot ze mooi goudbruin van kleur is, doe er 200 gram gewasschen en gedroogde rijst bij. en laat die mee bruin kleuren, doe er H L. bouillon bii en laat verder gaar smoren op heel zacht vuur. Zóonra de rijst gaar is. worden er nog 3 eetlepels boter door geroerd en ca. 100 gr. geraspte oude kaas. Zoo heet mogelijk opdienen. Voor de middaptafel Koude vleeschschotel, Tuinboonen. Aardappelen. Citroensneedjes. Bereiding: Bak 4 niet te dunne sneed- jes brood in boter aan beide kanten bruin in boter, roer 25 gram boter tot room, doe er 2 eetlepels poedersuiker door en het sap van 1 citroen, tot een zalfachtige massa ontstaat. Besmeer hiermede de afgekoelde gebakken brood jes dik. ZOM ERDRANKEN Flcsschen Bowl Roode bessenwijn Witte bessenwijn Mei wijn Mousseerende vruchtenwijn Diverse soorten Most Perl Gazeuse Grape irnit limonade eerd programma. 10.20—12.20 Orkest, Gou- erné-koor en solisten. KEULEN, 456 M. 6.50 Omroeporkest. 8.50 Gram.muziek. '10.20 HJ-ensemble. 12.20 Omroeporkest en solist. 1-35 Kurt Rehfeld's orkest. „Stuttgarter Volksmusik" en solis ten. 2.30 Populair concert. 3.40 Gram.mu ziek. 4.20 Hans Bund's orkest. 5.20 Gram. muziek. 7.05 Solistenconcert. 7.35 Gram.mu ziek. 9.35 Militair orkest 11.00 Omroeporkest en solist. 11.2512.20 Gram.muziek. BRUSSEL. 822 en 484 M. 322 M.: 12 20 en 1.302.20 Gram.muziek. 5.20 Zang. 5.50 Gram.muziek. 6 20 Gertler-kwartet. 7.20 en 7.45 Gram.muziek. 8.20 Omroepsymphonie-or- kest en solist. 10.3011.20 Dansmuziek (gr.- platen). 484 M.: 12.20 Omroepdansorke6t, 12.50 Gr. muziek. 1.30 Vervolg dansmuziek. 1.502.20, 5 20 en 5.55 Gram.muziek. 6.35 Harpvoor- dracht. 7.05 en 7.35 Gram.muziek. 8.20 Ra- diotooneel. 10.3011.20 Omroepdansorkfst. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Militair orkest. 9.20 Zwabisch programma (opn.). 10.20 Berichten. 10.40 Ensemble voor oude muzilk. 11.05 Berichten. 11-2012.20 Strijkkwintet van bet Berljjnseh Philharmo- nisch orkest. FEUILLETON Naar het Engelsch var» 46) Napoleon keek naar de zielige figuur •n schudde treurig zijn hoofd. Wat een prijs kon iemand betalen voor zijn heb- tucht, dacht hij. Toen wendde hij het hoofd af en zijn uitdrukking verander de. Een glimlach sneelde om zijn lip pen toen hii mlinheer Griddle gade sloeg, die naar den grond staarde. Mijn heer Griddle had het verhaal van den Fransrhman gehoord, maar hij had geen ti)d"verloren. ..Pech. mijnheer .Griddle." zei Napo leon vriendelijk. ,*.U ruit het nooit vin den. Zou/it u niet beter doen het ijzer te smeden als het heet is. Het zal dadelijk licht worden. Mijnheer Griddle draaide zich om en keek Napoleon aan. „U hebt gewonnen, mijnheer True- love." antwoordde hij. „Maar afge zien van uw bijl was het toch niet erg verstandig om zoo maar uit dat hoschje te komen. Het geluk had ook wel eens tegen u kunnen zijn, weet u". „Ik kwam er ook alleen maar uit omdat ik op een tak trapte en u me in de gaten kreeg," antwoordde Napo leon met innemende openhartigheid. „Ik wist, dat ik ontdekt was en dus deed ik maar heel dapper. Maar u kunt me nu nog bespringen, als u wilt. Maar ik zou u raden het niet te doen." „U zult moeten trachten ons hier te I houden totdat de politie komt," ant- I wnnrdde Griddle cynisch. „Misschien moet ik dat," antwoordde Napoleon. „Maar op eon of andere manier zou ik u weg willen laten gaan. Wat een zot hen ik. hè? U hebt geen goed leven geleid, daar is geen twijfel aan. Maar u bent een sportsman. „En u tracht er ook een te zijn?" „Kan wel. Maar ik vertelde u nog niet. dat ze Luigi ook gepakt hebben, hc?" „Is dat waar?" gromde mijnheer Griddle en zweeg verder. „Zij zullen mij ook nog pakken," merkte Mironneau op. „Mijn hoofd! Dat is nog niet in orde." „Wat zou u van de motorboot zeg gen!" opperde Napoleon, na een stilte. ,.U zou daar een grooten voorsprong mes kunnen halen, hè?" Mijnheer Griddle zweeg nog een vol le minuut, terwijl de eerste zonnestra len boven den horizon uitkwamen en het grijs in goud veranderde. Toen zei de oude heer: - ..Zoo ze hebben Luigi du* gepakt? Wel. wel. Ik dacht, dat hij wel vrij kon komen. En is Anderson dood?" „Ja", knikte Napoleon. „Dat is een beroerde geschiedenis met Anderson", mopperde Griddle. „Een be roerd geval H'm ik ik denk, dat ik toch maar zal wachten. Er kwam een brok In de keel van Na poleon, plotseling en onverwacht. „Ik zei al, dat u een sportsman was", prees hij. „Zoudt u denken, dat als u zelf het halssnoer overhandigde aan de politie, dat het iets zou kunnen hel pen?" En. terwijl hij de paarlen uit zijn zak haalde, gooide hij ze naar den ouden heer. Toen. zich plotseling omkeerend. wandelde bij langzaam naar het huis je terug. Mijnheer Griddle staarde hem na en staarde toen naar het collier. Tenslotte naar Mironneau. Nou?" vroeg hij. ..De idioot", antwoordde Mironneau, zonder zich te bewegen. „Hij vertrouwt ons." „En mij noemde hij een sportsman." mompelde de oude man, met een lach je. „Nou als het snel uit is kan iemand evengoed nog spelen. Hè. Miron neau?" Mironneau antwoordde niet. Zijn oogen keken naar den horizon en hij sloeg het opgaan van de zon gade uit het ambere water. HOOFDSTUK XXXIII De schaduwen verdwijnen „A propos waar is Sefton toch?" riep Napoleon Truelove. „Ik wil het hem vertellen!" Hij stapte met Beryl Haines langs het strand erf hij was erg opgewonden. Beryl lachte. „Je hebt haast, hè, Nappy?" antwoord de zij. „Natuurlijk heb ik haast!" stootte hij uit. „Wie zou dat niet hebben? Ik heb het juffrouw Fyne verteld en zij heeft verlof gekregen het haar vader te ver tellen. ik heb het Morley verteld, ik heb het Guy verteld, ik heb het je ouders verteld, ik heb het den schoenenjongen en het kamermeisje verteld en als ik niet doorga met het aan iedereen te ver tellen, dan zal ik nog barsten. Waar is Sefton? Ik heb hem na de lunch nog niet gezien!" „Hii is naar het wrak teruggegaan", zei Beryl, terwijl ze.naar de zee keek. „Ik geloof, dat het een magnetischen in vloed op hem uitoefent. Tenslotte was het het wrak. dat hem hierheen deed komen, hè?" Napoleon knikte en werd iets som berder. „Ja. dat is waar," merkte hij op „Wat een vreemde geschiedenis, hè? Zonderling, dat hii geassocieerd is niet de firma, die die ouwe schuit verzekerd heeft! Zou de firma nu nog uit moeten betalen: Ik geloof het niet. hè?" „Ik denk het niet," antwoordde Beryl in gedachten. „Als ie een gat in een schip maakt, met de bedoeling om het te laten zinken, dat stelt de firma vrij van betalen, dunkt me! Maar tenslotte was het de storm, die het schip schip breuk deed lijden. Het zonk niet door het gat, dat erin gemaakt was." „Je hebt er geen begrip van. hoe flat gat de zaak beïnvloedt," antwoordde Napoleon. „In elk geval kunnen we dai aan de rechter* overlaten en intue- schen krijgt die arme Nycroft daarboven er niets van en kapitein Smith heeft ook zijn laatsten slag geslagen." Hij fronste. „Vreemd, hè, Beryl hoe som mige menschen altijd door de hel gaan en anderen zooals jij en ik dooi den hemel?" „Heel vreemd", murmelde zij. „Daar dacht ik ook juist aan, Nappy." „Fyne is nu gelukkig weer goed de verpleegster zei, dat hij goed vooruit ging, den laatsten keer, dat ik haar zaR en juffrouw Fyne is ook O.K. En wij eveneens. Maar ik kan er niets aan doen. dat ik steeds aan die twee scha vuiten moet denken en alles wat hen nng te wachten staat. En aan Luigi dien armen kerel „Ja, maar hii heeft zich slecht gedra gen," viel Beryl hem in de rede, tegen haar sympathieën vechtend. „O. ia. En je kunt ook al niet te veel zeggen over Froggv noch over dien ouden Griddle. Maar stop waarom moet je die drie haten gelijk die twee anderen?" „Misschien is het, omdat och. ik weet het niet -— misschien alleen maar omdat zij slecht zijn, zijn ze niet zoo slecht." „Juist, dat is het. Luigi en Miron neau zijn alleen maar een paar zotten en Griddle „Hij is lang geen dwaas!" „Neen, maar hij heeft toch een sprankje welvoegelijkheid in zich. Hij had dat paarlsnoer toen jij en de poli tie hij het huisje kwamen, en hij pro beerde niet om ermee vandoor te gaan." Dat verklaarde hij", antwoordde Bervl langzaam. „Hij zei, dat jij het hom gegeven had in de hoop hoe zei hij het ook weer dat de teruggave ervan een officieel blijk zou zijn om hem gratie te verleenen „Goed onthouden!!" „Wees stil! Ik ben nog niet klaar maar dat hij niet verwachtte, dat de politie het beschouwde als een mooie daad om goederen terug te geven, waarmee je je onmogelijk uit de voe ten kon maken." „Doet er niet toe. wat hij zei", riep Napoleon. „Ik zei, dat hij zijn gang kon gaan, als hij wilde Ik gaf hem de kans en hij weigerde omdat hij Luigi niet in den steek wilde laten. Nou, en dat was het bewijs,.dat hij wel een vonkje goeds in zich heeft, vind je ook niet?" „Ja zeker", stemde Beryl toe, „en ik denk niet, dat ik dat vonkje probeer te blusschen, Nappy. Ik kan er niets aan doen, dat het mij verwondert, ofschoon onze meening niet door ons eigen ge luk beinvlocd is." „Goede help!" riep Napoleon. „Je meent toch niet, dat je wilt zeggen, dat ie werkelijk gelukkig bent?" „Ik ben net zoo gelukkig als jij. idi oot! En als iemand gelukkig is, tracht hij het beste van iemand anders te denken. Er is nog één ding, dat me verwondert. Nappy. Toen je dat hals snoer aan mijnheer Griddle gaf. dacht je toen, dat hij er zich mee uit de voe ten zou maken?" (Slot volgt).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2