-KOOKMETHODE! Rinso dCcud&ie SeAicPden DE Officier van Justitie eischt een jaar tegen beschonken chauffeur Opgedrongen garanties als paard van Troje WAST ZONDER VERDERE HULP „Dergelijke personen verdienen den naam, autobandieten, ten volle" Alcoholverbod is zeer noodzakelijk Moedige jongen redt zes-jarigen knaap HET ONGELUK BIJ HOOFDDORP Achterdocht van onderwijzer werd opgewekt ONGELOOFLIJK SNELLE KOOKMETHODE ONTDEKT DOOR ONZE SCHEIKUNDIGEN! DUITSCHLAND EN Nederland hebben elkaar noodig Klerk wegens fraude veroordeeld Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 4 JULI 1939 Het auto-drama te Lonneker ALMELO 4 Juli HOEWEL er in de laatste we ken tal van ernstige verkepra- ongeliikkpn zijn geschied waarhij vele dooden zijn gevallen, behoort't verkeersdrama te Ldnneker waarhij vier slachtoffers waren te betreuren wel tot de ergste categorie, voor al omdat hier elcenlilk minder van ongeluk dan van autobandietisme moet worden eesproken. De chauffeur n.l., die de vier men- echenlevens vernietigde, de 35-jarige C Sm. te Enschede, was op Hemelvaarts dag uit geweest en hij had daarbij vele glazen bier en ander alcoholhouden den drank gebruikt, waarna hij met een geleende auto van iemand uit Win terswijk „plezierrif jos" ging maken. Hoewel hij in OMenzaal nog gewaar schuwd was niet meer te rijden, nam hij toch achter het -stuur plaats en in razende snelheid ging het naar Ensche de Onderweg, in het voormalige dorp I.onneker, hpeft hij twee meisjes aange reden. de 12-iarige A. Smink en de 14- jarige Chr. Smit. henevens het drie maanden oude broertje van de laatste, dat in een kinderwagen zat. Iets later werd de 32-iariga A. Moddejonge (die met vrouw en kind een fietstochtje maakte) geraakt. Alle vier werden ge dood. Thans reeds moest Sm. zich we gens 't veroorzaken van dood door schuld verantwoorden.-waarbij uiter aard een verzwarende omstandig heid was, dat hij zooveel drank tot zich had genomen, terwijl er tevens in de dagvaarding aan werd her innerd, dat hij ruim een jaar gele den veroordeeld werd wegens een overtreding van het motor- en rij- wielreglement Verdachte was verschenen en werd verhoord door den president, mr. A. C. Leendertz. die den Hemelvaartsdag den zwarten dag in het leven van den chauf feur noemde. Hij was ondanks het feit, •dat hij zijn vrouw beloofd had in den middag thuis te komen, den geheelen dag in café's geweest. Verdachte zeide. dat hij meegetroond was door een kennis van hem, den slagersknecht W. President: „Maar u bent toch geen kind. U bent toch vrijwillig meege gaan Dn president gaat dan den gang van zaken met verdachte na, doch deze weel zich zon goed als niets van het ongeluk tfl herinneren. Hij heeft verscheidene cafe's bezocht en on den terugweg van Oldenzaal naar Enschede was het zon wazig om hem heen geweest, dat zijn herinnering hem volkomen in drn steek liet. Mr. Leendertz wees den verdachte er op. dat hij onverantwoordelijk had gehandeld. Ook vond hij' het niet jn den haak. dat de verdachte noe -enmaal na het ongeluk achter het stuur had gpzefen.' Deze leemte in .1e wet zal echter spoedig aan gevuld worden Bij het getuigenverhoor bracht de politie-insnecteur Sandprs uit Enschede rannnrt uit over het onderzoek, dat hij dadelijk na het ongeluk ingesteld had. Hli had verdachte in kcnncHiken staat van rirnnkensehnn aangetroffen. „Als men tegen hem wat zei. drong dat niet tot hem door." Aan de hand van de gevonden spo ren kon men na<*nnn. dat verdachte over den «dg geslinoere is en daarbij zijn slachtoffers gemankt heeft. De rijksvelrlw"-hter Smit uit Lonne ker had yrdachte gea'-res'oerd en ook deze getuige verklaarde, dat de chauf feur danig onder den invloed van ster ken drank was. Vervolgens werden eeiiigfl ooggetui gen gehoord. Niemand hunner had echter het drama in zijn geheel gezien. Requisitoir De officier van justitie, mr. S. J. v d. Hoeven hield ziln requisitoir, waarin hij fel te keer ging tegen het ge.hruik van alcohol door automobilisten. Een gelukkig gevolg van dit drama is in elk geval, dat Nederland wakker is ge schud. Een absoluut. .alcoholverbod voor automobilisten ls het eenige middel om ontzaggelijk veel leed te besparen. „Mijn geduld is uit," aldus spr. „met .deze categorie personen, die ik niet aarzel autobandieten te noemen." Spr. zal in het vervolg de hoogst mogelijke straf eischen tegen chauffeurs, die on der invloed van drank hebben verkeerd, om hen zoo lang mogelijk uit de maat schappij te verwijderen. In dit geval eischte hij een jaar gevangenisstraf en twee jaar ont- zegging der bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen. De verdachte, die geen verdediger had, had hierop niets te zeggen. LHcriraak 18 Juli. AMSTERDAM, 4 Juli. Een moedige jongen van vijftien jaar heeft gisteravond met succes zijn leven gewaagd om een knaapje van zes jaar uit het water te red den. Het jongetje speelde met enkele vriendjes op de kade van de Realen gracht. Plotseling vieJ het jongetje van den hoogen wallekant in de gracht. Hij raakte kopje onder en zou waar schijnlijk verdronken zijn, daar de gracht ter plaatse tamelijk diep is. De genoemde jongen, die het ongeluk had zien gebeuren bedacht zich echter niet lang en dook gekleed te water. Hij slaagde erin na korten tijd het knaapje op den wal te brengen. De G.G. en G.D. kwam er aan te pas. doch overbrenging naar een ziekenhuis bleek niet noodzakelijk. Bestuurder een bekend scheepsbouwer HOOFDDORP, 4 Juli. Nader blijkt, dat de auto, welke gistermid dag in den Haarlemmermeer is ver ongelukt, bestuurd werd door den bekenden scheepsbouwer, den heer H. W. de Voogt uit Haarlem. Zooals gemeld is de echtgenoote van den automobilist kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. Kinderen maakten goede sier van gestolen geld Vele ijsjes gekocht 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. Op een van de Haagsche scholen be merkte een onderwijzer gisteren, dat enkele jongetjes over vrij veel geld beschikten. Daar hij dit niet ver trouwde, mengde hij de politie er in. Bij onderzoek bleek, dat een van hen, een twaalf-jarige longen, tezamen met zijn tien-jarig zusje Zaterdag avond op het marktterrein aan de Herman Costerstraat onder het tent zeil van een kraampje waren gekro pen en uit dat kraampje een porte- monnaie met 63 gulden, toebehooren- de aan een Amsterdamschè markt koopvrouw. hadden weggehaald. De eigenaresse had bereids aangifte van de vermissing gedaan. Het geld is met nog vier andere jongens in den leef tijd van negen tot dertien jaar gedeeld. Zondag is het gezelschap gezamenlijk uitgeweest, waarbij vele ijsjes zijn ver orberd en van de watersport is genoten. Ook zijn enkele sierdolken en een lucht- pistool voor het geld aangekocht. Door de politie zijn de kinderen van verschillende scholen gehaald, allen be kenden. Van het geld is nog slechts der tig gulden over. Na verhoor zijn de kin deren ter beschikking van de ouders ge steld. WERELDGEBEUREN 9i Politieke situatie in Europa wordt steeds onaangenamer voor de kleinere, neutrale mogendheden VOOR de kleinere, neutrale Euro- peesche mogendheden, waartoe zich ook Nederland rekent, wordt het er niet gemakkelijker op, nu de tegenstellingen tusschen „totalitai- ren" en de „democratieën" zich weer scherper toespitsen. Wat Nederland be treft, verge te men overigens niet, dat wij als koloniale en zeevarende mogendheid een veel belangrijker rol spelen en een veel zwaarder taak hebben dan men uit den bescheiden omvang van het Rijk in Europa zou mogen afleiden. Ten aan zien van de tegenstellingen tusschen de as RomeBerlijn eenerzijds en de leden en aspirant-leden van het „anti-agres siefront" anderzijds, neemt Nederland overigens in beginsel eenzelfde positie In als België, Zwitserland, de Scandi navische' en Baltische staten: al deze kleinere, neutrale mogendheden wen- schen hun neutraliteit, hun zelfstandig heid, hun onafhankelijkheid te bewaren, en zij wenschen niet betrokken te wor den in geschillen en/of conflicten, waar bij zij geen enkel rechtstreeksoh belang hebben. Vandaar een alleszins begrijpe lijke verontrusting der kleine re mogendheden over even- t nee le opgedrongen „garan ties", welke he.t gevaar doen ontstaan, dat deze landen tegen hun wil betrok ken worden bij de door allen evenzeer betreurde conflicten tusschen de groote Europeesche mogendheden. Vooral de Baltische staten zitten er, letterlijk en figuurlijk, „leelijk tusschen". Immers., genieten landen als Nederland en Zwitserland, alsook de Scandinavische staten, het genot van een ongerepte reputatie van langdurige neutraliteit, onafhankelijkheid en zelf standigheid, met de Baltische staten als mede Finland ligt de situatie geheel an ders. Deze staten zijn. eerst zelfstandig geworden na den Wereldoorlog, en de volkeren, die er wonen, de Finnen, Eston, Letten en LItauers, .hebben eeu wenlang te lijden gehad onder Duilsché b.n Russische pogingen tot dnnwel feite lijke overheersching. Zij hébben gedu rende deze twintig jaar, waarin zij zich verheugen in een vrij en zelfstandig be staan. steeds met den groot stén argwaan vooral hun Ooster-buurman, den Russi- schen communistischen kolos, gadege slagen, en met name de Finnen hebben van den aanvang af do meest uitgebrei de militaire maatregelen genomen om hun onafhankelijkheid tegen een aan slag van Russische zijde tc verdedigen. Zoo is het begrijpelijk, dat deze staten er niets voor gevoelen, hun vrijheid erf onafhankelijkheid „gegarandeerd" tc zien juist door dien staat, welke zij het meest wantrouwen! Men beschouwt in de neutrale, kleinere mogenheden deze „garanties" als een paard van Troje. Aanvaardt men welbewust deze „garan ties", dan verleent men in zekeren zin den garandeerenden staat of statengroep een recht tot interventie, en verzwakt men het vertrouwen in zijn wil tot zelf standigheid en neutraliteit bij den an deren staat of statengroep. Zoo wordt men dan van lieverlede betr.okken in het politieke pokerspel der groote mogend heden. cn als op een kwaden dag ècn gewelddadig conflict zou uitbréken, zou men groote kans loopen op een praeven- tief optreden van e.en der beide of zelfs van beide statengroepen. TERWIJL Nederland, België en Zwitserland over een met den dag aan kracht winnend militair ap paraat beschikken, dat handhaving der neutraliteit desnoods kan afdwingen, en daardoor een sterke praeventieve werking heeft zooals door wijlen ge neraal Snijders meermalen zoo treffend is betoogd en de Scaudinavische sta ten door hun ligging begunstigd worden, zijn de Baltische staten uitermate zwak. Natuurlijke grenzen met dc Sovjet-Unie ontbreken, hun geringe bevofking en kele milliocnon over een oppervlakte vele malen grootei4 dan Nederland en België kan deze grenzen slechts zwak verdedigen, hun economisch bestel is zwak en uitermate kwetsbaar. Thans vormen de Baltische .staten huns ondanks een factor van primaire bcteekenis hij de Britsch—Fransèh— Russische besprekingen over een „anti agressie front" te Moskou. Het lijkt er wel op. dat Engeland en Frankrijk be reid zijn het Kremlin zijn zin tc geven, en zonder zich te storen aan d c bezwaren dor Baltische staten tegen opgedrongen garanties do Baltische staten in dit garantie-sys teem te betrekken. Hoe valt. dit tc rijmen met de Britsche bewering, dat Groot- Brittannië als „vriend en beschermen der onafhankelijke, kleinere Europee sche mogendheden" optreedt? aldus vraagt men thans aan Duitsche zijde. En men verwijt te Berlijn aan Londen, dat blijkbaar voor dc Britsche regeering. die vastbesloten lijkt om tot eiken prijs met Moskou tot een accoord te komen, de wenschen en belangen der kleinere! neu trale mogendheden sjechts een uiterst ondergeschikte rol spelen. Uit de jongste berichten uit Moskou over dd besprekin gen van Molotof met de Britsche en Fransche vertegenwoordigers valt op te maken, dat Londen en Parijs ten aan zien van de „garanties" voor de Balti sche staten cn wellicht ook voor de overige neutralen de Russische ziens wijze aanvaarden en den Russen voldoe ning willen schenken. Daarmede zal de politieke situatie in Europa voor deze kleinere, neutrale mogendheden nog weer onaangenamer >vorden. Wasproeven bewijzen, dat an dere methoden verouderd zijn Waarom zou de huisvrouw onnodig veel tijd aan de wastobbe doorbrengen?", zeiden de scheikundigen in ons grote fabrieks-laboratorium. „Wij zien niet in, waarom de was niet in minder tijd gedaan kan worden dan nu. Iedere vrouw beeft rechtop een kortere wasdag. Wij zullen haar die geven". Na langdurige onderzoekingen ontdekten zij 2-minuten SCHEIKUNDIGEN DOEN DE WAS! Deze grote geleerden deden een gewone gezinswas op alle mogelijke manieren. Ze ontdekten, dat Rinso het goed het helderst maakte. Maar dat wisten ze al, dus deden ze steeds meer proeven. „Wij zullen Rinso nög beter maken", zeiden ze. „Wij zullen het ook geschikt maken ora te koken!" NIEUWE KRACHT ONTDEKT! Ze ontdekten een nieuwe waskracht. Ze gaven die aan Rinso. Kracht, om het goed sneeuwwit te koken in 2 minuten Langer koken is niet nodigSlecht 2 minuten koken en het belangrijkste deel van de was is gedaan. STRALENDE HELDERHEID! „Leve Rinso!", zeggen de huisvrouwen. „Het goed is witter dan ooit. Het is haast niet te geloven Het is helderheid, die blijft. U hoeft niet meer bang te zijn, dat het witte linnen geel wordt na de schitterende „Rinso-2- Minuten-Kookmethode". En U hoeft het slechts eenmaal te koken! MINDER GASVERBRUIK Nu 2 minuten koken voldoende is voor de was, wordt het gasverbruik veel minder. Dit betekent, dat U minder geld uitgeeft op wasdag. WEG MET DE OUDERWETSE METHODEN I Zeg al die methoden, die voor U gezwoeg en voor het goed slijtage betekenen, vaarwel! Nu geen schadelijk gehoen meer met zachte zeep of ouderwetse zeep poeders. Zet het goed 's nachts in de week en kook het de vol gende dag in Rinso. NIEUWE Commercieele grondslag van intensief verkeer aan wezig Rede Mr. von Saher 'a-GRAVENHAGE, 4 Juli. In de algemeene vergadering van de Nederlandsche kamer van Koophan del voor Duitschland, hedenmiddag in het Palace-Hotel te Scheveningen, heeft mr. A. E. D. von Saher, con sul-generaal van Bulgarije, lid van het dagelijksch bestuur van genoem de kamer, uit Amsterdam, een rede gehouden óver het Nederlandsche belang bij den handel met Duitsch land. Spr. toonde aan de hand van cijfers aan, dat uitbreiding van het handels verkeer met Duitschland ook onder de werking van het Nederlandsche clea- ringverdrag mogelijk is. Wel krijgt men den indruk, dat bij stijgende behoefte van Duitschland, het meerdere van hetgeen Duitschland noodig heoft niet in Nederland gekocht wordt. Bij den voor ons land zeer be langrijke agrarischen uitvoer lean men in het algemeen waarnemen, dat do grootore aankoopen, welke Duitschland op dat gebied in 1937 en 1938 in verge lijking met vorige jaren gedaan heeft, niet naar Nederland gegaan zijn en zelfs dat Nederland daarin ook niet een procentsgcwijs aandeel, hetwelk het vroeger had, verkregen heeft. Zoo komt spr. tot een van de be langrijkste problemen, welk de ge- heele toekomstige ontwikkeling van het- handelsverkeer tusschen beide landen bcheerscht. De Duitsche uit voer vah 'goederen naar Nederland is in gebreke. Zij is tekort gescho ten. Zij liccft niet de taak vervuld, die zij in het belang van een gezon de ontwikkeling van het handels verkeer tusschen beide landen had belmoren to vervullen. £r bestaat in Duitschland behoefte aan de producten van onzen bodem eu van onze nijverheid, behoefte a\m de diensten, die wij tot dusverre aan Duitschland bewezen hebben. Er bestaat in Nederland behoefte aan de pro lucten van Duitsche nijverheid en 'auii do diensten, welke Duitschland ons bewijst. De commercieele grondslag voor cm in tensief verkeer bestaat dus. Nederland trachtc zich aan te passen aan de gewijzigde eischen,van de Duit sche markt, Duitschland trachte zich aan te passen aan de eischen van de Nederlandsche markt en in het bijzon der wat levertijden en prijzen aangaat. H.Ms. KRUISER SUMATRA 's-GRAVENHAGE, 4 JulL H.Ms. kruiser Sumatra, onder bevel van ka pitein ter zee C. H. Brouwer, is gisteren uit Edinburgh vertrokken. Zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk HAARLEM, 4 Juli. De recht bank alhier heeft vanochtend uit spraak gedaan in de zaak tegen den 30-jarigen C, vroeger klerk bij den gemeentelijken incassodienst te Haarlem, die terecht heeft gestaan wegens verduistering van zeventien honderd gulden ten nadeele van de gemeente. Verdachte moest aan een loket de aangeslotene bij den dienst, die inlich tingen kwamen inwinnen over aange boden kwitanties, te woord staan. Hij liet vaak dezo kwitanties aan zijn lo ket uitbetalen, hoewel dit aan de kas moest geschieden en stak het aldus ontvangen geld in eigen zak. Voorts bracht hij in de lijsten der loopende kwitanties veranderingen aan, waardoor de fraude bij de controle niet ontdekt werd. De rechtbank veroordeelde hem he den conform den eisch tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk. UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. Bij KB. van 1 Juli 1939 is, met ingang van 17 Juli 1939 benoemd tot burgemeester der gemeente Kattendijke jhr. mr. D. van Doorn. Jhr. mr. van Doorn werd 1 Maart 1909 te Veere geboren. Hij is thans vo lontair ter gemeentesecretarie van Oost- en West Souburg. Bij K.B. van 1 Juli 1939 is,, te reke nen van 1 October 1938, benoemd tot technisch-adviseur bij het bureau van den hoofdinspecteur voor den volks huisvesting, J. C. de Munck, thans technisch hoofdambtenaar aan ge noemd bureau. Bij K.B. van 30 Juni 1939 zijn de hierna genoemde commiezen bij de rijkspostspaarbank te Amsterdam, te rekenen van 1 Januari 1939, bevorderd tot commics-kamerchef: J. II. van Aken, P. M-. Beijerbergen van Henegouwen, A. van Bommel, E. de Bruijne, G. A. C. Goos, K. A. Hall- mann, J. H. ten Have, L. A. Huijer, me juffrouw C. M. Kropf, L. J. Kunnen, B. Moolhuijzen, Y. van Straten, B. Tuin zaad en J. Verbeek. BUH EN I. A NL) DE PAUS NEEMT RUST VATICAANSTAD. 4 Juli. (Havas) - Gemeld wordt, dat verscheidene van de invloedrijkste kardinalen er in zouden zijn geslaagd den Paus over te halen ten minsje drie weken algeheele rust te ne men. Men verzekert dan ook, dat zoodra de Paus in'Gastel Gandolfo zal zj.jn -aan gekomen, hij niemand meer zal ontvan gen, behalve don kardinaal-staatssecre taris. Dc datum van het vertrek naar Castel Gandolfo staat nog niet vast. Wel geeft men te verstaan, dat de paus tus schen 8 en 16 Juli uit Rome zal ver-< trekken. OÖST-1ND1Ë BELASTING OP KLEINE INKOMENS BATAVIA, 4 Juli (Aneta). Bii den Volksraad is ingediend een aanvullings- begrooting van- het departement van fianciën voor 193S. Deze begrooting beoogt verschillende heffingen op lagere inkomens in 1940, met dien verstande, dat de inkomens beneden 90.per jaar worden belast met .f 1.van 90.tot beneden 120 met 2.van 120.tot beneden 180 met 3.van 180.tot beneden 240.met 4.en van 240.'tot beneden 300.met 5.per jaar. MASSA-EMIGRATIE SEMARAXG, 4 Juli (Aneta). Uit het regentschap Ngawi zullen vier padoekoeans (gehuchten), met inbegrip van de desabesturen, naar Zuid-Celebes emigreeren. Do bevolking van deze vier gehuchten, die gelegen zijn in het dis trict Walikoekoen, bestaat uit 182 ge zinnen en telt in totaal 546 personen. Deza massa-emigratie komt overeen met die van de desa Bandjarsari, welke desa eenigen tijd geleden in zijn geheel "naar Zuid-Sumatra werd overgebracht. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Oldeberkoop ds. F. J. Los te Spanbroek. Bedankt voor Arnemuiden 'ds. P. p. J. Monster te Aalburg en Heésbeen, Bedankt voor Iïoornsterzwaag ds. J. D. Mlchpn te 2e Exloërmond. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Harderwijk ds. W< T. Laman te Middelharnis. GEREF. GEMEENTE Tweetal te Terneuzen cand. A. Vis ser te Rotterdam en ds. A. van Stuiven- berg te Benthuizen. Buitenlandsch weeroverzicht Medegedeeld door het K.N.M.L tè de Bilt: Het depressiesysteem ten Westen en Zuid Westen van Ierland verplaatste zich ln Noordelijke richting. Het bracht in Ierland en Engeland hier en daar eenigen regen. De luchtdruk daalde er evenals in West en Noord Frankrijk. Het gebied van hoogen luchtdruk nam sterk in botcekenis toe en breidde zich uit over ons land, Duitschland, Polen, Denemarken, 't. Zuidelijk gedeelte van Noorwegen en' Zweden cn Italië. Het is daar overal fraai, rustig weer. In Noordwest Duitschland kwam tenge volge van de nachtelijke uitstraling plaatselijk ochtendnevel voor. De tem peratuur is in het goheele gebied toege nomen, .doch de ochfendtemperatuur is in Zuid cn Midden-Frankrijk, Duitsch land. Scandinavië en IJsland veelal nog onder normaal. NIEUW VLIEGVELD BIJ BIRMINGHAM LONDEN. 4 Juli. (Havas) Chamber lain en Sir Kings ley Wood zuHen Zater dag de opening van het nieuwe vlieg veld van Birmingham bijwonen. De her togin van Kent zal de openingsplechtig heid verrichten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3