Toegepaste kunst in 't Gildehuis Hulp aan de gewonden NIEUWE PROV. STATEN KWAMEN BIJEEN Een fleurige Auto raakte in de klem tentoonstelling Internationale school voor wijsbegeerte Doorgaand Verkeer EXAMENS VERKOOPINQEN Amersfoort B aam Soest Hoogland flqonda Geneeskundige troepen in actie 9laoii ia Laai an noaii ia vhoajq. ALG. REISGIDS 10 cent BEEEDIGING DER LEDEN Gemeenteraad van Hoevelaken Ontroerende plechtigheid te Harderwijk 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 4 JULI 1939 57 AUsNIkUWS Zelden was er het interieur zoo aantrekkelijk A FDEELING II van het Gilde, de groep van de kunstnijverheid, heeft lang de tweede plaats ingenomen op de gebruikelijke Gildetento onstelling, waar het schilderij de prominente rol speelt, maar zij heeft deze maand de plaats in de zon. De groote bovenzaal zoowel als de kleine benedenzaal hebben beide aan de werken der toegepaste en bouwende kunsten hun ruimten afgestaan, en men heeft, speciaal in de bovenzaal van die ruimte vorstelijk geprofiteerd. Zelden heb ik het intérieur zoo aantrekkelijk gezien, zelden geeft men zich met grooter gretig heid aan de genietende beschouwing en bewondering over. Er is lijkt mij, een uitstekende selectie tbegepast. de inrichting van het geheel is met smaak en met liefde geschied, maar ook hebben de Gildeleden het be roep op hun medewerking geenszins naast zich neergelegd. Otto van Tussenbroek opent de rij met een groot cementen wandtableau, waar in hij met behulp van kleurrijke fonke lende mozaïeksteentjes van ceramiek een geestige en tintelende voorstelling van visschen geeft, In den open stijl die hier is toegepast, heeft de kunstenaar met gemakkelijke hand een fraai en zwierig resultaat bereikt; des- te op merkelijker waar men hier met een nieuw procédé te doen heeft. Terwijl dit werk in dezen kring een debuut is, debuteert op deze tentoonstel ling ook een nieuw kunstenaar: Tèssel- hoff uit Driebergen. Zijn émails getuigen van een opmerkelijk vakmanschap, maar buitendien van een gezonde artis tieke inventie. Deze uit zich niet het minst in de sobere kleuren, een con trast met de meeste werkers in deze materie, die van oudsher aan de lichte, bonte kleuren de prae geven. Tessel- hoff werkt graag in zwart en grijs, maar weet toch ook en met smaak gebruik te maken van blijdere tinten Met zijn figuratieve behandeling kan ik niet al tijd dwepen, maar in het Paard van Troje heeft hij een voortreffelijke com positie gemaakt in een zeer aparte kleur. Ook zijn Don Quichot heeft mij zeer getroffen. Er, zijn kleinere ge bruiksvoorwerpen als broches en doosjes verdienen de aapdacht. Van deze zaken naar de werkstukken van Ned. v. d. Chijs il n'y a qu' un pas. Ze liggen op de middentafel bijeen, zil veren lepels en ander tafelgerei, maar ook kettingen en colliers van groote waarde, hangers en andere versierselen, die iet6 zeggen tot hen, die van een edele bewerking van een edele stof ge diend zijn. Het is te hopen, dat Nel v. d. Chiis, die dezer dagen plotseling ziek is geworden, terwijl zij zich midden in de voorbereiding van deze expositie bevond, binnen korten tijd weer geheel de oude zal zijn. De pottenbakkers en de weefkun stenaars, etc. kunnen het gewoon lijk samen wel vinden. Fraaie pot ten en schotels worden op een discre- ten ondergrond van geweven kleed jes gemeenlijk nog schooner. Is het hier, niet ook zoo met den arbeid van De Lerma, voorzoover het zich be vindt op dat prachtige effen licht grijze kleed van Dien Materman? Tusschen haakjes, zij en Henriette A. Drost laten hier weer bizondere stalen van degelijk en vertrouwd werk zien, de laatste experimenteert op geestige wijze met kraaltjes in ruikervorm, en toont ook haar voorbeelden van Egyptisch vlechtwerk. Maar om op de pottenbakkers terug te komen, de Lerma, Wildenhain en Jan van Ham vormen een trits, die welhaast onvermijdelijk op deze tentoonstellingen aanwezig is. Terwijl Wildenhain bijwij len ook eens aan wat kleur gaat doen, de blauwe schotel blijft van Ham zijn oude tinten trouw. Edoch, ik merkte het al eens eerder op. de vormen in zijn kunst zijn kloeker en vaster geworden, terwijl zijn glazuren een groote helder heid vertoonen. Van de Lerma's kunst weet ik moeilijk goeds genoeg te schrijven. Hij brengt de Latijnsche lichtheid van het Zuiden mee, waarvan de speelsche décors op zijn koele glazuren ijverig profiteeren. Hier is een charme, die wij Noordelingen missen. Missen wij die eigenlijk wel, of wordt ze meestentijds onderdrukt? Een geest als Stuurmans heeft ze toch eigenlijk ook, anders zouden zijn groteske dieren, knokige paardjes. zijn fantastische visch-complexen, maar ook zijn mensch- figuren niet dat verstaanbare en aan trekkelijke hebben. Ik heb nog zelden zooveel werk in zoo groote verscheidenheid van hem bijeengezien, en het werpt een pret tig licht op den groei van dit ta lent, waarop wij, meen ik, zuinig hebben te zijn. Georgine P. Wolf heeft een jongens kopje geboetseerd, dat pleit voor haar subtiele opvatting. Dan ben ik, om tot. een heel andere techniek over te gaan, bizonder gevoe lige kandelaars in koper tegengekomen, voornaam van vorm, naast geraffineerd ijzer-smeedwerk van H. van Dijk te Edam, die in deze technieken een mees ter is. Zie zijn hangers, ïijn armband, zijn ring en zijn geldkistje, alles van ge smeed ijzer het is moeilijk de bewon dering voor dit werk terug te dringen. In de benedenzaal exposeert Fedde Weidema ontwerpen voor affiches en drukwerk, waarin deze begaafde kun stenaar suggestieve en stijlrijke voor beelden kan laten zien. Zoowel Chrystal Cochius, die een soort batikkunst exposeert, welke getiiigt van fijne inventie, als het Beertje te Huizen en De Ploeg te Bergeyk hebben „bedruk te" stoffen ingezonden die een feest voor dè oogen zijn, en op den vloer in de be nedenzaal ligt een ovaalvormig warm- rood tapijt, dat gemakkelijk in staat is een kamer te „vullen" Van Adriaans, den architect, een mo del op kleine schaal van een landhuis. Levendige kleuren, rood en groen die af steken tegen het wit der gevels geven een prettig aspect aan het sobergehou- den uiterlijk, terwijl de plattegrond bij nadere beschouwing getuigt van gron dige studie en overleg. Als ik zeg dat ook van Copier nog en kele werkstukken ter opluistering aan wezig zijn, dan zal men mij moeten toe geven. dat deze tentoonstelling werkelijk de crème weergeeft van wat het Gilde in deze regionen vermag. C. A. SCHILP. Tweede zomerleergang „De waarde van philosophie en weten schap voor het persoonlijk leven", zal van 1722 Juli in 6 lezingen door dr. 01- dewelt-Bloemendaal behandeld worden. Het zijn vooral studentenkringen ge weest, die aan de directie der school gevraagd hebben, dit onderwerp door dr. Oldewelt te laten behandelen. Dr. 01- dewelt wil trachten duidelijk te maken, dat de wijsbegeerte en later de weten schap voortgekomen zijn uit een vitale behoefte. Dat de bevreemding van den tot bewustzijn ontwakenden mensch, die zich in en ondanks het totaal-verband der enkelvoudige werkelijkheid als af zonderlijkheid beleeft, hem met een ver langen tot terugkeer in dat verband doortrekt, maar hem tegelijkertijd met een angst voor een prijsgeven van zijn eigen „zelf" vervult. Dat voor den mensch dus zijn individualiteit tegelijk angstwekkend en kostbaar is en hij als uitweg naar een mogelijkheid zoekt om zonder iets te hoeven prijsgeven, toch in het alverband weer thuis te raken. Hoe deze uitweg door het juiste verbruik van wijsbegeerte en wetenschap gevon den kan worden, dat wil de cursus trachten duidelijk te maken. Er is een wijziging gebracht in de route, welke het doorgaand verkeer uit de richting Utrecht moet volgen om via onze stad den weg naar Apeldoorn en Zwolle te nemen. Op het kruispunt van den rijksweg UtrechtAmersfoort met Laan 1914 geven wegwijzers van den A.N.W.B. thans aan, dat het doorgaand verkeer van dit punt geleid wordt langs het station. Voorts heeft de A.N.W.B. een bord „Doorgaand Verkeer", verwijzende in de richting Amersfoort, geplaatst ten Zuid- Westen van den spoorwegovergang- Gasthuislaan, op den hoek E. Meijster- wegArnhemscheweg. Voor het R.K. Mulo-diploma A slaag den te Utrecht onze stadgenooten A. Adelaar, J. Everts, H. van Keulen en J. Schouten. Voor het aanvullingsexamen B slaag den onze stadgenooten J. Bunnik en G. Jacobs. Te Utrecht slaagde voor het Mulo diploma B. mej. E. H. Vervooren. Voor het examen leerares Moderne Sierkunst slaagde te Utrecht onze stad- genoote mej. T. v. d. Biezenbos. ACADEMIENIEUWS De heer J. Commijs, alhier, slaagde voor het Doet Ex. Wis- en Nat., hoofd vak dierkunde. Te Utrecht slaagde voor het candi- daatsexamen rechten onze stadgenoote mej. J. J. W. Douma. R.K. Spaarbank Het maandoverzicht van de Amers- foortsche R.K. Spaarbank luidt als volgt: Bedrag der inlagen 11506.60. Bedrag der terugbetalingen 8133.03. Uitgegeven nieuwe boekjes 3. Afbetaalde boekjes 5. Aantal posten van inlagen 58. Aantal posten van terugbetalingen 53. „VREEMDELINGENVERKEER" Drie Amsterdamsche jongens, die op een vrachtauto naar Amersfoort wa ren gereisd, en volop hadden genoten van onze prachtige omstreken, kwa men zich gisteren om 9 uur bij de po litie melden. Zij verzochten, naar Amsterdam te wor* den overgebracht. De politie hield vast aan haar. reputa tie van beschermster der zwakken en bracht de drie avonturiers weer onder 't ouderlijk gezag. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad wa6 hedenmorgen 67 gr, F. of 19% gr. C. Het diploma werd behaald door Elly Kley en Mientje Govaerth, En wilde voor-, noch achteruit In de Javastraat, vlak bij den Leus- derweg, strandde hedenmorgen een auto mobilist. Hij reed daar in zijn D.K.W.- tje en al lijdende rukte hij het portier dicht. Het schijnt, dat hij bij die ma noeuvre de macht over het stuur ver loor, althans de kleine auto schoot het trottoir op en bleef daar voorloopig staan: vast verankerd tusschen een elec- trische installatie en een boom, die evenmin een duimbreed wilde wijken. Hoewel de bestuurder geen reden had om zich over z'n nieuwe positie ver heugd te gevoelen, eischt het toch dankbaarheid, dat de opstandige auto klemvast zat vóórdat er wandelende personen van het trottoir konden wor den geveegd. Nu bepaalden de gevolgen zich tot enkele zakelijke aangelegenhe den, waarvan de belangrijkste handel de over het probleem: hoe komt deze auto weer los? Het viel niet mee. Er kwamen vele handen, vele goede raadgevers en vele technische wenken aan te pas. Maar dit neemt niet weg, dat de auto na onge veer IV2 uur. verlost wa6 en naar een garage gesleept kon worden. Avondklokken Bij het tórenconcert, Woensdag 8—9 uur, door den beiaardier van Kalveen te geven, zullen de volgende liederen ten gehoore worden gebracht: Het lied van den landman, Hullebroeck. De herder, Worp. Das kleine Pferdchen, Rehberg. Schnitterliedchen, Schumann. Naar geen ander, René de Clercq. Vlaamsche kermis, de Clercq. Ik heb mijn wagen volgeladen. Wel man, jij moet naar huis toe gaan. De Nacht, Abt. Gestandniss, Heller. Andante, Rehberg. Neem me niet kwalijk meester, maar ik heb me vandaag geschoren. (Tidens Tegn) 6 Juli. Concordia. Verkooping winkel huis Langestraat 97 en woonhuis aan d' Ham D. 137. 8 uur n.m. Kasteel van Antwerpen. 12 Juli. Ver kooping van „villa „Dalheim" aan Dal- weg 3. 8 uur. 12 Juli. DGouden Ploeg. Verkooping woonhuis met grond aan de Birktstraat 29. 11 uur. v.m. 6 J' Haagscheweg 31. Verkooping boerderij-inventaris. 10 uur v.m. OMTREK GRAND-THéèTRE. Van Vrijdag t.m. Don derdag 6 Juli vertooning van de film „De fatale Nacht". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 our n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m. CITY THEATER. Van Vrijdag' t.m. Don derdag 6 Juli vertooning van de film „Menschen-Dieren-sensaties". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.16 en 8.30 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „Misdaad in Brooklyn" en „Wat leven we toch gelukkig". FLéHITE. Vanaf Zaterdag 24 Juni t.m. 8 Juli tentoonstelling „Kruik en Kan". Ge opend 10—12 en 1317 uur. STERHUIS, Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wijerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 3a. MUSEUM FLéHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag:, 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). DE VALK. 5 Juli. Vergadering Oranje- vereeniging. 8.15 uur. HOOGLAND Van 816 Juli: Lunapark. BAARN BAARNSCH LYCEUM. 14 Juni t.m. 5 Juli Tentoonstelling schilderijen van D- Komter. GENEESKUNDIGE TROEPEN EN OEFENINGEN VLOT VERLOOP DER OEFENINGEN HET groote belang van goede stemming en „wil" onder de troepen is vanmorgen, bij de mili- tair-geneefikundige oefeningen in groot verband nog weer eens dui delijk aan het licht getreden. Ook bij een zeer nauwgezette en doelbewuste organisatie van het ge heel en de onderdeelen, wordt er al tijd nog wel iets van het initiatief en het goed begrip der manschap pen gevraagd. Waar de wil om alle krachten in te spannen teneinde goede resultaten te bereiken echter voorzit, worden de moeilijkheden overwonnen en wordt het gestelde doel bereikt. Dit doel was bij deze oefeningen: Te trachten de gewonden zoo snel mogelijk op te sporen, te behande len. en naar het achterland te trans porteeren. Dit geschiedde in groote trekken als volgt: De gewonden werden in de hulpver- handplaatsen, te Barneveld en Voort- huizen, zoover behandeld, dat zij voor het transport geschikt waren. Op kaar ten, voorzien van een internationale nomenclatuur, werd in 't kort de aard van hun verwonding opgeteekend. Dan werden de mcnschen vervoerd naar de hoofdverbandplaats, te Amersfoort. Vanmorgen brachten wij een bezoek aan deze hoofdverbandplaats. Auto's met gewonden reden af en aan, dragers droegen de brancard met hun gekwetste lasten handig en voorzichtig naar de plaatsen van bestemming. De algemeene sorteering der gewon den in: operatieafdeeling en vervoer, ge schiedde in de tent waar dr. Burkens den scepter zwaait: de sorteer- en eer- stehulp afdeeling. De spoedgevallen, waarbij een operatie dringend noodig was, werden direct overgebracht naar de operatieafdeeling. Een staaltje dat bewijst, hoe snel het geheele proces van opsporing tot het veilige bed in het achterland, in zijn werk kan gaat, vertelde ons dr. Keiler- man Slotemaker, die met de algemeene leiding der hoofdverbandplaats is be last. De eerste patiënten, die om 5.30 het veld ingegaan en daar verwond waren, waren om halfnegen geholpen, waarbij de operatie was inbegrepen. De operatieafdeeling werd. geleid 'door de reserve-officieren Dr. van der Veen en Dr. Nijst. Dr. Aghina was hier als leider van 't Roode Kruis de burgergeneesheer en werd bijgestaan door vier vrijwillige zusters van het Roode Kruis: mevr. Mul ler Massis, mevr. Keetell, mevr. Fischer en Freule van Reigersberg Versluys. Tenslotte leidde de adj.-ond. Groen, die overal zijn oog liet gaan en overal met raad en daad hielp, ons naar de afdee ling vervoer. Inmiddels waren enkele hooge autori teiten gearriveerd: de eommandant van het veldleger, Baron van Voorst tot Voorst, en alle leiders der oefeningen kwamen persoonlijk de gang van zaken inspecteeren, en zij hadden alle reden tot tevredenheid. BURGERLIJKE STAND 4 juli Overleden: Jan te Loo, 17 jaar, on- geh. z. v. H. J. te Loo en H. M. van Keulen. bij bus, tram of trein, is hij die den ALG. REISGIDS op zak heeft. In ruim 100 pagina's (met 2 overzichtskaartjes) geeft dit han dige boekje U de dienstregelingen van alle autobusondernemingen, spoor- en tramwegen, waarvan het traject geheel of gedeeltelijk in de provincie Utrecht is gelegen. Koopt nog heden een exemplaar. Het is voorradig bij de meeste boekhandels en kiosken. VOOR DE PROV. UTRECHT Samengesteld met medewer king van de Rijksverkeersin spectie te Utrecht Uitgave N.V. Drukkerij vlh L. E. Bosch Zoon, Utrecht De Commissaris der Koningin houdt een korte openings rede DE nieuw gekozen Provinciale Sta ten van dit gewest zijn vanmor gen in hun eerste zitting bijeen gekomen onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin Jhr. mr. dr- L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal. Na opening van de vergadering ge schiedt allereerst het onderzoek van de ?e"oofsbrieven der nieuw gekozen leden. De daartoe benoemde commissie ad viseerde tot toelating van alle leden, conform welk advieö zonder hoofdelij ke stemming werd besloten. Daarna w as aan de orde de beëedi- ging der leden. In alfabetische volg orde legden de leden de bij de wet vereischte eeden, resp. beloften af. Na deze plechtigheid sprak de voor zitter de volgende rede uit: Rede van den Commissaris De aanvang eener nieuwe zittings periode van Uw College geeft den Voor zitter, naar traditie, gelegenheid tot een korte beschouwing; in de eerste plaats tot een terugblik. Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal Negen leden der Staten in vroegere samenstelling zagen hunne plaatsen in ons midden door anderen ingenomen; hadden zes hunner slechts een korten tijd zitting, de heeren Kettlitz, Knigge en de Beaufort zijn respectievelijk ge durende 32, 31 en 15 jaren lid der Sta ten geweest. In 1923 werd de heer Kettlitz, in 1925 de heer de Beaufort tot lid van Gedepu teerde Staten gekozen, welke mandaten door het vertrouwen der Staten telken male werden verlengd. Gisteren heb ik. gelegenheid gehad in de vergadering van Gedeputeerde Staten het belang rijke werk te herdenken, dat zij in dat College ten bate van ons Gewest hebben verricht Beiden hebben lange jaren hunne beste krachten gegeven aan de Provincie, die hun lief is. Ik ben er van overtuigd hier de tolk der Staten te zijn, wanneer ik hen huldig en dank voor hetgeen zij voor Utrecht zoowel in als buiten deze Vergaderzaal hebben gedaan. Mogen zij zelf met voldoening op hun werk kunnen terug zien. Ook de heer Knigge, voorheen de oudste in jaren onzer Vergadering,, zul len wij missen; hij vervulde trouw zijn taak als Lid der Staten, waarbij zijn verandering ingetreden, dat wij on*.- vei- der Ronde Veenen hem te stade kwam; hem zij, met de andere Leden die hier niet zijn teruggekeerd, de dank der Pro vincie gebracht. Moest ik in 1935 spreken over de moeilijke tijden, die wij toen beleefden, terwijl er noch teekenen waren, die naar verbetering, noch die naar consolida tie wezen, thans is slechts in zooverre verandering ingetreden, dat wij als bij zonder en moeilijk beschouwden, nor maal moet worden geacht en wat wij vroeger normaal dachten in economi- schen en socialen zin, verhoudingen en mogelijkheden zijn, welke verder en verder aan den horizon dreigen te ver dwijnen. Geeft dit reden tot teleurstelling, tot droefenis en pessimisme; aan den an deren kant is er ongetwijfeld licht. De geestelijke crisis waarvan ik voor 4 jaren eveneens gewaagde, wijkt on getwijfeld terug; wie het oor te luiste ren legt en het oog den kost geeft ont waart allenvege, zeer zeker ook in ons Gewest, bij alle verschil van meening en zonder elk verschijnsel op zich zelf als goed en juist te erkennen, een gees telijke opleving, *en opleving van gods dienstzin, ja van geloof, van 6aamhoo- righeid, van vaderlandsliefde en van naastenliefde, welke het vertrouwen in de toekomst van land en volk versterkt en reden geeft tot hoop, dat in eendracht stoffelijke moeilijkheden kunnen wor den overwonnen. Dankbaar zien wij naar onze geëer biedigde Koningin, die door Hare wijze woorden van historische beteekenis wist te grijpen en op te heffen wat in de ziel van ons Volk verborgen ligt; Hare bood schap is niet eene, die een plotselingen ommekeer veroorzaken kan doch die, groeiend in de harten en geesten, tot rijpheid gekomen, tot grooten izegen kan zijn. Moge het ons gegeven zijn, Hare woor den indachtig, in deze vergaderzaal he sluiten en beslissingen te nemen, welke onder God's onmisbaren zegen ten bate der Provincie en hare inwoners zullen strekken, (applaus). De agenda De voorzitter brengt daarna de lijst van onderwerpen in de vergadering. De verschillende agendapunten werden verwezen naar de afdeelingen, of naar de diverse commissies. Na trekking van de afdeelingen wórdt de zitting geschorst tot morgen, Woeris- dam, des morgens te halfelf. Al6dan komt direct aan de orde de verkiezing van de leden van Ged. Staten. Overeenkomst met onze ge meente inzake den keu ringsdienst van vee en vleesch Hedenmorgen kwam de raad der gemeente Hoevelaken in ver gadering bijeen. Op deze bijeen komst had slechts een zeer korte, en geenszins belangrijke, agenda betrek king. Aanwezig waren alle leden, uitgezon derd wethouder Ruitenbeek, die be richt van verhindering had gegeven: Onder de ingekomen stukken waren twee goedkeuringsbesluiten van Gede puteerde Staten van Gelderland ten aanzien van de begrootingswijzigingen van 1938 en 1939. Als eerste ingekomen stuk was er een proces-verbaal van de stembureaux betreffende de verkiezing van raadsleden op 7 Juni. Voorts werd er mededeeling van kas opname gedaan. Op 13 Juni jl. was er in kas 1975.28. Het saldo bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten N.V. bedroeg 5126.09 en het saldo bij de postgiro was 3221.42. Hierna kwam een voorstel tot ver koop aan het rijk van twee kleine ge deelten van de Laak ter sprake. Beslo ten werd de twee gedeelten dezer beek aan het rijk over te doen voor de prij zen van 1, ten behoeve van den aan leg van vrijliggende rijwielpaden bij den rijksweg HoevelakenNijkerk. •Punt 4 behelsde een voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met onze gemeente inzake den keu ringsdienst van vee en vleesch. Dit was een formeele kwestie. Reeds was er een gemeenschappelijke re geling, welke het karakter droeg van een onderhandsch contract. Nieuwe wettelijke bepalingen heb ben er inmiddels een publiekrech terlijk cachet aan gegeven. Door het aannemen van het betreffende voorstel werd nu aan. de nieuwe re geling tegemoet gekomen. Beide gemeenten liggen evenwel in ver schillende provincies, zoodat dit besluit afhankelijk is van een Ko ninklijke Goedkeuring. Tenslotte ging de raad over tot on derzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden. Besloten werd de nieuw gekozenen toe te laten. HARDERWIJK, 3 Juli. In tien groo te bussen, waaronder drie uit Brussel en zeven uit Antwerpen, brachten ruim 300 Belgische mannen en vrouwen gis termiddag een bezoek óan de begraaf plaats alhier, waar 107 hunner, destijd geinterneerde landgenooten (in 1923 werden er 34 ontgraven en naar België overgebracht) werden bijgezet. Toen allen zich om de graven ge schaard hadden, weerklonk een signaal van den hoornblazer De Smet uit Ant werpen, den „clairon", die in 1914 de overgave van Antwerpen blies. Hierna was het woord aan den heer F. P. de Roy, onder-bestuurder der N.V. „De Standaard" te Brussel, die mede na mens de heeren F. Rooze en A. F. Suru, resp. voorzitter der afd. Groot-Antwer- pen en Brussel van het Nat. Verbond der Belgische in Nederl. geïnterneerde militairen in gevoelvolle woorden de dankbaarheid aller aanwezige bezoe- kers(sters) uitsprak inzake de goed on derhouden en keurig verzorgde rust plaatsen der hier ontslapen kameraden. Nadat de graven met bloemen getooid waren, waarbij menige traan uit een ge schokt gemoed opwelde, werd naar de woning van den burgemeester gereden, die de afgevaardigden ontving. Hartelijke woorden werden gewisseld, waarbij de verzekering werd gegeven, dat het in de bedoeling ligt om jaarlijks een dergelijk bezoek aan Harderwijk te brengen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat vele Belgische families van de gelegen heid gebruik maakten hun vroegere vrienden, kennissen en werkgevers te bezoeken. Zeer hartelijk waren deze her- nieuwe kennismakingen. Tenslotte defileerde de lange file spon taan wuivend langs den burgemeester, uitgeleide gedaan door talrijke Harder wijkers.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5