Nu onze telefoon wordt geautomatiseerd HET NIEUWE COLLEGE VAN GEDEP. STATEN 1 Jy K3 ÉSÉ mimi TWEE NIEUWE LEDEN GEKOZEN Er wordt tijd bespaard Handenarbeid DE PIJPERSDAG van Juliana GARNIZOEN Examennieuws Duitsche delegatie langs Amersfoort Jongen stal 16 van zijn patroon Tii ft /-Jpf ■Sm DE FIETSEN DER Amersfoortsche politie Felle boerderij brand te Soest Je BLAD PAO. X AMERSFOORT6CH DAGBLAD WOENSDAG 5 JULI 1939 STADSNIEUWS En men zal nu nóg minder vaak hooren „Verkeerd aangesloten" Maar er is ook een nadeel OP Donderdag 13 Juli zal Amersfoorts automatische te lefoonnet officieel in gebruik ge steld worden. Het zal een werk zijn van enkele secondenwat handles gaan omlaagdraden wonden doorgeknipten dan is onze tele foon volgens de eischen des tijds gemechaniseerd. De stem van haar die altijd vroeg: „welk nummer?" zullen we niet meer hooren. Zij is vervangen door een toon: de zoem of vrijtoon, die aanduidt, dat u uw nummer mag kiezen. En met uw wijsvinger in de draaischijf brengt u dan zélf de verbinding tot stand. Niemand zal ontkennen, dat het nieu we systeem een verbetering is. Het be- teekent tijds- en arbeidsbesparing, zoo wel voor de centrale als voor den abon- né. Het voorkomt bovendien vergissin gen, want er is nu geen telefoniste meer. die een onduidelijk uitgesproken nummer onjuist verstaatHoogstens zal men nu zélf vergissingen in 't leyen roepen, door een fout bij het draaien. Maar dit zal, behalve dan in den be gin tijd, wel tot de zeldzaamheden be ft ooren. Zoo beteekent deze verandering in verschillende opzichten een verbete ring. Doch in één opzicht gaan we er op achteruit. Bij het nieuwe systeem im mers wordt bij een normaal toestel controle op de interlocale-gesprekken zoo goed als onmogelijk. Men ontvangt geen specificatie meer bij de maand rekening. Dit biedt mogelijkheden, waarover kantoordirecties, pensionhouders e.a. niet al te goed te spreken zullen zijn. Minder scrupuleuze personen zijn nu in de gelegenheid om interlocale ge sprekken te voeren op rekening van der den. Gelukkig is dit geen kwaad, waar tegen geen 'kruid gewassen zou zijn. Er zij speciale toestellen in den handel, welke zoowel voor locale als inter locale gesprekken afgesloten kunnen worden. Er zijn ook apparaten, die siecht6 werken na het inwerpen van een geldstuk. En voorts kan men „ge- sprekkentellers" huren, welke na het ophangen van den haak de onkosten declareeren. Dochde aanschaffing van der gelijke toestellen brengt verhoo ging van abonnementsgeld met zich mee. Velen zullen dit een bezwaar ach ten. Zij riskeeren liever een „ge smokkeld gesprek". En zij nemen dus een toestel voor lief, dat hen aan gesprekkensmokkelarij bloot stelt. „Het wordt nu eenmaal in dezen vorm afgeleverd" zeggen zij en in deze woorden ligt een verwijt opgesloten dat niet geheel onge rechtvaardigd klinkt. Doch laten we van deze kwestie voor- loopig afstappen en onze aandacht wij den aan enkele technische bijzonder heden van de nieuwe regeling. Amersfoort krijgt in het geautomati seerde geheel, waarvan Utrecht de dis trictscentrale is, de functie van knoop puntcentrale. Voorts i6 er een aantal emdcentrales, de kleinere plaatsen in den omtrek onzer stad. Al deze gemeenten kan men automa tisch oproepen door het kengetal te draaien, of te „kiezen", zooals de vak term luidt. Utrecht heeft K 3400 tot ken getal. Dit moet men „kiezen" om vervol gens wanneer een bepaalde toon ge- Klonken heeft het particuliere num mer te draaien. En welke zijn nu de eindcentra- les? Hoe luiden de kengetallen? Het zijn: Xijkerk (K 3494). Xijker- kerveen (K 3495), Hoogland (K 3493), Woudenberg (K 3498), Scherpenzeel (K. 3497), Leusden (K 3496) en Stoutenburg met als kengetal: K 3499. Ten kantore van den heer Paling, op zichter der Telefonie en Telegraphie, staan enkele toestellen, waarmee de verschillende mogelijkheden van den automatischen dienst gedemonstreerd kunnen worden. We brachten er gis teren een bezoek. Ons werd o.a. getoond, hoe het mo gelijk is. het automatische tijdsein te vernemen. Men begint met het draaien van het daarvoor bestemde nummer. Dan hoort men het sein. De betce- kenis hiervan lijkt ingewikkelder, dan ze in werkelijkheid is. Een aantal lage. doffe tonen geeft de hccle uren aan (voor ieder uur één). De verstreken tien minuten worden aangegeven door een „wisseltoon". welke eigenlijk be staat uit twee tonen: een hooge en een lage. F.n de minuten worden aangege ven door uitsluitend hooge tonen. Het zou te ver voeren, wanneer we alle nieuwe mogelijkheden, geboren door de automatiseering zouden ver melden. Doch één belangrijk voordeel mag niet ongenoemd blijven. Alle aan gesloten abonné's zullen vanaf 13 Juli zonder onderbreking dag èn npcht be reikbaar zijn. Voor Amersfoort is dit niets nieuws meer. Maar kleine plaat sen, als Nijkerk en Scherpenzeel, gaan er óók in dit opzicht zeer op vooruit! Tentoonstelling in meisjesschool Zooals het telkenjare de" gewoonte is, hield ook dit jaar de meisjes-ULO aan het plantsoen een tentoonstelling van teekenwerk en kunstnijverheid. Het onderwijs in deze vakken heeft in de laatste jaren een steeds groote ren omvang aangenomen. Meer en meer breekt het inzicht zich baan, dat het de algemeene vorming zeer ten goede komt, wanneer opgroeiende men- schen ook de handen uit de mouwen kunnen steken. Bovendien ontwikkelt het beoefenen van handenarbeid in hooge mate het gevoel voor kleuren. Aan de geleverde prestaties der leer lingen ziet men, dat zij lee krijgen van iemand, die het vak verstaat en er lief de voor heeft. Ook is aan de tentoongestelde voor werpen te zien, dat er tijd aan werd be steed. Theemutsen, kleurig bewerkte knoo- pen, lampekappen van geolied papier, alles getuigt van smaak. Een teekening van Henny van Door- neveld geeft blijk van onmisbaar ta lent. De directrice der school, mej. J. C. Geers, toonde ons vele handwerken, in origineele kleurcombinaties eri met zorg uitgevoerd. Ook weefwerk op jute en smockwerk viel te bewonderen. De aantrekkelijke tentoonstelling gaf den indruk, dat er met enthousiasme voor is gewerkt. Zooals bekend, wordt onder auspiciën van „Juliana" op Vrijdag a.s. een pij persdag gehouden. Na de ontvangst der genoodigden, welke des middags van 3—4 uur plaats vindt in het Christelijk Militair Tehuis, wordt een marsch dooi de stad gehouden. Van 56 uur is gele genheid de stad te bezichtigen, waarna in het tehuis een broodmaaltijd wordt geserveerd. Om 7 uur start men dan wederom voor een marsch door. de stad, welk als eindpunt Eben Haëzer heeft. Hier wordt de avond op gezellige wijze bij muziek en zang doorgebracht. Aan den marsch op den pijpersmid dag is een wedstrijd verbonden. Deze wordt beoordeeld door een drietal hee ren, dat tot na den marsch onbekend (blijft. De start vangt aan om 4 uur hij het Christelijk Militair Tehuis. De route luidt als volgt: Lange Beekstraat, Julia- naplein, Arnh&msoheweg, Beekenstein- schelaan, Bisschopsweg, Hendrik van Viandenstraat, Kleine Haag, Zuidsingel, St. Andriesstraat, Heiligenbergerweg, Zwaanstraat, Bisschopweg, Vermeer straat, Ev. Meisterweg, Woestijgerweg, Leusderweg, Julianaplein, Lange Beek straat. Gedurende den avondmarsch, welke om 7 uur aanvangt, zullen de verschil lende corpsen samenspelen. De route voert dan via de Hendrik van Vianden straat over den Zuidsingel en 't Havik naar de Muurhuizen. Om half acht vertrekt Juliana dan weer van het Christelijk Militair Tehuis om zich naai de muziektent in Plantsoen Zuid te be geven, waar om acht uur het concert- aanvangt. Dit zal tot ongeveer negen uur duren. Als laatste nummer wordt het Wilhelmus gespeeld. Men wordt ver zocht dit mee te zingen. Zooals wij reeds meedeelden is op 1 Juli opgericht een lichte divisie. De generaal-majoor baron van Voorst, tot Voorst, inspecteur der cavalerie, te vens commandant der Lichte Brigade, heeft met ingang van dien datum het commando over deze lichte divisie op zich genomen. De adjudant-onderofficier-administra teur J. van Schaik is op zijn daartoe gedaan verzoek met ingang van 1 Juli jl. uit den militairen dienst ontslagen. De O.VV.A. A. A. M. Göbcl van het Ie R. H. is met ingang van 1 Juli jl. benoemd en aangesteld tot adjudant- onderofficier-administrateur bij het le Regiment Huzaren. De O.W.I. J. Huntelerslag van het 4e R.H. is met, ingang van 1 Juli jl. be noemd en aangesteld tot adjudant-on derofficier-instructeur bij het le R.H. en ingedeeld bij het 3e eskadron. De fourier le klasse H. A. van Ooijen van het le R.H. is met ingang van 1 Juli jl. benoemd en aangesteld tot opperwachtmeester-instructeur bij het 2e R.H. te Breda. Wachtmeester D. Xagelkerke is aan gewezen om diensten te verrichten als fourier bij het 2e eskadron le Regiment Huzaren. AANRIJDING Hedenmorgen omstreeks 12 uur is een ambtenaar van de P. T. T. het slachtoffer van een aanrijding gewor den. Hij werd met een ernstige been wond naar het ziekenhuis gevoerd. Het ongeval geschiedde op het Juliana plein. WIJNHANDEL „DE MOOR" f 3.25 per llterkrulk. TEL. 129 Voor het examen Handenarbeid slaagden, in de R.K. Kweekschool O. L. Vrouw ter Eem, de dames J. Borsboom Vlaardingen; M. E. Hagen, Ankeveen; G. R. W. Oosterbroek. Losser: M. H. N. Rib- berink, Amersfoort enG. M. Sanders, Enschede. Deze examens zijn hiermede afgeloo- pen. Voor het staatsexamen onderwijzeres, slaagden onze stadgenooten, de dames M. W. Smallegange en J. A. Zijlstra. Voor het eindexamen van het van Oldenbamevelt-gymnasium, afdeeling A slaagde nog: de heer A. Duits. Voor het eindexamen afd B, slaagde de heer A. W. Boerwinkel. In het geheel zijn nu 22 van de 24 candidaten geslaagd. Voor het eindexamen der R.H.B.S. slaagden de volgende leerlingen: W. Boldingh, mej. J C. Burmeister, F. T. G. J. van der Leeuw, M. C. van Lune, G. J. Nijland, J. W, G. Pels Rijc- ken, W. de Vries, R. A. de Haas. JAARVERGADERING Van de. Openbare Leeszaal èn Bibliotheek In een der vertrekken van de open bare leeszaal werd gisteren de jaarver gadering gehouden, onder voorzitter schap van den heer W. H. E. Vrijdag. Na de opening gaf deze het woord aan den secretaris, den heer J. Mebius Wzn., voor het lezen der notulen. Ver volgens werd het jaarverslag goedge keurd. Het jaarverslag vermeldde, dat drs. J. G C. Rupp in 1938 werd gekozen in de plaats van ds. Pannebakker. Yerde- de veranderingen kwam in 't bestuur niet voor. Het aantal leden bedroeg in Amers foort 1768; in beide correspondentschap- peil tezamen 193. In totaal dus: 1961. „Helaas zit in ons ledental geen noe menswaardige stijging", aldus het jaar verslag. De couranten- en tijdschriftenzaal werd door 26694 personen bezocht, de jeugdleeszaal door 2713. Dit beteekent in vergelijking met 1937 dus een stijging van 1300 bezoekers. Het hoofdgebouw leende 78010 deelen uit, terwijl door het filiaal Soesterkwar- tier 5560 deelen werden uitgeleend. In Woudenberg bedroeg dit totaal 3910, in Soest 5987. In totaal werden er dus 93476 deelen uitgeleend, hetgeen iets minder is dan in 1937. Het boekenbezit steeg met 939 banden tot 23478. Het jaarverslag noemt 1938 tenslottei „een rustig jaar". Het verslag van den penningmeester, uitgebracht door den heer T. Boer, ver meldde een saldo van 1268.165. Inkom sten en uitgaven sloten met 1443S.10. Aan de beurt van periodiek aftreden waren de bestuursleden F. Boer, D. H. Huygen, G. van Wijland en I Stap. Zij werden herkozen. In de vacature P. J. Stienstra werd door het bestuur als tegencandidaat dr. L. Leopold gesteld, die na korte dis cussie zijn benoeming aanvaardde. Na de rondvraag sloot de voorzitter de bijeenkomst. De Duitsche minister dr. Walter Funk zal vandaag een bespreking hou den met onzen minister van economi sche zaken, teneinde tot een uitbrei ding der handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Duitschland te komen. Met. den trein van 9.28 uit Apeldoorn passeerde de Duitsche hoogwaardig- heidsbckleeder, met zijn medewerkers onze stad. Een speciale wagen was ten behoeve van de delegatie door de Duitsche spoorwegen in den D-trein gekoppeld. Ongeveer zeven minuten hield de trein op ons station stil. Een gezel schap, uit opmerkelijk jonge menschen bestaande, zat rustig en comfortabel te ontbijten. Daaronder bevond zich ook de minister. Belangstellend keek hij naar de opschriften, naar de men schen op het station, waaronder een groot aantal politiemannen in burger en naar liet zonovergoten Amersfoort. Spoedig zette de trein, zich weer in beweging en voerde de ontbijtenden naar hun plaats van bestemming. En werd te Amersfoort aangehouden Vannacht om kwart voor één hebben twee agenten bij het station een zes tienjarigen jongen aangehouden. Het bleek een jeugdige Amsterdammer le zijn, die wat op zijn kerfstok had. Van zijn patroon had hij den dag te voren een bedrag van 16 ontvreemd. Toen had hij een fototoestel gekocht en een kaartje voor de reis naar Amers foort. Wat hij verder van plan was, .is niet heelemaal duidelijk, want hij zijn aanhouding had hij nog slechts 6 in z'n bezit. De knaap is op transport naar Amsterdam gpsteld. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 69 gr. F. of 20y2 gr. C. m 3 |fiW C. H. J van Spanle Mr. H W. de Vink B. J. J. Wijkamp Mr.G. A. Diepenhorst Ir.F.C.C. (R.K.) (R.K.) (S.D.A.P.) (A.-R.) Tuyll W.H.de Beaufort (Lib.) HEDENMORGEN zijn de Provinciale Staten opnieuw bijeen gekomen ter verkiezing van het College van Gedeputeerde Sta ten. Voor deze verkiezing bestond ditmaal groote belangstelling, aan gezien er in het College twee vacatures waren, namelijk door het be danken van de heeren J. H. Th. O. Kettlitz (Lib.) en Jhr. Mr. H. W. L. de Beaufort (C.H-) In deze vacatures werden hedenmorgen gekozen de heeren Jhr. W. H. de Beaufort (Lib.) en Ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken (C.H.) Herkozen werden de heeren: G. H- J. van Spanje (R.K.), Mr. H. W. de Vink (R.K.), Mr. G. A. Diepenhorst (A.R.) en B J. J. Wijkamp (S.D-) ONMIDDELLIJK 11a de opening van de vergadering wordt een begin gemaakt met de stemming en wel eerst over de vacature B. J. J. W ij- kamp (S.D.). Uitgebracht worden 3f stemmen (de heeren v. d. Vate en van Geelkerken zijn afwezig) en wel alle op den heer Wijkamp, die zijn benoe ming aanvaardt. In de vacature J. H. J. van Spanje (R.K.) worden uitgebracht 36 stemmen op den heer van Spanje, twee blanco stemmen en een ongeldige. De heer van Spanje aanvaardt zijn benoeming. Op het aftredende lid, den heer mr. H. W. de Vink (R.K.), worden 37 stemmen uitgebracht en twee zijn blanco, zoodat ook de heer de Vink her kozen is. Ook hij aanvaardt zijn be noeming. Mr. G. A. Diepenhorst (A.R.) verwerft 36 stemmen, terwijl 2 blanco zijn. Mr. Diepenhorst aanvaardt zijn benoeming. Dan is aan de orde de stemming over de plaats, die ingenomen werd door den heer J. H. Th. O. Kettlitz (Liberaal). Van de 39 uitgebrachte stemmen zijn er 26 uitgebracht op den heer W. H. de Beaufort (Liberaal) die dus- gekozen is, 10 op den heer mr. G. ter Laan S.D.), 1 op den heer mr. Meyer, 1 op den heer v. d. Brink en 1 blanco. De heer de Bea-ufort zegt, dat ge durende twintig jaar, waarin hij lid van de Provinciale Staten is, hij met bewondering heeft gezien hoe de- Gede puteerde Staten de zoozeer geschakeer de samenstelling van de Staten heb ben weten te vertegenwoordigen. Wan neer spr. thans onder de voortreffelijke leiding van den Commissaris der Ko ningin zijn hooge ambt aanvaardt, doet hij dat onder dé verzekering van zijn groote waardeering voor het college van Gedeputeerden en van zijn volle dige toewijding jegens de Staten. In de vacature-jhr. mr. H. W. L. de Beaufort (C.H.) worden 34 stemmen uit gebracht op ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken (C.H.), op mr. Ter Lana 1, terwijl 3 stemmen blanco zijn. Ir. van Tuyll van Serooskerken, die dus benoemd is. aanvaardt zijn functie. De voorzitter wrenscht de be noemde leden van harte geluk en hoopt dat hun werkzaamheden tot het welzijn van de provincie zullen mogen bijdragen. Dan w-ordt nog gestemd over de be noeming van een buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. Ir. Z. Middelberg verwerft 28 stem men en is dus herbenoemd. Verder ver werft mr. G. ter Laan 8 stemmen en zijn 3 blanco stemmen uitgebracht. Ir. Middelberg aanvaardt zijn be noeming. De vergadering wordt vervolgens ge sloten. DE NIEUWE LEDEN OMTRENT de nieuwe leden van het College van Gedep. Staten kunnen wij liet volgende mededeclen: Jhr. W. H. de Beaufort werd in 1881 te Woudenberg geboren, waar zijn va der burgemeester was. Hij bezocht de H.B.S. met vijfjarigen cursus te Utrecht, en na volbracht eindexamen ging hij de lessen volgen aan de Boschbouw Hoogeschool te Tharandt in Saksen. Deze bosehbouwkundige studie werd voltooid te Wageningen, waar de heer de Beaufort nog korten tijd studeerde. Sedert 1907 is de heer de Beaufort be heerder van tal van vaste goederen, gelegen op en nabij den Utrechtschen Heuvelrug, voornamelijk voor familie leden. De heer de Beaufort is mede-oprich ter van de Xedorlandsche Boschbouw vereeniging, van welke organisatie hi) van 1918 tot 1923 voorzitter was. In 1930 werd hjj lid van den Boschrnarl. een lichaam dat werd ingesteld hij de Ro.schwet 1922. en sedert 1936 is hij er voorzitter van. Ook is de heer de Beau fort commissaris en lid van het dago- 'ijksch bestuur dei* Nederlandsche Hei demaatschappij. In 1914 werd hij .voor zitter van het Utrerhtsch Landhouwge- nootschap, en in 1919 was hij een van rle oprichters van de Landhouwbeurs te Utrecht, welke, hoezeer ook slacht offer van den nood der tijden, twintig jaar lang het centrum van den land bouw in de provincie was. Ook is de heer de Beaufort reeds 30 jaar voorzit ter van de bloeiende afdeeling Wouden berg— Maarn van het U.L.G. Sedert 1919 is de heer de Beaufort lid van de Provinciale Staten, in welke functie hij, tezamen met jhr. mr. K. J. Schorer medewerkte aan de oprichting van den Stichtsehen Waterschapsbond, van welke organisatie hij de eerste tien jaren voorzitter is geweest. Hij is voorts Watergraaf van het Eem-college en gecommitteerde ter directie van den Slaperdijk sinds 1917. Het nieuwe lid van Gedeputeerde Stalen heeft steeds een warme belang stelling gehad voor het natuur- en landschapsschoon en voor het behoud daarvan. Zoo is hij mede-oprichter ge weest van de Stichting Utrechtsch Landschap (1927) en onder-voorzitter van dit lichaam. Ook is hij bestuurslid van de Vereeniging tot behoud van Na tuurmonumenten. Doch de meeste bekendheid heeft de heer de Beaufort in het Sticht verkre gen door zijn onverdroten arbeid ten bate van de Geldersche Vallei, welke hij, in al haar schoonheden, doch ook in haar nooden en behoeften, kent als geen ander. A'ooral het reeds eeuwen bestaande afwateringsprobleem, dat dan nu eindelijk door het aanleggen van het Valleikanaal zijn oplossing na dert, heeft voortdurend zijn belangstel ling gehad, en het is zeker aan zijn on- vermoeiden arbeid te dezer zake mede te danken, dat dit eeuwenoude vraag stuk thans op het punt staat tot het verleden te behooren. Jhr. de Beaufort, die kort geleden door H.M. de Koningin in den adel stand is verheven, is van oud-liberalen huize. Hij is nog president kerkvoogd te Maarn en Jagermeester i.b.d. van H.M. de Koningin. IR. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken werd 15 Juli 1886 te Renkum geboren. Toen zijn fa milie zich in het laatst van de vorige eeuw metterwoon op het aloude slot te Zuilen vestigde, bezocht de jon ge van Tuyll eerst het toenmaals be kende Instituut Jansen te Utrecht, en daarna de Gemeentelijke H.B.S. met vijfjarigen cursus aan het Sterrebosch. Na het eindexamen aan deze school hij was een van de eerste abituriënten van deze school bezocht hij de Hoo- gere Land- en Boschbouwschool, waar van hij eveneens het einddiploma ver wierf, dat later recht gaf op den titel van landbouwkundig ingenieur. In 1910 trad de heer van Tuyll in het huwelijk en werd hij benoemd tot ge meentesecretaris van Westbroek en Achttienhoven; in 1913 volgde zijn be noeming tot burgemeester van de ge meenten Abcoude Baambrugge en Ab coude Proostdij. Tijdens de daarop vol gende mobilisatiejaren diende de heer van Tuyll als reserve officier bij de Veldartillerie. In December 1916 werd hij benoemd tot burgemeester van de gemeente Zui len, zoodat hij het Slot te Zuilen weer kon gaan bewonen. In die periode was hij ook voorzitter van het Utrechtsen Landbouwgenootschap en werd hij Hoogheemraad van het Hoogheem raadschap van den Lekdijk Boven- dams. welke functie de heer van Tuyll op het oogenblik nog vervult. Zijn drukke werkzaamheden als voorzitter van de Christelijke Officiers- verecniging noodzaakten hem het bur gemeesterschap van Zuilen neer te leg gen. Dat men echter toch prijs bleef stellen op zijn medewerking aan de publieke zaak bleek uit het feit, dat men hem vier jaar geleden verkoos in de Provinciale Staten, en eveneens tot gemeenteraadslid van de plaats zijner inwoning, die hij aanvankelijk als bur gemeester had gediend. De heer van Tuyll is voorts lid van het Classicaal Bestuur le Amersfoort, lid van het dagelijksch bestuur van het Roode Kruis, werkmeester van de Commenderjj der Nederlandsche Jo- hanniter Orde. en voorzitter van den Kamerkring der Christelijk Histori sche Unie. Dat men' hem thans een plaats heeft, ingeruimd in het College van Gedepu teerde Stalen van ons gewest, is begrij pelijk als men overweegt, welk een bij uitstek deskundig man op velerlei ter rein de heer van Tuyll is. Het dage lijksch bestuur van .de provincie Utrecht zal ongetwijfeld van zijn uit gebreide kennis en van zijn waarde volle adviezen in ruime mate kunnen profiteeren. Centrale Raad van Beroep kent geen vergoeding toe aan twee klerken voor het gebruik van eigen rijwiel Uitspraak vernietigd van ambtenarengerecht DE Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft heden uit* spraak gedaan in het geschil tus schen twee leden van het Amers foortsche politiekorps en B. en W. van die gemeente, over een vergoo ding voor het gebruik van een eigen rijwiel. De Raad heeft het gemeentebestuur in het gelijk ge steld, zoodat de beide ambtenaren, die als politieklerk zoo nu en dan buitendienst moeten verrichten, de vergoeding, die het Ambtenaren reglement hun had toegekend, niet krijgen. De twee betrokken politie-ambtenaren waren de eenige van het korps, die geen rijwielvergoeding genoten, terwijl zij toch meer dan eens buitendienst moesten doen. waarvoor ze een rijwiel moesten gebruiken. Het college van B. en W. wilde hun de vergoeding niet toekennen, daar ze hoofdzakelijk admi nistratief werkzaam waren als politie klerk, waartegenover zij evenwel stel den, dat de commissaris van politie hun telkens opdroeg, jier rijwiel zekere werkzaamheden te verrichten, hetgeen ze niet te voet konden doen. B. en W. meenden echter, dat het niet op den weg van den commissaris lag, te be slissen wie er een rijwielvergoeding moest hebben, terwijl er bovendien een post op de begrooting was voor aan koop en onderhoud van dienstrijwielen, die nimmer was gebruikt. De beide ambtenaren moesten dari maar vol gens B. en W. een dienstrijwiel berij den bij de gelegenheden, dat de com missaris hen uitstuurde. Het Ambtenarengerecht heeft eenigen tijd geleden de politie-ambtenaren in BURGERLIJKE STAND 5 Juli Geboren: Cornelia Jantiena Alijda d. van A. Muts en G. Thoma. Gehuwd: Johannes Sleeking en Adri- ana Geertruida Hoefsloot. Evert Jan v. d. Beek en Lubbertje Brouwer. Harry Lambertus Wilhelmus Voskuilen en Janna Valk. Cornells v. Mechelen en Johanna Sweelink. OMTREK Jongste kind ternauwernood uit de vlammen gered SOEST, 5 Juli. Hedenmorgen om .elf uur brak brand uit in een boerderij aan de Laanstraat, be woond door de familie H. Ver woerd. De brand ,<üe ontstaan was in het rieten dak- breidde ziqji 6nel over het geheelc perceel uit en werd door den krachtieen Zuid-Westenwind aangewak kerd. De brandweer, die spoedig ter plaatse arriveerde, gaf met drie stralen water doch kon het huis niet meer red den. Een broer van den bewoneb. de heer G. Venvoerd ontdekte den brand, toen hij in den tuin bezig was. Hij verschafte zich toegang door een ruit in te slaan, meenendc dat er niemand thuis was, en sleepte eenig huisraad naar buiten; plotseling hoorde hij echter het jongste Kind schreien, dat eenige maanden oud is en hij haastte zich de kleine in vei ligheid te brengen. Het huis ging geheel in vlammen op, evenals hef grootste deel van den boe- lel. Alleen het huis zelf was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbe kend. HET NIEUWE CENAKEL TE TE SOESTERBERG Het betongrondwerk* voor kapel en klooster van het nieuwe Cenakel te Soesterherg, is door don aanner^er H. van Keulen voltooid. Morgen, Donder dag 6 Juli, is bestemd voor de z.g. eer ste steenlegging.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5