ER ZAL FEEST GEVIERD WORDEN! Bij snelverkeer geen alcohol Dr. F. C. Unger gaat heen De Oranjevereeniging kwam met de plannen ter tafel 31 Augustus: Een ballon gaat omhoog Eenrichtingsverkeer in de Langestraat vy De Blijde Gebeurtenis „Zooiets is poging tot doodslag" Graszoden snijden per machine Hartelijk afscheid in de aula van 't gymnasium Examennieuws J. Wijk verlaat „Ons Belang" 2e BLAD PAG. 1' AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 6 JULI 1939 STADSNIEUWS Ook de geboorte van den nieuwen Oranjetelg zal gevierd worden E feestelijkheden ter gelegen- heid van verheugende gebeur tenissen in het Koninklijk Huis vragen uiteraard een behoorlijke voorbereiding. Goed werk wordt in dit opzicht verricht door de hiertoe in aanmerking komende vereeni- gingen, welke in onze stad steed3 van hun activiteit blijk geven. Besprdking van de plannen voor romende oranjedagen, vormden dan ook het zwaartepunt van de verga dering, welke gisteravond door De oranjevereeniging in De Valk werd belegd. De heer C. van Zweeden, voorzitter, wijdde hieraan vele enthousiaste woor den. Hij sprak over een optocht, welke ter eere van de verwachte uitbreiding van het Prinselijk Gezin zal worden ge houden. Ieder, die lid is van een of an dere organisatie, zal hieraan kunnen deelnemen. Verschillende muziekveree- nigingen zullen verzocht worden, mede werking te verleenen. Het zou feestelijk zijn, wanneer deze vereenigingen na afloop van den optocht, verschillende gedeelten van de stad muzikaal zouden opluisteren, aldus de heer van Zweeden. Voorts memoreerde hij het aanbod van De Princevlag om op dien dag we derom een opvoering te geven van Pro 'lege. Hoewel het nog niet vast, staat, 'at dit zal doorgaan, bracht hij reeds Ttelijk dank aan de Princevlag. 31 Augustus! OK dit jaar zullen de Konin- ginnedag-fëesten voor een groot leel gevierd worden op het voorma lige A.B. v. L.O.- terrein aan den Leusderweg. Het heeft moeite ge kost, maar het is De oranjevereeni ging toch gelukt ook voor 1939 be slag op dit veld te kunnen leggen. Zeer waarschijnlijk zal dit voor het laatst op 31 Augustus zijn! De dag zal als gewoonlijk worden in geluid met een muzikale reveille. De klokken zullen klinken, de heer S. A. van Kalveen zal zijn carillon bespelen. Om halfnegen zal men zich weer verzamelen op en rond het terras van Amicitia om vaderlandsche- en gewijde liederen te doen hooren. In de ochtenduren zal vervolgens het traditioneele bloemencorso in praal en fleur van bloemen en kleuren door onze straten trekken. Omstreeks twaalf uur zal wederom het carillon zijn klanken rond zich strooien. Twee bijzondere evenementen zul len aan de middagviering grooten luister verleenen. Het Nederland- sche Ballon-sportfonds heeft aange boden, op den Leusderweg een luchtballon te doen stijgen. Natuur lijk zal dit ook al blijkens het succes, toen 13 jaar geleden iets dergelijks plaats vond zeer veel belangstelling trekken. Voorts stel len do Veluwsche dansers, die ver leden jaar in het Soesterkwartier demonstreerden, zich beschikbaar, om in den middag op het terrein aan den Leusderweg hun volksche dansen te vcrtoonen, in aardige kleederdracht en door vroolijken zang begeleid. En wij mogen geens zins vergeten, te vermelden, dat er oudergewoonte een springcon cours zal plaats vinden. De avond zal gevierd worden met vaderlandsche muziek, rondgangen door de stad. vuurwerk en filmvertooning. Kleppermarsch EEN niet alledaagsch voorstel kwam van den heer van Zweeden: Zou het mogelijk zijn, aan den voor avond van Koninginnedag een „klepper marsch" te organiseeren, vroeg hij. De moeilijkheid is, dat het klepperen bij de tegenwoordige jeugd niet meer zoo in aanzien schijnt te staan. Maar dit be zwaar kan wel overwonnen worden, betgeen al direct bleek uit de bereidwil ligheid van den heer do Vries, direc teur van het pijpercorps Juliana, die verklaarde gaarne medewerking te ver- DOOfc WAND'LAAfiè ONVOORZICHTIGHEID RAAKT HOLLAND ZN NATUURSCHOON KW'JT leenen om de jeugd „lessen in kleppe ren" te geven. De heer Stol, die het N.J.V. vertegen woordigde, bracht namens deze instel ling een voorstel ter tafel. Het N.J.V. wil ter gelegenheid van de gezinsuit breiding in do Prinselijke familie een avondlijke plechtigheid. In optocht, zoo vertolkte spreker de verlangens van het N. J. V.. trekken verschillende vereeni gingen uit verschillende gedeelten der stad naar Den Hof. Hier wordt dan bij luidspreker- versterking, een rede gehouden, waarna gezamenlijk een plechtige gelofte wordt afgelegd. Bij monde van den heer van Zweeden werd den heer Stol ernstige aandacht voor dit plan toegezegd. In het begin van den avond was door den voorzitter, den heer C. van Zweeden, een welkomst- en openings woord gesproken. Hij begroette speciaal den heer Groeneveldt, voorzitter van de Princevlag, en den heer Stol, secretaris van het N.J.V. Voorts wenschte hij de heeren L. A. A. v. Hamersveld en G. v. Tellingen geluk met hun benoeming, resp. herbenoeming tot lid van den raad. Hierna verwijlde hij bij de moeilijk heden in binnen- en buitenland, welke groote eischen stellen aan het regeer- beleid. Maar verheugd achtte hij het toch, dat zich in deze dagen een weder opleving van de liefde tot het Oranje huis openbaart. Hij memoreerde den godsdienstzin der Koningin, die het respect van ontelbaar velen afdwingt en sprak vervolgens over de gerechtvaardigde populariteit, welke het Prinselijk Gezin geniet. Hij besloot met den aanwezigen te verzoe ken, gezamenlijk twee coupletten van het Wilhelmus te zingen. Na de bespreking van de feestplannen werd de kascommissie van 1939 geko zen. De heeren G. v. Apeldoorn, H. B. Scholten en J. v. Huyzen namen hun benoeming aan. Na de rondvraag gingen de aanwezi gen uiteen. Een bordenkwestie J JEDENMORGEN is een begin ge- hl maakt met het plaatsen van de nieuwe verkeersborden in ver band met het éénrichtingsverkeer in de Langestraat. Het bord Var kensmarkt—Lange straat is in dienst gesteld, terwijl de andere volgen. Deze borden zijn rood met een witte, liggende balk. hetgeen ingevolge de Motor- en Rijwielbeschikking betee- kent, dat bedoelde rijweg gesloten is verklaard voor alle motorrijtuigen rijwielen en andere rij- of voertuigen in één richting. Bü de geplaatste borden is echter een wit langwerpig bordje met op schrift geplaatst, dat hier voor rijwie len een uitzondering maakt. Wij meenen te weten, dat de wet een dergelijke uitzondering niet toe laat. Zooals wij reeds schreven, zal ook nu weer ter gelegenheid van de komende blijde gebeurtenis in het Prinselijk ge zin een feestcantate worden opgevoerd, onder leiding van den heer J. R. v. d. Glas. Hiervoor zijn zangeressen en zangers noodig. De opkomst der dames is zeer bevredigend en er bevindt zich goed stemmen-materiaal bij de zangeres sen. Maar er is nog een tekort aan man nenstemmen, speciaal aan tenoren en bassen. Zangers kunnen zich des Dinsdagavonds om 8 uur melden in het repetitielokaal van de Willemka zerne aan den Leusderweg. De Pijpersdag van Juliana Het programma voor den pijpersmid dag, werke Zaterdag door Juliana wordt gehouden, luidt alè volgt: 3-4 uur ontvangst op het Christelijk militaire tehuis; 4-5 uur, marsch; 5-6 uur, bezichtiging van de stad; 6-7 uur, broodmaaltijd in het tehuis; 7-7.30 uur, marsch naar Eben Haëzer. In den vooravond, op Vrijdag, ver trekt Juliana om halfacht van het Christelijk militaire tehuis om naar de muziektent in Plantsoen Zuid te marüheeren, voor het geven van een concert, dat ongeveer van 8-9 uur duurt. COLLECTE VAN SIMAVI De opbrengst van den speldjesiag, welke gisteren ten bate van Simavi in onze stad gehouden is, bedraagt netto 514.20. KANTONGERECHT Varkenshouder hoort 500 boete tegen zich eischen IN den nacht van den vierden Mei stoof de heer J. H. van Beek in de kontreien van Woudenberg met een snelheid van 70 kilometer per uur over den bochtigen weg. Het was nacht en zijn lichten brandden niet. Ergens scheen het licht van een stoplamp. Van B. deed of hij het niet zag en reed in hetzeldfe tempo door. Op dit tijdstip waren twee veld wachters op pad. Zij wilden hun aandacht wijden aan eventueele smokkelauto's. Van verre reeds hoorden zij v. B. die vanmorgen met een bedrukt gezicht voor het kantongerecht verscheen, naderen. Met een tusschenruimte van onge veer 70 meter stelden zij zich in het midden van den weg op. Een rood licht zwaaide in hun handen heen en weer. Zou van B. stoppen? Van B. heeft niet gestopt. Hij stoof hen voorbij en de veldwach ters hadden nauwelijks gelegenheid zich uit de voeten te maken. „Het leek eerder of hij z'n vaart ver hoogde," vertelde de verbalisant vanmorgen aan mr. Muller Massis. En het schijnt, dat de verdachte in zijn roekeloosheid ook een wielrij der in levensgevaar heeft gebracht. Deze kwam zich dien nacht bij de veldwachters beklagen: ..een auto raasde langs mij heen ternauwer nood kon ik opzij springen. Veertien dagen geleden werd van B. voor deze affaire veroordeeld tot twee geldboeten, respectievelijk van f 20. en 100 alsmede tot ontzegging van rijbevoegdheid voor den tijd van één jaar. Verdachte was in beroep gegaan. „Waarom...vroeg de ambtenaar van het O.M., mr. v. d. Roemer. Verdachte kijkt strak voor zich uit. „Moet ik 't rijbewijs missen, dan ben ik broodeloos," zegt hij. Mr. v. d. Rocmer's stem klinkt hard, wanneer hij antwoordt: „En wanneer u die drie menschen bad doodgereden, dan waren er drie familie's in rouw ge dompeld. Deze kwestie herinnert een voudig aan poging tot doodslag. Ik vind het een zeer ernstig feit. Slechts één ding pleit voor u: u erkent tenminste ruiterlijk uw fouten." De eisch van den ambtenaar is zwaar. Hij vraagt 20.boete en wil de boete van 100.veranderd zien in een principieele hechtenis van 14 da gen. Roekeloosheid moet niet meer op den weg kunnen worden botgevierd, zegt hij, en hij persisteert bij den eisch: één jaar intrekking van rijbe wijs. Mr. R. P. v. d. Mark trad als plei ter op. Hij gaf al de fouten van den verdachte toe en noemde ze zeer ernstig. Maar het was een ongeluk kige samenloop van gelukkige omstandigheden. Van B., die lang niet rijk werd in zijn autohandeltje, had dien avond tevoren, met een voor zijn doen groote veine, zaken gedaan. Hij sloot drie transacties af. In dezen autohandel kan dat niet zonder een borreltje worden ge regeld. En zoo moest van B., die in geenendeele een drinker ge noemd wordt, nolens volen6 achter het stuur plaats nemen na gebruik van alcohol. Drie borrels. Met min der kon hij dien avond onmogelijk toe. En toen kwam het noodlot op zijn weg. De lichten brandden niet. Van B. had slechts een afstand van 10 minuten te rijden en hij besloot het erop te wagen. De gevolgen kent men. „En ontneemt u nu dezen man zijn rijbewjjs. dan is hij inderdaad broode loos," zegt mr. van der Mark dan. „Een principieele hechtenis zal een blaam op zijn schouders drukken voor z'n gansche leven. Ik verzoek u te vol staan met twee geldboeten." Met deze woorden eindigt pleiter. Dan leest mr. Muller Massis een gedeelte uit bet proces verbaal voor. waaruit blijkt, dat v. B. nog door de rechtbank berecht zal worden, wegens het in le vensgevaar brengen van de twee veld wachters. De perspectieven, die zich hierdoor openen zijn van dien aard dat mr. v. d. Mark verzoekt om de uitspraak op te schorten tot de gerech telijke uitslag bekend zal zijn. Hiertoe wordt besloten. 3e revolver Hierna verscheen een zekere v. P. op het kleine platform der verdachten. Hij was eenigszins doof en het werd dus oen luidruchtig verhoor. Deze van P. bail op 20 Mei ergens in Lage Yuurseh" rondgeloopen met een revolver op zrj; Wanneer men hem vraagt, wat hij daar mee wilde doen, dan antwoordt hij „niets, het was mijn revolver". Verder weet hij niet veel te vertellen en dc eisch laat dan ook niet lang op zich wachten. De ambtenaar van het O.M. Uitvinding van den heer E. Kamerbeek Voor de Amersfoorteche leden der Koninklijke Nederlandsche Maatschap pij voor tuinbouw en plantkunde hield de heer E. Kamerbeek tuinman van de Gemeente-plantsoenen, gisteravond een demonstratie met de door hem uitgevonden graszoden snijmachine. Het ingenieus uitgedachte werktuig is grootendeels uit oude onderdeelen van een grassnijmachine geconstrueerd. Het principe van het werktuig van den heer Kamerbeek is neerge legd in het toestel, dat hij aanvankelijk gebruikte om de randen der gazons ge lijk te maken, door toet overhangende gras af te snijden. Het mes van de machine bestaat uit het blad van een cirkelzaag, waarvan het zaaggedeelte is verwijderd. De glad de rand is bijgeslepen tot een vlijm scherp. cirkelvormig lemmet. Om dit „snijdend wiel" eenigszins te verzwa ren, zoodat de bediener ervan niet al te hard moet drukken, werd naast het mes een betonnen rol aangebracht, met een as in het midden, du6 zooals bij een wals. Door het eigen gewicht van deze rol dringt nu het draaiende mes diep in het gras. In de plantsoenen bij den Bisschops- weg werd ook een demonstratie gege ven in het graszodensnijden. Dit ge beurde met de „groote machine", die evenals de kleine, op aanwijzingen van den heer Kamerbeek door den heer van Bekkum werd geconstrueerd. Inplaats van één betonnen rol heeft men er hier twee; het draaiend mes bevindt zich in het midden. Daarachter heeft men een horizontaal mes aangebracht, dat de door het schijfmes losgemaakte zo den even optilt, zoodat zij gemakkelijk uit te lichten zijn. Het voordeel van het zoden snijden met deze machine is, dat men zeer regelmatige zoden verkrijgt, die in een oogenblik kunnen worden uitgesneden en desnoods weer op zijn plaats gelegd ook. Dit heeft vooral nut bij het bijwerken of ophoogen van ge deelten van sportterreinen, die „afge speeld" zijn. Twee mannen zijn noodig om de ma chine te bedienen; een loopt er duwend achter, zooals bij een gewone grassnij machine, de ander trekt het voort aan een touw. Hoe langer dit touw, hoe be ter de koens van de machine bepaald kan worden, en hoe rechter dus gazons en zoden gesneden worden. Tenslotte werd nog aangetoond, hoe men met behulp van deze machine het gras dat langs een betonnen- of tegel- rand loopt, tot op den millimeter nauw keurig kan afsnijden. De conclusie van hen, die de machine in werking zagen, was, dat hier een be langrijke bijdrage geleverd was voor het vlotte en keurige onderhoud van groote tuinen, sportvelden en gazon6. VLAM IN VETPAN GESLAGEN De politie werd gisteravond gealar meerd voor een in een automatiek aan de Scherbierstraat uitgebroken brand. Een vlam bleek in een pan kokend vet te zijn geslagen. Het vuur kon met eenvoudige middelen gebluscht worden. Iemand die daarbij lfad geholpen. was aan zijn hand verwond. Hij werd door een helpster van het Roode Kruis ver bonden. vraagt ƒ50— subs. 30 dagen met ver beurdverklaring van de revolver. Van P. kijkt ietwat verbaasd over zoo n eisch en wanneer mr. Muller Mas sis hem vraagt, of hij nog iets te zeggen heeft, verklaart hij: Geld heb ik niet. De uitspraak, bij monde van mr. Mul ler Massis, luidt dan 20,of tien da gen en verbeurdverklaring van het schietwapen. Alweer: de drank Wederom verscheen er iemand voor het kantongerecht omdat hij 's nachts, onder den invloed van drank, achter het stuur had gezeten. Ook ditmaal was het zonder groote tragiek geëindigd, zij het ook dat de wagen zich met de voor kant vastklemde rond een verkeerspaal, terwijl toch minstens een der inzitten den de bestuurder, die hedenmorgen terecht stond een lichte hersenschud ding opliep. Verdachte V., die automaten-exploi tant is en te Coevorden woont, had in Arnhem en Amsterdam feest gevierd. Hierna was hij met twee vrienden per auto naar Amersfoort gereden, liet ging aanvankelijk goed, maar onder Wouden berg beving hem de drank voor één kort moment. Maar lang genoeg om hem het stuur te doen verliezen, waardoor de auto verongelukte. De heer V. is toen op den loop gegaan, zoodat de verbalisant bij zijn verschij nen slechts twee personen achterin de auto aantrof. Ook zij waren onder den invloed. De veldwachter besloot inmid dels, den bestuurder op te sporen. Een politiehond kreeg lucht aan 's mans pet en weldra was de verdachte toen gevon den. „Hij was in de war en rook naai den drank," zegt de verbalisant. Ik was in de war, tengevolge van die aanrijding, antwoordt V Ik had een lichte hersenschudding opgeloopen. Mr. v. d. Roemer wilde deze verdachte nog een kans geven, ook al omdat hij weinig financieele draagkracht heeft. De ambtenaar eischte een principieele hechtenis van drie weken. Mr. Muller Massis veroordeelde den erdachte tenslotte tot een hechtenis van drie weken, subs, f75,— boete en tot ontzegging van rijbewijs voor den tijd van drie maanden. Tegen den heer v. d. G., die vorige week op het kantongerecht verscheen om zich te verantwoorden voor het feit. dat hij een groot aantal varkens met valsche oormerken in zijn bezit had en die den ambtenaar van het O.M toen f 800 boete tegen hem hoorde vragen, werd vanmorgen door mr. Muller Mas sis veroordeeld tot ƒ500,— en verbeurd verklaring van de varkens. Leerlingen luidden hun leeraar uit EGENS het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd legt dr. F. C Unger, na bijna vijfen twintig jaar aan het Oldenbarnevelt- gymnasium alhier verbonden te zijn, zijn leeraarsambt neer. Doctor Krederik Carel Unger werd in 1874 te Dedemsvaart geboren. Na in Leiden het Gymnasium afgeloopen te hebben, studeerde hij te Utrecht achter eenvolgens Theologie, Klassieke Lette ren en Geneeskunde. Eenige jaren hier na promoveerde hij, ondanks andere •drukke werkzaamheden, op een proef schrift op medisch-historisch gebied. Dan volgt van 1898 tot 1901 een stand plaats als Ned. Hervormd predikant te Besoyen (N.-Br.) In 1901 werd Dr. Unger aangesteld als leeraar aan het Christ. Gymnasium te Utrecht, en vervolgens in 1915 aan het Stedelijk Gymnasium te Amersfoort, beide aanstellingen als docent in de oude talen, oude geschie denis en Hebreeuwsch. Dr. F. C Unger. die zich veel op wetenschappelijk gebied heeft bewogen, publiceerde artikelen, recensies en boek aankondigingen in verschillende perio dieken, bladen en congresacten, vooral op het gebied van de Klassieke Letteren, de Geschiedenis, het Gymnasiaal Onder wijs en de physieke en aesthetische Op voeding. Zoo is zijn dissertatie opgeno men in Mnemosyne, terwijl geregeld bij dragen van zijn hand verschenen in o.a. het weekblad voor Gymnasiaal en Mid delbaar onderwijs, en het Ned. Tijd schrift voor Geneeskunde. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant werden vele artikelen door hem gepubliceerd. Omstreeks 1925 deed Dr. Unger van zich spreken -door zijn strijd tegen de invoering van een zoogenaamde weten schappelijke uitspraak van het Latijn, ten gunste van de Erasmiaansch-huma- nistische. Deze geheele strijd is samen gevat in een destijds bij de uitgeverij Valkhoff Co. verschenen boek. Ook ging Dr. Unger in 1930 als regee- ringsgedele^eerde naar het Internatio naal Congres van de geschiedenis der Geneeskunde te Rome. Nu is het oogenblik gekomen, dat Dr. Unger afscheid gaat nemen van het Gymnasium alhier, waar hij reeds bijna vijfentwintig jaar onder zijn collega's hoog aangeschreven stond als geleerd en kundig man, terwijl hij onder de leerlingen bekend was als een sympa thiek en aardige leeraar, die vooral tijdens zijn oude geschiedenislessen zoo aangenaam wist te vertellen. Ook bui ten school bestond een persoonlijk con tact met -de leerlingen; slechts zelden ontbrak Dr. Unger op een schoolbijeen- komst. Nadat Maandagavond in de leeraars vergadering de rector. Dr. B. Keulen, namens het leerarencorps op uiterst waardcerende wijze tot afscheid gespro ken had onder aanbieding van een ge schenk, verzamelden vanmorgen :1e leerlingen zich in de Aula vnn het gymnasium, om hun leeraar „uit te lui den". Op verzoek van Dr. Unger droeg dit afscheid een intiem en sober karakter. Om 11.15 betrad de heer Unger, met zijn vrouw, dochtertje en 78-jarige schoonvader, die zelf ook een Amers- foortsch oudgymnasiast is. de Aula onder een hartelijk „lang zal hij leven". Allereerst voerle Dr. B. Keulen het woord. Spreker momoreerde de groote liefde van den heer Unger voor het gymnasium, hij gaf ook buiten zijn tek sten om zooveel van cultureele waarde aan de jongelui. Spreker vond dit spon tane afscheid verheugend. Vervolgens spraken W. Gordijn, en Mej. D. Breed- veld. Zij hoopten, dat Dr. Unger nog vaak met liefde zou terugdenken aan zijn gymnasialen tijd en zij waren er van overtuigd, dat juist hij. weten- schapsmensoh, zijn dagen zou weten te vullen. Mej. Breedvcld bood daarbij, namens de leerlingen en oud-leprlingen cenigp fraaie medische boekwerken aan. Tot slot .lanktp Dr. Unger voor deze spontane hulde, die hij z.i. niet verdiend had. Spreker wees op het voorrecht, gymnasiaal onderwijs te mogen genie ten. iets wat meestal niet door de leer lingen zelf gevoeld wordt. Dr. Unger wenschte echter geen afscheid voor goed te nemen: immers, hij woonde zoo dicht hij het Gymnasium, :lat hij de jongelui liever een tnt weerziens toe wilde roepen. Nadat de leerlingen op versnaperin gen waren onthaald, werd deze sobere, doch hartelijke bijeenkomst met een tweede „lang zal hij leven" besloten. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen Che mie onze stadgenoot dc heer G. J. van Amerongen Jr. Voor het prop. examen medicijnen slaagden onze stadgenoofen E. van Diik, J. C. van Es. B. Levie, \Y Wijk en E. van Zuiden. Het diploma Radiotechnicus werd be haald door onzen stadgenoot C. J. Ocke- loen. Voor het Esperanto-examen diploma B. slaagde te Amsterdam Mej. T. M. van Gasteren. Voor het Mulo-examen aanvullend diploma, slaagde onze stadgpnoot C v. Vulpen. Het A-diploma werd behaald door H. J. Steenbeek en P. Brun. Mej. L. Hendriks, alhier, behaalde te l trecht het diploma voor Mensendieck- Cesar-leerares. Na dertigjarigen arbeid opgevolgd door E. H. C. J. Wijk In het gebouw van de Levensverzeke ringsmaatschappij „Ons Belang" aan den Ctreclitscheweg vond gisteren de olficieele overdracht van de direc- teurstunctie plaats, waarbij, de scheiden de directeur, de heer J. Wijk, net be stuur der Maatschappij overdroeg aan zijn zoon, den heer E. H. C. J. Wijk. Bij de plechtigheid waren vele direc teuren en commissarissen van verzeke ringsmaatschappijen aanwezig. Onder hen zagen wij: J. J. Polderman, mede directeur van den heer Wijk, W. Wijk, president commissaris van Ons Belang, den heer D. C. Walraven, president commissaris der O.V., den heer J. Ro vers, directeur der Brandwaarborgmaat schappij, den heer G. J. Burineister, directeur van het Ziekenfonds, en ten slotte de heeren J. L. Uding en W. Wijk, resp. president-commissaris en direc teur va_n „Patria." De heer W. Wijk, de president-com missaris van Ons Belang, heette de aan wezigen welkom, en haalde herinnerin gen op uit de p.rilste tijden der Maat schappij, die den groei daarvan ten dui delijkste demonstreerden .Ook de getal len geven een overzichtelijk beeld, aldus de heer Wijk. In 1911 bedroeg Let ver zekerd kapitaal 15700.Dit kapitaal is gegroeid tot 23.524.354.in 1939. Dankbaar herdacht de commissaris, wat de scheidende directeur in den loop van niet minder dan dertig jaren voor de Maatschappij had gedaan. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de zoon gereed was. den vader in diens positie o.p te volgen. Namens de commissarissen werd den heer Wijk een leuningstoel aangeboden. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Walraven, die zich ge heel bij den jongen spreker aansloot Tenslotte snraken nog de heeren Pol derman, Uding en Stalknegt, de laatste namens den buitendienst. De twee laat.- sten boden den scheidenden heer Wijk een schilderstuk en een Perzisch kleedje aan. De heer J. Wijk bedankte daarop al len voor hun medeleven op dezen dag, inzonderheid den heer Polderman, met wien hij zoo lange jaren heeft samenge werkt. Na uiting te hebben gegeven aan zijni vertrouwen in de bekwaamheden van zijn zoon als directeur, reikte hij dezen den sleutel der brandkast over. Daar mee was de plechtigheid ten einde. NIEUWE GEMEENTEWONINOEN Heden werd door den Stadsarchitect aanbesteed het bouwen van 37 nieuwe en het verbeteren van 13 bestaande arbei derswoningen op het Sasje. 34 inschrij vingen werden ingeleverd. Hiervan moesten 7 van onwaarde worden ver klaard, daar de besommingen in 4 ge tallen worden uitgedrukt, die voor de 37 nieuwe en die voor de 13 te verbete ren woningen. Bovendien de besom mingen voor beide, wanneer de twee werken gezamenlijk werden gegund. De twee laagste besomden volkomen gelij ke bedragen, daar zij voornemens wa ren gezamenlijk het werk uit te voeren. Het waren G. C. Hienekamp en W. Trinks alhier. De formaliteit van loten wees Hienekamp als de laagste aan. De inschrijving was ƒ74.372. voor de nieuwe en 18.932 voor de te verbete ren woningen, welke sommen bij geza menlijke gunning waren gesteld op 74.272 en 18.432. Morgen de inschrij vingen der andere aannemers van hier. PROMOTIE Onze stadgenoot, de heer J. J. Smith, zal morgen aan de Universiteit te Utrecht próinoveeren tot doctor in de wis- en natuurkunde. Zijn proefschrift draagt tot titel: „Analyse der Wahrneli- inung von Objekten mit mehreren Merk malen (farbigen Figuren) bei Sch.vein- saffen (Neniestrinus Nemestrinus). NU ONZE TELEFOON WORDT GEAUTOMATISEERD In het bericht, dat gisteren onder bovenstaanden titel in oqs blad ver scheen, is een vergissing geslopen. On der de eindcentrales werd vermeld Stoutenburg, met als kengetal K 3409 Dit moest zijn: Spakenburg. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Peeie's bad was hedenmorgen 70 gr. F. of 21 gr. C. AUTOMARKT AMERSFOORT, 6 Juli. Op do Auto markt werden gisteravond 250 wagens aangevoerd. BURGERLIJKEN STAND Amersfoort, 6 Juli ONDERTROUWD: Sietse van Ame rongen en Maria Johanna Kraay; Pje- ter Aart Hendrik Baan en Cat.harina Quirina Lulofs; Jan Roodbergen en Cor nelia Kuipers; Johannes Ronsel en Christina Versteeg; Wouter Hendrik"0 Hendriks en Johanna van Plateringei. Cornelis Bekkers en Marie Schol. GEHUWD: Hermanus Timotius Jo- hannps Ramselaar en Gerarda Catha- rina Bokkers; Gerrit van Aneldoorn en Hendrika Cornelia ter Burg. GEBOREN: Vrio Johnu Wilhelm z. van Gerardus RutTmis Hevrr.en Eli sabeth Thijssen; Adriaan Willem Pk z. van Jan Sloïtcn'iaan en Hcndr1' Dtiyn; Gerard Wouter r. van Corn-'üs W'ilhelmus Zielties en Woutera V •He- mijntje de Kruvf.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5