Verkeerswetgeving is verre van ideaal „cc ROODE KRUIS GROEIT TEGEN DRUK IN Kay Stammers plaatst zich in den eindstrijd Dr. A. II. Zimmerman ter aarde besteld Jaarverslag van den A.N.W.B. heeft zeer veel critiek Belasting staat groei in den weg Baron van Lynden spreekt ter jaar vergadering te Dordrecht Eens zal strijd eindigen De kabinetscrisis BRAND OP DE „TAPANOELI" OokAliceMarble in de finale Normale resultaten in Bilthoven Minister Funk te Lemmer Aannemers gekant tegen de calculatiebureaux 750 maal Indië- Nederland v.v. 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 7 JULI 1939 Ledental neemt toe VERSCHENEN is het jaarverslag van den A.N.W.B. over 1938. Het is in het algemeen optimistisch gestemd en het blijkt, dat verschil lende vormen van toerisme in ons land zich in een toenemende belang stelling mogen verheugen. Critiek wordt geleverd op de pogingen van de regeering tot coördinatie van het verkeer. Wij ontleenen aan dit jaar verslag nog het volgende: Tot de belangrijkste bemoeiingen van algemeenen aard van den Bond behoo- ren eenerzijds de voortdurende bestu deering van het verkeer in zijn tegen woordige en toekomstige ontwikkeling, met de daaruit voortvloeiende ontwer pen voor het Nederlandsche wegenplan anderzijds de onafgebroken belangstel ling voor alles, wat voorgesteld of on dernomen wordt tot bescherming en be houd van het vaderlandsche natuur schoon. Oppervlakkig oordeelend. zijn deze bemoeiingen van zeer uiteenloo penden aard en behooren ze tot geheel verschillende onderdeelen van het zoo veelsoortige Bondswerk: zelfs is men geneigd, het eene te beschouwen als het werk van den nuchteren wegenbouwer, het andere als de specifieke hobby van den min of meer idealistischen natuur liefhebber. In de praktijk echter blijken beide bemoeiingen elkander ten nauw ste te raken en degenen, die zich vooi een dezer problemen interesseeren, het verband met en het helnne van bet an dere ter dege in te zien. Met het tot vol doening stemmende resultaat, dat zij. die zich met het ontwerpen van wegen- plannen en den wegenbouw bezig hou den, samenwerken met hen. wien In de eerste plaats ons natuurschoon ter harte gaat. Van ganscher harte heeft de Bond. in de eerste plaats in den persoon van en bij monde van zijn voorzitter en voorts op verscheidene andere manieren, medewerking verleend aan onderschei dene nogineen. welke fedaan ziin om deze belangrijke kwesties onder de pu blieke aandacht te brengen. Als de belangrijkste dezer pogin gen mag wel gezien worden het Ini tiatief van het Nederlandsch Insti tuut voor Volkshuisvesting en Ste- debouw om de belangstelling in Ne derland wakker te roepen voor de noodzakelijkheid, te komen tot een Nationaal Plan voor een harmoni sche ontwikkeling van den vader- landschen bodem. Daarnaast zal zulk een plan moeten dienen om te komen tot een inventari satie van de natuurruimten, tot maat regelen ter bescherming van wat aan bosschen en natuurschoon nog overbleef en ter waarschuwing tegen overdreven onfginningswoede waarbij de winst aan cultuurgrond van twijfelachtige waarde niet zal opwegen tegen het verlies van de zoo noodige natuurterreinen. Verkeer en wetgever i OöRDINATIE" het woord heeft voor hem, wien de belan gen van het wegverkeer na aan het hart liggen, een wrangen bijsmaak. Want natuurlijk denkt hij dan aan de in veler oogen onbegrijpelijke politiek der regeering die voor honderden mil- lioonen guldens bruggen en wegen bouwt, berekend op een veelvoud van het huidige verkeer, en dan tegelijk, zelfs tot schade van de belastingop brengst, het gebruik van motorrijtuigen dermate belast en belemmert, dat van een werkelijke toeneming nog geen sprake is. Van die belemmeringen is het wetsontwerp tot coördinatie van het goe derenvervoer (dat algemeen aangezien wordt voor een ontwerp ter bereiking van een subordinatie van de belangen van het wegvervoer aan die van de spoorwegen) epn der sprekendste en meest becritiseerde voorbeelden. Het rapport over de verhouding tusschen de belastingopbrengst van het wegverkeer en de kosten der we gen en bruggen, dat na jarenlang wachten eindelijk verleden jaar ge reed kwam. was nog niet bekend toen de wetsontwerpen inzake ben zine- en dieselbelasting werden aan genomen: daarna volgde publicatie van het rapport, dat de waarheid onthulde, welke de verkeersbonden steeds voorspeld hadden: dat het wegverkeer zijn wegen dubbel en dwars betaalt en dat die nieuwe be lastingen dus niet noodig zijn ge weest! Hoewel het internationaal contact leed onder de spanningen in Europa en daarbuiten, werd ook in het verslagjaar voortgewerkt aan de vereenvoudiging van het samenstel van bepalingen, dat het internationaal verkeer regelt. Er werden door den Bond weder eenige successen gehoekt bij zijn onafgebroken voortgezette pogingen om het bezoek van vreemdelingen aan Nederland te vergemakkelijken. Rijwielfoerlsme Deze vorm van toerisme heeft ook in 1938 onophoudelijk de belangstelling ge had. Het rijwielachterlicht bleef een bron van ellende en het is te betreu ren. dat de regeerine in deze voor de verkeersveiligheid zoo belangrijke kwestie niet de zoo gewenschte acti viteit toonde. In het vorig verslag werd geklaagd over de goedkeuring van rijwielachterlichten, welke in de praktijk absoluut niet voldeden, zoodat de keuringseischen onvol doende geformuleerd bleken te zijn geweest Men heeft deze nu aangevuld met an dere en nu o.a. de door den Bond aan bevolen bajonetsluiting der lampjes wel toegelaten; maar honderdduizenden on deugdelijke achterlichtjes zijn nu een maal verkocht en de handelaren hebben hun voorraden. In de praktijk blijft dan ook het feit bestaan, dat ondeugdelijke achterlichten, voorzien van Rijksgoed- keuring, de levens der gebruikers in ge- raar brengen. Op allerlei manieren blijft de Bond werken aan een der sympa thiekste vormen van toerisme, be reikbaar voor iedere maatschappe lijke klasse: het wandelen, niet het marcheeren in al dan niet geünifor meerde groepen, waarbij het uithou dingsvermogen geoefend en op de proef gesteld wordt, doch het toe ristisch wandelen voor genoegen, met open oog en oor voor de natuur en het schoon van dorp en stad. Het aantal landgoederen, waarvan het Wandelbewijs den toegang ontsluit, steeg tot 202. het aantal houders van zulk een bewijs, tot bijna 1400. Bij 53 mo numenten van bouwkunst of van an dere soort staan onze monumentenbor den geplaatst De Bondswandehvegen werden weder gecontroleerd en aan de omstandighe den aangepast. Aan wandelaars werden uitgereikt 4 wandelstokken en 47 band jes voor wandelstokken. De opening van den internationalen wandelweg van 's-Hertogenbosch naar Luxemburg (waarvoor zelfs plannen be staan ter doortrekking naar de Voge zen!) moest helaas worden verschoven tot 1939; de bewegwijzering van het Ne derlandsche gedeelte werd voltooid. Het aantal wandelconsuls steeg tot 25; in de commissie voor het wandeltoeris- me volgde de heer H P J. Bloemers den heer Bergsma als lid op. In het afgeioopen iaat ontwikkelde het ledental van den Rond zich weder in gunstigen zin; het ging met eenige duizenden vooruit. Is het eenerzijds een tot voldoening stemmend feit, dat het ledental van rond 100.000 aldus gehand haafd wordt en zelfs geleidelijk nog stijgt, anderzijds moet erkend worden, dat het minstens 100.000 'te weinig is. Daarmee bedoelen wij. te zeggen, dat er nog vele tienduizenden weggebruikers en toeristen buiten onzen Bond staan, wier plaats in den A.N.W.B. is. DORDRECHT, 7 Juli. Heden ochtend heeft het Nederlandsche Roode Kruis in „American" alhier zijn jaarvergadering gehouden. De eerste ondervoorzitter, mr. W. J. ba ron van Lynden. sprak een openings woord, hetwelk hij aanving met het voorstel om een telegram van hulde en verknochtheid te zenden aan H.M. de Koningin en, daar Hare Ko ninklijke Hoogheid aan deze verga dering niet kon deelnemen, ook aan de hoogvereerde Voorzitster. H.K.H. Prinses Juliana. Spr. gaf uiting aan zijn blijdschap. Nederlandsch-Indië en Curacao wederom vertegenwoordigd te zien, Nederlandsch- Indië door dr. J. W. Meijer Ranneft, oud- voorzitter van het Nederlandsch Indi sche Roode Kruis, dat eenige jaren gele den onder zijn leiding is gereorganiseerd en thans tot groote activiteit is gekomen. Curacao door den heer W. H. Winkel, oud-bestuurslid van de afdeeling Cura- Cao. Voorts verwelkomde 6pr. dr. P. H. van Roojen, vertegenwoordiger van den Kon. Nationalen Bond „het Oranje Kruis". Het Roode Kruis is vandaag de gast van de afdeeling Dordrecht, aldus ver volgde spr., een afdeeling gevestigd in de oudste stad van Holland. De eeuwen door heeft zij den druk van het water weerstaan, is tegen dezen druk in ge groeid en heeft overwonnen. Dit beeld bracht spr. over op het Roode Kruis en zijn arbeid. Het Roode Kruis, geboren te midden van oorlogsgeweld en oorlogsleed, be stemd om wonden te heelen en, waar mo gelijk, te voorkomen, is door alle tijden heen in zijn groei belemmerd door den druk van geweld. Geweld in velerlei vorm, maar dat steeds zal blijven heer- schen, zoolang de boodschap van vrede op aarde door de menschheid niet is ge hoord. althans niet is begrepen. Daarom zal het Roode Kruis zijn wortels moeten slaan in de diepte, in de harten der menschen, door steeds en steeds opnieuw in en door zijn arbeid te verkondigen de liefde tot den naaste. Dit zal strijd en offers vragen, veel ge duld en vooral veel liefde vergen, maar eens zal de tijd komen, dat ook de strijd van het Roode Kruis, dat niet beoogt te heerschen, maar de strijdende, lijdende menschheid te dienen, de overwinning zal behalen en dan zal het ontdekken hoe de druk van den steen het geholpen heeft, om de diepte te vinden en door de diepte de hoogte. Gelouterd door dezen strijd, zullen zijn vruchten zijn die van den eeuwi gen vrede, een vrede die niet van beneden maar van boven, van God komt Vervolgens bracht de secretaris-gene raal, mr. dr. F. W. Donker Curtius, na mens het hoofdbestuur verslag uit van de verrichtingen en den toestand van het Roode Kruis over 1938. Nadat vervolgens de huishoudelijke agenda was afgehandeld, werden de le den van het hoofdbestuur en de in deze vergadering bijeengekomen afgevaardig den van de afdeel ingen officieel ten stad- huize ontvangen. De burgemeester van Dordrecht, de heer J. Bleeker. heette de aanwezigen namens het gemeentebe stuur welkom. Gaarne zou ik mijn „welkom in Dordt" zijn begonnen met het voor officieele ontvangsten van het Roode Kruis sedert jaren traditioneel geworden „Koninklijke Hoogheid", aldus de burgemeester. Toch. dames en heeren, wil ik in dit verband niet spreken van een „teleurstelling", omdat immers de omstandigheden, welke voor Hare Koninklijke Hoogheid een beletsel vormen naar hier te komen, voor Haar, voor ons volk een reden van zoo groote blijdschap zijn, dat elk ge voel van teleurstelling op den ach tergrond wordt gedrongen. Het is ons goed, u in ons midden te hebben. Spr. hoopte, dat het genoegen wederkeerig mocht zijn en dat de gas ten eenige prettige uren mochten door. brengen in de goede oude Merwestad. Mr. W. J. baron van Lynden beant woordde den burgemeester, waarbij hij wees op het oude stapelrecht der stad. Het Roode Kruis heeft gemeend, zich aan het oude stapelrecht te moeten on derwerpen en heeft vandaag alhier zijn lading gelost, met opdracht aan zijn af deeling Dordrecht, de lading op te slaan en ter hoogste markt te verkoopen. Spr. eindigde met den wensch, dat Dordrecht, de aloude Merwestad en thans de stad, die door de allernieuw ste brug aan het Noorden en het Zuiden van ons vaderland is verhonden, moge toenemen in bloei en groei en dat zij steeds in vrede bevestigd moge worden. 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. - H. M. de Koningin heeft vanmid dag omstreeks half zes den minis ter van staat, vice-president van den Raad van State jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, en van avond omstreeks acht uur den voorzitter der Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. J. R. H- van Schaik, op den Ruigenhoek ont vangen. Brandstichting door het Iersche Republikein- sche Leger? LIVERPOOL, 7 Juli (ANP) - Aan boord van-het Nederlandsche schip „Tapanoeli" van de Rotter damsche Lloyd is tweemaal brand uitgebroken. De eerste brand brak uit in het voorste ruim en werd spoedig gebluscht, doch een ha'.f uur later brak brand uit in een der andere ruimen en deze nam groo- ter omvang aan. De brandweer werd ernstig gehinderd door de groote rookwolken, welke opste gen uit de brandende lading copra, zoodat met gasmaskers moest worden gewerkt. Hét is mogelijk, dat het ruim on der water moet worden gezet om de vlammen te blusschen. doch tot nu toe is men nog niet hiertoe over gegaan. omdat het water de lading tapioca zal doen opzwellen, waar door gevaar zal ontstaan dat de scheepswand zal barsten. De politie stelt een diepgaand on derzoek in, aangezien het vermoe den bestaat, dat de brand is veroor zaakt door brandstichting door het Iersche Republikeinsche leger. ZELDZAAM JUBILEUM IN DE MAKELAARS WERELD AMSTERDAM, 6 Juli. Een zeldzaam jubileum zal a.s. Zondag 9 Juli in de makelaarswereld gevierd worden. Op dien dag zal n.l. de 83-jarige heer W. J. C. van Slingerland te Naarden den dag herdenken, waarop hij voor zestig jaar tot makelaar in roerende goederen werd benoemd. Het Wimbledon tournooi LONDEN, 6 Juli (A.N.P.) Na de hitte van de laatste dagen regende het vandaag te Wimbledon, zoodat de wedstrijden twee uur later begon nen. dan bepaald was. Op het centre court werden natuurlijk de twee halve eindstrijden van het dames enkelspel gespeeld. Kay Stammers, die nog nooit verder kwam dan de laatste acht, bereikte den eindstrijd door mevr. Fabyan in drie sets te slaan. In de eerste set leidde de Engelsche speelster met 30. doch mevr. Fabyan maakte gelijk en Kay Stammers wist, nadat het 5—5 was, de set te winnen. In de tweede set kwam de Amerikaan* sche speelster op 40. Kay behaalde nog twee games maar moest de set aan mevr. Fabyan afstaan. In de derde en laatste set was mej. Stammers in prach- tigen vorm en won met 63. De tweede halve eindstrijd was zeer merkwaardig. In twintig minuten was de partij afgeioopen en bad Alice Mar ble zich in de finale geplaatst. In de beide sets maakte mevr. Sperling niet meer dan twee slagen in elke game. Cooke en Riggs wonnen in vier sets van Borotra en Brugnon in den kwart eindstrijd v/m het heeren dubbelspel. De voornaamste uitslagen luiden: Dames enkelspel, halve eindstrijd: mej Kay Stammers (Engeland) sloeg mevr. S. Fabyan (V.S.) 7—5. 2—6, 6—3. Mej. Alice Marble (V.S.) sloeg mevr. S. Sper ling (Denemarken) 6—0. 6—0. Dames dubbelspel: derde ronde: Mej. Brown en mej. Jarvis (Engeland) sloe gen mej. Hardwick en mej. Scrivcn (En geland) 6—3. 3—6. 8—6. Kwart eindstrijd. Mej. Nicholl en mej. Nuthall (Engelandï sloegen mej. Brown en mej. Jarvis (Engeland) 6—2. 62. Mej. Jacobs (V.S.) en mei. Yorke (Enge land) sloegen mej. E. L'imb en mej. A. Lumb (Engeland) 60. C1. Heeren dubbelspel, kwart eindstrijd: Hare en Wilde (Engeland) sloegen Mitic en Puncec (Zuidslavië) 6—1. 6—1. 7—5. Cooke en Riggs (V.S.) sloegen Borotra en Brugnon (Frankrijk) 64, 3—6, 6—2, 6—3. Gemengd dubbelspel: Kwart eindstrijd Geelhand en mevr. de Meulemeester (België) sloegen Boussus en mevr. Hen- rotin (Frankrijk) 6-4. 1-6, 6—3. LAWNTENWS Wederom door fraai weer begun stigd werden gisteren de wedstrij den voor het Bilthoven-tournooi voortgezet. Over het geheel genomen zijn de bereikte resultaten normaal te noemen. A-Tournooi Heeren-enkelspel: le ronde: F. v. Putten si. dr. M. Brouwer 61 64; W J. Oude geest sl. H. Schütte 6—0 6—4; H. W. G. Ras sl. R. v. Spankeren 62 26 62; C. J. Boegheim sl. J. A. Key 61 64; A. J. G. Verburg sl. J. P. R. Geill 6—0 6—0; J. G. A. de Jong sl. R. J. Voetelink 36 60 62; dr. Westerhuis sl. L. P. Akkerdjjk 6— 61; P. Cesar sl. J. v. d. Akker 62 63. Heeren-dnbbelspel. le ronde: A. J. G. Vefburg en D. B. Streefkerk sl. R. v. Span keren en J. A. Key 68 62; C. J. Boeg heim en P. Cesar sl. W. v. Geer en J. P. R. Geill 6—2 6—2; N. Kloots Jr. en H. W. G- Ras sl. M. Paré en P. v. Geer 86 60. Dames-dubbelspel, lo ronde: Mej. I. Kiek en mej. B. Thonus sl. mej. G. Sevenhuysen en mej. J. Cramerus 36 63 61. Gemengd-dubbelspel, le ronde: Mevr. R. Pannekoek en N. Paré sl. mevr. G. Hoek stra en C. Bianchie 36 62 62; mevr. T. Wolsak en N. Kloots Jr. sl. mej. B. Tho nus en R. J. Voetelink 63 68 63; mej. J. Cramerus en A. J. G. Verburg sl. mej. C. Pastoor en P. v. Geer 62 75. B-Tournooi Heeren-enkelspel le ronde: Dr. H. Soham- hardt sl. H. Vreedenberg 26 60 68; J. P. R. Geill sl. A. Vos 6—2 5—7 6—1; N. v. d Smitt sl. M. G. Pannekoek 63 36 62; jhr. P. J. v. Swinderen sl. W. J. Oude geest 63 26 62 2e ronde: J. Bonnet sl. R. v Spankeren 46 7—5 60; P. v. Geer sl. E. v. Wierin- gen 64 6—1. Dames-enkelspel: le ronde: Mej. C. Pastor sl. mej. E. Haagen Smit 86 6—4; mej. M. C. Vriesendorp sl, mej. L. Hendriks 64 6—0; mevr. C. Vorstman sl. mevr. G. Hoek stra 75 64; mej. L. v. Hoorn sl. mej. M. A. G. Verloop 60 61; mej. J Cramerus sl. mej. F. Moens 6—8 9—7 6—3. 2e ronde: Mej. M. C. Vriezendorp sl mevr H v. 'd. Ltfke 64 6—4; mej. G. J. Seven- huyzen sl. mej. A. Cankrien 61 62, Burgemeester Oud schetst in de Rotterdamsche raadsvergadering de groote verdiensten van den ontslapene BOTTERDAM, 6 Juli. Op de be- graafplaats Crooswjjk is hedenmiddag de teraardebestelling geschied van dr. A. R. Zimmerman, den oud-burgemees ter van Rotterdam, die Zondagmiddag te Velp op 70-jarigen leeftijd is overle den. De begrafenis was een eenvoudige, maar niettemin indrukwekkende plech tigheid. Op verzoek van den overledene waren er geen bloemen en werden er ook geen toespraken gehouden. Velen hadden zich echter opgemaakt om dr. Zimmerman de laatste eer te bewijzen. Aanwezig waren o.a. de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Ond, tevens als voorzitter van de vereeniging van bur gemeesters en secretarissen in Zuid- Holland met de wethouders A. B. de Zeeuw, en J. Brautigam, de burgemees ters van Den Haag mr. S. J. R. de Mon- chy, de burgemeester van Dordrecht, de heer J. Bleeker, de burgemeester van Nieuwerkerk a.d. IJssel, de heer F. Jas, en de waarnemend commissaris van Rotterdam te Hoek van Holland, C. F. Jas, Voorts vele raadsleden en oud- raadsleden, hoofdambtenaren en ambte naren, in functie of in "ruste, vertegen woordigers van groote bedrijven en ban ken, de magistratuur, de Handelshooge- school en de studenten. In de kapel, waar de lijkbaar werd neergezet, sprak alleen ds. A. F. Krul, em. predikant van de Nederlandsch Her vormde gemeente Rotterdam en vriend van dr. Zimmerman. Hij schetste den overledene als een groote figuur, wiens daden eerst over jaren beoordeeld moe ten worden. Ds. Krul sprak ook meer persoonlijke woorden en herinnerde daarbij aan den godsdienstzin van dr. Zimmerman, die de beteekenis van de woorden uit den Bijbel, zonde en genade, leerde verstaan. Aan den groeve dankte een familie lid voor de bewezen eer. Herdenking in Rotter dams raad Bij den aanvang van de vanmiddag te Rotterdam gehouden raadsvergadering heeft de burgemeester mr. P. J. Oud, den juist te voren begraven oud-burge meester Zimmerman herdacht. Hij her innerde aan diens krachtige figuur en aan de belangrijke werken, die, aan zijn persoonlijk initiatief ontsproten, tot stand zijn gekomen of ter hand zijn ge nomen. o.a. het raadhuis. Dr. Zimmerman was een man met breeden blik die een eigen stempel heeft gedrukt op zijn bestuursperiode en die steeds heeft gestreefd naar de verwezen lijking van zijn ideaal om Rotterdam te maken tot een goede werk- en woon stad. Toen dr. Zimmerman in 1923 zijn ambt van burgemeester neerlegde tot aanvaarding van de functie van hooge commissaris van den Volkenbond in Oostenrijk, kon hij terugzien op een pe riode, waarin hem, als gevolg van de tijdsomstandigheden, moeilijkheden wel niet zijn bespaard, doch waarin hij veel voor Rotterdam heeft kunnen bereiken. De tot stand gekomen werken zullen tot in de verre toekomst getuigenis afleggen van de stuwkracht en het streven van den man, die zich tot taak had gesteld Rotterdam groot te maken. De naam Zimmerman zal nauw en in dankbare herinnering aan de geschiedenis van Rotterdam verbonden blijven. Staande hoorde de raad deze toe spraak aan. Bezichtiging van de Zuiderzeewerken LEMMER, 6 Juli. Tijdens zijn be zoek aan de Zuiderzeewerken heeft de Duitsche minister van economische za ken, dr. Funk ook te Lemmer vertoefd. De minister, die o.a. vergezeld was van zijn echtgenoote, den dé'missionairen minister van waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, den directeur-gene raal der Zuiderzeewhken, ir. W. J. P. de Blocq van Kuffeler, den Duitschen ge zant graaf J. von Zech Burkersroda en dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid, kwam hier omstreeks half drie aan. Het gezelschap begaf zich allereerst naar de werk'haven, waar de burgemees ter van Lemsterland, mr. M. Krijger, door ir. de Blocq van Kuffeler aan mi nister Funk en de overige personen werd voorgesteld. Nadat men het gemaal en de sluisput in oogenschouw had genomen, verlieten de bezoekers Lemmer om met de gereed liggende vaartuigen „Breezand" en „Fle- vo" welke geëscorteerd werden door een rijkspolitieboot, naar Kampen te varen. Uit het congres van den Ned. Aannemers- en patroons bond voor de bouw bedrijven in Neder land ROTTERDAM, 6 Juli. Het twee- daagsche congres van den Neder- landschen Aannemers- en Patroons bond voor de bouwbedrijven in Ne derland, dat in de Doelenzaal te Rot terdam wordt gehouden, is vanoch tend met de behandeling van de voorstellen van den beschrijvings brief voortgezet. De vergadering onderstreepte de mee ning van de Rotterdamsche afdeeling, dat de calculatie-bureaux een gevaar zijn voor den te goeder trouw zijnden afnemer, daar op de door deze bureaux verkrijgbaar gestelde begrootingsstaten meermalen grove onjuistheden voorko men. Rotterdam stelde het hoofdbestuur voor de aankondigingen van deze cal culatiebureaux niet meer in „De Aan nemer" te plaatsen. Ook werd in principe een voorstel aangenomen om de wijze van samen stelling van het hoofdbestuur en het dagelijksch bestuur te veranderen in dien zin, dat de belangrijkste groepee ringen uit het bouwbedrijf voortaan in een zekere evenredigheid vertegenwoor digd zullen zijn, hetgeen waarschijnlijk een uitbreiding van het bestuur mede zal brengen. Voor de verwezenlijking van dit plan is een kleine statutenwij ziging noodzakelijk. Het bestuur zal op de eerstkomende vergadering deze sta tutenwijziging aanhangig maken. Tenslotte is nog de verhouding tus schen den N.A.P.B. en de Vereeniging van Wegenbouwers besproken. In verband met het bezoek, dat de congressisten 's middags aan de Maas- tunnehverken brachten, waaraan tevens een rondvaart door de havens verbonden was, heeft ir. J. P. van Bruggen na af loop der vergadering een causerie ge houden over deze werken, waarbij ook lantaarnplaatjes werden vertoond. Viruly volbrengt deze vlucht met de „Gier". Moderne Phileas Fogg te Athene uitgestapt Reis om de wereld in twintig dagen AMSTERDAM, 6 Juli. 'Hedenmiddag keerde uit Ba tavia op Schiphol terug het K.L.M.-vliegtuig „Gier", be stuurd door gezagvoerder A. Viruly, die eenige weken gele den met dit toestel voor de 750ste Indiëvlucht van Schip hol vertrok en thans eveneens met de „Gier" de 750ste re tourvlucht voltooide. Aan boord bevonden zich bij aankomst te Amsterdam o.a. zes alleen-reizende dames, een ongekend hoog aantal, zoo als zelden in de Indische vliegtuigen voorkomt. Bovendien had tot Athene de Ameri- kaansche heer Lee de reis meegemaakt, als onderdeel van een poging om In een twintigdal dagen, een reis om de wereld te maken met de gewone bestaande com- mercieele ludhtlijnen, een mogelijkheid, die is ontstaan sedert eenige weken ge leden de Amerikaansche Clipperdienst over den Atlantischen Oceaan is ge opend. De heer Lee had per vliegtuig door de Vereenigde Staten gevlogen. Doch was vervolgens met de China Clipper over gestoken naar Hongkong, vandaar met de bestaande luchtlijnen naar Neder landsch Indië en per K.L.M. naar Euro pa, waar hij aanvankelijk vandaag tot Schiphol had willen vliegen. Bil nader inzien was hem echter te Athene geble ken, dat hij heter daar een der Engel sche vliegbooten van Imperial Airways kon nemen naar Marseille om daar aan sluiting te krijgen op den Amerikaan- schen Trans-Atlantischen clipper, die van Marseille naar New York vertrekt VERDUISTERING VAN 55.000 GULDEN HAARLEM, 6 Juli. De recherche alhier heeft vandaag in zijn woning te Zandvoort den 67-jarigen heer C. E. H. van H., directeur van de verzekerings maatschappij „Spaarhuis" in liquidatie, aan de Gedempte Oude Gracht, alhier aangehouden. Een van wege de Verzekeringskamer ingestelde controle had aan het licht gebracht, dat er in de boeken van deze maatschappij was geknoeid en bij het riaar aanleiding hiervan ter hand ge nomen onderzoek, bleek, dat de direc teur zich reeds eenige jaren lang be? langrijke bedragen uit de kas had toe- geëingend. In totaal had hij een bedrag van 55.000 gulden verduisterd. Hiervan is-slechts 1800 gulden en een auto over. Dit bedrag en de wagen zijn in beslag genomen. De directeur is naar Haar lem overgebracht. Bij zijn verhoor heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Van H. i6 in bewaring gesteld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6