AMERIKA 1 1in de branding OP REIS: Sportmantels en Tailleurs DE WIT-ZW ARTIEST Een onafhankelijk werker van de wereld IV PER AUTOPED stalen twee jongens een handtasch Ds. E. SCHOUTEN OM TE KAMPEEREN is een vergunning noodig W erkt met Macht reikt examenprijs uit Onze postfanfare wint derden prijs Wielrijdster werd door auto gegrepen GARNIZOEN Nederlandsche sleepbooten aan het werk VOOR DE VROUW H RTSCH DAGBLAD 1 A een gezellige logeerpartij bij de fa- j\ milie Stauber verzeilde ik weer in 't ruime geriefelijke fJ.M.C.A.-hotel (IJ.M.CA. Christelijke Jonge Mannen Associatie) in de 57ste straat vlakbij Co lumbus op een zuil, die smachtend keek in deze heete Septemberdagen naar Pabst- bierpaleis aan den overkant van het naar liem genoemde plein, 't Zwermde er altijd van negerkindertjes, die vroolijk 't gevaar lijke plein overrenden uit hun 59ste straat naar de vrij staande schommelende rots blokken in het Central Park. Daarop koes terden zij zich in de zon en de volgende dagen lag ik ook dikwijls op zoo'n groo- ten steen te mijmeren, want werk kwam er niet. Eenmaal stond ik een uur in een rij sollicitanten, doch wachten was mijn natuur niet. De dagen gingen anders snel genoeg, want in het IJ.M.C.A.-gebouw wa ren zwembassins, groote gymnastiekzalen en 't zat vol met jonge mannen buiten werk. Daar ontmoette ik weer oude kennis sen, twee Zwitsers, een opstandige Ier, Logan, en een flegmatieke, groote Duit- scher, Mayer en van tijd tot werd ons gezelschap opgevroolijkt door een tur bulente jonge Rus uit Petersburg, waar hij eens gegeeseld was met den knoet. De Zwitsers werkten op „cut-pay" ge sneden salaris in een Handelshuis. Mayer was chef pijpenkoppensorteerder geweest, maar daar de menschen in de zen tijd alleen maar goedkoopere pijpen kochten, had Mayer's importeur beslo ten alles maar als derde soort te verkoo- pen. Mayer besloot daarom voor den winter maar naar huis toe te gaan; er gens bij Karlsruhe en nu zal hij wel lang rusten ergens bij de Marne. Hij kwam nooit terug. Logan, de Ier was ook turbulent en met vurige koolzwarte oogen kon hij hel, hemel en aarde bij elkaar vloeken. Geen wonder ook. Logan was helper geweest van een importeur van oude schilderijen. Geen mensch kocht ze meer, en zoo kwam 't dat Lo gan geen „job" had en zijn baas zat vast aan een zware huur, een berg schulden, oninbare vorderingen en een partijtje stoffige oude meesters. En Logan? Hij stofte ze af zonder be taling,. want Logan was een I. W. W. (spreek uit een ;ai dabl. joe d'abl. joe) een onafhankelijk werker van de wereld, een vervaarlijk wereldhervormer. Als Logan 's avonds op een onzer kamers zijn theorieën „spoot" ons onderspoot dan schreeuwde de Rus, die in opge wonden toestand slecht Engelsch sprak talk - talk - talk - praatjes, praatjes, praatjes. Eenmaal gooide hij ineens nij dig zijn jas en vest uit. trok zich zijn hemd over 't hoofd en danste schreeu wend vóór ons, met zijn rug naar ons toe en riep: Look - look - look - kijk, kijk, kijk. We moesten dan zijn knoetstricmen Men, die hij als revolutionnair student in 1905 in Petersburg had toegedeeld ge kregen. Kon Logan daar tegen op? De flegmatieke Mayer, nu aan de Marne, zei dan zoo rustig: „Trek je hemd maar weer aan, Roeski, want wc gaan een stukje eten? Dan trokken we naar een eetgelegen heid in de 58ste straat, waar we allen een groote kom soep of een bord eten van de toonbank haalden met eetgerei en dan zetten we ons als een rij mus- schen naast elkaar in stoelen langs den wand. Dat waren merkwaardige stoelen. Ze hadden aan één kant maar een leu ning, een heel brecde armleuning, die '.evens als tafeltje diende. De Rus schrokte, de Ier at verbeten, Mayer gaf tandwaterbrengende beschrijvingen van ..noedels". Een der Zwitsers, de „Herr" noemden wij hem, at met lange tanden •n zijn landgenoot bromde, dat hij 't wel >p zou eten. Dan at de „Ilerr' weer, want Ie Herr wou alleen maar toonen, dat lit een gelegenheid beneden zijn stand was. Over 't goedkoope én voedzame eten praatte hij niet en dat paste ons.1 werkloozcn in een vreemd land. Bij een dier maaltijden maakte Logan aanmer king op de krabben en hij besloot ze zelf te gaan vangen, volgende dag in 1 Brooklyn. Ik mocht mee. want ik kwam van een visschersdorp, dus moest ik wel- wat. van krabbenvissclien weten. Krabhen vingen we niet. maar ik had Ten mooie dag in l' najaar in een exquis 1 heuvelland met uitzicht over den Atlan- tischen Oceaan en over de Hudson-baai, want Brooklyn ligt op een groot eiland, Long Island. Ik besloot daar te gaan wonen. Logan, ijverig onafhankelijk wer ker van de wereld (I.W.W.) overgoot mij met zijn theorieën en legde mij in kernachtige bewoordingen de Atneri- kaansche politiek uil„Twee gespecia liseerde benden politiekers, de Demo craten en de Republikeinen vochten om de staatsmacht, om een vet baantje De hoofdofficieren hadden een stel onder officieren en die deden mee tegen direr te en latere betaling en die moesten oen leger tormeeren van kiezers. Deze werf agenten maakten dan een ..nlatform" op, een mooi woord voor een politieke snoep tafel. Met al dat lekkers zon 't volk be loond worden, als dc uitstallende !;»ude aan de macht kwam. Ju «int was me <»e<i machtige machinerie, zooals Tammanv- hall. met 7.ijn s^araren-kauwende ploer ten. F.n nou was Wjicon aan de macht enne. onmachtige professor nrmzaliee rchoolnipester soeelbal van de bende hooMr>„ ftjf» r|„ verdeel en. Ieder wil nu zijn belooning, een vet. makkelijk baant ie. opdrachten van gouvernementswege T.osan schil derde de nood van duizenden gezinnen, waarvan de vaders op straat waren ge zet, waarvan vaders bedrijven waarde loos werden gemaakt, omdat ze op 't verkeerde paard hadden gewed. „Wat," schreeuwtje Logan, „de corruptie hier gaat zoover, dat ze zelfs dingen waarde loos maken, uit spijt en bendezucht. Daar heb je de pneumatische postver binding tusschen Brooklyn en New York. De brieven vliegen als een wervelwind door de buizen naar hun bestemming en die zijn nu vervangen door de oude post koets] es en die rijen weer de hooge Brooklyn Brdg op, hell and heaven, en je zult eens zien wat een slapte er nog meer komt in de bedrijven. Dat is altijd zoo bij verandering van „administration" (bewind). Maar ik wacht 't niet af, ik wandel naar Mexico". Eenige weken later zwierf Logan lustig langs 's heeren wegen naar 't warme Zuiden, want de winter was op komst. Misschien is hij reeds te pletter gevallen uit 't onderstel van een soort donderenden goederenwagen, waarmede hij zijn laat- sten vrijen gestolen rit maakte. Logans politiek discours waarschuwde mij voor zichtig te zijn met mijn geld, Brooklyn beviel mij, d.w.z. Bay Ridge (de Baai- lcam) en ik besloot er een huis te huren, als ik een paar lui kon vinden om samen te wonenDe Rus had geen zin, maar de twee Zwitsers wel, nadat wij er een mooien Zondag hadden doorgebracht. Lo gan lachte ons uit. „Mannen huishouden dat loopt mis" De Herr, Carl en ik huurden een flat. kochten ieder een bed, samen een broodtrommel, een theepot en wat gerei met een tafel en drie stoelen, 't Huishouden was klaar. Als iemand van ons dacht, en dat was zelden, dat er te veel rommel was, ruimen we op en klaar waren we. Denkt nu niet dat onze flat ongezellig was. De vloeren waren hardhout, wat men parket zou kunnen noemen. Dat. is in Amerika normaal, evenals goede vaste kasten en een vas,t buffet, een z.g. dres ser. Zoo'n huis bevat vaste kachels en kooktoestellen en waschtafels. Lampen zijn aanwezig en onze voorgangers had den de gordijnen laten hangen. We wa ren beste maatjes met de „janitor", dat is de huisbewaarder, een Italiaan, die wel eens als vierde man een spelletje met ons kwam kaarten. Hij was de baas van den kelder, waarin de „dumb waiters" de stomme kelners uit kwamen, een soort liftjes om boodschap pen op en neer te sturen, voor iedere flat een. 't Vuil gooide men in een pijp, die in de kelder uitkwam. Dat heette een „shoot". De Amerikaan gooit veel weg wat een Europeaan weer oppikt en zoo was er veel bruikbaars in dien kel der, als pannen en pannekoekepannen wat ons te pas kwam. Ik excelleerde in 't gereed maken van Zondagmorgen-ont bijten, waarbij, boter, veel boter, veel eieren en de pannekoekspan een grooten rol s.peelden en echte waterkookkoffie. We hadden 't best op deze 4de Avenue in Brooklyn, Bay Ridge en op de 3de Avenue, in de Italianenbuurt, deed ik iederen dag onze inkoopen, vleesch, brood, boter. Op hoeveelheid en variatie hadden we geen kijk. Zoo kwam Carl een dag thuis met een kalkoen van iyet geringe proporties. Op moest hij en óp ging hij. want geld vermorsen deden we niet. 's Avonds scharrelden we dikwijls door New York en dan kwamen we sa men met onzen Rus in ,'t groote Duit- sche Bierhuis op de Broadway. Een avond trof ik niemand; de Zwitsers had den moeten overwerken. Ik slenterde daarom wat langs Broadway en stond te kijken voor de New York Herald, een groot blad. naar de reusachtige draaiende per sen en daar verscheen mij vrouwe Fortuna in den vorm van een mage- ren Zweedschen ingenieur in zijn hemdsmouwen en een groene klep over zijn oogen. „Hallo, Djaan, boy, come inside, kom binnen, oude jongen". Daar stond mijn vriend, de „square-head" (het vierkante hoofd). Een Zweed heette nu eenmaal een square-head in New-York. Deze Zweed, Herbert, was een expert op 't gebied van fabrieken, gedreven door water-turbines, „hydro-plants" en hij was als ik, door de paniek, uit een „job maar hij had 't getrof fen hij was nu 's avonds black and white artist, zwart en wit- artist bij de New York Herald. Hij toonde mij zijn vuile werkkamer en daar penseelde hij met vaardige hand met dikke zwarte en witte verf portretten bij om er beter clichés van te kunnen maken voor de courant. Van society-dames maakte hij gladde enge len en uit moordenaressen-oogen vloei de 't vurige gif, zoodia „de artiest'' met ze klaar was. Dan gooide hij ze achte loos in een „shoot", een pijp en de lucht zoog ze met een floep naar de plaats voor verdere bewerking. I-Iij was druk bezig en ik snuffelde in een technisch tijdschrift dat er lag. Opeens werd ik spinnijdig. Een slimmerik had eindelijk zoo maar de quadratuur van den cirkel opgelost, bijna, schreef hij er veront schuldigend bij voor zooveel geleerdheid. Ik greep pen en inkt en papier en schreef in razend lempo den redacteur verkort en met uitlating van wiskun dige dingen ongeveer als volgt: Mijnheer de redacteur. Met klimmende verbazing las ik in uw Had do verhandeling, wat de schrijver noemt, de „oplossing" van de kwadra tuur van den cirkel en dat onder een wetenschappelijk mom. De suffert die bet schreef neem ik dit niet kwalijk, maar l', l" moest beter weten. U moest weten dal Hippias van Elis al een half duizend jaar voor Christus getracht hoeft dit vraagstuk wetenschappelijk en wiskundig op te lossen. Met is hem mis lukt en in de vorige eeuw reeds bewees Lindeman op onomsfooteiiike wijze dat leze constructie onmogelijk was. Nog maals. d»en „boob" duid ik dit niet euvel, maar gaarne zou ik van 1' weten wat n gemankeerd heeft toen U dit stuk ter perse stuurde? Hoogachtend. Dit nog ongeteekende epistel ('t was veel scherper en wiskundig ter zake), rijkte ik mijn vriend den square-head. Hij las 't, greep 't tijdschrift, grinnikte MAAwme io JWW 1939 r EDEN is te Amersfoort en omgeving de nationale viilkamn 1939. georganiseerd door hel Nederlandse/I Olym- pisch Comité, welke geheel zal staan in het teeken der Olympische Spelen, aangevangen. Tijdens het hand- granaatwerpen. 2de luitenant j. van Eisen van de infanterie gooit. vroolijk, vroeg mijn adres, penseelde dit in zwart op mijn verhandeling, schreef een enveloppe en wierp 't toen in een dier geheimzinnige shoots". Floep zei dat ding en op dat moment raakte vrouw Fortuna mij aan met een harer machtige vleugels. Ik voelde het liet was een tik ik schoot uit mijn koers langs een nieuwe belangwekkende baan, belangwekkend door de dingen die ik daarlangs zag gebeuren en die mede werkten het aspect van Europa totaal te veranderen. Ik acht het zelfs moge lijk dat er in Amerika in de volgende decade nog drastischer dingen kunnen gebeuren, dan tusschen 1914 en 1918. die 't aspect van heel de wereld doen ver anderen. Hierover later, 't Eind van den avond was glorieus. In 't Duitsclie Bierhuis troffen de Zweed en ik de twee Zwitsers, de oudste zoon van de familie Stauber, Bill en de opgewonden Rus. Bill Stauber en Herbert de Zweed had den nog nooit zijn gegeeselden rug ge zien en de Rus wilde dat met alle ge weld vertoonen, omzittende deftige Duit- sche papa's met baarden ten spijt en in dat stampvolle kneiplokaal. Over wat vrouw Fortuna met mij uit haalde den volgenden keer. LT kent haar grillen. JAN SPAANDER STADSNIkl WS R heeft zich gisteren in onze stad een eigenaardig berovingsgeval voorgedaan. Een meisje, afkomstig uit Bussum, wilde in den Plantsoengor del een foto maken. Alvorens hiertoe over te gaan, legde zij haar handtasch even op een bank in de nabijheid. Zij meende dit veilig te kunnen doen, want behalve een tweetal jongens op een autoped was het daar op dit tijd stip volkomen verlaten. Zij kon niet weten, dat men tegenwoordig ook al „roofridders op een autoped" kent Toen de twee .jochies, die onge veer 12 en 8 jaar oud waren en er heel onschuldig uitzagen, voorbij de bank kwamen deed een van hen een snellen greep naar het hand- taschje. Voordat het fotografeeren- de meisje zich den diefstal had ge realiseerd, hadden de knapen zich, met medeneming van de hand tasch, per autoped uit de voeten gemaakt. Omtrent hun signalement is weinig bekend. De 12-#trige jongen had zwart haar en droeg een blouwe blouse. De verdwenen tasch is van binnen leer en bevatte, naast wat snuisterijen, een rijwielbelastingmerk en een geldsbe drag, ongeveer ter waarde van 2.50. De classis Amersfoort der Gcref. Ker ken heeft aan ds. E. Schouten, den nes tor van de predikanten van de kerk van Amersfoort op zijn verzoek om gezond heidsredenen eervol emeritaat verleend, Ds. Schouten werd geboren in 1S79 en candidaat in 1902 om 1 Maart 1903 te Numansdorp het predikambt te aan vaarden. Hij diende de kerken van Bol- Hoofddorp. Alnhon a.d. Rijn en ver bond zich 15 Mei 1927 aan de kerk van Amersfoort. De classis richtte bij monde van ds. L. v. Loon van Scherpenzeel vriendelijke woorden aan het adres van ds. Schou ten, die zelf niet tegenwoordig kon zijn on besloot dat ds. v. Loon en ds. M Post van Bunschoten namens de classis hem een bezoek zouden brengen. Namens deputatcn ad art. 49 K.O sprak ds. K. v. d. Veen van Maarssen een vriendelijk woord jegens den schri ftenden predikant. BURGERLIJKE STAND 10 Jrill '39 GEBOREN: Elbert Hendrikus zoon van Gerhard peter Wilhelm I.amcrs en Hendrik a Elberdina van Keulen: Ge rard Peter Wilhelm, zoon van Gerhard Peter Wilhelm Lamers en Hendrika El berdina van Keulen. OVERLEDIJN. Angeliet Hagenlbeuk, oud 73 jaar. wed. van Gerardus Vee- nendaal; Jacoba de Kleine, oud 66 jaar, wed. van Jacob Flink. GRAND-TH44TRE Van Vrijdag 7 t.in. Donderdag 13 Juli, vertooning van do film ,,'t Zit in de lucht". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. lederen middag mstir.éc om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 u. n.m, CITY THEATER. - Vanaf Vrijdag vertoo ning van de films „De zoon van Fran kenstein" en „Meisje voor dag ca nacht." Voorstellingen: Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur. Zaterdag en Woensdag matinée om 2,30 uur. Zaterdag 6 uur en 8.30 uur. Overige avonden: 8.10 uur. REM F" V' i H'KAIKK Vern.onn* -n „De weg terug" en „Ontembare erfge naam." STERHUIS. Beekenst.laan 6. - Voor alia meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. - Wjjerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35 MUSEUM FLéHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zordag:. 's Zaterdags 10—12 en 1.30—8 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). CLUBLOKAAL SPEELTUIXVER. SOESTER- KWARTIER. Iederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst, afd. Soesterkwartier. BIRKHOVEN. 22 en 23 Juli congres Ned. Bond R.K. Leeszalen. ST. LOUIS. 22 en 23 Juli. Kaderbijeen- komst van de R.K.S.P. HOOGLAND Van 816 Juli: Lunapark Hommerson en Vermolen. Geopend 412 uur, Woens dag en Zaterdag 212 uur, Zondag 1® Juli 7—12 uur. De Nederlandsche Kampeer- kaarten Centrale ver richt goed werk Reeds eenigen tijd geleden hebben wij in ons blad gewezen op de noodza kelijkheid voor hen, die alhier willen kampeeren, om in het bezit te zijn van een daartoe strekkende vergunning. Zoo langzamerhand is het gewoonte geworden, dat deze toestemming slechts wordt verleend aan hen, die zijn aange sloten bij de Nederlandsche kampeer- kaartencentrale. Liefhebbers van kam peeren dienen zich dus in eerste instan tie tot genoemde centrale te richten. De ze wint, alvorens diploma's uit te reiken inlichtingen in omtrent het gedrag van aanvrager of aanvraagster bij de plaat selijke politieautoriteiten. Op deze wijze wordt er dus een preventieve „zuive ring" bewerkstelligd, welke slechts van goeden invloed kan zijn. In tal van plaatsen geeft de politie dan ook slechts kampeervergunningen aan hen, die over een dergelijk diploma beschikken. Naar wij vernemen zal voortaan ook door onze politie in het algemeen aan dezen stelregel de hand worden gehouden. Door de vereeniging van oud-leerlin gen van de Handelsschool te Amers foort, „Werkt met macht" is een prijs uitgeloofd voor den leerling van de Handelsschool te Amersfoort, die zijn eindexamen het beste doet. Daar de Ka mer van Koophandel een prijs heeft in gesteld voor den leerling die over het geheele vierde jaar de beste cijfers heeft gehaald, werd er bij bepaald, dat als de leerling die de K. v. Iv.-prijs haalt, ook het beste examen doet, da; dan de „Werkt met macht" prijs wordt gegeven aan den leerling, die in gun stige examencijfers op hem volgt. Zaterdagmorgen werd na den uitslag van het examen de prijs een boek werk door den voorzitter van „Werkt met macht", don beer Salomons, uitge reikt aan Joh. A. Huysman te Drie bergen. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan organiseerde de Zwolsche Post- harmonie een groot muziekfeest. Hier aan was ook een marschwedstrijd ver bonden, waarin de Amersfoortschc postfanfare, onder leiding van haar di recteur Ferd. de Goev, als derde ein digde. De eerste en tweede prijs werd respectievelijk gewonnen door de af- deelingen uit Hilversum en Hattem. De Haarlemsche mannen van de post won nen den vierden prijs. Op de Kamp. ter hoogte van de Co- ninckstraat, gebeurdo vanmorgen een ongeluk, dat geen ernstige gevolgen met zich bracht. Een wielrijdster, mej v. E.. die uit de richting stad genaderd was, werd gegrepen door een tegemoet komende auto. waardoor zij tegen den grond sloeg. Nadat men haar in een naburig huis wat op haar verhaal had doen komen, bleek zij haar weg onge deerd te Vunnpn vervolgpn. Hel rijwiel had door de botsing nogal schade opgc loopon ErCAMEHNTEUWS Onze stadgenoot?, mej, M. Nyborg Haagde voor hel loelatingsexamen aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Aan de door ons gepubliceerde lijst van hen die slaagden voor het toela tingsexamen tot het van Oldenbarne- veltgymnasium, ontbraken nog de na men G. D. Steinebach en J. G. C. Rijper. binnenland De wachtmeester cap. G. Arends van het le Eskadron 1 R.H. wordt met in gang van heden toegelaten tot oplei ding voor militair vlieger. Hij wordt gedirigeerd op Soesterberg. Aan de wachtmeesters K. J. Wort- man en A. Slam van het le Regiment Huzaren wordt respectievelijk op 11 Juli a.s. en 1 Juni jl. (met terugwer kende kracht) het onderscheidingstee- ken toegekend voor zes jaren dienst. De korporaal C. Bonestroo van het le Eskadron le Regiment Huzaren wordt alsnog aangewezen om opgeleid te wor den tot vrijwillig wachtmeester. Hij wordt met. ingang van 12 Juli a.s. ge detacheerd bij het 3e Regiment Huza ren te 's-Gravenhage. Wachtmeester D. Nagelkerke wordt met ingang van 1 Juli a.s. aangesteld tot fourier bij het 2e Eskadron van het le Regiment Huzaren. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 70 gr. F., 21 gr. C. ROTTERDAM, 8 Juli. De Neder- landsehe motorsleepbooten „Zwarte Zee" en ..Thames" van L. Smit en Co s internationale sleepdienst zijn 5 de zer Gibraltar gepasseerd met het 31.000 tons droogdok op sleeptouw, dat voor de Engclsche admiraliteit van Portsmouth naar Alexandrië wordt gesleept. De sleepboot „Witte Zee" vaart mede in convooi om in noodgevallen te kunnen assisteeren. Het vervoer van het dok heeft tot nu toe een normaal verloop. Aan boord fce- vindt zich een 58 man sterke bemWi- ning, waarvan 12 Hollanders en 45 En- gelechen, onder commando van kapi tein J. C. de Baar. Als een bijzonderheid kan worden ver meld, dat het dok zeer comfortabel is ingericht voor deze reis en voorzien is van een aantal badkamers, electriech licht, stroomend water, terwijl er ook een cantine aan boord is. Voorts is er een hospitaal en een dokter met twee assistenten. Voor recreatie is er een zwembad aan gebracht, terwijl verschillende dekspe- len kunnen worden beoefend. Het ligt in de bedoeling de reis zon der onderbreking te volbrengen, daar de sleepbooten hiertoe een toereikende bunkercapaciteit hebben. (Van onze Parijsche medewerkster) PARIJS. 4 Juli ET reisseizoen begonnen. Parijs is door de ele gante Parisiennes verlaten, de Kur- en zeebadplaatsen zijn weer druk bezocht! De Haute-élégance viert hier hoogtij. Opmerkelijk is, dat de élégance der Kur- badplaatsen veel lé- gèrer is dan die der Parijsche Boulevards, doch minder négligé dan die van aan het strand. De vlotte reis mantel van het mo ment is meer geïn spireerd door den aangesloten redin gote dan door den lossen swagger. De Haute-couture lan ceert extra voor de reis ontworpen man tels uit ruige uni- wollen stof zoowel als uit lichte groote schotsche ruiten. Deze jassen worden over iiclite tailleurs gedragen. De tailleurs zijn. zooals reeds in 't voorjaar aangekon digd. favoriet, hPl klassieke zoowel al- het fantasie-taillem De stoffen, waarui' déze la a'sle ver vaardige! zijn. zijn legio en ook hierbij mag de draagster haar ideeën vrij spel laten. Zeer elegant zijn o.m. de witte man tels en witte tail leurs. De allerlaatste nouveauté is zeer flat teus: een wit wollen tailleur of mantel met marine of zwarte revers van wol of zijde. Opvallend elegant was een wit wollen tailleur met revers van satin Links: Reistaillcnrfantasie rok met biipasscnd uni-tail- leurjasje. Revers van dezelfde slof als de rok. Hoog geslo ten met 6 knoopen. Opvallend elegant is de plaatsing der zakken. Rechts: Modern wollen redingote grijs/bleu gestreept. In punten gesneden voorpand met aangeknipte zakken. Groote revers, gesloten met 3 knoopen. marine/wit noppé, waarin een bijpas sende blouse gedragen werd eveneent marine/wit noppé; blouse hoog aan den hals gesloten. DENISE

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11