Japanners verwachten einde van strijd Vele Duitschers onder de wapenen geroepen aan Mongoolsche grens „Frankrijk oogst vruchten van zijn inspanning Maandag 10 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co.Bureau: Arnhemschepoortwal 2a38e Jaargang No. 9 - MAANDAGOCHTENDBLAD MET SPORTBLAD Luchtmacht der Russen zou gebrekkig zijn De toekomstkan kalm worden afgewacht Aanmelding vóór 9 September „Danzig sleutel van Poolsche vrijheid" Manifest tegen Groot-Moefti Dr. Colijn niet geslaagd W eersgesteldheid ameksfoortsch dagblad ABONNtMtNlSPRIJS 3 -»< BE EEML ANDER PRIJS DER ADVERTENTIEN »«k "I"ker™S o»K«l»kl.«n) t OAS heli, Jen prij,. - Klein. Adverten.ién „KEITJES" bij ,ooruill>.t.lm« 1-5 r.J.U Binnenland Iranco per post per 3 maanden 2.85. Afeonderlpke nnmrner, I (105 MET MAANDAGOCHTENDBLAD 50 |t driemaal plaatsen f 1— Bewiisnpmm.r extra i 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 KAILAR, 9 Juli. (Havas). - De Japansche militaire autoriteiten hebben medegedeeld, dat volgens hun meening de strijd tusschen de troepen van Buiten-Mongolië en Mandsjoekwo over enkele dagen ten einde zal zijn. De Japansche troepen zullen dan de bruggen, welke in Juni door de Sovjet-Mon- goolsche troepen over de Khalka- rivier zijn geslagen, vernield heb ben. Ook zijn deze autoriteiten van meening, dat een nieuw offen sief uit Buiten-Mongolië niet waarschijnlijk is. De bijzondere correspondent van Havas is. evenals een aantal van zijn collega's, in de gelegenheid geweest een •tweetal Russische krijgsgevangenen te spreken. De een was een reservist uit de omgeving van Voronetz. die sedert twee maanden onder de wapenen was, en de ander was een recruut afkomstig uit de omgeving van Moskou, die sedert Sep tember j.I. te Oelan-Bator, de hoofdstad van Buiten-Mongolië, in garnizoen lag. Beiden waren op 23 Juni met een kara vaan te Nomen ham aangekomen. Deze karavaan telde 120 auto's, welke elk 15 tot 20 soldaten vervoerden. Zij werden 1 Juli door een Japansche tankafdeeling gevangen genomen op den rechteroever van de Khalka-rivier. De Japansche militaire autoriteiten hebben verder medegedeeld dat de resten van 20 Sovjet-Russische vliegtui gen zijn gevonden. De correspondent van Havas heeft zelf het wrak van een licht metalen bombardementsvliegtuig van de Sovjet-luchtmacht gevonden, van het type S.B. De meeste vliegtuigen, welke door de Japanners omlaag geschoten zijn, waren van het type 116, dat volgens de Japansche officieren een eenigszins ge wijzigde vorm is van het type, dat in het begin van den Spaanschen burgeroorlog met succes werd gebruikt. De snelheid va.n dit toestel is niet grooter dan 300 k.m. per uur. Onlan»s zijn evenwel ook jachtvliegtuigen van het type TZIvB in de lucht verschenen. Deze hebben een snelheid van 350 tot 490 k.m. per uur. Van dit type is nog geen enkel toestel omlaag geschoten. De Japansche officie ren gelooven. dat het bewapend is met een kanon. De bijzondere Reuter-cörrespondent aan het Mandsjoerijsch-Mongoolsche front te Hailar meldt: „De gevechten aan het anderhalve kilometer lange front aan de grens tusschen Mandsjoekwo en Buiten- Mongolië vinden plaats op een schaal, die doen denken aan de ge vechten van verleden jaar zomer om Tsjang Koe Feng. Algemeen gelooft men. dat dit zoogenaamde „incident" gerekt zal worden, daar, naar men zegt, versterkingen onderweg zijn van de Siberische garnizoenen. De toestand, toen ik drie dagen geleden aan het front was, aldus seint de Reu- ter-correspondent, was aldus, dat de Japanners bezit hadden genomen van de meeste Mongoolsche stellingen bij den Nomonhan-heuvel. De Japanners hebben zich meester gemaakt van verscheidene belangrijke overzetplaatsen aan de rivier doch de Mongolen houden verbeten stand bij de Westelijke bruggen beneden Nomonhan, ondanks het vuur van de Japansche kanonnen en machinege weren. Mijn algemeene indruk na twee dagen en nachten aan het front, aldus de Reu- ter-correspondent, was, dat de voorgeno men exploitatie van de vroegere Japan sche successen niet aan de verwachtin gen had beantwoord, als gevolg van de tegenaanvallen der Mongolen. Een hooge Japansche officier heeft mij verteld, dat ongeveer 60.000 man Sovjet-Russische versterkingen in den strijd geworpen zijn om het moreel der Mongolen te ver sterken, doch dit heb ik niet persoonlijk kunnen controleerens De Japanners beweren, dat zij 250 tanks buitgemaakt hebben en dat 600 Mongolen gesneuveld zijn. De comman dant van het luchtvaartdetachement hield vol. dat de berichten over de Japan sche overwinningen in de lucht juist zijn. De Russische toestellen, zoo ver klaarde hij. werden, ofschoon zij sneller waren dan enkele der Japansche machi nes, gemakkelijk buiten gevecht gesteld. Zij vliegen in te gesloten verband en ik zeg tijdens het gevecht vele onderlinge botsingen. De Japansche commandant verklaarde, dat hij de laatste veertien dagen zelf veertien Russische vliegtui gen had neergeschoten." CIANO NAAR SPANJE VERTROKKEN ROME, 9 Juli (D.N.B.). De minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, is vanmiddag van de luchtha ven Ostia naar Gaeta vertrokken, waar hij zich onmiddellijk aan boord begaf van den pantserkruiser „Eugenio de Savoia". waarmede hij naar Spanje vertrekt. Havas wijst er op, dat. de Italiaan- sche dagbladen ter gelegenheid van Ciano's vertrek schrijven, dat het in verband met Ciano's bezoek belachelijk is te spreken over het sluiten van een Italiaansch-Spaansch pact. De onder- teekening van een dergelijk diploma tiek instrument zou geen zin hebben. Beide landen hebben dezelfde ideologie en dezelfde belangen, zij volgen dezelf de politiek, een politiek van Euro- peesche orde. AMERIKAANSCH AMBASSADEUR TE DANZIG DANZIG. 9 Juli. (PAT). De Ame- rikaansche ambassadeur te Warschau, Biddle, en de secretaris van de Fransche ambassade Gauthier, hebben een nezoek van particulieren aard aan Danzig ge bracht en een onderhoud met den Pool schen commissaris-generaal Chodacki gehad. Koning Carol van Roemenië heeft in zijn slot te Boekarest het nieuwe hoofd van de kerk in Roemenië, de patriarch Nicodim Munteano die den overleden patriarch Miron Christea opvolgt in zijn ambt bevestigd De ineuwe raceboot, waarmede Hans Stuck een nieuw wereld-record wil vesti gen werd bij een brand op een werf te Berlijn-Köpenick door het vuur bescha digd. maar kon door de brandweer voor verwoesting behoed worden Bonnet wijst op vertrouwelijke en nauwe banden tusschen Engeland en Frankrijk TOULOUSE 9 Juli. (Havas). Aan een banket van de radicaal- socialistische federatie van het Zuiden, heeft de Fransche minis ter van buitenlandsche zaken, Georges Bonnet verklaard, dat het volk op schitterende wijze be antwoord heeft aan de gevraagde offers- Frankrijk oogst thans op natuurlijke wijze op diplomatiek gebied de vruchten van zijn offers en inspanningen. Wat de Fransch-Engelsche banden betreft, zeide Bonnet, dat die nog nauwer en vertrouwelijker zijn ge worden sinds het Engelsche volk het herstel van het Fransche gezien heeft, terwijl de krachtsinspanning van Frankrijk het groote offer der invoering van dienstplicht voor het Engelsche volk gemakkelijker heeft gemaakt. Ongeveer 400.000 manschappen, die nog niet gediend hebben, moeten opkomen „Niets bijzonders," zegt minister Seldte BERLIJN, 9 Juli. (Reuter). - Zaterdag zijn aanplakbiljetten verschenen, waarin een groot aan tal manschappen onder de wape nen wordt geroepen. Zij, die hier voor in aanmerking komen, zijn mannen, die tot dusverre geen dienst verricht hebben en geboren zijn in de jaren 1906, 1907, 1910 en alle jaren van 1913 tot 1920. Zij moeten zich voor keuring melden tusschen 7 Juli en 9 September. Naar schatting betreft deze op roeping ongeveer 400.000 man. Deze aanplakbiljetten vermelden slechts, dat de mannen worden opgeroe pen voor den arbeidsdienst of yoor den actieven legerdienst. Officieels kringen geven te kennen dat deze maatregel volkomen normaal is en in het geheel geen sensatie beteekent. Evenwel heeft de spoed, waarmede de mannen worden opgeroepen en het feit. dat zoovelen te- zelfder tijd moeten opkomen, de aan dacht getrokken van het publiek, dat voor de aanplakbiljetten staat en den maatregel bespreekt. De negende Sep tember, welke de laatste dag is, waarop de mannen zich kunnen melden, wordt, een mogelijk beteelcenisvollen datum geacht, welke, tevens aan het einde valt van het. partijccongres te Neurenberg. De Duitsche minister van arbeid Seldte, die te Stockholm is aangekomen om deel te nemen aan het internatio nale stedenbouwkundig congres, heeft in een interview verklaard, dat het on der de wapenen roepen van verschei dene lichtingen, dat Zaterdag in Duitschland is geschied, niets bijzonders beteekent. De meeste der opgeroepen mannen zullen gebruikt worden om te helpen bij het binnenhalen van den oogst. HITTEGOLF IN AMERIKA WASHINGTON, 9 Juli (Havas). Sinds vier dagen heerscht in de Ver- eenigde Staten een hittegolf, welke gepaard gaat met een buitengewone droogte. Er zijn reeds 47 slachtoffers. Er is een groote trek naar de stran den. Het aantal gevallen van ver drinking neemt daardoor voortdu rend toe. Sinds een jaar zijn de Fransche vriendschapsbanden met talrijke landen nauwer aangehaald. In dit verband wees Bonnet op de betrekkingen met Turkije, terwijl hij den wensch uit sprak, dat de onderhandelingen met Rusland tot een gunstig resultaat zul len voeren. Hij wees er nogmaals op, dat Frankrijk zijn wil tot uitdrukking heeft gebracht om weerstand te bieden aan gewei dsmethoden en overheer- schingspogingen. Bonnet eindigde zijn rede met de woorden; „Wij moeten zonder ophouden onze militaire macht versterken. Ieder moet op het hem toegewezen gebied zijn taak voortzetten met dezelfde moed en dezelfde energie. Ons lot hangt voor al les van ons zelf af. De sinds een jaar afgelegde weg vormt de beste getuigenis van wat eendracht en vastberadenheid van alle Fransohen vermogen." Voorts heeft Bonnet in een inter view, dat hii heeft verleend aan den Parijschen correspondent van de Sun day Times, verklaard, dat de betrekkin gen tusschen Frankrijk en Groot-Brit- tannië niet beter zouden kunnen zijn dan thans het geval is. Frankrijk en Groot-Brittannië hebben volgens den minister niet alleen den plicht de onschendbaarheid en onafhan kelijkheid van hun rijken te handhaven, zij hebben ook den plicht op de wereld een zekere mate van veiligheid te hand haven. „Het is onverdraaglijk, dat de volken iederen dag moeten .vrcezen voor de grenzen van hun grondgebied. Het is onverdraaglijk, dat zij iederen och tend moeten opstaan met vrees voor ge weld en oorlog. De inspanningen van onze diplomatie, aldus Bonnet, hébben geen andere doel dan de veiligheid der volken te handhaven en den vrede te verzekeren." Met een toespeling op de pogingen tot het sluiten van een overeenkomst met de Sovjet-Unie heeft Bonnet verklaard: „Laten wij niets veronachtzamen opdat de onderhandelingen tót een gunstig re sultaat komen en laten wij hopen dat het bij de komende besprekingen moge lijk zal zijn een gelukkige oplossing te verkrijgen." Ten aanzien van Polen herinnerde de Fransche minister aan de rede van Da- ladier van 13 April en zijn verklaring van 9 Juni. Hij voegde hieraan toe: „Frankrijk en Polen garandeeren elkander wederzijds onmiddellijk en direct tegen iedere directe of in directe bedreiging, welke hun. vitale belangen zou treffen. Polen weet, dat het niet alieen op zijn spreek woordelijk heroïsme kan rekenen, doch ook op den onvoorwaardelij- ken steun van Frankrijk en Enge land tegen iederen aanslag op zijn onafhankelijkheid en zijn rechten." Ten slotte stelde Bonnet er prijs op te verklaren, dat zoo de toestand al ern stig is. de eensgezindheid der openbare meening en de onbuigzame, vastbera denheid van Frankrijk veroorloven de toekomst met volkomen kalmte onder oogen te zien. TSJECHISCHE OUD-LUITENANT VEROORDEELD PRAAG. 9 Juli (Reuter). De Duit sche krijgsraad te Pilsen heeft een ge wezen Tsjechische luitenant tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het in het openbaar beleedigen van een Duitsch soldaat» Earl de la Warr formuleert een scherp omlijnd standpunt inzake Danzig LONDEN, 9 Juli. (Reuter). Earl de la Warr, lid van het Hoogerhuis. de pre sident van den „Board of Education", heeft in Derby een rede gehouden. De Duitsche regeering vertelt ons. aldus de Earl de la Warr. dat Danzig niet waard is om er om te vechten. Het feit is, dat tot aan de deelingen van Polen Danzig soms een Duitsche. soms een Poolsche stad was. maar nog vaker een vrije stad. zooals zij heden is. De huidige overeenkomst is daarom een regeling, welke zoowel door de geschiedenis ge rechtvaardigd is, alsook, tot voor enkele maanden, door Hitler zelf. Het is tevens een regeling, welke aan de bevolking van Danzig de volledige vrijheid gege ven heeft haar eigen bestuursvorm te kiezen. Indien derhalve oorlog om het ge- val-Danzig zou uitbreken, zou dit ge schieden omdat de Duitsche regee ring inziet, dat Danzig de sleutel is naar de Poolsche onafhankelijkheid, en dat een vrij Polen een bolwerk beteekent tegen een Duitsche over- heersching van Europa. Er zijn twee noodig om te vechten, maar ook twee om een compromis aan te gaan en een compromis is op zichzelf nutteloos, indien de eene partij zich vrij acht elk oogenblik zijn gegeven woord te kunnen breken. Onze eenige mogelijke richting is der halve standvastig te staan naast hen, wien wij ons woord gegeven hebben en duidelijk te laten uitkorpen, dat Groot- Brittannië in staat en bereid is te vech ten tegen iederen aanvaller, hoe indirect de manier van aanval ook moge zijn. en dat alleen indien en wanneer wij over tuigd zijn van den werkelijken wil naar vrede, wij eenigen hoop kunnen koeste ren op een compromis, dat in staat is den blijvenden vrede te brengen." Arabieren beschuldigen het hooge Arabische comité van wreedheden en corruptie Het Witboek aanvaardbaar LONDEN, 9 Juli (Reuter). In een manifest, dat onderteekend is door acht vroegere Arabische bevelhebbers en dat in Palestina wijd en zijd wordt ver spreid, worden beschuldigingen van wreédheden, afschuwelijke handelingen en corruptie geuit tegen het hooge Ara bische comité en de rond den Groot Moefti van Jeruzalem staande Arabi sche rebellenpartij. Het manifest, waarvan de tekst ge publiceerd wordt door het ministerie van koloniën, beweert, dat de daden van het hooge Arabische comité geleid werden door persoonlijke beweegrede denen, dat de leden er naar streven eenige buitenlandsche belangen te die nen tegen een vaste belooning, dat het comité het Witboek heeft verworpen omdat de Moefti verhinderd werd Pale stina binnen te komen, dat de leiders van den opstand het plan hadden voor aanstaande Arabieren en ware patriot ten te vermoorden ter voldoening aan hun gevoel van wraak en persoonlijken haat, dat de Moefti minstens twee mil- lioen pond sterling heeft opgehaald om den nood in Palestina te lenigen, maar dat, niemand hiervan een piaster gezien heeft, terwijl de trawanten van den Moefti, waaronder vele roovers en moor denaars, een weeldeleven leiden. Het manifest zegt voorts, dat de meerder heid der Arabieren het volkomen eens zijn, dat, het Witboek een goede basis vormt voor de verwezenlijking van hun nationale aspiraties. DOODSTRAF GEEISCHT TEGEN BESTEIRO MADRID, 9 Juli (Havas). De procureur-generaal heeft -tegen Ju lian Besteiro, den oud-voorzitter van den verdedigingsraad van Ma drid, die Znterdag voor den krijgs raad is verschenen, de doodstraf geëischt. GREISER TE DANZIG TERUG GEKEERD DANZIG. 9 Juli (Havas). Greiser, de president van den senaat van Dan zig. is, komende uit Duitschland, in de Yrije Stad teruggekeerd. Opdracht thans aan Staatsraad Kooien gegeven De regeeringspersdienst meldde Zaterdagavond: Dr. H. Colijn heeft aan H. M. de Koningin vèrzocht, van de opdracht tot vorming van een kabinet te mo gen worden ontheven, daar zijn po gingen tot samenstelling daarvan in de richting, welke hij zich had ge dacht, niet waren geslaagd. Zaterdagmiddag heeft Hare Ma- iesteit mr. dr. D. A. P. N. Kooien ontvangen en hem opdracht gege ven tot vorming van een kabinet, üe heer Kooien heeft verzocht, de ze opdracht in beraad te mogen hou den. Staatsraad Kooien Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien is op 21 Januari 1871 te Rijswijk gebo ren. Hij bezocht het gymnasium te Utrecht en 6tudeerde in de rechten aan de Utrechtsche universiteit. In 1894 pro moveerde hij, ook in de staatsweten schappen. Na de advocatuur te Utrecht te hebben uitgeoefend werd hij achter eenvolgens schoolopziener in het arron dissement IJsselstein, voorzitter van den Bond van R.K. Kiesvereenigingen en lid en ondervoorzitter van den Cen- tralen Raa,d van Beroep. In 1905 vaardigde liet kiesdistrict Grave hem af als lid van de Tweede Kamer. Na mr. Fock's benoeming tot gouverneur-generaal volgde mr. Kooien hem op als voorzitter van de Tweede Kamer. Tot 1925 was hij Kamerpresi dent. Van Augustus 1925 tot Maart 1926 was hij minister, van arbeid, handel en nijverheid in het kabinet-Colijn. De aan neming van het amendement-Kersten (het gezantschap bij het Vaticaan) had de val van dit kabinet tot gevolg. In April 1926 deed de heer Kooien zijn in trede in den Raad van State. Behalve vele functies in dienst van het R.K. gemeenschapsleven is de heer Kooolen o.a. curator van de Technische Hoogeschool te Delft en voorzitter van den raad voor de luchtvaart. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 762 m.M. Weerverwachting Voor het geheele land: Ge deeltelijk bewolkt tot. betrok ken. mogelijk enkele regen buien. vrij koel weer, meest ma tige, tijdelijk krachtige Weste lijke tot Noord-Westelijke wind. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 15 C. 59 F. Zon op: 4.51: onder: 9.18 uur. Licht op: 9.48; uit: 4.21 uur. Nieuwe maan 16 Juli.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1