Nijmegen's stadspark feestelijk geopend Bezetting van Albanië keerpunt voor Turkije DEFENSIEFONDS VOOR INDIE BEPLEIT Yrede het doel der Turksche politiek „Mexico in armen der totalitairen gedreven" RUSSEN NIET IN HET I.V.V. WangTsjingWei vormt nieuwe Chineesche regeering Vrees voor een nieuwe terroristische Iersche campagne EEN DANZIGER KINDER SPEELPLAATS Vier jaar lang hebben werkloozen aan de Goffert gewerkt Vliegongeval tijdens demonstratie te Brussel Prins Bernhard aanwezig Het voorloopig verslag BOERDERIJ GAAT in vlammen op TRAMS BOTSEN OP ELKAAR A.V.R.O. EN N.S.B. ANKARA, 9 Juli. (Havas). De minister van buitenlandsche zaken Saradjoglu heeft bij de slui ting der debatten in de nationale vergadering een uiteenzetting ge geven van de buitenlandsche poli tiek van Turkije. Hij zette in de eerste plaats de beginselen dezer politiek uiteen: vrede in het land en vrede in de wereld. „Toch. aldus de minister, zouden wij op een dag dat men zou probeeren ons den vrede duurder te verkoopcn dan den oorlog, laten zien. dat wij ook oor log kunnen voeren en overwinningen bevechten. Nadat de pogingen te ont wapenen waren mislukt, werden assen gevormd. Met geweld werden eenige landen gedeeltelijk, andere geheel over weldigd. De-ze gebeurtenissen waren geenszins vereenigbaar met rechtmatig heid. Midden- en Oost-Europa maakten een ernstige crisis door, welke in Oost-Europa nog niet is verdwenen. Ten slotte werd Albanië bezet, dat Albanië, hetwelk eeen graanzolder is en geen grondstoffen, mijnen of vruchtbare grond heeft. Toen heb ben wij besloten voor onze verdere vredespolitiek den wee der neutra liteit te verlaten en hebben wij door ons gewicht het vredesfront versterkt. Wij hebben toen de En- gelsch-Turksche verklaring afge legd.'' De minister verklaarde, dat Turkije toen eveneens met Frankrijk in contact was getreden. „Na de regeling van de kwestie van het Sandsjak Alexandrette bestaat er geen enkel probleem meer tusschen Frankrijk en Turkije Met Frankrijk hebben wij een letterlijk tteliike over eenkomst als met Engeland gesloten. De onderhandelingen voor een definitieve overeenkomst zijn begonnen. Volgens Mexicaansch minister dreigt gevaar van een rechtschen opstand MEXICO. 9 Juli (Havas). Ge vraagd naar de activiteit van bui tenlandsche agenten in Mexico heeft een lid der Mexicaansche re geering tegenover de pers verklaard dat tal van Duitsche, Italiaansche en Japansche agenten Mexico over- stroomen. Deze toestand is het logi sche gevolg van de economische po litiek der Vereenigde Staten en andere democratieën, die Mexico in de armen drijven der totalitaire lan den. Mexico moet om te leven ziin producten verkoopen. Indien de (fomocratieën niet wenschen met Mexico te onderhandelen en met name petroleum te koopen, is het ver plicht aau anderen te verkoopen. De jongste besluiten der Vereenigde Sta ten met betrekking tot het koopen van Mexicaansch zilver drijven ons. aldus de zegsman, verder naar de totalitaire lan den. Hoe wilt gij. dat wij kracht betoo- ncn tegenover het optreden der natio- naal-socialisten, wanneer wil gedwon gen zijn zaken met hen te doen? Wij handelen tegen onzen zin, doch kunnen niet anders. De minister wenscht een vernieu wing van de handelsbetrekkingen der democratieën met Mexico. Wij zullen dan niet aarzelen een einde te makon aan de activiteit van de agenten van totalitaire staten. Doch laten wij ons er wel van bewust zijn, dat wij ons in een overeenkomstige positie bevinden als Spanje aan den vooravond van den opstand van Franco. De nationaal-socialistische agenten stellen alles in het werk om hier een re- georing aan het bewind te krijgen, welke hun gunstig gezind is. De democratieën hebben nog tijd den toestand te achter halen. Zij hebben daar ook belang hij, daar Mexico in geval van een wereld conflict een strategisch punt van do eer ste orde zou ziin. ZURICH, 9 Juli (Reuter). Za terdag heeft de conferentie van het I.V.V., welke hier gehouden werd, een Britsche motie, waarin voorge steld werd de Sovjet-vakbonden uit te noodigen tot toetreding tot het Internationaal Vak Verbond, met 46 tegen 37 stemmen verworpen. SJANGHAI. 9 Juli. (D.N.B.). «Vang Tsjing Wei heeft zijn reserve verbroken met een verklaring betreffende dc vor ming van een nieuwe Chineesche cen trale regeering. Hij wijst daarin op „de voordeelen en de noodzakelijkheid voor beide landen van een Chineeseh-Japan- sche samenwerking. De eenige, die pro fiteert van het Chineesch-Japansche conflict, is de Derde Internationale. Wie cr naar streeft het Chineesche volk weer tot welstand te brengen moet de door Japan ter verzoening gereikte hand aannemen". Uit in nauw contact met Wang Tsjing Wei staande kringen verluidt, dat de vorming van een nieuwe Chineesche centrale regeering onder leiding van Wang Tsjing Wei een besloten feit is. Delegaties der Nanking- en Peiping-re- gfering zijn reeds vertrokken naar den Maandag aanvangende conferentie in Tsingtau. Deze conferentie zal zich hoofdzakelijk bezig houden met de technische problemen -der vorming eener centrale regeering. De aanhangers van Wang Tsjing Wei achten het voorbarig om van de conferentie te Tsingtau de uitroeping eener centrale regeering te venvachten. Veeleer zal zij een voorbe reidende commissie aanstellen voor de vorming van de regeering. waarin ook de besturen van Hankau en Kanton een stem zullen hebben. DE YANKEE CLIPPER TE SOUTHAMPTON SOUTHAMPTON. 9 Juli. (Reuter). De „Yankee Clipper" is hier zeven twintig en een half uur na het vertrek uit New York aangekomen en de pas sagiers van deze eerste van de geregel de vluchten over den Atlantischen Oce aan konden aan land gaan. Tijdens den overtocht bevonden zich -dertig personen aan boord, waarvan elf leden van de bemanning. Behalve de bagage van de passagiers werd nog een aanzienlijke mail meegevoerd. De publiciteits agent van de Pan Ame rican Airways, Vandusen. verklaarde dat de vlucht zeer comfortabel was ge weest. Het moeilijkste deel van den over tocht was het aan land gaan met oen motorbootje te Southampton. DE BESPREKINGEN TE MOSKOU LONDEN, 9 Juli. (Havas). De di- ?lomatieke redacteur van -do Sunday imes schrijft naar aanleiding van de onderhandelingen met Rusland, dat „Frankrijk noch Groot-Brittannie den wensch der Sovjet-Unie in twijfel trek ken tot een overeenkomst te geraken en dat men blijft hopen, dat het mogelijk zal zijn een formule te vinden, welke de gevaren van een indirecte agressie dekken. Daarvoor, aldus het blad. zou den wij de garantie der kleine mogend heden van het Westen door Rusland kunnen laten vallen, daar het gevaar waaretgen men zich wil dekken, vooral in het Oosten ligt. MINISTER DORPMUELLER BEZOEKT LUIK LUIK, 9 Juli. (Belga). De Duitsche minister van verkeerswezen, Dorpmuel- ler, directeur van de Rijksbank heeft in cognito een bezoek gebracht aan dc wa tertentoonstelling te Luik. LONDEN, 9 Juli (Reuter). Beamb ten van Scotland Yard stellen een on derzoek in naar aanleiding van mede- deelingen, verleden week verstrekt door een kortgeleden uit de gevangenis van Dartmoor ontslagen gevangene, over een complot, dat in deze gevangenis zou zijn beraamd, alsmede naar soortgelijke berichten, welke van anonieme zijde zijn ontvangen en welke doen vermoe den, dat in Londen en enkele provin ciesteden nieuwe terroristische daden door de Irish Republican Army zullen worden gepleegd. In documenten, die de politie bij huls- zoekingen in Noord-Londcn in beslag heeft genomen, worden bepaalde gebou wen genoemd, alsmede de veiligste me thode om deze te naderen, wanneer de waakzaamheid waarschijnlijk het ge ringst zal zijn. Men gelooft, dat uit den Ierschen Vrijstaat nieuwe Ira-leiders zijn aangekomen om de terroristische campagne te lelden PORTEFEUILLE MET 6500 GESTOLEN Dezer dagen heeft een bewoner van Rotterdam een bezoek gebracht aan een verdacht pand in den omtrek van de Noord-Rlaak aldaar. Na zijn vertrek heeft hij gemerkt, dat hy zijn porte feuille miste, waarin een bedrag van f 6500 zat. De beroofde deed aangifte bij de politie, die na een onderzoek de vrouw, die de heandeelde heeft bezocht, de 36-1arige A. S. v. G. heeft gearresteerd evenala haar man. den 44-jarigen W. G. A. Z. Het geld is niet teruggevonden. De beidp gearresteerden zijn in het huis van bewaring opgesloten. DOOR den correspondent van Reu ter te Danzig is een bezoek ge bracht aan de verboden zóne op den Bischofsberg, waar volgens de plaatselijke pers oen „kinderspeel plaats" werd aangelegd. Hii vertelt hoe hij op weg daarheen tal van Oost-Prui sische militaire vrachtauto's zag, die zich naar den top van den heuvel be gaven met een door een dekzeil verhor- gen lading. Op den heuveltop, die door een prikkeldraadversperring was om geven, zag de Reuter-correspondent luchtafweergeschut opgesteld staan. Kort nadat hij den top had bereikt, ver schenen twee schildwachten, die hem, na zijn fototoestel te hebben afgeno men, verzochten mee te gaan. „Wij liepen, zoo vertelt hij, langs zoo goed als voltooide barakken naar het wachthuis. Op een open plek telde ik meer dan 50 nieuwe militaire vrachtuto's. alle met Oost- Pruisische nummerborden. Half tusschen de boomen verborgen la gen veldkeukens en er dichtbij schenen met dekzeilen bedekte trac tors voor kanonnen te staan. Op de vraag van een Heimwehrmann, wat ik in het verboden gebied kwam doen, zeide ik, dat ik naar de „kin derspeelplaats" kwam kijken. De correspondent kon gaan, nadat hem de film was ontnomen. Op zijn vraag, of de honderden jongemannen in olijfgroene politie-uniformen met moderne automatische wapenB en hand granaten de „kinderspeelplaats" zouden gaan gebruiken, werd hem geantwoord: „Dat hangt van de toekomst af, doch hopelijk niet." B1NNENLASD JONGETJE VAN TIEN JAAR VERDRONKEN AMSTERDAM, 9 Juli. Vanmiddag half twee is op de Oostelijke Handels kade een tragisch ongeluk gebeurd. Een jongetje van tien jaar was met zijn twee broertjes op weg om zijn vader, die als stoker vaart en thuis verwacht werd, te halen. Zij waren gaan spelen op de schepen welke langs de kade gemeerd zijn. Plotseling is de jongen in het wa ter gevallen en daar hij niet kon zwem men, is hij verdronken. Een wachter van de Koninklijke Nederlandsche Stoomvaart Maatschappij, die op het hulpgeroep van -ie beide broertjes kwam aanloopen. heeft de drenkeling met be hulp van een reddingshaak op het droge gebracht. Pogingen om met be hulp van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken mochten niet baten. MOTORRIJDER ERNSTIO OEWOND -ZAANDAM, 9 Juli. Vanmiddag is de 24-jarige motorrijder Lotte, afkomstig uit Amsterdam, op den provincialen weg alhier, nabij het station in volle vaart tegen een taxi gereden. De motor rijder werd tegen den grond geslingerd en ernstig gewond naar het gemeente lijk ziekenhuis overgebracht. Verkeersverbetering in de Amster- damsche binnenstad. Tusschen Halve maansteeg en Muntplein wordt de Amstel eenige meters teruggedron gen om voor een breedere verkeers weg plaats te maken. Een overzicht van de werkzaamheden BRUSSEL, 9 Juli. (Belga). Zaterdag is in het eeuwfeest-paleis de tweede in ternationale luchtvaarttentoonstelling geopend. Tot de aanwezigen behoorien de Fransche generaal Mouchard. de Britsche luchtmaarschalk Sir Cyrill Ne- wall en de Duitsche generaal Milch. Tijdens een demonstratie op Zondag door een escadrille Duitsche vliegtui gen is het toestel van kapitein Wille verongelukt bij het uitvoeren van een z.g. tonneau, welke manoeuvre bestaat in den langzamen roll, d.w.z. een ma noeuvre. waarbij de bestuurder zijn toe stel recht vooruit vliegende, langzaam om de lengte-as laat wentelen. Kapitein Wille is In het militaire hospitaal in Brussel aan de gevolgen der bekomen ernstige verwondingen overleden. NIJMEGEN. In de annalen van de aan historie toch al zoo rijke Keizer Karei stad Nijmegen zal Za terdag 8 Juli v&n 1939 als een be langrijken dag geboekstaafd wor den. Deze bladziide is beschreven met gouden letterp en zij herinnert aan de feestelijke opening van het wandel- en sportpark Do Goffert, waarop iedere Nijmegenaar met recht trotsch kan zijn. Prins Bernhard en talrijke autoritei ten woonden de opening bij en het spreekt vanzelf, dat de aanwezigheid van den Prins den dag dubbel feestelijk maakte. Nijmegen had een feestkleed aangetrokkgn: bijna huis aan huis woei de nationale driekleur, het was zeer druk in de stad en in de amusemontsin- richtlngen heerschle eèn gezellige stem ming. Honderden Nijmegenaren juich ten den Prins op zijn tocht door de stad hartelijk toe en ook in het stadion, dat In het park is gebouwd en waar de opening pjaats had, is de hooge gast op spontane wijze verwelkomd. De aanwezigen werden te circa drie uur welkom geheeten door den burge meester van Nijmegen, den heer J. A. H. Steinweg, aan wieps energie en doortas tendheid het ontstaan' van dit in werk verschaffing uitgevoerd cultuurwerk zeer veel heeft te janken. In het bijzonder richtte de heer Stein weg een welkomstgroet tot den Prins, dien hij namens de Nijmeegsche bevol king een woord van dank bracht voor zijn belangstelling voor deze gebeur tenis. Vervolgens richtte spr. zich tot de andere jjasten, waarna hij. er op wees, dat in kommervolle tijden in eendrachtige samenwerking thans een werkverschaffingsobject is vol tooid, dat gedurende ruim vier jaar aan honderden Nijmeegsche werk loozen den zegen van den arbeid heeft gebracht qn voor den huldigen dag, zoowel als voor de verre toe- konist een waardevol bezit heeft doen ontstaan. Spr. zeide aan het slot van zijn toe spraak, gaarne te willen getuigen, dat het gemeentebestuur dankbaar zal blij ven gedenken den arbeid, die geduren de ruim vier Jaren op lofwaardige wijze en met opgewektheid ls verricht door de Nijmeegsche werkloozen, die trotsch mogen zijn en blijven op den verrich ten arbeid. De „hangende luinen" In de rede, waarmede de commissa ris der Koningin ln de provincie Gel derland, mr. S. baron van Heemstra, het park vervolgens officieel opende, verge leek deze de terreinen met de hangen de tuinen van koningin Semiramle in Babyion, de hoofdstad ln het oude As- syrische rijk. Historici komen tot de conclusie zoo zeide sr. dat de han gende tuinen van Babyion werden aan gelegd in een tijdperk, waarin het Assy- rische rijk in weelde baadde. De ge schiedenis van dezen tijd leert echter, dat ook andere oorzaken tot den bouw van indrukwekkende paleizen en het oprichten van schitterende cultuurwer ken kunnen leiden. Het is de werkloosheid, waaraan Nijmegen haar „hangende tuinen" te danken heeft. Vi§r jaren lang hebben op De Goffert gemiddeld per week 163 werkloozen arbeid gevon den en het inkomen voor zich en hun gezin verdiend. Zoo is het tot stand komen van dit grootsche werk voor de door de crisis geteisterde arbeidersbevolking van Nijmegen een zegen geweest en een stuwende kracht om temidden der zware be proevingen staande te blijven. Het programma voor den verderen dag bestond uit massale gymnastiekde- monstraties^ uitgevoerd door circa 1000 jongens en 500 meisjes van de Nijmeeg sche scholen, verder uit volksdansen en vendelzwaaien, waarna de dag werd besloten met vaardigheidsproeven door eenige honderden padvinders. Vooral de demonstraties der padvinders oogst ten grooten bijval, niet in het minst doordat Prins Bernhard zich temidden van de vroolijke jongelui op het mid denterrein begaf, waar de Prins zittend op de raadrots, de horderoep der pad vinders in ontvangst nam. Het publiek reageerde op deze sympathieke geste van Prins Bernhard zoo enthousiast, dat het spontaan aan de padvindershulde deelnam. Twee iongo verkenners uit Wageningen boden hun Koninklijken leider een door hun groep gemaakte lee- ren ziitasch aan, waarvoor de Prins hen hartelijk dankte. Zoo kwam het einde van den dag, waarop De Goffert werd geopend. Zon dag werd het feest voortgezet met sportwedstrijden ln het nieuwe stadion. BRAND IN DE FRIESCHE GRASDROGERIJ Zaterdagavond tegen 10 uur brak brand uit in de grasdrogerij welke door de kuileommissle van de Friesche Maat schappij van landbouw wordt geëxploi teerd en waarin nncht en dag wordt ge werkt. Deze installatie is ingericht in een gebouw staande bij dc Leeuwarder luchthaven in de nabijheid van de boer derij bewoond door den heer Tamminga. Met drie slangen op de motorspuit tast te de brandweer de vuurzee aan en had den brand spoedig onder dc knie. Niet temin werd de kostbare persmaohlne door vuur en water vernield. Het ge bouw brandde gedeeltelijk uit. Onge veer 2500 kg droge stof kan als verlo ren worden beschouwd. De oorzaak is onbekend. KOERSEN NEDERLAND8CH CLEARINCIN8TITUUT 's-GRAVENHAGE. 8 Juli. Koarien voor stortingen op 10 Juli 1089 tegen varplich- tingan luidende in: Reichsmarken 75,65; Lires 9.90 en Turksche ponden 1.50. Eerste Kamer over aanvulling en wijziging der Indische begrooting 's-GRAVENHAGE. Verschenen is het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot goedkeuring van de beslui ten van den G.-G. van Ned.-Indië tot wijziging en aanvulling van on derscheidene afdeelingen der begroo ting van Ned.-Indië voor 1939, en tot vaststelling van de nieuwe afdee- ling 9a (Marine-établissement) van deze begrooting. Bij de overweging van deze wetsont werpen in de afdeelingen verklaarden verscheidene leden te betreuren, dat, naar 's ministers modedeeling, niet op nieuw een bijdrage van Nederland aan Nederlandsch-Indië ter versterking van de welvaart kan worden verleend. Zij achtten zulk een bijdrage van le groo- ter beteekenis, nu ten behoeve vaü de defensie nieuwe lasten, en^ wel ten be drage van 30 millioen, op Nederlandsch- Indië zullen worden gelegd. De omvang van de kosten der Defen sie wordt langzamerhand verontrustend. Reeds thans toch bedragen dc defensie- uitgaven in Nederlandsch-Indië, gelijk uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer blijkt, niet minder dan ruim 33 pet. van de totale gewone uit gaven. Een voortgaande versterking van de Defensie van Nederlandsch-Indië, welke weliswaar schier onvermijde lijk is, zal, aldus deze leden, moe ten voeren tot een bijzondere finan ciering op dit stuk bijv. door het vormen van een defensiefonds en tot een herziening van de kostenver- deeling tusschen Nederland en Ned.- Indië. Sommige leden sloten zich aan bij den aandrang, door den heer Van Poll in de Tweede Kamer op de regeering uitgeoefend tot een spoedige vervanging van de gouvernementsvaartuigen in Ne derlandsch-Indië over te gaan. Met ge noegen hadden deze leden gezien, dat met deze vernieuwing een aanvang is gemaakt; waar do meeste gouverne mentsvaartuigen echter reeds geduren de circa 30 Jaar hebben dienst gedaan, achtten de hier aan het woord zijnde leden een snellere vervanging van deze oude schepen door meer moderne vaar tuigen dringend noodig. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer merkt in het Voorloopig Verslag over de ontwerpen van wet tot goedkeuring van de besluiten van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië tot aanvulling van de afdeelingen 3a, 4, 5, 5a, 7 en 9 der begrootinv van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1939 en vaststelling van de nieuwe af* deeling 4a (landstreken in de buitenge westen) van voornoemde begrooting het volgende op: Bij de overweging van deze wets ontwerpen ln de afdeelingen opper den verscheidene leden het bezwaar, dat een bepaald financieel zelfbe schikkingsrecht zal worden gege ven aan landstreken, voor welke nog geen vertegenwoordigend lichaam ln het leven ls geroepen. Dit Mdt er ln de praktijk toe, dat de gelden ter beschikking zullen worden ge steld van hot Europeesch binnen- landsch bestuur, dat de middelen dan naar eigen Inzicht in het be lang der landstreken kan gebruiken, Het toe te passen stelsel van overleg met de hoofden en de bevolking (het is niet duidelijk op welke wijze dit laatste zal geschieden) zal geen wijziging bren gen in de groote macht, welke daardoor aan de gouverneurs en residenten wordt toegekend. De leden, hier aan het woord, gaven uiting aan de vrees, dat het streven, hetwelk klaarblijkelijk voorzit: de uitga ven voor de landstreken te beperken tot de door die stroken zelf opgebrachte middelen, vaak zou voeren tot onrede lijke bezuiniging. Zij betreurden het daarom, dat de minister geen gevoig heeft willen geven aan den aandrang, door leden der Tweede Kamer uitge oefend, om den voorgestelden maatregel het karakter van een proef te geven. WARFHUIZEN. Zaterdagavond half twaalf is een felle brand uitgebro ken in de kapitale boerderij van den heer H. Torringa (eig. wed. J. Torrin- ga), staande te Warfhuize in de ge meente Leens. In korten tijd stonacn het woonhuis en twee groote aangren zende schuren in lichter laaie. De familie, die zich reeds ter ruste had begeven kon zich nog tijdig in vei ligheid stellen. De brandweer van Loens bestreed het vuur. De beide schuren, waarin de Oogst reeds gedoeltclljk was geborgen, wer den een prooi der vlammen. Het woon huis is voor hel grootste gedeelte eveneens afgebrand. Van den inboedel kon slechts weinig gered worden. Tot ln verren omtrek was de brand waar te nemen, vandaar dat de Gro- ningsche brandweer gealarmeerd werd. Deze rukfe uit, doch keerde aan de grens der gemeente Leens gekomen, onverrichterzake terug. Velen sloegen ln het nachtelijk uur het blttsschlngt- werk gade. De oorzaak van den brand is onbekend. Bij verkeersongeval te Amster dam werden verscheidene personen gewond Werkten seinen niet? AMSTERDAM. Omstreeks half- vier Zaterdagmiddag heeft zich in Amsterdam een ongeval voorge daan, dat nog betrekkelijk -goed is afgeloopen. Een uit twee wagens bestaand tramstel van lijn 7 kwam uit de Witte de Withstraat en draaide de Jan Evertsenstraat in, in de rich ting van het Mercatorplein. Tezelf dertijd naderde uit de richting Mer catorplein een tramstel van lijn 13. In de Witte de Withstraat bevindt zich in de stroomdraad van de tram een sleepcontact. dat een seinlamp in werking 6telt, welke in de Jan Evert senstraat op rood springt, wanneer Uit de Witte de Withstraat een tram na dert. Of zulks ditmaal niet het geval was, dan wel of een andere storing, waardoor de wagonbestuurder van lijn 13 niet tijdig stopte, of zijn tram tot stilstand kon brengen, zich voordeed, zal een nader onderzoek moeten uit maken. In elk geval reed lijn 13 met zulk een vaart door, dat het voorbalcon midden tegen den motorwagen van lijn 7 terechtkwam. Deze gleed verder, zoo dat de schok van de botsing geheel werd opgevangen door den bijwagen van lijn 7. De koppelstangen van dit tramstel braken af en de bijwagen werd uit de rails gestooten, van het onderstel, dat geheel werd verwron gen, gerukt. De wagen kwam dwars over de straat te staan met den kop tegen den gevel van het in de Jan Evertscnsti'aat gelegen filiaalgebouw van de Rotterdamsche Bankvereeniging. De gevel van dit gebouw doorstond den schok en slechts een rijwiel, dat daar tegen den muur stond, sneuvelde. De inzittenden van beide trams wer den duchtig door elkaar geslingerd. Lijn 13 had een open bijwagen, waaruit eenige passagiers door den schok op straat vielen, gelukkig zonder letsel te krijgen. Het meest, hadden de inzitten den van lijn 7 Ie lijden. Zijkanten van het voorbalcon van den bijwagen wei-- den ingedrukt en vrijwel geen ruit bleef heel. Tal van passagiers en de conduc teur van den bijwagen liepen schrammen en builen op of waren er erger aan toe, zoodat eenige auto's van den geneeskundigen dienst, welke weldra ter plaatse waren, den conducteur en vier rei zigers mee naar het Wilhelmlna- gasthuis namen. Van hier werden de conducteur en een der passa giers, na verbonden te zijn, naar hun woningen vervoerd. De drie overige reizigers, twee be jaarde zusters en een jongere vrouw, werden met een hersenschudding ter verpleging in het ziekenhuis opgeno men, Later in den namiddag werd het op ruimingswerk ter hand genomen, ter wijl tevens een onderzoek werd Inge steld. De wagenbestuurder van lijn 13 verklaarde, dat hij -getracht had te remmen, doch dat zijn wagen was door gegleden. Een circulaire inzake ds. Ekering In het weekblad „Eenheid Door De mocratie" lezen wij, dat op het oogen- blik de A.V.R.O. een circulaire toezendt aan leden, die bedanken of dreigen te bedanken wegens de verzorging van de morgenwijding der A.V.R.O. door den nationaal-socialistischen dominee Eke ring, aldus Vooruit. Deze circulaire staat afgedrukt in „E.D.D.": „Het bestuur heeft de kwestie-Eke- ring van alle kanten bekeken en het is daarbij tot dc conclusie gekomen, dat in het algemeen het bestuur zich niet heeft in te laten met de politieke of ge loofsovertuiging van medewerkers aan het omroepprogramma, vooropgesteld, dat zij het aan hen toevertrouwde werk goed doen en dat zij van hun persoon lijke overtuiging geen blijk geven voor de microfoon. „Het bestuur is echter van meening, dat do zaak-Ëkcring door het recente optreden van dezen predikant in het actieve politieke leven van de hoofd stad een nieuw aanzien heeft gekregen, waardoor de vraag rijst of in de toe komst dit optreden geen aanleiding zal geven tot het scheppen van een toe- n l waarbij de sfeer om de persoon lijkheid van ds. Ekering door politieke hartstochten zóó wordt vertroebeld, dat deze zich kwalijk met het ambt van geestelijken herder verdraagt. Teneinde daarover uitvoerig en zui ver on do hoogte te worden gesteld, heeft het bestuur ds. Ekering uitgenoo- digd in zijn midden te verschijnen. Dit zal waarschijnlijk medio Juli gesel den. Na overweging van alle aspecten van de zaak en na toetsing daarvan aan artikel 4 der Statuten zal het bestuur datgene doen, wat de waardigheid der vereeniging vereischt en dat ln over eenstemming is met de rechtszekerheid harer medewerkers. Derhalve geven wij u in overweging, uw voornemen tot bedanken niet uit te voeren."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2