stadsnieuws] vroolijke attracties op het lunapark Dr. Philips gehuldigd Dr. van der Hoeve neemt afscheid als schoolarts Politie-varia Marschwedstrijd Juliana vuurwerk d: r ALBUM MET FOTO'S als herinnering Motorrijder botst tegen auto op Vier korpsen namen deel KNALLEND Door Koningin onderscheiden Internaat M.-vliegers op Ypenburg RADIOBELASTING OP KOMST? Ie BLAD PAG. 3 AMER3FOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 10 JULI 1639 v.. Hartelijke woorden in Monopole ONDER gróote belangstelling nam dr. van der Hóeve, gemeente arts en directeur van den Genees kundigen Dienst Zaterdagmiddag in Hotel Monopole afscheid van het on derwijzend personeel der scholen. Twee en twintig jaren lang heeft hij in zijn functie van schoolarts, toezicht op de gezondheid der Amersfoortsche kinderen uitgeoe fend. De heer Keemink, voorzitter van het comité dat dit afscheid organi seerde, heette den aanwezigen wel kom, in het bijzonder natuurlijk den scheidenden geneesheer en diens fa milie. Burgemeester én Wethouders van Amersfoort, dr. Hemmes, inspecteur van de volksgezondheid en mevr. Wilten—van Essen, oud-schóolvêr- pleegster, hadden bericht van ver hindering gezonden. Zomenigmaal, aldus de heer Kee mink. wordt pas aan een graf gesproken over de goede kwaliteiten die iemand tijdens zijn leven getoond heeft te bezit ten. Het verheugde spreker daarom, aan de hartelijkheid van zijn gevoelens uiting te kunnen geven jegens iemand, •die'nog in het genot van zijn volle ge zondheid van zijn werk afscheid neemt. Om deze gelegenheid te scheppen heeft zich spontaan een commissie gevormd, waaraan alle voorbereidende, lagere- en U.L.O.-scholon, zoowol openbare als bij zondere, hun medewerking hebben ver leend. Dit comité bestond uit de heeren L. Keemink. voorzitter-, W. C. Ooster man, secretaris-penningmeester; G. H. Baake, mei. H. C. Helleman, de heeren B. A. Keyzer, A. Ritsma en J. v. d. Rotte. In enkele woorden schetste spreker 'daarop een merkwaardige tegenstelling in het karakter van dr. van der Hoeve. Zoq snel, bewegelijk en haastig als een r toon- - J legde daarbij een groote nauwgezetheid aan den dag. Het is niet met statistieken na te gaan, aldus spr. hoeveel leed op de scholen vóórkomen is, waar hij het on derzoek vbrrichtte. Wanneer er op een school aan een der leerlingen een onge luk overkómen was en men in conster natie verkeerde,- zakte de opwinding, zoodra dr. van der Hoeve verscheen. In verbancj-hiermede haalde spreker eeni- ge persoonlijke herinneringen op. Be scheidenheid en vriendelijkheid noemde hij twee kenmerkende eigenschappen van dr. vart der Hoeve; vriendelijkheid zonder aanzien des persoons. Hij scha kelde steeds het geheele personeel in zijn werk in. door aan iedéren onderwij zer en iedere onderwijzeres persoonlijk zijn bevindingen over hun leerlingen te. komen meededen. Vele onderwijzers hebben ook van de eerstehulpcursussen van dr. van der Hoeve geprofiteerd. Het leven van dr. van der Hoeve was een leven van harden, gestadlgen arbeid. Dr.-van der Hoove zocht weinig ont spanning. Zijn liefste afleiding was wel het luisteren naar muziek. Niemand kan zich dr. van der Hoeve voorstellen, aldus de heer Keemink, dat hij gaat rusten. Het zal echter aangenaam voor hem zijn, dat hij meer baas wordt over éigen tijd', Om den scheidenden dokter een blij vende herinnering te geven aan de ver schillende scholen en spreekkamers, waar hij twee en twintig jaar lang zijn onderzoek verrichtte, had de commissie besloten, een foto-album aan te bieden, waarin van alle scholen die hij bezocht heeft, een foto is te vinden. De persönén, aldus spr.; zult gij U er zeker bij kunnen denken. Zij komen dan ook op de foto's niet voor. Voor in het album vindt men eon opdracht, die op artistieke wijze werd verzorgd door het commissielid den hêer;v: d. Rotte. Men ziet er enkele dan- sendè.en. zingende kinderen, door zon be schenen, omringd door ontluikende bloe men. Moge dit boek voor U zijn: een boek der blijde herinnering, en moge dé muziek eener blijde toekomst niet aan Uw levensavond ontbreken, aldus be sloot de heer Keemink zijn hartelijkén toespraak. De foto's in het album worden vervaar digd door Fotocinehouso (P. J. Hak). Dé heer Groeneveld sprak den schei denden arts toe namens het openbaar buitengewoon onderwijs. Hij herdacht de hartelijke en begrijpende samenwerking gedurende een lange reeks van jaren. Als bestuurslid van de Chr. Fröbel' scholen en der Koningin Emmaschoól feöf de heer van der Kolk uiting aan zijn waardeering voor Dr. van der Hoeve. Daarna was he woord aan Dr. van der Hoeve zelf, die de commissie bedankte voor het cadeau wat hem hot werk be spaarde. «langs al de scholen té gaan en zélfs die foto's te nemen." Vervolgens herdacht de spreker de groote .welwillendheid die hem steeds en in iedere school bij zijn bezoeken was tên deel gevallen. Hij retourneerde de waardecrlng aan het adres van hoofden en personeel der Amersfoortsche scholen. Tenslotte gaf Dr. van der Hoeve een kort overzicht van het medisch-hygic- nlsch schooltoezicht, zooals dat zich sinds den aanvang op 1 September 1917 had ontwikkeld. .'Aanvankelijk beschouwde men den taak van het medisch schooltoezicht als goed „voor een half sleetje of een gepen- sionneerde". De hoeveelheid werk. die hem spoedig wachtte, bleek echter aller minst met deze opvatting in overeen stemming. Het jaar 1920 bracht de eerste prin- cipieele verandering. De schoolarts trad als ambtenaar in dienst der Ge meente en werd als zoodanig bezol digd. Er dreigde thans echter een ander gevaar: Als gemeente-arts bleef het medisch onderzoek der schoolkinderen slechts een onder deel van de taak; het werd allengs verdrongen door andere plichten van meer acuten aard. Hierin schuilt een gevaar voor de schoolgaande kin doren. In 1932 wérd de arbeids ver deel ing gewijzigd; niet in dien zin echter, dat het een toeneming van hulp voor don schoolarts beteekende. Aan den anderen kant gaf de spreker echter uiting aan zijn gevoelens van dankbaarheid over het feit, dat het gemeentebestuur niet tornde aan het medisch schooltoezicht, tóen de lasten der gemeente zwaarder en zwaarder werdén. Na hen die heengingen in een kort woord te hebben herdacht, liet Dr. van der Hoeve ook de levenden met wie hij al die jaren had samengewerkt do revue passeeren. Hij noemde in dit verband Zuster Wilten, den heer Gröerteveld, den heer A. B. van der Klein, de heeren Boer, Keyzer en Thannhauser, Mej. de Geus en den heer van Kempen. Aan de gemeente Amersfoort bracht Dr. van der Hoeve zijn dank over voor de goede samenwerking. Tot zijn opvolger. Dr. van Hoften en tot Zuster Appel zeide de scheidende ge neesheer: Bewaakt het medisch school toezicht goed, laat het zijn plaats onder de zon behouden! Dit is in het belang van het schoolkind, van de toekomstige jeugd. En dit belang moet ons richt snoer zijn. Alle aanwezigen kwamen den popu- lairen, scheidenden dokter tenslotte de hand drukken. Tijdens de bijeenkomst was nog een telegram van inspecteur van het lager onderwijs, den heer L. W. van Loon, binnengekomen. Zondagmiddag omstreeks 5 uur had op den Soesterweg nabij het sportterrein Birkhoven een aanrijding plaats tus- schen een auto en motorfiets. De auto bestuurder, een 59-jarige inwoner uit Meppel, wilde den inrit naar het sport terrein inrijden, toen Van de tegenover gestelde richting een motorrijder uit Hilversum naderde. Hoewel do auto reeds gedeeltelijk den zijweg was inge slagen, botste de motorrijder, die een vaart had van 50 K.M., tegen den zij kant van de auto op, dóórdat hij niet tijdig kon remmen. De auto werd aan den rechterzijkant beschadigd, terwijl de motorfiets eveneens beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De aangifte werd in beraad gehouden. Zaterdagmiddag kwamen op den hoek van de Snouckaertlaan-Utrechtscheweg twee auto's met elkaar in botsing, door dat geen voorrang werd verleend. Een der wagens werd beschadigd. Een 15-jarig meisje uit het woonwa genkamp te Soest, die Zaterdagavond op de fiets twee bussen petroleum vervoer de, raakte op den Soesterweg met haar knie bekneld tüsschen de bussen en het stuur, met het gevolg dat zij viel. Door den val liep zij een wond aan de kin en eenige schaafwonden aan de beenen op. Na verbonden te zijn kon zij haar tocht weer vervolgen. Een persoon werd verbaliseei'd voor het onbevoegd stoken van een vuurtje op een terrein, dat hij in pacht had. ZEILEN Hoek van Holland-Ostende HOEK VAN HOLLAND, 9 Juli. De zeilwedstrijd Hoek van HollandOsten de, welke dezer dagen is gehouden, heeft het volgende resultaat gehad: Open klasse: 1 Zeearend, eig. C. Bruynzeel, 2 Corabia 2, eig. mr. J. Kars, 3 Boekanier eig. W. Ruya Bzn. Kruiser.klasse: 1 Boekanier, eig. W. Ruys Bzn., verder waren er geen jach ten aangekomen. De wedstrijd Ostende- Dover, die vandaag zou plaats vinden, is biet doorgegaan. Ook de wedstrijd Dover^-Den Helder zal geen doorgang vinden. In plaats daarvan zal morgen ochtend om negen uur gestart worden voor een wedstrijd Ostende—Den Helder, waaraan de drie te Ostende aangeko men jachten deelnemen. De organiseerende vereeniging behaalde met 70 punten den eersten prijs Prijsuitreiking in Eben Haëzer HET Chr. Tamboers- en Pijpers corps Juliana trad Zaterdag middag in het Militair Tehuis aan de Lange Beekstraat als gastheer op en ontving ter eere van zijn 12J4-jarig bestaan een drietal zus terorganisaties. Dit waren D.A.P. uit Apeldoorn en Prins Bernhard uit Veenendaal en tenslotte öok de eigen onderafdeeling voor junioren pijpers Bernhard. Een tweetal af gevaardigden van Jubal te Dor drecht kwamen eveneens hun ge- lukwenschen aanbieden. Nadat, allen gelaafd waren met een kopje thee, nam de voorzitter van Ju- liapa, de heer W. de Gans, het wóórd. Deze legde er nadruk op, dat de pij persmiddag verleden jaar in Apeldoorn in goede aarde was gevallen, zoodat thans de kring dér deelnemers nog breeder is. Indien de „proef' van van daag zou slagen, hoopte hij het volgend jaar een nog grooter aantal te zien. Door een dusdanigen middag werd een band gevormd tüsschen korpsen, die el kaar anders slechts zelden te zien kfïj- •gen. Nadat de heer de Gans tot slot voor gegaan was in gebed, stelden de groe pen zich onder leiding van den heer J. de Vries op voor den marschwedstrijd. Hiérbij zou slechts de wijze van mar- fcheeren den doorslag geven muzi kale capaciteiten bleven geheel buiten spel. Voor de deelnemers was één ding bij dezen wedstrijd een groot raadsel en wel de jury. Men wist niets omtrent de zuilenstelling en ook niet, waar de heeren zich precies bevonden om zich een oordeel te vormen omtrent de vier korpsen. De route was als volgt: Lan ge Beekstraat, Julianaplein, Arnhem- scheweg, Beekenst. laan, Bisschopsweg, Hendrik van Viandenstr., Kleine Haag, Zuidsingel, St. Andriesstr., Héiligenber- genveg. Zwaanstraat, Bisschopsweg, Vermeerstraat, Ev. Meistenveg, Woestij- gerweg, Leusderweg, Julianaplein, L. Beekstraat. 's Avonds trok men weer met muziek naar het gebouw Eben-Haëzer in do Muurhuizen, waar omstreeks halfacht Duizenden trokken Zaterdag avond uit de stad naar den Hooglandsche weg Muziek en stemming t E stad Amersfoort laat geen kermis toe. Geen nood, dan bouwt men een eigen tentenstad onder den rook van Amersfoort. Na tuurlijk mist men de gezellige omgeving van een marktplein, maar op onnavolgbare wijze schikt men de groote en kleine attracties tot een soort dorps plein, waar iedere bezoeker zich aanstonds thuis voelt. Zoo ook op dezen tnooiéö, zónrterschon Zaterdagavond. Duizenden en nog eens duizenden electrische lampen en lamp jes lonkten de nieuwsgierigen reeds uit de verte toe. En dichterbij gekomen dwarrelen de tonen der electrische orgels, luidsprekers en stoomfluiten in de ooren. Een breede ingang voert naar het terrein van het Lunapark, maar eerst ontwaart uw oog nog tientallen woon- en expeditiewagens. Do groote attracties hebben in tegen stelling met. vroeger, toen een potsier lijk gekleede clown tot binnenkomen noodigde, in smoking gekleede heeren, die door een luidspreker al het mooie en gezellige, dat binnen op het punt staat te gaan geschieden, opsommen. De attracties zelve. Wilt u er en kele weten? De Karimata, het enorme rad, dat een fantastische blik gunt op de omgeving. De Lach- studio, de ronddraaiende schijf waar op de jeugd dóór elkaar geschud en tenslotte eraf geslingerd Wordt, met een leider, beschikkende óver een dosis handigheid en humor, welke ménigê artist hém zou bénijden. De PiCcadilly-dream, móói van aan kleeding en angstig sensationeel. De auto-rftdbaan, waar een ieder zich één der sterren van zandvoort voelt. Het skooterpalace met gillende jöngefis eii méiskds bij dê autöbötSingen. Dè cater' pillar, een bijzondere attractie Vanwege het doek dat als een rups bij tijd én wijle het geheel afsluit. Dé geweldige achtbaan met zijn stijgingen en onver- wachte dalingen. En daarnaast de klei nere attracties. De dikke juffrouw en dé gedresseerde vlooien. De waarzegsters en dé talrijke andere geheimzinnige tenten en tentjês,. Tenslotte, wanneer men .huiswaarts keert, te kust en te keur een, keuze uit oliebollen, vette paling, of éen echte Hollandfeche nieuwe of zure bom. Deze openingsavond was een groot succes. Directeur Verniolen glun derde. Het geslaagde vuurwerk hield de massa lang bijeen, tot men tenslotte doödmóe maar hoogst vol daan huiswaarts keerde. En als reeds zoovele malen profiteerde de gemeente Hoogland van het voor Amersfoort bedoelde vermaak. door den heer de Gans de uitslag be kend gemaakt werd. Juliana had met 70 punten den eersten prijs in de wacht gespeelt en kreeg de medaille, beschik baar gesteld door sporlhandel Grooten- dorst. D.A.P. uit Apeldoorn bezette met 67 punten de tweede plaats on verover de hiermede de medaille van de Amers foortsche Gymnastiekvereniging Wil- helmina. De twee Bernhards hadden elk 66 punten. Na loting bezette Vee nendaal de derde plaats, terwijl het Amersfoortsche Bernhard een vierde plaats kreeg toegewezen: beide afdee- lingen verwierven ook een medaille. Dat de prestaties nogal gelijk op gin gen, wordt wel bewezen door de dicht bij elkaar liggende punten-aantallen der vier corpsen. Tevens werd het jury-mysterie ont huld als zoodanig hadden dienst ge daan: de heeren J. van Mourik, D. W. H. van Wijngaarden en B. Ruitenberg Hzn. Op negen verschillende punten van dé stad hadden deze heeren den stoet gadegeslagen. Tot slot werden nog vier herinne ringsmedailles. door Juliana ter be schikking gesteld aan de deelnemende korpsen uitgereikt. Nadat men staande twee coupletten van het Wilhelmus had gezongen. Werd de avond verder gevuld met het opvoeren van het stuk „Dg Veerman" in drie bedrijven. Tevens liet iedere vereeniging nog eens een nummer hooren, terwijl ook gezamen lijk vaderlandsche liederen werden ge zongen. GRAND-THé&TRE, Van Vrijdag 7 t.m. Donderdag 13 Juli, vertooning van de fil» ,,'t Zit in dè lueht". Voorstellingen: Zondag 145; 4.00; 6.15 - en 8.30 unr n.m. lederen middag matinee om -2,30 uur. Overige avonden 8.16 u. n.m. CITY THEATER. Vanaf Vrijdag vertoo ning van de films „De zoon van Fran kenstein" en „Meisje voor dag én nacht." Voorstellingen: Zondag doorloopend vanaf 1.46 uur. Zaterdag en Woensdag matinee offl 2.80 Uur. Zaterdag 6 uur en 8.30 uur. Overige avonden: 8.10 uur. REMRRANOl THEATER. - Vertooning van „De weg terug" en „Ontembare erfge naam." STERHUIS, Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederén avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wijerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Ëdisonstraat 86, MUSEUM FL6HITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 10—12 en 1—4 uur, uitgê- sóndèrd Zondag:, 'sZaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). CLUBLOKAAL SPEELTUIN VER. 60E6TE&- KWARTIER. Iedéren Dinsdagavond oefeningen van den Luehtbesdhefrtilftgs- dienst, afd. Soesterkwartier. BIRKHOVEN. 22 sn 28 Juli eonfrsl Ned. Bond R.K, Leeszalen. ST. LOUIS. 22 en 23 Juli. Kaderbfeen- kóffist Van de R.K.S.P, HOOGLAND Van 8—16 Juli: Lunapark Hómméfson én Vêrfflbléri. Geopend 4—12 uur, Woens dag en Zaterdag 2—12 unr, Zondag 16 Juli 7—12 uur. MARKTBERICHTEN ÊIËRVEILING AMERSFOORT Prijsnoteering veiling 6 Juli AMERSFOORT. Aanvoer pl.m. 58000 stuks. Witte eieren 3.153.50, bruine eie ren 3.40—3.60, een'dèiéréh 2.75. FRUlT» EN GROENTENVEILING AMERSFOORT EN OMSTREKEN Prijsnótéérihg,veiling 7 Juli amersfoort. Druiven 27—34, pétzi- ken 210, zwarte bessen 715, tomaten 47, roöde bésseft 6—10, aardbeien 1889. kfuis- bésSeh 5—8, frambozen 1427, kersen 16— 20, mélóettên 16—19, bloemkool 20—141, rha- barber 26—38, sla 7—23, wortelen 25—46, dubb. boonen 3035, snijboonen 3538, spi* nazie 2068, andijvie 612, tuinboonen 21— 20, doperwten 6—18, bieten 1734, boonen- kruid 57, peterselie 911, look 68, sel derij 11—lo, aardappelen 20—46, postelein 40—69, pèulên 12—28, komkoitiiners 20—43, groenekoól 32—39, spitskool 3335, radijt 12—21. binnenland DB „TARAKAÏT-REIZEN AMSTERDAM, 9 Juli. Blijkens ee« van den gezagvoerder ontvangen tele gram, heeft het m.s. „Tarakan", dat gis teren voor een tweede kampeerreis naar Noorwegen is vertrokken, óndanks den etêrkett tvlnd Oil een bewogen zee een normale vaart behouden. Aan boord is alles wel. In verband met zijn aftreden als president directeur van het bedrijf TER gelegenheid van het néér» leggen van zijn functie als pre sident-directeur der N.V. Philips gloeilampenfabrieken, heeft Zater dag in de Philips' schouwburgzaal te Eindhoven, een grootsche huldi ging van dr. Philips door het per soneel plaats gehad. Onder de daarbij aanwezige autoritei ten waren minister Steenberghè, jhr. mr. dr, A. van Ryckevorsel, commissaris der Koningin in Noord-Bfabant, dr. H. M. Hirschfèld, directeur-generaal van handel en nijverheid, burgemeester en wethouders van Eindhoven en prof. dr. ir. J. Goudriaan, directeur-generaal dér Nederlandsche spoorwegen. Nadat de heer Philips en mevrouw A. F. Philips-de Jongh onder hartelijk ap plaus, op het rijk met bloemen versierde podium hadden plaats genomen, werden de aanwezigen door mr. H. F. van Wal- sem welkom geheetèn. Hierna het woord richtend tot dr. Philips weês spreker erop, dat het gerucht, als zou dr. Philips thans afscheid nemén van zijn levenswerk, geenszins waarheid be vat. Spreker besloot met den wensch, dat dr. Philips nog lange jaren getuige zou mogen zijn van den stijgenden groei Van het bedrijf, dat als zijn levenswerk móét worden beschouwd. Minis Ier Steenberghe spreekt Vervolgens sprak minister Steèn- berghe: Het Nederlandsche volk kan zich gelukkig prijzen, dat het door de eeuwen heen een aantal van eminente ondernemers-figuren heeft voortge bracht. In de reeks illustere onderne mers-figuren, aldus de minister, die de renaissance van Nederland's oeconomi- sche leven sinds het einde van de vorige eeuw hebben gedragen, zijt gij, mijnheer Philips, ongetwijfeld een der prominen ten. Het huidige bedrijf vormt één van de meest trotsche scheppingen in dé hedendaagsche Nederlandsche bedrijfs wereld. Het is in do eerste plaats Eind hoven, Waarop gij uw stempel hebt ge zet en in de tweede plaats het Neder landsche volk in zijn geheel, dat van uw wérk heeft mogen profiteeren. Ook andere volken hebt gij werk gelegenheid gegeven en de heele wereld heeft direct of indirect van den vooruitgang op èleetroteehhisch gebied geprofiteerd, waaraan het Philipsbedrijf een zoo groot aandeel heeft gehad. Dat blijkt uit UW bui- tenlandsche onderscheidingen. Het is zeker niet uw geringste ver dienste, dat de ordening in uw bedrijf niet van boven af is opgelegd. Dit zóu trouwens niet doelmatig zijn. Gij hebt de gave gehad om u voor elke plaats de medewerkers te kiezen, die in staat zijn een kleiner of grooter deel van de taak op zich te nemen, welke het Phi lipsbedrijf als geheel heeft uit te voeren. Daarnaast hebt gij het sociaal verant woordelijkheidsgevoel getoond, waar door tal van maatregelen en inrichtin gen zijn ontstaan, welke uw medewer kers niet alleen Voor hun beroepstaak geschikt maken, doch hen ook tot men- schelijke ontplooiing brengen. Indien gij terugblikt, zou juist dit een van de hoogste waarden blijken, die gij hebt tot stand gebracht. Het moge u gegeven zijn nog tal van jaren, samen met uw echtgenoote, die u in zooveel opzichten bij de uitvoering van uw taak heeft gesteund, üw otium cum dignitate te genieten én dén voor spoed van het Philipsbedrijf gade te slaan. Sprekéi* besloot met de mededee- ling, dat het de Koningin had be haagd, dr. Philips te benoemen tot commandeur in de orde van den Nederlandèchen Leeuw. De burgemeester van Eindhoven, de héér Verdijk wees erop, wat de Philips' fabrieken in de Eindhovensche gemeen schap waren én hoe dr. Philips steed3 was geweest voor zijn bedrijf: de stimu- leerende kracht tot hoogere expansie. OOk in moeilijke tijden bleef dr. Phi lips de leider-triomphator. Niet wij, zoo vervolgde spreker, kunnen u tot eere burger benoemen, daar dit in ons land geen officieelen grondslag heeft, doch gij hebt u zelf tot eereburger van onze stad gemaakt. De heer Verdijk bood dr. Philips hierna een eere-penning aan met een symbolische voorstelling van de veelzijdige aspecten, waardoor dr. Philips Eindhoven aan zich hééft verplicht. Namens den raad van commissarissen sprak mr. Ed. J. Philips, die o.m. zeide, clat hiér nog geen reden tot afschêids- weemoed was, aangezien dr. Philips in Zijn nieuwe functie van préSidént-Cóm- misSarls en gedelegeerd-commissaris voor het bedrijf behouden bleef. Vervolgens richtte ir. Otten, président der N.V. een persoonlijk woord tot dr. Philips en hóópte, dat allen die tot het groote gezin Philips behooren het werk en de taak van dr. Philips in zijn geest zullen voortzotten. Spr. dankte dr. Philips voor hél in hem gestélde ver trouwen en ook zijn medewerkers voor het Vertrouwen dat zij in hem steêds hebben gesteld. Hierna dankte dr. Philips irt de eerste plaats dê Koningin voor de hooge ou derscheiding, en hij verzocht minister Steenberghe zijn gróote erkentelijkheid aan Hare Masjestcit OvéP tê bréngen. Spr. richtté Zich hiérbij tevefls tot de aanwezigen en riep zichtbaar bewogen uit: „Dit is niét voor mij, maar yöOr ons geheele concern, dat immer óp de bres zat staan om de vlag van Neder land hoog te houden". Voorts richtte dr. Philips zich tot den commissaris der Koningin, wien hij de verzekering gaf, dat hij hét land, waar aan hij zijn hart verpand had, niet on trouw zou worden en er altijd zai blij ven wonen. Den burgemeester van Eind hoven dankte de aftredende president met woorden, waarin een aansproing lag opgesloten om de wederzijdsche vriendschap tüsschen de N.V. en de ge meente te bestendigen en zoo mogelijk te bevorderen. Zeer dankbaar toonde 6pr. zich ook jegens zijn broeder mr. Ed. Philips, ir. P. F. S. Otten en de overige sprekers. Dr. Philips dankte het géheele pèroneel voor het huldeblijk en besloot zijn rede met nog eenige typische historische herinneringen, waarbij hij liet Uitko men, dat ook toevalligheden een ról kunnen spelen wanneer men 2ich déze tenminste ten nutte weet te makèn Eén persoonlijk woord richtte dr. Philips nog tot zijn echtgenoote, die hém al dé ze jaren een groote steun is géweést én zelf steeds een belangrijk aandeel in het sociale werk van den onderneming beeft gehad. Mevrouw A. Philips-dè Jongh, die meermalen in de hulde betrokken werd, ten aanzien van het sócialé werk, sprak onder luid applaus haar grOoten dank hierover uit. Aan de Koningin werd éen telegram van aanhankelijkheid gezonden, Alsme de een telegram aan dr. ir. Gerard Phi lips als grondlegger van het bedrijf. Na de2e huldiging bestond gelegen heid om den heer en mevrouw Philips persoonlijk de hand te drukken, waar van zeer druk gebruik werd gemaakt. Minister van Dijk metselt een gedenksteen 's-GRAVENHAGE. Zaterdagmiddag hééft dê minister van Defensie, dr J. J. C. van Dijk, in het in aanbouw zijnde internaatsgebouw voor de zgn. M-bre- vet-vliègers, Op het vliegveld „Ypen burg" e6n ééttvöUdigên gedënkstêert ge metseld. Rij deze korte plechtigheid, welke werd gevolgd door eenige demonstratie vluchten van M-brevetters, waren ver scheidene autoriteiten aanwezig, o.a. vicê-admiraal A. Vos, chef van het mate- rieel- aan het Département van Defen sie, de heer Hi Ch. E. Ede van der Pais, directeur van den Rijksluchtvaartdienst, luit.-generaal P. Best, commandant Luchtverdediging, de héér A. Plesman, directeur K.L.M. en overste F. A. van Heyst, commandant van dê luchtmacht te Soesterberg. De voorzitter van den Raad van Be heer van de Nationale Luchtvaartëchool, dê heer C. Kolff, heöft bij deze gelegen heid een korte rede gehouden, waarin hij na een welkom te hebben toegeroe pen aan den minister en een uiteenzet ting te hebben gegeven van de opleiding een wóórd van hulde richtte tot archi tect Martens Uit Bilthovén, den ont werper van het internaat. Minister Van Dijk heeft daarna den gedenksteen in den gevel gemetseld, waarna hij een korte rédê hield. De minister Zêidé, dat hij gaarne deze handeling had verricht, omdat de Natio nale Luchtvaart School een steeds be langrijker plaats gaat innemen bij de opleiding van vlieger!. De schóól heeft getoond deze taak volkomen te ver staan, nu reeds een lÖO-tal vliegers het M-breVet hébben, spréékt hét vanfcelf, dat het departement van defensie gróote belangstelling voor deze opleiding heeft, omdat de houders van het M-brévêt be schouwd kunnen worden als resérve oorlogsvliegers. De minister achtte het verheugend, dat de N. L. S. niet blijft stilstaan, maar met medewerking van het Luchtvêrdedigingsfonds voortgaat op den ingeslagen weg. De totstandkoming van dit internaat vond de minister zeer gelukkig, omdat binnen deie muren ge streefd zal worden naar eenzelfde doel, waardoor een binding verkregen wordt, die voor de toekomst veel bélóOft De minister bood zijn gélukwenschen aên voor dit initiatief en HIJ eindigde met den wensch, dat de verwachtihgen. die mén van dit gebouw heeft, niet teleur gesteld zullen worden. De héér C Kolff hééft den minister voor zijn woorden hartelijk gedankt, waarna dé M-bfevéttêrs eenige vlieg- demonstraties hébbén uitgevoerd. Naar de Tel. verneemt, is binnen kort de indiening van een wetsontwerp te wachten, dat béoogt. te voorzien in de financiering vart Televisie en We reldomroep. Dê financiering heeft men zich in dier voege gedacht, dat zij* die thans aangesloten zijn bij radióvéréénigin- gen of distributiecentrales, nietó be hoeven te betalen. De bezitters Van ra diotoestellen, die zich niét hébben aan gesloten bij een der radio-ömroépver- eenigingen, zullen vóór dé kéus géstéld worden, öi zich bij een der Vefèëfilgin- gen aan te melden als lid, Of éen be lasting te betalen aan de Reéring, welke 1 pér jaar hóogéf zal zijn dan de gemiddelde bijdrage der leden van omróépvereénigingén thans bedraagt. PROF. DE SAVORIfIN LOHHAN BIJ DR. COLIJN 's-GRAVENHAGE, 9 Juli. Próf. de Savornin Lohman verzoekt ons mede te deelén, dat het bezoek, door hem Zater dagochtend 8 Juli aan dr. Colijn op het département van Algemeene zaken ge bracht, een zuiver particulier karakter droeg, in verband met zijn vertrek dézer dagen naar West-Indië.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3