Vrede tot iederen prijs niet gewenscht Conferentie in het Kremlin duurde bijna drie uur Drievoudig pact is mogelijk, meent de Times „Kerk en Vrede" houdt een landelijke conferentie te Lunteren Oorlog in strijd met het evangelie Ons pluimvee en Cleveland Hoe Amsterdam gaat feestvieren ZWARE BANDJIRS veroorzaken groote schade 'sWer elds~~~] 1 draaiboek Sprookjesprinsen Aardbeving schrikt Batavia op Het reuzenoog van Paloma is bijna voltooid Zal het raadsel der kanalen van Mars thans opgelost worden Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 10 JULI 1939 buitenland „Lot van verscheidene derde mogendheden bij de besprekingen betrokken MOSKOU, 10 Juli. (Reuter). - De ambassadeurs van Groot Brit- tannie en Frankrijk te Moskou. Seeds en Naggiar. alsmede Strang hebben Zondagavond een onder houd gehad met den volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Molotof, dat twee uur er vijftig minuten duurde In de verklaring welke door het Russische pers agentschap Tass omtrent deze be sprekingen in het Kremlin is ge publiceerd, wordt gezegd, dat „geen definitief resultaat is be reikt." Omtrent het onderhoud wordt voorts medegedeeld, zoo meldt Havas, dat dit het langste is geweest, dat tot nu toe door deze politici is gevoerd. De snelle opeenvoleing van de hesprekingen duidt op een versneld rhythme van de onder handelingen. doch men kan nog geen ernstige voorspellingen doen over den duur hiervan. Gezien het moeilijke ka rakter van de besprekingen, welke ten doel hebben den vrede in Europa te be waren en van belang zijn voor het lot van verscheidene derde mogendheden, zullen de besprekingen nog een week. of langer kunnen duren vóórdat nadere mededeelingen worden gedaan over de resultaten, zelfs indien men eerder in beginsel tot overeenstemming komt. In een hoofdartikel over de onderhan delingen met Moskou merkt de Times heden op. dat de houding van de Oost- zeestafen er een is van gematigden, die hun vrijheid, zooals zii die opvatten, trachten te behouden en slechts wen- schen in politiek opzicht met rust gela ten te worden en in commercieel op zicht met ieder zaken te doen. Zii wil. len zelf uitmaken, wat een daad van agressie vormt. Hun standpunt komt in vele opzichten overeen met dat van En geland. dat van oordeel is. dat men iede- ren staat zelf moet laten uitmaken, wat het beste voor hem is. Er is. zoo vervolgt de Times, geen re den om de zeer reëele moeilijkheden, die zich geopenhaard hebben, te verbloe men. of te ontkennen dat er iets waars is in de redeneering van elk der beide partijen. Toch. zelfs al zou het onmoge lijk blijken, iedere denkbare mogelijk heid bevredigend te formuleeren, moet er nog plaats zijn voor een drievoudig verdrag van wederzijdschen bijstand, waaromtrent Rusland. Frankrijk en En geland het in beginsel voortdurend eens zijn geweest, en voor een gemeenschap pelijke verklaring inzake het beginsel van uitbreiding der hulp tot alle staten, die hierom zouden vragen. binnenland DE landelijke conferentie van Kerk en Vrede te Lunteren werd Vrijdagmiddag geopend door den voorzitter ds. J. J. Buskes. *s Avonds leidde J. J Wentink het on derwerp in ..Onze taak in de Kerk" Haar bestaansrecht, zei spreker, ont leent K en V. hieraan, dat de officieele Christelijke Kerk nog niet tot de erken ning is gekomen van het. volstrekt zon dige en verwerpelijke van den modernen oorlog. „Kerk en Vrede" stelt als haar begin sel, dat Evangelie en oorlog een onver zoenlijke tegenstelling vormen. Dit be ginsel formuleert een deel der Christe lijke waarheid; als verkondigster van deze waarheid voelt K. en V. zich een deel van de Kerk en wil zij haar strijd ln de eerste plaats voeren in de be staande Kerk. In de samenkoppeling van de woorden van Kerk en Vrede, ligt de nadruk op Kerk .Tuist de Kerk wil zii wijzen op haar schuldig tekort. Zaterdag werd de landelijke conferen tie van Kerk en Vrede voortgezet met een inleiding van ds. J. Mispelblom Bever over „pacifistische volksverdedi ging". Spr. wees er op. dat de beginsel verklaring van Kerk en Vrede een krach tig „neen" Iaat hooren tegen oorlog en Oorlogsvoorbereiding. Niet echter wilier wij ingeschakeld worden hij die groep van pacifisten die na iedere rechtsver- treding uitroepen „Alles beter dan oor log". Dit karakferlooze pacifisme, dat tot offers bereid is waar het anderen geldt, heeft niets met christen-mili tairisme te maken. Kerk en Vrede be strijdt den oorlog maar zij legt zich niet neer bij een vrede tot iederen prijs. Het fascistisch systeem moet, van Christelijk standpunt beoordeeld, even, fel bestreden worden als de oorlog. Bij deze bestrijding wijzen wij echter, aldus spreker, het militaire geweld af. Een nieuwe strjjdmefhode. die wel aanvaard baar is. wilde hij formuleeren als ..pa cifistische volksverdediging" of beter nog als ..geestelijke weerbaarheid" He pacifistische volksverdediging is een allereerste en nog zwakke poging om middelen te vinden waardoor ons volk en onze cultuurgoederen beschermd zouden kunnen worden tegen onder drukkers Met nadruk wees spreker er op. dat de geestelijke weerbaarheid die K. en V. voorstaat niet vereenzelvigd moet worden met ..niet militaire lands verdediging". die men in Vlaanderen voorstaat, en evenmin met de. nationale zelfhandhaving der Tsjechen. De paci fistische volksverdediging, welke spre ker voorstaat, omvat algeheele geestelij ke weerbaarheid op alle levensterreinen, zij wil een levensorde vestigen en be schermen die een nationaal karakter zal dragen, gezuiverd van het chauvinisti sche. In het uitwerken en verder doorden ken van de positieve elementen die er liggen in de pacifistische volksverdedi ging ligt een helangrijk werkobject voor Kerk en Vrede. Op deze inleiding volg de een zeer levendige nabespreking. DE RADIOBELASTING Term kan aanleiding geven tot verwarring. Verschillende besprekingen moeten nog gevoerd worden Men meldt ons van bevoegde zijde: In verschillende dagbladen zijn be richten gepubliceerd aangaande de plannen van den minister van Bin- nenlandsche Zaken tot het invoeren van een „radio-belasting". Deze berichten zijn in zooverre juist, dat in aansluiting op hetgeen de mi nister van Binnenlandsche Zaken hij dc mondelinge behandeling van de be grooting van het staatsbedrijf der P.T.T. in de Eerste Kamer der Staten-Generaal op 4 Februari 1938 mededeelde inder daad de vraag overwogen is of er een weg te vinden zou zijn om, met hand having van de zelfstandigheid van de Nederlandsche omroepverconigingen en van de vrijheid van den luisteraar om zich aan te sluiten bij den omroep zijner keuze, de noodige inkomsten te verze keren door de omroepbelangen in den hreedstcn zin volledig door de Neder- landsche luisteraars te doen bekostigen. Ook is juist, dat de contact-commissie voor de wcrclduitzendingen dezer dagen haar met algemeene stemmen aanvaard rapport aan den minister van Binnen landsche Zaken zal uitbrengen, van welk rapport het bovengenoemde punt een onderdeel uitmaakt. Het is echter nog voorbarig aangaande den inhoud van dit rapport publicaties te doen, daar in verband met en ten uitvoering van de in dit rapport belichaamde voorstellen noa verschillende besprekingen gevoerd moeten worden. De juistheid van de te dezer zake ge dane publicaties moet derhalve geheel voor rekening van de betreffende be richtgevers gelaten worden. Thans zij echter reeds gewezen op het feit, dat de uitdrukking „radio- belasting" tot het invoeren waarvan plannen zouden bestaan, op zijn minst genomen verwarring kan wek ken. Bij een dergelijke regeling zou het slechts gaan om de invoering van het beginsel, dat elke luisteraar verplicht is om financieel bij te dragen aan de in standhouding en de verderen uitbouw van den Nederlandschen radio-omroep. Hoe Nederland op het internatio nale congres voor pluimvee teelt voor den dag zal komen AMSTERDAM, 10 Juli Van 28 Juli tot 2 Augustus a.s. zal te Cleve land (Ohio) in de Vereenigde Sta ten het zevende internationale con gres voor pluimveeteelt worden ge houden. Het eerste congres van dien aard werd in 1921 in ons land te Schevenin- gen gehouden en sedertdien komt men om de drie jaar bijeen. Het is niet alleen vanwege de grootc Amerikaansche deel neming aan het eerste congres in ons land, maar vooral met het oog op de belangrijke positie, die Nederland op het gebied der pluimveeteelt inneemt, dat ook ditmaal ons land op dit zeven- Ie congres vertegenwoordigd zal zijn, evenals op de aan dit congres verbon den tentoonstelling. De Nederlandsche delegatie zal be staan uit de heeren Dr. J. B. C. te Hen- nepe, bacterioloog aan de rijksserumin- richfing te Rotterdam, de heer J. Man tel, hoofdcontroleur van de centrale voor eieren en pluimvee te Huis ter Heide, en de heer P. Ubhels, rijkspluim- veeconsulent van het Rijksinstituut voor pluimveeteelt te Beekbergen, welke de legatie zal staan onder leiding van ir. L. A. H. Peters, rijkslandbouwconsulent te Washington. De Amerikaansche congresorgani satie die zeer selectief werkte, heeft niettemin zes Nederlandsche prae- adviezen in het congresprogramma opgenomen, welke prae-adviezen dan ook inderdaad van wetenschap pelijke waarde zijn, aangezien zij het resultaat zijn van eigen studies en proefnemingen der prae-advi- seurs. Op de groote pluimveetentoonstelling die te Cleveland wordt gehouden, zal Nederland vertegenwoordigd zijn met een stand, welke is samengesteld door ir. M. Leverland, en waarvan het hoofd moment wordt gevormd door een reliëf kaart van Nederland, waarop als cen trum door licht aangegeven prijkt het rijkspluimveeinstituut te Beekbergen, terwijl er verder op zijp aangegeven de andere proef- en onderzoekingsstations, de centrale pluimveefokstations en de verschillende centra van pluimveeteelt in ons land. Daarnaast bevat de Neder landsche inzending gegevens omtrent de verschillende rassen en eigenschappen daarvan, alsmede tot beeldgrafieken ver werkte statistische gegevens. De Neder landsche inzending wordt gecomple teerd door een zending levend pluim vee, waarvoor de merkwaardigste in ons land voorkomende soorten zijn uit gekozen. Tenslotte neemt de delegatie eenlge films mee, die te Cleveland vertoond zullen worden en die een beeld geven van alles wat op de pluimveeteelt in ons land betrekking heeft. DE „TARAXAN" AMSTERDAM, 10 Juli. De stoom vaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat het m.s. „Tarakan" op zijn tweede kampeerreis, hedenmorgen om 7 uur te Ulvik (Noorwegen) is aange komen. Het weer is goed en aan boord is alles wel. LOS ANGELOS, begin Juli. /j NDER den diepblauw en hemel van Californië zal binnenkort een reu- zenoog zich op het firmanent richten. Het vertegenwoordigt de kracht van 160 mil liard menschenoogen, heeft een middellijn van vijf meter en weegt niet minder dan 20 ton. Het betreft hier den enormen spiegel van de grootste telescoop der wereld, die op den Palomaberg bij San Diego is opge richt. Deze is vijl maal grooter dan de lens van het observatorium in Chicago en de optische spiegel van de Mount Wilson- tclescoop wordt door den nieuwen rivaal in grootte verre overtroffen. DE kolos van Paloma, die niet min der. dan vijf millioen dollar gekost heeft, is een geschenk van do Roc kefeller Foundation en van het Carne- gie-instituut. Zeven jaar lang ls door de meest vooraanstaande specialisten van Amerika gewerkt aan de vervaardiging van dezen gigantischen spiegel. Alleen reeds het gieten van de enorme glas massa in een oven, waarvan de tempe ratuur voortdurend op een hoogte van 2000 graden gehouden moest worden, maakte vele voorzorgsmaatregelen noo- dig. Het kleinste vuiltje, het kleinste luchtblaasje zou den geheelen arbeid ge maakt hebben. Toen de massa eenmaal naar wensch gegoten was. moest men twee jaar wachten eer zij afgekoeld was cn een normale temperatuur bereikt had. Toen gingen de opticiens aan het werk. Hun taak was het den rcuzcnspiegel met alle middelen der moderne techniek een namvkeurigen, paraholoiden vorm te geven. Professor Ritchcy en ingenieur Cauley hebben het klaar gespeeld de mogelijke fouten van den' spiegel te be grenzen tot 1/20.000 mm. Op den Palomaberg wacht een prach- CJ1T DE STAATSCOURANT 's-GBAVENHAGE, 10 Juli. Bij K.B. van 6 Juli 1939 nr. 33 is aan den reser- ve-eerste-luitenant der militaire admini stratie dr. A. de Graaff, van het 4e re giment infanterie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen op de uni form van de ordcfeekenen van ridder in de orde van St. Sawa, hem door Zijne Majesteit Koning Peter II van Zuid- Sla vië geschonken. Bij K.B. van 6 Juli 1939. nr. 24 is met ingang van 1 Augustus 1939 bij de mi litaire luchtvaart benoemd tot ingenieur in tijdelijken dienst, ir. E. Otten. AFSCHEIDSBEZOEK GENERAAL BOOTH AMSTERDAM, 8 Juli. Generaal Evangeline Booth, de leidster van de internationale organisatie het „Leger des Heils", die in verband met haar af treden als generaal de volgende week een afscheidsbezoek aan Nederland zal brengen, zal reeds Dinsdagochtend in ons land aankomen. Woensdagavond zal in Den Haag een groote afscheids bijeenkomst worden gehouden in het ge bouw voor Kunsten cn Wetenschappen, welke door den burgemeester van Den Haag zal worden geleid. MARSCH 10e REGIMENT MOTOR ARTILLERIE 's-GRAVENHAGE. 10 Juli Het 10e Regiment motorartillerie onder bevel van majoor F. H. Wanninkhof heeft vanmorgen een rit door de residentie gemaakt. Daarbij is op het Lange Voor hout gedefileerd voor den commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. J. G. van Voorst tot Voorst cn op Plein 1S13 voor den commandant van het eer ste legercorps generaal-majóor Jhr. J. Th. Alting von Geusau. MERKWAARDIG FEIT AMSTERDAM. 11 Juli Bij de op Vrijdag 7 Juli gehouden vergadering van beheer der Nederlandsche omroep zender maatschappij N. O. Z. E. M. A. en van de wereldomroepcontactcom missie memoreerde de voorzitter het markante feit, dat de heer Dubois, di recteur der N. O. Z. E. M. A. met feite lijk algemeene stemmen in de confe rentie van de Union International du Radiodiffusion te St. Moritz tot voor zitter was herkozen. NEDERLANDSCHE ZUIVEL- CENTRALE Boter. Voor het tijdvak van 7 Juli 13 Juli 1939 gelden hchoudens tusschen- tijdsche wijziging de navolgende gege vens: Heffing en uitkeering per k.g. boter bedragen 60 ct. De binnenlandsche groothandelsprijs voor versche boter bedraagt de Leeuwarder-noteering plus do heffing, d.i. 77 ct plus 60 ct. is 137 ct. De omzetbelasting op boter bedraagt 4 van het bedrag, verkregen dooi den verkoopsprijs te verminderen met 00 ct. per k.g. Kaas. Voor de week van 9 Juli— 15 Juli 1939 gelden behoudens tusschen- tiidsche wijzigingen de navolgende ge gevens: Dc „netto^uilkeering" per k.g. vol vette boerenkaas bedraagt 12.4 ct De omzetbelasting op volvette boe renkaas bedraagt 4 van het bedrag verkregen door den verkoopsprijs te verminderen met 8.2 ct per k.g. MR. W. L. BARON DE VOS VAN STEENWIJK 's-GRAVENHAGE, 10 Juli. Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voorzit ter van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal, die heden zijn tachtigsten ver jaardag viert, was vandaag niet in zijn woning aan het Lange Voorhout aanwe zig. tig astronomisch bouwwerk op de in stallatie van deze telescoop. Met de voorbereidingen daarvan is men reeds geruimen tijd gereed. Onder dc koepel, die den doorsnede heeft van 40 meter, staat het bekken gereed om den spiegel op to nemen. Het zal zeer gemakkelijk zijn het nieuwe cyclopenoog in werking te stellen. Men behoeft slechts op een knop te drukken en automatisch begin nen electrische motoren te werken, die den koepel openen en de telescoop, die zich om zijn as kan draaien, zal den geleerden in staat stellen de sterren te zien op een zoo korten afstand als zij nauwelijks hadden durven droomen. Het zicht van dezen spiegel is een ab soluut wonder. Wanneer ergen3 in het wereldruim een kaars zou branden op een afstand van Parijs tot Tokio, dan zou het oog van de Californische teles coop nog in staat zijn het licht op de gevoelige plaat vast te leggen. Wanneer de kijker op de maan gericht wordt, zal ons het feëerieke landschap van bergen en vlakten op onzen satelliet zoo dicht hij komen, dat men den indruk krijgt in een vliegtuig op veertig kilometer af stand de maan te beschouwen. Wanneer op een van dc maankraters een huisje stond, dan zou het aan het oog van den Panamakolos niet ontsnappen. Maar op iets grooteren afstand zien wij den mysterieuzen planeet Mars, den zusterplaneet van onze Aarde. Wat stel len die beroemde kanalen, die men nu al sinds zestig jaar gezien heeft, eigen lijk voor? Is dit geheimzinnige net van donkere strepen, dat over een afstand van 3000 kilometer zich uitstrekt, het werk van met intelligentie begaafde wezens? Zou het inderdaad het werk zijn van geniale ingenieurs, die probee- ren den uitgedroogden planeet te be vloeien, zooals mr. Lowell, een van de meest op den voorgrond tredende Ame rikaansche sterrenkundigen beweert, of is het slechts een kwestie van optisch bedrog, zooals vele Europeesche geleer den geneigd zijn aan te nemen? De sluiers over dit geheim zal ongetwijfeld te zijner tijd de telescoop van Paloma oplichten. Wanneer de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin plaats vindt AMSTERDAM, 10 Juli. Het cen traal comité van Oranje- en Nationale organisaties te Amsterdam, dat in 1936 werd opgericht op initiatief van burge meester dr. W. de Vlugt en dat onder andere bij den verjaardag van Prinses Juliana, bij verloving en huwelijk van de Prinses, bij de geboorte van Prinses Beatrix en bij hot 40-jarig regcerings- jubileum van H.M. de Koningin groote betoogingen en feestelijkheden organi seerde. is thans reeds druk bezig met het treffen van voorbereidingen voor de feesten, waarmee de Amsterdamsche bevolking ongetwijfeld hij do komende nieuwe blijde gebeurtenis in het Prin selijk gezin uiting aan haar vreugde zal willen geven. Dank zij de medewerking van vele groote ondernomingen kon het comité door den architect C. Feitkamp een fraaie versiering laten ontwerpen, waar in is opgenomen een ontwerp van den heer M. Kops, voor het Middendam-ter- rein, uitbeeldend het imperium onder de hoede van het Oranjehuis, waarbij behalve van veel vlaggen in verband met het seizoen ook van veel bloemen is gebruik gemaakt. Deze versiering zal ge durende een week na de geboorte blij ven opgesteld. Bovendien ligt het in de bedoeling, dat de bij het comité aangesloten 48 or ganisaties met ruim 12.000 leden, als mede alle niet-aangeeloten organisaties, die zich bij het comité melden, zullen deelnemen aan een groote betooging welke op den avond van den geboorte dag van het IJsclubterrein naar den Dam zal optrekken, waar het woord zal worden gevoerd door den burgemeester dr. W. de Vlugt en de heer J. ter Haar jr., resp. eere-voorzitter en voorzitter van het comité. Hiervoor is ook de me dewerking gewenscht van muziekkorp sen, dio zich evenals degenen, die bij dragen wenschen te schenken of de or ganisaties, die aan de manifestatie wil len deelnemen, zich kunnen aanmelden bij het comité, dat gevestigd is Heeren gracht 436 Amsterdam-C.,telefoon 40366. OOST-1ND1Ë MALANG. 10 Juli. (Aneta). In het Bantoersche, in Zuid-Ma- lang, zijn overweldigende bandjirs opgetreden. De nieuwe weg van Bantoer.naar Donomoelia is door weekt, de regentschapsbrug is weggeslagen, de weg is voor ver keer gesloten. Verschillende des sa's en de zoutverkoopplaats staan onder water. De schade kan niet worden getaxeerd. In het Soembermandjïngsóhe heeft een aardverschuiving een gedeelte van den weg weggeslagen. De Zuid-Smeroe- weg is door aardverschuivingen ver nield. terwijl ook de telefoonlijnen zijn verbroken. Volgens een rapport van de onderne ming Gloensing is de hoofdafvoerweg over een afstand van veertig meter in een ravijn weggezakt. Tuinen zijn ver woest en bruggen zijn verdwenen. De regenval bedroeg gisteren 402 millime ter. Het water in de kampongs staat een meter hoog. De bevolking is naar hoo- ger gelegen kampongs overgebracht. De regentschapsbrug tusschen Oeroenoeroeng en Gondgnglcgis is niet bruikbaar meer. De weg is voor alle verkeer gesloten. Vele onder nemingen zijn geheel geïsoleerd. Nader wórdt nog gemeld, dat gister avond om negen uur het water reeds 1.15 Meter hoog stond in de kampongs in het district Bantoer, terwijl in den nieuwen weg ecrLaardschuiving plaats had van twintig meter. In den wegtus- scihen Bantoer en Wonokerto zijn twee aardschuivingen geconstateerd. Kam ponghuizen zijn weggespoeld cn inge stort. Bantoer is geheel geïsoleerd. De sawali-aanplant is over een groote op pervlakte verwoest. In het Zuid-Banfoewanglsche hefi- hen de rivieren Kali Baroe en Kali Setail in den afgeloopen nacht hevig gebandjird. Vele bruggen cn dam men zijn weggeslagen. Alle verkeer is gestremd. I-Ict treinverkeer van Djemher naar Banjoewangi is min stens voor 14 dagen onmogelijk. Mo menteel kunnen ook geen trcinreizi- gers passeeren. De oorzaak ligt in de langdurige hevige regens- in het ge- lieele Banjoewangischc. In de Kali Baroe en Kali Setail zijn stuwdam men beschadigd. Het wegverkeer is via Bandjelmati om den Noord om gelegd. Het regentschap Glepoe. in het Toe- rcnsche, zijn op twee plaatsen aardver schuivingen bij de Djatibosschen voor gekomen. De weg kan momenteel niet bereden worden. Op de onderneming Soemberdjeroe worden 28 menschén vermist. De oor zaak ls onbekend, doch vermoedelijk ge legen in de groote bandjirs. Uit Am pen an wordt gemeld: Door zware regens en een gisteren plotseling opkomende bandjir is veel vee meegesleurd. Voedingsgewassen en kamponghuizen werden verwoest. Ver scheidene bruggen alsmede telefoonver bindingen zijn vernield, waardoor het verkeer per as van West- naar Midden- Lombok is gestremd. Het bestuur ver leende onmiddellijk hulp. Sprookjeshuwelijken zijn wer kelijkheid! Onze tijd levert er nog meerpialen het bewijs van. Zoo heeft Bao Dai; de jongste Keizer van An nam (Fransch Indo China), die op het oogenblik met zijn echtgenoote en zijn kinderen in Parijs verblijft en die een opleiding tot vlieger volgt, de vrouw gehuwd die de keuze van zijn hart. is. Toen hij na beëindiging van zijn studie tn Parijs in zijn vaderland terugkeerde ten einde do vaderlijke tmon te bestij" gen. leerde hij tijdens een der eerste offici'eele ontvangsten een jonge Indo- Chincesohe kennen, de dochter van een genaturaliseerd inlandsch ambtenaar van het Fransche bestuur van Indo- China. Buitengewoon knap, Europeesrh op gevoed maar bescheiden en terughou dend, maakte dc jonge Nguyen Hu Hau een buitengewoon diepen windruk op den heerscher. Evenals hij zelf had ook zij haar opleiding in Parijs ont vangen en de zusters van het klooster Oiseaux hadden haar niet alleen dc Europeesche voornaam Mariette gege ven, maar er bovendien voor gezorgd dat de Fransche cultuur in haar ont wikkeling in harmonieuze overeen stemming werd gebracht met de dui zendjarige traditie van haar geboorte land in het Verre Oosten. Juist die omstandigheid gevoegd bij haar schoonheid bewoog den jongen heerscher de dochter van den ecnvou- digen districtschef naar de keizerlijke troon te geleiden. En Bao Daï, die een keuze had kunnen doen uit de rijkste en voornaamste vrouwen van zijn land, heeft gelijk ingewijden maar al te goed weten zijn keuze'hief berouwd. Nog romantischer was de „Vlucht" van de kleine Dódée, de bekoorlijke Sa- voyardin, die tegenwoordig de geluk kige echtgenoote is van een der' rijkste mannen zoo niet de rijkste ter aarde. Haar gemaal is de Aga Khan, dié elk jaar, ter gelegenheid van 'Zijn geboortedag zijn gewicht en hij weegt 82 K.G.! aan zuiver goud, een waarde van twee honderd duizend gul den aan zijn land schenkt, om te ver- deelen onder behoeftigen. Het kleine meisje oefende een zeer prozaïsch beroep uit: zij werd bedrijfs leidster van een groot Parijsch mode huis. Maar daar begon toen de roman van haar hart. Dc midinettes van de Rue dc la Paix werden bepaald oproe rig toen zjj een jaar of tien geleden vernamen dat dc kleine André Carron, die zij allen zoo goed kenden, de echt genoote was geworden van den Aga Khan, die, immer gekleed in een witte flanellen pantalon, tot de stamgasten van de paarden rennen en de badplaat sen behoorde cn wiens portret met de regelmaat van een klok in de geïl lustreerde tijdschriften prijkte. En zij stonden heclemaal stom vérbaasd te kijken toen zjj hoorden van het be paald koninklijke huwelijksgeschenk: van den vorst aan zijn jeugdige echt- genoote: een bankconto van omstreeks honderd duizend gulden, een reusach tige gouden cassette vol paarlen, dia manten en edelsteenen en een zwraren gouden ring waarin een brilliant van enkele grammen gevat was! Op het huwelijksfeest, dat in Aix-Ies- Bains gegeven werd, droeg de nieuwo vorstin een kostbaar vclourskleed in tecre crême-klcuren met de hand be werkt en een nerz-cape, die alleen het ronde sommetje van acht duizend gul den kostte! En sedert zij haar echtge noot een zoon schonk, den kleinen prins Saddubin, twijfelen zelfs de meest afgunstige tljdgenooten niet meer aan het geluk van de restaura teursdochter uit Chambéry in Savoye! Helaas niet alle harieromans van Jonge Europeesche meisjes met sprook jesprinsen van het Oosten vinden zulk een „happy end"... BATAVIA. 10 Juli. (Aneta). Vanmiddag om qcht minuten vóór twee, werd Batavia opgeschrikt, door een krachtige, voor de hoofdstad be trekkelijk zeldzame aardbeving. In het Aneta-gebouw zwaaiden de lam pen en fans heen en weer, terwijl ook van elders berichten over waar neming der beving zijn ontvangen. Door het meteorologisch observa torium werd de beving dermate zwaar geregistreerd, dat de seismo graaf onklaar raakte. Na herstel werd de registreering van de natril lingen voortgezet. Deze waren ech ter voor de inwoners niet voelbaar* ONGEVAL BIJ KAMPEMENTS GEBOUW MAGELANG, 10 Juli. (Aneta-A.N.P.) Bij den bouw van het nieuwe kampe ment voor de mitraillourcompagnie ia een ongeluk voorgekomen, waarbij tien personen zijn gewond. Van vier der ge wonden is de toestand zeer ernstig. Al len zijn in het hospitaal opgenomen. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld. Mgr. PANICO TE MEDAN MEDAN, 10 Juli (Aneta) Zaterdag is hier ter stede aangekomen de apo stolisch delegaat voor Australië en Azië, monseigneur Panico. Vele geeste lijke en burgerlijke autoriteiten waren tor begroeting aanwezig. In de R.K. kerk aan den Palclsweg werd een litur gische ontvangst gehouden, waarbij toespraken werden gehouden door den apostolisch vicaris van Padang, mon seigneur Brans, en monseigneur Pani co.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9