DAGBLAD B O V c E VOOGÏ LEYTAX 3086 Buitenlanders uitgewezen uit Zuid-Tirol Onderlinge besprekingen der Japanners nog niet ten einde DE CITROEN „7" ECONOOM „11" SPORT RAPIDE „7" ECONOOM f 1625 ,11" SPORT RAPIDE f 1660 N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF Noodlottige gevolgen van kruitontploffing DE EEMLANBER Dinsdag 11 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38 e Jaargang No. 11 Italiaansche maatregel treft ook vele Nederlanders Rome laat er zich niet over uit Engelschman uitgekleed te Tientsin Sov j et-ambassadeur in China omgekomen HOEVEEL SCHADE de bandjirs hebben aangericht De katoenspinnerij te Tegal geopend en De Sovjet-Unie vraagt teveel Lickt op: 9 uur 46 min. Mr. Kooien ontvangt minister Romme Mflllti»hri.i\rr<. K oer 3 maanden voor Amersfoort 195: per maand 0 65; per Mlinni»imurmm mct Jrllll vc„ekerini! 0„4e,ukUen, 0.15 Binnenland hranco per post per 3 maanden 2.85 Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON 'NTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PUI K nFR inVFSTFNTIFN 1—4 r«(«li I l-0) met inbegrip van een bewij,nummer, FHIilb reJe, meer 10.25. Lieldadigheide-adverlenliên voor de helft van den prija. - Kleine AdverlenliSn „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 eent. driemaal plaatsen I 1— Bewijsnummer eatra I 0 05 VERSCHEIDENE berichten uit Italië en Zwitserland maken melding van een besluit der Ita liaansche regeering, om alle in Zuid-Tirol woonachtige vreemde lingen uit te wijzen. Niet-Italiaan- sche staatsburgers zouden binnen 48 uur Zuid-Tirol moeten verla ten. Officieele Italiaansche kringen weigeren tot dusver deze berichten te bevestigen of tegen te spreken. Onder de in Zuid-Tirol woonach tige vreemdelingen, die door deze maatregel getroffen zullen worden, zijn naar wij vernemen waarschijn lijk ongeveer vijftig Nederlanders. Voorts vernemen wij, dat de Neder- landsche gezant te Rome heden morgen rapporteerde, dat het hem nog niet mogelijk w,as positieve in lichtingen te verkrijgen over deze uitwijzing van buitenlanders uit Zuid-Tirol. Dat deze maatregel in feite genomen is, wordt echter van velerlei niet-officieele zijde beves tigd. In gezaghebbende kringen te Rome jwordt het bericht, dat te Meran en Zuid-Tirol wonende vreemdelingen, [waaronder zich tal van Nederlanders bevinden, van de Italiaansche autori teiten aanzegging hebben gekregen het land binnen 24 uur te verlaten, beves tigd noch tegengesproken. Men erkent «venwel, drft de vraagstukken aan gaande Zuid-Tirol thans worden bestu deerd. De Neue Zürcher Zeitung bericht, dat 'de Zwitsers, die in de provincie Bol zano (Zuid-Tirol) wonen, opdracht heb ben ontvangen binnen 24 uur de pro vincie te verlaten. Ook de Fransche, Britsche en Nederlandsche in woners hebben dit bevel ontvangen. Men weet nog niet of ook de toeristen worden getroffen. De personen, die aanzegging hebben ontvangen, mogen zich wel in andere streken van Italië vestigen. Door dezen maatregel worden ongeveer 250 Zwitsers getroffen, waar onder een Benedictijner prelaat. Het blad meent, dat het Zwitsersche poli tieke departement onmiddellijk stappen heeft gedaan te Rome om opheldering te verzoeken en zoo mogelijk het be sluit te doen herroepen. Door den maatregel, welken de Ita liaansche autoriteiten genomen hebben ten aanzien van de in Zuid-Tirol wo nende buitenlanders, die order gekre gen zouden hebben, het land op kor ten termijn te verlaten, zouden om streeks vijftien Franschen getroffen worden. Het Italiaansche bureau voor toerisme te Amsterdam, verzoekt mede te deelen, dat de uitwijzing van alle vreemdelingen uit Zuid- Tirol, geen betrekking heeft op toeristen- Alleen de vreemdelin gen, die in Zuid-Tirol wonen, moeten allen binnen 24 uur dit ge bied verlaten. Hiermede wordt dus van Italiaansche zijde erkend, dat het uitwijzingsbesluit is geno men. Na ontvangst van het bericht, dat de uitwijzing van Zwitsersche (en andere niet-Italiaansche) staatsburgers uit de provincie Bolzano aankondigde, heeft de Zwitsersche regeering de legatie te Rome opgedragen bij de Italiaansche regeering nader te informeeren. Inge val het bericht zou worden bevestigd, zal het in de eerste plaats de taak zijn van .de Zwitsersche legatie, te bewerk stelligen, dat de termijn, die volgens dp ontvangen berichten slechts 48 uur zou zijn, verlengd wordt. Een Zwitsersche ambtenaar zal naar Bolzano worden gezonden om zich met de plaatselijke autoriteiten in verbinding te stellen en de belangen der Zwitsersche onderda nen te behartigen. GROOTE ANIMO VOOR EEN REISJE NAAR MOSKOTJ SOFIA, 11 Juli (Havas). Het door een aantal Bulgaarsche afgevaardigden geopperde denkbeeld van een reisje naar Moskou is een groot succes gebleken. Reeds hebben zich 53 afgevaardigden, d.w.z. een derde van het aantal parle mentsleden, opgegeven. MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD Tragisch ongeval te Langerak LAXGERAK, 11 Juli. Heden morgen is te Langerak (Geld.) een ernstig ongeluk gebeurd. Het zes jarig dochtertje van de familie Wijers kwam achter een stilstaan de trailer te voorschijn, juist op het oogenblik dat een auto uit de rich ting Doetinchem naderde. Het kind werd gegrepen en op slag gedood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Het meisje was bezig autonum mers op te schrijven. Hedenmorgen arriveerde te Amsterdam het beroemde orkest van de Royal Scots Guards. Onder een enorme belangstel ling trekken de Guards met muziek door de stad. Een overzicht van het Damrak TOKIO, 11 Juli. (Reuter). Het Japansche ministerie van bui- tenlandsche zaken en dat van oor log zijn het, naar Domei meldt, eens geworden over de politiek, welke bij de komende Britsch-Ja- pansche besprekingen zal worden gevolgd. Echter is niet te verwach ten, dat de besprekingen vóór Maandag zullen aanvangen, daar de Japanners in interdepartemen tale besprekingen nog technische kwesties moeten regelen. De Asahi Sjimboen verklaart., dat men het in de officieele conferentie, die gistermiddag gehouden is tus- schen de leiders van de ministeries van oorlog en buitenlandsche zaken, er over eens geworden is, dat in de komende BritschJapansche confe rentie als absolute voorwaarde moet worden gesteld, dat Engeland zijn politiek ten gunste van Tsjang Kai Sjek laat varen. Japansche schildwachten te Tientsin hebben den Engelschman Ivor House, alvorens hem tot de Britsche concessie toe te laten, zijn schoenen, sokken en broek laten uitdoen- Dit is de derde maal dat House zooiets overkomt. Vier andere Engelschen, die Hou se vergezelden, konden de con cessie ongehinderd binnengaan. Twee Chineesche politiebeambten, die door een boot met gewapende Japanners in de Britsche concessie aan land waren gezet, hebben de .overgave geeischt van een Chineesch veerman, die van het door de Japanners bezette gebied passa giers naar de concessie had overgezet. De Britsche politie wees het verzoek af met de verklaring, dat de Chineesche politie zich dan tot het Britsche politie bureau diende te wenden en de beschul digingen tegen den door haar gezochten man nader moest formuleeren. De Chi neesche beambten keerden daarop naar hun boot terug en stelden de Japanners op de hoogte, waarop allen vertrokken. Volgens een bericht uit Tsingtao heb ben vandaag betooger», naar verklaard wordt onder Japanschen invloed staan de Chineezen, steenen geworpen naar het gebouw van het Britsche consulaat- generaal te Tsingtao en voetzoekers af gestoken. Ook deden zij een aanval op het gebouw van de Hongkong and Shanghai Bank, waarvan de deuren en ramen werden ingeslagen. De Britsche consulaire autoriteiten zullen een volle dig rapport aan Londen zenden. De minister van buitenlandsche zaken van de Vereenigde Staten, Huil, heeft bij den Japanschen ambassadeur te Washington, Horinoctsji, geprotesteerd tegqn het bombardement van de. Ame- rikaansche zending te Tsjoenking door Japansche vliegtuigen. Ook de Ameri- kaansche zaakgelastigde te Tokio heeft hiertegen geprotesteerd. MOSKOU* 11 Juli (Reuter). De ambassadeur van de Sovjet Unie in China, Loeganetz Orelsky, is Zater dagnacht tezamen met zijn vfouw bij een auto-ongeval tusschen Ku- taissi en Tskhaltubo in.de Sovjet- Unie om hët leven gekomen. De am bassadeur onderging een kuur in de badplaats •Khaltubo. Ook de chauf feur is omgekomen. Het ongeluk is veroorzaakt door een defect aan de auto. BATAVIA, 11 Juli (Aneta) De Bandjirs van 9 en 10 dezer na bij Banjoewangi hebben zeer veel schade aangericht. Vele watenver ken en bruggen zijn vernield of zwaar beschadigd. Drie inlanders zijn verdronken. Naar schatting bedraagt de schade 200.000. In het Zuid-Malangsche hebben zich eveneens zware bandjirs voorge daan, Het aantal vermisten is nog niet. bekend. In Oost-Lombok zijn tengevolge van de bandjirs zeven menschènlevens te betreuren. De schade bedraagt naar schatting 60.000. Drie lijken zijn opgevischt, vermoe delijk van drie der 28 vermisten van de onderneming Soemberdjeroe. Door verzakking heeft een brugge- hoofd van een staatsspoorbrug zich begeven tusschen Kempit en Soember- wodoeng. De vermoedelijke diiur van de stremming is 13 dagen. De eerste in Indië Te Tegal werd onder zeer groote be langstelling de katoenspinnerij van het bedrijf der Java Textiel mij. ge opend. Naar men weet, bestaat ie reusach tige katoenweverij van de J.T. mij. reeds twee jaren, thans werd dit groo te bedrijf met een eigen spinnerij de eerste in Indië uitgebreid, aldus de Locomotiéf. Voor de feestelijke opening van dit bedrijf was de voorzitter van den raad van beheer, de heer S. N. Menko uit Nederland overgekomen. De heeren Menk'o en W. R. Janssen, de technisch leider der bedrijven van de Java Tex tiel mij., ontvingen in het kantoorge bouw de ruim 200 gasten uit Tegal, Semarang, Batavia, Buitenzorg en Bandoeng. Onder' de aanwezigen bevonden zich de directeur van Economische Zaken, de heer van Möok. bieden U meer dan alle andere automobielmerken ii I.O. VLASAKKERWEG 50 TELEFOON 1093 (na automatiseering 4568) Officieus Fransch commentaar verklaart, dat het Kremlin te ver gaat met zijn wenschen PARIJS, 11 Juli (Havas). Bonnet en de diensten van de Quai d'Orsay zijn gisteren overgegaan tot de bestudeering van het antwoord van Molotof op de laatste Fransch-Britsche voorstellen. De minister heeft zich daarover herhaalde malen telefonisch in verbinding gesteld met den Franschen ambassadeur te Londen, Corbin. In Fransche en Engel- sche diplomatieke kringen constateert men, dat ondanks de overeenstemming op een groot aantal punten de onder handelingen met het oog op nieuwe, door Molotof gestelde eischen, ernstige moeilijkheden geven. Frankrijk en Groot-Brittannië heb ben, aldus Havas, de laatste weken het bewijs geleverd van den meest oprechten geest van verzoening, doch de opneming van nieuwe vraagstukken bij de onderhandelin gen zou het evenwicht cn de weder- keerigheid der door de onderteeke naars van het accoord aangegane verplichtingen kunnen verstoren. Daar de opvattingen der regeeringen van Frankrijk en Engeland vólkomen duidelijk zijn, wil men hopen, dat de onderhandelingen actief zullen kunnen worden voortgezet, over eenige artike len, welke nog omstreden worden. het nieuwe telefoonnummer van DE kolenhandel van Amersfoort Fa. van Achterbergh van Eist KOESTEEO S Tel. 1788 Het nieuwe nummer is LEUSDERWEG 242 Weerverwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het N. en N.O.: Meest matige, later afnemende N.W. tot W. wind, zwaar tot half bewolkt, tijdelijk noS be trokken. Mogelijk nog eenige lichte regen. Koel weer. Voor het midden en Zuiden: Matige tot zwakke meest W. wind. Half tot zwaar bewolkt. Geen regen van beteekenis. Aan vankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets warmer. Buitenlandsch weeroverzicht Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. De depressie in het Noordoosten ligt thans over het midden der Bothnische golf. Zij verandert weinig van plaats ën vult langzaam op, aan haar west- en zuidwest zijde stijgt de barometer regel matig. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan is iets van beteekenis afgenomen en breidt zich over Centraal Europa uit. Aan de westzijde wordt het aangetast door depressie's, die echter nog geen groote activiteit ontwikkelen. Over de Duitsche bocht, Denemarken cn het Oostzeegebied waaien nog krach tige winden, op de Noordzee nam de windkracht af. In de Poolzce blijft de luchtdrukver- deeling zeer vlak. De maritiem polaire luchfstrooming geeft, overal in Centraal Europa aanleiding tot koel weer zonder neerslag van beteekenis. Ramp te Penaranda de Bracamonte eischt 150 dooden en 1500 gewonden MADRID, 11 Juli. (D.N.B.) Het aantal slachtoffers van de ont ploffingsramp te Penaranda de Bracamonte wordt volgens de laatste berichten op 150 dooden en 1500 gewonden geschat. Tenge volge van de ontploffing zijn te Penarada. de Bracamonte 1090 van de 1456 huizen in dit plaatsje ge heel Of gedeeltelijk verwoest. De geredde inwoners helpen de red dingsbrigaden en doorzoeken de puinhoopen. Een honderdtal hui zen en drie fabrieken branden nog, onder het oog van de tengevolge van het watergebrek machteloos staande brandweer. Op de plaats van de ontploffing heeft zich een krater met een straal van 200 meter gevormd, gevuld met smeulende puinhoopen. die men on der water tracht te zetten, aangezien zich op 500 meter afstand nog een intact gebleven opslagplaats van ontplofbare stoffen bevindt. De kracht van de ontploffing was zoo groot, dat ,men haar te Salamanca cn te Avila, d.i. op een afstand van 40 K.M., hoorde. Tot dusver heeft men op het kerkhof van Bracamonte 45 slachtoffers begra ven. Vier gewonden zijn in den namid dag overleden. Een dertigtal gewonden verkeert in hoogst zorgwekkenden toe stand. Het aantal vermisten bedraagt 49. De spoorlijn Salamanca—Madrid, die door de ontploffing ter plaatse vel-nield werd, is voorloopig hersteld. De Kabinetscrisis 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. - Mr. dr. D. A. P. N. Kooien heeft vanmorgen bezoek ontvangen van prof. mr. C. P. M- Romme, minis ter van Sociale Zaken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1