Tel. 3230 ERNSTIG GEBREK aan verkeersdiscipline Is een staking in.de dakpannenindustrie op komst? HET LEIDSCHE STADHUIS Een ton per dag De boterheffing Gen.-majoor de Gelder overleden LAADBAK TREFT CHAUFFEUR Wateier vredesprijs toegekend De slachtoffers van brand te Groningen begraven Geheimzinnige ziekte te Eindhoven EEN MANIFEST De nationale kampioen schappen Een recidivist loopt tegen de lamp Overeenstemming inzake P.T.T.gebouw 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 JULI 1939 Statistiek toont aan. dat alle weggebruikers dit hebben 'e-G R A VEN H AGE, 12 Juli. De voorloopige gegevens betreffende de verkeersongevallen over Mei. zooals verstrekt door het centraal bureau voor de statistiek vertooncn een uitermate slecht beeld, schrijft de K N.A.C. De cijfers voor de eerste vijf maanden van het jaar zijn als volgt (tusschen haakjes de cijfers van de overeenkom stige maanden van vorig jaar). gedood ernstig gewond 42 (52) 326 (306) 46 (30) 311 (287) 43 (42) 361 (331) 58 (60) 413 (348) 65 40) 500 (387) Jan. Febr. Maart April Mei Deze cijfers toonen naar de meening van de K.N.A.C., dat er in Nederland nog een zeer ernstig gebrek aan ver keersdiscipline bestaat ondpr alle rate- goriën van weggebruikers. De statis tiek voor het jaar 1037 de laatste die volledig beschikbaar is geeft aan, dat 28.7 der doodelijke onge vallen plaats had tengevolge van fou ten van motorrijtuighestuurders. tegen 28.2 door fouten van voetgangers en 25.3 door bestuurders van niet-mo- torische vervoermiddelen. De oorzaken der ongevallen zijn dus over de ver schillende categoriën vrijwel gelijke lijk verdeeld en dienovereenkomstig zal een strijd tegen een gebrek aan ver keersdiscipline over de goheele linie dienen te worden gevoerd, helaas moet de K.N.A.C. constateeren. dat aan het verkeerstoezicht op ('.en weg nog zeer veel ontbreekt en zij vraagt zich af of bijv. de kosten van een medische her keuring van alle rijhewijshouders (2^ millioen gulden in de eerste 2 jaar van de rijbewijshouders naar de keurende medici) wel gerechtvaardigd kunnen worden geacht, zoolang geen gelden beschikbaar kunnen worden gesteld voor een meer doeltreffend verkeers toezicht op den weg, waarmede do strijd tegen de verkeersongevallen be duidend beter ware gediend. 'Actie voor een collectief arbeidscontract 's-GRAVENHAGE. 12 Juli. Dezer dagen vergaderde het voltallige per soneel van de kleiwarenfabriek „Nieuw Werklust" te Hazerswoude ingevolge oproering door de hoofd besturen van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei- ders(-sters) bond \.St. Willibrordus". Op deze vergadering bleek, dat met het bestuur van de vëreeniglng van dak- Bannenfabrikanten in Zuid-Holland en 'trecht geen positief resultaat ten aan zien van do regeling dor arbeidsvoor waarden en de vestiging van een col lectieve arbeidsovereenkomst, op korten termijn is te verkrijgen. De directie van „Nieuw Werklust" heeft zich princi pieel bereid verklaard een C AO. aan te gaan, onder voorwaarde, dat alle klei- warenfahrikanten de C.A.O. zouden moeten aanvaarden. Dit heeft de fabri kantenvereniging echter onmogelijk gemaakt, waarom de arbeiders niet be reid waren deze voorwaarde te aanvaar den. De hoofdbesturen zullen zich nu weer met de directie in verbinding stel len om de volgende verlangens kenbaar te maken: vacantieregelinc. betaling Chr. feestdagen, vergoeding bij verzuim en een loonregeling voor jeugdige en volslagen arbeiders. Mochten deze be sprekingen geen gunstig resultaat heb ben. dan is het mogelijk, dat op een na der door de hoofdbesturen te bepalen dag de arbeid zal worden onderbroken. DE KABINETSCRISIS VGRAVENHAGE, 11 Juli. He- denmiddag om 5 uur heeft mr. dr. D. A. P. N. Kooien te zijnen huize een bespreking gehad met den presi dent van de Ncdcrlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip. Voor het behoud van bouwfragmenten LEIDEN, II Juli. De Vereeniglng Oud-Leiden heeft een adres gezonden aan B. en W. van Leiden, waarin er op wordt gewezen, dat nog geen bestem ming is gegeven aan de zandsteenen bouwfragmenten van den ouden stad huisgevel, voorzoover deze niet in den herstelden stadhuisgevel konden wor den opgenomen en onder welke bouw fragmenten zich fraaie stukken bevin den. waarvan verschillende hohooren tot den gevel van Lieven do Key (1597), welke uit kunsthistorisch oogpunt van belang zijn om bewaard tc blijven. Op grond hiervan wordt verwacht de van het oude stadhuis afkomstige bouw fragmenten. welke niet in den herstel den gevel 7.ijn opgenomen, voor zooveel van belang re willen behouden door deze fragmenten in elk geval te willen bewaren. UTR.STPRPT. De kosten van de militaire maatregelen Het vorderen van paarden en auto's Op vragen van het Eerste Kamerlid van Vessem betreffende de kosten der buitengewone militaire maatregelen hebben de ministers Colijn en van Dijk het volgende geantwoord: Medegedeeld kan worden, dat bij het instellen van de kust- en grensheveili- ging paarden en auto's, welke volgens de organisatie tot de gevormde onder deel en behooren, ..in gebruik" zijn ge vorderd. waarbij de duur der vordering uiteraard niet kon worden bepaald. Hef aantal paarden en auto's, dat vol gens de oorlogsorganisatie tot de ver schillende troepenafdeelingen behoort, is aangepast aan de taak van die afdee- I in gen op het gevechtsveld Toen na een aantal dagen bleek, dat zonder de voorzichtigheid uit het oog te verliezen voor de algemeen bevei ligende taak onder de gegev(Tn omstan digheden met minder kop worden vol staan, is op 22 April jl. bevolen, dat bij de verschillende onderdeden slechts een aantal paarden en auto's in gebruik mocht worden behouden, dat voor de uitoefening van den dagelijkschen dienst strikt noodzakelijk was. De ove rige paarden en auto's zijn aan de eigenaren teruggegeven. Ten tijde van bet vaststellen van de nrij7,en, welke bij „vordering in ge bruik" ton hoogste mochten worden be- teed. werd aangenomen, dat deze vor dering slechts van zeer korten duur zou zijn: of wel de grens- en kustbeveili- ging zou hij een gunstig verloop der internationale gebeurtenissen weder spoedig kunnen worden opgeheven of wel bij ongunstig verloop zou na het instellen van de grens- en kust.be- vciliging de algemeene mobilisatie vol gen, in welk geval zou worden overge- n tot „vordering in eigendom". Het werd daarom tegenover de eigenaren billijk geacht om in de prijzen voor „vordering in pebruik" een zekere ver- goedine'voor bedrijfsschade te verdis- conteeren. Toen bleek, dat de grens- en ku'sfcbe- veiliging geruimen tijd gehandhaafd zou moeten worden, is bevel gegeven de aanvankelijk vastgestelde vorde- ringsprijzen te herzien. In dit verband dient te worden op gemerkt, dat naast de klachten, welke den minister van defensie van derden bereikten over te hooee vergoedingen, een groot aantal klachlen zijn binnen gekomen van ben. wier paarden of auto's waren gevorderd, dat de hun toegekende vergoeding te laag w erd ge acht De kosten van de buitengewone militaire maatregelen, zonder de aanschaffing van materiaal en uit voering van werken, kunnen op heden gemiddeld per dag zeer glo baal op 100.000 worden ge raamd. AMBTENAAR LEEFDE BOVEN ZIJN STAND IJSSELMUIDEN, 12 Juli. Omtrent het geval van verduistering van gelden ter gemeentesecretarie van IJsselmui- den vernemen wij dat een andere amb tenaar ter secretarie en de gemeente veldwachter uit hun betrekking ge- sohorst zijn. Of en in hoeverre zij bij de verduistering en de falsificaties betrok ken zijn staat nog niet vast. Vandaag is de gearresteerde ambtenaar, die in voorloopige hechtenis gesteld is, door den rechter-commissaris te Zwolle ver hoord. Het onderzoek naar den om vang van de knoeierijen wordt voort gezet. Van den gearresteerden ambtenaar was het hekend. dat hij zich uitgaven veroorloofde, die moeilijk in overeen stemming waren te brengen met zijn salaris. 's-GRAVENHAGE. ll Juli. Men deelt ons van bevoegde zijde het vol gende mede: Doods sedert eenige weken is de z.e zomerprijs voor boter (n.l. de.som van commissienoteering en het bedrag van heffing en stcunuitkeering) vrij aan zienlijk boven bet bedrag, hetwelk door den minister van economische zaken- terzake is vastgesteld op 1.30. geste gen. Zulks houdt o.m. verband met de omstandigheid dat wijziging in het be drag van heffing en steunuitkeering zooveel mogelijk wordt vermeden, ten einde een regelmatige uitvoer zooveel mogelijk te bevorderen. Gezien de hui dige positie der botermarkt ligt het in het voornemen, het bedrag van heffing en steunuitkeering deze week aan te passen aan het in uitzicht gestelde peil an den zomerprijs. Een bekend publicist op krijgs kundig gebied, oud-directeur van het Krijgskundig Archief 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. Gis teren is op 66-jarigen leeftijd in het ziekenhuis Lichtenberg te Amers foort overleden, gep. generaal- majoor tit. C. C. de Gelder. De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal Vrijdag a.s. om 11.30 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te Den Haag geschie den. Sedert het ontslag van den eersten di recteur van liet krijgsgeschiedkundig archief, gep. luit. generaal F. J. de Bas in Mei 1927, is generaal de Gelder als zoodanig werkzaam ge weest en heeft door zijn tal rijke geschrif ten, mede als hoofdredac teur van het orgaan der of- ficiersverceni- Gep. gen.-maj. De C.chler f ging van de Koninklijke Landmacht getoond een vaardigen en wel gesneden pen te bezitten. Bij het aanvaarden zijner functie had hij zijn sporen op het gebied der krijgs geschiedenis reeds verdiend als direc teur van de school voor verlofsofficieren Ie Amersfoort en als leeraar aan de Kon. Mil. Academie en aan de Hoogere Krijgs school. Door de geboden bezuinigingen in de na-oorlogsche jaren, zijn helaas geen gelden beschikbaar gesteld kunnen wor den voor bet doen uitgeven van groote werken en wachten de vervolgdeelen van „Het Staatsche Leger", die in ma nuscript gereed liggen, op gunstiger tij den. Toch zijn de geschriften zeer talrijk, die van zijn hand het licht hebben ge zien. Wij brengen van deze in herinne ring: „de oorlog in Zuid-Afrikft", oen eritische studie over ..Marlborough, his life and times" en de beschrijvingen van verschillende slagen uit den Spaan- srhen Successieoorlog (Ramillies. Oudenaarde. Wvnendale. Malplaquet. Denain en F.keren). Ten slotte heeft hii zich in de jaren 1913, 1919 en 1924 in de vereeniging ter beoefening der krijgswetenschappen doen kennen als een bekwaam spreker. De overledene was ridder in den Ne- derlandschen Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. WIJKE, 12 Juli. - Gistermiddag omstreeks zes uur is de chauffeur van een vrachtauto, afkomstig uit Kerkrade, die te'Wljke puin voor w egverbetering had aangevoerd, met het hoofd tusschen een balk en de laadbak bekneld geraakt, toen hij over het mechanisme gebogen stond, waarmede de bak in schui nen stand gebracht kon worden en de laadbak plotseling weer in den verticalen stand terug sprong. De man was op slag dood. Ditmaal aan een Engelsche en een Amerikaansche Quakerorganisatie 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. Het bestuur der Carnegië-stichting in Den Haag heeft besloten den Watc- ler-vredesprijs voor 1939 toe te ken nen aan den Friends' Service Coun cil te Londen, en het American Friends' Service Committee te Phi ladelphia. op grond van de ver diensten dezer Quaker-organisaties voor de toenadering tusschen de volkeren door internationale orga nisatie van daadwerkelijke hulp aan hen, die lijden in tal van deelen der wereld. Do Wateler-vredesprijs is ingesteld door den heer J. G. D. Wateier, in le en directeur der Oranje-Nassau hypo theekbank te '3-Gravenhage. die bij zijn overlijden zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegic-stichting. belast mot het beheer van het Vredespaleis, on der beding, dnt uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend, aan dengene, die op eenigerlei wijze de /.pak van den vrede het beste zou heb ben gediend of die zou hebben hij ge dragen tot het vinden van middelen ter bestrijding van den oorlog. De toeken ning geschiedt beurtelings aan een Ne derlander en een buitenlander. Het bedrag van den prijs, na aftrek van schenkingskostcn is f 18.000.—. Velen waren aanwezig GRONINGEN, 12 Juli. Vanmid dag om twaalf uur zijn de beide slachtoffers van den noodlottigen brand in de Steentil6traat, de heer B. J. Walrecht en diens echtgenoote, mevrouw R. Walrectit-Kleveringa, ter aarde besteld. Ruim half een vertrok de droeve stoet van een woning aan de Noorder haven. Reeds langen tijd tevoren had den zich hier. ondanks den regen, ve len verzameld, die door do politie op een behoorlijken afstand werden ge houden. Toen de kisten naar buiten werden gedragen, heerschte er onder het publiek een doodsche. stilte, welke op ieder een diepen indruk maakte. Vervolgens begaf de stoet zich naar de begraafplaats Esserveld. Overal langs tien weg stonden belangstellenden, die met ontbloot hoofd den stoet Helen pas- seeren. Ook op de begraafplaats waren zeer velen aanwezig. Nadat de beide kisten in een gezamenlijk graf waren neergelaten, spraken enkelen een kort voord van troost tot de familie. F.en schat van bloemen dekte de kisten. Diep onder don indruk verlieten de aan wezigen het kerkhof. DE KONINGIN ONTVANGT MR. KOOLEN Mr. dr. D. A. P. N. Kooien is vanmiddag door H.M. de Koningin op den Ruigenhoek ontvangen. Twee kinderen uit gezin van zeven menschen overleden. Drie andere kinderen ern stig ziek EINDHOVEN. In deze gemeente doen zich bij de familie Tatenhovc aan de Pieter Poststraat 30 eigenaardige ziekteverschijnselen voor. waarbij de ge- neesheeren voor een raadsel staan. Reeds twee van de vijf kinderen van deze familie zijn aan deze ziekte over leden, terwijl de drie anderen in ernsti- gen toestand verpleegd worden in het Binnengasthuis, zoo meldt de Arbeiders pers. Vorige week Donderdag werd het tweejarige dochtertje Truusje onwel. 1-let kind was hangerig en werd in bed gelegd. Men vreesde geen ernstige ziek te en oordeelde het daarom ook niet noodig een geneesheer te raadplegen. Zaterdag werd echter ook het vierjarig zoontje Brocrie ziek, en dit ventje ver toonde dezelfde ziekteverschijnselen. Dr. Alphen de Veer werd nu geraad pleegd. Zondagmiddags was de toestand van het kleine meisje zoo ernstig, dat men geneeskundige hulp dringend nood zakelijk oordeelde. Daar de huisarts van de familie Tatenhoven afwezig was, werd do hulp van dr. Ebeling Koning ook ingeroepen. Des avonds is de kleine echter overleden. De doktoren waren het echter wel met elkaar eens, dat het hier een besmettelijke ziekte gold en troffen onmiddellijk maatregelen om uitbreiding te voorkomen. Ook de drie andcro kinderen van het gezin, het twaalfjarige Mientje. de negenjarige Pieter en het zevenjarige Joke werden ziek. Het kind Broerie werd gisteren naar het Binnengasthuis overgebracht, waar het eveneens is overleden. De drie andere kinderen zijn in het Binnengast huis opgenomen en verkeeren in ernsti- gen toestand. Verschillende meeningen hebben in de buurt waar de familie woont, post ge vat. Do oorspronkelijke gedachte van loodarsenaat-vergiftiging. wat mogelijk kon zijn, doordat juist achter de woning, waarin deze familie woont, verschillen de groote aardappelvelden zijn, wordt tegengesproken. Een andere mccniirg, dat de kinderen vergiftige bessen gege ten zouden hebben, wordt eveneens als onjuist beschouwd. Het eten. dat de kin deren nuttigen werd even vlug als het genuttigd was, weer opgegeven. Ver schillende van deze etensresten zijn on derzocht. De ouders zijn van deze ziekte vrij ge bleven. De beweging tot versterking der Nederlandsche gemeenschap wendt zich tot het Neder landsche volk 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. - De be weging tot versterking der Nederland sche gemeenschap zendt ons het vol gende manifest: Landgenoolen In de wereld om ons heen nemen de spanningen met den dag toe. Allerwe- ge binden de volkeren hunne krachten samen. Wantrouwen heeft zich opge zameld in alle hoeken en gaten der we reld en dreigt eerlang goweldadig tot uitbarsting te komen. Onder die om standigheden blijkt de Nederlandsche. politiek ten prooi aan mnchtclooze ver deeldheid. Deze verdeeldheid tast ons volk aan in zijn kern. Zoowel in als buiten het parlement heeft het vpelal den schijn, alsof de politieke partijen cn do onderscheiden maatschappelijke groepen slechts krachten kunnen ont wikkelen. die tegen elkander gericht zijn. Alle Nederlanders zonder onderscheid zijn bij dit gebeuren onmiddellijk be trokken. In hoeverrp zijn de tegenstel lingen in don boezem der natie inder daad niet te overbruggen? De ondergeteekenden, bijna alle deel uitmakend van ecri politieke partij, voelen zich verplicht openlijk blijk te geven van hun eensgezinde overtui ging. dat het geheel niet onder de ver scheidenheid zijner groepeeringen mag lijden. Ondanks die verscheidenheid is hechte eendracht heden geboden en mogelijk. Voor wie goed toeziet wijzen de moei lijke tijden, die wij beleven, den weg dien Nederland gaan moet, nagenoeg van zelf aan. Hem zal de samenge steldheid der hedendaagsche toestan- 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. Op de M.E.T.S.-bancn te Scheveningen zijn he den de nationale tenniskampioenschap pen voorlgezet. De uitslagen van dezen tweeden (ï;,rr zijn als volgt: Damesenkelspel A: Eerste ronde. Mej, E. Klein si. mej. A Halbesma 64, 64; mevr. A. Vleugel-Schutter sl, mej. Go- defroy 62, 63; mej C. Pastor sl. mej. I Jolles 26, 75, 63; mej. C Menko sl. mej. M. Uitcnhs're de Mist fi0, 6—3; mej. I. Kiek sl. mej. M Bensdorp 64, 46, 75; mevr. B. de Grit iter sl. mei. F. Broese van Groenou 6—2. 61; mej D. de Ronde sl. mej. A. Nieuwburg 62, 6—0. Tweede ronde. Mevr. J Karsten sl. mevr. R van der Klashorst 6—1, 3—6, 8—6; mej. Menko sl. mej. v. Hefting 62, 64 Heerenenkelspel A: Eerste ronde". D. de Roy van Zuydewjjn sl. dr. H. Vink 26, 64, 8—6; H. Bloemhof sl H. M. Smidt 6—4, 1—6, 6—2; C. J. Buchheim sl. van Hek 6—1 6—3; dr H. Gerritsma w.o.; F. van de Graaf sl. mr. M. Brouwers 6—4, 6—0; II. Koppejan sl. H. Saarberg 64, 46, Op listige wijze wist hij vrouw geld af te trog gelen AMSTERDAM, 12 Juli. De po litie van hot bureau Linnaeusstraat heeft een 21-jarigen glazen\vass.cher gearresteerd en ingesloten, die zich herhaalde malen aan oplichting en verduistering heeft schuldig ge maakt. Korten tijd geleden was het jong- mcnsch uit de strafgevangenis ontsla gen, waar hij voor dezelfde misdrijven zijn straf had ondergaan. Het bleek reeds spoedig, dat hij niet het plan had zijn leven te beteren. Kort na el kaar kwamen drie aanklachten wegens oplichting cn verduistering ten zijnen nadccle op het bureau Linnaeusstraat tegen hem binnen. Hij bad een betrek king gevonden bij een glazenwasscher en voor dezen moest hij een rekening innen hij een oude vrouw. Hij ontving van de vrouw een biljet van tien gul den, dat hij wel even zou wisselen. In derdaad keerde hij met de ne gen gulden wisselgeld terug, doch het geld bleek te verleidelijk en met een smoesje wist hij de vrouw te bewegen hem de negen gulden iiog even ter hand te stellen. Zij heeft haar geld niet meer terug gezien. Een ander maal kocht hi.i een hroek. Het gesprek mot den winkelier kwam op fototoestellen en het bleek, dat het toestel van den winkelier niet geheel in orde was. Samen ging men naar een reparateur, doch enkele dagen later kwam de glazenwasscher alleen terug om het gerepareerde toestel voor den winkelier *af te halen. Het werd hem prompt ter hand gesteld, met ge volg. dat de winkelier zijn toestel kwijt was. De politie had. daa,r het jongmensch geen vaste woonplaats heeft, eenige moeite hii de opsporing. Gisteravond wisten rechercheurs hem echter te ar- resteeren. Hii wordt morgen voor den officier van justitie geleid. 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. B. en W. van den 1-Iaag schrijven: Zooal3 den Raad uit dc gedachtenwis- seling hij de behandeling van het voor stel inzake onteigening in verband met den bouw van een nieuw hoofdcommis sariaat van politie enz. aan het Spui be kend is, hebben de aanvankelijk bij het Rijk bestaande plannen tot stichting van een groot kantoorgebouw e.a. ten behoeve van het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie daar ter piaatsc niet tot oen resultaat geleid. Bij deze besprekingen kwam naar vo ren, dat het Rijk bet oog heeft laten vallen op een terrein, gelegen aan de buitenzijde van de stad. Tusschen B. en W. en het Rijk is thans overeenstem ming bereikt omtrent het terrein, be grensd door het De-Savornin-Lohman- nlein. de Thorbcekelaan. De Groen-van- Prinstererlaan en een tusschen die la- non genroiecteerden weg. pelegen in het u i tbreidingsplan ,,'s-Gravenhage-West". Het terrein is ongeveer 8*Z> ha groot. den veel hoofdbrekens blijven kosten, doch. wat de hoofdrichting aangaat, niet op een dwaalspoor brengen. Zoo zette ons volk zicli in voor de politieke en mnntschanncliiko verwerkelijking van zijn eendracht, zoo arbeide het. aan toekomst, biddend, dat God het beware voor zichzelf en voor de wereld Moge de eensgezinde wil van ons volk en de manmoedierheid van zijn leiders, daarin voorgegnnn door het Huis van Oranie. den stoot geven tot de veel omvattende daden, welke voor de hand having van het rijk in Europa en over zee ep voor den ophouw van onze wer kelijke volkskracht onverbiddelijk noodig zijn. 's-Gravenhage, den 11 den Juli 1939. Namens de beweging tot verster king der Nederlandsche Gemeen schap (w.g.) mr. J. J. Fokma, Rotterdam; dr. W. F. van Gunsteren. 's-Gravenha- ee: mr. H. Ph. de Kanter. Wassenaar; dr. P. Kuin, 's-Gravenhage: prof. mr. P. I.ieftinck. Rotterdam: prof. dr. J. E. de Quay, Tilburg en mr. J. J. Schok king, Wassenaar. 6—1; J. Verhulst sl. H. van Putten 10—8, 61; J. G. van Oort sl. A. Wiltens 75, 63; L. Steinvoorte sl. mr. G. Young 16, 61, 86; H. J. de Koster w.o.: A. Rap sl. P. Eenhoorn 6—4, 62; J. H. Wisselink sl. II. Wilton 3—6, 6—4, 8—6; H. de Vries sl. E. Wiener 61, 26, 61; S. H de Jong w.o. Tweede ronde, G. A. Hartwig sl. Tessina 60, 61; C. Fabius sl. A. Schimmel 60, 61; W. Ak- kersdjjk sl. j. Verhulst 75, 46, 64; L. Ritter sl. H. J R. Smit 60, 75; II J. de Koster sl E- Hoeke 61, 61; G. Leem bruggen sl. S, H. de Jong 63, 61; H. Bloemhof sl. dr. H. Gerritsma 64, 75; ir W. Bartelds sl. L. Akkersdjjk 36, 60, 62; Damesdubbelspel A; Eerste ronde. Mej. N. V. I.idth de Jeude en mej C. Menko sl mej. B. Thonus en mevr. I. Kiek 62, 6—3; mej. v. Hefting en mej. D. de Ronde w.o.; mevr. C. Lagerwerf f en mej A. Halbes- ma sl. mevr. A. Schmier en mej. M. Schmier 6i, 6—0; mevr. J. Karsten en mej. A. Har- tog sl mej. E. Klein en mej. E Felix 6—4, 6—1. Heerendubbelspel A; Eerste ronde. Jhr. R. de Brauw en F Wiegers sl. H. C. A koppejan en Honig 61, 63; C. J. Buch heim en G. A. Hartwig sl. H, Wilton en J. A Bouman 75, 75. Tweede ronde. Bloemhoff en Thomassen sl. H. J. de Eos- tei en C. van der Hagen 64, 62; W. Karsten en D. Teschmacher sl. ir. G. Kirch- niann en mr. Fruytier 61, 6—0. Gemengd dubbelspel A: Eerste ronde. Mej H. Djjekmeester en C. Fabius sl. mej. Z Blikslager en H. Schuilinga 6—8, 8—6, 6—2; mej. B. Thonus en Akkersdjjk sl. mevr. A. van Meetercn en J. van Meeteren 75| 62; mej I. Jolles en J. Rinkel sl. mej'A Bensdorp en B. van Erk 6—1, 8—10, 97; mej. W. J. Kuiler en C. J. Buchheim sl mej. A. Hartog en ir. J. W. Bartelds 2—6, g3. 63; mevr. J. Hughan en T. Huglian sl. mej. A. Halbesma en H. Bloemhoff 6—0, 60; mevr. M. Jonquiere en mr. W. Marin- kelle sl. mej M Schmier en L. Wolters 6—2, 6—2; mej. Kleyn en J. A. Jacobson sl. mevr. N. van I.idth de Jeude cn II. C. A. Koppejan 6-2. 5-7. 6—1; mevr M. Boutmy en W. Heynen sl. mej. M. Sluis en A. Schim mel 6—3, 6—4; mej. A. van der Loo en L. Ritter sl mej. E. Birnie en J. A. W isse ling 12—10, 6—3; mevr. E. van Loon en H. Rap sl. mej. A. Grooters en H. de Vries 63, 86. VOETBAL Actie tot afschaffing van promotie- en degradatie wedstrijden De commissie van actie, samengesteld uit een twaalftal clubs, tot het afschaf fen der promotie- en degradatiewed strijden van afdeehng I en II van den K.N.V.B., heeft aan dé besturen van de vereenigingen spelende in afcleeling I en II van den Koninklijken Nederland- schen Voetbalbond de navolgende cir culaire gericht: Het is U bekend, dat er door 6 Bonds- afgevaardigden een voorstel is inge diend totafschaffing van Promotie- Degradatic-wedstrijden. Dit is aanleiding voor ondergeteeken- oc, zijnde de Commissie van Actie, zich tot U te wenden met het volgende ver zoek om ons, naar aanleiding van de opgedane ervaringen iri de promotie- en degradatie-wedstrijden, Uw steun te willen verleenen om deze wedstrijden niet ingang van het komende seizoen niet meer te doen plaats vinden, het aaptal clubs in iedere klasse tot 12 uit te breiden en verder te regelen volgens onderstaand schema: Eerste klasse. De nos. 1 van ieder der 5 afd. spelen een heele competitie om het kampioen schap van Nederland. De nos. 11 en 12 degradeeren automatisch naar de twee de klasse. Tweede klasse. De nos. 1 promoveeren zonder meer naar de eerste klasse, terwijl de nos. 11 en 12 automatisch degradeeren naar de derde klasse. Derde klasse. De nos. 1 promoveeren zonder meer naar de tweede klasse, terwijl de nos. 11 en 12 automatisch degradeeren naar ue vierde klasse. Vierde klasse. De nos. 1 promoveeren zonder meer naar de derde klasse, terw ijl de nos. 11 en 12 automatisch degradeeren naar de plaatselijke bonden. Wij zijn or van overtuigd, dat boven staande regeling onze mooie voetbal sport in het algemeen en onze vereeni gingen in het bijzonder zeer ten goede zullen komen en voor goed een einde zullen maken aan de zenuwsloopende en afbrekende promotie- en degradatie wedstrijden. Ze maakt het. tevens de goed gefundeerde clubs gemakkelijker iiet verloren terrein te herwinnen en zal er o.i. veel toe bijdragen het spel peil op een nog hoogcr niveau te bren gen. Ook uit financieel oogpunt bezien zal bovenstaande regeling alle clubs ten goede komen en niet zooals nu gebeurt aan enkel clubs die betrokken worden hij de promotie- en degradatie-wedstrij den. De meestcn onzer, die reeds meer dan tientallen jaren leiding aan hun clubs gc-von, daarbij heel veel ondervinding hebben opgedaan, de promotie- on de gradatie-wedstrijden in al haar phasen hebben medegemaakt, doen hier nog maals een ernstig beroep op de ver- et nigingsbest uren hen te helpen deze wedstrijden, die in bijna geheel Europa, r.,ct meer bestaan, ook hier tc doen er'aller. Tenslotte deelen wij U mede, dat er bereids (foor ons stappen gedaan zijn bij de besturen der bclangen-vcreeni- gingen tot liet houden van een buiten gewone vergadering op korlen termijn, met als cenig punt afschaffing Promo tie-Degradatie-wedstrijden. Deze circulaire is onderteekend door: J II. Luijken. voorzitter, Haarlem; W. v. d. Bijl, Hilversum; J. P. Hofman, Schiedam; C. J. G. Rcpelius. Utrecht en I. J. Rabbie. secretaris, Frederiksplein 45. Amsterdam-C. PERSONEEL HOMMERSON VERMOLEN GAAT VOETBALLEN Donderdagmiddag speelt het perso neel van dc firma Homtnorson en Ver molen een voetbalwedstrijd Iepen de voetbalclub Galiard. Elders speelde het H.V.-elftal reeds legen hot elftal van de Kantoorvoetbalhond (Dordrecht) en •thans hoopt men tpgen het artisten- clftal Galiard een goed figuur te slaan. Getracht zal worden een terrein van dc gemeente te krijgen. De opbrengst wordt tor beschikking gesteld van „Zonnestraal".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 10