DAGBLAD Roosevelt in conflict met het Congres BRITSCH - JAPANSCHE BESPREKINGEN op lange baan geschoven RUST KEERT TERUG IN HET HEILIGE LAND 3960 De twintigste boschbrand DE EEMLANBER Hevige strijd om de neutraliteits- wetgeving Mac Nutt krijgt belangrijke positie GRANDI MINISTER VAN JUSTITIE Zeer felle anti- Britsche agitatie Joodsch devies: opbouwende politiek De bomaanslag te Halmeu Japansche officieren naar Duitschland Condor-legioen te Danzig? vJ- Jhr. Mr. DE GEER bij Mr. Kooien Rustig Poolsch oordeel over Danzig ARHNNFMENTSPRIJS per 3 maan(*en voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PDI K nFR AIWFRTFNTIFN 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, YKIJ5 clk# rc^e] mccr o 25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 re2e'* 50 cent, elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extra f 0.05 Woensdag 12 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38 e Jaargang No. 11 Wellicht besluit de president bij verdere tegenwerking beide Huizen gedurende den zomer bijeen te laten blijven WASHINGTON, 12 Juli. (Ha- vas). Na een conferentie met Roosevelt heeft de minister van buitenlandsche zaken, Huil, aan de pers verklaard, dat de regee ring in het belang van den vrede en de veiligheid van de Vereenig- de Staten, haar pogingen zal voortzetten om het door de re geering aanbevolen neutraliteits- programma te doen aannemen. Deze verklaring werd afgelegd kort nadat de commissie voor bui tenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden de debatten over de herziening van de neu- traliteitswet naar de volgende zit ting had venvezen. Omtrent de verklaring van mi nister Huil wordt nader gemeld, dat hij niet met zijn gewone glim lach de verslaggevers ontving. Hij voegde aan zijn verklaring toe, dat hij van meening is. dat het pro gramma van zes punten aangeno men moet worden in het belang van den vrede en de veiligheid van de Vereenigde Staten. Huil gaf een kort overzicht van deze zes punten: (1.) Verbod aan Amerikaansche sche pen om het gebied van den strijd bin nen te stoomen: (2). Beperking van reizen door Ame rikanen in strijdgebieden: (3). De bepaling, dat de uitvoer van goederen naar oorlogvoerenden wordt voorafgegaan door het overdragen van de eigendomsrechten aan een buiten- landschen kooper: (4). Het voortbestaan van de gelden de rechten tot eerbiediging van de lee ningen en credieten aan de mogendhe den, welke oorlogvoeren: (5). Het regelen van het verzamelen van gelden in de Vereenigde Staten voor oorlogvoerenden: (6). Voortzetting van de bestaande commissie van munitiecontrole en het systeem van licenties voor in- en uit voer van wapenen. In regeeringskringen is men van meening, dat de oppositie in den Se naat niet meer dan 35 of 40 stemmen zal kunnen verzamelen, zoodat de re geering een overwinning zal behalen. In een persconferentie heeft president Roosevelt nader ver klaard, dat hij de verklaring van minister Huil zeer goed vond. Op de vraag, wat de regeering thans ten aanzien van de neutraliteits- kwestie wilde doen, zeide de pre sident, dat hij „vandaag hierop niets te zeggen had." Ten aanzien van deze verklaring, die Roosevelt in de persconferentie heeft afgelegd, wordt nader gemeld, dat de uitlatingen van den president practisch hierop neerkwamen, dat het Congres niet uiteen dient te gaan, zonder ten aanzien van de neutraliteitskwestie iets te hebben gedaan. Het ontwijkende antwoord, door Roosevelt ten aanzien van den slui tingsdatum van het Congres aan de pers gegeven, doet de vraag rijzen, of de president niet den toorn der beide huizen zal trotseeren, door de zitting nog verscheidene maanden te verlengen. Sommigen, die in nauwe ralatie staan met het Witte Huis. zijn van meening. dat de pre sident het Congres zal dwingen nog de twee volgende maanden bijeen te blijven, opdat het. als de Euro- peesche toestand in dien tijd mocht verergeren, de neutraliteitswet ver der kan behandelen. In diplomatieke kringen te Washing ton is men van meening, dat geruchten welke te Londen de ronde hebben ge daan, volgens welke Roosevelt zou over wegen in te grijpen in het vraagstuk- Danzig, niet op ernstige gronden berus ten. Men herinnert er in dit verband aan, dat zoowel president Roosevelt als minister Huil verscheidene keeren hebben verklaard, dat zij niet verlang den dat de Vereenigde Staten zich zou den mengen in de regeling van de Europeesc'he politieke aangelegenhe den. De binnenlandsob-politieke_ toe stand van de Vereenigde Staten is niet van dien aard. dat hierin wijziging kan worden gebracht. De democratische afgevaardigde van New York, Bloom, een vurig aanhanger van de politiek van Roo sevelt, is benoemd tot voorzitter van de commissie van buitenlandsche za ken uit het Huis van Afgevaardig den, als opvolger van den overleden Mac Reynolds. Een stap op den weg naar presidentschap of vice- presidentschap? WASHINGTON, 12 Juli (Reuter). President Roosevelt heeft Mac Nutt benoemd tot „federal security admi nistrator", in welke hoedanigheid hij verscheidene federale bureaux onder zijn leiding zal hebben, met name die van de sociale veiligheid, den dienst van de volksgezondheid en het bureau voor de ontwikkeling van de Amerikaansche jeugd. Wel ingelichte kringen beschouwen deze benoeming als van zeer groote po litieke beteekenis. Mac Nutt, die tot voor kort hooge com missaris van de Philippijnen is geweest, wordt in breeden kring gesteund om in 1940 door de democraten candidaat te worden gesteld voor het presidentschap. Indien Roosevelt zich toch voor een derde periode beschikbaar zou stellen, acht men Mac Nutt ideaal voor vice- president. Intusschen zal Mac Nutt in zijn nieuwe functie met meer kiezers in aanraking komen dan eenig ander lid der regeering, met uitzondering dan van president Roosevelt. ROME, 12 Juli (Stefani). De Ita- liaansche ambassadeur te Londen, Grandi, is tot minister van justitie benoemd. Grandi volgt als zoodanig Solmi op, die aan den koning is voorgedragen voor benoeming tot senator. Link s: Op initiatief der gemeente den Haag zijn op een terrein aan de Jan Hendrikstraat in de residentie schuilkelders aangelegd, ter demonstratie van gezinsbescherming tegen luchtaanvallen. Rechts: Als onderdeel der spoorwegwerken in Amsterdam-Oost is ook het Muider poortstation vernieuwd en uitgebreid. Het nieuwe perron voor de treinen van en naar Utrecht wordt van een overkapping voorzien. TOKIO 12 Juli. (Reuter). De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche za ken heeft vandaag verklaard, dat omtrent de agenda der komende Britsch-Japansche besprekingen pas een beslissing zal worden ge nomen nadat Craigie een onder houd met Arita heeft gehad. De Britsche ambassadeur zal Arita waarschijnlijk eerst de volgende week ontmoeten. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandsche zaken heeft voorts verklaard, dat de Ja pansche regeering geheel buiten de anti-Britsche campagne staat, die in geheel China gevoerd wordt. Een vraag, of aangenomen kon worden, dat de Japanners de anti- Britsche campagne in de door de Japanners bezette gebieden van China aanwakkeren, kenmerkte de woordvoerder als „beleedigend". Hij verklaarde voorts nog, dat hij niet beschikte over inlichtingen omtrent zulke „onbelangrijke za ken" als het incident te Tsingtao, waar gisteren steenen naar het Britsche consulaat-generaal werden geworpen. Volgens een Japansch bericht uit Kaifeng wint in de kringen der vreem delingen te Kaifeng de meening veld, dat een algemeene evacuatie van Brit- OPSTANDIGE BEWEGING IN PALESTINA NEEMT STERK IN KRACHT AF LONDEN, 12 Juli. (Havas). In verband met de verbetering in den toestand in Palestina zal bin nenkort een brigade Britsche in fanterie uit Palestina worden overgeplaatst naar Egypte. De algemeene toestand in Palestina verbetert voortdurend. Aan Arabische zijde oefenen velen in Egypte druk uit op de leden van het hooge comité om het Witboek te doen aannemen. De op standige beweging neemt in kracht af en men verwacht, dat Abdul Kader Husseini, de laatste leider der opstan delingen in Palestina, binnenkort het land zal verlaten, waardoor de strijd der Arabieren beperkt zal worden tot individueele aanslagen, temeer daar de zware verliezen van de opstandige benden in den strijd met de Britsohe troepen hebben aangetoond boe ge vaarlijk massa-actie is. Verder is de ontwapening sterk doorgevoerd. Sedert September j.l. zijn 1500 geweren, 150 mitrailleurs en 400 pistolen met veel munitie in beslag genomen. Aan Joodsche zijde heeft men de terreur eveneens veroordeeld. Het Jood sche agentschap heeft een speciale mi-' litie in het leven geroepen tot het be strijden van de terroristische activiteit van de extremistische revisionisten. Deze militie treedt op onder leiding van Chertok, directeur vah het Joodsch agentschap. In een interview met Havas heeft Chertok verklaard, dat de strijd niet is gericht tegen het Britsche volk, noch tegen de aanwezigheid van Engelschen in Palestina, doch alleen tegen de po litiek van het Witboek. Ook verzetten de Joden zioh niet tegen het mandaat, dat de fundamenteele wet van het land is, zij willen integendeel, dat het mandaat naar letter en geest gehand haafd blijft. Het beste middel 'om dit te bereiken is niet het toepassen van terreur, doch van een opbouwende po litiek. Het Joodsche volk blijft vertrou wen in Palestina een toevlucht te vin den tegen de vervolging, waaraan het blootstaat. sche onderdanen uit de provincie Ho- nan nabij zou zijn, zulks met het oog op de toenemende anti-Britsche stem ming bij de chineesche burgers." Te Tokio is een monsterbetooging gehou den van ongeveer 2000 spoorwegem ployés, die' formeel een anti-Britsehe Liga hebben opgericht ter versterking van het anti-Britsche front. Volgens een telegram uit Sjanghai heeft Wang Tsjing Wei, die verleden jaar uit de Chineesche nationale re geering werd gestooten wegens uitgif te van een manifest, waarin hij het sluiten van vrede met Japan bepleitte, in zijn krant een verklaring gepubli ceerd, waarin hij zegt bereid te zijn de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de redding voor China, indien daartoe nog een weg open staat. Naar van semi-officieuze zijde uit Tokio wordt gemeld, heeft de onder het Japansche ministerie van binnen- landsche zaken ressorteerende directie der politie aan alle departementale politie-autoriteiten instructie- gegeven, anti-Britsche bijeenkomsten toe te la ten, aangezien deze, naar de meening der autoriteiten de spontane uiting zijn van het volksgevoel. De bijeen komsten zullen de orde evenwel niet mogen verstoren. Burgemeester van de Roemeen- sche grensplaats aan zijn verwondingen overleden BOEKAREST, 12 Juli (Reuter) De Roemeensohe burgemeester van Halmeu aan de Roemeensch-Hon- gaarsche grens is overleden aan de verwondingen, die hij Zondag j.l. had opgeloopen, toen een bom in zijn woning werd geworpen. In verband met dezen aanslag zijn reeds twin tig verdachten gearresteerd, meeren- deels leden van de plaatselijke Hon- gaarsche minderheid. Volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen is bij het door de plaatselijke Rocmeensche autoriteiten ingestelde on derzoek vast komen te staan, dat de bom, waarmede de aanslag is gepleegd, van een type was, waarmede reeds eer der aanslagen zijn gepleegd door Hon- gaarsche terroristen. De misdaad zou door vier personen zijn gepleegd, doch hun identiteit is nog niet vastgesteld. Men denkt, dat enkelen hunner over de dichtbij gelegen Roetheensche grens heb ben weten te ontkomen. TOKIO, 12 Juli (Domei). Officiéél wordt medegedeeld, dat generaal graaf Hisaichi Terauchi en admiraal baron Mineo Osumi opdracht hebben ontvan gen naar Duitschland en Italië te rei zen, tot bijwoning van het nat. socia listische partijcongres te Neurenberg, op uitnoodiging van Hitier en als gas ten van de Duitsche regeering. In een persgesprek zeide Osumi, dat zijn reis geen politieke beteekenis zal hebben, doch dat hij van zijn verblijf in Euro pa gebruik zal maken om de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Ja pan en Duitschland te bevorderen, en tevens de vriendschap met Italië nog nauwer te maken. ENGELSCHE KRUISER IN FRANSCHE BAAI LORIENT, 11 Juli (Havas). De En- gelsche kruiser Vindictive is voor an ker gegaan in de baai Quiberon. Hij zal acht dagen met een Fransch eskader schietoefeningen houden, VAC ANTIEVOORBE REI DINGEN Wanneer we er een tuin op na houden, waar we aan gehecht zijn en waar we tot ver in het najaar van willen genieten, dan kunnen we ons nauwelijks de weelde per mitteer en met vacantie te gaan, want juist in den warmen tijd eischt de tuin immers bijzonder veel zorg. Moeten we onver wachts op reis, dan is het bijna zeker dat we onzen tuin later in 'n dusdanigen staat van verval aantreffen, dat we hem het ge- heele verdere najaar niet meer kunnen krijgen zooals hij behoort te zijn. We ne men dus liever als het eenigszins moge lijk is, maatregelen opdat ons niet te veel teleurstellingen zullen wachten. In den moestuin zullen we de vroege erwten, die afgedragen zijn, al kunnen op ruimen en als we een open zonnig plekje hebben, kunnen we nog wat erwten, peu len en late stamboonen leggen, terwijl winterramenas nog gezaaid kan worden. Goed uitgegroeide zomerandijvie kunnen we opbinden, als we niet al te lang weg blijven. in ieder geval niet alle struiken tegelijkDe grond tusschen de boonen nog eens goed losmaken en de boonen om de staken aanaarden. Van de afgedragen aardbeiplanten wor den de jonge uitloopcrs verwijderd, tenzij we jonge plantjes willen hebben. Daar voor nemen we alleen degenen, die 't dichtst bij de moederplant zitten, om dat die 't krachtigste zijn. Wanneer we onder die jonge uitloopers potjes met goede aarde in den grond graven en we zetten een paar pennetjes over de rank. dan zullen zij spoedig wortelen, en we zullen stevige planten met behoorlijke kluiten krijgen. Bloedluisplekkcn en de omgeving daar van op de vruchtboomen worden met een kwastje met kankerteer of kankerrood in gesmeerd. hetgeen we later nog eens her halen. Alle afgestorven tulpen en hyacinthen worden opgegraven en uit de zon te dro gen gelegd. Daarna wordt het buitenste laagje er ai gepeld en de bollen droog be waard tot het najaar. Op de leege plek ken zetten we nog één-jarige zaaibloemen uit, die dan volop bloeien als we terug komen. Uitgebloeide bloemen worden zorgvul dig verwijderd van de vaste planten zoo wel als van het zaaigoed, terwijl alle vaste planten en dahlia's opgebonden worden, al is het nu misschien nog niet eens noodig, we zuilen er later dankbaar voor zijn. want door een enkele onweers bui kan alles verwaaid zijn als we geen voorzorgen nemen. Het gazon maaien we kort en steken de randen bij, terwijl we bij droog weer nog eens flink sproeien, zoodat de grond goed verzadigd is en weer wat droogte zal kun nen verdragen. Kamerplanten zetten we op een eenigs zins beschaduwd plekje buiten en Hi voorkeur graven we de potten in om utt- drogen te voorkomen. Volgens de News Chronicle zijn 1200 dezer uit Spanje terug gekeerde vrijwilligers in de Vrije Stad aangekomen LONDEN, 12 Juli (Havas). Vol gens de News Chronicle zouden gis terochtend 1200 man van het Duitsche Condorlegioen, dat in Spanje gevoch ten heeft, te Danzig aangekomen zijn. Volgens sommigen zouden zij gezon den zijn om toezicht uit te oefenen op de Danzigers, daar men in een groot aantal nazi's slechts beperkt vertrou wen zou stellen. Een andere theorie is, dat zij gezonden zouden zijn om de belangrijke wapenvoorraden, die hei melijk naar de Vrije Stad gezonden zijn, te bewaken. Êen andere plausi bele reden zou, naar men gelooft, zijn, dat zij een speciale wacht moeten vor men voor een hooge nationaal-socia- listische autoriteit, die binnenkort een reis naar Danzig zou maken. (Wij laten deze beschouwing geheel voor rekening van de Daily Express. Red. A D.). BERG-TAX Ons nieuwe nummer ie Beleefd ainbevelend C MASTENBROEK C00 RN HERTLAAN 3 \V eerverwachting Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: voor het noorden: Meest zwaar bewolkt. Geen regen van be teekenis. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. voor het zuiden: Gedeeltelijk bewolkt droog weer -Iets war mer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Tem peratuur voor de Bilt is 15 gr. Licht op: 9 uur 44 min. bij Groesbeek GROESBEEK. II Juli Op de Mookerheide bij de Mookerschans brak vanavond omstreeks acht uur opnieuw een felle brand uit in een bosch van jonge dennen, de twintigste in de reeks boschbranden van dezen zomer. Nadat landbouwers en voorbijgan gers het vuur, dat de Mookerschans ernstig bedreigde, hadden bedwongen, bleek dat ongeveer veertig are bosch was vernield. Thans vermoedt men mét nog groo- ter zekerheid, dat brandstichting de oorzaak is. Bij de plaats van den brand vond men n.l. de stuurstang van een fiets. Hiervan was het eene eind met een stop gesloten, terwijl het andere eind in brandbaar mate riaal stak. De politie van Mook verdacht een paar personen, doch na een kort on derzoek werden deze op vrije voeten gesteld Het onderzoek wordt intusschen voortgezet. De kabinetscrisis 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. He- denmorgen heeft de voorzitter van de christelijk-historische fractie in de Tweede Kamer, jhr. mr. D. J. de Geer, een bezoek gebracht aan den kabinetsformateur, den heer Kooien. Hoop op een regeling der kwes- tie-Danzig bij eenigen goeden wil van beide zijden WARSCHAU. 12 Juli (Havas) De Gazeia Polska schrijft in een hoofdarti kel: „In Duitsche militaire kringen zijn er verstandige lieden, die de legers van Polen en Frankrijk op hun juiste waar de weten te schatten en niet aarzelen, er waard eerend over te spreken. Hun diepe overtuiging is, dat er geen oorlog zal komen. Aangezien onder deze om standigheden alle hoop, Polen te isolee- ren, ijdei is, is het niet onmogelijk, dat Berlijn over enkele maanden zal begrij pen, dat het een weinig goeden wil moet toonen, en dan zou men een eenvoudiger statuut voor Danzig kunnen opstellen dan dat van thans. Dit statuut zou Dan zig handhaven als eon van Duitschland onafhankelijke Vrije Stad, die tot het Poolsche douanegebied blijft behooren en de rechten van Polen in Danzig niet plaatst onder toezicht van wien ook." Vannacht heeft een troep onbekend gebleven personen in uniform een aan val gedaan op het Poolsche consulaat en het schild afgerukt. De concierge van het consulaat waarschuwde terstond de politie, die de identiteit der daders ech ter niet heeft kunnen vaststellen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1