Welk 4620 [stadsnieuws] nummeri Pistoolschieten op de Leusderheide 6777 zijn Hoe het water blijft rein Jaarvergadering A.A.V. Internationale school voor wijsbegeerte ,Zwijgende lippen" in City Theater Met ingang van morgenmiddag telefoonnummer AMERSF. DAGBLAD Kapt. v. d. Bosch be houdt de leiding Fa. M. R. N. OOSTERVEEN 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD De heer J. A. C. Spoel gaf ten uiteenzetting Gistermiddag heeft de heer j. a. C. Spoel tijdens een on-officieele persconferentie iets verteld over den gang van zaken in het Sportfondsen- bad. „Het gaat nog steeds vooruit", zoo luidde in 't kort de strekking van zijn betoog. Het duidelijkst spreekt deze vooruitgang uit de toename van het be zoek. Maar hij komt eveneens tot uiting in de perfectionneering van het techni sche apparaat. Het water in 't Sportfondsenbad wordt driemaal daags chemisch gecontroleerd. Dit komt ook tegemoet aan de wenschen van de overheid, die zich de laatste ja ren steeds meer bezig houdt met de hy giënische vraagstukken 'betreffende het zwemwater. De zuiverheid hiervan wordt naar men weet, bevorderd door er bepaalde stoffen door te mengen. Een belangrijke rol in dit proces speelt het desinfecteerende chloor. Doch onder bepaalde voorwaar den brengt dit een onaangename lucht teweeg, terwijl bovendien niet ieders huid er tegen bestand is. Voegt men nu ammonia bij het chloor, dan ontstaat chlooramine: hierdoor verkrijgt chloor een betere werking, terwijl de nadeelige invloeden er van verdwijnen. Voorts wordt een ander belangrijk preparaat aan 't water toegevoegd. Dit is het aluminiumsulfaat. Het heeft tot taak, kleine stoffelijke ongerechtigheden te bestrijden. Ervaring heeft aangetoond, dat de resultaten goed zijn. En dan zijn er nog de „voetenbakken". waarin zich eveneens desinfecteerende vloeistoffen bevinden. BehalVe deze chemische reiniging van het water, is er „de dagelijksche schoon maak",' zooals de heer Spoel het noemde. Ook al tengevolge hiervan is het Sport fondsenbad nu, na twee jaar, nog „zoo goed als nieuw". De vereeniging werd in twee afdeelingen gesplitst n.l. athletiek en handbal Een dezer dagen hield de A.A.V. in „Concordia" haar jaarlijksche ledenver gadering onder leiding van haar voor zitter den heer J. Schmidt. Door de ge wijzigde situatie in de vereeniging uitbreiding van de handbalgroep met als resultaat voor 1 jaar proeflid van het K.N.G.V., seizoen 1938/1939 was het noodig om een voorstel te behande len luidende: splitsing in 2 afdeelingen. Met algemeene stemmen werd beslo ten af deeling A: athletiek als hoofddoel, daarnaast afdeeling B: handbal. In verband hiermede moet de samen stelling van het bestuur waarschijnlijk worden gewijzigd. Eveneens is regle- mentsherzicning noodig. De aangegeven verandering gaf, mede ïn verband met het al of niet noodzake lijk zijn van 2 gescheiden besturen (K.N. A.U. reglement), aanleiding om nog geen definitieve beslissing te nemen in de vacature van den heer II. Driessen, die als secretaris bedankt had. Tevens werden de prijzen uitgereikt, welke het vorige seizoen door de ver eeniging waren gewonnen, n.l. tweede prijs heeren wisselschildprijs en de ne gende prijs dames, den Elsloobeker. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar den toestand betreffende de gele genheid voor verspringen op het terrein aan de Rubensstraat. Leergang van prof- dr. H. J. Jordan uit Utrecht Van 24-29 Juli zal op de school voor Wijsbegeerte de 3e leergang plaats vin den, die gegeven wordt door den pre sident der school prof. dr. H. J. Jordan, Utrecht. Zooals altijd bij dezen spreker ligt het onderwerp, dat hij zal behan delen („Het leven als organisatie en eenheid") in dubbelen zin op een grens. In de eerste plaats ligt het op de grens tusschen biologie en sociologie, omdat de spreker de mensch en de mensche- lijke samenleving bij zijn onderzoek gaat betrekken. Hij behandelt de vraag stukken der maatschappelijke organi satie wel van biologisch standpunt, maar levert daarmede toch een bijdrage tot de grondslagen der sociologie. In de 2e plaats ligt de beschouwing van prof. Joi'dan op de grens tusschen bio logie en wijsbegeerte. Het begrip „rede lijke organisatie", die volgens Jordan gegrondvest dient tc zijn op inzicht (waarheid) en betrouwbaarheid (waar achtigheid) van de individuen, is wel gebaseerd op zuiver biologische in zichten, maar heeft toch ook een prin- cipiëelpn kant, die om wij speer i ge op heldering vraagt. Het is altijd weer de unieke waarde van deze cursussen, dat Jordan zich meester toont in de behan deling dezer grensonderwerpen. die in verband der hedendaagsche weten schap van nauwelijks te overschatten beteekenis zijn. AANBESTEDING Door den architect W. J. van den Heuvel werd in Nieuw Amsvorde aanbe steed het verbouwen van twee winkel huizen aan den Soesterweg 171173. De uitslag was als volgt: J. G. Overeem f 6200; H. Anema f 62o0; C. A. Boei f 6300; A. Verheuvel .f 6599; N. J. de Wit 6900; J. Vahstal 6900; J. Hazelaar Zn. f 6963; W. Bunnik f 6999; C. van Zwol 7223; G. C. Hiene- kamp f 7280; Baars' Aann. Bedrijf, Soest 7400; H. Barten Zn. 7949. Kostelooze rijwielmerken Voor het aanvragen van kostelooze he- lastingmerken is het kantoor der Dir. Belastingen enz. Prins Hendriklaan 5, opengesteld: Dinsdagavond 18 Juli. 25 Juli en 1 Augustus; Donderdagavond 20 Juli, 27 Juli en 3 Augustus. (Van 7 tot 9 uur). Artisten-levensdrama met amusante intermezzo's In het City Theater draait heden- en morgenavond de film „Zwijgende lip pen". De korte inhoud van dit werk, waarvan ook Donderdag een middag voorstelling wordt gegeven, laten wij hieronder volgen: Het is de geschiedenis van een meisje, dat tijdens een op oudejaarsavond uit gebroken brand haar kostbaren intro ductiebrief voor vernietiging weet te vrijwaren en het schrijven toont aan den reeds bejaarden filmacteur John Mannering, een man, die volkomen is overgeleverd aan de adoratie van zijn bewonderaarsters en als een wanhopige optornt tegen het voortschrijden der ja ren en de onafwendbare aftakeling van zijn Apollinische gelaatstrekken. De blief onthult, dat Kay Martin, zooals Ijet meisje heet, een dochter van Manne- rïng uit een vroeger huwelijk is en met meesterhand sohetst de regisseur, John Stahl, de penibele situatie die nu ont staat, omdat de vader het bestaan van een groote dochter wenscht te verdoeze len met het oog op zijn aan jeugd gebon den carrière. De jaloezie van dén jongeman die Kay liefheeft, de reactie van de vrouw, die met Mannering in het huwelijk zal tre den en bij de verschijning van het meis je in een furie verandert, het is alles knap en onloochenbaar realistisch ge- teekend in een omlijsting van noncha lante artistenmilieu's, waar achter luch tige poses de zorgen voor het dagelijksch brood doorsiepelen en kleinzielige han delingen zich vermengen met aandoen lijke opofferingsgezindheid. Zoo ontrolt zich dit gegeven, dat cul mineert in een fiasco van Mannering, als hij na jaren van zenuwsloopend studio werk ter wille van zijn dochter weer de planken betreedt en ten aanschouwe van de elite der wereldstad in zijn rol blijft steken. Door alcohol benevelt waggelt hij de straat op en wordt overreden. De sterfscène in het ziekenhuis, waar de groote acteur den laatsten adem uit blaast, is eerr der meest ontroerende momenten uit deze film. Dit is dan een korte samenvatting van den inhoud, welke wordt gedragen door een aantal eminente krachten. Allereerst is daar Adolphe Menjou, die met den dag aan talent schijnt te winnen en op onvolprezen wijze de figuur van John Mannering réliëf geeft. Naast hem ac teert de jeugdige Andrea Leeds, een ac trice wier dramatisch kunnen een be lofte voor de toekomst inhoudt. George Murphy, de acteur-danseur, toovert ons een sympathieken en volkomen geloof- waardigen Barry Paige voor oogen, ter wijl Rila Johnson, Ann Sheridan en Eve TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 68 gr. F., of 20 gr. C. Het, diploma werd behaald door: Wil lem Drenth, G. A. ten Kate en Henk ten- Kate. EXAMENNIEUWS Aan de Chr Kweekschool „Rehoboth" te Utrecht slaagden voor het examen Handenarbeid mej. T. Krol en mej. Gz. Zijlstra. Te Utrecht slaagden voor het R.K. Mulo-examen onze stadgenooten J. Ab- benhuis en L. Houtepen. Voor de op 1 en 8 Juli j.l. gehouden examens voor het verkrijgen van het Eenheidsdiploma, slaagden en werden tot de transportcolonne v.h. Nederl. Roode Kruis toegelaten de navolgende 12 candidaten: F.. Christ; K. v. Eldert; C. Fröger; J. v. Gent; J. Groeneveld; Ch. Korndewal; G. Lijnsvelt; H. Mol; Fr. v. Opijnen; .T. Stccnsma; A. Vennis: N. H. de Wit. Afgewezen 5 candidaten Niet opgekomen: 4 candidaten. O' t P eiken dag en ieder uur En vlot van intonatie, Met overtuiging eenerzijds En anderzyds met gratie, Drong wellek nummer?" via lyn In onze luister-ooren We zullen het na Donderdag (Om 1 uur) niet meer hooren Na morgen kan geen abonné Nog om een nummer vragen, Maar met een vingervlug gebaar Kan het gesprek-plan slagen. Wie spreken wil, bediene zich Van nieuwe oproep-wetten: Men kan zich by de telefoon Zélf. op z'n nummer zetten! Die nummers kregen wyziging, Welk nummer zal het wezen? „Verhoogde aanslag" (fiscus-vry) Valt in dit Blad te lezen! (Nadruk verboden) OP eiken dag en ieder uur En vlot van intonatie, Met overtuiging eenerzyds En anderzyds met gratie, Klonk trouw haar vriendelyke stem (Waaróm dat te verbloemen?), Maar ach 't sopraantje ruimt thans veld Voor een eentonig zoemen! Persoonlijk wordt contact gezocht, Zooals nog nooit te voren: Maar juist door dat direct contact Gaat er „contact" verloren Mejuffrouw X.: al hebt U ons Wel eens „verkeerd verbonden", Al klonk soms een onprettig woord Uit al te vlugge monden Toch willen we een woord van dank Aan Uw verbind-band wyden, U wist èn stad èn natie tot „Verbondenheid" te leiden! PHILIA GRAND-THé&TRE - Van Vrüdag 7 t.m. Donderdag 13 Juli, vertooning van de film ,,'t Zit in de lucht". Voorstellingen: Zondag 1.45: 4-00; en 8.30 uur n.m. lederen middag matinee om 2.30 uur. Overige avonden 8.15 u. n m. CITY THEATER Vertooning van de film „Zwügende lippen". Voorstellingen: 2.30 uur matinée. 's A- vonds aanvang 8.10. REMBRAND'! THEATER - Vertoon.nu nn „De weg térug" en „Ontembare erfge- STERHU1S, Beekenst.laan 6. Vooi alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHU1S. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. - Wijerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zordag:. 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang) CLUBLOKAAL SPEELTUINVER. SOESTER- KWARTIER. Iederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings- dienst, afd. Soesterkwartiar. B1RKHOVEN. 22 en 23 Juli congres Ned. Bond R.K Leeszalen, ST. LOUIS, 22 en 23 Juli. Kaderbijeen komst van de R.K.S.P. HOOGLAND Van 816 Juli: Lunapark Hommerson en Vermolen. Geopend 412 uur, Woens dag en Zaterdag 212 uur, Zondag 16 Juli 7—12 uur. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: Marinus Petrus de Jong en Johanna Wilhelmina Helena Thoo- len; Johannes Schoep en Maria Hof man; Theodoras Tinus Evertsen en Alida Bertha Wentink; Arie Tiemen en Christina Hendrika A. Spierenburg. OVERLEDEN: Hendrika Asch, 66 jaar, echtgenoote van J. van der Heij den; Itsk van Meekeren, 36 jaar, onge huwd; Carel Christiaan de Gelder, 66 jaar, echtgenoot van M. L. W. Qua- dekker. OOOfc WAND'LAAfiS ONVOORZICHT16HÊID ÜAAKT HOLLAND Z'N NATUURSCHOON KWUT \QOJt\ K Arden, alsmede Ernest Cossart, die weer een van zijn uitzonderlijke butler-rollen vertolkt, het tableau de la troupe com- pleteeren. Last not least zij enkele woorden ge wijd aan den man, die met zijn poppetje Charlie Mc Carthy de komische inter mezzo's vertegenwoordigt en wiens ca paciteiten als buikspreker door millioe- nen Amerikanen zeer hoog worden aan geslagen. De Nationale Vijf kamp werd Dins dag voortgezet met schermwedstrijden in de zalen van de Rijschool en Cava- lerlekazerne. NATIONALE VIJFKAMP Lt. v. d. Horst, en Kregten winnaars bij de officieren. Bij de onderofficieren plaatsten zich als eersten Wachtmeester Quik en Sergt. de Kluyver Cadet Serg. Pückel moet zijn plaats afstaan aan Vaan drig Sneijers Edgar Bergen, Andrea Leeds en Adolphe Menjou in de film ^Zwijgende lippen" (City Theater) Wachtmeester Pasma handhaaft zich ONDER auspiciën van de Kon. Ver. van Ned. Scherpschutters werd hedenmorgen de Vijfkamp voor officieren en onderofficieren met het onderdeel schieten voortge zet De strijd vond plaats op de Leusderheide. Met pistool werd geschoten in vier series van vijf schoten, de afstand bedroeg 25 Meter, terwijl het doel was een éénmansschijf ter hoogte van 1.65 Meter. Een koude wind stond over de heide toen de deelnemers zich voor de schij ven plaatsten. Het schieten eischt veel van de beheersching der deelnemers. Enkele vijfkampers waren hun zenuwen niet geheel meester, vandaar dat niet die resultaten werden bereikt, welke men in training behaalde. Bij de officieren met paardrijden schoot Lt. v. d. Horst in een andere groep als Kapt. v. d. Bosch. Hij behaal de in totaal 178 pnt. Kapt. v. d. Bosch stond dus voor een moeilijke taak om dit aantal te behalen. In de laatste se rie moest hij 47 punten behalen om het aantal van zijn concurrent te overtref fen. Dit bleef achterwege. Hij schoot slechts 44, zoodat hij in totaal 176 pun ten behaalde. Desondanks behield v. d. Bosch zijn eerste plaats in het totaal klassement. In de andere groep der offi cieren leverde Lt. Kregten een goede prestatie door 185 punten tc behalen. De leider in het totaal klassement jhr. de Koek, duikelde, doordat hij met schie ten de zevende plaats innam, naar de derde plaats, terwijl Lt. Eisma zijn plaats innam, evenwel direct gevolgd door Lt. Kregten. Bij de onderofficieren groep Paardrij den won Wm. Quick met 176 pnt., voor Wm, Nieuwenhuis en Wm. Pasma, die 28 pt.; 11. G. v. d. Wolf 29 pt.; 12. N. Meijer 33 pt.; 13. F. Schouten. Bij de Onderofficieren (groep paard rijden) was de volgorde als volgt: 1. Wm. J. Quik 176; 2. Wm. P. D. Nieuwenhuis 164; 3. Wm. T. Pasma 163; 4. Wm. P. F. J. Verstraaten 153; 5. Opperw. C Bouterse 131; 6. Wm. Chr. G. v. Baaien 126; 7. Wm. A. Bak ker; 8. Wm. H. C. Sala 82. De totaalstand na 3 onderdeden 1. T. Pasma S pnt.; 2. J. Quick 10 pt.; 3. Chr. G. v. Baaien 12 pt; 4. P. D. Nieuwenhuis 14 pt.; 5. H. C. Sala 14 pt.; 6. A. Bakker 15 ut.; 7. P. F. J. Ver straaten 17 pt.; 8. C. Bouterse 17 pt. De volgorde bij de groep ouderoffi cieren handgranaatwerpen is: 1. Serg. E. J. de Kluyver 162; 2. Serg. H. P. Eltiger 156; 3. Vaandrig H. J. J. Sneyers 167; 4. Serg. maj. J. de Vries 162: 5. Adj. O. O. H. A. J. Sneyer 157; 6. Cadet serg. W. A. Pückel 150; 7, Wachtm J. H. Brens 168; 8. Serg. M. C. Weymer 140; 9. Wachtm. J. H. Joziass© 138; 10. Serg. maj. P. Procee 138; 11. Serg. W. H. de Voogd 121; 12. dpi. serg. C. Sisselaar 116 pt. De totaalstand na 3 onderdeelen is: 1. H. J. J. Sneyers 8 pt.; 2. W. A. Pückel 9 pt.; 3. H. P. Ettigpr 11 pt.; 4. E. J. de Kluyver 13 pt.; 5. J.- de Vries 14 pt; 6. H. A. J. Sneyers 18 pt.; 7. J. H. Joziasse 21 pt; 8. dpi. serg. C. Sisselaar 26 pt.; 9. J. H. Brens 27 pt.; 10. P. Procee 27 pt; 11. W. H. de Voogd pt.; 12. M. C Weymer 30 pt. resp. 164 en 163 pnt. behaalden. Voor Pasma is dit resultaat bijzonder gun stig, daar zijn schieten tot dusver niet bijzonder sterk was. Hij handhaafde zich op de eerste plaats, doch Wm. Quick volgt hern met slechts 2 punten achter stand. In de groep onderofficieren Handgra naatwerpen won de Sergt de Kluyver met 162 pnt. Doordat Pückel met 150 punten de zesde plaats bezette verloor hij zijn eerste plaats. Vaandrig Sneijers heeft nu de leiding met 8 punten, terwijl Pückel met 9 punten hem ernstig be dreigt Ook Sergt. Ettiger is niet geheel kansloos. De wedstrijden werden o.m. bijgewoond door Generaal Majoor A. R. v. d. Bent, adj. in b. d. van H. M. de Koningin, commandant van het vierde legerkorps en Majoor H. C Berghuijs van den Generalen Staf. De uitslag luidt: Officieren (Paardrijden). 1. Ie Luit. J. P. F. v. d. Horst 178 pnt. 2. Kapt. D. W. v. d Bosch 176 pnt.; 3. 2e Luit P. C. Snorn 169 pnt.; 4. 2e Luit. J. Stam 167 pnt.; 5. Ie Luit. A. J. de Vries 141 pnt.; 6. 2e Luit. A. Statius Muller 134 pnt.; 7. Kapt W. A. Almekinders 125 pnt.; 8. 2e Luit. T. de Bruin 117 pnt 9. 2e Luit. N. Berghuijs 107 pnt; 10. 2e Luit. F. Brouwer 94 pnt. Burgerdeelnemer: P. Kessels 147 pnt. De stand na drie onderdeelen is: 1. Kapt v. d. Bosch 4 pnt.; 2. Lt. Stam 13 pnt: 3. Lt v. d. Horst 14 pnt.; 4. Lt. Snorn 14 pnt.; 5. Lt. Statius Muller 14 p,: 6. Lt. A. J. de Vries 17 pnt; 7. Lt. de Bruin 20 pnt; 8. Lt. Brouwer 21 pnt.; 9. Kapt. W. A. Almekinders; 10. Lt. Berg huijs 29 pnt. De uitslag groep officieren met hand granaatwerpen luidt: 1. Off. Adm. F. O. v. Kregten 185 pt.; 2. 2e luit. J. J. Eisma 169 pt 3. Ie luit C. J. L. Hamel 149 pt.; 4. 2e luit. J. v. Eisen 142 pt.; 5. 2e luit. G. v. d. Wolf 135 pt.; 6. 2e luit. L. A. R. de Vries Feijens 134 pt.; 7. lt. ter zee jhr. F. E. de Koek 131 pt.; 2e luit. H. J. v. d. Grijp 125 pt.; 9. 2e luit. B. B. v. d. Hoorn 119 pt.; 10. 2e luit. N. Meijer 116 pt.; 11. res. 2e luit F. J. v. d. Berg 126 pt.; 12. Ie luit. B. F. M. Wijtenhurg 125 pt.; 13. 2e luit. F. Schouten 93 pt. De totaaluitslag naar drie onderdee len is: 1. J. J. Eisma 7 pt.: 2. F. O. van Kregten 8 pt.; 3. Jhr. F. E. de Koek 9 pt.; 4. C. J. L. Hamel 14 pt.; 5. H. J. v. d. Grijp 20 pt.; 6. L. A. R. de Vries Feijens 20 pt.; 6. .1. v. Eisen 21 pt.; 8. F. J. v. d. Berg 22 pt; 9. B. B. v. d. Hoorn 23 pt; 10 R F. M. Wijtenburg OCCASION PIANO Als bijzondere gelegenheid ter overname een zoo goed als nieu we zwarte GROTRIAN STEINWEG PIANO kruissnarig, ivoor klavier, enz. Levering met vijf jaar garantie. Fa. R. VAN DEN BRUG ARNH.STRAAT WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Macaroni met ham en kaas. Bereiding: Kook de macaroni in ruim water met zout gaar. Roer in een ander pannetje boter en een pakje (of gedeeltelijk) koninginnesoep van Mag gi. Maak er een papje van met wat bouillon en roer hierdoor de macaroni, de geraspte kaas en de zeer fijn gehak te ham. Doe de massa in een vuurvast schoteltje, bestrooi het met paneermeel en hier eri daar een klontje boter, zet het in den oven en laat er een mooi korstje op komen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Kalfscoteletten. Bloemkool met kaassaus. Aardappelen. Sagoschoteltje. Bereiding: 1 L. melk, 100 gr. stam- sago, 2 d.L. water, 100 gr. suiker, 5 gr. boter, 1 ei, 1 citroenschilletje, wat zout. Week de sago een uurtje in het wa ter, doe vervolgens alle ingrediënten in een vuurvasten schotel, zet deze in een niet te heeten oven, laat de sago gaar worden en met ©en bruin vliesje bedekken (ruim een uur). Noteert U even ons nieuwe telefoon nummer LANGESTRAAT 42

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5