Tekort gedaan aan het budgetrecht der Tweede Kamer? Eerste Kamer over de wijziging der dienstplicht^ et De vervanging van dienst plichtigen Bezwaren tegen de wijze, waarop met het crediet van f 100 miliioen voor defensie is gehandeld ,Meer inzicht gewenscht" Pootaardappelen- oogst 1939 Inbrekers deden zich te goed aan port en wijn Drie nieuwe gezanten bieden geloofs brieven aan Critiek in de Eerste Kamer Vertalingen van Nederlandsche letterkunde De finantieele consequenties VOOR 450 GULDEV OPGELICHT 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 JULI 1939 Voorloopig verslag van de Commissie van rapporteurs over de suppletoire de- fensiebegrooting 1939 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. - Het voor loopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de onlangs ineediendp suppletoire bP- grooting voor 1939 voor hpi departe ment van Defensie is verschenen Daaraan wordt hel volaende nntlepnd Verscheidene leden dip onder de om standigheden van het ooeenhlik nf meend hadden zich nipt tegen het in behandeling nemen op zoo korten ter mijn van het onderhavige wetsontwerp te mog..n verzetten verklaarden het te betreuren, dat dit ontwerp op een zoo danig tijdstip werd ingediend, dat het betrachten van zon grooten «nood nood zakelijk werd. Te meer hedpnking hadden deze leden tegen den bedoelden cans van zaken wyï een zeer belangrijk deel der annge vraagde eeldpn bestemd is voor voor zieningen. welker noodzakelijkheid voor de regeering reeds lang moet hebben vastgestaan en met welker vnnrberei ding dus reeds eernimen tiid geleden zal of althans zou moeten zijn aaneevan gen Verscheidene leden, die reeds eer der den indruk hadden gekregen, dat de huidige omstandigheden een situatie op het gebied der defensie uitgaven hebben doen ontstaan, warbij het hoo.eere en lagere mili taire autoriteiten mogelijk is. zich een eroote vrijheid te veroorloven, waren er weinig gerust op. dat het zeer- aanzienlijke bedrag, dat thans weder wordt aangevraagd, binnen de grenzen van het strikt noodzake lijke valt. Mede in dit verband meenden vele leden nogmaals op het betrachten vah de uiterste zuinigheid met betrekking tot de besteding van de voor 's lands defensie beschikbaar gestelde eelden te moeten aandringen. Tenslotte werd in dezen gedachten- gang nog de vraag gesteld, of en zoo ja. in hoever en om welke gewichtige redenen reeds op de goedkeuring van deze suppletoire hegrooting is vooruit- geloopen.. Eenige leden noemden het bedroe vend. dat weder een last van ruim 33 miliioen op de Nederlandsche volksge meenschap moet worden gelegd in een tijdsgewricht, dat die eemeenschap als gevolg van een systematische verzwak king. veroorzaakt door niet voor hun taak berekende kabinetten, niet meer in staat is. zulk een bedrag uit de natio nale productie op te brengen. Gaarne zouden de hierbedoelde leden vernemen, welk gedeelte van het ge- heele voor 1939 op den kapitaaldienst uitgetrokken bedrag aan de Nederland sche industrie ten goede zal komen en voor welke bedragen pn in welke lan den de overige hestellingen zijn ge plaatst. De besteding van het crediet van 100 miliioen Bij vele leden bestond bezwaar tegen de wijze, waarop met het overschot van het in September 1938 ter beschikking van de regeering gestelde bedrag van 100 miliioen is gehandeld. Van dat bedrag is in 1938 slechts 3 miliioen gebruikt behoeven te worden. Het overschot van 97 miliioen is met toepassing van artikel 24 der compta biliteitswet overgebracht naar een nieuw artikel 226 der begrooting voor 1939, waarvan de omschrijving, evenals die van het in 1938 ingevoegde artikel, luidt: „Uitgaven, voortvloeiende uit het buitengewoon onder de wapenen roepen van de dienstplichtigen en uit alle ver dere daarmede in min of meer recht- streeksch verband staande maatrege len". De regeering had daartoe formeel het recht. Zij was daartoe door den be- grootingwctgever gemachtigd. Van ma terieel standpunt bezien, is deze maat regel echter niet zonder bedenking. De zeer algemeene omschrijving, welke des tijds van hef hierb doelde buitengewone krediet werd gegeven, maakte dat als het ware tot een blanco krediet, in dien zin. dal de regeering over het ter be schikking gestelde bedrag binnen ze kere, zeer wijde grenzen naar eigen goedvinden kon beschikken. Tot. deze vrijgevigheid ging men over onder den druk der omstandigheden, welke plotse ling yèr strekkende maatregelen nood zakelijk maakten, die niet aanstonds waren te overzien e.i waarvan de kosten moeilijk ook maar bij henadering waren te specificeeren. In April 1939 bleken op nieuw maatregelen van geijken aard noodig, en continuatie van die maatre gelen is geboden gebleken. Voor de daar uit voortvloeiende uitgaven wordt nu ook geput uit de 97 miliioen, welke van het vermelde buitengewone krediet zijn overgebleven en op de bovenom schreven wijze naar de begrooting van 1939 zijn overgebracht. Het gevolg daarvan is, dat de regeering ook thans een zelfde ruim krediet hanteert als in 1938. terwijl de omstandigheden geheel andprs zijr en ei gelegenheid zou be staan tot een specificatie van de ben »o- digde gelden in den vorm van een ver deeling van die gelden over de verschil lende daarvoor in aanmerking komende hegrootinesnosfen Op deze wijze wordt, meende men, alweer te kort gedaan aan het budgetrecht der Kamer, die zoo elk inzicht mist in de uitgaven welke de laatstelijk genomen bui tengewone maatregelen met zich hebben gebracht en nog brengen Toon de Kame- in September 1938 goedkeurde, dat de toen toegestane f 100 miliioen werden aangewezen voor toe passing van artikel 21 van de comptabi liteitswet. bedoelde zij daarmede uiter aard slechts, het overbrengen van het niet gebruikte eedeolte van dat bedrag naar de hegrooting voor 1939 mogelijk te maken bij het voortduren van de om standigheden. die op dat oogenhlik heerschten, en niet. de verdere besteding daarvan (Vik geoorloofd te verklaren met betrekking tot maatregelen van weliswaar soortgelijken aard. doch die eerst aanzienlijk later en onder andere omstandigheden genomen zouden wor den. Nu de regeering eenmaal van haar formeele recht tot overschrijving ge bruik heeft gemaakt, wilden sommige der hier aan het woord zijnde leden zich niet verzetten tegen de in verband daarmede noodzakelijke aanvulling van de hegrooting, welke in het onderhavige artikel is vervat. Wel spraken zij ech ter den wensch uit. dat op gezette tijden aan de Kamer mededeeling zal worden gedaan van de mate waarin en de doel einden waarvoor over het hierbedoelde bedrag wordt beschikt. Verscheidene andere hunner daaren tegen gaven als hun gevoelen te ken nen. dat het desbetreffende artikel III beter uit het ontwerp zou kunnen wor den teruggenomen, waarna dan later met betrekking tof de hierbedoelde uit gaven een afzonderlijk wetsontwerp zou kunnen worden ingediend. Verscheidene leden vonden in het bovenstaande aanleiding tot de opmer king, dat de regeering haar bevoegdheid te buiten is gegaan, door bij Koninklijk besluit van 24 Juni 1939 niet alleen de overgebleven f 97 miliioen over te bren gen naar een nieuw artikel 226 der he grooting voor 1939. doch tevens dat nieuwe artikel zelf wederom aan te wijzen voor toepassing van artikel 24 der comptabiliteitswet, zoodat een even tueel restant weder naar de begrooting van 1940 zou kunnen worden overge bracht.. Naar de meening dezer leden lijdt het geen twijfel, dat de bevoegdheid tot de hierbedoelde aanwijzing bij uitsluiting toekomt aan den wet gever. Op grond van deze zienswijze achtten zij een wijziging van het genoemde koninklijk besluit nood zakelijk. Steun is gewijzigd 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. Naar wij van bevoegde zijde verne men. heeft de minister van econo mische zaken besloten, voor goed gekeurde pootaardappelen van den oogst 1939 niet eenzelfde steunrege ling te treffen als voor den oogst 1938 gold. De wijzigingen hebben hoofdzakelijk betrekking op den steun, welke voor niet als zoodanig te verkoopen goed gekeurde pootaardappelen zal worden gegeven. Zoo zullen de toeslagen van 1.50. f 1.— en f 0.50 per 100 kg. voor de klassen A B en C. die worden uitge keerd voor dieaardappelen, waarvoor niet de denaturatievergoeding van 1.50 per 100 kg. wordt gegeven, wor den verminderd. Voor de consumptie-, fabrieks- en exportrassen zal voor klas se A f 1.— toeslag per 100 kg. worden gegeven voor in de klassen B en C goedgekeurde pootaardappelen van de consumptie en fabriekrassen zal geen en voor de pootaardappelen van deze klassen van de exportrassen zal resp. f 0.70 en 0.40 potersteun per 100 kg worden uitgekeerd. De verhooging van de „gewone" denaturatievergoeding per 1 Maart ad 0.10 per 100 kg. zal in mindering van den potertoeslag wor den gebracht. Indien wel de denatura tievergoeding van f 1.50 wordt gege ven. dus indien de aardappelen vol doen aan de eischen voor de rubriek A van de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale zal de potertoeslag voor de klas se A f 0.30 en voor de klassen B en C nihil bedragen. Ook zal in de voor schriften met betrekking tot de sor- teering wijziging worden gebracht. Goedgekeurde nootaardappelen van de sorteering 28/35 m.m. komen niet meer voor steun in aanmerking. De bo vengrens zal voor alle rassen gesteld worden op 50 m.m. vierkantsmaat. Het ligt in de hedoeling. den topslag voor goedgekeurde pootaardappelen te doen ingaan op 1 Februari 1940. Van Iran, Letland en Noorwegen 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. H.M. de Koningin heeft heden ten paleize Noordeinde ontvangen: 1. Des namiddags halfvier den heer Nadir Arasteh, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant, en gevolmachtigd minister van Z.M. den Shah van Iran bij Harer Ma- jesteits Hof alsmede van den terugroe- pingsbrief van zijn ambtsvoorganger. 2. Des namiddags te vijf uur den heer Edgars Kreewinsch. ter aanbie ding van zijn geloofsbrieven als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Letland bij H.M. Hof. 3. Des namiddags te halfzeven den heer M. J. G. J. Raeder, ter overhandi ging van zijn geloofsbrief als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter van Z.M. den Koning van Noorwe gen hij H.M. Hof. PROF. SNEYDER DE VOGEL EERE DOCTOR VAN LYON GRONINGEN, 11 Juli. De senaat van de universiteit te Lyon heeft aan prof. dr. K. Sneyder de Vogel, hoog leeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Universiteit te Groningen, het eeredoctoraat aangebo den. Enkele leden betoogen, dat er militairen zijn, die hun tijd in ledigheid »oeten doorbrengen 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet in zake: le. Het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en e. Het in werkelijken dienst houden van dienstplichtigen is het volgende ontleend: Vele leden, die verklaarden zich niet deze wetsontwerpen te kunnen vereeni gen. drongen nochtans met klom er op aan. dat van de omstandigheid, dat een belangrijk aantal oudere dienstplichti gen zich onder de wapenen bevindt, ge bruik worde gemaakt om dezen door veelvuldige oefening de noodige ken nis en paraatheid bii te brengen. Naar zij meenden te weten, liet een en an der zeer te wenschcn over. Voorts verklaarden deze leden, het onjuist te achten, dat de regee ring er toe was overgegaan, werk- looze dienstplichtigen te nopen als plaatsvervangers op te treden van hen. die om redenen van particulie ren aard verlof krijgen, naar hun werkkring terug te keeren. Huns inziens wijst de houding van de regeering te dezer zake in de rich ting van het vroegere, aan het einde van de vorige eeuw te recht verlaten, remplaqantenstelsel. Te onbillijker achtten deze leden die houding, omdat bezwaarlijk kan won den staande gehouden, dat de werkloo- zen meer verplichtingen jegens het va derland hebben dan de andere bur gers. Verscheidene andere leden konden met deze opmerkingen geenszins in stemmen. Veeleer juichten zij toe, dat werkloozen dienstplichtigen langs de zen weg de kans wordt geboden, zich nuttig te maken. Verscheidene leden oefenden critieU op den huns inziens onbevredigen- den gang van zaken met betrekking tot de behandeling van aanvragen om zakenverlof, door onder de wapenen zijnde dienstplichtigen ingediend. Som migen dezer zien, dus betoogden de hipr aan het woord zijnde leden, hun zaken verloopen en worden met finan- cieelen ondergang bedreigd, indien zij geen verlof krijgen, zoodat te dien op zichte spoed is vereischt. Enkele leden verklaarden, dat som mige. thans onder de wapenen zijnde dienstplichtigen te weinig te doen hel» ben en nochtans genoopt zijn in actie ven dienst te blijven. Zoo zou zulks naar verluidt, bii de kustwacht het ge val zijn. Deze leden verzochten den mi nister, dienaangaande nadere inlichtin gen te verstrekken. Ook anderen leden waren soortgelijke mededeelingen gedaan. Zoo meenden zij te weten, dat militairen o.w. bezoldig de onderofficieren den iijd soms vrij wel in ledigheid doorbrengen of ten hoog ste onbeduidende werkzaamheden verrich ten. Zij hadden zich afgevraagd, of het in dienst honden van dienstplichtigen on der zulke omstandigheden, mede gelet op de daarmede gepaard gaande kosten, wel verantwoord is. Met het gevolg dat zij in de armen van de politie liepen Anderhalf jaar geëischt AMSTERDAM, 11 Juli. - Ander half jaar gevangenisstraf eischte de officier van justitie, mr. Was- senbergh. vanmorgen tegen twee mannen, die voor de vacantieka- mer van de Amsterdamsche recht bank wegens diefstal moesten te recht staan. Het terrein hunner operaties betrof in het bijzonder filialen van groote winkelmaatschappijen, in Amsterdam waarvan de filiaalhouders elders wo nen en waar zij dus des nachts onge stoord konden „werken". Twee van dergelijke inbraken was hun ten laste gelegd. In een groote slagerij aan den Ko ninginneweg zouden zij zich in den nacht van 13 op 14 April j.l toegang hebben verschaft door een ruit in een portiekraam, die met latjes op het ko zijn was bevestigd, los te schroeven en te verwijderen. Uit de cassa zouden zij een bedrag van f 100 hebben gestolen. De oudste verdachte, een man van 36 jaar bekende deze inbraak samen met zijn 20-jarigen vriend, die naast hem in de verdarhtenbank zat, te heb ben gepleegd. Maar de jongste verdachte hield per tinent vol. aan deze inbraak onschul dig te zijn. De politie had op de losgeschroef de ruit vingerafdrukken gevonden. Voor een gedeelte klopten deze met de vingerafdrukken van den oudsten verdachte, terwijl een af druk gelijk wa. aan de vingeraf drukken, die van den jongstcn ver dachte zijn genomen. De commissarit van politie, de heer A. van IJsendijk, gaf de rechtbank daaromtrent nadere inlichtingen. De jongste verdachte bleef echter ontkennen, dat hij in deze slagerij zou hebben ingebroken. Anders was zijn houding tegenover het tweede gedeelte der te laste leg ging. In dit geval betrof het een in braak in een filiaal, waar het tweetal koffie, thee, margarine, port en wijn had gestolen. De buit was in zakken gedaan, waarna beide mannen den winkel weer hadden verlaten. Doch eerst hadden zij zich te goed gedaan aan port en advocaat. „Den volgenden morgen vond ik in den kelder vele aangebroken flesschen" zoo vertelde de filiaalhouder, die als getuige werd gehoord. En dat kan uitkomen, want toen de twee mannen in den vroegen Zondagmorgen met de zakken over den schouder door de stille en verla ten straten liepen, en dus toch al in de gaten liepen, waren zij dronken. Ze ontmoetten een agent van poli tie en toen was het slechts een kwestie van tijd, dat zij achter slot en grendel zaten. Mr. Wassenbbergh liet ten aanzien van den jongsten verdachte het eerste deel van de tenlastelegging wegens gebrek aan bewijs vallen, doch niette min eischte hij voor beide verdachten een gevangenisstraf voor den tijd van anderhalf jaar. De verdediger van den jongsten ver dachte, mr. Frankenhuys, herinnerde aan het goede milieu, waaruit deze jongeman komt. Hij noemde hem een zwakkeling en vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke straf met streng toe zicht in de naaste toekomst. Mr. Jansen bepleitte voor den oud sten verdachte clementie. Uitspraak 15 Juli. Tentoonstelling te 's-Graven- hage geopend 's-GRAVENHAGE, U Juli. Heden middag is door den bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek, dr. L. Brum* mei, in tegenwoordigheid van de leden van het ..International Library Commit tee", dat in Den Haag vergadert, in ge noemde boekerij een kleine tentoonstel ling geopend. die gedurende de week van 12—19 Juli iederen werkdag van 10—4 uur voor het nubliek toegankelijk zal zijn. Een keur van vertalingen van Neder landsche belletrie na 1880. alle uit het bezit der Koninklijke Bibliotheek, is bier bijeengebracht en systematisch ge groppeerd. De bezoekers kunnen zich uit hef tentoongestelde materiaal, ver duidelijkt door enkele grafieken, hand schriften, portretten (door het gemeen te-archief welwillend afgestaan! en kor te toelichtingen, een goede voorstelling maken van de verbreiding der vader- landsche letterkunde in het buitenland dank zij deze bonte verscheidenheid van vertalingen. Een uiterlijk en innerlijk welverzorg de catalogus is in druk verschenen. Deze ligt voor het publiek tpr inzage, terwijl een exemplaar aan ieder lid der vereeniging „Vrienden der Koninklijke Bibliotheek", bij zijn bezoek aan de ten toonstelling, wordt aangeboden. Enkele leden zouden uitbreiding van het Contingent verkiezen boven verlen ging van de eerste oefening 's-GRAVENHAGE. II lull. - Aun het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet wordt het volgende ontleend: Algemeen verklaarde men. dat de per soonlijke en financieele offers, welke de regeering van het volk eischt slechts dan het eewenschte effect zullen kunnen heb ben. indien in alle lagen van de bevolking aanwezig is de vaste onverzettelijke wil. ons land tegen eiken aanval te verdedi gen alsook de volkomen bereidheid zon der klagen ter wille van de toekomst van land en volk die zeer zware lasten te dragen. Voorts moet. dus werd betoogd, de overtuiging bestaan, dat de militaire over heid de voor 's lands defensie bestemde gelden met behoedzaamheid en zuinigheid besteedt, dat onnutte uitgaven achter wee blijven cn dat alles wordt gedaan opdat technische uitrusting en weermid delen niet onderdoen voor die van moge lijke aanvallers. Eenige leden verklaarden, zich met het voorstel, der regeering de bevoegd heid te geven om den duur van de eer ste oefening tot twee jaren te verlengen, niet te kunnen vereenigen. In de eerste plaats wanen zij van meening. dat zoo danige verlenging van den diensttijd bij behoud van een. niet op den grondslag van algemeenen dienstplicht gevormd, contingent de militaire lasten op hoogst onbillijke wijze op een gpdeelte van de dienstplichtigen zal afwentelen, en voorts, dat derwijze een voldoende ver- dedieingstnerusting niet zal worden be reikt. Slechts op den grondslag van al- gemeenen dienstplicht kan huns inziens een billijke verdeeling van de militaire lasten en een voldoende weermacht w-orden verkregen. Enkele andere leden betreurden, dat niet was voorgesteld uitbreiding van het contingent, zulks mede met het oog op de heerschcnde werkloos heid Daaraan zouden zij de voor keur hebben gegeven boven de door de regeering voorgestane bevoegd heid van verlenging van den eer sten oefentijd. Sommige leden onderschatten het, aan contingentsuitbreiding verbonden, financieele bezwaar niet. Zij vestigden evenwel de aandacht op de. in vergelij king met andere landen, betrekkelijk geringe offers, welke ten onzent voor de weermacht worden gebracht en wa ren van oordeel, dat Nederland meer dan tot. dusverre is geschied, aan zijne defensie ten koste zal dienen te leggen. Uitgaven voor andere doeleinden, hoe nuttig ook, bebooren daarvoor achter wege te blijven. Zij betwisten voor het overige, dat contingentsuitbreiding kazernebouw zou moeten medebrengen. Zii dachten in casu aan de mogelijkheid van onder brenging van manschappen in kampe menten e.d. Vele leden verklaarden, zich met dit wetsontwerp te kunnen vereeni gen. De tegenwoordige internatio nale toestand is, zoo betoogden zij, van dien aard. dat er perioden zijn. niet zelden langdurige, waarin bij zondere maatregelen ter beveiliging van grenzen en kust onmogelijk kunnen worden gemist, opdat een mobilisatie kunne slagen. Deze leden waren te meer bereid, hun stem aan dit wetsontwerp te geven, om dat de regeering in de gewisselde stuk ken en bij de openbare beraadslaging met nadruk heeft verklaard, dat van de bij artikel 30 te verleenen machtiging slechts gebruik zal worden gemaakt, indien zich omstandigheden voordoen, die anders aanleiding zouden hebben moeten geven tot buitengewone oproe ping van dienstplichtigen voor de grens- en kustheveiligig. Wat betreft de financieele consequen- ties van de voorgenomen maatregelen, zoo waren deze leden van meening. dat. al heeft, de regeering huns inziens de goedkoopste methode gekozen, uitvoe ring van die maatregelen nochtans zeer zware lasten, ten bedrage van mil- boenen guldens, op ons volk zal leggen. Op dit stuk konden deze leden niet in stemmen met degenen, die meenden ef op te moeten wijzen, dat in sommige andere landen nog zwaardere lasten op de bevolking worden gelegd. Een dergelijk beroep achtten zij misplaatst, te meer omdat in niet weinige van die landen de overtui ging veld wint, dat men in den al gemeenen bewapeningswedloop een financieel bankroet tegemoet ijlt. Contingent kan altijd nog uitgebreid Ettelijke leden waren van meening. dat ook zij. die de voorkeur geven aan uitbreiding van het contingent, de voor gestelde regeling zouden kunnen aan vaarden op grond van de argumenten door de regeering ten gunste dier rege ling aangevoerd. Mocht, zoo spraken zij. met de ontwor pen regeling onverhoopt het beoogde doel niet worden bereikt, dan zou men huns inziens alsnog uitbreiding van het contingent in overweging kunnen ne men. Ware die uitbreiding thans te ver antwoorden geweest, dan zou zij moge lijkerwijze de voorkeur hebben ver diend. Noodzakelijk achtten deze leden haar niet en financieel oordeelden zij haar niet wel mogelijk. Onder die om standigheden moet naar hun gevoelen genoegen worden geomen met een con tingent van 32.000 goed geoefende en weluitgeruste manschappen in stede van uitbreiding van het contingent tot 50.000 man voor wie het noodige niet in voldoende mate beschikbaar zou kun nen worden gesteld en die daardooi geen volwaardige soldaten zouden zijn. F.en der leden verklaarde, dat zijn op vattingen in zake 's lands defensie het hem onmogelijk maken, aan dit wets ontwerp ziin stem te geven. F.nkelP leden zouden gaarne verne men. of het in de hedoeling van de re geering liet. ook ten onzent gelijk in andere landen nleeef te geschieden^ jonge vrouwen bii de landsverdediging te betrekken Zii verzochten een zoo volledig moge lijk overzicht van de financieele conse quenties van de getroffen en straks te verwachten voorzieningen. Andere leden vroegen nadere inlich tingen nopens dp financieele offers, die voor de defensie in haar geheel van het Nederlandschp volk staan te worden gevraagd, met inbeerin van dp kosten, aan de verdedicine van Nederlandseli- Tndië verbonden. Zii drongen aan on een spoedige beslissing met betrekking tot de maritieme verdediging van laatstgc normd «rehjedsdeel Het verlies van betrekkin Verscheidene leden wezen op het groote belang van een regeling van het vraagstuk van het verlies van een betrekking als gevolg van het vervullen van militaire verplichtin gen. Zij spoorden aan tot het be trachten van grooten spoed bij het treffen van voorzieningen omtrent deze aangelegenheid, en zouden gaar ne vernemen, hoe ver de bemoeiin gen van de regeering op dit stuk zijn gevorderd. Zij spraken het ver trouwen uit, dat in dezen van de werkgevers (je noodige medewer king zou worden ondervonden. Sommige leden bepleitten versterkir. van de grensbeveiliging in Zuid-Lirr burg. Eenige leden waren van meening, dat hoezeer viel toe te juichen, dat particu lieren gelden beschikbaar stellen om in overlee met de militaire autoriteiten bun eigendommen tegen luchtaanvallen te verdedigen, het in beginsel onjuist is dat provinciën, als Friesland, en ge meenten, als Amsterdam en 's-Graven- hage, dit voorbeeld volgen. Deze leden waren van oordeel, dat de landsover heid voor de landsverdediging behoort te zorgen en dat dit niet de taak is van provincie en gemeenten. Deze leden waren zelfs van meening dat het standpunt, door de regeering te dier zake ingenomen, in strijd met d Grondwet moet worden geacht Tien maanden tegen Hagenaar geëischt 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. D 29-jarige A. H-. zonder beroep, moes» heden wegens oplichting en verduiste ring voor de strafkamer van de Haag- sche Rechtbank terecht staan. Hij had onder allerlei voorwendsels geld tot een bedrag van 450,van iemand los gc kregen. Hij zeide een betrekking bij het departement van defensie te hebben ge kregen als inrijder van militaire motor rijwielen, doch hij moest daarvoor een geneeskundige verklaring overleggen, welke 10.— kostte. Een ander maal had hij geld voor zijn broer noodig, of wel om zijn kamer tc betalen etc. etc. Wat de verduistering betreft, heeft hij een accordeon, welke hij in huurkoop had. weer aan een derde verkocht, zon der de eerste firma volledig te hebfoen afbetaald. Verdachte bekende alles volledig. De eisch luidde tien maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. A. D- Belinfante te 's-Gravenhage. bepleitte clementie. Ver dachte komt uit een goed milieu, doch heeft op 16-jarigen leeftijd een hersen schudding gehad, waarna hij min of meer vreemd is gaan doen. In verband hiermee drong pleiter op een voorwaardelijke straf aan. Uitspraak 18 Juli. VERKOOP VAN GROND VOOR HEI NIEUWE P.T.T.-GEBOUW 's-GRAVENHAGE. 11 Juli. Ten be hoeve van het nieuwe nog te bouwen kantoor van het Staatsbedrijf der P.T.T. stellen B. en W. aan den raad voor een stuk gemeentegrond aan den staat te verkoopen. Het terrein is groot 85.00(1 M2 en begrensd door het de Savornin Lohmanplein, de Thorbeckelaan, do Groen van Prinstererlaan en een tus- schen die lanen geprojecteerden weg. gelegen in het uitbreidingsplan 's-Gra- venhage-West". In het voorstel is de verkoopsprijs bepaald op 15.per M2 of in totaal 1.275.000.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9