AMERSFOORTSCH DAGBLAD Grootsche viering van „Quatorze Juillet" LEYTAX TEL. 3086 „Japanners hadden beter kunnen vechten," volgens Sovjet-persbureau FRANCO EN MUSSOLINI ZULLEN BEZOEKEN MET ELKAAR WISSELEN Duitsche klacht over „een vloed van leugens" DE EEMLANDER Vrijdag 14 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38 e Jaargang No. 14 Russische luchtmacht zou slechts 52 vliegtuigen verloren hebben tegen Japan 199 Japansch leger zou gedemoraliseerd beginnen te geraken Wang Tsing Wei „vastbesloten" VIJF DOODEN IN ZUID-MALANG Consul-generaal nam afscheid te Hamburg Meer dan een millioen toeschouwers juichen Britsche en Franschè troepen toe bij het défilé 400 vliegtuigen daveren boven de Champs Elysées ROME ZENDT NOTA AAN PARIJS De Temps beschuldigd van een „hetze" tegen de as-politiek VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 De Kabinetscrisis PRINS BERNHARD NAAR LIMBURG Licht op: 9 uur 40 min. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratia verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 MOSKOU, 14 Juli. (Tass). Het hoofdkwartier van het Sovjet- Mongoolsche leger in de Mongool- sche volksrepubliek bericht, dat tusschen de Sovjet-Mongoolsche troepen en de Mandsjoekwo-Ja- pansche troepen gevechten zijn ge leverd tusschen 6 en 12 Juli in de omgeving van Nomonhan en ten Oosten van de Khalkhingolrivier. De Sovjet-Mongoolsche troepen, gesteund door de luchtmacht, zou den alle aanvallen van de Mand- sjoekwo-Japansche troepen heb ben afgeslagen. In de gevechten van 6 tot 12 Juli, aldus deze Russische uiteenzetting, hebben de Mandsjoekwo-Japansche troepen ongeveer 2000 man verloren aan gesneuvelden en meer dan 3500 aan gewonden. De Sovjet-Mongoolsche troe pen hebben 254 gevangenen gemaakt, terwijl vier kanonnen, vier tanks. 15 pantserwagens en zeventig mitrailleurs, alsmede andere, wapens werden buitge maakt. Ook werden belangrijke docu menten. zooals |orrpr*>nvelen. gevonden, waaruit bleek, dat dit nieuwe Japan- sche avontuur nauwkeurig was voor bereid. Aan den strijd namen twee di visies Japansche infanterie, een gemo toriseerde brigade, ongeveer 100 tanks met een regiment gemotoriseerde infan terie, een regiment zware veldartillerie en zes of zeven gemengde Mandsjoekwo- Japansche cavalerie-regimenten deel. De Sovjet-Mongoolsche troepen verloren in dén strijd 293 dooden en 653 gewonden. Ook de luchtmacht nam aan bei de zijden ernstig aan de gevechten deel. De Mandsjoekwo-Japansche luchtmacht verloor 61 toestellen in den tijd van 6 tot 12 Juli. Twaalf vliegers werden gevangen genomen, de meesten van hen zijn zwaar ge wond. In deze periode verloor de Sovjet-Mongoolsche luchtmacht 11 toestellen. Tusschen 28 Mei en 12 Juli werden in totaal 199 Japan sche vliegtuigen neergehaald, ter wijl de Sovjet-Mongoolsche lucht macht in dezen tijd 52 toestellen verloor. Het commando van de Sovjet-Mon goolsche troepen is van oordeel, dat de Japansche soldaten geen slechte strij ders zijn, hoewel zij beter gevochten konde» '.ebben, aangezien de beide di visies, welke aan den strijd deelnamen, als de beste Japansche divisies worden beschouwd. Het feit, dat zij zoo zware verliezen hebben geleden, is veroor zaakt doordat de Japansche infanterie gedemoraliseerd begint te raken, zoo dat het Japansche opperbevel de troe pen dikwijls in staat van dronkenschap laat aanvallen. De Japansche lucht macht en tanktroepen zijn zwakker dan de infanterie. Tenslotte ontkent het Sovjet-Mongool sche hoofdkwartier, dat gebruik is ge maakt, van strijdgassen of van bacte riën. zooals wordt beweerd. De Sovjet-Russische bladen publicee- ren een kaart van het gebied van het Boeir-Nor, waar op het oogenhlik wordt gestreden tusschen de Sovjet-Mongool sche troepen en de Mandsjoekwo-Japan sche troepen. Hierbij wordt verklaard, dat de bewering van de Japanners, dat de Khalkhingolrivier de grens vormt tusschen Buiten-Mongolie en Mand- sjoekwo niet juist is. De bewering, dat de rivier de grens vormt, is volgens de Sovjet-Russische bladen een zuiver verzinsel van de Japansche militairen om hun actie te rechtvaardigen. DANZIGER SENAAT BIEDT VERONTSCHULDIGINGEN AAN DANZIG, 14 Juli. (Reuter). De Se naat van Danzig heeft verontschuldi gingen aangeboden aan den Braziliaan- schen zaakgelastigde te Warschau en den Braziliaanschen consul te Gdynia, die te Danzig werden gearresteerd. De ze verontschuldigingen zijn een gevolg van het protest, dat was ingediend. Voormalig Kwo Min Tang-leider wil medewerken aan Japan's „nieuwe orde in Oost- Azië" Wang Keh iMin in verzet tegen de Japanners TOKIO. 14 Juli (Reuterj. De Chi- neesche oud-premier Wang Tsjing Wei, die genoemd wordt als het toe komstige hoofd van de nieuwe fede rale regeering van het door Japan bezette deel van China, heeft ver klaard: „Ik ben thans vast besloten, den weg te bewandelen, welke leidt naar de wederopstanding van China en naar het herstel van Oost-Azië". In zijn laatste lange artikel in zijn te Sjanghai verschijnend blad „Central China Daily News" verklaart Wang Tsjing Wei. dat het, wanneer China Ja pan bevecht, lijkt op het werpen van een ei tegen een rots. „China, zoo ver klaart hij, is gedoemd de nederlaag te lijden en daarom moeten wij een ge meenschappelijke Chineesch-Japansche diplomatieke en militaire politiek voe ren en geraken tot economische samen werking op basis van gelijkheid, doch de gemeenschappelijke belangen van de beide landen zouden hun souvereiniteit nooit in gevaar brengen". Zulk een eens gezindheid zou. naar Wang Tsjing Wei beweert, nooit de rechten en belangen van derde mogendheden benadeelen. De Japansche journalisten te Peking hebben gisteren een schok gekregen, toen zij vernamen, dat Wang Keh Min, het hoofd van de voorloopige Chineesche regeering van Peking, zich verzette te gen het voorstel van één federale regee ring voor het door de Japansche troe pen bezette deel van China. Wang Keh Min heeft de Europeesche. Japansche en Chineesche journalisten ontvangen en deelde hen mede. dat zijn regeering geen verklaring af zou leggen in antwoord op de vredesoproepen van Wang Tsjing Wei. MALANG, 14 Juli (Aneta). - Om trent de bandjirs in Zuid-Malang kan nog nader worden gemeld, dat in totaal vijf personen zijn gedood, terwijl vele anderen zijn gewond of vermist. Volgens een ooggetuige speelde de geheele ramp zich in vijf minuten af. Van verschillende ondernemin gen is de jonge aanplant vérnield. r '-\ Asbestpakken voor Saoedië-Arabië Per vliegtuig worden uit Londen as bestpakken naar Saoedië-Arabië ver zonden, waar op een der olieterreinen reeds wekenlang een hevige brand woedt Men schrijft ons uit Hamburg: „Met een traan en een lach" heeft de Nederlandsche kolonie te Hamburg gis teravond afscheid,: genomen van consul- generaal en mevrouw van Aerssen Beijeren van Voshol. Dank zij de goedé zorgen van de „Nieuwe Nederlandsche Vereeniging", welke als gastvrouwe op trad, was in een der zalen van het be kende .Uhlenhorster Fahrhaus" een met bloemen in de nationale kleuren versier de feestdisch aangericht, die aan tirca 30 landgenooten en eenige Duitsche gasten plaats bood. Tafelpresident A. F. W. Daarnhouwer herinnerde in ziin welkomstrede aan de groote veranderingen, die sedert de komst van baron en barones van Aers sen nu elf jaar geleden, in het Neder landsche vereenigingsleven hadden plaats gevonden. Immers was het toch consul-generaal van Aerssen geweest, die destijds de Nederlandsche vereeni ging nieuw leven inblies: het Koningin Wilhelminafonds uit haar kwijnend be staan verloste en het voor deze haven stad zoo belangrijke zeemanstehuis de plaats deed innemen waarop het recht had. Consul-generaal van Aerssen betrok, na een dronk uitgebracht te hebben op H.M. de Koningin, wier voorbeeld hem vaak in moeilijke oogenblikken groote moreele steun gebracht had, in zijn dankwoord onder luid applaus de groote rol welke zijn echtgenoote bij het ten uitvoer brengen van zijn plichten, ge durende de laatste tien jaar gespeeld had. Na een slotwoord van ihr. Elias van Stabrouck, bestuurslid der Nederland sche Vereeniging, werd de tafel opgehe ven en de gasten gelegenheid geboden persoonlijk afscheid te nemen van het op 31 Juli per ss. „Pericles" naar Am sterdam vertrekkend echtpaar. DE KOLONISATIE DJOMBANG, 14 Juli (Aneta). Giste ren zijn 76 gezinnen, in totaal 258 perso nen, vertrokken voor de kolonisatie in Noord-Celebes. PARIJS, 14 Juli. (Havas). - De viering van den 14den Juli draagt dit jaar een uitzonderlijk karak ter, zoowel in verband met de in ternationale situatie als tengevol ge van de opeenvolging der fees ten, die wegens den 150sten ver jaardag van de Fransche revolu tie georganiseerd zijn. Door de deelneming aan dit feest van alle lagen der bevolking en van afdee- lingen van het Fransche en van het Britsche leger krijgt deze dag nog een bijzondere beteekenis. De dag begon met de troepenrevue op de Champs Elysées van de Place de 1'Etoile tot de Place de Ia Concorde. Rond de Place de 1'Etoile stonden mas ten opgesteld met Britsche en Fransche vlaggen, terwijl particulieren met de gemeente hebben gewedijverd in het aanbrengen van versieringen. Op de da ken en balkons stond het zwart van de menschen. Op de Place de 1'Etoile werd een eerewacht gevormd door tanks. Overal langs de Champs Elysées ston den tribunes opgesteld. Om kwart voor negen weerklonk het hoornsignaal „te velde", dat de komst van den president der republiek aan- kondigde.-wiens auto geescorteerd werd door een eskadron der republikeinsche garde. Hij werd gevolgd door den mi nister-president en minister van lands verdediging Daladier, den minister van marine Campinchi en den minister van luchtvaart Guy la Chambre. Op de presidentieele tribune zag men den sultan van Marokko, de leden der regeering en van het diplomatieke korps en den voorzitter van het Bulgaarsche huis van afgevaardigden Moesjanoff. Rond generaal Gamelin, den opperbevel hebber van de Fransche legers, zaten admiraal Darlan, opperbevelhebber van de vloot, generaal Vuillemin. opperbe velhebber van de luchtmacht, Hore Belisha, de Britsche minister van oor log, luchtmaarsc.halk Sir Cyril Ncwall, commandant der Britsche luchtmacht, Lord Gort, chef van den imperialen ge- neralen staf van het Britsche leger en Winston Churchill, die des nachts per vliegtuig was aangekomen. Op de eere tribunes hadden vertegenwoordigers van het Fransche overzeesche rijk van alle rassen plaatsgenomen. Het défilé werd gesloten door forma ties te paard en gemotoriseerde troepen, o.a. door zware pantserauto's, die onder oorverdoovend lawaai met een snelheid van 50 K.M. per uur voorbijstoven. Om tien minuten over negen weerklonk de Marseillaise, waarvan de laatste klanken verloren gingen in het daverend gejuich, dat uit de menigte, welke naar schatting uit meer da_n een millioen menschen be stond. opsteeg. Na de korte plechtig- MADRID, 14 Juli. (Havas). Ciano heeft Franco officieel uit- genoodigd voor een bezoek aan Italië in September a s. Generaal Franco heeft deze uitnoodiging aanvaard en het is mogelijk, dat hij van de gelegenheid gebruik zal maken om, alvorens naar Madrid terug te keeren, gevolg zal geven aan de uitnoodiging van Hitier naar Duitschland te karnen. Naar Italiaansche kringen verkla ren, heeft Mussolini te kennen gege ven, dat, als Franco naar Italië zou komen, hij op zijn beurt gaarne een tegenbezoek aan Spanje zou bren gen. Derhalve verwacht men in den herfst de komst van den Duce. Generaal Franco heeft een interview toegestaan aan den directeur van het Portugeesche blad „Diario de Noticias". Augusto de Castro, welk interview in genoemd blad is gepubliceerd. Franco heeft daarbij gezegd: „Het nieuwe Spaan- sche bewind is noch Italiaansch, noch Duitsch. Zeker zijn er in de organisatie van het huidige Duitschland en in zijn ideologie vele instellingen van het Span je uit de zestiende eeuw te zien, doch ieder volk heeft zijn eigen noodzaken en traditie. Het nieuwe Spanje zal Spaansch z ij n en zal in speciaal opzicht streven naar het onderdrukken van den klassenstrijd door. de minder ge- fortuneerden te beschermen door het ka pitaal te reglementeeren en een gezins- loon te scheppen, door het bouwen van goede woningen, het geven van leenin gen aan gezinshoofden voor de opvoeding der kinderen, e. d. De werkloosheid zal worden bestreden en reeds is een wo ning-instituut opgericht". De journalist merkt hierbij op, dat een dergelijk uitgebreid sociaal pro gramma een lange periode van alge- irieene vrede noodig maakte, waar op Franco antwoordde: „Ik geloof niét aan eén oorlog. Ik weiger aan een oorlog te gëlooven. Ik zié op het oogenhlik geen enkel vraagstuk op de wereld, dat niet langs diploma- tiéken en vreedzamen weg kan wor den opgelost. Is het de moeite waard, dat Europa gaat vechten om Dan zig?" De Castro vroeg vervolgens: „Indien een oorlog, welke Spanje niet wenscht, uit zou breken, zonder Spanje of de Spaansche politiëk te raken, zou Spanje dan neutraal blijvén?" Franco antwoordde hierop zonder aar zelen: „Spanje is bezig met het werk van nationalen ophouw, waarvoor het vrede noodig heeft. Welk land zou kun nen geloóven dat het kan ontsnappen aan een strijd met algemeen karakter? Indien het militair hieraan ontkomt, dan toch niet economisch. In dit geval zal Spanje zooveel mogelijk pogen neutraal te blijven en zal het neutraal blijven zoolang zijn gebied, zijn eer en zijn levensbelangen niet worden aangetast". Op de vraag van de Castro over het bezoek van graaf Ciano zeide Franco: „Ciano brengt een tegenbezoek voor het bezoek van den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken aan Rome. In ver band met de gewoonte en de veelvuldig heid van dergelijke bezoeken, heeft dit geen groot politiek belang. Van binnen- landsch standpunt gezien geeft evenwel dit bezoek het Spaansche volk gelegen heid zijn genegenheid te toonen voor onze Italiaansche broeders, die zoo edel moedig en roemrijk aan onze zijde heb ben gestreden". Tenslotte zeide Franco, dat de betrek kingen tusschen Portugal en Spanje wor den geleid door beider geografische po sitie. Hij wenschte, dat. deze betrekkin gen steeds nauwer zouden worden. Italiaansch protest tegen af stand van Sandsjak Alexan dre tte aan Turkije PARIJS, 14 Juli. (Havas). De Italiaansche regeering heeft 10 Juli j.l. aan de Fransche regeering een nota gericht, waarin zij ruime re serves maakte ten aanzien van den afstand van het Sandjak Alexandrette aan Turkije, die tot stand gekomen is buiten medewe ten en zonder toestemming van Italië, en die, aldus de nota, duide lijk in 6trijd is met de doelstelling en van het mandaat en den wil van de betrokken bevolkingen. Deze nota der Italiaansche regee ring is te Parijs met onverschillig heid ontvangen. Het is zeer waar schijnlijk, dat de Fransche regee ring er geen enkele reactie op zal geven, behalve dan misschien de gebruikelijke ontvangstbevestiging. EX-KONING ZOG TE RIGA RIGA, 14 Juli (Havas) Ex-koning Zog is uit Warschau hier aangekomen. Vandaag vertrekt hij naar Stockholm, vanwaar hij zich naar Londen zal be geven. Volgens het D.N.B. zou de Duitsch-sprekende be volking Zuid-Tirol vrijwillig verlaten BERLIJN, 14 Juli. Het Duitsche Nieuws Bureau keert zich tegen een artikel in de Temps, waarvan vol gens het Duitsche bureau de bedoe ling zou zijn een wig te drijven in de betrekkingen tusschën Duitsch land en Italië. In dit artikel over de politiek van Italië stort de Temps volgens het D.N.B. „een vloed van leugens" over de Duitsch-Italiaan- sche betrekkingen uit, die „ten scherpste als bronnenvergiftiging van de ergste soort gebrandmerkt moeten worden". Zoo noemt het Duitsche Bureau het be richt over Duitsche troepenbewegingen op Italiaansch grondgebied, over een tij delijk afstaan van de haven van Triest aan Duitschland, over het plaatsen van de Italiaansche strijdkrachten onder de Duitsche militaire leiding en over een Duitsche eisch tot terugroeping van Grandi als ambassadeur te Londen, het geen alles al$ leugens gekenmerkt wordt. Ook beticht het D.N.B. de Temps er van, dat het blad „de vrijwillige terug keer van Duitsche volksgenooten (uit. Zuid Tirol) tot voorwerp maakt van zijn stelselmatige hetze tegen de Duitsch-Ita- liaansche verhouding", waarbij het er aan herinnert, dat indertijd uit de Duit sche gebieden van Polen 1,7 millioen Duitschers en uit den Elzas eveneens ver. scheidene honderdduizenden Duitschers uitgewezen zijn. „Bij de maatregelen in Zuid-Tirol, zoo wordt door het D.N.B. betoogd, gaat het slechts hierom, dat de reeds langen tijd aan den gang zijn de „wilde" terugkeer van Duitschers thans in wederzijdsch overleg geor ganiseerd en volgens een bepaald plan geregeld wordt." heid van het uitreiken van decora ties werd het groote troependéfilé aangekondigd door 400 snelle Fran sche en Britsche vliegtuigen, die op geringe hoogte over de Champs Elyseés vlogen. Aan het défilé zelf werd deelgenomen, door 30.000 man van alle rassen, 600 diverse voertuigen, 120 stukken geschut en 350 pantserauto's. Het werd geopend door de kadetten, bij wier verschijnen de menigte in applaus uitbrak, terwijl overal de kreet „Leve het leger, Leve Frankrijk" weerklonk. Het enthousias me van het publiek werd voortdurend grooter en de politie had groote moeite, de menigte in toom te houden. Daverende toejuichingen stegen op bij het voorbijtrekken der Britsche soldaten van de Grenadier Guards, Coldstream Guards, Scotch Guards, Irish Guards en Welsh Guards en tenslotte het detachement der Brit sche marine, voorafgegaan door de muziek van de Koninklijke Marine kapel. Zij werden gevolgd door de Fransche troepen, o.a. de Alpenjagers, die hun ski's droegen, de inheemsche troepen het vreemdelingenlegioen en de „sa- peurs barbus", de geniesoldaten met hun baarden en witte handschoenen en een bijl over den schouder, voorafge gaan door den standaard „Honneur et Fidélité", waarop in gouden letters de geheele geschiedenis van dit wapen staat opgeteekend, een eerelijst van suc cesvolle veldtochten, welke zoo lang is, dat de zijde van den driekleur ervoor moest worden verlengd. Als zij in een rhythme van 120 passen in de minuut voorbijschrijden, klapt men op de pre sidentieele tribune,- zonder zich om het protocol te bekommeren, in de handen. Jhr. van Lidth de Jeude bij dr. Colijn? Naar de N.R.Ct. verneemt heeft dr. Colijn den oud-minister van water staat jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude uitgenoodigd om heden Vrijdag een onderhoud met hem te hebben. Dit zou er op kunnen wijzen, dat dr. Colijn op dit oogenhlik bij zijn formatie-pogingen toch wel degelijk nog een andere oplossing op het oog heeft dan de samenstelling van een kabinet op louter rechtschen grond- slag. MAASTRICHT, 14 Juli. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal Z. K. H. Prins Bernhard op 20 en 21 Juli a.s. een bezoek brengen aan eenige bedrijven en instellingen in Limburg. Het bezoek zal een informeel ka rakter dragen. PRESIDENT VAN DE OOSTENRIJK- SCHE SPOORWEGEN VEROORDEELD GRAZ, 14 Juli (D.N.B.). De presi dent van de voormalige Oostenrijksche spoorwegen, dr. Strafella, is wegens misbruik van gelden van de tramweg- maatschappij van Graz voor politieke doeleinden, veroordeeld tot vijf jaar zware tuchthuisstraf. Weerverwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: Voor het, Z.W. aanvankelijk regen met kans op onweer, later brekende bewolking, koeler. Zwakke tot matige, tijdelijk krachtige Z. tot Z.- W. wind. Voor het N.O. aanvanke lijk gedeeltelijk bewolkt, droog warm weer. Later re gen met kans op onweer en afkoeling, zwakke tot matige meest Z. wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1