(stadsnieuws] NIEUW PARIJS INMAAK BRANDEWIJN Kermis geef ons je vreugde! SPORT en KAMPEERARTIKELEN 4620 Een romantische liefde in 't Boschtheater Bob Oosthoek komt met een groep jonge spelers EDMOND ROSTAND SCHREEF HET GEESTIGE STUK MASSA - HAVIK 41 - TEL. 4523 VAN ZIJN FIETS GEVALLEN Natuurwacht GARNIZOEN Auto kantelt in de bocht Sportclub Meursing is kampioen Tournooi van Quick' EENQOEDEVULPEN Boekhandel G. G. Veenendaal „HOMMERSON EN VERMOLEN" WINT De nationale kampioenschappen Üqsmda ONS TELEFOONNUMMER IS THANS AMERSF. DAGBLAD Jhr. v. d. Bosch en Landau leiden 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 JULI 1939 99 99 a MERSFOORT bezit nu al een /l reeks van jaren het Bosch theaterEen feit is, dat daar tot nog toe lang niet genoeg profijt van getrokken is. Het wordt wel meer gebruikt voor meetings, voor gymnastiekuitvoeringen en ander soortige bijeenkomstenmaar het theater loopt toch bij lange na nog niet op volle toeren. Er zit nog te weinig „beweging" in. Wat is er, om nu eens een voorbeeld te ne men, van het openluchttooneel ge komen? Wie een balans opmaakt, kan met den besten wil ter werela niets anders dan een schamel resultaat vaststellen. Ver leden jaar vertolkte de Hollandsche Too- neelgroep er „Judith", in de belangwek kende bewerking van dr. Tiemen J. C. Gerritsen. Het werd artistiek een succes. Maar een kasstuk was het geenszins. Integendeel. De Hollandsche Tooneel- groep boekte een onkostènsaldo. Het Amersfoortsche publiek heeft toen zijn gebrek aan belangstelling voor het fraaie boschtheater getoond door in grooten. getale weg te blijven. Dit had niet zoo moeten zijn. Zij, die wèl geko men waren, hebben in een fraaie omge ving van een goede voorstelling geno ten. Binnenkort zal het Birkhovensche theater wederom door een groep be speeld worden. Het is nu de nog jonge, maar zakelijke acteur Bob Oosthoek, die met een groep van meerendeels jeugdige tooneelspelers en -speelsters op 29 en 30 Juli voorstellingen hoopt te ge ven. Anton Roemer is de eenige oudere onder deze jongeren, die allen bij erken de groepen gewerkt hebben en tevens allen het einddiploma van de Neder- landsche Tooneelschool in hun bezit hebben. Opgevoerd zal worden „Een ro mantische liefde" van Edmond Rostand, een blijspel dat vertaald werd door den geestigen Rotterdam mer Henri Dekking. Edmond Rostand is in de wereld van het too- neel niet de eerste de beste. Hij schreef onder andere Cyrano de Ber gerac, l'Aiglon en Chantecler. Men hóeft niet te vreezen, dat „Een ro mantische liefde" teveel van het zoete der romantiek in zich draagt. Het is een humoristisch stuk met enkele scherpe kantjes, waarin Rostand de romantiek wel eens op de hak neemt, zooals men dat noemt. Daar de drie bedrijven zich afspelen in twee aanelkaar gren zende tuinen leent dit stuk zich uit nemend voor een opvoering in de openlucht. HET treft goed, dat de kabels voor electrische verlichting er nu liggen. Bob Oosthoek vertelde ons, dat hij met de PUEM eens zal spreken over schijnwerpers en wat daarmee annex is en er is geen enkele reden om te twijfe len aan het welslagen van dit onder houd. Wanneer het avond is geworden in het Boschtheater op 29 en 30 Juli zul len projectoren hun schijnsel werpen over Edmond Rostand's Romantische Liefde. Waarom het. juist Bob Oosthoek is, die met. zijn gezelschap naar onze stad komt? Oosthoek had de opdracht, in verschillende plaatsen des lands open- luchtyoorstellingen te geven, teneinde ook op deze wijze het vreemdelingenver keer te bevorderen. Hij komt nu naar Amersfoort, waar hij gedurende twee avonden op eigen initiatief en voor eigen risico het theater zal bespelen. Vanzelfsprekend heeft zijn streven de volle sympathie van V.V.V En daar het een goed doel is om ons boschtheater in dienst te stellen van het tooneel hopen we, dat een groot deel van Amers foort's bevolking van zijn sympa thie zal blijk geven door op een van beide avonden in ruimen ge tale op te trekken naar Birkhoven- Wij lazen eenige critieken waar uit bleek, dat de groep-Oosthoek bij vroegere opvoeringen van Een romantische liefde" goede succes sen mocht boeken. Artistiek en financieel. Dit moet in onze stad ook mogelijk zijn. 2.70 per liter. 1.35 per J liter. KERMIS feest aller tijden. Wie haar van verre ziet, ziet slechts lichten, die zich als slanke, helle guirlandes door het donker van den avond slingeren. Dichterbij hoort men klanken, die niet plotseling wegspatten, maar langzaam, rustig voortöeinen. Kleine klanken, die als uit een harmo nica worden geknepen de geluiden drijven voort als scheepjes, die alleen maar willen spelevaren Het zijn veel verloren melodietjes, die men op de kermis hoort. Schlagers, die reeds lang door andere Schlagers ver slagen werden. Maar zij hebben hun be koring. Zij laten zich gemakkelijk mee nemen op dén wind en, grillig ver strooid, zich mengen met heel die ker- mispötpourri van zingende menschen- stemmen, luidkèelsche vreugde en klinklankende brokstukkèn geluid uit de muziekdingen. Een knap mensch, die het ontleedmes kan zetten in dit tumult van geluiden. Die kan zeggen: dit is de stem van de VTOuw-bij-het-hakblók dit: een ver- flarde dreun uit Bèi mir bist du Schön dat: de kreet van den man bij het autocircuit Doch zöö'n mensch, die er in slaagt de kermissymphonie te höören uiteen vallen in haar eenheden, is ondenkbaar onder dién hemel vol glanzende lichten, in dit rumoer der vröolijkheid. Zöo iemand moet een mensch van louteren ernst zijn, een figuur niet bij machte de weelde van zooveel vermaak te erva ren. Een ingetogene, geschapen om maar over winst- en verliesrekeningen te dén- hen. Een brave ziel maar iemand, die de kermis nóóit zal kennen en daar om ook: een arme ziel. KERMIS,geef ons je geneugten! Geef ons ie kermisgasten met, hun san dalen, hun grauwe koppen, hun cigaret en hun onverschilligen blik. Toön ons je kermisvrouwen met hun te hleeke poeder, te roode rouge en te ge krulde krullen. Je jochies met huilstem en marmotje. Je dansvloer, die mis schien soms kraakt. Je biertent, waar Hèrr Ober grijnst en dubbelvouwt nog voor de eerste fooi gegeven is. Kermis schenk oiis je vermaak! Laat ons kijken naar bleeke wonderkinderen en geverfde clowns. Laat ons zien, hoé vorstelijk twee zigeunerinnen kunnen voortschrijden tusschen honderden ge- wone-menschen-op-dejkermis. Gewone menschen, die in kermistijd allemaal zooveel op elkaar lijken. Eender in hun bewondering voor den protserigen sabel schermer. Eender in hun plezier om autotje te rijden, echt autotje. Eender in hun gapend lachen om waaiende rokken boven een rooster, waar gestaag een ver raderlijke rukwind heerscht. Eender, al tijd eender in hun gesmijt met ballen, hun hengelen naar fleschjes, hun kwasie paardenrennen en hun azen naar kin derlijke prijzen. Eender, eender, eender! Brave man van de kantoorkruk, nij vere bediende achter de toonbank, winkelmeisje, millionnair en kranten man gaat naar de kermis en toon daar den volke de gansche onschuld van je eenvoudig gemoed. En na de kermisdagen zullen wij el kander onze enthousiaste kinderlijk heid vergeven Vanmorgen omstreeks 12 uur heeft in het Plantsoen een ongeval plaats ge had. De ongeveer 16-jarige J. J. uit Hoogland, werkzaam bij de fa. van H., reed per fiets de hoogte by Monniken dam af. Hierbij verloor hij de macht over het stuur, waardoor hij tegen een boom botste en tegen dén grond sloeg. Hij bleef versuft liggen. Dr. van H. verleende medische hulp, waarna J. J. per taxi naar ihuis kon worden ver voerd. VELDFLESSEN - RUGZAKKEN - TENTEN VELDBEDDEN - PRIMUS - GRONDZEILEN BROODZAKKEN Verhuur van tenten LANGESTRAAT 35 TELEFOON 4501 De plaatselijke vereeniging hield een vergadering met de hoofden der lagere scholen Jongstleden Donderdagavond werd in De Wapenroem 'n bespreking gehóuden door het bestuur der Amersfoortsche Natuurwachtvereeniging met de hoof den der lagere scholen. In het kort zou kunnen worden gezegd dat men geloofde, ook ten aanzien van de natuurbeschadiging en wat daarmee samenhangt, veel verder te komen, in dien boven de periode, waarin wij leven niet stond geschreven: de eeuw van het kind, maar. de eeuw van tucht, van or de, gehoorzaamheid, van correctheid te gen wie en wat ook! De vereenigng zal op verschillende wijzen méér contact dienen te zoeken met de ouders. Zoo zal het bestuur bij gevallen van duidelijke baldadigheid door de schooljeugd, met een persoonlijk bezoek aan de betrokken ouders (in overleg met de schoolhoofden) met de noodige tact succesvol kunnen optreden. Op de in den komenden winter weer te houden ouderavonden zullen diverse bestuursleden al dan niet met toover- lantaren of schoolbioscoop belangstel ling trachten te wekken voor het doel der vereeniging en dus voor de bescher ming van de natuur. Gedenkend aan het „frappez toujours" hoopt de vereeniging daarmee naast de andere te nemen maatregelen, een stap in de juiste richting te doen. Na de bespreking met de schoolhoof den werd nog een bestuursvergadering gehouden, waar in het bijzonder de in stelling van de natuurwachten werd be handeld. Hieraan zal zoo krachtig mogelijk worden gewerkt De moeilijkheid is, dat de vereeniging vlak vóór de vacantie werd opgericht en het bestuur nu ern stig gehandicapt wordt door uitstedig- heid van eigen leden en ook van per sonen, met wie men contact dient te zoeken. Binnenkort hoopt het bestuur echter met een kleinen kern van natuur- wachters het werk buiten te kunnen beginnen. Met ingang van 2 October a.s. worden voor een jaar gedetacheerd bij. de rij school: 2e luit. J. W. van den Wall Bake, (2 R.H.), le luit. P. F. Dorhout Mees, (3 R.H.), wachtmeester J. P. Kusters (2 R.H.j, en wachtmeester F. O. Nieuwen- huis (3 R.H.). De adjudant-onderofficier, der militai re administratie P. J. A. Rethans van het le R.H. wordt met ingang van 1 Augustus a.s. overgeplaatst naar Haar lem als administrateur van de mil. verpl. inrichting aldaar. De wachtmeester C. Ipenburg van het 2e R.H. wordt met ingang van 24 Juli a.s. overgeplaatst bji het le R.H. Kostelooze vaccinatie B. en W. maken bekend, dat op Woensdag 19 Juli a.s. om 2 uur nam., gelegenheid zal worden gegeven tot kos telooze inenting, in het gebouw West singel 45. De geschikte leeftijd om kinderen in te enten ligt tusschen 3 maanden en 2 jaar. Het is gewenscht om te voren den huisarts te raadplegen. Verzocht wordt trouwboekje of ge boortebewijs mede te brengen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adriën Johannes, zöon v. C. Braams èn W. M. Jasèn; Johannes Gerardus, zoon van J. G. van der Mast en N. Zwart. Jantiena Goziena, d. van L. Oldenhuis en D. S. de Vries; Maria Adriana J. H. van Es en A. H. Langras. OVERLEDEN: Jannetje Heinen, oud 88 jaar, wed. van L. Ruizéndaal. Wielrijdster aan de be komen verwondingen overleden Hedenmiddag reed een 15 tóns- vrachtauto van een expeditieon derneming hier ter stede met een zeer groote snelheid, komende van de van Campenstraat den Leusderweg op- In de bocht kon de chauffèur den wagen niet hou den. De wielen kwamen met het trottoir in aanraking, waardoor de wagen omsloeg. Een wielrijdster, mej. A. van Rouwhorst, kwam onder het voertuig terecht. Eerst na 20 minuten slaagde men erin het slachtoffer te bevrijden. In hopeloozen toestand werd zij naar dèn Lichtenberg ovèrge- bracht. De chauffeur was eerst sinds kort in dienst. De muur rondom de Nieuwe Kerk werd ontzet, ter wijl een lindenboom, welke tus schen de wagen was gekomen, moest worden afgezaagd. De la ding bestond uit leege bierfles- schen, welke geheel vernield werd Dr. v. d. Hoeve en Dr. v. Hof- ten verleenden de eerste hulp. Naar wij vernemen is Mej- Rouw horst aan de bekomen verwondin gen in het ziekenhuis overleden. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het waterr in Pèsie's bad was hedenmogren 68 gr. F., of 20 gr. C. Het diploma werd behaald door Liesje Gouverneur. EXAMENNIEUWS De heer G. J. Motshagen, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het vlieg brevet M. Het R.K. Mulodiploma A werd te Utrecht behaald door onze stadgenoo- ten W. Steenbeek, W. Timmermans en M. Verhoeven. GEVONDEN VOORWERPEN Tijdvak: 6 t.m. 12 JulL Een sleutel; rijwielbelastigmerk; kos- teloosrijwielbelastingmerk in étui; nik kelen polshorloge; lipssleutel; Kinder slabbetje; paar rolschaatsen; gewicht; blaser; dubbeltje; regenmantel; vulpen; twee sleuteltjes; hamer; schroeven draaier; sleuteltje; damesportemonnaie met inh.; uitlaat licht motorrijtuig; knop van een autokoffer; pakje thee: portemonnaie met inh.; huissleutel; da- mesparapluie; damestasch; heerenrij wiel; slutels aan ring; colbertjas; bril in étui; aap; portemonnaie met. inh.; in signe; regenmuts; tiwee pinchertjes; zil veren broche; zilveren rozenkrans in étui; portemonnaie met inhoud; vulpen; ceintuur; twee oorbellen; kinderschoen; belastingmerk in étui; bakkersmand; portemonnaie met inhoud; sleutels aan kettinkje; vulpen; rijwielbelastingmerk. Inlichtingen dagelijks hoofdbureau van uolitie van 9 uur v.m.12 uur v.m. en van 2 uur n.m.4 uur n.m. Niet per telefoon! HONDERDDUIZEND ZEEMIJL PER ONDERZEEBOOT Door Albert Chambon werd een boek geschreven, dat gewijd is aan de on- derzoekingsreizen van prof. ir. F. A. Vening Meinesz. Hét boek is getiteld: „Honderdduizend zeemijl per Onderzee boot" en verhaalt over alle tochten van 1923 af, bovendien geeft het de historie van den Onderzeedienst sedert 1901. Een vijftigtal foto's en dertig teekenin- gen van Verhoeven worden er in opge nomen. Het boek zal begin Augustus gereed zijn en het verschijnt bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. te Den Helder. SCHOORSTEENBRANDJE In de Jasmijnstraat gaf een vervuilde schoorsteen gisteren aanleiding tot brand. Het vuur, dat van geringen omvang was, werd met behulp van een „ram melaar" en één straal op de waterlei dmg gebluscht. SPORT EN SPEL Een gezellige bijeenkomst tot besluit Voor de tweede maal is Sportclub Meursing ten strijde getrokken tegen Konda. De wedstrijd was nog slechts kort begonnen, toen Meursing een straf schop kreeg te nemen, welke in een doelpunt werd omgezet. Rohda ondernam evenwel een tegen aanval, die bekroond werd door fraaien tegengoal (1—1). De rust ging met een 2—1 voorsprong voor Meursing in. Na de hervatting maakten de rechts buiten en linksbinnen er achtereenvol gens 31 en 41 van. Alsof dit nog niet genoeg was, joeg tenslotte nog een Meursing-speler den vijfden goal in de touwen (5—1). Zoo had Meursing, toen scheidsrechter v. d. Starre voor het laatst floot, beslag gelegd op het kampioenschap van dè tweede afdeeling der A.Z.A.C. Namens het personeel van de firma Meursing is den aanvoerder door dèn heer W. Duyn Jr. een krans aangebo den. In hotel Kamplust had een gezellige bijeenkomst plaats, waar de heeren Bouwman en Kuijt het woord voerden. Hier was ook de directie van Meursing tegenwoordig, evenals het bestuur van Róhda. DE DAMES VAN A.Z. P.C. VERLIEZEN VAN WOESTDUIN Gisteravond speelden de dames van A.Z. P.C. in Doorn tegen het tweede damesteam van Woestduin. Tegén de verwachting in verloren onze stadge- nooten met 3L ,99 99 Wordt op de Zondagen 27 Augus tus en 3 September a.s. op „Dorrestein" gehouden EEN traditie getrouw, wordt ook dit jaar wèer dóór de A.F.C. Quick op „Dorresteyn" het tournooi om dèn zilveren Quick-wisselbeker gèorgani- seèrd. De vórige maal kwam déze wissélbe- ker voor een jaar in het bézit van de voetbalvereeniging Zèist, welke ook nu van de partij zal zijn, om de bekér te verdedigen. De tournooidagen zijn bepaald op dè Zondagen 27 Augustus en 3 September a.s. Door de volgende vèreenigingen is reeds ingeschreven: Zèist, Baarn, Sopla, Victoria, A.P.W.C., Amsvorde, Quick. De eerste vier vereènigingèn zijn der de klassers. Met eën vijfde derde klassër zal het aantal deelnemende vèreenigingen tot acht gecompleteerd worden. EEN GESCHENK VOOR HET LEVEN: Laat U zonder verplichting inlich ten door Langestr. 33 - Tel. 232 VOETBAL Gistermiddag heeft het personeel van Hommerson en Vermolen zijn kermis attracties voor een paar uren verlaten om op het voetbalterrein van de Hoog- landsche Boys hun krachten te meten met de artistenclub Galiard. De baten van dezen wedstrijd kwamen ten goede aan „Zonnestraal". Het Hommerson en Vermolen elftal bleek over goede kwaliteiten te beschik ken. Met open spel werd het, doel van het artisten-elftal benaderd. Tot aan de rust hield dit team goed stand, hoewel met een 21 achterstand aan de tweede helft werd begonnen. In de laatste 45 minuten domineerde het H. en V. elftal en drukte het zijn meerderheid nog in 4 doelpunten uit, zoodat het einde met een 6—1 overwinning kwam voor het Hommerson en Vermolen team. Scheids rechter was de conferencier van hot Vroolijke Rad, die ook hier de leiding had en behield. Onder de aanwezigen waren de hoofdvertegenwoordiger en vertegenwoodiger van de firma Hom merson en Vermolbn en eenige bezoekers uit Afrika. 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. Dank zij het goede weer en de lange zo meravonden vorderen de wedstrij den van het N.L.T.B.-jubileum-tour- nooi op de M.E.T.S.-banen te Scheve- ningen goed. In het heeren-enkelspel zijn uit de ruim 60 deelnemers reeds de laatste acht geselecteerd. De geplaatste spelers hebben zich, be halve Leyenaar, allen kunnen handha ven. Leyenaar; moest het onderspit del ven tegen H. de Vries, die vandaag met precies dezelfde cijfers won als gisteren tegen ir. Bartels, n.l. 6—3 2—6 6—3. De Brauw had een vrij zwaren wedstrijd te gen Rinkel, die uitstekend partij gaf. Jammer dat zijn service nog weinig fraai is. Overigens een partij van lange, lage rallies, waarbij alleen de cijfers, niet het spel, spanning brachten. Ook Heynen won zijn beide partijen resp. tegen Bloemhof en Rap. Leembrug gen, die tegen Riter met 6—4 109 voor stond, verklaarde op dat moment plot seling den strijd te willen staken. Zoo kwam Riter tegenover Kareten, die hem met 6—4 63 versloeg. Morgen zullen in de meeste partijen de kwart-eindstrijden reeds worden ge speeld, waarbij in het heeren-enkelspel elkaar zullen ontmoeten: Van Swol Teschmacher, KarstenDe Vries, Hey nenRéidt en De Brauw—Hughan. Bij de dames zal mej. Mechel tegen mej. Knottenbelt uitkomen en de winnares van deze partij komt tegenover mej. Rol- lin Couquerque te staan. De uitslagen heden luidden: Dames-enkelspel, tweede ronde: Mej. M. Sluis si. mej. E. Klein 63 63. Derde ronde: Mej. R. Mechel sl. mevr. R. M. Schuiling 62 63. Mevr. A. Vleugels Schutter sl. mevr. B. de Gruiter 63 7—5. Mej. M. Sluis sl. mevr. J. Karsten 64 61. Kwart finale: Mej. M. Rollin Couquerque sl. mevr. A. Vleugels—Schutter 6—2 6—2. Heeren-enkelspel, tweede ronde: D. de Roy van Zuydewün sl. R. J. Brussen 61 64. Derde ronde: Th. G. Leyenaar sl. D. de Roy van Zuydewyn 63 63. A. Rap sl. W. Akkersijk 63 62. L. Riter sl. G. Leem bruggen 46 910. (Leembruggen terugge trokken). W. Karsten sl. J. A. Jacobson 63 63. Jhr. R. de Brauw sl. mr. W. Marinkelle 60 63. "W. Heynen sl H. Bloemhof 75 5—6. Vierde ronde: D. Teschmacher sl. E. Bou- man 64 62. H. de Vries sl. Th. Leyenaar 63 26 63. W. Karsten sl. L. Rieter 64 63. A. C. Reidt sl. G. A. Harting 75 63. W. Heynen sl. A. Rap 06 62 64. Jhr. R. de Brauw sl. S. F. Rinkel 61 36 62. Dames-dubbelspel, eerste ronde: Mevr. B. de Gruiter en mevr. Landwehr sl. mevr. N. VleugelsSchutter en mej. R. Bensdorp 61 63. Mej. A. Knottenbelt en mej. R. Mechel sl. mevr. N. van Loon en mej. Godefroy 61 61. Tweede ronde; Mevr. M. Jonquiere en mej. A. Kerkhoff sl. mevr. B. de Gruiter en mevr. Landwehr 62 61. Mej. V. Hefting en mej. D. de Ronde sl. mej. v. d. Loo en mej. M. Schmier 46 6—4 6—3. Heerendubbelspel, eerste ronde: J. Jacob son en H. van Oort sl. mr. Young en R. J. Noordhoek Hegt 64 63. Tweede ronde: J. Boon en M. A. Borren sl. J. Jacobson en R. J. Noordhoek Hegt 61 63. C. Fabius en F. v. d. Graaf sl. Th. Leye- naar en ir. Bartelds 62 61. Derde ronde: W. Karsten en D. Teschma cher sl. Thomassen en Bloemhof 75 6J. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: mevr. M. Boutmy en "W. Heynen sl. mevr. Landwehr en mr. M. Brouwers 10—8 64. Mej. R. Mechel en D. TesohTnacher sl. mej. B. Tho- nus en Verhulst 61 6—2. Mej. A. Knotten belt en A. C. Reidt sl. mevr. M. Jonquiere en mr. W. Marinkelle 6—1 5—7 6—S. GRAND THèaTRE. Van Vrijdag 14 t.m. Donderdag 20 Juli. vertooning van de film „Liefdeszaken" Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. lederen middag matinee om 2.30 uur Overige avonden 8.15 u. n.m. CITY THEATER. Vanaf Vrijdag 14 Juli vertooning van de film „De dans des doods". Voorstellingen: Zondag doorloopend van af 1.45 uur. Woensdag en Zaterdag ma tinee om 2.30 uur. Overige avonden 8.10 REMBRANDT THEATER. Vertooning van „Vlammende prairieoogen" en „De gou den kooi". STERHUIS, Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wtjerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag:, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). CLUBLOKAAL SPEELTUINVER. SOESTER- KWARTIER. Iederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbesdhermings- dienst, afd. Soesterkwartiar. BIRKHOVEN. 22 en 23 Juli congres Ned, Bond R.K Leeszalen. ST, LOUIS. 22 en 23 Juli. Kaderbpeen- komst van de R.K.S.P. BOSCHTHEATER. 29 en 30 Juli. Opvoe ring van „Een romantische liefde". 8.15 uur n.m. HOOGLAND Van 816 Juli: Lunapark Hommerson en Vermolen. Geopend 412 uur, Woens dag en Zaterdag 212 uur, Zondag 16 Juli 712 uur. SCRAKEh AMSTERDAM, 14 Juli De vierd»- ronde van het schaakkampioenschap was buitengewoon spannend. Allereerst was de partij Sterk-Landau uit. Sterk koos in een Fransche verdediging de Tarrasch-variant, welke door Keres in het AVRO-toumooi verscheidene malen werd toegepast. Op den 9den zet week Landau van de theorie af en deed een zet, die sterker bleek te zijn, doch naar men beweert, is dit een nieuwtje uit het arsenaal der Russische school. Landau bezette met zijn twee torens de f-lijn en bouwde een sterken aanval op, hij ver overde tenslotte pion f2 en ruilde de to rens af. Sterk gaf daarna spoedig op. Wijnands—Stumpers was een Alje- chin-verdediging tot den 9den zet, iden tiek met de partij BotwinnikFlohr uit Nottingham. Stumpers bezat een tempo meer, doordat Wijnands h2h3 inlasch- te. Wit verkreeg het initiatief. In tijd nood verraste Wijnands zijn tegenstan der met een fraai torenoffer en zette hem mat RoeleJhr. mr. dr. Van den Bosch was een wilde partij waar geen touw aan vast te knoopen was. Den eenen keer stond wit beter, den anderen keer weer zwart. Roele, die tenslotte dacht nog remise door eeuwig schaak te kun nen forceeren, moest het opgeven. Van ScheltingaVan Doesburgh. De !d3 variant van het damegambiet, het welk Van Doesburgh met den minder goeden zet 8. a7—a6 beantwoordde. Di rect nam Van Scheltinga het initiatief door met e4 het centrum te bezetten. Er ontstond nu een strijd op den konings vleugel, waarhij Van Doesburgh zoowel met een directen aanval op zijn koning als met een op zijn achterstaanden pion moest rekening houden. Ilij kweet zich prqchtig van deze taak. Langzamerhand gingen de stukken van het bord, totdat een dametoreneindspel overblijf. Van Doesburgh forceerde tenslotte een door braak op den damevleugel, welke hem een theoretische remisestand verschaf te. Ir. van Steenis—De Ronde was een Richtervariant van de Siciliaansche partij, wit speelde de opening sterk en kon een hlijvenden druk op de vijande lijke stelling uitoefenen. In het midden spel offerde lvij een stuk voor twee pion nen, hetwelk De Ronde niet durfde aan te nemen, met het gevolg dat hij een pion achterbleef. Doordat Van Steenis het eindspel wilde vermijden, kreeg zwart plotseling tegenkansen. Hij offer de de kwaliteit om met zijn gevaarlijke vrij-pion door te loopen. Dit lukte echter niet, want voordat hij zoover kon ko men, werd hij mat gezet. 4e ronde: Wijnands—Stumpers 1—0 Van Scheltinga—v. Doesburgh V2—V2 Van StecnisDe Ronde "l0 SterkLandau 01 RoeleVan den Bosch 01 Stand na de 4e ronde: Van den Bosch, Landau 3 pt.; Roele en Wijnands ZV2 Pt-, De Ronde, Van Doesburgh en van Scheltinga 2 pt., Sterk 1 Vz Pt-, .Van Steenis 1 pt. en Stumper» 0 pt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5