Diaconale conferentie te Lunteren #Dr.Dushkind J.H.ITTMANN Duivensport Gebrs. DIJKMAN Diakenen en hun taak STUDIEBOEKEN KONINGIN DANKT Kringcompetitie K.N.Z.B. De Engelsche versie van Pygmalion Concours hippique te Den Haag Uw Loodgieter Uw Electro Techn. Inst. VAN RAALTE 0 HET RAADSEL VAN RiVERSIDE DRIVE 2e BLAD PAa 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 17 JULI 1939 Prof. dr. S. H. J. F. Berkelbach v. d. Sprenkel over „Het bevestigingsformulier voor Diakenen" LUNTEREN. In het Conferen tie-oord van den Zendingsstudieraad te Lunteren vond de opening plaats der 21e Diaconale buiten-conferentie van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. kerk. Deze conferentie staat onder lei ding van den voorzitter Z.E. prof. dr. J. R. Siotemaker de Bruine. Uit olie deelen <Jes lands zijn afgevaardigden van Diaconieën in grooten getale aanwezig. Aan de conferentie ging vooraf dc huishoudelijke vergadering der Fe.'era tie. Na opening dezer vergadering bracht de secretaris de heer W. J. Hem mes, het jaarverslag uit, dat gewaagde van opgewekt Federatie-leven. Het verslag begint met de herdenking van het feit, dat in de laatste kwart eeuw op het gebied van de Armenzorg nieuwe beginselen en maatregelen het ieven zagen, doch dat de zoo verander de omstandigheden veel daarvan niet tot het volle recht lieten komen. Toch is er meer intensieve belangstelling geko men. Een kwarteeuw geleden stond de nieuwe organisatie der diaconieën in den aanvang harer ontwikkeling. Een ontwaking der kerkelijke armverzorging vond plaats, leidende figuren steiden zich beschikbaar. Echter waren er niet geringe moeilijkheden, o.a. het feit. dat organen van den publieken dien>t veel grootere bedragen kunnen uitgeven. Over de vormen der hulpverleening in eigen kring kwam verwarring. Kerke lijke hulpverleening in eenvoudigen en toch goeden vorm kan in dezen tijd nau welijks worden toegepast. Toch is er toenemende belangstelling in kerk en gemeenten voor de diaconale aangele genheden. Na korte bespreking werd het verslag goedgekeurd. De begrooting van den penning meester, de heer H. Wisman, werd goedgekeurd. De commissie tot na zien der boeken van den penning meester bracht goedkeurend rapport uit. In de vacatures der aftredende en her kiesbare leden van het bestuur der Federatie werden de aftredenden her kozen, n.I. de heeren D. G. P. Mullaard (Apeldoorn), H. Wisman (Utrecht), P. v. d. Kamp (Amsterdam), H. v. d. Leest (Kampen), H. Mandersloot (Almelo) en mr. A. E. Stoop (Leeuwarden). Tot bestuurslid der „Stichting Huizen van Barmhartigheid en Weldadigheid" werd herkozen do heer J. de Voogd (Vlissingen). Na rondvraag werd de huishoudelijke vergadering gesloten en werd de Confe rentie geopend door den voorzitter Z. E. prof. dr. J. R. Siotemaker de Bruine, waarna prof. dr. S. H. J. F. Berkelbach v. d. Sprenkel een referaat hield over: „Het bevestigingsformulicr voor Diake nen." Het Bevestigingsformulier voor Diakenen, ofschoon van Nederlandsch origine, geniet geen goede reputatie, ook al werd het niet vaak in openbare discussie betrokken. De bevestiging van kerkeraadsleden dreigt vervelend te worden door de lengte der formulie ren. Deze bevestiging echter is gc- wenscht en noodig. Met dit formulier echter kan de predikant naar eigen in zicht handelen. Van belane voor het diakenschap ls de gelijktijdige bevesti ging van de ouderlingen. Het oude Kerkrecht behandelt diakenen als ambtsdragers van den tweeden rang, al was tijdens de republiek de taak dei- diakenen niet kleiner dan thans. Het formatter bindt de ambten aan de ge gevens der Schrift, al gaat de gelijk stelling der drie ambten in onze huidi ge Kerk met do N.T. ambten niet op. De canon kent en erkent dienaren in de gemeenten tot hun taak gekozen of aangewezen. De taak der Diakenen is twee ledig: verzamelen en verdeelen. Het formulier omschrijft de taak in welgekozen bewoordingen, waarvan spr. alleen den laatsten zin over de „troostrijke reden" ais toegift gaar ne anders geformuleerd zou zien. Volgen de vragen: dat de wettige be roeping als opdracht Gods wordt aan vaard, erkent de rechte ambtsdrager Prof. dr. J. R. Siotemaker de Bruine zeker. Dat de ambtsdrager de godde lijke boodschap der Schrift betuigt, maakt de bevestiging tot iets anders dan de installatie in een vereeniging. Dat de diaken niet inbegrepen wordt in de kerkregoering is onjuist voor perso nen, die deelnemen aan beroepen en benoemen. Verder valt het formulier in herhalingen, de aanspraak en het ge bed zouden kunnen worden bekort zonder schade. Bovendien zou het aan beveling verdienen bij bevestigings diensten de daarvoor in aanmerking komende bijbelgedeelten voor de pre diking te Jat en lezen, hetgeen vereen voudiging heteekent. Al is het niet, dat de Federatie formulieren te stellen of te wijzigen heeft, het is goed, dat deze trouw worden gelezen en besproken. Verblijdend is het, dat in de Federatie ook theologische onderwerpen als de onderhavige aan de orde komen. HET M.S. „ORANJE" AMSTERDAM. 17 Juli. Nadat het- nieuwe motorschip der Mij. „Neder land". dc „Oranje" Zaterdag tijdens den officieelen. proeftocht door de reedgrij overgenomen, is het schip Zondag opnieuw voor een ccndaagsehen tocht naar de Noordzee vertrokken, ditmaal met leden van het personeel der maat schappij aan boord teneinde dat in de gelegenheid te stellen kennis te maken met hot schip, met welks totstandko ming het geheele personeel zoo zeer heeft meegeleefd. Zondagavond om streeks 10 uur was de „Oranje" weer te Amsterdam terug. SCHOOLBOEKHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 46, TELEF 6608 levering voor alle inrichtingen van onderwijs De nationale bond Landbouw en Maatschappij RUINERWOLDE, 17 Juli. De natio nale bond Landbouw en Maatschappij heeft het volgende dankwoord van H. M. de Koningin ontvangen op het tij dens den landdag te Rolde aan H. M. verzonden telegram: „Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin heb ik de eer u Haren dank over te brengen voor het door u. namens meer dan 15000 mannen en vrouwen, van onderscheidene politieke en gods dienstige richting, op den landdag van uwen bond te Rolde bijeen, gezonden te legram, waarvoor H.M. zeer gevoelig is. Met waardccring heeft H.M. ervan ken nis genomen, dat het streven van uwen bond geheel in overeenstemming is met hoogst derzelver nproep voor geeste lijke en moreele herbewapening omdat gij allen bereid zijt de gedachte van „draagt elkanders lasten" bij voortdu ring eendrachtig te ondersteunen". (w.g.) de kamerheer van II.M. de Koningin Sweerts. DE DRAAIHARTMUG Dr. Leefmans deelt mede, dat de le Draaihartmuggenvlucht ten einde is. De bespuitingen der kool kunnen dus wor den gestaak*. Zoodra de sterkte van de tweede vlucht zoodanig is, dat deze vlucht we derom gevaar oplevert, zal opnieuw een radiowaarschuwing uitgezonden wor den. SPORT EN SPEL F1LMN1EUWS Onder de buitenlandsclie films, die de N.V. Filtnex (de maatschappij, die thans haar twee-jarenplan voor Nederland- sche films aan het uitvoeren is) in het komende seizoen in ons land zal uitbren gen valt de aandacht op de Engelsche versie van Bernard Shaw's „Pygmalion", de Gabriel Pascal-productie, met Leslie Howard en Wendy Hiller in de hoofd rollen. Het zal eiken film-liefhebber ge noegen doen om deze film te kunnen vergelijken met de bekende Nederland- sche versie, welke hier indertijd even eens door Filmex werd vervaardigd (Re gie: Ludwjg Berger, prod.: Rudolf Meyer, hoofdrol: Lily Bouwmeester) waarbij het den toeschouwer zal opval len dat, terwijl Berger het accent hoofd zakelijk op Lily Bouwmeester legde, het in de Engelsche film juist de Pygma- lion-figuur van prof. Higgens (gespeeld door Leslie Howard) is, waar de nadruk op wordt gelegd. Deze film boekte niet alleen in Engeland maar ook b.v. in Amerika en Frankrijk een groot succes. Verder trekt de aandacht: „De zwarte spion" (Spy in Black) met Conrad Veidt in de hoofdrol, een spionnagegeschiede- nis, Waaraan Valerie Hobson eveneens haar medewerking verleent. Als derde film brengt men „Vliegtuig vermist" (Q-Planes). De inhoud van de ze film herinnert aan een phase uit den wereld-oorlog waarbij een rol gespeeld werd door gecamoufleerde oorlogssche pen, die „vermomd" waren als koopvaar dijschepen. z.g. O-booten. De belangrijke rollen in deze, door Tim Whelan gere gisseerde film. zijn in handen van Lau rence Olivier en Valerie Hobson. Een kleurenfilm is „De Mikado" naar de operette van Gilbert en Sullivan. Frankrijk is in deze serie vertegen woordigd met een film van Jean Boyer: „Het eeuwige lied" (Sérénade) waarin Lilian Harvev en Louis Jouvet dc hoofd rollen toegewezen kregen. De muziek van deze film. die een episode uit het leven van Schubert behandelt, wordt gecomponeerd door den bekenden Paul Abraham, naar motieven van Schubert. Ten slotte vinden wii nog Jessie Matthews. Roland Young en de hand van Lou's Lew in een zang en dans film: ..Alle hens aan dek" (Sailing along). ERROL FT.YNN IN ..CAPTAIN HORNBLOWER" Errol Flynn zal de rol van een dap- neren Engclschen zeekapitein vertolken in „Captain Hornblower", een productie gebaseerd op een trilogie van den auteur C. S. Forrester. Donald Crisp beeldt, in deze rolprent eveneens een belangrijke rol uit. Zwemwedstrijden in Pesie's Bad Woensdagavond worden in Pesie's Bad zwemwedstrijden gehouden voor de Kringcomp. K.N.Z.B. (district Utrecht), waaraan verbonden het kampioenschap voor nieuwelingen. Het programma om vat: 100 Meter schoolslag. 100 Meter rugslag. 5 x 50 Meter estafette voor dames en hoeren. A.Z. P.C neemt met de volgende dames en heeren deel: 100 Meter schoolslag heeren: J. Pesie, Spanjcrsberg. 100 Meter rugslag heeren: W. v. Wou denberg. 5 x 50 Meter estafette: Kees de Jager, Jan de Jager, Ant. de Jong, G. van Om meren en L. Brink. 100 Meter schoolslag dames: Nellie Huisman, Alie van Slooten, Tootje Han selaar. 100 Meter rugslag dames: mevr. Meyer. 5 x 50 Meter estafette dames: N'ellie Huisman, Truus van Berkel, Alie v. d. Wiel, Mevr. Meyer, Jenny Beckers. De Ordonnans De uitslag van de wedvlucht Roosen daal, afstand 88 K.M. luidt als volgt. De duiven werden om 8.20 in vrijheid gesteld met Z.W'. wind. Aankomst le prijsduif 9-36-51, idem laatste 9-59-52. In concours 412 duiven. le aangew. 25 cent, Burgsteden met no. 6. 2e aangew. 25 cent, E. Kooreman met no. 9. le aangew. 10 cent. T. van Boeijen met no. 3. 2e aangew. 10 cent J. Eijkeiboom met no. 27. De prijzen werden behaald door: J. Kalkman 1 11 53 101; G. Wijnand* 2 16 29 42 54 88 100; T. van Boeijen 22 55; J.* Hocnholt 4 8 63; A. Vial 5; Burgsteden 6 14; Joh. v. Voorst 7 30 41 61 93; E. Kooreman 9 45 47 58; E. Bie- zenbos 10 17 18 48 51 59 60 78 90 91; W. Stilting 12 62 73 97 99; J. Korlaar 13 82 89; Joh. v. Voorst 15 20 40 46 103; J. Lups 19; J. Hoenderdaal 21 23 36; A. Koppen 24 34 77; J. Ising 25 84 85 86 98; H. Kollen 26 43 44 50 68 96; Eijkelboom 27 31 83: J. Jans 28 94; Polbaar 32 35 70 95; Heideveld 33 49; Wiekart 37 76: de Graaf 38: Trijsburg 39 66 67 79; Sleeking 52; M. Dekker 56 57 65 81; v. Doornik 64 80 92 102; Hen schel 69; Hendriksen 71; F. Jansen 72; Te Kulve 74; Kruis 75 87, Pro Patria Pro Patria hield Vrijdag een wedvlucht uit, Limoges (Fr.). Afst. 765 km. Wind Z. Duiven in vrijheid 5.30 uur. Aankomst eerste prijswinnende duif 3.10.26 uur (deze duif staat mede geteekend voor de afd. Gooi en Sticht. Oost en Twente): idem laatste 8.59.35 uur. De aangewezen 5 ct. en 10 ct. werd gewonnen door J. R. Tichelaar en E. Middelhoven resp. met No. 4 en No. 2. Dc poule speciaal 10 werd gewonnen door W. Ch-r. Ruitenberg met No. 1. De uitslag luidt als volg't: W. Chr. Ruitenberg 1, 5, 6, 8, E. Middel hoven 2; G. Diekerhof 3, 7, J. R.Tichelaar 4, H. Ipenburg 0. Stand kampioenschap Fond: Duif 1. E. Middelhoven, met 99 punten. Duif 2. W. Chr. Ruitenberg, H. 37. 191110 met 94 punten. Duif 3. J. R. Tichelaar, met 94 punten. Hok 1. W. Chr. Ruitenberg, 183 punten. Hok 2 G. Diekerhof, 182 punten. Hok 3. E. Middelhoven 99 punten. Zaterdag hield Pro Patria een vlucht uit St. Kath. Waver. Afstand 142 km. Wind Z.W. Duiven in vrijheid 1 uur. Aankomst eerste prijswinnende duif 3.11.22: idem laatste 3.42,12. De aangewo zen 5 ct. en 10 ct. werden gewonnen door W. Th. Pot met no. 3 en G. Diekerhof met 10. De uitslag luidt als volgt. G. Diekerhof 1,10,13.14,15; A. van Nus 2, 4, 5, 0, 9, 12; W. Th. Pot 3, 7; W. Chr. Ruitenberg 8, 11; E. Middelhoven 16; H. Hop 17. 18. PAARDENSPORT 's-GRAVENHAGE. 17 Juli. In het Westbroekpark heeft het 37ste Haag* sche concours-hippique plaats gevon- den. Dit wordt georganiseerd door de Vereeniging tot Bevordering der Paar denfokkerij in Nederland. De uitslagen luiden: Dressuurproef, eerst voor paarden, die in een officieel concours voor dres- suurproeven nog niet geplaatst zijn en vervolgens voor alle andere paarden die nog geen twee dressuurproeven L of een dressuurproef M of Z gewonnen hebben. De uitslag luidde voor de eer ste categorie: 1. Raleigh, ber. luitenant F. Fouffaer, 190 p.. die tevens den door den heer C. Beuker te Heelsum aange boden wisselbeker won; 2. Lanturlu, ber. mej. Pauptit. 189 p.; 3. Serge, ber A. J. H. Boeseken, 181 p. Voor de tweede categorie luidde de uitslag: 1. Allerlei, ber. mevr, van Ho boken. 245 P.: 2. Scottish Maid. ber. mej, Bergmann, 233 p.3. Rosine. ber. mevr. Siem. 220 n Springconcours m. 6: 1. Carina, ber. kap. J. J. Greter, 4 fouten, 32 sec.: Shuggi. ber. luit. J. J. L. Baron van Lvnden. 4 fouten. 33 sec.: 3. Flou Flou, ber. kap. G- van Niinatten. S f.. 33 sec.; 4. Feldblume. ber. P. Leeuwenburg. 8 f- 34 sec en 5. Tabourte. ber. kap. J. A. de Bruine, wegens driemaal weigeren uitgeblazen. Behendigheids-springconcours voor amateurs, die van 1 Januari 1934 af nog geen 4 eerste prijzen in springcon coursen in binnen- of buitenland ge wonnen hadden: 1. Espoir, ber. E. Kalm. 0 fouten. 65 sec.: 2. Kömngshusar. ber. D. O T. Mod derman. 0 fouten. 71 sec.; 3. Lest Best, ber. D. G T. Modderman. 0 fouten. 73 sec. Dresuurproef M. de groote zilveren medaille, aangeboden door de Koningin voor de dressuurproef M, kreeg me vrouw Van Hoboken. die op Allerlei reed. De verdere uitslagen waren: 2. Brown Eyes, ber. mej. Paupit: 3. Ginger, ber H. G J. M. ten Bos. Concours elegantste rijpaard: 1. Le Fakir, ber. W. Heyer: 2. Ino, ber. Baro nesse van Heemstra. Na de derde ronde bleven er drie rui ters over voor de vierde ronde. Het wa ren de lieer P. Leeuwenberg op Dtinen- bank. ritmeester A. D. C. van der Voort van Zijp op Present en reserve-luite nant mr. O. L. Kepper op Gloria. In de vierde ronde dc laatst* en hoog ste hindernis was hier 1.60 Meter sprone alleen de heer Leeuwenberg foutloos: ritmeester Van der Voort van Zijp kreeg 17 fouten (hij maakte o.a. een val. maar bezeerde zich gelukkig niet) en luit. Kepper kreeg 4 fouten. De hoer Leeuwenberg won dus der. wisselbeker, luit. Kepper kreeg den tweeden en ritmeester Van der Voort van Zijp den dorden prijs HANDBAI Niloc kampioen van Nederland De uitslagen van de handbalwedstrij den. welke om het kampioenschap van Nederland zijn gespeeld, luiden: NilocVlugheid en Kracht 5—3 Hercules—D.E.S. 5—11 Door dezen uitslag is Niloc kampioen van Nederland. GEWICHTHEFFEN SCHWEINFURT, 17 Juli. De Olymr pische kampioen Josef Manger heeft iet wereldrecord tweehandig drukken zwaargewicht, dat met 143 K.G. geves tigd op 14 November 1937 te Berlijn, op zijn naam stond, verbeterd en gebracht op 145 K G. v.H. Fa. BRAAYCNEST BLOEMEND ALS CHESTR. 9. TEL. 719 S.V.H. tournooi door de Kikvorschen gewonnen HILLEGERSBERG. 17 Juli. - Zaler- dag zijn in het Zwarte Plasje te Hille- gersberg de internationale waterpolo- wedstrijden gespeeld, die gehouden wer den ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de sportverceni.zing Hil- legersberg. Zoowel de wedstrijd van het officieu ze I-lollandsche zevental „Kikvorschen" tegen de Kón. Antwerpsche Zwem Club, als de kamp van S.V.H. tegen de Duis- burger Schwimm Verein leverde een fraaie Hollandsche overwinning op. Dit moet destemeer gewaardeerd worden, wanneer men bedenkt, dat de Kon. Antwerpsche Zwem club in training is voor de nationale kampioenschappen, terwijl de Duisburgers juist verleden week het kampioenschap van Duitscb- land behaald hebben. De wedstrijd KikvorschenKon. Ant werpsche Zwem Club is een rustige strijd geworden, waarin de Holland sche hegemonie zoo sterk was, dat de spanning vrijwel ontbrak. De Belgen verloren met 1—0. De wedstrijd S.V.H.—Duisburger Schwimm Verein was veel spannender. Ook nu verloren de gasten en wel niet 4-3. De tweede dag werd ingezet met den wedstrijd K.A.Z.C. tegen Duisburger S.V. gehouden. Deze wedstrijd is voor de Duitschers wel zeer teleurstellend geweest. Met rust was de stand 31. In de tweede helft gelukte het den Belgen er nog drie goals aan toe te voegen, zoo dat het einde kwam met 6—1. De wedstrijd Kikvorschen—S.V.H. verloor reeds vlak nu het begin alle spanning, omdat de gastheeren, hoe wel snel, toch op geen stukken na op konden tegen hun meer geroutineerde tegenstanders. De rust kwam mei 2—0. Ook in de tweede helft was het initia tief aan de zijde der" Kikvorschen, die bovendien minder fouten maakten dan hun tegenstanders, zoodat zij ongeveer alle vrije worpen te nemen kregen. Vooral de achterspeler O verhagen weer de zich geducht en hii was het dan ook. die den stand op 40 wist te brengen. Het laatste gedeelte verweerden de gastheeren zich nauwelijks, welke ge legenheid Den Hamer en Overhagen gebruikten om den stand op 60 te brengen. oooooooooooooooooooo o Groote Halfjaarlijkse o o S ais on Opruiming o o o o AFD. STOFFEN: g o o o Coupons en Restanten o o Wasch-sfoffen, Georgettesg 2 Linnen, Mouseline-Soie o o Wollen en Zijden stoffen o o o o O AFD, BONNETERIE: O O q Restanten Handschoenen g o Peignoirs o Shawls g o Wollen Tricot Jasjes o Vesten, Japonneng 2 Pull-overs o o o o oooooooooooooooooooo FEUILLETON Naar het Engelsch van STANLEY HART PAGE 10) „Waar blijven de versterkingen nou, die je ontboden hebt. Gerrity?" vroeg lk. „Ik hoop, dat ze nu hcelemaal niet komen!" bromde hij. „Nu we hier als ratten in dezen kolder zitten opgesloten! Kun je die deur niet open krijgen, Hand?" Hand keerde zich van de deur af en nam mijn lantaarn, waarmede hij de deur van alle kanten belichtte. Plotse ling stiet hij een kreet uit. De deur be stond uit vier plrnken met twee dwars- planken. De heide middelste planken waren korter dan do buitenste. Maar terwijl de een niet op den grond kwam reikte de andere niet tot den hoven- stijl der deur. Hii legde zijn handen er vlak tegenaan Daarna duwde hij de eene plank omhoog en de andere om laag. De deur ging open. Gerrity en ik sprongen hem achterna de deur door. We waren tanig in den eersten kelder. Weer renden we de trap op. De men- schen, die eerst over de trapleuningen hadden staan kijken, keken nu ver baasd de keldertrappen af. We duw den hen ruw opzij en snelden de straat op. „Groote goedheid, die drie zelfde ke rels!" riep een hunner. Op het trottoir bleet Hand teleurge steld staan. „Die is weg!** zei hij, de straat inwqzend. „Wat is weg?" vroeg Gerrity. „Die roadster. Die naast de politieauto stond." Als een dolle kwam een man over de straat naar ons toegerend. Hij ging in de richting uur politieauto en we gin gen hem tegemoet. Het bleek de detec tive te zijn. door Gerrity op versterkin gen uitgestuurd Hij was bijna uitge put. toen hij ons bereikte. „Die roadster... is de... Een en Tachtigste Straat ingedraaid!" hijg de hij. „Er achteraan!" schreeuwde Gerrity in de politieauto springend. Toen de detective bij ons wilde instappen, hield Gerrity hem tegen. „Jij blijft hier", beval hij. „Als er versterking komt, zeg dan, dat zo deze huizen moeten omsingelen, tot ik te rug ben." We reden in vliegende vaart naar het park. Op de Vijfde Avenue stopte Gerrity. „Wolken kant zijn ze nu uit gegaan?" gromde hij. „Als we niet iemand kunnen vinden, die hem gezien heeft, kunnen we het wel opgeven", moende Hr.nd, rondkij kend. „We kunnen niet beter doen, dan den wagen per radio door de stad signaleeren. Het nummer was 71-N-18." „Ja, dat nummer weet ik en het merk van den wagen ook*', gromdo Gerrity. Hij reed verder naar een telefooncel op de Tachtigste Straat. Daar gaf hij de noodig instructies voor een radio- omroep en stapte weer in. „Er zit niets anders op. dan terug te gaan", zei hij gelaten. „Misschien vinden we op de plek. waar dat stel ons ontsnapt is, nog enkele sporen." „Ja. dat is wel het beste", stemde Hand met hem in. Toen we bij het huis terugkwamen, waren de versterkingen bezig de straat af te zetten. De brigadier vroeg Ger rity zijn verdere orders. Deze gaf hem last, to zorgen, dat niemand dc straat verliet en we gingen met ons drieën weer het huis binnen, waarin we Spawn het eerst ontmoet hadden. De opgewonden bewoners bevonden zien nog in de hal. Een groote, magere man was aan het woord. Gerrity ging naar hem toe. „Zeg, kom eens hier, ik wou je even spro ken!" De magere kerel kwam schuifelend naar den inspecteur toe. „Ik ben een fatsoenlijke huisvader.../' begon hij. „Ja. ja", viel Gerrity hem in de rede. „Met een half dozijn kinderen en zoo meer. Dat komt later wel. Ik stel op het oogenblik meer belang in een zekeren Spawn. Ken je hem?" De magere man- scheen opgelucht. Hij maakt zich gereed zijn wetenschap mot zooveel mogelijk omhaal te luch ten. „Hij en die andere kerel zijn de grootste boeven van heel New-York", begon hij onder veel gebaren. „Zoodra ik hem zag. zei ik al tegen Jake hier. „Wie is die andere?" „Spltz. Ze noemen hem Spitz. Nou ik zeg dan tegen Jake „Houd je mond!" bromde Gerrity. „Het kan me geen snars schelen, wat je tegen Jake gezegd hebi Waren die Spatz en Spwin... och, Spatz en Spwitzoch, verdraaid wat 'n na men ook!" „Ik vermoed' zei Hand bedaard, „dat de inspecteur wilde vragen, of die twee bevriend met elkaar waren." „Ja!" bevestigde Gerrity nadrukke lijk. Do magere man scheen zich belec- digd te voelen en daarom wendde de inspecteur zich tot den meergenoem- den Jake, die handelbaar bleek. Van hem hoorden we, dat Spawn en Spitz de benedenkamer bij de trap drie da gen geleden gehuurd hadden. Niemand wist iets van hen af. Ze waren erg op een afstand geweest. Ze haddon een ongunstigen indruk gemaakt. „Van dat soort, dat pas tegen je praten wil, als ze je eerst vol lood hebben ge stopt", zei Jake. De bewoners be schouwden licn dan ook als boeven en moordenaars. Ze hadden geen omgang niet hen gezocht. Jake vertelde, dat Spitz een lange man met een grooten neus was. Gerrity stuurde de bewoners naar hun kaniers en liep do kamer bij do trap in. Het, vertrek wasschaars gemeubeld. Ilct onderzoek leverde niets op dan een Duitschen mark, door Hand op den grond gevonden. „U beschouwt dat. ding zeker rIs oen bewijs, dat die kerels Duitschers zijn" gromde Gerrity. Hand wierp het muntstuk den in specteur lachend toe. „Misschien is dat zoo", antwoordde hij schouderop halend. „Maar veel bewijs is het cr niet voor. En al was het zoo. wat dan nog?" „Och", zei Gerrity met kwaadaardi ge voldoening, „een van die kerels loopt vannacht tenminste op zijn bloo- te voeten in de kou rond met niet an ders aan dan een hemd en een versle ten broek." „En de andere heeft een kogel in zijn lijf", vulde Hand aan. „Misschien wordt hij daardoor wel genoodzaakt hulp in een ziekenhuis te vragen." „Ik heb al gezegd, dat ze een oogje op de ziekenhuizen moesten houden' gromde Gerrity, „Ik hoop. dat hij er gens hulp moot zoeken. Maar dat zal hij wel niet doen. Hij vindt wel een of anderen schurk van 'n dokter, die zijn mond kan houden en ik mag lijden, dat hij koudvuur krijgt. Die kerels mogen nu wel eens pech krijgen. Wij hebben vannacht genoeg gehad!" Hand schudde glimlachend het hoofd „Neen, inspecteur, we hebben van nacht peen pech gehad. We hebben twee van de handigste en sluwste boe ven gevonden, die ik ooit ontmoet heb." „Hoe weet u dat?" „Uit dc manier, waarop ze ons er- tusschen hebben genomen." „F-rtusschen genomen?" „Precies. Ze hebben natuurlijk juist dit huis uitgekozen, omdat, liet zoo ge schikt voor hur plannen was. Ik kan me zelfs voorstellen, dat ze het hecle plan hebben uitgevoerd overeenkom stig hun opzet, Een hunner kwam hier gewond en achtervolgd aan. Hij ging de kelderdeur door, maar wij zaten hem vlak op de hielen De andere kwam uit zijn kamer en hield ons een poosje op, net lang genoeg, om zijn ka meraad gelegenheid te geven, in dien anderen kolder te komen. Er zat maar één lastig punt in hun plan: hoe Spawn moest ontsnappen, pn dat deed hij drommels handig, vlak voor onzen neus. De rest was dóódsimpel. Ze re kenden er op, dat we allereerst de an dere zijde van die deur zouden gaan onderzoeken. En toen was het een klein kunstje, ons op te sluiten en er mot een auto vandoor te gaan." Inspecteur Gerrity vloekte binnens monds. Maar plotseling klaarde zijn gezicht op. „Misschien is slechts een van de twee met die auto ontsnapt' Misschien is alleen de eerste de straat opgegaan en niet, die auto weggereden. Dan zou dc ander hier nog ergens ver stopt moeten zitten." „Dat denk ik niet" zei I-Iand, „Zo werkten te goed samen, om hun mak ker in den steek te laten. Maar we kunnen het onderzoeken. Die detective heeft, toen hij van de telefoon terug keerde, den wagen gezien. Misschien kan hij ons vertellen, of er één of twee mannen in die auto zaten." Gerrity ontbood don chauffeur, die verklaarde, beslist gezien te hebben, dat er twee personen in den roadster zaten. Gerrity haalde wanhopig zijn schouders op en ontbood den brigadier „Blijf dit huis met een paar man be waken. Stuur een boodschap aan in specteur Doekery en vraag hem, hier met. een afdceling agenten te konten. Laat hem de bewoners van dit huis ondervragen en huiszoeking doen. Ik moet zoo gauw mogelijk een uitvoerig rapport hebben. F.n laat, vingerafdruk ken fotografeeren in de kamer bene den aan do trap. Die twee kerels hes- ten verdraaid, hoe is het ook weer?'' ..Zeg maar Spitz en Spawn", zei Hand bedaard met oen lachje. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 12