Dorus Rijkers geëerd Verklaring van Daladier DE TUINBOUWEXPORT ernstig belemmerd HET BELASTINGRECHT en internationale verdragen over het onderzoek naar illegale Duitsche propaganda „Zuiverings-actie zonder aanzien des persoons" Sir Roger Backhouse Naar opklaring in Joego-Slavië De overheid moet helpende hand toesteken Nog een plaats op de wereldmarkt Het belastingcongres te Scheve ningen nam een resolutie aan Interessante kwestie Trein rijdt twee kinderen dood Onderscheiding voor Janus Kuiper BOERDERIJBRAND TE DREUMEL PARIJS, 10 Juli (Havas) Het bu reau van den Franschen minister-presi dent deelt mede: „Ingevolge het onder zoek naar de buitenlandsche propagan da in Frankrijk en ook na de jongste arrestaties, zijn herhaaldelijk verkeerde en gefantaseerde berichten verschenen. De minister-president herinnert eraan, dat het, wat de arrestaties betreft, om personen gaat. die in aanraking geko men zijn met agenten eener buitenland sche mogendheid, en erkend hebben be langrijke bedragen ontvangen te hebben, waarmede zij de wet overtraden van 26 Jan. 1934 en van 17 Juni 1937, hetref- fende spionnage en de. binnenlandsc.he veiliheid van den staat. De minister-president behoeft niet te verzekeren, dat deze zuiveringsac tie zonder eenig aanzien des per soons zal worden doorgevoerd. Ook Is hij hesloten te verhinderen, dat deze vervolgingen, die uitsluitend werden voorgeschreven door den zorg voor de bescherming van Frankrijk, op politiek gebied worden uitgebuit, of aanleiding geven tot polimieken, welke op het oogenblik hoogst ondienstig zijn. Alle Franschen moeten eenstemmig de handelingen afkeuren, waartegen de re geering thans optreedt. Teneinde het on derzoek doeltreffend te maken, moeten alle op fantasie berustende mcdcdeelin- gon achterwege blijven. De minister president herinnert cr aan, dat elke ver spreiding van inlichtingen betreffende het onderzoek valt onder de strafwet, welke voortaan streng zal worden toege past. Niets mag het optreden van de Fransche justitie bemoeilijken of tegen werken, want deze treedt uitsluitend op in het belang van het land." In een noot van de directie spreekt het weekblad ..Je Suis Partout" formeel de arrestatie van zijn hoofdredacteur en zijn medewerker Pierre Gaxotte wegens verraad en spionnage tegen. De mede- deeling voegt hieraan toe. dat het blad besloten hpeft een aanklacht in te die nen tegen de dagbladen en den radio zender, die „Je Suis" Partout" in dit verband genoemd hebben. Er zal 500.000 francs schadevergoeding worden ge- ëischt. De Temps pubüceerd een mededeeling, volgens welke een der beide personen, die kortgeleden in verband met de ont dekte spionnage-affaire gearresteerd zijn. werkzaam was bij den binnenland- schen berichten-dienst van het blad.doch geen aandeel had in de leiding van de administratie, den huitcnlandschen be richten-dienst of de politieke redactie. Niets in de gedragingen van den be trokkene deed vermoeden, dat hij zich aan strafbare handelingen schuldig maakte. Volgens de Londensche Daily Express zijn te Londen agenten van den Fran schen contra-spionnagedienst aangeko men om met den Britschen contra-spion nagedienst samen te werken en hun col lega's documenten over te leggen, waar uit plannen blijken voor een uitgebrei de nationaal-socialistisohe propaganda campagne door het gcheele Britsche rijk. Het blad meldt in sensationeelen vorm, dat in Engeland verscheidene nazi-agenten ontmaskerd zouden zijn. LONDEN, 16 Juli. (Reuter) Ad miraal Sir Roger Backhouse, die de vorige maand om gezondheidsrede nen ontslag had genomen als eerste zeelord der Britsche Admiraliteit, is Zaterdag op 60-jarigen leeftijd over leden. Sir Roger Backhouse muntte reeds vroegtijdig uit als een van de beste aan voerders van de Britsche vloot. Als een van de eerste officieren werd hij in 1912 lid van liet oorlogscommando over de vloot, dat toen opgericht werd. Tijdens den Wereldoorlog stond hij onder bevel van admiraal Jellicoe. In den slag bij Jutland werd zijn schip, het vlaggge- schip de Lion, ernstig beschadigd, ter wijl in zijn onmiddellijke nabijheid 40 matrozen den dood vonden. Na den oor log werd hij commandant van de „Ho me fleet". Dr ir A. van Rossem, directeur van den Rijksvoorlichtingsdienst ten be hoeve van den rubberhandel en de rub bernijverheid. is benoemd lot bijzon der hoogleeraar voor de rubbertech nologie aan de Technische Hooge- school te Delft Een Servisch-Kroatisch compro mis en de basis voor een nieu we regeering zouden be reikt zijn Prins-regent Paul naar Engeland vertrokken BELGRADO 16 Juli. (Havas). Prins-regent Paul van Joego Sla vië en prinses Olga zijn naar En geland vertrokken, waar zij gas ten zullen zijn van het Britsche koningspaar. De publicatie van een Servisch- Kroatisch compromis en de vorming van een nieuwe Joegoslavische re geering zullen waarschijnlijk uitge steld worden tot den terugkeer van Prinsregent Paul uit Engeland. Het schijnt in ieder geval, dat na ver scheidene juridische raadplegingen, die sedert weken op zeer vertrou welijke wijze zijn gevoerd, een com promis en een formule voor de poli tiek der nieuwe regeering reeds ge reed zijn. Hoewel men over weinig inlichtingen beschikt, schijnt het, dat het compromis den vorm zal hebben van een door den regent gegeven regeling. Het zal ver schillen van het accoord van 27 April in zooverre, dat er geen sprake meer zal zijn van een plebisciet voor de afbake ning van het nieuwe Kroatische gebied, en dat een nadere prccisceering gege ven zal worden van de bevoegdheden tusschcn de Kroatische en de centrale regcering. Het lijkt verder waarschijn- Ilik," dat de nieuwe regeering vertegen woordigers zal bevatten van de Kroati sche boerenpartij van Matsjek. KARDINAAL INNITZER MET ROTTE EIEREN BEKOGELD VATICAANSTAD, 16 Juli (Havas). - De Osservatore Romano maakt melding van onlangs te Koeningsbrunn in Bene den-Oostenrijk tegen kardinaal Innitzer gehouden betoogingen. Het blad ver klaart, dat in den nacht van 1 op 2 Juli met steenen werd gegooid naar een pas torie, waar de kardinaal een bezoek had gebracht. Den volgenden middag om streeks vier uur, na afloop van een godsdienstige plechtigheid in de kerk van Koenigsbrunn, hebben ongeveer 30 jonge lieden den kardinaal aangevallen en met rotte eieren bekogeld. Een der aanvallers pakte den kardinaal zelfs bij den schouder, doch priesters kwa men krachtig tusschenheiden en slaag den cr in den kardinaal te ontzetten, die de pastorie kon bereiken. Pas tegen zeven uur 's avonds, aldus de Osserva tore, kwam de politie om den persoon van de kardinaal te bewaken. De inci denten hebben hevige verontwaardiging gewekt bij de bevolking. BIW'ENLAND MOTORRIJDER VERONGELUKT LOENEN «.d. VECHT, 15 Juli. Van middag om half drie is op den Rijks straatweg een motorrijder, de 23-jarige Steppe uit Utrecht, die uit de richting Amsterdam -kwam. toen hij voor een voetganger wilde uitwijken, tegen een boom gereden. Hij is korten tijd later overleden. De voetganger die met een rijwiel aan de hand liep, bleef onge deerd, de fiets werd echter vernield. I E Nederlandsche tuinder was het afgeloopen jaar met meer moed begonnen dan voorheen; het had er den schijn van, alsof een tijd van herstel voor het In den loop der jaren zoo zwaar getroffen tuinbouw bedrijf was aangebroken. Het begin van het jaar was inderdaad iets be ter, doch al spoedig kwam een nieu we inzinking, voornamelijk door den achteruitgang in den handel met Duitschland", aldus constateert bet thans verschenen jaarverslag van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland. De moeilijkheden bij den uitvoer van groenten en fruit naar Duitschland nog steeds het belangrijkste afzetgebied van onzen tuinbouw hebben in dit jaar wederom een schaduw op het be drijfsleven geworpen. Bij het doorlezen van het uitvoerige verslag, dat met een vloed van cijfers over den aanvoer en den handel is toe gelicht, krijgt men een duidelijk beeld van de moeilijkheden, welke de tuin bouw onder de huidige internationale omstandigheden moet doorworstelen. Want de tuinbouw moet het hebben van den export, maar de uitvoer wordt be lemmerd door protectionistische maat regelen, of geheel onmogelijk gemaakt door hooge douanetarieven, invoerverbo den of deviezenregelingen. De Regeering heeft de tuinders geholpen en helpt nog voortdurend, maar deze hulp kan het gebrek aan exportmogelijkheid niet ge nezen. De tuinbouw staat in beginsel niet af- keerig tegenover de plannen der Regee ring om de uitvoering van de onmis bare ordeningsmaatregelen in de agra rische bedrijfstakken meer en meer in handen te leggen van het bedrijfsleven. F,en regeling, waarbij de tuinbouw weer geheel of ten deele zelf aan zijn lotsbe- paling zal kunnen werken, heeft dus in principe zijn onverdeelde instemming. Met waardeering wordt in het verslag melding gemaakt van de in de laatste jaren sterk toegenomen belangstelling der Regeering voor de technische vraag stukken in den tuinbouw, welke belang stelling zich doet kennen in de reorga nisatie en uitbreiding van den Tuin- houwvoorlichtingsdienst. Bij de sterker wordende concurrentie tusschcn de tuin bouwlanden is het van groot belang, dat het bedrijf in cultuurtechnisch en be drijfseconomisch opzicht aan nieuwe elscfaen wordt aangepast, een taak, wel ke blijkens de praktijk aan den voor lichtingsdienst volkomen is toever trouwd. De lijst van „doorgedraaide" produc ten, d.w.z. de producten, welke de door de Regeering gestelde minimumprijzen op de veiling niet opbrengen, bevat van sommige artikelen soms ontstellende hoeveelheden. Zooveel mogelijk zijn thans de onverkoopbaar gebleven par tijen groenten tegen geringe vergoeding onder de werkloozen en armlastigen ge distribueerd. Overigens wordt in het verslag opgemerkt, dat bij het beoordee- len van dit „doordraaien" van groente niet uit het oog moet worden verloren, dat men hier niet louter met een crisis verschijnsel heeft te doen. Het onver koopbaar zijn van groote hoeveelheden groenten kwam ook in normale tijden voor. Toch wordt het mogelijke geclaan om aan het overblijvende deel van den oogst een nuttige bestemming te geven. Zoo zijn de 13.5 millioen kg. overgeble ven tomaten goeddeels verwerkt tot to matensoep. In relatief korten tijd zijn Wt millioen blikken tomatensoep aan den man gebracht. Het vraagstuk van de verhooging der minimumprijzen, d.w.z. de vraag of de minimumprijsregeling kan worden gebezigd om den tuinder een hoogere opbrengst voor zijn product te verzekeren, heeft ook in 1938 de voortdurende aandacht van het Cen traal Bureau gehad. Ten aanzien van het opvoeren der prijzen is de moeilijkheid gelegen in het vinden van de juiste grens; de consumptie in het eigen land zoowel als de vraag voor export zouden immers bij het stellen van te hooge mini mumprijzen ontwijfelbaar achteruit gaan. De teeltregeling in den tuinbouw, wel ke eenige jaren geleden door de Regee ring werd voorgeschreven, moest nog steeds onverzwakt worden gehandhaafd Met allerlei middelen wordt nog steeds getracht, de kwaliteit van het Neder landsche tuinbouwproduct te verbete ren. Voor den verkoop ter veiling wor den strenge kwaliteitseischen gehand haafd, terwijl bij export wordt toegezien, dat geen groenten of fruit over de gren zen gaan, waarvan de kwaliteit, de sor teering of verpakking den goeden naam van het Nederlandsche product zou kun nen schaden. Het totale gewicht van den tuinbouw- uitvoer bedroeg in 1938 bijna 419 mil lioen kg tegen 453 millioen kg in 1937, een daling derhalve van bijna 8 pet. De totale waarde van dien export was in 1938 rond 43.3 millioen tegen 39.9 millioen in het voorafgaande jaar, een vermeerdering derhalve met 9 pet., wel ke echter voornamelijk aan den groote ren export van hard fruit als gevolg van misoogsten elders is toe te schrijven. Van dezen export ging 135 millioen kg (1937: 135.4) voor 16.2 millioen (1937: 15.4) naar Duitschland en 201 millioen kg. (1937: 197) voor 19 millioen (1937: 15.9) naar Engeland. Het verslag besluit met te constateeren, dat er voor het Nederlandsche tuinbouw product nog een pluuts op de wereld markt is te vinden, doch dat voor de her overing van die markt onverpoosd moet worden gestreden. In dien strijd zal de tuinbouw op de krachtige hulp van de Overheid moeten kunnen rekenen. De geroofde ooievaars zijn weer terug f JET bericht over de ooievaars, welke JM van het nest op het landgoed Gooi- lust te 's-Graveland geroofd wer den, heeft succes gehad. De Ver. tot Be houd van Natuurmonumenten in Neder land ontving zoodanige inlichtingen, dat zij de hulp der riiksveldwacht kon inroe pen. De drie ooievaars werden enkele uren, nadat het bericht in de bladen 'ver scheen. in beslag genomen, hetgeen met het opmaken van proces-verbaal ging. De vogels zijn thans weer op Gooilust en worden in een der dierenhokken ver zorgd. totdat zü in staat zijn te vliegen en de reis naar het Zuiden te aanvaarden. Congres gesloten IN de werkzitting van Vrijdagmor gen van 't Internationaal Belas tingcongres, onder voorzitterschap van prof. dr. O. B h 1 e r uit Mun ster, begon de bespreking van het 2e congresthema luidende: „Zou de autonomie van het belastingrecht het sluiten van internationale ver dragen kunnen bevorderen?" Zaterdag is in de de zitting onder leiding van den heer Mitchel B. Car roll uit Nieuw York de gedachtenwis- seling voortgezet. Reeds uit de ingezonden rapporten was gebleken hoezeer de meeningen in dit opzicht uiteenlóopen en in welke verschillende stadia van ontwikkeling de bestudeering van deze theoretische vraag in de verschillende landen ver keert. Deze verscheidenheid kwam ook in de discussies duidelijk tot uiting. Over het algemeen kan men wel zeg gen, dat de sprekers uit Frankrijk en België zeer weinig geneigd zijn het be lastingrecht eenige zelfstandigheid toe te kennen. Zij nemen niet alleen aan, dat het belastingrecht afhankelijk is van het burgerlijk recht, maar vinden dezen toestand zelfs wenschelijk. Dr. S c h m e y uit Amsterdam, behan delde de vraag uit het gezichtspunt van de Anglo-Amerikaansche wetgevingen en kwam tot de conclusie, dat in deze rechtstelsels een onafhankelijk belas tingrecht al zeer slecht past. Hiertegenover werd echter door vele sprekers niet alleen voor het belasting recht een geheel zelfstandige plaats op- geëischt, maar werd ook de invloed van deze autonomie op de internationale verdragen veel optimistischer beoor deeld. Een zeer belangrijke bijdrage in dezen zin leverde prof. E. V a n o n i uit Mi laan. In een helder betoog, waarbij spre ker uitging van de functioneele ver schillen tusschcn de diverse takken van recht, belichtte hij uitvoerig het ver band en het verschil tusschen fiscaal recht eenerzijds en burgerlijk recht, handelsrecht, administratief recht en ook andere waterschappen, die zich met het belastbaar object bezighouden, zoo als economie, politiek, algcmecne leer der financiën enz. anderzijds. Spr. kwam tot de conclusie dat het. zelfstan dig maken van het belastingrecht een dringende noodzakelijkheid is. Ten slotte nam de vergadering een stemmig de volgende resolutie aan: „Het congres neemt met groote te vredenheid kennnis van de belang rijke resultaten door de bestaande bilaterale verdragen en bepalingen in de nationale wetgevingen ter ver mijding van de internationale dub bele belasting, bereikt. Het spreekt de hoop uit, dat het ne men van zulke maatregelen meer alge meen zal worden en dat voor het bestu- deeren van deze problemen een nauw contact zal worden gevestigd tusschen de Internationale Vereeniging voor fi nancieel en fiscaal recht en instellin gen als het Comité fiscal van den Vol kenbond, en de Internationale Kamer van Koophandel, die zich reeds zoo lang en met zoo veel succes met het bestu- deeren van deze vragen bezig houdt". Hierna nam de president van het con gres, prof dr. G. W. J. Brui ns, hei woord, om zijn bijzondere tevredenheid over het verloop van de werkzaamhe den uit te spreken. Wel blijft er nog veel te doen, maar door het persoonlijk contact is men toch weder een stap na der tot de oplossing van verschillende problemen gekomen. Spreker wees er nog eens op, hoe jong het belastingrecht nog is en hoevele gebreken dit recht nog aankleven. Op den duur zal dit echter ongetwijfeld beter worden. Spreker richtte warme woorden van dank aan alle aanwezigen en in het bijzonder tot de voorzitters van de werk zittingen en sloot daarna de vergade ring en het congres. Tragisch ongeluk op onbe- waakten overweg ALKMAAR. Met den trein, welke Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf uit Alkmaar in de richting Den Helder vertrok, is onder St. Pancras een ernstig on geluk gebeurd. Bij den onbewaakten overweg bij het z.g.n. Achterpaadje waren de ne genjarige zoon van dr. Destree en de .zesjarige zoon van den chauffeur Kersten heiden uit St. Pancras aan het spelen met de autoped. Zij werden door den trein op den overweg gegre pen en deerlijk verminkt. De jonge Destree was onmiddellijk dood. De 6- jarige K. gaf na eenige oogenhlikken den geest. De lijkjes zijn naar de ouderlijke woningen overgebracht. De trein had een kwartier oponthoud. Borstbeeld onthuld op het Helden der Zee plein te Den Helder LJ ET was Zaterdag voor Den -I Helder en voor het Nederland sche reddingwezen een bijzondere dag. Op het Helden der Zeeplein, te midden waarvan het monument voor het Nederlandsche reddingwe zen trots en stoer staat, is het borstbeeld onthuld van hem, wiens naam verleend is aan het Fonds, dat aan talloos vele oude redders van drenkelingen, een zonnigen levensavond tracht te geven: van Dorus Rijkers. De belangstelling voor deze plechtig heid beperkte zich niet tot de inwoners van Den Helder; de hoofdbestuursleden van het Dorus Rijkersfonds waren even eens met hun dames aanwezig. Zij wer den vooraf met vertegenwoordigers van de Marine en de Landmacht en tal van gemeentelijke autoriteiten op het stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen, waar behalve de burgemees ter, de lieer G. Ritmeester en mevrouw Ritmeester, ook aanwezig waren tal van oud-redders, voorop de oude Janus Kuiper en Piet Oostenburg. Na de ontvangst ten stadhuize bood het gemeentebestuur den gasten in bad paviljoen zeebad „Huisduinen" een unch aan, waar burgemeester Ritmees ter do gasten welkom heette namens het gemeentebestuur. Speciaal welkom heette spr. ook Doortje Rijkers, de doch ter van Dorus. Spr. betuigde hulde aan het hoofdbe stuur van het Helden der Zeefonds, voor hetgeen dit in de afgeloopen jaren voor de helden der zee gedaan had; hulde bracht spr. aan dr. Rademaker, aan wiens initiatief het te danken is, dat dezen dag het borstbeeld van Dorus Rijkers kon worden onthuld. Aan hem vooral was het voor een groot deel te danken, dat er bij het Nederlandsche volk een kentering ten goede kwam t.o.v. het reddingwezen en daarvoor is spr. zeer dankbaar. Spr. wees op de behoeftige omstan digheden, waarin vele oud-redders nog leven, en op de vele eereteekenen van oud-redders, welke thans een eereplaats hebben gekregen in het stadhuis. Voorts deelde spr. mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd om Janus Kuiper te benoemen tot broe der in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Een applaus weerklonk na deze on verwachte mededeeling en het was Ja nus Kuiper zelf, die er terstond op .reageerde door in eenvoudige woorden den burgemeester dank te brengen en in hem H.M. de Koningin voor deze onderscheiding. Doörtje Rijkers felici teerde Janus met een fermen zoen. Dr. Rademaker noemde dezen dag voor hem een gloriedag; hij herinnerde er aan, hoe het Nederlandsche volk des tijds reageerde op zijn oproep, om de in behoeftige omstandigheden verkeerende oud-redders ter hulp te komen. De onthulling Op het Helden der Zeeplein had zich tegen drieën een groote menigte be langstellenden verzameld. Niet aleen de burgerij van Den Helder was daar vertegenwoordigd door deputaties van tal van vereenigingen, ook de Konink lijke Marine en de Landmacht gaf liier acte de presence; we zagen er even eens dc leerlingen van de Zeevaart school en de adelborsten, die een eere haag vormden, waardoor de genoodig- den naar het voor hen gereserveerde ge deelte gingen. Nadat de stafmuzïek der Kon. Marine onder directie van kapelmeester L. Leis- tikow het „Wilt heden nu treden" ten gehoore had gebracht en Helders man nenkoor „Hollands glorie" van Richard Hol had gezongen, sprak de heer G. Whitlau, voorzitter van het Dorus Rij kersfonds een welkomstwoord tot alle aanwezigen, speciaal tot, den vertegen woordiger van H.M. de Koningin, den lsten luitenant A. J. F. M. Egtcr van Wissckcrke, ordonnansofficier van H.M. wicn spr. verzocht de Koningin den eerbiedigen dank van liet. hoofdbestuur van het Dorus Rijkersfonds te willen overbrengen voor de eer zich bij deze plechtigheid te doen vertegenwoordigen. Spr. wees erop, dat dit monument maar een bescheiden borstbeeld is. Doch het is de taak niet van het Helden-der- Zeefonds standheelden op te richten, het wil slechts zorgen, dat het groote mo nument, het Helden der Zeefonds zelf op zijn voetstuk blijft staan. Hulde bracht spr. aan de beeldhouwster, mej. fïCU Vl| WIDtN Voor de koffietafel Roereieren met kaas. Bereiding: 6 eieren, 6 lepels melk, 3 lepelt geraspte oude kaas, '/s liter room, 30 gr. boter. Klop de eieren met wat peper en zout, voeg er de geraspte oude kaas, de melk en room bij en giet alles in een vuur vasten schotel. Zet het in den oven, tot dat het mengsel ingedikt is, strooi er gemalen beschuit op en leg hierop een paar klontjes boter. Laat het gerecht nog 5 min. doorstoven. Voor de middagtafel Runderrolletjes. Aardappelen. Andijvie. Vruchtensla. Bereiding runderrolletjes: 6 dun uit geslagen runderlapjes (mager) van plm. 75 gf.) pl.m. 100 gr. versch vet 6pek, 6 zire augurkjes, pl.m. 100 gr. boter. Schrap de runderlapjes af en zout ze. Snijd vervolgens het spek in plakjes. Leg op ieder runderlapje een plakje spek en hierop een augurkje. Rol de lapjes op en bind ze met een touwtie dicht. Braad ze in de boter mooi bruin, maak de jus af met wat water en laat de rolletjes nog ca. lJ/« uur in de jus stoven. ■Van Beek Calkoen, die het borstbeeld vervaardigde. Spr. verzocht voorts den president-commissaris, luit-generaal. H. N. A. Swart het monument te willen onthullen. Nadat generaal Swart deze plech tige handeling verricht had en een krans namens het Dorus Rijkers- fonds aan den voet van het borst beeld gelegd had, bood hij het mo nument aan het gemeentebestuur aan. Vervolgens legde de vertegenwoordi ger van H.M. de Koningin, de eerste luitenant Egter van Wissekerke, een fraaie krans met lelies voor het borst beeld neer, waarna de stafmuziek het Wilhelmus speelde. Kransen werden hierna nog gelegd door burgemeester Ritmeester namens het gemeentebestuur van Den Helder, door den heer De Jager, namens oud burgemeester Houwing, door den heer Van Diest namens de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappij, dooi den heer Jan van Dok namens de oud- reddersvereeniging „Moed-Volharding- Zelfopofferjng". Burgemeester Ritmeester hield hierna een uitvoerige rede, waarin hij wees op hetgeen Dorus Rijkers aan reddingen heeft verricht, Spr. herinnerde er voorts aan, hoe Dorus Rijkers tot zijn 74ste levensjaar in de weer was geweest, om zijn brood te verdienen, hoe hij bij de onthulling van het Marine-monument in 1923 weer ontdekt werd door dr. Ra demaker redacteur van Het Vaderland en eerelid van het Dorus Rijkersfonds, die er voor. ijverde, om Dorus Rijkers een onbezorgden levensavond te geven. Het Helden der Zeefonds, door Henri ter Hall en de heeren Egner en Grünwald iifrfiet leven geroepen, is zijn zegenrijke taak begonnen en het Nederlandsche volk, eenmaal ontwaakt, steunde en steunt door schenkingen en gaven, opdat velen, die het behoeven en hun weduwen, een minder zorgelijken ouden dag krijgen. Na aan Dorus Rijkers' dood herinnert te hebben, en hem geschetst te hebben als een groot Nederlander, zeide spr., dat hij door dit beeld zal blijven voort bestaan in onze herinnering. Spr. dankte H.M. dat Zij zich bij deze plechtigheid heeft doen vertegenwoor digen; spr. verzocht Hr. Ms. vertegen woordiger aan de Koningin den innig- sten dank van Den Helder te willen overbrengen en de hulde en betuiging van Den Helders groote verknochtheid te willen aanvaarden. Aan Dorus Rijkers komt den dank der natie toe; men brenge dit over op hen, die hem steeds ter zijde hebben gestaan, onze stoere redders van de zee. Nadat Helders Mannenkoor en de Stafmuziek zich nogmaals hadden doen hooren, was de treffende plechtigheid, die behalve door duizenden toeschou wers ook door de naaste familieleden van Dorus Rijkers is bijgewoond, ten 3inde. DREUMEL, 16 Juli. Vanmorgen is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de met riet be dekte boerderij van de weduwe Van Oss te Dreumcl. In zeer korten tijd was hot groote gebouw een vuurzee. Een landbouwschuur met daaraan grenzen den hooiberg, waarin een groo te hoeveelheid hooi was opgeslagen stond eveneens spoedig in lichterlaaie. Daar de bewoners ter kerke waren kon bijna niets van den inboedel in veiligheid worden gesteld. Alleen de levende have bleef behouden. De eerst kort geleden aangeschafte motorbrandspuit deed voor de eersfo maal dienst. Bij het spuiten moest men zich beperken tot het nathouden van een op ccnigen afstand op het zelfde erf gelegen pakhuis, dat behou den kon blijven. De vrij belangrijke schade wordt grootendeels door verzekering gedekt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2