f STADSNIEUWS Brand in een bioscoop 4620 k.J Eerste steen gelegd EXAMENS Klein kindje bijna gestikt Toelatingsexamen R.H.B.S. De „secretaris" arresteerde „belastingambtenaar" EXAMENS DE BRAND OP DE TAPANOELI AUTO SLIPTE EN REED TWEE FIETSERS AAN Zweefvliegen op 2600 M. hoogte STEEKPARTIJ IN DE JORDAAN OUDHEIDKUNDIGE VONDST BIJ ARNHEM De maximum snelheid te Amsterdam verhoogd ONS TELEFOONNUMMER IS THANS AMERSF. DAGBLAD K.N.K.B. hield zijn jaarvergadering Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 17 JULI 1939 Voor het nieuwe gereformeer de kerkgebouw in het Soesterkwartier Ds. E. Schouten verrichtte de plechtigheid IN de Dollardstraat heeft Zater dagmiddag omstreeks half vier een belangrijke plechtigheid plaats gehad. Daar werd de eerste steen gelegd voor het nieuwe gerefor meerde kerkgebouw. Een gestage regen daalde omlaag, doch deson danks gaven velen blijk van #hun belangstelling voor deze gewichtige gebeurtenis. Onder hen zagen wij ds. S. J. Popma, ds. B. Holwerda, voorzitter van de bouwcommissie, vele leden dezer organisatie, ver schillende figuren uit den kerke- raad, den architect B. W. Plooy. Natuurlijk wa*t er ook ds. E. Schou ten, oudste predikant der gerefor meerde gemeente, die de eerste steenlegging zou verrichten. Ds. Holwerda hield een korte inlei dende rede. Hij ving aan met te verkla ren, dat deze dag een zeer belangrijke was, in het bijzonder voor het Soester kwartier. Want lang is er hoopvol ge wacht op het verrijzen van deze nieuwe kerk. Waarom pleegt men een plechtigheid te verbinden aan een gebeurtenis als deze? Is het omdat een kerk altijd een gewijde plaats i* temidden van een profane omgeving? Wie dit als de groo- te reden zou aanvaarden, zou er blijk van geven al te oudtestamentisch te denken. Maar het gewichtige van dezen dag i6, dat God in deze kerk een instru ment zal vinden om verder te arbeiden aan den grooten tempel, die Hij reeds eeuwenlang bouwende is in de harten der ware geloovigen. Laat ons, zoo ein digde ds. Holwerda, zélf een waarachti ge tempel des Heeren zijn. Een tempel, levend en werkelijk, schooner en heer lijker dan Salomo ooit deed bouwen. Na deze woorden trad ds. Schouten naar voren. Bij het reeds opgetrokken ^fdeelte van den muur wachtte de met bloemen versierde bak met metselkalk. De predikant wilde eeret den steen leg gen en daarna een rede houden. Hij ver richtte de ceremonie terwijl er om hem heen aandachtig zwijgen was. Sb Er zijn, zoo ving hij vervolgens aan,, -'.ook in het christelijk leven heel wat if'gebruiken, welke ontleend zijn aan hei- densche voorouders. Ileidenschc vol- kén beschouwden de steenlegging als - een daad van wijding door een bepaalde Godheid. Voor ons is het geworden een symbool der dankbaarheid jegens God, Die ons toestond in dit deel van Amersfoort een huis te bouwen, waarin Zijn naam zal wprden verheerlijkt. Verheugd zijn wij, aldus ds. Schouten, vooral omdat deze kerk hier, in het Soesterkwartier mag verrijzen. Maar nog dankbaarder zouden wij zijn, wan neer deze kerk zou behooren aan een zelfstandige gemeente in dit kwartier met een eigen dienaar des Woords. In dit land geeft God ons nog door Zijn genade het recht, kerkgebouwen te stichten waar en wanneer wij willen. Aan dit groote voorrecht besteden wij te weinig aandacht. Maar geve God, dat in het komende nieuwe gebouw nimmer ander evangelie gepreekt zal worden, dan Zijn zuiver en volledig Woord. Hiermede besloot ds. Schouten zijn rede. Na het gemeenschappelijk zingen van het laatste vers van Psalm 66 gin gen de aanwezigen huiswaarts.- Aan de R.K. Huishoudschool „St Anna" slaagden voor het diploma huis houdster: G. Hazelaar, J. Hertog, T. Kortbeek, M. Lautens-chutz, D. Pullens, R. Schmink en E. Visser. Geslaagd voor het diploma hulphuis houdster: A. Aartsen. B. Brok, M. Broek man, G. v. d. Berg, V. Croese, A. van Es. M. Elferink. M. Hilhorst, G. Hout- veen, A. Janssen, F. Keizer, M. Koot. T v. Lier en R. v. Spellen. Geslaagd voor getuigschrift „Hulp in t gezin": M. v. Dort en M. v. d. Lest. Van de vervolgcursus zijn geslaagd voor diploma „Linnen- en costuum- naaien": T. v. Locnen, S. v. d. Vlasak ker en C. de Winter. Afgewezen twee en voor getuigschrift „Fijne keuken": C. Hoefsloot. B. Houtveen, R. v. d. Veer en S. v. d. Vlasakker. Gistermorgen is een klein kindje van de familie K. in de Lauruss* straat door onjuiste ligging bijna gestikt. Gelukkig werd het gevaar tijdig genoeg ontdekt om een dokter te waarschuwen. Met behulp van een zuurstofapparaat wist deze het onheil te bezweren. VUILE SCHOORSTEEN In de Celzusterenstraat is gisteren oen schoorsteenbrandje uitgebroken, dat met behulp van een MJnimax kon worden gebluscht. Een vuile schoor steen was de oorzaak. Voor het toelatingsexamen R.H.B.S. slaagden: 2e klasse: 3 candidaten afgewezen; 3e klasse: C. Burks, H. J. v. d. Horst, J. W. van Spanje, W. v. d. Voort en J. P. Gemen. Afgewezen 8 candidaten. •ie klasse: 1 candidaat afgewezen. O.L. VROUW TER EEM Naar we vernemen worden plannen uitgewerkt voor uitbreiding van O.L. Vrouw ter Eem, de R.K. inrichting van onderwijs aan de Daem Fockemalaan. BINNENLAND Ingewikkelde Haagsche chan- tagezaak door politie opgelost „Voor f 125.000 zwijg ik" De directie van een Haagsche onderneming ontving ongeveer drie maanden geleden een anonym schrijven van iemand, die zich noemde „ambtenaar van de invoer rechten en accijnzen". De schrijver beweerde, dat de onderneming on geveer één tot anderhalf millioen gulden per jaar aan invoerrechten op een bepaald product ontdook. Hij zeide, de eenige te zijn, wien dit bekend was en vroeg voor zijn stilzwijgen een bedrag van 125.000 gulden. Na ontvangst van dezen brief, die in Schiedam was verzonden, stelde de on derneming zich in verbinding met de inspecteurs der invoerrechten en accijn zen. Dezen stelden een onderzoek in. waarbij bleek, dat van ontduiking door de onderneming geen sprake was ter wijl er ook geen aanwijzing bestond, wie onder haar ambtenaren de schrij ver van den brief kon zijn. Toen er nog meer brieven van gelijken'inhoud volg den, mengde de directeur der onderne- mingrde Haagsche politie in het geval, doch ook" haar onderzoek bloef zonder resultaat. De schrijver vroeg in een van zijn brieven een gedachtenwisseling per advertentie in een Rotterdamse!» dagblad, welke correspondentie met voorkennis van de politie plaats had. De schrijver noemde zich daarin „Jan" de onderneming „A". Dezer dagen werd de directeur opgebeld door „Jan", dio echter zeer huiverig was om een af spraak te maken, toen dc directeur dit voorstelde. Deze vroeg don anonymus, of deze de zaak wilde afhandelen met den secretaris der onderneming, voor wien hij een willekeurigen naam op- OMTREK Lyceum BAARN, 15 Juli. Hedenmorgen vond de bevordering plaats van de leerlingen van het Baarnsch Lyceum Bevorderd werden (I) beteekent voor waardelijk): Van klasse I naar klasse II: C. A. Allers, A. J. v. Andel, F. Bak ker, R. W. Balfoort, Johanna A. ter Beek. Catharina D. Berg, H. C. P- Bloembergen, Grietje Boswijk, J. J. G. Brutel de la Rivière, A. Johanna v. d. Burg, Geertruida D. J. Cramer, Jacoba Donker. Stephanie L. M. v. Duren, C. G. F. Evcraars. A. Fanoy. A. H F. Graadt van Roggen, W. F. Heshuijscn, Mariëtte L. van Holst Pellekaan, P. Y. Hondius, H. J. v. Hoogenhuyze. Karla Jans, B. Kakebeeke, B. B. Kijlstra. G. K. Korh. Guurtje Kummersteiner. Elise C. Maier. A. H. J. Martens. E. J. Mcsu, Eleonora v. d. Meulen. P. E. v. Mourik, Ada Muilwijk. W. L. Oltmans. H. v. Ommen. Anna G. v. Ommering. D. v. Oorde, P. J. Pulle. Nina M Rebel. \V. A. v. Reedc. Th. G. v. Rijnherk. H. P. Ritzema. E. H. M. Romer, Marga F. A. Saarmann, Marearetha G. v. d. Schaar, A. v. Schaïk, Wilhelmina R. Schölvinck, Jola Schouten. Alida W. ITljée. R. van Violen. S. de Vries. J Zalman. Afgewezen 8 leerlingen. Van klasse II naar klasse 111: M. Abas. H. J. v. d Akker. E. F. H. Barkev Wolf (I). E. P. Beuker. M. P. Bloemsma. .1. Boeker A W Ros 1 ia E. Boterenbrood. J. Elisabeth Bouwman. C. W. B. v. d. Bunt, M Daniëls. Maria A. Carschagon. J. P. van Griethuvsen, Beatrice F. H Honig (I). Rozemarilntje v. d. Horst. Tit ia M Hoven. C. Ilubers, W. H. Jiskoot. C. C. Küyscr, P. W. Knop pers. Th. F. M. Kr.'itner. W. K Knes R. Ligthart. P T.ugt. Erna Maas Geeste- ranus. F. Martin. P. Matthiissen. I.eu G. Mesu. H. K. Muilwijk. Frederika II. A. v. Ointnering. J. S. Postema. Mnrin L. A. Rnmer. B. Soesman. Arnolda M. Swaan, Johanna Tahernal. R. E. Tegel berg. W. F M. Tin. W. Tvssen, M. Vro lijk. G. Zijlstra. J H. Zijlstra. Afgewezen 10 leerlingen. Van klasse Hl gymn. naar klasse IV gymn..- C. J. v. Andel. J. Bruidegom, J. Ch. Ch. Dumont. D. Eggink. Beatrice F. S. S v. d. Feer I.adèr, P H. Gerrit» n. •T. R. E. Helling. Alida W. C Kites E O. I.angolnnr. A. D. Mil's, Brita G. de Vries. F. de Waard. Nellv A Wis«e Afgewezen 5 leerlingen. Van klasse IV gymn. naar klasse V gymn.: gaf. n.l. van Wijk, doch ook hierop wil de de briefschrijver niet ingaan. Gisteravond echter ontving de direc teur een telegram, waarin verzocht werd, den secretaris naar de eerste klasse wachtkamer van het station Hol- landschc Spoor te zenden om hem latei met den trein van 22.02 uur in de eer ste klasse naar Dordrecht te sturen. Nadere instructies zouden volgen. Een Ilagsche politie-inspecteur volgde als secretaris de aanwijzingen op. Door een kruier werden hem in de wachtkamer enkele briefjes overhan digd, op een waarvan stond „openen in den trein". In den opgegeven trein volgde de inspecteur deze aanwijzing op en hij las, dat hij in Schiedam moest uitstappen, vijf minuten op het perron moest wachten en vervolgens zich naar den uitgang moest begeven. Toen de inspecteur het station in Schiedam verliet, werd hij aange sproken door een man, die vroeg: „Bent u de secretaris?" De inspec teur beaamde dit en een kort ge sprek volgde met den man, die zeer zenuwachtig was. Op een vraag naar het geld overhandigde do in specteur hem een couvert, met vele zegels voorzien, doch hij trok tevens zijn revolver en arresteerde den man. Deze werd medegenomen naar Den Haag. waar hij een volledige bekentenis aflegde. Hij bleek te zijn een 48-jarige employé van de onderneming, in Schie dam woonachtig. Het schip te Rotterdam aangekomen ROTTERDAM, 16 Juli. Vanmorgen omstreeks half zes is het s.s. „Tapa- noeli" van den RoUerdamschon Lloyd te Rotterdam aan de kade gemeerd. Zoo als men zich herinnert heeft op 6 Juli op tot nog toe onverklaarbare wijze in twee der ruimen van dit schip, toen het in Liverpool lag, brand gewoed. In ruim 1, dat geladen was met copra, brak een brand uit, welke geen grooten omvang aannam en welke vrij spoedig gebluscht kon worden. Een half uur later echter brak brand uit in ruim 5, waarbij de brandweer van Liverpool assistentie moest vorleenen. Een diepgaand onder zoek is ingesteld, waartoe de ruimen werden verzegeld, maar een resultaat heeft dit nog niet opgeleverd. Zoodra hot schip, waaraan uiterlijk van de branden weinig te bemerken is, gemeerd was, hebben wij met kapitein N. Baggus een onderhoud gehad. Hij bevestigde, dat inderdaad twee branden een half uur na elkaar gewoed hebben. Vermoedelijk zijn er ook twee brand haarden gesticht. De gezagvoerder wilde zich er echter niet over uitlaten hoe dc brand wellicht gesticht kon zijn en door wie, Er zal in Nederland een diepgaund onderzoek ingesteld worden, zoo zoido hij, want in Engeland is men niet tot een slotsom kunnen komen. „Wat er dus over deze zaak te zeggen valt," eindigde de heer Baggus het gesprek, „dat laat ik over aan de autoriteiten, die het onder zoek zullen leiden." Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past... ('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). C. Julia v. Andel. Boukje Boswijk. J. E. H. v. Brakel. Bertha v. d. Burg, H. A. Faddegon. Marie B. M. Goudriaan, W. P. de Haas, A. Ilondelink, C. J. v. Os, H. A. v. Pelt, Clementine B. M. Romer, R. M. Stoutjesdijk, Elisabeth Tegelberg, M. Th. Tegelberg, Elizabeth A. v. Wilsum. Afgewezen 3 leerlingen. Van klasse V gymn. naar klasse VI gymn.: Afd. A.: L. C. v. Dorp, F. Eschau- zier. Willy H. Jenny, J. Keuning, Ca tharina J. M. v. Kleeff, Constantia J. M. L. Maas (I). P. A. C. Radix; afd. B: J. D. v. Dalen. Catharina D. Dekker, D. P. Erdbrink. W. Lingbeek, W. v. Oordt. J. H. A. Stigter, G. v. Voorthui zen, G. A. de Vries. Afgewezen 11 leerlingen. Van klasse 3 H.B.S. naar klasse 4 H.B.S.: J. H. v. d. Akker, D. Bartelsman, W. J. Bos, W. P. H. Bos, F. Bronsing, H. y. Dijk, P. H. v. Doesburg, Gerardina Donker, D. B. Gast. H. v. Gorkum, S. K. Govaars, R. G. J. Graadt van Rog gen, A. J. Heshuijscn. J. J. v. Holst Pellekaan. H. Hupkes. J. Hupkes, J. Isings, W. R. Kaars Svpestevn, A. H. Kaligis. G. M. Kruissink. G. Krulze, G W. Maas Geesternnus, A. Maria v. d. Meulen. Woltera G. Moesman, M. L. A. Montessori. J. M, do Muinck Keizer. J Noë (I), Hendrina A. J. Nooteboom, A. C. Plooij, Tj. Pot, II. O. Prins. D. Elisa beth W. v. Roede, I. H. Ritzema, P. J J. Roëll. Vera Roest. C. Ruitenberg, Anna E. .Scymonshergen. F;. Sillcni. M D. Smit. Anna M. J. H. v. Veen. N. Vink P. de Vos. J. TI. Weasel. N. P. Wijn bergen, H. P. P. Zweediik. S. N. Zwiep Afgewezen 11 leerlingen. Van klasse 4 H.B.S.-A naar klasse 5 H.B.S.-A: A. D. Rakker, Hendrika B. Bmide- vvijn, A. W. v. d. Brandeler (I), Willy Bronsveld, P. Doornekamp. Cornclie S K. v. Dorp. J. C. van Es, A M. Cbarl »t I e Isrèëll, F. v. d. Meer. A. Johanna Mo lenkamp, Caio J. dc Muinck Keizer, G Roozendaai. Louise F. Stierhout, Doro thea W. Tegelberg (I). J. H. C. Uljée. Catharina Vor der Hake, Hcndrica Vunderink. Pietje v. d. Zee. Afgewezen 10 leerlingen. Van klasse 4 H.B.S.-B naar klasse 5 H.B.S.-B: J. W. A. Bodenhausen (I). E. W. F. Brouwer, Caecilia G. M. Cramer, II. v Dijken, T. Fonck, H. W. G. Ph. Huneus, G. A. F. Jurriaans. W. Klaassen. G. de Koning, J. II Koppel. J. Korthals Al- tes (I), W. Meijerlng. F. A. Mobach. F. F. Muller. L Onvlco. C. v. Poperinz. •I. Roëll J F. R. de Rvck v. d. Gracht. H. Ph. Tilnnus m. R. L. Tijssen, H. Visser. P. J. Volmer. E. v. d. Zee. Afgewezen 5 leerlingen. Vervolgens reed het voertuig het trottoir op en drukte kinderwagen tegen muur Twee ernstig gewonden AMSTERDAM. Op den Am- stelvcensclienwcg ter hoogte van het Vondelpark te Amsterdam is Zaterdagmiddag eon verkeersonge luk gebeurd, dat nog zeer goed is afgeloopen, al werden twee perso nen met een hersenschudding in Wilhelminagasthuis opgenomen. Op het oogenblik, dat de bestuurder van een personenauto, die in de rich ting Overtoom reed, twee voor hem rijdende fietsers, wilde passeeren, slip ten de wielen op do nate straatkeien, ten gevolge waarvan de wagen dwars over den wog kwam te staan, en rie. twee wielrijders, jongelieden van 18 en 21 jaar, ceu slag kregen van het ach tergedeelte van de auto, waardoor zij tegen de straat werden geslingerd en ernstig gewond bleven liggen. Zij wer den met een hersenschudding naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De fietsen werden vernield. Toen de autg dwars over den weg en over de tramhaan stond, zag de be stuurder plotseling een tramwagen, welke eveneens in de richting Over toom reed, vlak bij zich. Bevreesd over reden te worden, gaf hij in zijn zenuw achtigheid vol gas, met het gevolg, dat de auto tegen de pui van een huis aan de overzijde van den weg tot stil stand kwam. Intusschen reed de wa gen een twaalfjarigen jongen, die met een fiets in de richting Amstelveen reed, oen twaalfjarige padvindster, die op het trottoir liep, een paard voor een groentenwagen en een kinderwagen aan, welke tusschen de auto en den muur bekneld raakte. De baby in den kinderwagen bleef wonder boven wonder onge deerd, hetgeen te danken was aan de tegenwoordigheid van geest van den vader, die de auto nog juist op tijd zag aankomen en den kinderwagen wist terug te trekken, waardoor deze niet geheel tusschen auto en muur werd verpletterd. De twaaljarige jongen kreeg bloe dende hoofdwonden en werd eveneens naar het Wilhelminagasthuis vervoerd vanwaar hij, na verbonden te zijn, naar huis kon terugkeeren. De pad- vindster kreeg eenige snijwonden en ken ter plaatse worden verbonden. Het paard voor den groontenwagen kreeg een kniewonde. Naast den be stuurder van de auto, die er zelf goed af kwam, zat een dame, die aan het gelaat snijwonden bekwam. Na ter plaatse verbonden te zijn, kon ook zij naar huis terugkeeren. De auto kreeg ernstige schade. O verlandvlucht van Ypen- burg naar Schiphol RIJSWIJK, 16 Juli De zweef vliegers Nienhuis en Houwink zijn heden in het tweepersoons zweeftoe stel „De Arend", dat het eigendom is van den heer Bruinzeel, tot een hoogte van 2600 meter in de wolken gestegen. Het is voer het eerst in ons land, dat dit resultaat met een tweeper soons zweefinachine bereikt is. De vliegers lieten zich tot 900 meter boven het vliegveld Ypenburg sleepen. Op hun dubbele instrumenten voor het blindviiegen zijn zij toen tot 2000 M. in de wolken gestegen. Deze hoogte bereik ten zij na 9 minuten blindviiegen. Dc stijgsnolheid varieerde van 3 tot 5 me ter por seconde. Na deze hoogte bereikt te hebben, vlogen zij Oostwaarts om vast te stellen, waar zij waren. Het toestel block zich tusschen Wassenaar en Lei den te bevinden. De beide vliegers hebben toen een ovcrlandvlucht naar Schiphol gemaakt, vanwaar de machine door het sleoptoe- stel van de Nationale Luchtvaartschool naar Ypenburg is teruggebracht. Jongeman viel zijn ccht- genoote aan AMSTERDAM, 16 Juli Omstreeks half negen vanavond heeft in de Twee de Egelanuerstraat een 22-jarige meu belmaker zijn vrouw, die ongeveer van denzelfden leeftijd is, met een nies een diepe steekwond toegebracht in het on derlichaam. Het was buren reeds gcrui men tijd bekend, dat er tusschen dc heide jongcmenschen oneenigheid hcerschte. Dikwijls hadden zij ruzie en ook vanavond kwam het tot een woor dentwist. die ten slotte zoo hoog liep dat dc man zijn echtgcnoote met een mes te lijf ging met het reeds vermel de gevolg. De buren, die reeds vermoed den, dat het deze keer niet bij een woor dentwist was gebleven, verschaften zich toegang tot de woning, waar zij de vrouw op den vloer zagen liggen en den man in nerveuzen toestand aantroffen. Zij verzochten hem mee te gaan naai het politiebureau Marnixstraat. waar aan hij gewillig gevolg gaf. Na voorloo pig verhoor is hij aldaar ingesloten. De O G.D. vervoerde de vrouw naar hei Wilhelminagasthuis, waar zij is opgeno men. Tactisch optreden van per soneel voorkomt groot onheil AMSTERDAM. 16 Juli Dank zij het tactisch optreden van het perso neel van het Tip-Top-theater in de Jodenbreestraat te Amsterdam is voorkomen, dat zich van de circa 500 bezoekers, die vanmiddag in dit theater de eerste voorstelling bij woonden, een paniek heeft meester gemaakt. Er was brand ontstaan in de filmcabine, waarschijnlijk door onvoldoende koeling van het projec tieapparaat. De film, getiteld „Ik heb een inensch gedood", die op dat moment werd gedraaid en een leng te heeft van 600 meter, zette de ca bine in een oogwenk in vuur en vlam. De operateur verloor zijn tegenwoor digheid van geest niet, draaide direct den noodschakelaar om, waardoor de cabine stroomloos werd gemaakt en de lichten in de zaal automatisch worden ontstoken en deod vervolgens moeite de fel brandende filmband te blusschen. Het publiek in de zaal had tot op dat moment, nog niets van den brand ge merkt. De rookontwikkeling was geluk kig zeer gering, terwijl op het oogen blik, dat de brand uitbrak, do projectie gaten automatisch werden afgeschermd. Het personeel was zoo verstandig de be zoekers niet in tc lichten over wat er eigenlijk gaande was of te verzoeken do zaal tc verlaten. Het publiek dacht dan ook niet anders, dat de film was gebro ken en dat het euvel spoedig hersteld zou zijn. Inmiddels was de brandweer met groot materiaal in de Jodenbree straat verschenen. Het vuur in de cabi ne was toen spoedig gebluscht. Eerst op dat moment werden de bezoekers inge licht en werden zij verzocht het t heat ei- te verlaten, hetgeen rustig gebeurde. Bij zijn pogingen het vuur te blusschen kreeg de operateur brandwonden aan cén der duimen. Resten van een paalwoning uit het steenen tijdperk ARNHEM, 16 Juli. Op het gulden bodem terrein, in een der buitenwijken van Arnhem is dezer dagen een oud heidkundige vondst gedaan. De conservator van het Rijksmuseum te Leiden, 'dr. F. C. Busch, ontving on langs de mededceling dat op dit terrein sëherven waren gevonden, welke afkom stig bleken te zijn uil'het steenen tijd perk, het tijdvak van de bekercultuui (1800 v. Chr.). Onder leiding van dr. Busch zijn hier op opgravingen gedaan, welke tot resul taat hadden, dat op een diepte van een .halven meter de resten van een woning uit liet steenen tijdperk werden bloot gelegd. De woning tcckendc zich af door paalgaten, welke den omtrek en de in deeling duidelijk aangaven. In het cen trum was een haardplek met sporen van houtskool. Behalve een groot aantal scherven van gebakken aarde werden geen voorwerpen aangetroffen. Niet ver van deze plaats heeft men eenige jaren geleden oen schedel gevon den, welke vermoedelijk uit hetzelfde tijdperk als de thans geVonden paalwo ning afkomstig is. Dr. Busch heeft in deze week zijn onderzoek geëindigd. De uitgraving is weder dichtgeworpen. Van 40 op 45 K.M. AMSTERDAM. Van gisteren af is de- maximumsnelheid binnen de be bouwde kom van Amsterdam 45 km. per uur, althans in het alge meen. Gelijk bekend is, brengt de nieuwe Wegenverkeerswet, die nog niet is in gevoerd, de maximumsnelheid waar- mode in de bebouwde kommen van alle gemeenten des lande gereden mag worden, op 45 km., met dien verstande dat de gemeentebesturen voor door hen aan te wijzen wegen en straten, die we gens bijzondere verkeersdrukte voor een dergelijke snelheid niet geschikt zijn, een lagere maximumsnelheid be- pulen kunnen. Tevens zullen de verkeersborden van het tegenwoordige model met ingang van Zondag vervangen zijn door model len, bij de nieuwe wegenverkeersbe- schikking voorgeschreven. Alleen voor de oostzijde van de Regu liersgracht en van de Spiegelgracht en voor de Nieuwe Spiegelstraat blijft 20 km. per uur als maximumsnelheid ge handhaafd. Voor enkele zeer smalle en drukke straten waar autoverkeer toege staan is, zooals in de Kal verst raat, de Oudo en de Nieuwe Hoogstraat, de St. Anionic* Breestraat, de Jodenbreestraat den Hciligcwcg en den Nieuwedljk bliift het voorloopig nog 12 km. later zal dit krachtens de nieuwe wet 15 km. wor den. TEGEN VRACHTAUTO GEREDEN EN GEDOOD HEEL, 15 Juli. Gistermiddag is een 35-jarige voddenkoopman uit Roer mond met zijn fiets tegen een vracht auto van de firma Joosten te Panheel, welke links van den weg reed, -gohotst. De man was op slag dood. Het stoffe lijk overschot is naar Roermond over gebracht. dcfBïida GRAND THé&TRE. (Tel. 4682). Van Vrij dag 14 t.m. Donderdag 20 Juli, vertoo ning van de film ..Love Affair". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.16 en 8.30 uur n.m. lederen middag matinés om 2.30 uur, Overige avonden 8.15 u. n.m. CITY THEATER. (Tel. 6572). Vanaf Vrij dag 14 Juli vertooning van de film „De Dans des doods". Voorstellingen: Zondag doorloopend van af 1.45, 4. 6.15 en 8.30 uur. lederen mid dag matinee om 2.30 uur. Des avonds 8.10 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertoqning van „Vlammende prairieoogen" en '„De gou den kooi". STERHUIS. Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wijerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 1—4 uur, uitge zonderd Zordag:. 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). CLUBLOKAAL SPEELTUIN VER. SOESTER KWARTIER. Iederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbesdhermings- dienst, afd. Soesterkwartier. BIRKHOVEN. 22 en 23 Juli congres Ned. Bond R.K Leeszalen. BOSCHTHEATER. 29 en 30 Juli. Opvoe ring van „Een romantische liefde". 8.16 uur n.m. SPORT EN SPEL Mr. Vliegen benoemd itot eere-lid AMSTERDAM. 10 Juli. In hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam kwam de Koninklijke Nederlandsciie Korfbal Bond in jaarlijksche algemcene verga dering bijeen. In zijn openingswoord wees do voor zitter, de heer S. A. Wilson op de da ling van hot aHtital l<-don in het afge loopen jaar van 6518 tot 6429. Het aan tal vereenigingen liep met zes terug. Den algemcenen toestand achtte hij toch in gcenendeele verontrustend. Evenwel dient grooter aandacht te worden besteed aan hot adspiranten- wezen. Hierna deelde do voorzitter mede, dat het bondsbestuur besloten had den voorzitter van de technische commis sie, mr. II. W. Vliegen die in verband met zijn drukke werkzaamheden niet langer zijn functies in den K.N.K.B. kan vervullen to benoemen tot eere-lid, welk besluit mot applaus door de ver gadering werd onderstreept. De voorzitter bracht vervolgens dank aan de heeren II. Stempels, secretaris van de pers- en propagandacommissic, •W. C. Schaap, secretaris der wedstrijd commissie en dr. H. Gerding, lid van de tommissie voor de twaalftallen, voor liet vele, dat zij in het afgeloopen jaar voor den hond hebben gedaan en overhandigde het drietal het cere-teo- ken van den KN.K.B. Nadat het jaarverslag was goedge keurd, kwam een motie van afkeuring van de Noordelijke riistrictsvcrgade- ring in behandeling inzake dc ver schuiving van den kampioenswedstrijd Wordt KwiekWesterkwartier naar September a.s. Hierover ontspon zich een uitgebreid debat, hetwelk tenslotte eindigde in het intrekken dezer motie. Het financieel verslag word hierop goedgekeurd, terwijl den secretaris- penningmeester décharge werd ver leend voor zijn beheer in het afgeloo pen jaar. Het bondsbestuur, bestaande uit de heeren S. A. Wilson, voorzitter,, mr. II. Poekel, vice-voorzittcr, J. van Driel, Joh. Hammink, dr. ir. J. P. Mazure, K. Rogge en ir. Vorst, werd herkozen. Vervolgens ging men over tot be spreking van de nl of niet wensche- lijkhcid om het roglement van wed strijden in dien zin te wijzigen, dat bij een gelijk aantal winstpunten niet meer het doelgemiddeldc heslist, maar een beslissingswedstrijd zal worden gespeeld. Dr. ir. J. P. Mazure, lid van hot bondsbestuur wees erop, dat hij zes jaar geleden eenzelfde voorstel had bestudeerd, omdat hij meende, dat het doelgomiddelde een hetero benadering van de werkelijke kracht was dan een beslissingswedstrijd. De vorgaderin" bleek het met deze zienswijze voor het meerendcel eens (e rijn. Tenslotte werd dc al of niet wen- schclijkheid besproken van handha ving van de promotie- en degradatie wedstrijden. Er werden pro- en contra- hetoogen gehouden, waarna het bonds bestuur beslont een diepgaand onder zoek te doen instellen naar de voor- en nadeclen der promoticcompctitic.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3