Gommers uit de Tour de France Nederlandsche B.- juniores titels en Nederlanders nog steeds in de voorste gelederen Trekvogels marcheeren twee dagen De Korver vijfde in Nantes -la Rochelle De wind drukte de prestaties Kampioenschappen ook in Utrecht Gommers over zijn ervaringen Joris v. d. Bergh tevreden De regen als spelbreker 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 17 JULI 1939 ROYAN, 16 Juli. De zesde etappe van de Ronde van frankrijk is Zaterdag in twee gedeelten verreden. De eerste rit van Nantes naar La Rochelle, 141 K.M., werd gewonnen door den Belg Storme, terwijl Pages winnaar van het tweede gedeelte van La Rochelle naar Royan werd. Gommers staakte den strijd, daar hij wegens zadelpijn het tempo niet kon bijhouden. De uitslag luidt: Nantes—La Rochelle: 1. Storme 4 uur 23'min. 5 sec.; 2. Archambaud; 3. Vervaecke, zelfden tijd; 5. De Korver 4 uur 23 min. 50 sec. Albert en Toon van Schendel, Lambrichts, Sijen en Gommers werden met een groote groep ex aequo geplaatst in den zelfden tijd als De Korver- Dominicus en Hellemons volgden met ongeveer 3 mi nuten achterstand. La RochelleRoyan: 1. Pages 3 uur 0 min. 33 sec.; 3. Biillcux zelfden (tijd; 3. Le Greves 3 uur 0 min. 58 sec. Lambrichts, Albert en Toon van Schendel, Hellemons, De Korver, Dominicus en Sijen bevonden zich in een pèleton van 54 renners, ex aequo op de 8ste plaats geklasseerd in den tijd van 3 uur 0 min. 58 sec. Nadat het eer6te gedeelte van de zesde etappe, van Nantes naar Royan over een afstand van 251 K.M., gewonnen was door, den Belg Storme, slaagde de Franschman Pages er in het tweede gedeelte van La Rochelle naar Royan te winnen. De Nederlandfr-che renners werden op de achtste plaat6 ex aequo ge klasseerd. Onze landgenoot Gom mers had last van zadelpijn en slaagde er nog wel in de controle in Royan te bereiken, doch zoo laat, dat hij uit den strijd moest, worden genomen. In de a-lgemeene rangschikking zijn weinig wijzigingen gekomen dit is ook het geval met de zeven Nederlanders. Zesde etappe Het was te voorzien, dat de zesde etap pe van Nantes naar Royan uiterst zwaar zou worden. In de eerste plaats werd deze etappe in twee gedeelten ver reden, waarvan de eerste eindigde in La Rochelle, maar in de tweede plaats hadden de renners een rustdag in hot vooruitzicht, zoodat zij zich nog meer dan gewoonlijk konden inspannen zon der de kans te loopen den volgenden dag niet meer mee te kunnen. Al hadden wij werkelijk verwacht dat het tempo van den beginne af hoog zou zijn, onze verwachting kwam niet uit, want tientallen kilometers lang kropen de renners als een bonte sliert ovor den weg, een straffe wind hadden zij schuin opzij en af en toe viel een zware regenbui. Van Nantes naar La Rochelle moesten de coureurs 143 K.M. afleggen en de winnaar van dit gedeelte zal even als de winnaar van een volledige etap- Se, met een prijs en een minuut vergoe- ing beloond worden. Men kon dus ver wachten, dat do rust slechts van kor ten duur zou zijn. Doch toen de renners al ongeveer 100 K.M. achter den rug hadden, was er. nog van een serieuze poging om het tempo te vorhoogen, en weg te loopen, geen sprake geweest. De leiders van het peloton spoelden een beetje, zij lieten zich zeer terecht aflos sen, omdat het heelemaal niet plezierig was langen tijd als windvanger voor de anderen te fungeeren en de groep bleef hijeen, nu eens schuin achter elkaar dan in een dunne rij van pedaalndders. Eenige kilometers voor het binnen komen van de wielerbaan te La Rochel- 1, slaagden Storme, Vervaecke en Ar chambaud er in zich van dit groepje los te makdn en met z'n drieën reden 2ij de overwinning tegemoet. Storme, de middelman van de Belgi sche azenploeg, nam de sprint voor zijn rekening. Archambaud werd tweede, Vervaecke derde. In do tweede groep, weiko slechts 45 seconden later binnen kwam, bezette De Korver achter Ro- main Maes de tweede plaats, zoodat hij vijfde werd. Toch weer een keurig suc ces voor een van onze landgenooten, dio tot nu toe in do ronde vol zelfver trouwen optreden en op hun tijd tot bij zondere prestaties in staat blijken te zijn. In den tijd van 4 uur 23 min. 50 sec. kwamen de leiders binnen. Dominicus en Hellemons kwamen vijf minuten la ter terwijl Gommers zelfs acht minuten later binnenkwam. Slechts even kondon de renner^ in La Rochelle rust nemen, want tegen halftwee werd het startsein gegeven voor de laatste 107 K.M. van La Rochelle nanr Royan. Deze rust was voor verschillende renners kennelijk te kort geweest, maar de overige trokken er gezamoHjk enorm aan. Het tempo was gedurende hot tweede gedeelte zeer hoog en hoewel in het begin verschil lende renners een voorsprong van onge veer 200 meter op het peloton namen, konden zij er, niet in slagen deze te be houden. De heele groep werd bij elkaar getrokken, er was vechtlust in de ren ners en deze uitte zich door een groote snelheid, welke somige renners te machtig werd. Gommers teruggenomen Onze landgenoot Gommers werd hiervan een der eerste slachtoffers. Wij zagen hem op een gegeven oogenblik na 10 K.M. in gezelschap van Hellemons achter de groote groep aanrijden. Telkens richtte hij zich even uit het zadel en zag dui delijk dat hij op deze wijze de hoofd groep niet meer kon bereiken. Wij vroegen in het voorbijrijden wat er aan de hand was en toen bleek, dat hij nog steeds last had van zadelpijn. Hellemons probeerde nog eenige mi nuten hem mee te nemen, opdat hij later in het hoofdpeleton zou kun nen blijven hangen, doch deze po ging mislukte. Hellemons moest zichzelf helpen om de overige coureurs te bereiken. Op dat oogenblik werd het reeds duidelijk, dat Gommers uit den strijd moest worden genomen. Deze coureur heeft uitstekend gedebuteerd en het zal hem zelf het moeste spijten, dat hij moest uitvallen, niet omdat zijn capaciteiten onvoldoen de waren, maar omdat hij pijn had. Zijn rijden heeft evenwel veel tot het succes van de Nederlandsche ploeg bijgedra gen. Hij wist, met groote wilskracht ver der rijdond, Royan nog te bereiken, dooh zijn tijd overschreed de limiet van de vastgestelde 15 pet. van den winnaar. Hij was niet de eenige, want er waren nog enkele andere renners die het tem po niet konden volhouden en uit den strijd moesten worden genomen. Het is dezen middag wel zeer hard gegaan. Het peleton zelf heeft in zoo hoog tem po gereden, dat er van een uitlooppo ging van een of andren renner geen sprake kon zijn. Tien K.M. voor het einde evenwel, toen de renners zich reeds klaar maakten voor een laatste krachtsinspanning, trokken zeven ren ners er tusschen uit. Aldra hadden zij een voorsprong van lJ-a minuut, natuur lijk mede een gevolg van het feit, dat de ploeggenooten er voor zorgden, dat het peleton niet meer snel kon achtervol gen. Het was Le Greves, Bailleux en nog vijf andere Franschen. De eerste twee liepen nog meer uit en bereikten 25 sec. voor de anderen de eindstreep in Royan. Dat er hard gereden i3 blijkt ook wel hieruit/ dat het groote achtervolgende peleton op de achtste plaats met 1 min. en 4 sec. langzamer was dan de over winnaar. Het stemt tot tevredenheid, na deze zes etappen van de afgeloopcn week, dat de Nederlanders vanmiddag te Royan in dit groote peleton binnenkwa men. Het zou een wonder geweest zijn, wanneer de ploeg compleet was geble ven, en na het uitvallen van Gommers zullen, onze overgebleven landgenooten in de komende dagen kunnen toonen, dat zij met de Leste planen zijn behield. Zondag is te Royan een rustdag ge houden en heden vertrekken de ren ners voor een vrij korte etappe van 194 K.M. van Royan naar Bordeaux. Het algemeene klassement luidt: 1. Vietto (Fr. Z.O.) 35 uur 55 min., 14 sec.; 2. M. Clemens (Lux.) 35—5520; 3. Disseaux (België B) 355620; 4. Fon- tenay (Fr. W.) 355731; 5. Galateau (Fr. Z.O.) 3559—55; 6. S. Macs (België A) 36—0—39;%7. Marcaillou (Frankrijk) 36—0—49; 8. Le Moal (Fr. W.) 36-0-54: 9. Vlaemynck (België B) 361; Louviot (Frankrijk) 36—2—31; 11. Fréchaut (Fr. Z.W.) 36-2—21; 12. Tassin (Fr. W.) De Nederlandsche B- en junloreskampl oenschappen op de sintelbaan. Het veld bijeen in den strijd op de 1500 M. Geheel links de Helleen H. Sloop en naast hem F. J. de Bruyn, Trekvogels, kampioen van Nederland 1939. GISTEREN zijn op de Utrecht- scho sintelbaan Nederlandsche kampioenschappen vorwerkt. Het ging dan wel niet om dé titels, na melijk die der cracks, doch er stond voor de B klassers en juniores even veel op het spel, vandaar dat er fel werd gestiedon en indien er wat minder wind was geweest, hadden zeker goede resultaten geboekt kun nen worden. Evenals bij Hellas-wedstrijden, stond er een hinderlijke wind, die vooral de 100- en 200 M.-prestaties drukte. Een oogenblik dreigde ook nog de regen den wedstrijd in de war te Sturen, maar bel bleef bij een enkele bui en er werd slechts tien minuten te laat begonnen. Dit werd op de loopnununers geheel weer ingehaald, doch liet discuswerpen nam ditmaal veel tijd in beslag, waar door dit werpnummer eerst kwart voor zes was beëindigd. De Utrechtsche athleten zijn over het algemeen goed voor den dag gekomen. Jansen van Hellas won de 400 M. klasse B. in 53.2 sec., Michels, eveneens van Hellas, het speerwerpen juniores met 52.53 M., Wfiilerdieck sleepte met een worp van 37.20 M. het discuswerpen in de wacht en tenslotte zegevierden de ju niores E. Kok en II. Truyers in de num mers verspringen en discuswerpen. Hel las kan met deze resultaten weer van een goede toekomst verzekerd zijn. Zoowaar zagen we ook weer een oude bekende in actie en wel H. Beintema, die in de 4x100 M. estafette als derden looper van Hellas fungeerde en nog een uitstekende „bocht trok". De goede resultaten moeten we niet bij de loopnummers zoeken. Op hot hoogspringen werden vrij behoorlijke sprongen gemaakt, namelijk 1.70 M. en de speerworp van Steen met 52.64 M. dient ook uit de lange lijst van uitslagen naar voren te worden gehaald. Voor liet overige kunnen wc volstaan met de hierbij volgende resultaten: Hoogspringen heeren: 1. C. L. Hes, S, Y.Y.. 1.70 M.: 2. A. F. Wcllerdieck, 1.65 M. 3. \V. de Rliotcr, Hellas, 1.65 M. Polsstokhoogspringen heeren: 1. J. Mark.enste.vn, D.O.S., 3 M. Kogelstooten Juniores: C. Verhuls- donk, V. on L. 12.08 M. 2. J. Spaan, Trek vogels, 12.03 M. 3. v. d. Kade, Pro Patria, 11.03 M. 1500 Meter hardloopen heeren: 1. F. J. de Bruyn, Trekvogels, 4 min. 14.3 sec. 2 D. Slegt, P.S.V., 4 min. 16.6 sec; 3. J. Koopmans, Haarlem, 4 min. 19.6 sec. Speenvcrpen heeren: 1. H. Steen, V. en L. 52.64; 2. L. Dammeis, Zeeburg, 50.76 M. 3. G. Louman. Sparta, 50.15. 200 Meter hardloopen heeren: 1. G. L. van Leeuwarden, A.A.C. 24.5 sec. 2. J. Assink, Volewijckers, 24.6 sec. 3. L. v. d. Kar. A.A.C. 24.9 sec. Hoogspringen junioros: 1. J. Wolve- tang, A.A.C., 1.70 M. 2. P. Grauwen- mayer, Pro Patria. 1.60 M. 3. E. Kok, Hellas. 1.50 M. Hinkstapsprong heeren: 1. A. Cappon, P.S.Y. 12.59 M. 100 Meter juniores. Finale: 1. A. Knut tel, Holland, 11.3 sec.; 2. A.'Martini, A.Y. '23, 12.2 sec. 3. A. Spree, V. en L., 12.2 sec. 3$_2_51; 13. Vervaecke (België B) 36— 3—27; 14. Cosson (Frankrijk) 36—3—28; 15. Archambaud (Fr. N.O.) 36—328; 18. Lambrichts (Ned.) 36544 21. A. van Schendel 36—7—57; De Korver 36— 11—6; Sijen 36—13—56; Dominicus 36— 22—7; T. van Schendel 36-22—10; 58. Hellemons 36—3929. Het landenklassement luidt: 1. West Frankrijk, 108 uur 1 min. 16 sec.; 2. België B 108 4 9; 3. Frankrijk 108638; 4. Oost-Frankrijk 108—8—37; 5. België A 108—16—43; 6. Zuid-West Frankrijk 108—17—43; 7. Noord-Oost Frankrijk 108—18—46; 8. Nederland 108 —22—30 9. Luxemburg 10824—44; 10. Zwitserland 109—9—18. Gommers deelt in zijn hotel te Royan een groote kamer, die uitzicht op zee heeft, met de gebroeders Van Schen del. Buiten spelen de kinderen op het strand en liggen de badgasten in een vroolijk zonnetje zich te bruinen. Wie gemeend heeft, dat Gommers zeer terneergeslagen zou zijn, vergist zich volkomen. Als een echte Holland- schen jongen lacht hij zijn pijn en zijn pech weg. Hij leest zijn brieven, die hij zoo juist ontvangen heeft uit Holland. Brieven van wielerenthousiasten van verre, die hem prijzen en aanmoedigen. Voor Gommers echter is de Ronde van Frankrijk van dit jaar ten einde. „Het ging gewoonweg niet", zegt Jan. „Vanmorgen kon ik er doorheen ko men, maar toen ze vanmiddag er tus- schenuit trokken moest ik wel achter blijven. Ik kon mijn beenen niet rond krijgen, mijn lichaam weigerde, en wat doe je dan met een goeden wil? Voort durend werd er gedemarreerd, zoodat ik niet mee kon kumen. Toen ik zoo ver achteraan kwam werd ik mij be wust, dat het afgeloopcn was. Anton van Schendel sloeg aan het rekenen en zag, dat de reglementaire tijd van vijf tig procent van den winnaar door Gom mers overschreden was. Gommers is nu in elk geval een er varing rijker geworden en behoudt een prettige herinnering aan den kame- raadschappelijken geest in onze ploeg, waarvan ook hij rijk geprofiteerd heeft. HET was Zondag noodweer in Royan. Een westerstorm giert om de hotels van de badplaats, de koppen der hoogopspringende gol ven zijn wit, fel striemt de regen de boulevards, het weer is plotse ling omgeslagen en het ziet er bo vendien nog zeer ongunstig uit voor de komende dagen. Arme Tour de France-renners. Nog meer zal dan gevergd worden van het uit houdingsvermogen, nog zwaarder zal he/ moreel op de proef gesteld worden. Ongelooflijk is het medeleven van het Nederlandsche wielrenpubliek. Meer dan duizend brieven en kaarten ontvin gen onze landgenooten alleen al te Royan. Netjes worden de brieven gesor teerd en verzameld. Over belangstelling hebben de jongens niet- te klagen. De stemming bij allen is perfect, vol goe den moed zullen zij aan het tweede gedeelte beginnen met twee zeer zware etappes, n.l. de iachfiste, waarin dos middags een tijdrace is opgenomen en dc tiende van Pau naar Toulouse, waar in de toppen der Pyreneeën worden be klommen. Temidden der renners vonden wij ook hun vertrouwensman, de „reperateur moral", Joris van den Bergh, die gaarne bereid was ons zijn meening te vertel len over den gang van zaken. „Ik hen", aldus Joris van den Bergh, „•absoluut tevreden over deze eerste zes etappes. Mijn illusies voor het begin van de Ronde waren, dat wij met vier 800 Meter hardloopen juniores: 1. W. van Gog, Haarlem, 2 min. 9.9 sec.; 2. H. Truyers, Hellas, 2 min. 10.2 sec.; 3. H. A. Ordclcman, Daventria, 2 min. 10.6 sec. 400 Meter hardloopen heeren: le serie: 1. J. F. v. Nes, A.A.C., 53.8 sec.; 2. P. Pij perman, V. en L., 54.4 sec. 2e serie: 1. J. H. A. P. Jansen, Hellas, 53.5 sec.; 2. H. Kalkman, Trekvogels, 53.6 sec. Fina le: 1. J. II. A. P. Jansen, Hellas, 53.2 sec. 2. P. Pij perman, V. en L. 53.5 sec. 3. H. Kalkman, Trekvogels, 53.9 sec; 4. J. F. van Nes, A.A.C. 54 sec. Speerwerpen juniores: 1. W. Nichels, Hellas, 52.53 M. 2. J. Wolvetang, A.A.C., 48.41 M. 3. D. Westrik. A.V. '23. 42.40 M. 800 M. heeren: 1. J. A. A. de Roode, Haarlem, 2 min. 6.5 sec. 2. P. A. Bruun, Blauw-Wit, 2 min. 7.2 sec.; 3. E. Eek- hart, A.A.C. 2 min. 7.6 sec. Verspringen heeren B: Buiten mede dinging: L. Gerzon, A.A.C., 6.48 M. 1. H. Gosen, P.S.V., 6.40 M. 2. H. J. Avis Jr., N.A.C. 6.31 M. 3 Veereschild. G.A.C. 6.28 M. 100 Meter hardloopen heeren: le serie: I. D. Potliarst, Haarlem, 11.9 sec; 2. G. L. Leeuwarden, A.A.C. 12 sec. 2e serie: 1. L. v. d. Kar, A.A.C., 119 sec.; 2. B. Koe man, Hellas., 12 sec. 3e serie: 1. A. Noord berger, A.A.C., 12 sec. 2. J. Assink, Vole wijckers 12.1 sec. Finale: 1. D. Pothnrst, Haarlem, 11.8 sec. 2. L. v. d. Kar, A.A.C., 11.8 sec. 3. B. Koeman, Hellas, 11,9 sec. 4. A. Noordberger, A.A.C., 12 sec. 4x100 Meter juniores: 1. Vlug en Le nig, Den Haag. 45.8 sec, 2. ^.A.C.., Am sterdam, 46.3 sec. 3. Holland, Leiden, 47 sec. 4. Pro Patria 48.1 sec. Discuswerpen lieeren: 1. A. Wcller dieck, Hellas. 37.20 M. 2. A. van Dijk, 5.V.V., 30.72 M. 3. van Driel, Pro Patria 36.67 M. 4. II. Enklaar. V. en L. 36.10 M. Kogelstooten jun.: 1. Hees. Pro Patria. 12.34 M. 2. J. H. Kluft, Haarlem, 12.30 M. 4x100 Meier estafette heeren: 1. A.A.C., 45.4 se.c. 2. Hellas, 46.7 sec. 3. Pro Patria, 47 sec. Verspringen juniores: 1. E. Kok, Hel las. 5,S2 M. 2. J. C. Zwaan, A.A.C., 5.81 M. Discuswerpen juniores: 1. H. Truyers. Hellas, 33.45 M. 2. Krijn. Zaanland, 33.37 M. 3. Michels. Hellas. 32 86 M. 5000 M.: 1. Walbeek, Pro Patria, 16 min. 33.4 sec. 2. G. de Bruin, A.A.C, 16 min. 3S.3 sec. Steeds Voorwaarts werd winnaar van den wissel beker Prijsuitreiking en woorden van dank Een wandelmarsch is voor een groot deel afhankelijk van het weer. Zonder nu bepaald te zeggen dat de tvveedaagsche van de „Trekvo gels" in duigen Is gevallen, toch had het bestuur den eersten dag te kampen met de weersomstandig- den. Reeds bij den 6tart, welke plaats vond bij café d'Oranjeboom vieien de eerste regendruppels en vrijwel onafgebroken heeft dit geduurd. De deelnemers en deelnemende ver- eonigingen lieten zich «venwel hierdoor niet afschrikken. In een hoog tempo trok men den L '.rechtsriieweg op om via Koninginnelaari, Stationsstraat, Smallepad het Soesterkwartior in te trekken. Men had het parcours voor namelijk uitgestippeld in de buiten wijken van Amersfoort. Want behalve dat het Soesterkwartier bezocht werd, trok men volgens ook naar Klein Zwit serland en door het bosch van Nim- inerdor. Vol lof waren de deelnemers over dit gedeelte. De regen was den eersten dag oorzaak, dat de leiders be sloten het parcours aanmerkelijk in te korten. Veel vroeger dan men aanvan kelijk verwacht had, waren de deelne mers weer in café d'Oranjeboom terug, waar do jury onder leiding van den heer A. A. F. van Hemmen de extra prijzen bekend maakte. Hier bleek, dat de wandelsportvereeniging Odin uit den Dolder, doordat men het parcours had gewijzigd een geheel andere route had geloopen. Niettemin kreeg zij een extra prijs, een gebaar dat zeer gewaar deerd werd. Voordat de prijzen werden uitgereikt sprak de voorzitter van „Trekvogels" de heer A. Klok, tevens marschleider, een kort dankwoord in het bijzonder tot de jury, E.H.B.O., politie en tot den heer van Schaik, die voor de burger- groepen een fraaien wisselbeker had geschonken. Ook spreker betreurde het, dat het weer oorzaak was. dat het par cours iilgekort moest worden. Hierna heeft de héér v&n" Hemmen aan den heer Klok zijn dank betuigd voor het schitterende parcours. Bij dc beoordeeling der groepen bleek dat Ons Belang, een wandelsportver eeniging, welke nog slechts korten tijd bestaat, den eersten prijs had verwor ven, met op de tweede plaats Volhar ding. De derde plaats was voor Wil- helmina. Bij de militaire groepen werd het 13e R. I. winnaar en het 21e R. L tweede. Groepsprijzen kregen: Wilhelmina, Meureing, Volharding, Ons Belang, ZUT, HERT, 13e R. I. (le groep), 13e R. I. (2e groep), 21e R. I. De tweede dag Den tweeden dag trof „Trekvogels" het beter. Weliswaar dreigde het nu en dan, doch op een enkel regenbuitje na in den namiddag bleef het droog. Bij het begin wij zagen de deelne- nemers op het Stationsplein passeeren liepen de vereenigingen vlak bij el kaar. Geleidelijk echter werd het „con tact" vcrbi'oken en liepen de groepen vrijwel allen afzonderlijk. Iedere ver- eeniging kwam dus ook afzonderlijk aan de finish,, welke ook nu gelegen was bij cafe d'Oranjeboom. Er heersch- te binnen een zeer opgewekte stemming in afwachting van den uitslag. Boven dien was men nieuwsgierig, welke ver» eeniging den wisselbeker zou winnen. Evenals den eersten dag, heeft de heer Klok weer een dankwoord gespro ken, waarin hij zeide de aanwezigheid van het bestuur van den S.G.W.B. en den afgevaardigden van de N.W.F. den hoer A. A. F. van Hemmen zeer op prijs te stellen. De heer Pljnenburgh, voorzitter van den S.G.W.B. richtte een opwekking tot de wandelaars, welke niet aangesloten zijn,zich aan te sluiten bij den S.G.W.B. Tenslotte dankte hij den heer Klok voor het mooie, hoewel zware parcours, dat door de mooie omgeving van Amersfoort liep waar door nten het natuurschoon in zijn volle pracht heeft kunnen bewon deren. De heer van Hemmen heeft het doel van de N.W.F. in korte trekken uiteen gezet en gewezen op den geslaagden tweedaagachen marach. De wisselbeker, uitgeloofd door den heer van Schaik werd gewonnen door Steeds Voorwaarts uit Bussum, die over beide dagen den besten indruk maakte. Bij de militairen werd het 13e R. I. ook nu weer eerste. Dit detache ment kreeg hiervoor ook een wissel beker. De uitslag luidt: Burgergroepen: 1. Steeds Voorwaart» (Bussum), 2. W.I.K. (Utrecht), S. Dudok de Wit (Baarn). Militairen: 1. 13e R. I. (le groep), f. 21e R. I. Extra prijzen: Grootste deelnemende vereeniging: Volharding, grootste da- mesgroep: O.K.E. Groepsprijzen: St. Hubertus, Leus- derkwartier, O.K.E., 13e R. I. (2 groepen W.I.K., Dudok de Wit, Steeds Voor waarts. In totaal liepen plm. 650 wandelaar» mee. man te Parijs zouden mogen terugko men en dat een Nederlander zich onder de eerste 20 zou bevinden. Welnu, de verrichtingon van de ploeg zijn tot nu too zoo geweest, dat ik mijn illusies heb behouden. Het is alleszins bevredi gend te achten voor een land als Ne derland, met vijf debutanten in den Tour, dat wij na 6 etappes er nog met zeven man in zitten. Ik zie een moge lijkheid. dat er uit deze ploeg een kern te voorschijn komt, waarop het volgend jaar kan worden voortgebouwd. En"wat veel belangrijker is: de kans is groot, dat Nederland zich voor altijd een plaats in de Ronde kan veroveren. De hoofdredacteur van l'Auto, Georges Goddet, zeide me, dat de Nederlanders in dezen vorm de at tractie voor het publiek zijn. Het ge halte van de ploeg is volgens God det verrassend goed. zooals het voor Frankrijk en de organisatoren een groote verrassing was, toen Middelkamp in 1939 de etappe van de Galibier win." Van den Bergh zwijgt even, maar dan gaat hij rustig, bedachtzaam, ieder woord wikkend en wegend, verder. „Zeer zware etappes komen er nog, ik weet het maar al te goed. En van de zeven man uit onze ploeg zijn er vier knappe klimmers en een daarvan, Lam brichts. zal waarschijnlijk niet veel onder doen voor de besten der buiten landers Reeds dadelijk is Lambrichts opgevallen. Eenige malen zijn er in de Fransche pers artikelen aan hem ge wijd. Desgranges vindt hem een mooi t\pe coureur, met oen elegante coud cie peda Ie, die door zijn souplesse veel minder van zijn krachten vergt dan een ander. Nog geen kopman Te Parijs was de afspraak ge maakt, dat te Royan, op den eersten dag. de zaak van het al of niet ne men van een kopman, onder de oogen zou worden gezien. Wij vra gen van don Bergh hoe het er mee zit „De situatie is zoo, dat de jongens onmogelijk kunnen besluiten thans reeds een kopman aan te wijzen. Daarvoor is het overzicht van wat zij presteeren, nog niet volledig. Te Toulouse zullen wij wel verder zien", luidde het oordeel van onzen zegsman. „Ik geef toe, dat de formule van een landenwedstrijd de attractie voor het publiek vornit, dat werkt op de fantasie van de menschen. Maar het ploegstelsel met zijn kopman en assistenten levert toch ook groote nadeelen op. Ik denk er niet aan om een man, die nog niet getoond heeft kansloos te zijn, als knecht aan te wijzen. Het van den be- gine af alles zetten op én man, zooals dat bij enkele landen geschiedt, is een riskant spel. Een kopman moet m.i. op naturlijke wijze naar voren komen. De mogelijkheid bestaat, dat in de tijdrace van Dinsdag a.s. Lambrechts weer zoo'n uitstekend figuur slaat, en verscheidene plaatsen opschuift, dan wordt er mis schien nog vóór Toulouse een besluit genomen. Maar dan nog is de kopman op normale wijze naar voren gekomen. Ik heb overigens wel zooveel vertrouwen in de ploeg, dat zij, waar noodig, elkaar zulen helpen, al hoeft de een zich niet voor den ander op te offeren. Voorts is de positie van de renners in de rang schikking niet zoodanig, dat op grond daarvan in deze equipe niet drie ren ners zouden kunnen worden aangewe zen, die in eerste instantie voor de landenklasseering in aanmerking ko men. Men moet niet vergeten, de nieu welingen beginen zich aan het étappe- werk aan te passen, zelfs De Korver, die vóór deze ronde nog nooit aan een dergelijken wedstrijd had deelgenomen. Het typische van een étappowedatrijd is, dat men gemiddeld goed moet rijden om behoorlijk geklasseerd to staan. Welnu, dat hebben alle Nederlandsche renners gedaan en ook dat is een ver klaring van mijn tevredenheid. Hot is een pijnlijk moment, dat Gom mers de anderen moet verlaten. Omstan digheden van physioken aard dwingen hem daartoe, maar wat voldoening gëeft is het feit, dat Gommers in de afgcloo- pen dagen getoond heeft kwaliteiten te bezitten". De nieuwe formule Aan het slot van ons gesprok gaf Van den Bergh nog een beschouwing over de nieuwe formule Het spreekt van zelf, dat er animositeit tusschen de verschil lende Fransche ploegen bestaat, en dat dit ook het geval is met dc Belgische a; en li-ploeg. Dit bevordert de strijdlust en wat dat betreft voldoet do instelling van de regionale ploegen uitstekend. Het vermoeden bestaat, dat Desgranges thans een prachtige, gelegenheid heeft jong materiaal te verzamelen om het volgend jaar een zeer sterke a-ploeg van Frankrijk in de Tour de France te plaat sen. Opmerkelijk is het overigens, dat de Belgen hebben gezegd, dat zij geen Ne derlanders meer zullen laten gaan. Dat wordt anders moeilijk voor ze, want ook Marcaillou en Cosson mogen niet weg en Mathias Clemens ook niet Hoe de Belgische ploeg dit allemaal moet klaar spelen, is ons nog niet duidelijk. Vietto niet fit De drager van de gele trui, de Fransch man Vietto, moet wel heel dankbaar zijn, dat er Zondag niet gereden be hoefde te worden. .Hij voelde zich n.l. niet, fit, lag den geheelen dag met koor(3 te bed. Eerst was er nog sprake van, dat hij Maandag voor den rit naar Bor deaux niet zou kunnen starten, maar in zijn toestand is verbetering gekomen, zoodat hij Maandagochtend om elf uur zeer zeker uit Rovan zal vertrekken. Hoe hij echter zal rijden is nog zeer de vraag.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5