AMEKSFOORTSCH DAGBLAD Personenauto met vijf inzittenden rijdt tegen boom LEYTAX SOVJET - LUCHTMACHT BOMBARDEERT Britsch - Fransch - Poolsche militaire samenwerking Arbeidskrachten tekort in het protectoraat Maandag 17 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 17 spoorweg van Mandsjoekwo Japan dreigt met krachtige tegen maatregelen „Onderschat Engeland niet", waarschuwt admiraal Chatfield Coördinatie der luchtstrijd krachten De Nederlanders in Zuid-Tirol Gen. van Hoogenhuyze aangereden Dr. Colijn confereerde met mr. H. H. A. Sluis „Laten wij Tsjechisch spreken" TAXI RAAKT VAN DEN WEG AF Een doode, twee levensgevaarlijk, en twee minder ernstig gewon den Meisje verdronk voor oogen van haar broertje Treinramp nabij Warschau TEL. 3086 VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Licht op: 9 uur 38 min. ABOHNtititHiüPriIJS oer 3 maanden voor Amersfoort 1 95: per maand 0.65; per 1 week met gratia verzekering tegen ongelukken) f 0.15 i i.-'iMn3 fiHUL. Der post per 3 maanden 2 85 Afzonderliike nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels I 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, alke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertenliën voor de helft van Jen prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.Rewiisnummer extra f 0.05 GRENSGEVECHTEN NAAR BINNENLAND VAN. MANDSJOEKWO VERPLAATST HSINKING, 17 Juli. (Domei). Verscheidene vliegtuigen van Sovjet-Mongolië hebben de stad Foelarki, 300 kilometer ten Noord- Westen van Charbin, gebombar deerd. Negen menschen hebben ernstige verwondingen opgeloo- pen. Domei meldt, dat de regee ring van Mandsjoekwo speciale beteekenis toekent aan het bom bardement op Foelanki, daar het de eerste luchtaanval der Sovjets is op een spoorweg der regeering yan Japansch-Mandsjoekwo. Het ministerie van buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo heeft me degedeeld, dat den diplomatieken Vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie t© Gharbin een krachtig pro test is overhandigd tegen den aanval van vliegtuigen van de Sovjet-Mon- goolsche luchtmacht op Foelarki alsmede tegen het incident van Nomonhan. Den diplomatieken ver tegenwoordiger werd gezegd, dat indien deze aanvallen geen einde nemen, de regeering van Mand sjoekwo zich genoodzaakt zal zien krachtige tegenmaatregelen te ne men. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt, dat het bericht van het Kwantoeng-Ieger, volgens hetwelk Sovjet-Russische en Buiten-Mon- goolsche vliegtuigen het kruispunt Van spoorwegen Foelarki op on geveer 300 k.m. ten Noord-Wes- ten van Charbin hebben aangeval len, in Japan groot opzien en onrust heeft gebaard. Van Japansche zijde doet men uitko men, dat deze luchtaanval op het tra ject Charbin—Mandsjocli van den Sibe- rischen spoorweg, op ongeveer 800 km van de grens van Buiten-Mongolië, een Verplaatsing beteekent van de grensge vechten naar het binnenland van Mandsjoekwo. Het zou een poging zijn de voor den toevoer naar Noordwest Mandsjoekwo belangrijkste spoorweg trajecten te 6toren. De regeering van Mandsjoekwo heeft te Moskou en te Oerga krachtig gepro testeerd en tegen verdere overvallen ge waarschuwd. In geval van een herha ling zouden zeer krachtige tegenmaat regelen worden genomen. Acht bommenwerpers van do strijdkrachten der Sovjet-Unie en van Buiten-Mongolië hebben, vol gens een bericht van Domei, gister avond een aanval gedaan op Hala- narsjan, dat op 55 km van de grens van Mandsjoekwo is gelegen. Vier burgers van Mandsjoekwo zijn ge wond, vier personenrijtuigen, die op het. stationsemplacement stonden, Werden verwoest. LONDEN. 17 Juli (Reuter) In een rede tot oud-militairen te Cambridge heeft admiraal Chatfield, minister voor de coördinatie der Britsche defensie, verklaard, dat iedereen, die evenals in 1914 Engeland onderschat, een ernstige fout maakt. De geheele wereld slaat Engeland met verwondering gade en vraagt zich af, of het nog hetzelfde Engeland met denzelfden onverwin- lijken geest is. De wereld mag gerust zijn. eD jonge mannen, die thans naar voren komen, zijn juist wat men zou wenschen en indien zij op de proef ge steld zullen worden, zullen zij dezelfde daden toonen. als Engeland in het ver leden heeft getoond. De wereld heeft te dikwijls het Britsche ras en strijd kracht miskend. Zii deed dit 25 jaar geleden. Chatfield yerklaarde te hopen, dat zij niet in een herhaling van deze .fout zal vervallen. f Zou het kunnen LONDEN. 17 Juli. (Havas.) In een rede te Middlesbrough heeft de ar- beidersafgevaardigde Alfred Edwards de pers verweten propaganda voor de dictatoren te maken. Hii zeide: ..Indien de bladen gedurende zes maanden niet van de dictatoren zouden spreken en zich in dien tijd bepaalden tot vraag stukken van nationaal belang, zouden, dat voorspel ik u. de dictatoren, vooral in Duitschland, hebben opgehouden te bestaan." v De totaal vermelde auto. waarin bij Westwoud vijf jongens, die terugkeerden van een balavondje, hedennacht tegen twee boomen zijn gereden, met het nood lottig gevolg, dat een hunner gedood werd PARIJS, 17 Juli. (Havas). Yves Morvan meldt uit Londen aan de „Journal", dat de bespre kingen tusschen Engeland en Po len inzake een coördinatie van de luchtmacht reeds goed zijn opge schoten. In Poolsche kringen geeft men zelfs te verstaan, dat een plan met betrekking tot een eenhoofdig bevel der Engelsch Poolsche luchtstrijdkrachten in studie is. Een der bedoelingen van het be zoek van Sir Edmund Ironside aan Warschau is, volgens het blad, de samemverking der Engelsche lucht macht met die van Polen voor te bereiden. Voorts verwacht men een plan, dat Poolschen officieren gele genheid zal bieden oefenperioden in het Engelsche leger door te maken. Engelsche officieren zullen in het Poolsdhe leger voor overeenkomstige perioden kunnen worden geplaatst. In verfjand met de oefenvluchten van Engelsche eskaders bommenwerpers zonder tusschenlanding over Frankrijk en terug naar Engeland weet de Daily Herald te melden, dat in den loop van deze weck de eerste groep Fransche vliegtuigen een dergelijke oefenvlucht zal maken hoven Engeland. Zij zullen van Fransche vliegvelden starten naar bepaalde doelen in Midden-Engeland en het Noorden van Engeland en weer terug vliegen haar Frankrijk. 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. De Nederlandsche vice-consul te Mi laan, de heer dr. M. J. J. de Visser, houdt gedurende eenigen tijd ver blijf in hotel Bristol te Merano, ten einde landgenooten behulpzaam te zijn in verband met de maatregelen der Italiaansche regeering, waarbij aan vreemdelingen het. verblijf in do provincie Bolzano werd ontzegd. Aan Nederlanders, zoowel diege nen die thans nog in Bolzano nan- wezig zijn als die, welke reeds van daar zijn vertrokken, wordt, met het oog op hun belangen terzake, aan geraden zich met den heer de Visser in verbinding te stellen. Auto-ongeluk bij Grenoble GRENOBLE, 17 Juli (Havas). Bij St. Pierre de Chartreuse is een autobus, waarin kinderen een uitstapje maak ten, in een ravijn gevallen. Zes-en- twintig kinderen werden gewond, één kwam om het leven. De toestand van negen gewonden is ernstig. Met een hersenschudding en zes gebroken ribben in Bronovo opgenomen 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. Gene- raal-majoor titulair W. G. van Hoogen huyze, adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin en afdee- lingschc.f ter beschikking van de K.L.M., is Zaterdagmiddag aangereden door een auto, bestuurd door een 20-jarige Was- senaarsche dame H. M. A. G. Generaal van Hoogenhuyze was op de fiets. De aanrijding gebeurde op den hoek van den Benoordenhoutscheweg en de van Hoytemastraat. Nadat hij naar het ziekenhuis Brono vo vervoerd was, bleek dat generaal van Hoogenhuyze een lichte hersenschud ding had gekregen en zes ribben had gebroken. Zijn toestand was heden ochtend naar omstandigheden redelijk wel. De Kabinetscrisis Dr. Colijn heeft Zaterdag en Zondag zijn besprekingen voortgezet. Zaterdag middag heeft hij op zijn villa aan de Stadhouderslaan ontvangen mr. H. H. A. Sluis, procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden, nadat hij des morgens het katholieke Eerste Kamerlid prof. Barge had ontmoet. Over het on derhoud met mr. Sluis, dat ongeveer een uur in beslag nam, wenschte mr. Sluis zich niet uit te laten. In den loop van denzelfden middag heeft jhr. mr. O. C. A. van Lidth de Jeude, het liberale Tweede Kamerlid, met wien dr. Colijn zoowel bij zijn eer ste als bij zijn tweede formatiepoging een onderhoud heeft gehad, besprekin gen gevoerd met den oud-gouverneur- generaal van Indië en minister van Staat, den heer D. Fock, en eenlge an dere zijner partijgenooten. Zondag, na de ochtendwijding heeft de minister van Staat en voorzitter van de christelijk-historische fractie van de Tweede Kamer, jhr. mr. D. J. de Geer, die o.m. minister van Financiën is ge weest, een bezoek aan dr. Colijn ge bracht. PRAAG, 17 Juli. (Havas). De politie heeft het blad „Na- rodni Listi", het officieele orgaan van de nationale solidariteit, voor den tijd van drie dagen verboden wegens een artikel, getiteld: „La ten wij Tsjechisch spreken", waarin de zin voorkwam: „We moeten ons losmaken van de vernederende gewoonte Duitsch te spreken". President Hacha heeft een radiorede gehouden tot de bevolking van het pro tectoraat, waarin hij alle mannen, die in staat zijn te werken, aanspoort te helpen bij het, binnenhalen van den oogst Het ministerie voor sociale voorzienin gen te Praag heeft verklaard, dat ruim 50.000 Tsjechische arbeiders zich op het oogenblik in Duitschland bevinden. In Bohemcn en Moravië zijn nog 16.000 werkloozen, maar er is een tekort van minstens 35.000 landbotrwarbeiders om de normale oogstwerkzaamheden te ver zekeren. De „Ncuc Tag'' publiceert een schema van hot Duitsche bestuur voor Bohemcn en Moravië. Aan het. hoofd hiervan staat de rijksprotector, von Neurath, die be schikt over het Protectorntsnmt, dat ver deeld is in afdeelingen op alle gebied. Hieraan ondergeschikt zijn negentien „Oberlandratë", hoog provinciale raden, welke belast zijn met de contróle van de Subalterne Tsjechische bestuurs lichamen en met de bescherming van de Duitsche belangen. Ieder van deze raden heeft drie of vier Tsjechische de partementen. Zaterdag is een decreet gepubliceerd, waarin bepaald wordt, dat Duitschland formeel alle eigendommen roerend en onroerend die op 15 Maart in het be zit waren van de Tsjecho-Slowaaksche republiek en die geheel of gedeeltelijk gebruikt werden door of bestemd waren voor het gebruik door de Tsjecho-Slo waaksche gewapende macht, overneemt Eenige boomen geraakt en drie inzittenden ernstig gewond LOCHEM, 17 Juli. Op den Goor- scheweg te Lochem, in de bocht bij „do Wonnink", reeds door vele on gelukken bekend, is gisteravond een auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie personen van de familie G. J. Hilbert uit Ecfde, gemeente Gorssel, die per taxi van familiebezoek uit Markelo terugkeerden, werden ge wond, terwijl de drie overige inzit tenden onbeteekenende verwondin gen opliepen. Tijdens een zeer hevigen slagregen haalde de chauffeur van de taxi in de flauwe en overzichtelijke, maar door gladheid vaak verraderlijke kromming van den weg, den motorrijder G. H. II. uit Epe in. Toen de motorrijder naar links uitweek, kwam de taxi op de lin kerzijde van den weg terecht en raakte met den linkerkant eenige boomen, waardoor de auto zeer ernstig bescha digd werd. De 79-jarige moeder van den heer Ililbert kreeg snijwonden aan hoofd en gelaat.. De echtgenoote liep een zware hersenschudding op. Beiden zijn in het ziekenhuis te Lochem opgenomen. Haar toestand was vanochtend naar omstan digheden redelijk. Het zoontje van den heer Hilbert kreeg een lichte hersen schudding. Hij zelf, zijn dochtertje en de chauffeur kwamen er met onbetee kenende schrammen af. WESTWOUD, 17 Juli. - In den afgeloopen nacht is op het Zwaageinderboekert, onder de gemeente Westwoud, een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij één doode te betreuren is. Twee jongens werden levensge vaarlijk gewond en twee minder ernstig. Omstreeks één uur reed een perso nenauto met vijf jongens tusschen de twintig en dertig jaar, die naar een dansavond te Westwoud waren ge weest en tot besluit nog een stukje hadden omgereden naar Zwaagdijk, op het. Zwaageinderboekert. Op deze plaats maakt de weg een kleine bocht. De wa gen, die bestuurd werd door A. Schou ten uit Blokker, reed hier met een groote vaart tegen een boom. De bot sing was zóó hevig, dat de wagen door den zwaren slag een geheele omwen teling maakte. Opgeschrikt door angstig geschreeuw en gekerm vond een voorbijganger de slachtoffers, van wie de meesten er zeer ernstig aan toe waren. In allerijl werden de plaatselijke autoriteiten ge waarschuwd en werd geestelijke- en ge neeskundige hulp ingeroepen. De burgemeester uit Westwoud, de heer Haverkamp, was spoedig ter plaatse, evenals de geneesheeren Barn- horn éh Bos. terwijl de gemeente- en rijkspolitie eveneens hulp boden. Zeer kort daarna was ook pater Fortuin O.F.M. aanwezig om den slachtoffers het heilig oliesel toe te dienen. Toen de gewonden uit het auto wrak waren bevrijd, ble^k, dat P. Jong uit de Bangcrt reeds was overleden. De jongens J. Spek uit Hoogkarspel N; Laan uit Westwoud waren zeer ernstig gewond en hadden een schedelbasisfractuur. Ook de twee andere inzittenden, de chauffeur A. Schouten uit Blokker en N. Buis man uit Hoogkarspel waren min of meer ernstig gewond. Met twee ziekenauto's werden het stoffelijk overschot en de gewonden naar het St. Jans-ziekenhuis te Hoorn vervoerd. Vanochtend was de toestand van Spek en Laan zeer zorgwekkend. Zij zijn voorzien van de laatste Heilige Sacramenten. De toestand van Schou ten is bevredigend, evenals die van Buisman. De verkeersinspectie was vanochtend vroeg ter plaatse om de situatie op te nemen. De wagen, een huurauto, werd vol komen vernield. WARMOND. 17 Juli. Gisteren middag om ongeveer vijf uur is een zestienjarige dochter van de familie Z. uit Den Haag in de Zijl nabij de Kaagsocieteit onder de gemeente Warmond jammerlijk verdronken. Het meisje, dat niet kon zwemmen, liet zich voortsleepen achter een roei boot, waarin haar veertienjarig broer tje en twee vriendinnen zaten. Toen zij na eenigen tijd in de boot wilde klimmen, begaven haar de krachten en verdween zij in de diepte. Haar broer tje sprong te water en wist haar te grijpen, doch hij moest zijn zusje los laten, daar het meisje hem in haar angst mee omlaag trok. Weer boven gekomen durfde de jongen geen tweede reddingspoging wagen. Het meisje is n:et meer boven water gekomen. Po gingen om haar met een dreg op te halen zijn tot dusverre zonder resultaat gebleven. Fransche militaire missie in Turkije ISTANBOUL, 17 Juli. (Ilavas). De Fransche militaire delegatie onder lei ding van generaal Hutzinger is Zondag te Istanboul aangekomen. Zij werd ver welkomd door generaal Halis Bey Iktai en verscheidene andere Turksche offi cieren. De Fransche officieren reizen naar AnJgara verder. Zeven dooden en 200 gewonden WARSCHAU, 17 Juli. (Havas) Door een fout van den stationschef van Powsin zijn twee elkander met een snelheid van 50 k.m. tegemoet- rijdende treinen op de voorstadslijn Warschau-Liaseczno. welke geëx ploiteerd wordt door een Belgische maatschappij, op elkaar ingereden. Drie houten wagons van den eenen trein en twee wagons van den an deren werden vernield. De overige rijtuigen werden ernstig beschadigd. De benzolreservoirs der motorwa gens ontploften, waarna een brand ontstond. Er zijn zeven doo- dén en ongeveer tweehonderd ge wonden te betreuren. Weerverwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: Matige tijdelijk krachtige meest Z.W. wind, zwaar be wolkt met opklaringen. En kele plaatselijke regenbuien met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. Bu.tenlandsch weeroverzicht De kern van de depressie over de Britsche eilanden, welke Zatei'dag over Zuidwest Engeland lag, verplaatste zich sindsdien langzaam in Noordoostelijke richting en vulde op. In het koudfront, dat toen langs onze Oostgrens gelegen was en verder over Frankrijk naar Spanje liep, ontwikkelde zich een sto ring over Duitschland, die zich naar het Noorden verplaatste tot over de Shet land eilanden en daarbij geleidelijk die per werd. Zij bracht langs haar baan in het Oosten van ons land en West Duitschland, Denemarken, Zuid-Zweden en Zuld-Noorwegcn plaatselijk zwaren regenval. De koele lpchtmassa's drongen in den loop van den Zondag verder Duitschland binnen. Langs het front, dat zich tot over Zuid-Scandinavië, Oost-Duitschland en Hongarije ver plaatste, ontstond een nieuwe actieve storing. Zware onweders met hevigen regenval kwamen in midden en Oost- Duitschland voor. Zoo meldt Stettin he denmorgen 5i mm neerslag. Ook in ons land. België. West-Frankrijk en Enge land kwamen plaatselijke regenbuien en onweders voor. Het hoogedrukgebied in Oost-Europa nam onder de voortschrijdende depres sieinvloed voortdurend in beteekenis af. Langs de zuidpunt vnp Groenland drong een nieuwe depressie door. welke den rug van boogen druk over den Oreaan aantastte, zoodat een afzonder lik gebied van hoogen druk over de Poolzeè achterbleef, dat thans weer in beteekenis toenam. De kern van de de pressie ligt ten Westen van Ierland en bracht, daar reeds eenigen regenval. Over Span ie. Zuid-Frankrijk en Zuid- Duitschland is de luchtdruk aanzienlijk gestegen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7