ET PHAAL dhmt&ie JS Het rapport van Craigie te Londen in studie Fransch-Turksch pact maakt Rome boos MATSJEK 60 JAAR Opnieuw dreigt bandjirramp Bijkantoor-Harderwijl geopend HIPPISCH FEEST TE HARDERWIJK Dr. J.G.Remijnse Engelsche katoen - lords en bier - baronnen VRIENDENSCHAAR speelde tegen B.V.V. KAMPEERDERS 1 opQapaitf Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 17 JULI 1939 BUITENLAND Tweede Britsch - J apansche bespreking uitgesteld tot Woensdag Het Japansche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft medege deeld, dat het onderhoud, dat minister van buitenlandsche za ken Arita vandaag. Maandag, zou hebben met den Britschen ambas sadeur Craigie tot Woensdag is uitgesteld. Craigie heeft tot nu toe namelijk nog geen nieuwe in structies uit Londen ontvangen De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat het rapport over de voorbereidende besprekin gen tusschcn den Japanschen minis ter van buitenlandsche zaken Arita en den Britschen ambassadeur te Tokio Craigie. te Londen is ontvan gen en door de Britsche regeering wordt bestudeerd. Een datum voor een volgende bespreking is nog niet vastgesteld. De Japansche regeering heeft den Britschen autoriteiten te Si ghai haar verontschudigingen aangeboden voor de schade, die do kanonneerboot „Falcon" tijdens den luchtaanval op Tsjoengking van 6 Juli heeft geleden. Vice-admiraal Naokini Nomoera, .Tanansch marineoffi cier te Sjanghai, heeft de Britsche auto riteiten hiervan in kennis gesteld en verklaard, dat Japan bereid is de schade te vergoeden. Te Ivalgan is de Japansche krijgsraad bijeengekomen ter behandeling van de aanklacht van spionnage, welke is in gediend tegen den Britschen militairen attaché in China, kolonel Spear, die se dert 26 Mei door de Japanners gevangen wordt gehouden. ROME. 17 Juli (Havas) De Popoio d'Italia verklaart dat het afstaan van de Sandsjak Alexandrette aan Turkije in strijd met het belang van Italië is. Het blad van Mussolini voegt hier aan toe. Italië door de nota, welke het tot Frankrijk nceft gericht, niet be doelt de uitspraak van ccnige recht bank uit tc lokken. Het doet cr weinig toe te weten, welke verhouding bestaat tusschen deze nota en den Volken bond. Sterkevolken leggenrechtvaar digheid op. indien noodig met de wa penen. Het vraagstuk-Aloxandrette heeft niets te maken met' de vredesver dragen. Alexandrette vormt een reke ning. welke nog vereffend moet wor den. Eerder dan vallend onder de ju risprudentie van den Volkenhond. valt het onder de jurisprudentie van Italië en het vraagstuk zal worden opgelost door de uitvoerende macht van het Ita- liaansche volk. OOST-IN DIE ZAGREB, 17 Juli (Havas) Geheel Kroatië heeft Zondag den zestigsten verjaardag van den leider der Kroaten Masjek gevierd. Uit alle declen van het land waren mer dan 100.000 personen naar Zagreb gekomen om de goddicn- stige plechtigheid bij te wonen, welke des ochtends in de openlucht werd op gedragen. Na de plechtigheid wensch- ten de buitenlandsche consuls en de de legaties der leider der Kroaten geluk, waarna een défilé werd gehouden, dat vier uur duurde. Er wordt geen mel ding gemaakt van incidenten. DE UITWIJZING DER VREEMDE LINGEN UIT ZUID-TIROL BERN, 17 Juli (Havas) De offici- eusc „Bund" meent, dat de Zwitsersche gezant te Rome een nieuw onderhoud heeft gehad met den Italiaanschen Staatssecretaris Basliani. die hem be loofde dat aan.de Zwitsers in Zuid-Ti- rol faciliteiten zal worden verleend, zonder evenwel dit te preciseeren. BLINDEN BIJ DEN LUCHT WACHTDIENST? ROME, 17 Juli (lla\as). Er zal een wetsontwerp ingediend worden in Italië waarbij speciale aldeeiingon bij den luchtwachtdienst zul'en worden opgericht, waarbij ook blinden dienst zullen kunnen nemen. Blinden hebben meer gevi el voor geluid dan eer.ig an der personeel, dat gespecialiseerd is in het gebruik van luisterapparaten. SOERABAJA, 17 Juli. (Aneta). Sedert Zondagmiddag vallen zware regens in het gebied van Oost-Java, dat vorige week door bandjirs werd getroffen. De kali Setail en de kali Baroe bandjir- ren wederom zwaar. Hierdoor is aan bet aangevangen herstelwerk aan de watergrens van Karang- doro schade toegebracht. Een nieuwe ramp wordt gevreesd. De kolonisten van Kesilir hebben zwaar geleden. Enkelen verloren have en goed. Het werk aan de beschadigde groote bruggen is nog niet begonnen. Aangedrongen wordt op het zenden van genie-troepen voor het herstelwerk. Uit Tasikmalaja wordt gemeld: Van de 14 personen uit de desa Goenoengtandjong in het Manondjajasche. die bij de recente overstroomingen en aardschuivingen zijn omgekomen, kon tot dusver slechts van 3 het stoffelijk overschot worden geborgen. In de desa Tjidoelang wordt 1 persoon vermist. Een onderzoek van de Goenoeng Gegerhandjoeang en de Goenoeng Kambang bracht een vrij groote, diepe barst aan het licht, in ver band waarmede maatregelen zijn getroffen om de bevolking van de naastbijgelegcn kampong, in-totaal 400 personen, naar een veilige plaats over te brengen. Ongeveer 600 bouws sawah zijn door aardschui vingen bedolven. Aneta verneemt uit Premboen: Door den bandjir zijn honderden bouws met bevolkingstabak vernield. 'DE OVERGEBRACHTE DESA BATAVIA, 17 Juli (Aneta). De desa Bandjarsari, welke in Januari van dit jaar in zijn geheel van Java naar de Lai: ongs op Sumatra werd overge bracht, floreert goed. Slechts de aan plant van djagöeng (maïs) mislukte, hetgeen echter toegeschreven wordt aan den ouderdom van het plant-materiaal. Padi werd echter in voldoende voor raad door de kolonisten als enijloon ont vangen, terwijl met den opzet van eigen woningen reeds goed is gevorderd. OMTREK Van de Kamper Nuts- Spaarbank HARDERWIJK, 17 Juli. In te genwoordigheid van talrijke genoo- digden sprak de heer P. Butter, president-commissaris der Kamper Nuts-Spaarbank, Zaterdagmiddag een woord van welkom ter gelegen heid van de opening van het bij kantoor Harderwijk van genoemde Spaarbank. Spr. gaf een gedetailleerd overzicht van het doel en wezen dezer spaarbank, wier financieele basis kerngezond ge noemd mag worden, zooals moge blij ken uit het verslag over 1938 (118de boekjaar). De heer Kolff (Amersfoort), secreta ris van den Nederlandschen Spaarbank- bond, bood vervolgens namens genoem den bond zijn gelukwenschen aan, te meer waar het hier betrof een der meest prominente en financieel krachtige le den van deze landelijke organisatie. Spr. onderstreepte deze uitspraak dooi er op te wijzen, dat directeur F. Wal- kate eere-lid van den Ned. Spaarbank- bond is. Voorts wees ook deze spr. op het al gemeen maatschappelijk nut en den grooten zegen van het sparen. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer A. Jansen, loco-burge meester van Harderwijk; den heer J. van Veelen, namens het personeel Har derwijk; mevr. Loosjes als presidente van de plaatselijke afdeeiing van de Vereeniging van Nederl. Huisvrouwen; den heer N'. de Jong. vertegenwoordiger van de plaatselijke Middenstandsverce- niging „Handel en Nijverheid". Tenslotte bedankte de heer Butter de sprekers voor de waardeerende woor den, voor de aangeboden bloemen en al len voor hun aanwezigheid. Eindfeest van het seizoen der Harderwijker Jacht- vereeniging HARDERWIJK, 17 Juli. De Har- derwijksche Jachtvereeniging (voor zitter kap. Hammer) hield Zaterdag haar laatsten wedstrijd in dit sei zoen. Te dien einde stelde de heer Van der Lelie, exploitant van hotel „Stadsdennen" (begin- en eindpunt van de rallye-paper), een wisselbe ker beschikbaar, die fel betwist werd door 15 ruiters, die om de drie minuten startten. De uitslag van dezen ochtendrit werd als volgt: lste prijs luit.-adj". Witsenburg (1 uur 13 min. 58 sec.); 2de prijs reserve kap. Honig. (1 uur 21 min.); 3de prijs luit. NATIONALE BLOEMENTENTOON STELLING WASSENAAR AMSTERDAM, 17 Juli. Voor de na- tlonale bloemententoonstelling welke van 6 tot en met 10 September a.s. op het landgoed Duinrell te Wassenaar ge houden zal worden, heeft Z. K. H. Prins Bernhard een medaille ter beschikking gesteld, Een minuut voor den dood BOEKHANDELAAR Thomas Hen- driks sloeg een jongo man gade, die steeds heen en weer liep, en aan dachtig naar een huis aan den over kant keek. Dit leek Hendriks verdacht. Aan den overkant had juwelier Mulder zijn zaak. Men las tegenwoordig zooveel van inbraken op klaarlichten dag. Hen driks vertelde zijn vrouw, wat hij ge zien had.- „Het is werkelijk eon beetje griezelig", zei Mevrouw Hendriks, nadat zij den man voor het huis hekeken had. ..Zou het niet goed zijn om Mulder even te waarschuwen, dat hij op zijn hoede moet zijn? Telefoneer hem even." Maar voor Hendriks de telefoon be reikt had, riep zijn vrouw: ,Laat maar Thomas Hij is het huis al binnengegaan. Je moet er di rect achteraan. Telefoneercn helpt nu niets meer." Mijnheer Hendriks rende naar het huis aan den overkant. Toen hij de stoop bereikte, zag hii den jongen man de trappen opgaan. Hendriks volgde hem voorzichtig. Hoe hoogor zc echter kwamen, des te meer aarzelde de jonge man. Do laatste treden slcente hij zich moeizaam op. Het scheen Thomas, als had hij den vreemde daarbij eenige ma len hooren zuchten. F,n daar inbrekers gewoonlijk niet zuchten, werd Thomas eenigszins onzeker van zijn zaak. Nu hadden z»i de eorridnr met de ateliers bereikt. Hier bleef hij staan en opende een venster. „Hal», hier wordt niet ingebroken!" riep Hendriks. „Wie wil hier dan inbreken?" ant woordde de vreemde geringschattend. „Waarom opent U dan het raam?"' „Ja, mijnheer, nu U mij verdenkt, moet ik wel zeggen, waarom ik hier hen. Ik wil mij naar beneden laten vallen, in den tuin/' En hij deze woorden stootte de jonge man het raam open. De boekhandelaar rende naar hem toe: „Bent U gek geworden?'" zei hij en keek naar beneden. „Hoe kan men met het leven afgerekend hebben als men nog zoo jong is als U. Wat kan U in het loven zoo teleurgesteld heb ben? Tiet gaat zeker om een liefdes geschiedenis, of zooiets?'1 „Misschien", antwoordde de vreem- do schouderophalend. Tóen kroeg Hendriks plotseling een ingeving. Hij combineerde wat hij ge zien had in de laatste minuten: het. ge drentel voor het huis van den juwe- lier, het besluit, om zelfmoord te ple gen en de mogelijkheid van een lief desgeschiedenis. Hij bekeek het geheel met een zienersblik. „Ik ken de jongedame waar het om gaat," zei Hendriks met een zekerheid, die hemzelf veriiaasde. „Het is juf frouw Olga Mulder." „Kunt U misschien gcdachtenlezen?" „Troost je, jonge vriend. Juffrouw Mulder is een trotsche, zelfbewuste, jonge dame, die graag met mannen speelt." Ik kan niet meer leven zonder haar", zuchtte de zelfmoord-candidaat. „Iedere jonge man, die zijn leven wil vergooien voor een meisje, moet eerst de Moeder van het meisje zien." „Waarom?" „Dat kan ik U hier niet uitleggen; maar het is voor U zeker hetzelfde, als U hier een uurtje later het. raam uit springt. Gaat. U eerst de Moeder van juffrouw Mulder maar eens bekijken. Ze heeft op het oogenblik in café Bris tol haar hridsepartij." Hendriks nam een auto en reed met zijn hesrhermeling naar café Bristol. „Ziet U die drukke dame daar, aan den linkerkant?" vroeg Hendriks, na dat zo aan een tafeltje, waren gaan zit ten. „Bedoelt U die dame, die juist kaar ten geeft?" „Ja, juist. Dat is de moeder van juf frouw Mulder. Valt U niets op?" „Haar dochter lijkt sprekend op haar" „Als twee druppels water", antwoord de de boekhandelaar. Zij heeft dezelfde oosten als Olga. maar alleen zijn ze omringd door kraaienpooten. Zeker heeft zij ook eens zulke aardige kuil t jos in haar wangen gehad, zooals juf frouw Mulder nu heeft. In den loop der tijden ziin het. echter twee plooien geworden. Haar kin was zeker ook eens zoo zacht en goedgevormd. Maar nu is hij dik en vet. Stel 1" nu eens voor", ging mijnheer Hondriks verder, „dat ccnige tientallen laren geloden een aanbidder zich van hot loven had he nomen om deze vrouw. Hii zou nu. wanneer hij zijn ideaal zag. beslist zee gen: „Wat ben ik toentertijd een ezel geweest „Dat zou hij in ieder geval ook ziin geweest", zei de ionee man nadenkclijk. „En nu bent U in denzelfden toestand, Over twintig jaar zal juffrouw Olga er precies zoo uitzien, als haar Moeder nu. De tijd is onverbiddelijk." Een oogenblik zaten de mannen zwij gend tegenover elkaar. „Wat ga je nu doen, jonge Vriend?" zei Hendriks eindelijk. „Ik dank U", antwoordde de jonge man. „U heeft mij één minuut voor den dood gered. Ik jvil natuurlijk geen ezel zijn,.,** Statius Muller (1 uur 25 ra. 15 sec.). Des middags om half drie werd een springconcours gehouden, waarbij een achttal hindernissen genomen moesten worden. Vooral de oxer en de dubbelsprong bleken nu en dan onoverkomelijke moei lijkheden. Een dor deelnemers, luit. Van der Meer, kwam zóó onfortuinlijk onder zijn paard te vallen, dat hij o.m. met een hevige neusbloeding door E.H.B.O. in behandeling moest worden genomen. Uitslag: lste prijs luit. Statius Muller, 0 fouten (1 min. 8.9 sec.); 2de prijs kap. Hammer, 0 fouten (1 min. 21 sec.); 3de prijs res. luit. Spiering, 4 fouten (1 min. 19.5 sec.). De 6 genoemde prijswinnaars zijn al len officieren van het lste Reg. Veld- Artillerie. Na afloop verecnigdcn de ruiters en hun dames en verdere genoodigden zich in Hotel „Stadsdennen", waar kap. Hammer (zie boven) de prijzen uit reikte, waarna het gezelschap in een gezellig thé-dansant nog geruimen tijd bijeen bleef. Vermelden we nog, dat de dames in de bekende brik naar het sportterrein werden gebracht en vandaar op dezelfde wijze naar het hotel werden gereden. BINNENLAND Benoemd tot bijzonder hoog leeraar aan de Utr. Universiteit Het Hoofdbestuur der Neder- landsche Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst heeft benoemd tot bijzonder hoog leeraar in de Sociale Geneeskun de aan de Utrechtsche Universi teit, dr. J. G. Remijnse te Rotter dam, als opvolger van prof. dr- J. M. Baart de la Faille, die met ingang van 15 October a.s. zal aftreden. Johan Gilles Remijnse is geboren te Goes in 1878. Hij bezocht het gymna sium te Middelburg en studeerde van 1S97 tot 1904 te Utrecht, waar hij tot arts werd bevorderd. Reeds den len Januari 1905 werd hij benoemd tot as sistent der heelkundige kliniek onder Professor Narath, waarin hij werkzaam bleef tot 1919, terwijl hij in 1914 ohder Prof. Laméris den titel van prosector had verkregen. In 1910 vestigde hij zich tevens als praclizeercnd chirurg te Utrecht, doch was gedurende de mobilisatie-jaren ook als reserve-officier van gezondheid werk zaam. Hij werd in 1934 ontslagen in den ang van luitenant-kolonel. Den len November 1920 trad hij in dienst «Is heelmeester bij het Gemeen telijk Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam, welke functie hij aan het eind van dit jaar zal neerleggen. Bij het derde eeuwfeest der Rijks universiteit te Utrecht in 1936 werd Remijnse wegens zijn wetenschap pelijke verdiensten tot piedicinae doctor honoris causa bevorderd. In 1934 ontving hij de Ministeriecle opdracht voor het opleiden van cotis- sistehten in de heelkundige afdeeiing van het Ziekenhuis te Rotterdam en werd hij benoemd tot deskundige der arts-commissie van de Faculteit der Ge neeskunde te Utrecht, waardoor hij we der aan het onderwijs werd verhonden. In het Nederlandsch Tijdschrift- voor geneeskunde en in buitenlandsche tijd schriften zijn talrijke artikelen van zijn hand verschenen. In 1925 en '26 was hij Voorzitter der Nederlandsche Vereeni ging voor heelkunde, sedert 1930 is hij Voorzitter van het Klinisch Genootschap te Rotterdam. In de Afdeeiing Rotterdam van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunde geniet hij zeer het vertrouwen zijner medeleden, die hem in 1933 tot Voorzitter van den Afdeelingsraad benoemden, in welke functie hij zich ook aan maatschappe lijke geneeskundige vraagstukken wijd de. KERKNIEUWS Ds. DROST EMERITUS Ds. A. Drost Azn., de nestor der Ned. Herv. predikanten to Arnhem, heeft te gen 1 November a.s. emeritaat aange vraagd. Adrianus Drost werd 15 Mei 1870 ge boren te Delft, waar zijn vader predi kant was. Ilij studeerde aan het gymna sium aldaar en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1895 candidaat geworden, aanvaardde hij 23 Augustus 1896 te An- gerlo het predikambt, sprekende over Joh. 6 08 en 69, na tevoren door zijn vader te zijn bevestigd. In 1901 vertrok ds. Drost naar Loenen aan de Vecht, welke standplaats hij 23 Oct. 1910 met Arnhem verwisselde, waar zijn toenma lige collega, ds. A. R. te Winkel van Den Haag, hem bevestigde en aan welke gemeente hij zich verbond, sprekende over 1 Pctr. 4 11. Ds. Drost is in zijn woonplaats een be kend figuur. Hij is praetor van de* ring Arnhem, godsdienstleeraar aan de Rijkskweekschool; curator van het. Gem. Gymnasium, lid van den Reclasseerings- raad, voorzitter van de afd. Arnhem van liet Genootschap tot zedelijke verbete ring van gevangenen, voorzitter van het bestuur van het Prot. Bestedel ingenluiis „Vredenhof", voorzitter van de Arnhem- schc Zondagschoolverecniging, gods dienstleeraar aan het Burgerweeshuis en lid van de kerkeraadscommissie van de Kindenkerk, terwijl hij tot 1 Septem ber 1935 ook godsdienstlecraar in ,dc strafgevangenis was. Daarnaast maakt hij deel uit van liet hoofdbestuur van dc Utrechtsche Zendingsvereeniging, is hij bestuurslid van liet. Chr. Nat. Zendings- feest en quaestor van de classicale We- duwenbeurs. Ook aan de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging geeft ds. Dorst in be stuursfuncties zijn krachten. Sir Philip Sassoon kunstliefhebber en politicus nlJKSTEN der rijken in Enge- land zijn de katoen-, linnen- en zijdelords. Tot deze lords be- hooren de Courtaulds, de Coats en Paisley, de graaf van Dunra- ven en de graaf van Durham, de hertog van Hamilton, de hertog van Northumberland en Vis count Tredegar- Al deze lieden bezitten een gedegen, goed-gecon- serveerde rijkdom. DE Britsche pers is geheel en al in handen van rijke Lords. Het bezit van de Engelsche pers is als volgt verdeeld: Lord Rothermere bezit, de Daily-Mail-groep, Lord Beaverbrook is in het bezit van de Daily-Express-groep, de Daily-Telegraph-groep behoort den Lords Camrose en Kemsley, de Obser ver is van Lord Astor, de Times van ma joor John Jacob Astor. Het grootste provinciale pers-concern (Odhams) behoort aan Lord Southwood, die letterlijk als strnatjongen begon. Te genwoordig ontbreekt hij op geen enkele officieele ontvangst en zijn vermogen wordt geschat op 15 tot "2(1 milliocn pond sterling. Op dezelfde wijze begon William Henry Smith, die tegenwoordig reeds lang Viscount Hambledon heet en' oigennaar is van W. H. Smith en Zoon, het grootste Engelsche kranten- cn tijd» échriflenconcern, zoo groot als HachettÓ in Frankrijk en Sticlke in Duitschlan.d bij elkaar. De Engelsche mïllionhairs en mil- liardairs houden zich niet graag direct met de regeeringsaangelegen- heden bezig; het is voor hen al vol doende door dc macht van hun geld in de pers achter de coulissen hun invloed zoo nu en dan eens te doen gelden. Slechts Sir Philip Sas soon, die een paar weken geleden overleden is en tot de rijksten be hoorde hij was mede-eigenaar van het enorme Sassoon-concern wras een actief lid van de regeering van Engeland. Het is interessant het een en ander over zijn afstamming te vernemen. Dc familie Sassoon was oorspronkelijk uit Bagdad afkomstig, terwijl zijn vader te Bombay in Engelsch-Voor-Indië een graote handelszaak had. De moeder van Sir Philip was een dochter van baron Gustave de Rothschild. In 1912 volgde Sir Philip Sassoon, die ongehuwd ge bleven is, zijn vader op als conservatief Lager.huislid voor Hythc. Zijn vader had dit district reeds vanaf het jaar 1S99 tot zijn dood toe vertegenwoordigd. En zoo deed Sir Philip Sassoon als 23- jarige jongeman zijn intrede in het La gerhuis. Hij was daar dc jongste. Op tal van gebieden heeft hij naam gemaakt. Niet alleen als parlementslid, doch ook' als pionier op het gebied der luchtvaart en als kunstkenner. Van 1924 tot 1929 en van 1931 tot 1937 was hij onderstaats secretaris van luchtvaart, terwijl hij tot zijn dood toe leider der publieke wer ken was. Zeer regelmatig nam Sir Phi lip deel aan de zittingen van het Kabi net. Hij moest voor alles zorgen wat niet direct lot de eigenlijke regeeringszaken behoorde, dat wil zeggen, hij gaf de lei ding aan alle zuiver administratieve werkzaamheden voor de Britsche ge zantschappen, ambassades en consula ten, terwijl hij eveneens de koninklijke paleizen en de openbare regceringsgc- bouwen van Whitehall verzorgde. SASSOON's bijnaam was „Cinderel la Man", wat op zijn Hollandsch zooveel zeggen wil als „Assche- poeeter". Inderdaad was hij dc man, die de kolen voor de verwarming van alle ministeries moest inkoopen en verdee- lcn, Bovendien moest hij er voor zor gen, dat de zwanen en andere vogels in het St. James-Park liet goed hadden. Sinds 1933 was Sir Philip eereburger van Folkestone en Hythe. welk district hij dat jaar 21 jaar in het Lagerhuis vertegenwoordigde. In de oorlogsjaren was liij particulier secretaris van den toemnaligen opperbevelhebber der Brit sche troepen. Ook op kunstgebied was Sir Philip vermaard. Hij was voorzitter van de he- sturen van verschillende musea, zooals de National Oalery, do Tato Gallery, de Wallace Collection en de British School te Rome. Zijn particulier schilderijen- bczit was al even vermaard. Hij bezat werken van Velasquez, Gainsborough.cn Sargent. Sir Philip Sassoon zou dan ook zon der twijfel een zeer gelukkig mensch geweest zijn, ware liet niet, dat de oor log in het Verre Oosten hein en zijn fa milie dreigde te ruineeren, een feit, waarover hij zware zorgen had. Zijn za ken in China waren bijzonder belang rijk. Hij en zijn broer Sir Victor Sassoon bezitten in Sjanghai groote stukken grondgebied, bijvoorbeeld het Cathav- hotel, dat in den oorlog echter nagenoeg geheel vernield is. Men heeft wel eens BURGERLIJKE STAND 17 Juli GEBOREN: Liedewij, d- van P. Eigen- raam en-G. a. Vérsteevé, Henri Herman z. van J. van der Ven en E. G.-Süse. Jo anna Wilhelmina Maria, d. van C. T. Pothoven en W. Kraan. Cornells Hen drik, z. van C. Fliek en A. van Egdom. OVERLEDEN: Catharine Fréderike Caroline Wilhelniina Rcckert, oud 76 jaar, wed. van K. W. Albus1. Johanrva Petronella Alida Rouwhorst, oud 25 jaar, ongehuwd. Maria Elisabeth Bremer, oud 66 jaar, gehuwd met C. Tap, uitgerekend, dat het Sassoon-concern in China een waarde van 75 millioen pond sterling vertegenwoordigde en het is in dit verband dan ook geen geheim ge weest, dat Sir Philip degene was, die er het Kabinet toe trachtte te bewegen, energieker, dan tot nu het geval geweest was, tegen Japan op te treden. Indien hij leefde, zou hij zonder twij fel een bijzonder belangrijke rol spelen op het oogenblik. De belangen van het Britsche wereldrijk in bet Voire Oosten zijn voor een zeer belangrijk deel die van het Sassoon-concern, dat sinds 1812 bestaat en nog niet* van- zijn vroe gere glans verloren heeft, ondanks de 'momenteel zware tijden, die het -thans in China doormaakt. De middenstandszaak, die de courant als partner koos ZEKERE eigenaar van een midden standszaak kon ertoe worden be wogen drie keer in de week te udverteeren met betrekkelijk kleine advertenties. Mei een klein budget werd begonnen dat echter, toen deze courantenreclame prachtige resultaten opleverde reeds spoedig kon worden vergroot. Dat de campagne in alle opzichten geslaagd mag heeten. bleek reeds uit het feit dat deze adverteer der een laar later een mooien winkel kon openen in een naburige stad. Thans beschouwt de bewuste adverteerder de courant als een soort partner om dat hii nu nief. alleen méér verdient, maür ook omdat zün verkoopkosten over het algemeen genomen, zijn ver laagd. En dit ondanks het feit. dat hij 50 meer in couranten-reclame be legt dart twee laar geleden toen hij met de campagne begon. SPORT EN SPEL In het kader der Culemborgsche feestweek CULEMBORG, 17 Juli. Als onder deel van de Culemborgsche feestweek, vond gistermiddag op het gemeentelijk sportterrein de voetbalwedstrijd Vrien denschaarB.V.V. plaats. Zooals ver wacht werd, delfde Vriendenschaar het onderspit tegen het volledige elftal dezer eorstc-klassers; De 2—8 uitslag moet echter geflatteerd gfenoemd \vorden. Men zou hieruit den indruk krijgen, dat het een spelletje tusschen kat en muis is geworden en daar leek het nu juist hcelemaal- niet op. Op het middenveld was het krachtsverschil niet groot, hoe wel het plaatsen der gasten een tikje zuiverder was. doch het groote verschil en de oorzaak van de hooge cijfers zat in de voorhoede van B.V.V., waar men dc kansen beter benutte. Ondanks het feit, dat de Culemborgers zich in de degradatiewedstrijden uitste kend gehouden hebben en o.a. een klas se beter -speelden dan zij in liet gelieelc seizoen hebben latgn. zien, blijkt men toch nóg niet een goede oplossing, voor net midvóor-probleem gevonden te heb ben. Een goede aanvalsleider ontbreekt nog altijd. Wij achten het niet noodig om het ge- heele verloop van den wedstrijd op den voet te volgen, ^vlet de rust was de stand reeds 0—3 Voor B.V.V. Dc Bosschenaren lieten keurig spel zien en bleven ook na de rust, niettegen staande dc flinke voorsprong die zij had den het tempo handhaven, waardoof de Vriendenschaar-defensie met haar jong- stcn Bronk als debutant handen vol werk kreeg. Het ging haar echter goed af en met den uitnemenden steun- van de goed op dreef zijnde middenlinie kwam het zelfs tot menigen Vrienden schaar-aanval. De kansen werden door Vriendenschaar echter niet benut. Pas in de tweede speel hel ft, toen Gerbrandts uitviel en Ansems ztjn plaats innam, nam dc doortastendheid in deze linie too en kon deze nieuwe midvoor het eer ste doelpunt scoren. De stand was toen 14- Linksbinnen Hoeve scoorde het tweede doelpunt. Na afloop van dezen Interessanten oefenwedstrijd, die werd opgeluisterd door de Culemborgsche harmonie „Cres cendo", betraden gecostumeerde vetera nen tof-groot vermaak: van-het talrijke publiek het speelveld. Na afloop hiervan werd de estafette singelloop gehouden. Ook hiervoor be stond veel belangstelling. Pe gvmnas- tiekvereeniging „Ktinsf en Kracht" ver overde hierin den eersten prijs. doe voker brandalarm.., Des te minder bosch fyoe meer rommel.., e$ le meer prikkeldraad I

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9