AMERSFOORI5CH DAGBLAD Aan den vooravond van verrassingen Schouw van het krachtveld SCHEEPSRAMP IN DEN STILLEN OCEAAN SOVJETS LEGGEN PROTEST LEYTAX VAN TAPAN NAAST ZICH NEER DE EEMLANOER Dinsdag 18 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 18 Britsch-Bulgaarsche besprekingen Chauffeur krijgt maximumstraf Moskou wenscht nota met ultimatieven eisch niet te aanvaarden Versterking van Anti-Komintern-pact weer ter sprake Twee-partijen conferentie over neutraliteitswet Ketelontploffing aan boord van Duitsch stoomschip TEL. 3086 VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Een autobus met 34 passagiers te water Door kolengruis bedolven Licht op: 9 uur 38 min. ABONNEMENiSPRIJS Dcr 3 maanden voor Amersfoort 1 95; per maand 0.65; per - week met gratia verzekering tegen ongelukken) f 0.15 rt -nvriiano trance Der post per 3 maanden 2.85. Afzonderliike nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS OER ADVERTENTIEN van 14 regels t 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 DANZIG blijft nog steeds de Europeesche gemoederen, de Europeesche pers en de Europee sche kanselarijen ernstig bezig hou den. Forster, gouwleider van Danzig, heeft dezer dagen te München bespre kingen gevoerd met Hitler. Mag men de betreffende berichten uit Berlijn gelooven, dan zou in den loop dezer besprekingen door den Duitschen Rijkskanselier te kennen zijn gegeven, dat vooralsnog het oogenblik voor een coup de force niet is aangebroken. Anders gezegd: een vreedzame rege ling van het Danziger probleem acht men in Berlijn nog steeds zeer wel tot de mogelijkheden te behooren. De groote vraag is echter, hoe de betrok ken partijen dus in de eerste plaats Polen en Duitschland in de confe rentiekamer bij elkaar kunnen worden gebracht. En de tweede, niet minder belangrijke, vraag is: Zal Danzig het begin zijn van een nieuwe Europee sche regeling? Herhaaldelijk hebben Wij er op gewezen, dat zoowel in Lon den als in Berlijn machtige groepen blijven streven naar het slaan van een brug tusschen de beide hoofdsteden, jwijl zij hierdoor het belang van En geland en Duitschland beter gediend achten dan door welke andere poli tieke gedragslijn ook. Hierbij komt, dat noch in de Britsche noch in de Duitsche hoofdstad ook maar één ver antwoordelijk man de oplossing van het Danziger probleem een Europee- schen oorlog waard acht. Het pro bleem, waarvoor de Britsche en de Duitsche diplomaten zich op dit oogenblik zien gesteld, is dan ook veeleer van tactischen dan van mate- rieelen aard. Wie, als wij, met zorg gadeslaat, hoe het aantal .Schönheits- fehler' in het internationale verkeer ."welhaast dagelijks toeneemt, begrijpt, dat men over de oplossing van dit tac tische vraagstuk niet te licht mag den ken. Gelukkig staat hier de oude Waarheid tegenover, dat waar een wil aanwezig is, ook een weg kan wor den gevonden. En de inzet, te weten het vermijden van een alles vernieti genden Europeeschen oorlog, is zoo hoog, dat men aan het aanwezig zijn van den wil tot behoud van den vrede bij de waarlijk verantwoordelijke staatslieden niet kan twijfelen. Men hoede zich voor het toekennen van te groote beteekenis aan perscampagnes, gecoupeerde berichten, tendentieuze geruchten en wat dies meer zij. Zij vertroebelen weliswaar de stemming en bederven de vacantiegenoegens van millioenen Europeanen, doch een beslissenden invloed op de be sluiten der regeeringen hebben zij niet dan hoogst zelden. Zoo in eenig ge bied, dan is het wel in Persland, dat iedere stemming er zeer snel in haar tegendeel kan verkeeren. T5 ESTAAT er dus reden om in een vreedzame oplossing van het Danziger probleem te blijven vertrou wen, anders is dit wat betreft de Ver- Oostersche moeilijkheden. Chamber lain's gisteren afgelegde verklaring .was, naar omstandigheden, tamelijk gematigd, doch de houding van de Japanners is dit geenszins. Zelden in de historie zijn Britten op zoo grove Wijze door Aziaten bejegend; zelden ook hebben zij zooveel beleedigingen met een verbeten lachje geslikt. Gelijk wij dezer dagen schreven, behoeft Londen voorloopigf niet te rekenen op Washington's steun in zijn strijd met de Japanners. Recentelijk nog ver klaarde Roosevelt's minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, dat Ja pan een der beste afnemers is van Amerikaansche katoen en dat hij er niet over denkt om den Amerikaansch Japanschen handel moeilijkheden in den weg te leggen. Men verlieze niet uit het oog, dat op commercieel ge bied de Britten en de burgers der Vereenigde Staten concurrenten zijn in Oost-Azië en dat Uncle Sam ook heden ten dage meer koopman dan philantroop is. Indien de Amerikanen als gevolg van de huidige Britsch— Japansche wrijving een deel van den Britschen handel op Oost-Azië zou den kunnen overnemen, of zelfs maar zouden meenen (zij het onzes bedun kens ten onrechte) zulks te kunnen doen, dan geven zij, die ernstig reke nen op een BrftschAmerikaansch samengaan tegen Japan, zich over aan eene illusie, waarvan de vervulling redelijkerwijs gesproken hoogst on waarschijnlijk moet worden geacht. Minder aangenaam is het voor To kyo. dat ook de Italianen zij het minder luid, doch hierom niet minder krachtig hebben geprotesteerd te gen de behandeling, welke de Wes terlingen zich door de Japansche sol daten in sommige Chineesche steden moeten laten welgevallen. Onaange naam, want het zijn vooral de Japan ners geweest— en niet, zooals veelal abusievelijk wordt verondersteld, Ber lijn en Rome die pogingen hebben gedaan om het z.g. Anti-Komintern- Pact om te zetten in een militaire al liantie tusschen Berlijn, Rome en To kyo. In het kader van zoodanige po gingen past een Italiaansch protest van hoogerbedoelde strekking in het geheel niet. "D USLAND laat zich jegens de Ja- panners evenmin onbetuigd. De Japansche troepen en verbindings wegen in Mandsjoekwo zijn een ge liefkoosd doelwit der Russische oor logsvliegers. En dat de Russen zonder succes, althans zonder kans op succes opereeren, kan in het licht der berich ten en gelet op den toon, dien Moskou tegen den gezant van den Mikado aanslaat, niet worden gezegd. Er mo ge dan geen Czaar meer in het Krem lin tronen, de rekening van den Rus sisch^Japanschen oorlog uit het be gin dezer eeuw wordt in de brand kasten van het Sowjet-regeerings- kasteel met zorg bewaard. Het is een der minst benijdenswaardige aspecten van Japan's huidige positie, dat het zooveel oude en hooge rekeningen heeft loopen, die het ieder oogenblik gepresenteerd kan krijgen. Nu moge het waar zijn, dat wie zijn schulden betaalt, niet velrarmt, doch als het pas sief het actief verre overtreft ge lijk in het geval van Nippon dan staat een faillissement steeds dreigend voor de deur. Waarmede wij slechts willen zeggen, dat in het Verre Oos ten verrassingen geenszins uitgesloten moeten worden geacht; eene uit spraak, die trouwens ook voor ons werelddeel geldt. Het onderaardsche gerommel en het gefluister in coulis sen en kleedkamers vormen duidelijke indicaties, dat er weer ,iets' op komst is; ,iets', dat natuurlijk zoowel ten goede als ten kwade kan uitpakken, zij het, dat wij op dit oogenblik ge neigd zijn om vooral met eene u i t- e i n d e 1 ij k vreedzame regeling te rekenen. LONDEN, 18 Juli (Havas% In het Lagerhuis is gisteren ter eere van den president der Bulgaarsche Kamer, Mos- janoff, een noenmaal aangericht In Bul gaarsche kringen is men van meening, dat deze besprekingen in staat zullen stellen het vraagstuk dcr Britsch-Bul gaarsche betrekkingen meer in het bij zonder op economisch gebied verder te bestudeeren. „Hazewinden der zee" kan men zeer wel de motortorpe- dobootcn noemen, waarmede thans algemeen de oorlogs marine der groote mogendheden wordt uitgerust. Bij gaande foto toont eèn Duitsche motortorpedoboot in volle vaart op zee. TOKIO, 18 Juli (Reuter) Aan boord van het Japansche schip Bokuyo Maru, dat 18000 ton meet, is brand uitgebro ken. Het schip heeft 110 pas sagiers aan boord en een la ding chilisalpeter. Het be vindt zich midden in den Stil len Oceaan. Men vreest voor een ernstige ontploffing door het in brand geraken van de lading. De Bokoyo Maru, aan boord van welk schip brand is uitgebroken, be hoort toe aan de reederij Nippon Yusen Kaisha. Het nieuws van den brand werd om zes uur vanochtend (Tokio tijd) draadloos ontvangen. Sindsdien werd niets meer verno men. Daar men er niet. in geslaagd was in verbinding met het branden de schip te komen, heeft het radio station van Tsjosji alle zich in de buurt ophoudende schepen verzocht assistentie te verleenen. De laatste positie van de Bokuyo Maru was, naar men gelooft, ongeveer 1000 mijl ten Oosten van Tsjosji, op ongeveer 870 mijl van het meest Oostelijk gelegen punt der Japansche kust. Het schip was van Los Angeles met 110 passagiers en een bemanning van 102 koppen op weg naar Yokohama. Het hoofdkantoor van de reederij ver onderstelt dat het vuur ontstaan is door zelfontbranding van kopererts, dat een deel der lading uitmaakt Volgens een bericht van Domei bevond het schip zich brandende op 159 gr. 8 min. O.L. en 38 gr. N.B. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt uit San Francisco, dat daar draadloos bericht is ontvangen van het Amerikaansche tankschip Asso ciated, volgens hetwelk de Bokuyo Maru op 1125 mijl ten Oosten van Yokohama, na een ontploffing aan boord, is gezonken De Associated zou volgens dit bericht 108 leden der bemanning hebben opgepikt. Twee leden der bemanning worden nog vermist. (Dit bericht maakt geen melding van passagiers. Red.). Het auto-ongeluk te Lonneker ALMELO, 18 Juli. De recht bank te Almelo heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den 35-jarigen chauffeur C- S. uit Enschede, die op Hemelvaartsdag in dronkenschap met een auto rondritjes maakte en daarbij in het dorp Lonneker vier personen heeft gedood. Het O.M. had de maximum straf gevorderd: één jaar gevangenis straf en ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van twee jaar. Het vonnis luidde overeenkom stig dezen eisch, waarbij de recht bank als motief opgaf, dat deze straf „anderen ten exempel zou dienen". MOSKOU, 18 Juli (Tass). De ambassadeur van Japan te Moskou, Togo, heeft op 16 Juli een stap gedaan bij den Sovjet-Russischen adjunct-commis saris van buitenlandsche zaken Lozovski. Togo bracht daarbij vraagstukken ter sprake, verband houdende met onwettige activiteit in de petroleum- en steenkoolconcessies van Sachalin en betwistte daarbij de beslissingen van Sovjet-Russische rechts- organen. De ambassadeur van Japan eischte ten laatste op 18 Juli antwoord. Op 17 Juli heeft de adjunct-commissaris Lozovski de nota aan den Japanschen ambassadeur terugge zonden en daarbij te kennen gegeven, dat het docu ment, aangezien het bedreigingen inhield, het karak- :er had van een ultimatum en daar het commissariaat het niet mogelijk achtte, dat te aanvaarden, zond het de nota terug zonder deze te hebben onderzocht. DE versterking van het anti- kominternpact lijkt te Tokio weer aan de orde te komen. Offi cieus -wordt vernomen, dat minis ter van oorlog Itagaki om kwart voor tien hedenmorgen een bezoek heeft gebracht aan premier Hira- noema en hem namens het leger om een bijeenkomst heeft ver zocht van de vijf ministers ten einde deze kwestie, die sinds de vorige maand op den achtergrond was geraakt, weer in behandeling te nemen. Itagaki zou een gedetailleerd rap port over den toestand aan de Mon- goolsch-Mandsjoerijsche grens heb ben ingediend, waar, volgens welin gelichte kringen, een ernstige span ning zou bestaan. Domei maakt melding van dit onderhoud en ver klaart dat de minister van oorlog In de in aanbouw zünde Koning Willem l-kazerne te Den Bosch heeft Burgemees ter F. van Lanschot Maandag een oorkonde ingemetseld en een gedenk steen geplaatst. De burgervader aan den arbeid NEW YORK, 18 Juli. (Reuter). Senator Barkley, een der lei ders van de „New Deal"-groep, heeft medegedeeld, dat hij Repu- blikeinsche leiders in den Senaat heeft gepolst over de mogelijkheid van een tweepartijenconferentie met Roosevelt over de neutrali- teitswetgeving. De republikeinen hebben uit drukking gegeven aan hun bereid heid een dergelijke conferentie bij te wonen. Het huis van Afgevaardigden heeft den democratischen afgevaardigden voor New York, Sol Bloorïi, tot. voorzit ter van de commissie voor buitenland sche zaken gekozen. Bloom is een ijve rig voorstander van Roosevelt's plan nen tot herziening der neutraliteitswet. In een rede voor de propaganda-af- deeling van het „American Legion" heeft reserve-admiraal Yates Stirling gezegd: „De Vereenigde Staten moeten er zich rekenschap van geven, dat de dictatoren, indien zij een oorlog in Europa zouden winnen, hun begccrige oogen naar deze Atlantische kust zou den richten. Als zij de zee zouden be- heerschen, zou de grens der dictaturen aan do Amerikaansche kusten liggen. Daarom moeten een luchtmacht en een marine gebouwd worden, die de kust beveiligen. Wij bidden voor een over winning van Engeland en Frankrijk, zelfs indien wij besluiten buiten een conflict te blijven". Hiranoema, minister-president heeft aangedrongen op maatregelen om het hoofd te bieden aan den Europeeschen toestand. Uit Tsi Nan Foe wordt gemeld, dat een Chineesche menigte de kantoren van drie Britsche firma's is binnenge drongen en het huisraad heeft vernield. In een legerbericht van de Japansche legerleiding te Hankau wordt medege deeld, dat generaal-majoor Tomoitsjitoji en elf anderen zijn omgekomen. Zij vlo gen in een vliegtuig boven de Chinee sche linies bij Hwangmei in de provin cie Hupci. Toen het toestel door een vijandelijken kogel werd getroffen, brachten zij het boven de vijandelijke linies tot ontploffing. (Dit Japansch be richt klinkt zeer onwaarschijnlijk. Hot Japansche vliegtuig zal ongetwijfeld door het Chineesche luchtafweergeschut zijn neergehaald. Red. SWINEMUENDE, 18 Juli. (D.N.B.). Aan boord van het Duitsche stoomschip „Ber lin" (17.000 ton) heeft zich gisteravond op ongeveer 15 mijl uit de kust een ketelont ploffing voorgedaan. Er be vonden zich geen passagiers aan boord. Bij het ongeluk zijn 15 personen om het leven ge komen en 18 gewond. Allen gered DE KRIM, 18 Juli. De Hervorm de Knapenvereeniging te Erica heeft gisteren per autobus van de eerste Drentsche stoomtrammaat schappij een uitstapje gemaakt naar Amsterdam. Het gezelschap, be staande uit 34 jongelui, onder lei ding van ds. Steenbakker uit Erica, keerde laat in den avond terug. Om streeks twee uur is de bus, vermoe delijk door een defect aan de stuur inrichting, te De Krim in het ka naal gereden. De bus kantelde niet, zoodat het. red dingswerk, dat de chauffeur met bewon derenswaardige zelfbeheersching leidde, ten zeerste vergemakkelijkt werd en al len op het droge gebracht werden. Door omwonenden was intusschen genees kundige hulp ingeroepen. Dokter Heep was spoedig ter plaatse. Het bleek ech ter, dat slechts drie personen lichte snij- wonden hadden opgeloopen. De overigen waren met den schrik vrijgekomen. Na dat allen bij omwonenden op verwarm de dranken waren onthaald, zijn zij met andere bussen (huiswaarts gegaan. Tremmer gestikt HAARLEM, 18 Juli. Gistermid dag is in de gasfabriek alhier een ongeluk gebeurd, dat aan den 38- jarigen kolentremmer J. de R., het leven heeft gekost. De man werkte geheel alleen in een afdeeling, waar hij o.a. kolen op een transportband moest scheppen. Op zeker oogenblik bemerkte een sto ker in een andere afdeeling, dat de transportband geen kolen meer aanvoer de en toen hij een onderzoek instelde naar de oorzaak hiervan, vond hij de R. vrijwel geheel bedolven onder kolen gruis. Toepassing van kunstmatige ademha ling mocht niet meer baten. De kolen tremmer bleek door verstikking te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisabethsgasthuis ver voerd. DOOR BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD DWINGELO, 18 Juli. Maandagmid dag is de twintigjarige boerenknecht D. Westerhof in het veld aan den Pesser- weg te Dwingelo, door den bliksem ge troffen en gedood.' Men vond hem voor over liggend onder een boschje, waar hij vermoedelijk een schuilplaats had ge zocht tijdens het noodweer. Weerverwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: Voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant: Warmer, morgen toene mende bewolking, geen re gen van beteekenis. Zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind. Voor het overige gedeelte van het land: Warmer, droog weer, hel der tot half bewolkt, zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind. Aardappelziektewaarschawingsdienst: In het etmaal van 's avonds 16 Juli tot 's avonds 17 Juli is- op de Zuid-Hoj- landsche eilanden, in Utrecht, Friesland en Groningen de weersgesteldheid cri- tiek geweest voor het optreden van aardappelziekte.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1