4620 fSTADSNIEUWS] Ons stratennet wordt verbeterd en uitgebreid Informatiebureau der Nederl Spoorwegen ONS TELEFOONNUMMER f IS THANS Ned. Hoenderclub gaat exposeeren Bisschopsweg van asfalt-beton Mooi verlengstuk van den Kapelweg BEGRAFENIS VAN Mej. A. Rouwhorst EXAMENS C. v. GEELKERKEN UIT DE PROV. STATEN AANBESTEDING BERMBRANDJE Concert door H. J. Hegeraat ,JE GELD OF JE LEVEN" Mar ike van N ieumeger 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 18 JULI 1939 AMERSF. DAGBLAD ÜqsLnda GRAND THé&TRE. (Tel. 4632). Van Vrij dag 14 t.m. Donderdag 20 Juli, vertoo ning van de film ..Love Affair". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.15 en 8.30 uur n.m. lederen middag mstinée om 2.30 uur Overige avonden 8.15 u. n.m. CITY THEATER (Tel. 6572). Vanaf Vrij dag 14 Juli tot en met Maandagavond vertooning van de film „De Dans dos doods". Van Dinsdag t.m. Donderdag 20 Juli vertooning van de film „Hélène Wilfuer". Voorstellingen: Zondag doorloopend van af 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. lederen mid dag matinée om 2.30 uur. Des avonds 8.10 uur n.m. REMBRANDT THEATER - Vertooning van „Vlammende prairieoogen" en „De gou den kooi". STERHUIS, Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. BIRKHOVEN. 22 en 23 Juli congres Ned. Bond R.K Leeszalen. BOSCHTHEATER. 29 en 30 Juli. Opvoe ring van „Een romantische liefde". 8.15 uur n.m. KLEINE KOPPEL. 30 Juli. „Brulboei"-boot- tocht naar Amsterdam v.v. De Zwitschersche coureur Armand Hug, die bij de training te Albi voor de groote autowedstrijden ernstig gewond werd Wanneer het 40-jarig bestaan, gevierd zal worden De Nederlandsche Hoenderclub is een landelijke vereeniging 11 Februari 1900 opgericht met het doel de nationale hoenderrassen te behoeden tegen achter uitgang en tracht het aanfokken en ver edelen der Nederlandsche Hoenderras sen te bevorderen. Voor 1880 troffen we in ons land bijna geen andere hoenders aan dan de gewone landhoenders, onder scheiden in Frièsche, Petten, Drentsche hoenders, Assendelfters of Hollandsche hoenders, Kraaikoppen, Uilebaarden en Kuifhoenders. In 't laatst der vorige eeuw werden door invoering van allerlei buitenland- sche hoenderrassen de echt Nederland sche hoenders verdrongen. Daarom werd door eenige liefhebbers dezer rassen de Nederlandsche Hoenderclub opgericht, welke vereeniging er steeds naar heeft gestreefd onze nationale hoenderrassen in stand te houden, te veredelen en de belangstelling voor ons fraai en nuttig Nederlandsch Hoen aan te moedigen, wat vaak met veel opofferingen en moeite gepaard ging, vooral in de tij den van invoer op groote schaal van buitenlandsche hoenders, van wereld oorlog, voedselschaarschte, werkloos heid, enz. Helaas heeft de N.H.C. niet kunnen voorkomen, dat enkele der oudste Ne derlandsche Hoenderrassen geheel of grootendeels zijn verdrongen. Dank zij het optreden van Regeeringswege, zal zij er in slagen de belangstelling voor deze rassen weder te herwinnen. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan der N.H.C. zal o.m. een jubileum tentoonstelling van alle Nederlandsche hoenderrassen gehouden worden, welke een afzonderlijk geheel zal uitmaken op de in Januari "40 door de Kon. Ned. Ver eeniging „Avicultura" in het gebouw „Houtrust" te Den Haag te houden In ternationale Pluimveetentoonstelling. Opdat die tentoonstelling een zoo vol ledig mogelijk overzicht zal geven van alle in vormen en kleurlagen zoo zeer uiteenloopende nationale pluimveeras- sen (gevraagd zullen worden ca. 25 ras sen met diverse kleuren in meer dan 800 klassen) zal een extra fonds worden ge vormd voor de talrijke uit te loven aan lokkelijke eere- en elubprijzen, voor sub sidies en ter bestrijding van bijzondere kosten aan zulk een jubileum-tentoon stelling verbonden. De jubileum-commissie bestaat uit de heeren: E. Werner Putten, voorz.; R. Hou wink Hz.. Leidschendam, le secr.; dr. S. P. Timmers. Baarn, le penn.; j. Hellings, Utrecht, 2e secr.; J. van Me' zen, Leiden, 2e penn. A MERSFOORT en omstreken hebben een goeden naam in den lande wat betreft hun wegen- Waar vroeger nog de groote, on effen en bonkerige keien het weg dek vormden, triomfeeren nu meer en meer het asfalt en beton. Die verbetering dateert van de laatste jaren en heeft zelfs een zoodanigen omvang aangenomen, dat men gerust mag zeggen, dat Amersfoort het minder loffelijke praedicaat van keistad verloren heeft. En iedereen, die niet al te zeer aan het oude gehecht is, zal daarover ver.heugd zijn Van zeer recenten datum is de zoo zeer gewcnschte verbetering, welke de Arnhemschcstraat ondergaan heeft tusschen de brug bij 't Laantje en de Arnhemsche Poortwal. het hobbelige stuk keiweg is daar vervangen door een asfalt-betondek, waarmede de Arnhemschestraat en de Arnhemsche- weg een prettig aanzien gekregen heb ben. De Bisschopsweg Ook de Bisschopsweg zal een meta morphose ondergaan. Al reeds gerui- men tijd is men bezig geweest met de buisjes, welke aan de Vermeerstraat grenzen te restaureeren en weer voor langen duur goed bewoonbaar te ma ken. De oude rijweg, welke vijf meter breed is, wordt nu gebracht op zeven Meter. Dit is mogelijk geworden, door dat het overgroote deel van de aanwö- nenden de voortuintjes afgestaan heeft Gisteren is reeds een aanvang met het werk gemaakt. Aan weerszijden van den rijweg komen trottoirs. Daar, waar de aanwonenden hun voortuintjes niet afgestaan hebben, zal men slechts een zeer smalle strook trottoir kunnen leggen. Naar men weet, staat aan het begin van den Bisschopsweg links een rij huizen met lange voortuinen. Daarvan wordt ook een strook afgenomen, terwijl de gemeente voor nieuwe hekwerken zorgt. De grond van de Fröbelschool en de Industrie- en Huishoudschool wordt van nieuwe tuinmuren voorzien. Aan liet, einde van den Bisschopsweg, rechts bij de Vermeerstraat, waar de huizen hooger liggen, wordt traps gewijze een verhooging gemaakt. Zoowel de bocht bij de Vermeer straat als bij den Arnhemscheweg wordt royaal afgerond, waardoor er meer ruimte komt en het gevaar, dat het passeeren van deze drukke punten steeds oplevert, verminderd wordt. Op het oogenblik is men bezig met het aanleggen van trot toirbanden en leidingen, waarbij zeventig centimeter van den parti culieren grond afgenomen wordt. De rijweg wordt uitstekend en ge heel van asfalt-beton. Met al een verbetering, die dezen drukken ver keersweg zeer ten goede komt. Kapelweg verlengd ONGEVEER vier maanden geleden is men begonnen met het doortrek ken van den Kapelweg. Men had hier den toestand gekregen, dat tus schen het einde van den Kapelweg en de Genestetlaan eenerzijds en het Indi sche stratencomplex anderzijds een groote strook grond bouwland was-ko men te liggen, welke weer grenst aan het beboschte terrein van Laan 1914. Het was te verwachten, dat 'het niet lang zou duren, of straten zouden de zen doodverklaarden grond doorkrui sen, teneinde een behoorlijke verbin ding tot stand te brengen. Ongeveer vier maanden geleden is men daarmede begonnen en over drie weken hoopt men ermede klaar te zijn. Op het Borneoplein is in bet ver lengde van den Kapelweg een bree- de asfalt-betonweg doorgetrokken, welke voorloopig nog doodloopt te gen het bosebterrein van Laan 1914. Aan weerszijden van dezen nieuwen weg steken zijwegjes uit, die er op wijzen, dat in de naaste toekomst al deze wegen rond de Genestetlaan met elkander verbonden zullen wor den. Voorloopig zijn de Celebesstraat, de Timorstraat en de Bilitonstraat r met deze uitbreiding gediend, om dat zij op den nieuwen weg aange sloten zijn. Aan weerszijden van deze verbin- oingsstraten zullen in de toekomst hui zen gebouwd worden, waardoor hier een mooie woonwijk zal verrijzen. Dit wordt nog in de hand gewerkt door het feit dat de nieuwe weg heel ruim aange legd is. In het midden komt een jj'.ant soen met links en rechts een vijf me ter breede rijweg. Op het oogenblik is men bezig met de laatste werkzaamheden door het aanbrengen van asfalt-beton. Vermeldenswaardig is hierbij, dat de verschillende asfaltbenoodigdheden ge maakt worden aan den Koppel, hetgeen tot nu toe bij dergelijke werken niet het geval was. Het laat zich aanzien, dat. binnen af- zienbaren tijd alle grond links van de Genestetlaan en de Hugo de Grootlaan herschapen is in bouwterrein, waardoor Amersfoort weer een nieuwe en geriefe lijke woonwijk rijker geworden is. Vanmorgen werd onder zeer groote belangstelling het stoffelijk overschot van de bij het ongjeval op den Leusder- weg om het leven gekomen mej. A. Rcuwhorst, op de R.K. Begraafplaats aan den Utrechtschemveg ter aarde be steld. Behalve de familieleden van de over ledene, bevonden zich ook de heeren C Jorna en J. J. M. Richter, resp. di recteur en chef van de firma Vroom en Dreesmann alhier aan de groeve. De absoute werd verricht door kape laan W. J. M. Otterbeek. Een overvloed van bloemen dekte de baar. Nagenoeg het geheele personeel van Vroom en Dreesmann, waar de overledene werk zaam was, bracht een laatste groet aan de plotseling heengegane collega door het strooien van bloemen. Tenslotte dankte een broer van den overledene de aanwezigen', vooral de directie van Vroom en Dreesmann, die alles in het werk gesteld had, om den slag, welke de nabestaanden getroffen bad, zooveel in haar vermogen lag te verzachten. Te Utrecht slaagden voor het Mulo examen diploma A onze stadgenooten: mej. B. Slotema, J. H. Kerkman, G. H. van Uitert en voor diploma B: A. H. Struijkenkamp, E. de Jonige, H. J. v. d. Horst, J. Gemen, J. Doornekamp en L. Brink. Aan de Rijkstuinbouwschool te Bos koop werd van de le naar de 2e klasse bevorderd onze stadgenoot, de heer R. Becht. ZILVEREN PROFESSIEFEEST Op Zaterdag 29 Juli a.s. hoopt Zuster Maria Philippe van de Zusters van O.L. Vrouw haar zilveren professiefeest te vieren. Zij is gedurende deze kwarteeuw werkzaam geweest in de huishouding en voor de verzorging van de kinderen van het Maria Internaat aan den Ouden Soest er weg. GARNIZOEN Bij de hier ter stede gehouden voor jaarsexamens van de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen slaagde voor het practijkdiploma-boekhouden oe 'heer C. Gij se, fourier le klasse bij het 16e Regiment-Infanterie. Gistermiddag is het nieuwe inlichtingenbureau der Nederiandsche spoorwegen op het Centraal Station te Amsterdam officieel geopend. De laatste test van de dames, die in de toekomst de bezoekers zullen inlichten door de beide at- deelingsehefs der Ned. Spoorwegen D. Schiferli (voor de toonbank) en J. W. C. Wolterbeek (achter de toonbank). De heer J. Altenburg volgt hem op Door het vertrek uit de provincie Utrecht van den heer C. van Geelker ken is zijn plaats als lid van dc Pro vinciale Staten van Utrecht opengeval len. Na zijn bedanken als zoodanig zal hij in de Provinciale Staten worden opge volgd door den heer J. Altenburg te Soest, die ook reeds in dc vorige perio de in de Staten zitting had. Kortstondige vrijheid WAARSCHIJNLIJK geïnfecteerd door de velen, die thans met va- cantie in onze stad vertoeven en van hun vrijheid genieten, heeft een ge zadeld cavaleriepaard zich vanochtend omstreeks 10 uur losgemaakt van des ruiters banden om ook eens van zijn vrijheid te genieten en het heeft zich daartoe op een loopen gezet Als operatieten-ein gold bet Leusder- kwartier: o.a. Jan van der Heijdenstraat en Stephensonstraat werden door de los bandige rossinant in galop genomen en al is het ons niet bekend wie dezen vrij buiter tot andere gedachte heeft ge bracht, toch zagen wij het dier na een kwartier onder deskundige leiding op de schreden van het pad der dwaling terugkeeren, waai'bij het waarschijnlijk prettige herinneringen aan een te korte „vacantie" door het brein speelden. Heden werd door den eei'staanwe- zend ingenieur van de Genie aanbesteed het vervangen van één stel houten eb deuren door stalen deuren in een bo ven sluishoofd van een kolk in de gi*oo- te zeesluizen te Muiden. Van de zeven iiischrijvei's was de laagste Machine fabriek van Ducroo en Brauns te Am sterdam met 6000. Hedenmorgen omstreeks half elf werd de politie gealarmeerd voor een bei'm- bi-and in de omgeving van de Vlasak kers. De bemanning van de brandweei'auto, die zeer spoedig verscheen, wist het vuur meester te worden. DE BISSCHOPSWEG Het verbetei'en van het oude gedeelte van den Bisschopsweg is voor ƒ12.640 opgedragen aan de gebr. Hogenbirk N.V. te Laren. VERKOOPINQEN Achterveld 19 Juli in „De Roskam" Verkooping van 3 perc. Rogge en 6 perc. Haver. 7 uur n.m. 1 Augustus. Café H. van Zandbrink. Veiling van boerenhofstede en grond. 11 uur v.m. 9 Aug. in „De Roskam" Verkooping van boerenhofstede onder Stoutenburg 11 uur v.m. Amersfoort 20 Juli. De Valk. Veiling van heeren huis en winkelpand. 8 uur nam. Donderdagavond in de muziek tent Plantsoen Zuid Door de arbeidersmuziekvereeniging H. J. Hegeraat, directeur A. J. van Kolfschoten wordt Donderdagavond a.s in de gemeentelijke muziektent Plant soen-Zuid een concert gegeven. Gespeeld worden: 1. Prinz Eitel-Friedrich-Mai'sch H. L. Blankenburg. 2. Berlin, wie es weint und lacht, ouverture, A. Conradi. 3. Aim Meeressti-ande, Concertwals M. Fischer. 4. Fantaisie brillante sur l'Opéra Guillaume Tell Rossini, (arrangement P. Martin). 5. Parade in 't Sprookjeswoud, Ka rakterstuk, P. W. Noack (arrange ment: W. Di-eissen). 6. Mondnacht auf der Alster, wals, O. Fétras (airangcinent: W. Dreissen). 7. Wiener Extrablatter, potpourri. H. Kliment. 8. Uit Volle Borst, marsch, H. Lureman. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Elisabeth d. van A. Verhey en H. de Weerd. Johannes Ber- nardus, z. van H. B. Rouwhorst en M. R. van Bogerijen. Elisabeth d. van J. van Gent en A. C. Kop. Gehuwd: Pieter Aart Hendrik Baan en Catharina Quirina Lulofs. Arie Boon en Gerritdiena Adriana Haver- konn. Cornelis Dekker en Maria Schel. Overleden: Cornelia Berendsen oud 4S jaar gehuwd met M. A. H. Pot. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD Dc temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 70 gr. F., of 21 gi\ C. OMTREK Kostbaas dreigde kostganger te vermoorden, als hij niet betaalde SOEST. Een driftige kostbaas heeft gistermiddag zijn woede bijna tot ernstige gevolgen zien leiden. In een van de lanen van Soest-Zuid woont H. R.. en tot gisteren had hij den childer J. H. in de kost. Laatstgenoem de was sinds eenigen tijd werkloos, met het gevolg dat hij het kostgeld niet kon betalen. Hij had met zijn kostbaas echter afge sproken dat zoodra hij werk had, dit bedrag weer aangezuiverd zou worden. Evenwel de kost werd minder, toen H. niet nxeer betalen kon en hij vertelde R. dat hij een ander kosthuis ging zoeken. Toen het scheiden daAr was ging R. naar de schuur en kwam terug met een •bijl. Met dit gevaarlijke voorwerp ho ven zijn hoofd zwaaiend eischte hij op staanden voet de achterstallige bedra gen van kost en inwoning. H. nam de heenen en wilde door de voordeur de traat op, achtervolgd door R. De voor deur was echter op slot en H. trok daar op naar hooger regionen om zich in zijp kamer te verschansen. R. was hem met de bijl voor en dit voorwerp op gevaar lijke wijze hanteerend, zei hij kort en bondig: „Geld of je leven". H. keerde zijn porternonnaie om en een bedrag van ƒ21 werd door hem ovei'handigd. Met deze voorloopige afdoening van de schuld nam R. genoegen, doch H. werd met bekwamen spoed de buitenlucht in gewerkt. De politie arresteerde R. en bracht hem over naar Utrecht, waar hij in het hui6 van bewaring werd ingeslo ten. In het Soester openlucht theater SOEST. De Haghe Spelers, het. ge zelschap van Pierre Balledux, hadden gi-ooter opkomst verdiend, toen zij gis teravond, de Middeleeuwsche historie „Mariken van Nicumegen" in het Soes ter openlucht-theater opvoerden. Geluk kig hadden de thuisblijvei-s ongelijk en hebben 500 pci'sonen kunnen genieten van de wonderlijke historie van Mari ken, die gaaf werd uitgebeeld door Ma ria van Bergen. Pierre Balledux speel de de Duivelsfiguur zeer fraai. De Middeleeuwsche taal en uitdruk kingen vormden misschien in den aan vang eenige moeilijkheid bij het vol gen van het spel. Al met al was het een prachtige opvoering, waarmede het seizoen is geopend. De dames Balledux en van Bergen werden door den heer A. Fortuyn Har reman bloemen aangeboden. BINNENLAND GEDENKTEEKEN VOOR GEN. SNIJDERS Nijmegen komt weet in het teeken der internationale vierdaagsche afstandsmarschen. Op het terrein van de Koloniale kazerne worden reeds de noodige voorbereidingen getroffen Uitvoerend comité benoemd 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. Ingevol ge een oproep van het bestuur der Koninklijke Nederlandsche vei'eeniging „Ons Leger" heeft zich uit vertegen- woordigci's van meer dan 30 vereeni- gingen en openbare diensten een „co mité gedenkteeken Generaal Snijders" gevormd. Dit comité heeft een uitvoe rend comité benoemd, waarvan Z. Exc. mr. D. Fock, oud-gouvcrneur-gencraal van Ned. Oost-Indië het voorzitterschap heeft aanvaard. Het secretariaat is ge vestigd te 's-Gravenhagc, Anna-Paulow- naplein 3. Vcreonigingeit of andere or ganisaties, welke zich alsnog bij het comité wenschen aan te sluiten, kun nen zich hiertoe, met het secretariaat in verbinding stellen. Het comité wil bereiken, dat ter na gedachtenis van generaal Snijdei-s een waardig gedenkteeken op een waardige plaats zal worden opgericht. Het zal daartoe een beroep doen op alle Ne derlanders. en daartoe onder meer stap pen doen voor de oprichting van zus- teivomité's in de overzeesche gebie den. Bijdragen kunnen nu reeds worden gezonden aan de Nederlandsche Handel maatschappij te Amsterdam (postreke ning no. 7897 Amsterdam). Men ver melde daarbij: „gedenkteeken generaal ^Snijders'» en in duidelijke letters naam I en adres van den schenker.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5