AMERSFOORTSOi DAGBLAD Van kabinetscrisis tot crisiskabinet LEYTAX Notawisseling tusschen Engeland en Japan POOLSCHE PROTESTEN bij Danziger Senaat Engeland wapent zich tegen Iersche terroristen TEL. 3086 DE EEMLANBER Donderdag 20 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 20 Dr. Colijn's streven Incident nabij Danzig 1 WWt' Besprekingen in „nevelachtigen" staat Langdurig onderhoud van generaal Ironside met den Poolschen maarschalk Smigly Rydz De Duitsche pers over Polen en Zuid-Tirol Nieuwe wet geeft aan Britsche regeering groote bevoegdheden PROF. SELIGMAN TIJGER OVERVALT KOLONIST VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 MOOI WERK VAN Nederlandsche sleepbooten AUTO EN TRUCK IN BOTSING Korter begrootings- debat in Lagerhuis Licht op: 9 uur 38 min. ABONNEMENTSPRIJS par 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per - week met gratia verzekering tegen ongelukken] f 0.15 Binnenland Tranen per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS OER ADVERTENTIEN van lregels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 DE kabinetscrisis begint thans een chronisch karakter te ver krijgen. Steeds duidelijker treedt aan den dag, wat eigenlijk van den aanvang der huidige crisis af reeds vrijwel vaststond, te weten, dat de Katholieken slechts dan hun mede werking aan eene regeering-Colijn zul len verleenen. indien Dr. Colijn in hoofdzaken toegeeft aan de wenschen der R. K. Staatspartij op het stuk van de werkloozenpolitiek. De strijd tus- schen de heeren Colijn en Romme liep niet zoozeer over de grootte der voor de werkloosheidsbestrijding benoo- digde bedragen als wel over de wijze van besteding. Dr. Colijn wenschte de gelden voornamelijk uit te geven voor werken ten behoeve van 's lands de fensie; de heer Romme deelde die mee ning niet. De verantwoordelijkheid voor de crisis berust uitsluitend bij de leden van het Kabinet, niet bij de Volksvertegenwoordiging. Van een principieel conflict tusschen Regeering en Volksvertegenwoordiging was niet gebleken: er bestonden slechts princi- pieele meeningsverschillen tusschen de leden der Regeering. Deze, in wezen zeer zonderlinge, oorzaak van de crisis vereenvoudigt de taak van den forma teur geenszins. Als in Engeland in den boezem der regeering principieele ver schillen bestaan, dan lost de Eerste Minister (een staatkundige figuur, die wij in Nederland helaas niet kennen!) het vraagstuk op door reconstructie van het Kabinet. Het heengaan van Eden als minister van Buitenlandsche Zaken in Februari 1938 en zijn ver vanging door Lord Halifax was hier van een treffend voorbeeld. Na zulk een reconstructie kan dan het Parle ment immer nog, indien het hiertoe termen aanwezig acht, het regeerings- beleid afkeuren en de regeering tot heengaan nopen. De in een zoodanig geval in het leven geroepen crisis is dan, naar constitutioneel-parlementai- ren maatstaf, .zuiver' van aard. De verantwoordelijkheid berust bij de op positie iti het Parlement, en aan deze oppositie komt dan de taak om eene nieuwe regeering. in overeenstemming met de wenschén van de parlementaire meerderheid, te vormen. TVTAAR hét zich óp dit oogénblik laat aanzien, streeft Dr. Colijn er naar om een kabinet op zakelijken grondslag te formeeren. Het is, zijn wij juist ingelicht, het voornemen van den formateur om voor de Kamer te verschijnen met een zeer beknopt pro gram. Naar het zich laat aanzien, zal de (Roomsch-Roode) meerderheid van de Volksvertegenwoordiging een zoodanige nieuwe regeering reeds in September naar huis sturen. De ver antwoordelijkheid voor de nieuwe crisis ligt dan echter bij de oppositio- neele groepen in de Tweede Kamer. De vraag is nu maar. of de heer Colijn er in zal slagen om een voldoend aantal medewerkers te vinden voor zulk een .crisiskabinet'. Want hoe groot de bekoring ook moge zijn, die ministersteek en witte broek op ambi tieuze mannen uitoefenen, de zeker heid, dat dé uitverkorenen beide attri buten niet dan enkele malen zullen mogen dragen, is wel in staat om hen tot omzichtigheid te nopen. Zoo ooit. dan geldt op dit oogénblik in Neder land: .Minister werdén ist nicht schwer, Minister bleiben ist és aber sehr'. T-T ET blijft inmiddèls uitermate be- tréurenswaardig, dat in de zoo spannende en critieke dagen, waarin wij leven, de continuïteit van het re- geèringsbeleid en de regeerkracht van de Overheid in Nederland onvoldoen de hecht verankerd zijn. Een crisis als wij thans doormaken, ware in Enge land en zelfs in Frankrijk ondenkbaar. Toen, eenigen tijd geleden, iri België ernstige regeeringsmoeilijkheden ont stonden en Koning Leopold zijn be roemden brief publiceerde, hebben velen hier te lande zich op de borst geklopt en gezegd, dat wij gelukkig voor dergelijke gebeurtenissen gevrij waard bleven. Het is, voor den buiten staander en op dit oogénblik, niet mogelijk om uit te maken of de huidige crisis in den boezem van het Kahinet had kunnen worden voorkomen. An ders gezegd: het is niet doenlijk om een verantwoord oordeel te geven over de quaestie of door tegemoetkomendheid van welke zijde ook de crisis had kunnen worden vermeden. Maar los hiervan moet ons van het hart, dat hij of de groep (ongeacht wie of welke dit moge zijn), die verantwoordelijk is voor de huidige impasse, eene zware schuld jegens de natie op zich heeft geladen. Een Poólsch douane-beambte door een Danziger beambte neergeschoten Geval van noodweer? DANZIG, 20 Juli. Het Duit- sche Nieuws Bureau deelt mede: Een Danziger douanebeambte be merkte vandaag in de buurt van het grensstation Postelau op zijn ronde een Poolschen beambte, door wien hij werd aangevallen. De Danziger douanier werd ge dwongen van zijn wapen gebruik te maken en heeft in noodweer den Poolschen beambte neerge schoten. Er wordt een onderzoek ingesteld. De botsing, wélke zich vandaag heeft voorgedaan tusschen een Danziger en een Poolschen douanier, waarbij de Dan ziger beambte in noodweer geschoten zou hebben op den Poolschen beambte, heeft zich volgens de lezing van het Duitsche Nieuwsbureau als volgt toege dragen: „De Danziger beambte heeft op zijn ronde in de richting van het grenssta tion Postelau een Poolschen beambte ontmoet, die van Poqlsch grondgebied uit. zonder voorafgaande sommatie zijn geweer aanlegde op den Danziger be ambte. De Danziger douanier werd daardoor gedwongen zijnerzijds van zijn wapen gebruik te maken en heeft in noodweer op den Poolschen beambte geschoten. Direct begaf hij zich naar den blijkbaar gewonden Poolschen beambte om hem te helpen. Op dat oogénblik naderden twee andere Poolsche grensbeambten, waarop de Danziger beambte, om ver dere botsingen te verhinderen, zich te rugtrok en melding van liet voorval maakte." tiniiiïnT- Een fraaie foto van de nieuwe Fokker D. 23, een tweemotorig eenpersoons jachtvliegtuig met intrekbaar onderstel en neuswiel, uitgerust met 2 Walther Sagitta-motoren. tijdens een proefvlucht WARSCHAU, 20 Juli. (Havas). De Poolsche commissaris-gene raal te Danzig heeft bij den Se naat van de Vrije Stad geprotes teerd tegen de wijze waarop kolonel Sobocinski, militair atta ché bij de Poolsche militaire missie in Danzig, is behandeld. De kolonel en zijn vrouw reden in een auto langs de kust- Zij wer den aangehouden door de politie van Danzig, die hen zeven uur te Bohnsack heeft vastgehouden. Toen kolonel Sobocinski na zijn invrijheidsstelling weer te Danzig was teruggekeerd, werd hij op nieuw gearresteerd en aan een verhoor onderworpen. Tevoren had het Poolsche com missariaat te Danzig in een brief aan den Senaat geprotesteerd te gen het veelvuldige en ongerecht vaardigde ontslag van Poolsche ar beiders op de scheepswerven te Danzig en tegen aanslagen op het LONDEN, 20 Juli (Reuter). In zijn gebruikelijke wekclijksche zit ting heeft liet kabinet Woensdag het ontwerp behandeld van den minis ter van binnenlandsche zaken, dat ten doel heeft het plegen van ver dere daden van geweld in Groot- Brittannië met het doel de openbare meening 'of de regeeringspolitiek te beïnvloeden ten aanzien van de Ier sche aangelegenheden te verhinde ren. Men verwacht, dat het wetsont werp binnen de eerstvolgende twee wéken door Lager- en Hóogerhuis zal worden aangenomen. Het wetsontwerp, dat de bedoeling heeft de terreur van het iersche repubii- keinsche leger, de I.R.A.. te bestrijden, verleent drastische volmachten en stelt strenge straffen vast. De I.R.A. wordt echter niet illegaal verklaard. De tijds duur van de wet bedraagt twee jaar. De minister van binnenlandsche zaken krijgt de bevoegdheid order te geven tot uitzetting van personen, die twintig jaar of korter in Groot-Brittannië gevestigd zijn en die betrokken zijn geweest bij de voorbereiding van of het aanzetten tot daden van geweld, welke de bedoeling hebben invloed uit te oefenen op de pu blieke opinie of de regeeringspolitiek ten aanzien van de Iersche aangelegen heden, Sir Ronald Campbell, thans Britsch gezant te Belgrado, die in October Sir Eric Phipps zal opvolgen als Britsch ambassadeur te Parijs Het binnenkomen in Engeland van dergelijke personen kan krachtens deze wet verhinderd worden. Perso nen, die trachten de uitzetting te ontduiken, kunnen worden veroor deeld tot vijf jaar dwangarbeid of tot drie maanden bij summier be wijs. Ook kan een register van ver dachten worden ingesteld. De wet geldt voor personen, afkomstig uit welk deel van Ierland ook. Men hoopt, dat het ontwerp aan het einde van de volgende week geheel afgehandeld zal zijn. Poolsche recht tot douanecontrêle aan de grens van Oost-Pruièen door belemmering van den arbeid der douane-inspecteurs. Generaal Ironside, de inspecteur-ge neraal der Britsche overzeesche strijd krachten, heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met den Poolschen maarschalk Smigly Rydz. Des middags heeft de generaal een bezoek gebracht aan de renbaan van Sluzewies, in de buurt van Warschau, en het koninklijk laleis te Wilanow bij Warschau. Hij leeft verder hét park Laziènki en het paleis van den vroegeren Poolschen ko ning Stanislaus Augustus Foniatowki bezichtigd. Des avonds heeft de Britsche zaak gelastigde te zijner eere een receptie aangericht, waar aanwezig waren Smigly Rydz en de voornaamste lei ders van het Poolsche leger. Vandaag zal Ironside verschillende militaire oefeningen bijwonen. De laatste 24 uur zijn de aanval len van de Duitsche pers op Polen weer mcnigvuldiger geworden, zon der twijfel tengevolge van het be zoek van generaal Ironside aan Warschau. Onder de bevolking van Berlijn doen niet te controleeren ge ruchten de ronde over de spanning van de komende weken. Naar men zegt zijn voor 6 Augustus auto's en vrachtauto's gerequireerd. Vermoe delijk vinden deze berichten hun oorsprong in de oefeningen van de luchtbescherming, welke einde Juli in Berlijn worden gehouden. De Duitsche pers zwijgt verder ge heel over het, repatriéeren van de Duit sche minderheid in Zuid-Tirol. Offi cieus wordt vernomen, dat reeds door het Duitsche emigratie-bureau deskun digen naar Zuid-Tirol zijn gezonden om met de Italiaansche autoriteiten te spreken over repatrieering van de 220.000 Duitschers. Eerst zullen de acht- tot tienduizend Duitsche staatsburgers uit Zuid-Tirol teruggeroepen worden cn vervolgens zullen de 220.000 Duitschers, wier voor ouders reeds eeuwen in dit gebied woonden, repatrieeren. De propaganda- diensten hebben nog geen poging ge daan om het Duitsche publiek de reden van dezen „vrijwilligen" uittocht uit een te zetten. In Duitsche politieke kringen onderschat men het offer van Duitschland in deze zaak niet en men vraagt zich af, wat de tegenpraestatie van Italië zal zijn. Men veronderstelt, dat deze zal bestaan uit éen onvoor waardelijk steunen van de Duitsche eischen inzake Polen. TOKIO, 20 Juli. (Havas). Bij de gisteren gevoerde Britsch Japansche besprekingen hebben Sir Robert Craigie en Arita schriftelijke nota's uitgewisseld ter mededeeling aan hunne onder scheiden regeeringen. De Japansche bladen van vanmor gen bevestigen, dat het verschil tus schen de standpunten van Japan en Engeland aanzienlijk blijft. Sir Ro bert Craigie, aldus constateeren deze bladen, is krachtig gekant tegen zekere eischen, welke het prestige van Engeland raken en die ingediend zijn door Arita, hoewel hij openhartig zekere andere eischen heeft aanvaard in een verzoenings- ge2inden geest. De conferentie van 21 Juli zal waarschijnlijk beslissend zijn. Van Japanschen kant is men, naar de bladen beweren, vastbesloten zich te houden aan de onveranderlijke Japan sche eischen. De Nitsji Nitsji verklaart, dat Arita gekant is tegen ieder compro mis betreffende deze principieele kwesties, waarop Groot-Brittannië zal moeten antwoorden met ja of nèen. Het is bekend geworden, dat W. D. Allan, secretaris van de Britsche ambas sade in China, op instructie van den Britschen ambassadeur in China, Sir Archibald Kerr, op 10 Juli in Tokio is aangekomen teneinde Sir Robert Crai gie, den Britschen ambassadeur te Tokio, bij te staan als adviseur bij de Engelsch-Japansche onderhandelingen, die 15 Juli aangevangen zijn. De daghladen van Tokio gelooven, dat de besprekingen zich nog in een „nevel achtigen" staa't bevindèn, ofschoon hèt tweede onderhoud tusschen Arita en Craigie een vrije en openhartige bespre king vormde betreffende den kern der kwestie. Een verdere volledige gedach- tenwisseling zal waarschijnlijk Vrijdag in een derde onderhoud gevoerd wor den, welke derhalve mogelijkerwijze be slissen zal over hèt lot van de Britsch- Japansche conferentie, aldus de Asahi Sjimhoen. LAKE PLACID (New-York). 20 Juli (Reuter). Professor Edwin Robert Anderson Scligman, de bekende Ameri- kaansche econoom, is op 7S-jarigen leef tijd overleden.. Seligman heeft gestu deerd aan de Columbia-universiteit en te I-Ioidelbérg en Parijs. In 1SS5 werd hij lereor aan de Columbia-universiteit. van 1S01 tot 1931 was hij daar hoogleeraar. In laatstgenoemd jaar trad hij af. Hij was adviseur van verscheiden staatscom missies op financieel en belastingge hied en in 1931 financieel adviseur van Cuba. Van zijn hand zijn eenige beken de werken verschenen. KENNEDY BIEDT HALIFAX EEN DEJEUNER AAN LONDEN. 20 Juli (Reuter). De Ame- rikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft in intiemen kring een dejeuner aan Lord Halifax aangeboden. De Amerikaansche ambassadeur te Pa rijs, William Bullitt, wag voor deze aan gelegenheid speciaal per vliegtuig uit Parij6 naar Londen gekomen. BRITSCH-FRANSCHE AANKOOP VAN OORLOGSMATERIAAL Washington, so Juli (Reuier). Volgens het halfjaarlijksche rapport van den nationalen raad voor mijnitie-cón- tröle heeft Engeland vrijwel alle orders voor vliegtuigen, welke in de Vereenig- de Staten zijn geplaatst, geleverd ge kregen, terwijl Frankrijk slechts 25 pet. heeft gekregen. Aan Engeland is ter waarde van 14.64S.000 dollar aan oorlogs tuig, voornamelijk vliegtuigen geleverd n aan Frankrijk ter waarde van .187.000 dollar, gedurende het eerste halfjaar. BENKOELEN, 20 Juli (Aneta I A.N.P.) Een inlandsche kolonist is bij daglicht, door een tijger aan gevallen. Het slachtoffer werd in deerniswekkenden toestand in het ziekenhuis opgenomen. Gemeld wordt, dat op (het koloni satieterrein een groote tijgerplaag heerscht. Dok der Britsche Admiraliteit te Alexandrië aangekomen ROTTERDAM, 20 Juli. - De Neder» landsche zeesleepbooten „Zwarte Zeo'* en „Thames" van L. Smit en Co's inter nationalen sleepdienst, welke een 31000 tons droogdok voor de Engelöche admi raliteit van Portsmouth naar Alexandrië sleepten, zijn heden met het dok behou den op 'haar bestemming aangekomen. De sleepboot „Witte Zee" heeft het transport geconvoyeerd. De reis over den ruim 3000 mijl lan gen afstand hopft 26 dagen geduurd, zoodat een gemiddelde snelheid van 120 mijl per dag behouden is gebleven De reis heeft zich door gunstig weder ge kenmerkt, terwijl zich geen bijzondere voorvallen hebben voorgedaan. De sleepboot „Witte Zee" heeft esta fettediensten verricht, zooals het scheep- nemen van mail en provisie voor de be- manninc van het dok zoowel als voor de sleepbooten. te Gibraltar en Malta. Een zwaar gewonde GRONINGEN, 20 Juli. Heden morgen om half acht is de ongeveer 30-jarige reiziger G. uit Gróningèn, door tot n i toe onbékènde oorzaak in Vries (bij Zuidlaren) met zijn auto tegen een stilS'.aanden truck met trailer gerèden. De botsing was zoo hevig, dat de auto geheel onder den truok terecht kwam. De -er O., die alleen in de auto zal, werd met zware verwon dingen opgenomen en naar het R.K. ziekenhuis te Groningen overge bracht. De auto werd zwaar bescha digd. Bu.tenlandsch weeroverzicht Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt: De depressie, die gisteren over het En- gelsche Kanaal gelegen was, verplaatst zich langzaam naar het Noorden. De kern ligt vanmorgen over Engeland en is wat minder diep geworden. Aan haar Zuidzijde worden over Frankrijk koele maritieme luchtmassa's naar onze om geving en Duitschland aangevoerd. De scheidingslijn tusschen de warme conti nentale lucht en de koelere luc'htmassa's, die uit het Westen komen, ligt heden morgen over midden Duitschland. Zwit serland en Zuid-Frankrijk. De afkoeling ging over het algemeen gepaard met on weer en plaatselijk groote hoeveelheden neerslag. In ons land had Den Helder de grootste hoeveelheid /17 mm). Langs de genoemde scheidingslijn ontwikkelde zich in Zuid-Frankrijk een nieuwe de pressie. die daar opnieuw onweer brengt, maar nu aan het opvullen is. Op den Oceaan behoudt het gebied an hoogen luchtdruk een groote uitge strektheid, aan dé Noordzijde bij IJsland en Groenland is het aanzienlijk aange tast door storingen, die zich in Oostelijke richting bewegen. In de Poolzee is de luchtdruk gedaald. Het gebied van hoo gen luchtdruk bij de Oostzee verplaatste zich van de randstaten naar Finland en Lapland, en nam daarbij iets in betee- kenis toe. Het weer in deze omgeving is zonnig hij zwakken wind met nevel of mist in den vroegen morgen. LONDEN, 20 Juli (Reuter). Cham berlain heeft gi6teren in 't Lagerhuis bij het indienen van een motie, waardoor het aantal dagen voor de debatten over de begrooting bekort wordt van 20 tot 16 dagen, gezegd: „Wij beleven een ab normale periode, waarin de regeering het van tijd tot tijd noodig moet achten maatregelen van groote urgentie in te dienen, welke bij den aanvang van de zitting niet verwacht werden'. Chamber lain' verklaarde voorts te hopen, dat hij een motie zal kunnen indienen om het Lagerhuis op 4 Augustus met vacantie te doen gaan. Weerverwachting Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: Voor het geheele land: Zwaar bewolkt met opkla ringen. Enkele plaatselijke regenbuien met kans op on weer. Weinig verandering in temperatuur. Meest matige Z.W. tot Z. wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1