VISSERS, DE KONING VAN DE PYRENEEEN LAMBRICHTS VIJFDE IN DE RANGSCHIKKING Pain's wonderlijke avonturen Nederland op zesde plaats Jhr. v. d. BOSCH WERD TWEEDE CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP INTERESSANT RONDE VAN FRANKRIJK De bergen eischen het volle pond van de renners die met mist kampten SYEN VALT UIT De negende etappe De laatste ronde van het kampioenschaps- tournooi SPRINGCONCOURS Competitiestand A.Z. P.C. I Ze BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 JULI 1939 TOULOUSE, 19 Juli. (Van een specialen verslaggever) DE drie toppen der Pyreneeën, de Aubisque, de Tourmalet en de Aspin, hebben hun werk gedaan; zij hebben de sterksten onder de 60 renners, die vanmorgen in alle vroegte uit Pau waren vertrokken, met treffende zekerheid aangewezen. Deze drie reuzen hebben bepaald, welke in hun omgeving zoo nietige menschen, de machtigste zijn in physiek kunnen en in moreele kracht- De klimmers van de ronde van Frankrijk 1939 zijn naar voren gekomen, zij hebben op ondubbelzinnige wijze hun meerderheid over de anderen getoond en de beste plaatsen in de etappe veroverd. En weer schijnt het waar heid te worden, dat de Ronde van Frankrijk zal worden gewonnen door een goeden klimmer. En boven zes, zeven uitblinkers, waartoe ook Lambrichts heeft behoord, de Zuid-Limburger, die voor de eerste maal aan de ronde deelneemt en vandaag tot de vijfde plaats in de algemeene rang schikking is gestegen, stond één man, een koning in het klimmen, een keizer in het dalen: Ward je Vissers, die op alle drie pashoogten eerste werd, op de Tourmalet en de Aspin zelfs met aanzienlijk ver schil. naar beneden, langs onmetelijke afgronden welke men door den dikken mist slechts kon gissen Was het wonder, dat de na tuur op de Aubisque en op de Tourmalet haar tol eischte en menige renner, vol goe den moed vertrokken, vol wanhoop den strijd staakte, door pech, door valpartijen, door gebrek aan moreelen moed. den bijna bovenrnenschelijken strijd tegen de natuur tot het einde toe vol te houden? Zoo ver dwenen al spoedig Vervaecke, Mculenberg en Goutal. Storme, Siien en Litschl volg den en voorts zagen ook de Lathouwer en Yvon Marie hun illusies in rook opgaan. Lambrichts, Albert van Schen- del en Dominicus vormen de landenploeg DE Belg, algemeen favoriet voor den aanvang van de ronde, wist zijn voorsprong ook op 't vlakke ge deelte, hetwelk nog na de afdeeling van de Aspin over niet minder dan 150 K.M. van Arreau naar Toulouse volgde, te behouden. Alleen rijdend is het een prestatie op zichzelf de 4'/» minuut voorsprong, wel ke hij op den laatsten top had. vrijwel volledig te behouden, en dat ondanks het feit, dat nota bene zijn ploeggenoot, Syiver Maes, achter hem de achtervol- 79 renners zijn te Parijs gestart Vanmorgen vertrokken er nog 60 uit Pau, 52 wisten Toulouse te be reiken. Deze nuchtere cijfers spre ken duidelijke taal- Zij verdraaien HET EERSTE BERGTRAJECT „HAUTES PYRENEES" 9' ETAPPE 19 JULI TOULOUSE CONTROLE PLAATSEN AS> ARREAU BAREGES C0L 0'AUBISQUE 1748M 2 COL DU TOURMALET 2122M. 3 COL D'ASPIN 1497 M. ging op energieke wijze inzette, ge steund door Ritserveldt en de beide Franschen Vietto, den drager van de gele trui en Gianello, den eenigen man uit de Fransche A-ploeg, die zich wist te onderscheiden. Was Vissers den held van den dag en trok hij aller belang stelling, veel interesse bestond er toch ook voor den tweekamp tusschen Syi ver Maes en Vietto. De Belg, die dit jaar in groofen vorm is, zeer regelma tig rijdt en in de voorafgaande etappes niets geriskeerd heeft, bewees tot de beste klimmers te behooren. Hij ging zelfs beter de Tourmalet op dan Vietto en vele malen is de drager van de gele trui in gevaar geweest. Maar de Franschman bleek over on gelooflijke wilskracht te beschikken. Met roekelooze snelheid reed hij do Tourmalet en de Aspin af, beide malen in dichte mist. zoodat de renners soms slechts 10 meter zicht hadden, terwijl de volgauto's hun achterlichten lieten bran den als waarschuwingsteekcn voor de hen achterop komende renners, die met veel grootere vaart door de bochten gin gen en snelheden van 70 ft 80 K.M. be reikten. Zoo is Vietto er in geslaagd Sylver Maes in te halen en op het plat te stuk liet de Franschman zijn con current niet meer los. De grooten van den dag waren behalve Vissers, Sylver Mae9 en Vietto, de Franschman Gianello, de Belgen Ritserveldt en van Over- berghe, onze landgenoot, Lam brichts en de Luxemburger Di- dier. Zij allen waren bij het klim men steeds in de voorste gelederen te vinden. Maar daarnaast hebben de bergen ook hun slachtoffers geëischt. De beklim ming van de Aubisque geschiedde aan vankelijk door een nauw dal, vol af wisseling, maar de Tourmalet was veel grimmiger, met zijn zeer lange hellin gen, zijn pijnlijk scherpe stijgingen, zijn woeste rotsen met hier en daar. vlak langs den weg, de blankheid der eeuwi ge sneeuw, door een zonnetje heel even tjes beschenen. Maar de afdaling geschiedde wederom In regen en mist. Op levensgevaarlijke wij ze joegen de renners over het smalle pad de waarheid niet, maar maken het een ieder, die het nog niet wil ge- looven, duidelijk, dat de ronde dit jaar zwaar, ontzaggelijk zwaar is. De landenploegen zijn tegcnvolge van het groote aantal uitvallers zwaar ge havend en alleen de Fransche A-ploeg is nog compleet. Zuid-Oost Frankrijk heeft nog zeven renners, en Nederland en Noord-Oost Frankrijk 6, België A en B. alsmede West Frankrijk 5, de overige tams zijn nog zwaarder gehavend en zo zijn eerst op de helft van de tour. De Aubisque \X/ ANNEER wij de verrichtin gen der renners wat meer gedetailleerd willen nagaan, dan kunnen wij dat het best doen door ons nog eens het beeld van den strijd op de drie toppen aan onze oogen te laten voorbijgaan. Na do zware achtste etappe was het van morgen te Pau weer zeer vroeg dag. Om zes uur was het vertrek be paald en zestig renners verlieten in een vervelenden regen het stadje aan den voet der Pyreneeën. 40 K.M. bleven zij bij elkaar, want de boch tige smalle weg, doch met vele stij gingen en dalingen, volgde het dal naar F.aux Bonnes, waar de eigen lijke klim naar de 1748 meter hoo- ge pashoogte der Aubisque begon. Onmiddellijk kwamen de klimmers toen naar voren en inen moest bewon dering hebben voor het gemak, waar mede sommigen van hen de zeer steile gedeelten van meer dan 16 pet. opgin gen. Vervaecke, Le Grèves en Fournier kwamen al spoedig in moeilijkheden. 4 K.M. voor den top, bij Gourette, lagen Ritserveldt. Kint. Albert van Schendel, Bailleux, Vissers en Toon van Schendel met gering onderling verschil voorop. De paslioogte lag volkomen verscho len in dichte grijze wolken en de ren ners en volgers konden slechts enkele meters voor zich uitzien. Maar men reed de laatste kilometers door een haag van duizenden enthousiasten, die op geoorloofde, maar vaak ook onge oorloofde wijze b.v. door duwen, de renners iq hun strijd steunden. En toen konden wij op de pashoogte den volgenden stand noteeren: Vissers, op een lengte Bailleux, ver volgens Sylver Maes en Ritserveldt, op 4 seconden Co9son, op 6 sec. Albert van Schendel met onmiddellijk daarachter Lambrichts, op 35 sec. Thietard, op 36 sec. Gianello. op 1 min. 23 sec. onze land genoot Sijen, die een voortreffelijken indruk maakte. Vietto lag toen 2 min. 30 sec. op Vissers achter, terwijl Domi nicus, Anton van Schendel, Hellemons en de Korver in deze volgorde de pas hoogte passeerden. Bij de Korver wilde het nog steeds maar niet met. zijn knie vlotten, doch toen hij met de beklimming van de Tourmanet begon, enkele tientallen kilometers verder, voelde hij, dat het beter ging. Het moreel keerde terug, een onmisbare factor om een bergrijke etappe tot een goed einde te brengen. In Argeles, er waren toen 83 K.M. af gelegd, was het diepste punt' bereikt. Langzaam ging het toen weer naar bo ven tot Luz-Saint Sauveur, waar de eigenlijke klim naar de Tourmalet aan ving, over 18 K.M. met een verschil van 640 nieter tot 2120 meter hoogte. Sijen valt uit MAAR intusschen had er voor Nederlandsche ploeg een minder aangename gebeurtenis plaats ge grepen. Het wegdek bij de afdaling van de Aubisque was zeer slecht en door den re gen slipperig. Sijen had juist een auto ge passeerd. toen hij kwam te vallen. De hem achterop komende wagen remde sterk, zoodat onze landgenoot niet geraakt werd, doch de fiets van den Zuid-Limburger kreeg een leelijken knauw. Eerst was Sijen aan den kant van den weg gaan zitten, maar een camion was Diet te bekennen. Met behulp van enke le omstanders werd de vork, die het meest te lijden had gehad, zoo goed mogelijk recht gebogen: en eindelijk was men zoo ver, dat Sijen de afdaling kon vervolgen. Doch de fiets spoorde slecht en zoo kwam hij met aanzienlij ken achterstand, terwijl zijn positie op de Aubisque juist zoo schitterend was geweest, te Argeles aan. Moedig begon hij aan de voor lichaam en geest zoo afmattende beklimming van den reus der Pyreneeën. Maar bij de afdaling van de Tour malet naar Saint Marie de Campan bleek, dat de door pech gehandicap te landgenoot de remmen volledig moest gebruiken om op den weg te blijven. Ontmoedigd staakte hij in het schilderachtige dorpje tusschen de Tourmalet en d'Aspin gelegen, den strijd. Intusschen was de strijd op de Tour malet reeds beslist. De wolken waren opgetrokken cn een verkwikkend zon netje bescheen de renners, die in een langzaam tempo den eigzag omhoog gaanden weg, waar wederom tiendui zenden toeschouwers zich hadden opge steld bestegen. Op de Tourmalet was de volgende positie op te maken: Vis sers, op 2 min. 8 sec. Gianello, op 5 min. 28 sec. Sylver Maes, op 6 min. Ritser veldt, op 7 min. 13 sec. Vietto en Didier, op 8 min. 39 sec. van Overberghe, en op 8 min. 48 sec. kwam Lambrichts door. Voor de laatste maal naar boven DE klim van Saint Marie de Cam pan naar de pashoogte van de Aspin (1480 meter) strekte zich over 13 KAL uit. In de laatste 3 K.M. liep de weg zeer steil op en ook hier konden de klimmers, zij het voor de laatste maal, hun capaciteiten toonen. Op den top was de doorkomst als volgt: Vissers, op 4 min. 45 sec. Gianello, op min. 57 sec. Sylver Maes en Ritser veldt, op 8 min. 3 sec. Vietto, op 9 min. 43 sec. Didier, op 12 min. 2 sec. Lam brichts en van Overberghe. Albert van Schendel kwam het 14 min. 54 sec. ach terstand als dertiende door. Op de laat ste 160 K.M. vormden enkele renners kleine groepjes, en zoo trokken ten slot te vijf peletons op Toulouse aan met een vrij groot onderling verschil. De wielerbaan te Toulouse was vol komen uitverkocht, toen Vissers alleen binnenstoof, waar hem een geweldige ovatie wachtta. Respectievelijk kwamen de groepen KINDERHOEKJE 206. Maar vanachter 's konings troon komt de kleine Pam aangestapt cn houdt triomfantelijk het document in de hoog te." Woedend zegt de koning tegen den misdadigen kamer heer: „Ikzelf zag het document in een tafelpoot op Uw ka mer verborgen! En gij durft nog een ander te beschuldigen!!" 207. ,Je zult je gerechte straf met ontgaan", vervolgt de koning. De beul komt en moet den kamerheer binden. „Breng hem naar het midden van het plein", beveelt de koning „hij moet tot waarschuwend voorbeeld dienen." Het landen- klassement Het algemeen klassement luidt: 1. België B 182 uur 55 min. 24 sec. 10. 183 183 183 183 183 183 181 185 1S5 22 21 Frankrijk Zuid-Oost Frankrijk Zuid-West Frankrijk België A Nederland Noord-Oost Frankrijk Luxemburg West-Frankrijk Zwitserland Nederland is door de groote verschui ving in deze etappe op de zesde plaats in het landenklassement gekomen, met jeringen achterstand op België A. Dit 's wel een nieuw bewijs, dat de verrich tingen der Nederlandsche renners bui tengewoon verdienstelijk zijn geweest. Lambrichts, Albert en Dominicus vor men nu de landenploeg. Ht is thans definitief, en men kan dit nu zeggen na negen etappes, nu de helft van het totaal achter den rug is, dat Nederland een hartig woordje is gaan meespreken in het gevecht om de hoogste plaatsen. De negende étappe van Pau over het zware bergtraject der Pyreneeën naar Toulouse, een afstand van 311 K.M., werd gewonnen door den Belg Vissers in 10 uur 23 min. 27 sec. Lambrichts arri veerde als zevende. Sijen heeft van daag den strijd moeten opgeven. De uitslag luidt: 1. Vissers (België) 10 uur 23 min. 27 sec. 2. Sylver Maes (België) 10 uur 27 min. 31 sec. 3. Ritserveldt (België) zelf de tijd. 4. Gianello (Frankrijk) zelfde tijd. 5. Vietto (Frankrijk) zelfde tijd. 7. Lam brichts 10 uur 31 min. 9 sec. 13. Albert van Schendel 10 uur 41 min. 15 sec. 23. Dominicus zelfde tijd. 27. Toon van Schendel 10 uur 51 min. Hellemons en de Korver plaatsten zich met 15 andere renners op de 33e plaats in den tijd van 11 uur 9 min. 54 sec. binnen met Le Graves, Le Moal en Sof- fieti als laatsten met meer dan een uuv achterstand. De algemeene rangschikking luidt: 2. Silver Maes (B.) 60 48 8 3. Vlaemynck (B.) 60 51 26 4. Vissers (B.) 60 54 39 5. Lambrichts (N.) 60 54 42 6. Marcaillou (Fr.) 60 57 24 7. Disseaux (B.) 60 59 53 8. Thielard (Fr.) 61 1 45 9. M. Clemens (L.) 61 2 24 10. Archambaud (Fr.) 61 2 52 11. Ritserveldt (B.) 61 4 5 12. v. Overbergh (B.) 61 7 30 13. Louviet (Fr.) 61 9 23 14. Fréchaut (Fr.) 61 9 39 15. Pages (Fr.) 61 11 34 16. Galateau (Fr.) 61 12 17 17. Didier (L.) 61 12 41 18. A. v. Schendel 61 13 36 19. Passat (Fr.) 61 13 54 20. Mallet (Fr.) 61 15 34 26. D om i n i cu s 61 31 52 29. T. v. Schendel 61 49 28 38. de Korver 61 51 37 49. Hellemons 62 21 SCHAKEN AMSTERDAM. 19 Juli. Weliswaar had Landau zich van het bezetten der eerste plaats in de achtste ronde ver zekerd, doch niettemin was deze laatste ontmoeting zeer interessant omdat het er om ging wie tweede zou worden. Immers de 18-jarige Hagenaar Wij nans had hVz Punt terwijl Jhr. van den Bosch een score van 5 had bereikt eri het toeval wilde, dat op dezen laatsten dag deze beide heeren elkaar zouden be kampen. Deze partij trok hedenmiddag dan ook de grootste belangstelling en was tevens de langdurigste. Toen de andere spelers reeds lang met elkaar zaten te bespreken, wat ze wel en wat ze niet hadden moeten doen, zaten Wij nans en van den Bosch nog altijd met verbeten gezichten achter een ingewikkeld eind spel, waarin de f-pion van Van den Bosch het er op gezet had tot koningin te promoveeren. Het was een orthodox damegambiet, waarin van den Bosch agressief optrad. Hij plaatste een paard op c4 terwijl hij zijn dame naar den koningsvleugel bracht, hetgeen hem een schijnoffer van een paard en een pion opleverde. Door een combinatie vist van den Bosch daarna dameruil te forceeren. gepaard gaande met een kwaliteitsof fer, waarvoor hij ettelijke pionnen kreeg. Allengs kwam het tot een eind spel. waarbij van den Bosch met twee vrijpionnen zijn tegenstander na 35 zet ten tot capitulatie deed besluiten. Met dit resultaat werd van den Bosch eer vol tweede. Van Doesburgh wist gemoedelijk een overrompeling van Landau te voorko men, en deze Fransche partij eindigde dan ook na een interessant eindspel, waarin van Doesburgh zich tegenkan- sen wist te scheppen, in remise. Van Doesburgh behaalde hierdoor den vijf den prijs. Van Scheltinga slaagde er reeds vroeg in den middag in Roele te verpletteren. Het was een Hollandsche verdediging waarin de stonewall opstelling weer eens op beproefde wijze dienst deed. Van Scheltinga rukte met zijn b- en c-pionnen op cn wist dóór een schijnof fer een pion te winnen en de hechte maginotlinie van zijn tegenstander open te scheuren. Spoedig gaf Roele op. De RondeStumpers werd met r.4 geopend en op onregelmatige wijze voortgezet. Een oogenblik zag het er naar uit, dat zwart de beste kansen zou verkrijgen, doch spoedig toonde de Ronde tegen de moeilijkheden opgewas sen te zijn. De partij eindigde in remise. Ir. van SteeenisSterk was een fran sche verdediging met den Rubinstein variant. Wit oefende druk uit op het zwarte spel. Door een verkeerde afwik keling verloor zwart een pion. waarna een zeer langdurig toreneindspel ont stond, dat door Sterk niet op zijn best behandeld werd, zoodat, hij ten slotte de wapens moest strijken. De eindstand van het tournooi om het kampioenschap van Nederland luidt: 1. Landau 7%, 2. Jhr. mr. dr. van den Bosch 6 pnt. 3. en 4. Wijnans en van Scheltinga 5H pnt. 5. van Does burgh 4V? pnt. 6. van Stennis 4 pnt. 7. en 8. de Ronde en Roele 3% pnt. 9. Sterk 3 punt. 10. Stumpers 2 punten. PAARDENSPORT Slechts één ruiter maakte een foutloos parcours HOOFDDORP, 19 Juli. Een der meest attractieve nummers van het com- cours hippique in Hoofddorp is telken- jare yvecr het groote springconcours. Het was ditmaal in twee deelcn ge splitst en werd onderbroken door een nummer vierspannen en tandems. Het parcours had een lengte van 790 Meter, vorig jaar 725 Meter. Er waren achttien hindernissen ter wijl de maximum hoogte 1.40 Meter was. De maximumtijd, waarin de deel nemers het parcours moesten afleggen, bedroeg 136 seconden. Tijdens het eerste deel van het spring concours werd over het algemeen niet t gesprongen. Weliswaar overschreed slechts één ruiter den maximumtijd en varieerde de tijd der andere ruiters tus schen de 110 en 130 seconden, doch over het algemeen werden er nog al fouten genoteerd. Niemand maakte een foutloos par cours. De reden daarvan was misschien wel, dat de beste ruiters niet waren opgekomen en het parcours vrij lang en niet gemakkelijk was. Het beste reed Baron Sirtema van Grovestins op „Maurits" met 4 fouten in 114 seconden. In het tweede deel van het spring concours maakte de heer Leeuwenburg op ..Pasja" 4 fouten in 112 seconden. De heer D. C F. Modderman henaderde het resultaat der even genoemde rui ters door het parcours te rijden in 118 seconden met 4 fouten op „Lest Best". Baron Sirtema van Grovestins wist ten slotte op „Isard" het parcours fout loos te rijden in 102 seconden, terwijl Leeuwenburg op „St. George" een tijd van 98 seconden noteerde. Hij maakte echter 4 fouten. De uitslagen van het springconcours luiden: 1. Baron Sirtema van Grovestins op „Isard", 0 fouten in 102 sec.; 2. P. Leeuwenbure op „SL George" van D. H. Pasman, 4 ft., 98 sec. 3. P. Leeuwenburg op „Pasja". 4 fou ten 112 sec, 4. Baron Sirtema van Grovestins, op „Maurits" 4 fouten U4 seconden. 5. D. C. F. Modderman op „Lest Best" 4 f., 118 seconden. 6. D. C. F. Modderman op „Konings- husar", 7 ft, 129 seconden. 7. G Dietrich op „Aranka", 8 fouten 99 seconden. 8. G Dietrich op „Prince Igor", 8 fouten, 112 seconden. De verder uitslagen luiden: Dressuurproef voor viertallen: 1. Landelijke Rijvereeniging „Buce phalus", te Baringerhom, 90.7 pnt 2. L. R. „de Develruiters" te Ridder kerk, 78 pnt. Dressuurproef voor achttallen: 1. L. R. „De Amstelruiters", 86.4 pun ten (Bovenkerk). 2. L. R. „Siegfried" te Bergambacht, 82.8 punten. Hengsten, aangespannen, goedgekeurd (type landbouwtuigpaard: 1. A. W. van Wijk, Vegten met Ugol- danan. 2. W. G v. d. Grift, Baarn met Te- bertus. Eerste premie M. G merries: 1. W. Raaymakers. Steenbergen, met Kivieria, tevens medaille H.M. de Ko ningin. Springen met groepen van drie rui ters- 1. Kapt. v. d. Wal te Hoofddorp (be rijders: D. Hollander met „Truus", P. Meerburg met „Clara" en J. de Rijk met „Verenia", 14 punten. Tweespannen landbouwtuigpaarden (merries: 1. J. Parlevliet (Nieuw Vennep) met „Rieda" en „Siedclda". 2. Gebr. Bruynis en P. van Wierin- gen, onderscheidenlijk uit Nieuw Ven nep en Abbens met „Ovia" en „Remora" Eenspannen tuigpaarden (limietklas se): 1. E. Hemmes, Groningen met „Jofi- ra". 2. W. Raaymakers, Steenbergen, met „Vertana". Klavertjedrie: 1. L.R. „Ritm. de Kruyff" te Halfweg (berijders Joh. G Gehrels met Thalia", J. de Jong met „Ham"; A. Gakeer met „Tihola". Eenspannen fokmerries, type land bouwtuigpaard: 1. |J. H. Alta, Oudé Mirdum, met Upacha tevens winnaar van den prijs van H.K.H. Prinses Juliana. 2. D. E. Mellema, Finsterwolde, met „Xandria". Elegantste rijpaard (zware klasse): 1. Ar. Klebe, Rotterdam, met Top Flight Elegantste rijpaard (lichte klasse): 1. W. Heyer, Den Haag, met Le Fa kir. 2. H. J. Modderman, Ede, met Gi- dran Bib or. 3. N. Mijtersdaal, Breda, met Rotte- lay. Eenspannen tuigpaarden: 1. D. E. Mellema. Finsterwolde, met Hend. 2. D. E. Mellema met Elza. Eenspannen luxe tuigpaard, open klasse: 1. J. H. Alta. Oude Mirdum, met Dainty Lady. 2. G en P. Otjens, Dongen, met Lady Love. Tweespannen tuigpaarden voor luxe rijtuig: 1. D. E. Mellema, Finsterwolde, met Elza en Goudfazant. 2. E. Hemmes. Groningen, met Benno en Zolino. Tandems 1. G en P. Otjens. Dongen met Lady Love en Charinning Lady. 2. D. E. Mellema, Finsterwolde, met Goudfazant en Elza. WATERPOLO 3 B Bilthoven d N 1 Forel A.Z. en P.C. d N Bilthoven X 1—6 0-6 0-8 0-1 V.Z.C. 8-0 X 2-0 2-4 3—1 Forel 2-3 X 0-3 1-4 1-1 Fuut 8-0 2-2 2-0 X 0-2 A.Z. en P.C. 7—0 2-1 8-1 1-2 X 4-0 W.Z.C. 5-0 1-1 0-4 X

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7