DE WANDELTOERISTEN KUNNEN WEER VERDER OP STAP De economische banden Duitschland-Nederland nauwer aangehaald DE LOKKENDE VERTE Internationale wandelweg Den Bosch- Luxemburg door burgemeester van Lanschot geopend Vriendschap der naties gediend Opvoeding van het publiek tot bescherming van de natuur Ons Vorstenhuis in woord en beeld Duitsch dienstmeisje wilde weer naar „die Heimat" TROUWLUSTIGE RUITENBREKER Dr. Th. W. POLET OVERLEDEN De heer Frauendorf als directeur van Amsterdamsch kantoor van Leipziger Messamt geinstalleerd Bevordering van Messe-bezoek het doel Felle brand te Maasdam GRAFMONUMENT Dr. C. J. Vinkesteijn 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 JULI 1939 ■s-HERTOGENBOSCH, 19 Juli. HARTELIJKE woorden van vriendschap en waardeering zijn er vanmiddag te Den Bosch gesproken door de vertegenwoordigers yan Nederland, België en Luxemburg, ter gelegenheid van de open stelling van den internationalen wandelweg 's-HertogenboschLu xemburg, welke geschiedde door den burgemeester van Den Bosch, mr. F. J. van Lanschot. Te halftwaalf had zich aan het beginpunt van den grooten weg naar Vught een groote schare genoodigden verzameld om de opening van het eerste gedeelte van den internationalen wandelweg Den Bosch—Bazel bij te wonen. Ir. Cosijn, bestuurslid der Bel gische Touringclub ge ridderd Jaar waren naast de burgemees- ter en wethouders van de stad aanwezig dr. W. R. Groeneveld Meijer, vertegenwoordiger van den minister van economische zaken, C. R. T. Baron Krayenhoff en de heer H. W. R. de Waal resp. voorzitter en directeur van het A.N.V.V., de voorzitter van den A-N- W.B., de heer H. P. J Bloemers. alsme de vele leden van het dagclijksch en algemeen bestuur; de consul van Bel gië. de heer J Dony. It. kolonel A. \V. de Koningh, commandant van de le divisie der Kon. Marechaussee, kapt ,W. Kist. districtscommandant der Ko ninklijke Marechaussee en consul voor ihet ruitertourisme van den A.N.W.B. benevens vele bestuursleden van de Kon. Touring Club van België, de JLi- gue Nationale Luxembourgeoise des Auberges de Jeunesse" en de „Touring club Luxembourgcois" alsmede vele an deren, onder wie verslaggevers van Bel gische en Luxcmburgsche bladen. De voorzitter van den A.N.W.B., de heer H. P. J. Bloemers, heett© de aan- F. van Lanschot wezigen welkom en begroette in de eer ste plaats den vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken, dr. W. R. Groeneveld Meijer, het Bos sche gemeentebestuur en den Belgi schen consul-generaal. Zeer hartelijke woorden richtte spre- «Pr tot de vertegenwoordiger» van Bel- fflë en Luxemburg. De samenwerking tussehen den A.N.W.B. en de touring club van beide landen is altijd van den moest innigen aard geweest, steeds heeft men op elk gebied met elkaar con tact gehad. Vervolgens richtte de voor zitter van den A.N.W.B. het woord tot burgemeester van T.anschot. Wij zijn Mil. hier een zoo waardig punt van iiitganor te hebben kunnen vinden voor onzen grooten internatio nalen wandelweg, TT, mijnheer de Bur gemeester. hebt zich steeds een groot voorstander en warm vriend van onzen hond getoond en wij ziin dan ook ten zeerste verheugd u bereid te hebben gevonden de opening te verrichten. Burgemeester Van Lanschot. ver volgens het woord nemende, richt te zich allereerst tot de buitenland- sche delegaties. HIJ zelde te hopen, fiat de wandelweg, welke thans reeds van Nederland via België naar Luxemburg loopt, nog veel verder zal worden doorgetrokken, laten we zeggen tot Brlndlsi. om niet te spre ken van Afrika, voegde spreker er onder groote hilariteit aan toe. Hot wandelen is altlid een van Tnlin geliefkoosde sporten geweest. Mogen duizenden van dezen nieu wen en idealen wandelweg in de toekomst gebruik maken. De A.N. W.B. heeft aanspraak op den dank van geheel Nederland. België en Luxemhurg voor zijn initiatief. Daar door worden de banden tussehen de naties nauwer aangehaald. De vriendschap ttisschen onze volken wordt bevorderd, dat is vooral in onzen tijd buitengewoon noodig. Zich in het Duitsch tot de Luxembur gers richtend zeide spreker: „Ook uw land wordt geregeerd door een vrouw, een hoogstaande, een eerbiedwaardige vorstin, voor wie men in Nederland de grootste achting en waardeering heeft. Vervolgens onthulde de burgemeester door het wegtrekken van de vlag. het gedenkbord, dat op dit punt geplaatst is. Met deze onthulling was de interna tionale wandelweg geopend. Het gezelschap steeg vervolgens in de bussen, waarna naar Vught werd gere den. waar een gedeelte van den weg, gelegen tussehen hotel „De Hut" en de Vughtsche heide, gewandeld werd. Te ongeveer half twee schaarden al len zich aan de lunch in Chalet Royal te 's-Hertogenbosch waar nog door ver schillende spreker het woord werd ge voerd. De heer Bloemers, voorzitter van den A.N.W.B.. dankte nogmaals burgemees ter Van Lanschot. voor de prettige wij ze, waarop deze de opening heeft ver richt. de directeuren der verschillende gemeentelijke instanties, die hun mede werking ten volle hebben gegeven, de directeur van den A.N.W.B., den heer W. A. M. Westerouen van Meeteren, den heer Th. van 't Kaar, chef studiedienst binnenland. Dr. W. R. Groeneveld Meijer bood na mens de Nederlandsche regeering.de gelukwenschen aan, aan hen die dit werk tot stand hebben gebracht en be lichtte de durf en volharding die hier toe noodig zijn geweest. Het wandelen heeft zich naast het toeristisch verkeer per trein, bus en flets weten t.e handha ven en neemt thans weer in beteeke- nis toe. Moge daarom deze weg veel gebruikt worden en moge do vriend schap tussohen de landen hierdoor ver stevigd worden. Groote dank komt ir. Cosijn, be stuurslid van den Kon. Touringclub van België toe, aan wiens arbeid het te danken is. dat het weggedeelte door de Ardennen tot stand kon ko men. Deze heeft ook door zijn uit stekende reisgids de wandelingen voorbereid. Spreker besloot met me de te deelen. dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft ir. Co sijn bij K.B. van 13 Juli 1039 te be noemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Met deze onder scheiding wenschte spreker hem van harte geluk. Nadat door allen het Wilhelmus was gezongen dankte ir. M. Cosijn. Hij zei- de zeer getroffen te zijn door deze ge heel onverwachte onderscheiding. Deze onderscheiding heeft voor mij een zeer groote beteekenls omdat het voor mij een bewijs is van de groote Belgisch- Luxemburgsch-Nedeglandsche vriend schap. Mede namens de Kon. Touringclub van België betuigde spreker zijn harte- lijken dank. Steeds worden de betrek kingen tussehen onze landen inniger. Spreker herinnerde vervolgens aan het bezoek van Koning Leopold aan Neder land en het wedcrbczoek van Koningin Wilhelmina aan België. Met een „Leve de Nederlandsch-Bel- gische-Luxemburgsche vriendschap" be sloot Ir. Cosijn zijn geestdriftige rede. Burgemeester van Lanschot voerde nog het woord en bood ir. Cosijn en prof. dr. Müller. president van de „Ligue Na tionale Luxembourgeoise des Auberges de la Jeunesse" de gedenkpenning aan van Den Bosch, met de beeltenis van Hertoe Hendrik van Brabant en Lotha ringen, waartoe ook Luxemburg behoor de. Prof. dr. Müller dankte en herinner de aan het feit. dat in dit jaar in Lu xemhurg de vriendschapsbanden tus sehen Luxemburg en Nederland her dacht worden. Een opwekking richtte spreker tot de jeugd om de internationale vriendschap te onderhouden door wederzijdsche be zoeken. Burgemeester Van Lanschot dankte tot slot den A.N.W.B. voor de groote gastvrijheid. Bureau voor natuurbescherming voor Amsterdam en omstre ken opgericht AMSTERDAM, 19 Juli. Waar thans de schoonheid der natuur, de flora en fauna van alle kanten steeds meer worden bedreigd voor al door de groote ontginningswer ken, achtte het bestuur van de af- deeling Amsterdam der Neder landsche Natuurhistorische ver- eeniging het tijd over te gaan tot de oprichting van een „Bureau voor natuurbescherming voor Amsterdam en Omstreken". Hier toe werd in. haar ledenvergade ring van 16 Mei j.l. besloten. Deze locale natuurbescherming draagt een opvoedend karakter en wil vooral het groote publiek winnen voor de natuurbescherming door voortdurend als een soort uitkijk en waarschuwingsdienst te fun- geeren. Het doel van het bureau, de bevorde ring van de belangen der natuurbe scherming en van de landschappelijke schoonheid in den ruimsten zin, tracht men te bereiken in samenwerking met de bestaande organisaties en commissies, zoowel gewestelijk als nationaal. Mr. H. Westermann is voorzitter van dit bureau, terwijl een werkcomité werd gevormd, dat zich met de uitvoering der werkzaamheden belast. Van dit werkcomité is de heer F. Koster vice- voorZitter cn de heer H. W. E. Croocke- wit secretaris-penningmeester; verder hebben hierin zitting genomen de hee- ren dr. J. Heimans, H. Kleyn, mr. P. J. Mijskenaar. J. Trouw en mej. G. van Es. terwijl het comité waarschijnlijk nog met een lid zal worden uitgebreid. Aan de bovengenoemde organisaties en commissies zal worden verzocht uit hun midden iemand aan te wijzen; die als adviseerend lid tot het bureau zal toetreden ook personen, die in staat zijn het doel van het bureau te bevor deren zullen worden uitgenoodigd om advisecrende leden te willen zijn. Be langstellenden kunnen tegen een lage contributie het werk van het bureau steunen. Toespraak van Jhr. W. Röell op den bondsdag der Christ Oranjevereenigingen GOUDA, 19 Juli. Op den bonds dag van den Bond van Christelijke Oranjevereenigingen, welke hier vandaag gehouden is, heeft gep. lui tenant-generaal jhr, W. Röell een toespraak gehouden over het Oran- je-Nassaumuseum. Volgens de vercengingswet van liet museum heeft de vereeniging ten doel verzamelingen bijeen te brengen, welke een beeld geven van de ontwikkeling van het huis van Oranje Nassau, in het bijzonder van zijn verhoudingen tot het Nederlandsche volk, alsmede op dit go- bied tentoonstellingen voor te bereiden cn in te richten. Het zal wel niemand vreemd toeschij nen dat de rol, die het huis van Oranje voor en in het Nederlandsche volk ge speeld heeft een zoodanig dool volkomen wettigen. Eerst in 1920 echter is door particulieren het initiatief genomen om tot dit doel te geraken. Hierin zit een aanklacht tegen Oranjelievend Neder land. doch tevens is een woord van hulde aan de mannen, die er in 1920 als uitvloeisel van het 2ö-Jarig regee- ringsjubilcum van H.M. Koningin Wil helmina don stoot toe hebben gegeven, op zijn plaats. Spreker wilde dan ook in de eerste plaats noemen den toenmallgen voor zitter mr. A. J. E. A. Bik, die zijn ge- heele persoon aan het ontstaan van het museum heeft gegeven. Voorts noemde spreker de overleden bestuursleden mr. Duparc en Visser en den eersten opvol ger van mr. Bik, jhr. dr. W. A. Bee- laerts van Blokland. Het is zoo zonderling, dat men, onge acht de golven welke in andere landen over de regeerende huizen zijn heenge slagen, in den loop der eeuwen, bijna in alle landen completo musea heeft hetzij als zoodanig ingericht hetzij in den vorm van paleizen waarin de kunst- schatten voor het publiek toegankelijk zijn, die de geschiedenis van de Vor stenhuizen in de beeldende kunst ge boekstaafd hebben, doch dat men in Nederland eerst zoo laat het belang van een dergelijke instelling is gaan inzien. Het Is een droeve geschiedenis om te spreken over het lot van de familiesou venirs van het Huis van Oranje. De ar chieven zijn gelukkig geheel bewaard gebleven en vinden hun plaats in liet Koninklijk huisarchief. Het eerherstel van het Oranjehuis, zegt mr. Staring, verplichtte den Staat een openbaar museum te scheppen waarin men als het ware do ge schiedenis van het Vorstenhuis kon aflezen. En hier staan wij dus voor de schepping van het museum in het jaar 1920 als gevolg Van een reeks van Oranje tentoonstellingen, die van 1880, die van 1898 respectievelijk in Den Haag en Amsterdam cn eindelijk de jubileum- tentoonstellingen ook in Den Haag en Amsterdam van 1923. Spreker was van meening dat het juist de Bond van Chr Oranjevereeni gingen is een lichaam met een breede vertakking, die voor een groot deel te gemoet zal kunnen komen aan het ge brek aan bekendheid waaronder wij nog steeds zuchten. Vergeet daarbii niet, aldus besloot spreker, dat het Oranje Nassau Museum in zijn taak schouder aan schouder strijdt met uwen bond cn daarbij een onverbreekbaren band tussehen Neder land en Oranje tot oogmerk heeft en zulks in het bijzonder wil doen uitko men door het voor het nageslacht bewa ren van al datgene wat aan ons roem rijk Vorstenhuis herinnert. Kantoorbediende met fan tasie zou haar wel helpen 0plichter-in-spe veroordeeld AMSTERDAM, 16 Juli. De po litierechter, mr. A. M. van Tuyl van Serooskerken, veroordeelde vandaag een jeugdigen kantoorbediende, we gens poging tot oplichting tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en tot tien gulden boete. De man had op zekeren dag kennis gemaakt met een Duitsche dienstbode, die hem vertelde, dat zij graag naar „die Heimat" terug wilde, maar moeilijk heden had bij het krijgen van een pas. De kantoorbediende wist er wel raad op. Hij zou een schijnhuwelijk sluiten en bovendien kende hij een advocaat en een ambtenaar van het consulaat, die in dergelijke zaken uiterst bedreven waren. De kosten zouden honderd a honderdtwintig gulden bedragen, doch bij niet slagen zou zij een derde van het geld terugkrijgen. Het meisje voelde er aanvankelijk wel iets voor, doch na eenige gesprekken met haar nieuwen vriend begon zij het zaakje te wantrouwen, zoodat zij naar de politie liep. Deze hield den man aan en de justitie stelde een vervolging in wegens poging tot oplichting, daar bleek, dat hij zijn fantasie rijkelijk had laten werken. Ter zitting legde hij een bekentenis af en de Officier van Justitie, mr. A. A. L. F. van Dullemen, requireerde een geldboete van vijftig gulden, benevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden, met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. Is. Coopman, be pleitte clementie. Wierp steen door étalage-ruit en nam voor 400.. aan gou den ringen mee Dader en helper voor de Zutphensche rechtbank De eigenaar van een goudsmidswin kel aan den Sprengerweg te Apeldoorn werd in den nacht van 10 op 11 Juni, omstreeks één uur wakker door gerin kel van glas. Hij keek uit het raam en zag een man weghollen. Aanvankelijk dacht hij aan baldadigheid, maar toen hü een onderzoek ging instellen, bleek, dat een straatklinder door zijn etalage ruit was geworpen en een tableau met gouden ringen, samen ter waarde van ongeveer vierhonderd gulden, was ver dwenen. Later werden op de stoep bij den winkel nog enkele ringen teruggevon den, welke de dief in zijn haast had laten vallen. Als verdacht van dezen diefstal ston i vandaag voor de Zutphensche rechtbank terecht de 29-jarige los werkman van D., te Apeldoorn, hij bekende den dief stal gepleegd te hebben, doch hij zeide daartoe verleid te zijn door zijn helper Van H., die hem uit Apeldoorn weg wilde hebben, omdat Van H. ecu ver houding had met zijn vrouw. De officier van justitie wees op de vele veroordeelingen van dezen verdach te en requireerde een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Vervolgens stond de helper van den vorigen verdachte, de 29-jarige Anel- doornsche arbeider R. van H., terecht. Deze ontkende den vorigen verdachte te hebben geholpen. Hij erkende wel in de nabijheid van den winkel te hebben staan wachten met een auto op Van D„ doch met andere doeleinden dan Van D. thans voor de rechtbank verklaarde. Mede uit de getuigenverklaringen bleek, dat Van H. inderdaad de helper van Van D. was geweest. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde dan ook bewezen en tegen dezen verdachte luidde de eisch een jaar gevangenisstraf. Uitspraak in beide zaken over een week. Sinds 1929 geneesheer-directeur van het Rijkskrankzinnigen gesticht te Eindhoven Na een langdurige ziekte is gis terochtend te Eindhoven overleden, dr. Th. W. Polet, in leven genees heer-directeur van het rijks-krank zinnigen gesticht alhier. Dr. Th. W. Polet werd in 1870 te Haar lem geboren, studeerde te Utrecht, waar hij in 1904 tot arts bevorderd werd en in 1911 promoveerde tot doctor In de medicijnen. Na het verwerven van het arts-diploma was hij tot 1909 assis tent van professor Heilbronner op de psychiatrische neurologische kliniek te Utrecht Van 1909 tot 1918 was hij afdeellngs- geneesheer van het krankzinnigen ge sticht „Maasoord" te Rotterdam. In laatstgenoemd jaar zag hij zich aan gesteld tot waarnemend geneesheer- directeur van het B.K. gesticht te Woenscl, waar hij in 1929 bevorderd werd tot directeur. Dr. Polet was ridder in de orde ran den Xederlandschen Leeuw. Vrijdagmiddag om twee uur zal de begrafenis plaats hebben op het ge stichtskerkhof. AMSTERDAM, 19 Juli. In tegenwoordigheid van vele Ne derlandsche en Duitsche autoritei ten is vanmiddag de heer Curt Frauendorf, als directeur van het kantoor van het Leipziger Mess amt voor Nederland, geïnstalleerd leerd- De belangstellenden verzamelden zich in de lokalen van het bureau aan den Singel te Amsterdam; onder hen be vonden zich o.a.: Van Nederlandsche zijde de heeren dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, mr. A. J. van Berkel, van den economi- schen voorlichtingsdienst van het de partement van economische zaken. mr. G. M. Greup, secretaris van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Am sterdam, mr. W. F. Lichtenauer, secre taris van de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam, de heer Jos. ten Berg, voorzitter van de afdeeling klein bedrijf van de kamer van koophandel en fabrieken te Utrecht, de heer P. Feen stra, namens het handelsmuseum van het Koloniaal Instituut, dr. P. Th. Pos thumus Meyjes van de Nederlandsche Spoorwegen, jhr. Den Tex van de Ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, als mede bekende persoonlijkheden uit han delskringen. Van Duitsche zijde waren aanwezig de heer Ludwig Fichte, president van het Leipziger Messamt te Leipzig, F. Benzier, consul-generaal te Amsterdam, dr. Otto Butting en dr. G. Kempff van het gezantschap In Den Haag, Oberre- gierungsrat Hushahn, attaché dr. E. Kühn, A. Flesche, president van de Duitsche kamer van koophandel voor Nederland, dr. Lessenllch. leider van deze instelling, en H. J. Sperling, van de Duitsch© spoorwegen. De aanwezigen werden ontvangen door den heer Ludwig Fichte, die een rede hield, waarin hij een over zicht gaf van de geschiedenis der vertegenwoordiging van het Leipzi ger Messamt in Nederland. De vervanging van de honoraire ver tegenwoordiging door een eigen kan toor zoo ging hij verder is niet slechts uiting en consequentie van de goede wederzijdsche handelsbetrekkin gen, maar steunt ook op een tot de zes tiende eeuw teruggaande traditie, vol gens welke de Leipziger Messe en de Nederlandsche handel met elkaar een nauwe samenwerking onderhouden. Ter gelegenheid van zijn bezoek aan de Leipziger voorjaarsmessc in Maart 1939 heeft minister Steenberghe uiteenge zet, dat de Nederlandsche zakenlieden, die de Leipziger Messe bezoeken, tot een zeer hooge klasse behooren, dat de Mes se zelf een niet te overtreffen interna tionaal handelscentrum vormt en dat de nawerking van langen duur is. De cijfers van exposanten, bezoekers en omzetten gedurende de laatste gehou den Messen bevestigen in elk opzicht de woorden van minister Steenberghe. Het was voor spreker een voldoening te mo gen constateeren, dat het getal der be zoekers uit Nederland regelmatig om hoog is gegaan en dat Nederland ook geregeld als inzender aan de Leipziger Messe deelneemt. Anderzijds doet Duitschland hetzelfde op de Utrecht- sche Jaarbeurs. Zooals de Duitsche rijksminister van economische zaken, Funk, on langs bij zijn aanwezigheid kon ver klaren. Is Duitschland bij den Ne- derlandschen uitvoer voor vijftien procent betrokken en daardoor do beste afnemer, terwijl Nederland van zijn kant ln absoluten zin de beste cliënt van Duitschland is. De uitlatingen van minister Funk tij dens zijn bezoek kunnen doen ver wachten -— zoo merkte spreker op dat binnen niet te langen tijd een vergemakkelijking van het beta lingsverkeer tussehen Nederland en Duitschland zal plaats hebben en eveneens vermeerdering van den we derzijdschen goederenruil. Spreker besloot zijn rede met erop te wijzen, dat het nieuwe kantoor van het Leipziger Messamt, dat onder leiding zal staan van den heer Frauvvcndorf, die over rijke ervaringen beschikt, het bezoek aan de Leipziger Messe zal ver gemakkelijken en op deze wijze onge twijfeld zal bijdragen tot bevordering van den handel tussehen Nederland en Duitschland. Het gezelschap bezichtigde vervolgens de inrichting van de lokaliteiten en verecnigde zich daarna aan een lunch in hotel de l'Eurone. aangeboden door het Leipziger Messamt. De heer Ludwig Fichte, hield bij den aanvang van dezen maaltijd een tafel rede, waarin hij zeide te gelooven, dat het onmogelijk is aan de vriendschap pelijke economische betrekkingen tus sehen Duitschland en Nederland een beteren dienst te bewijzen, dan te be vorderen datgene, wat aan een vlottere goederenuitwisselin? tussehen beide landen ten goede kan komen. In dit verband begroette hij met groote vreug de het contact, dat bij de wederzijdsche bezoeken tot stand is gekomen tussehen de ministers van economische zaken van beide landen, de heeren Funk en Steenberghe. Dr. H. M. Hirschfeld. directeur-gene raal van handel, nijverheid en scheep vaart, sprak vervolgens zijn beste wen- schen uit voor het weislagen van wat het Leipziger Messamt zich voor oogen heeft gesteld met de instelling van zijn bureau te Amsterdam. In het vervolg van zijn rede herinner de spreker aan de prettige ontvangst, welke minister Steenberghe te beurt viel bij zijn bezoek aan Berlijn, welk bezoek toevallig samenging met de Leip ziger vooriaarsmesse". Ook van onzen kant zoo zeide spreker hopen wij, dat de Jongste besprekingen tussehen de beide ministers tot een wezenlijke ver betering in het handelsverkeer tussehen Nederland en Duitschland zullen lei den. In dit verband noemde spreker de jaarbeurzen van Leipzig en Utrecht gun stige factoren, die zeker een goede bij drage zullen vormen tot een verdere ontwikkeling van de wederzijds zoo zeer gewenschte richting van het handels verkeer tussehen beide landen. De moei lijkheden zoo besloot spreker zijn nog steeds niet te onderschatten. Niet temin is het handelsverkeer tussehen beide landen nog'steeds zeer belangrijk en is het in ieder geval van groote be teekenls om dit verkeer in gemakke lijker banen te leiden. De consul-generaal van Duitschland te Amsterdam, de heer F. Benzier. heeft ten slotte met groote instemming gewe zen op de voortreffelijke samenwerking tussehen de Duitsche en Nederlandsche spoorwegen in het belang van het ver gemakkelijken van een druk bezoek der Nederlandsche zakenlieden aan de jaar beurs te Leipzig. Spreker gaf uiting aan zijn groote erkentelijkheid voor het tot standkomen van dit bureau, hetwelk de zakenrelaties tussehen beide landen zeer ten goede zal komen. Twee hofsteden in vlammen MAASDAM, 19 Juli. Hedenmorgen brak brand uit in de kapitale boerderij van den landbouwer P. M. Janse te Maasdam. De groote landbouwschuur met bijge bouwen werd een prooi der vlammen. Het woonhuis kon worden gered. Aan gewakkerd door den wind sloegen dê vlammen over naar de boerderij, be woond door den heer P. van de Grient, welke eveneens geheel door het vuur werd vernield. Ook hier kon het woon huis worden behouden. Twee stieren, twee auto's, een landbouwtractor en vele landbouwmachines werden een prooi der vlammen. Het blusschingswerk werd onder lei ding van den burgemeester van Maas dam verricht door de plaatselijke brand weer, geassisteerd door de brandweer van 's-Gravendeel. De oorzaak van den brand is onhekend. De schade wordt door verzekering gedekt Gedenkteeken door commis sie aan familie over gedragen 's-GRAVENHAGE, 19 Juli. De com missie, ingesteld op instigatie van het genootschap van leeraren aan Neder landsche gymnasia en van de R.K. Leeraren vereeniging „St. Bonaventura" met het doel een gedenkteeken op te richten op het graf van wijlen dr. C. J. Vinkesteijn, oud-inspecteur der gym nasia. op de R.K. begraafplaats aan de Kcrkhoflaan te 's-Gravenhage, heeft voor haar plannen in breeden kring groote belangstelling gevonden. Heden heeft de voorzitter, mr. A. J. L. van Beock Calkoen te 's-Gravenhage, in te genwoordigheid van de leden van het uit de commissie gevormde werkcomité, het monument aan de familie Vinke steijn overgedragen. Het gedenkteeken, vervaardigd door een zoon van dr. Vin kesteijn, met veel distinctie in opzet en uitvoering, draagt een door vrienden van den overledene vervaardigd La- tijnsch distychon, dat het meest ken merkende in dr. Vinkesteijn tot uit drukking brengt: een vast geloof en een nooit verflauwende zorg voor het aan zijn leiding toevertrouwde gymna siale onderwijs. Namens de staatscom missie en namens het bestuur van het genootschap werden bij het monument kransen neergelegd. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL AMSTERDAM. 19 Juli. Vanmorgen is een arbeider in de werkplaats van een ijzergieterij aan de Korte Bleeker- straat gevallen en met den buik in een beitel terecht gekomen. Het slachtoffer werd ernstig gewond naar het Wilhelminagasthuls vervoerd. DE TARAKAN TE MEROK AMSTERDAM, 19 Juli. De stoom vaart Mij. Nederland deelt mede, dat. het kampeerschip „Tarakan" vanoch tend acht uur te Merok is aangekomen. Het weer is uitstekend en aan boord verkeeren allen in de beste conditie.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9