PESIE'S BAD [stadsnieuws] STUDIEBOEKEN NIEUW PARIJS 4620 SPORT en KAMPEERARTIKELEN KINDEREN EIS MUZIEK Kamer van Koophandel Garnizoen fATTENTIE 4444 4445 en 4446 25 jaar bij de Spoor wegen Motorrijder gewond VACANTIETARIEVEN ZEER AANTREKKELIJK Raadsagenda VER KOOPINQEN Achterveld Vlam sloeg in pan met vet Een vacantie op de fiets? Veiling in De Valk ONS TELEFOONNUMMER IS THANS AMERSF. DAGBLAD W eddeverhooging kan niet worden ingetrokken BESTEL VROEGTIJDIG UW Boekhandel G. G. Veenendaal Van een muur gevallen Auto geramd Als een Nederlander naar Indië gaat Mulo Schoollaantje Examens 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 21 JULI 1939 Voordrachtoefening van de leerlingen der Amersfoort- sche Muziekschool Door de Amersfoortsche Muziekschool, directeur de heer A. J. C. Moov werden in De Valk Woensdag en Donderdag avond een tweetal voordrachtoefeningen v in leerlingen gegeven. Er viel op beide avonden veel te genieten. We hoorden o.m. een Fantasie van Faulkes en een Bacarolle van Lips voor orcrol pii La Chasse van Dussek voor piano, die ge tuige gaven van ernstige studie en se- rieuse studieleiding. Ook de blokfluit, een instrument, dat er meer en meer in schijnt te komen, deed zich meerdere malen tot aller genoegen hooren. Enkele pianisten moeten nog wat meer op hun houding letten. De "krach tige aanslag schuilt in hand en vinger, niet in de schouders. Den eersten avond traden de verschil lende zangkla6sen afzonderlijk op. Toen reeds viel de goede samenwerking op tusschen de koortjes en, hun leider. Be schaafd en zuiver werd <alles ten gehoore gebracht. Maar bewondering was er in de zaal merkbaar aen 't slot van den tweeden avond, toen 'toch bleek, dat de heer Moov het aangedurfd had het be kende zangspel „Repelsteeltje" van Joh. Veth voor het voetlicht te brengen. Ieder, die wel eens met kinderen ge zongen heeft, zal erkennen, dat zulk een spel h^è] veel"van den leider vrn.-xft, die geh e al ongezien zelf de piano be- snelenrl^'toeh alles in de '-nd moet hou den. Brii 't was goed: "t was vrij en on ged\yongen. We denken nog met genoe gen/'terug aan den Molenaar en aan het tfyineeltic bij 't spinnewiel. Opmerkelijk goed waren ook de spreekrollen, hier kwam de invloed van een goeden snraakleeraar duidelijk uit. Zang en voordracht voldeden beide ten zeerste. Alleen de eere-dames en hovelingen had den door hun costumes de sfeer wel wat heter mogen bewaren- kleine zomerrok jes zullen in Dorea's land nog wel niet te koop geweest zijn. Het werd een prettig slot van een paar goede avonden, waarop leerlingen en leeraar met genoegen mogen terugzien. De heer F. W. Drijver (Harder wijk) in de afd. Grootbedrijf gekozen Ter voorziening van de vacature in de afd. Grootbedrijf, ontstaan door het overlijden van het lid H. Cozijnsen Gz. (Harderwijk) heeft gisteren een stem ming plaats gehad, die het volgende resultaat opleverde: A. C. H. Calkoen: Amersfoort 22. Mij- kerk 0, Harderwijk 1. Veenendaal 0. Bar- nevekl 1, totaal 24. F. W. Drijver: Amersfoort 30, Nijkerk 17, Harderwijk 10. Veenendaal 12. Bar- neveld 4, totaal 73. Ongeldig: Amersfoort 1, Nijkerk 4, Harderwijk 0. Veenendaal 0, Barneveld 0, totaal 5. Totaal: Amersfoort 53. Nijkerk 21, Har derwijk 11, Veenendaal 12, Barneveld 5. totaal 102. Totaal geldig: Amersfoort 52, Nijkerk 17, Harderwijk 11, Veenendaal 12, Bar neveld 5, totaal 97. Aantal zetels 1; kiescjuotient 49. Derhalve is gekozen verklaard de heer F. W. Drijver (Harderwijk). Daar het hier een tusschen tij dsche verkiezing betreft, treedt de heer Drijver in de rangorde van periodieke aftreding van den overledene, t.w. per 31 Dec. 1939, en zal hij dus in het a.s. najaar bij de pe riodiek aftredenden (herkiesbaar) be lmoren De heer F. W. Drijver, geh. S Nov. 1892. is directeur van het kantoor Harderwijk der Tncassohank (vroeger Bankassoriatie aldaar). De reserve-kapitein jhr. D. G. van Teijlingen van het 5e Regiment Veld Artillerie wore! L met ingang van 1 Aug. a.s. gedetacheerd bij het 7e Regiment Veld Artillerie te Bergen op Zoom. De reserve-kapitein D. Das van het le Regiment Veld Artillerie te Harder wijk wordt, gedurende een vrijwillig verblijf in werkelijken dienst, werk zaam gesteld bij het 5e Regiment Veld Artillerie. Voor brand en onge lukken belle men op: Voor alle andere politie zaken: V.- Onder groote belangstelling herdacht onze stadgenoote mej. S. M. Willing heden den dag. waarop zij 25 jaar ge leden als klerk in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Hoewel zij kort geleden den dienst heeft verlaten, mocht zij van de zijde der directie toch de gebruikelijke blij ken van waardeering ontvangen. Morgen herdenkt de heer H. Achter- bergh, le seinhuiswachter bij de Ned. Spoorwegen, den dag. dat hij voor 25 jaren in dienst bij de N.S. trad. Een Amsterdamsch automobilist reed gisteren ter hoogte van Kinabu op den Utrechtschen straatweg in de richting Amersfoort. Voor perceel 300 stopte hij z'n wagen. Een motorrijder, die zich achter den auto bevond, slaagde er niet in, tijdig tot stilstand te komen. Hij botste tegen de achterzijde van den auto op. Dooi den schok werd hij van zijn motor ge slingerd. Met. een wonde aan den neus en een gekneusden schouder kon hij zich, na door een arts te zijn verbon den, naar huis begeven. JONGETJE AANGEREDEN Een jongetje dat zonder uit te kij ken de Soesterweg over stak is door een motorrijder aangereden. Een arts die ter plaatse verscheen, constateerde een beenbreuk. Het knaapje is in het Ziekenhuis opgenomen. Thans kunnen wij wederom leerlingen aannemen. Profiteert van ons voortreffelijke zwemwater, dat dag en nacht ververscht wordt. ST. ANFRIDUSSTRAAT TEL. 3768. ~N 4000ste wegwijzer Clqsmda De aanvullingsagenda voor de open bare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 Juli a.s. luidt: 16. Afwijzend advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de R. K. Meisjesschool Muurhuizen 45 om gelden beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van en kele verbeteringen aan die school. 17. Voorstel van B. en W. om tijde lijk een lokaal van de school aan de Lange Beekstraat in gebruik te geven ten behoeve van de R.K. Meisjesschool Muurhuizen 45. 18. Voorstel van B. en W. tot voor- loopige vaststelling van het bedrag dei- werkelijke uitgaven van het openbaar 1. o. en u.l.o over 1938. 19. Voorstel van B. en W. inzake res tauratie van het Burger Weeshuis bij wijze van werkverschaffing. 20. Voorstel van de Commissie van wetgeving om het Raadsbesluit d.d. 1 Maart 1938 betreffende het geopend zijn op Zondag van winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak tabaksartike len ten verkoop in voorraad zijn, in te trekken. 21. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot wijziging van de Alge- meene Politieverordening. 22. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een terrein aan de D. Focke- malaan groot 24930 M2 aan de Onze Lieve Vrouwe Stichting voor f 50.000,—. De sergeant-majoor-administrateur A. I. J. van Houte van het 18e Regiment Infanterie wordt overgeplaatst bij het 3e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom, ten einde werkzaam te worden gesteld als beheerder der Garnizoens- werkplaatsen aldaar. De opperwachtmeester pikeur J. Kroon van de Rijschool is ingevolge schrijven van deii Minister van Defen sie met. ingang van 15 Juli 1939 be noemd en aangesteld tot Adjudant-on derofficier-pikeur bij de Rijschool. Bevorderingen 1 Augustus. Café H. van ZandbrinK, Veiling van boerenhofstede en grond. 11 uur v.m. 9 Aug. in „De Roskam" Verkooping van boerenhofstede onder Stoutenburg 11 uur v.m. Aan de Modevakschool Muurhuizen, zijn voor het examen costumière ge slaagd: M. Brugman, Tr. v. Daal, L. Dikkers, L. Kaspers, M. Kaspers, B. Smink, M. Verhoef, R. v. Wegen, J. v. Wegen, W. Woltz. Voor het examen Lingerie zijn ge slaagd: J. v. d. Brink, M. Dart, W. v. d. Hoy den, T. v. Kalleveen, M. v. Oostveen, H Tesson, A. v. Wandelen, A. v. Wijk en Tr. Hogchoom. Afgewezen geen. Bij het te Utrecht gehouden M.U. L.O.-examen slaagden voor het B-diplo- ma W. Scholtcn. J. Struykenkamp, H. ter Braak. J. Moolhuizen, C. van Vul pen en voor A. A. van Eeden, L. El- zinga, A. Kerkman, G. Oudenampsen, J. Rekers, G. v. Uitert, G. Lulofs. C. Bak ker, R. v. d. Eijnden allen leerlingen van de U.L.O. school aan het School- laantje. Onze stadgenoote, mej. H. W. Hef fing slaagde gisteren te Utrecht voor het examen medisch analyste. De heer H. Bierman behaalde te Am sterdam het einddiploma van de Mid delbaar Technische School „Amster dam". De heer F. Bierman slaagde te De venter voor het eindexamen aan de Koloniale Landbouwschool. Voor het Mulo diploma A slaagden onze stadgefiooten: M. Jonker. J. Verwoerd, K. Paap. M. v. d. Broek, F. van Tellingen, A. Radix, J. van de Brug, G. Wesscloo. Voor het aanvullingsdiploma B: A. Kouwenhovcn, J. Wolters. „DE SCHIJNWERPER" Naar wij vernemen is hier door het P. T. T.-personeel dc tooneelclub „De Schijnwerper" opgericht. Het dage- lijksch bestuur is als volgt samenge steld: C. van Duin, voorzitter, W. Bin nendijk, penningmeester, Joh. v. Bijs- terveld, secretaris-regisseur. Moeder en dochter werden gewond Gisterochtend werd de politie ge waarschuwd, dat in een huis aan de Palmstraat twee vrouwen ernsti ge brandwonden, zouden hebben bekomen. De politie spoedde zich naar de aangeduide plaats, waarheen zich inmiddels ook een medicus had be geven. Het bleek, dat de vlam in een pan met vet was geslagen. Bij pogingen, om de brandende pan naar buiten te,bren gen, hadden een moeder met haar ze ventienjarige dochter ernstige brand wonden aan handen en armen beko men. Op dokters advies zijn beide in het St. Elizabeth's ziekenhuis opgeno men. Dan Purol meenemen! Dit voorkomt, verzacht en geneest doorzitten en zon nebrand. Doos 30 ct. Gevonden voorwerpen Tijdvak 13 t/m. 19 Juli Portefeuille met inhoud, kosteloos rij wiel belastingmerk, ceintuur, kinder beursje, mes, kinderbril, zwempak, rïj- wielbelastingmerk in étui, sleuteltje, stafkaart, bos sleutels, 10 postzegels, heerenregenjas, zakmes, hond, kepi, portemonnaitje, studieboek, regenjas, zak met krentenbroodjes, boodschappen- tasch, hcerenportemonnaie, damessok jes, rijwielbelastingmerk, beursje, radio toestel, leeren riem, bouvier, heerenrij wiel, huissleutel, ceintuur, heerenrij wiel, heerenhoed, kindertaschje, strop das, ceintuur, kinderportemonnaitje, bouvier, ceintuur, melksleutcl, steek- sleutel, schakelarmband, dop van een benzinetank, heerenrijwiel, vulpen, kin- derportemonnaie, postduif, sleutel, meis- jcsregenmantel, rijwielbelastingmerk. bril, heerenrijwiel, huissleutel, 3 sleu teltjes, hondje, kop electrische lantaarn, ceintuur, kano, regcfnmuts, portemon- naie met ïnh., pakje waschgoed. 2 een den. Inlichtingen dagelijks hoofdbureau van politie van 9 uur v.m.12 uur v.m. en van 2 uur n.m.4 uur n.m. Niet per telefoon. De uitslag van de veiling van vaste goederen, gisteravond ten overstaan van notaris G. P. A. L. te Leuken in „de Valk'' gehouden luidt: perc. 1 heerenhuis aan de Barchman Wuytierslaan no. 28 aan H. J. Tijsse- ling voor f 6600.—. Perc. 2 winkelhuis aan de Lavendel straat no. 13 f 3650.(in beraad). TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 71 gr. F of 21 Yz gr. C. Het diploma werd uitgereikt aan Michielda Been. BURGERLIJKE STAND Geboren: Erna Maria Margaretha, d. v. D W. A. van Appelen en I. Snoek. Ondertrouwd: II. E. Stringer en C. G. Sclnverzel. Overleden: Jacob van Aggelc 48 j. geh. m. C. J. Brunt. I OMTREK EEN TRUCK VLIEGT IN BRAND DE BILT, 21 Juli. Gisteravond ontstond, waarschijnlijk door kort sluiting, brand in een truck met op legger, geladen met stukgoederen, rijdende op den Biltschestraatweg. De chauffeur "-n den truck, die uit Bergen op Zoom kwam, had spoedig het vuur bemerkt en hij had de te genwoordigheid van geest de opleg ger van den truck los te koppelen, waarna hij de brandende truck tot stilstand bracht voor de Bedro Garage. De wagen brandde daar ge heel uit. Naam van halte veranderd SOEST, 21 Juli. Naar wij vernemen heeft de directie van de Ned. Spoorwe gen goedgunstig beschikt op de adres sen van de vereeniging „Soest-Zuid", waarin werd aangedrongen op het ver anderen van den naam: „Halte Nieuwe Weg" aan de Ruurtspoorlijn Bnarn— Utrecht in halte „Soesf-Zuid". Met in gang van de nieuwe dienstregeling zal deze verandering van kracht worden. Het volgende zomerseizoen zal dus pas het voordeel geven van deze naamver andering. Immers jarenlang was er ge klaagd dat pensiongasten steeds op een verkeerde halte uitstapten. van den A.N. W.B. Onthulling door Prins Bern- hard te Bilthoven f RIJDAGMIDDAG 28 Juli a.s. zal 1/ üe 4000ste wegwijzer van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W. B. geplaatst worden te Bilthoven. aan de Provincialen betonweg van Soest- dijk naar Utrecht, waar deze weg zich splitst in de richtingen Maartensdijk en Bilthoven. Dit gedenkwaardige feit heeft Z.K.H. Prins Bernhard, Eerevoorzitter van den A.N.W.B.. aanleiding gegeven, zich bereid te verklaren dezen weg wijzer te onthullen. Ongetwijfeld zullen vele Bondsleden tegenwoordig willen zijn bij deze in de geschiedenis van den A.N.W.B. en van het toerisme in Nederland belang rijke gebeurtenis. De plechtigheid zal te ongeveer half vier geschieden. j Beslissing van het Ambtenaren gerecht op een beroep van drie leden van het Soes- ter secretarie-personeel tegen een besluit van B. en W. HET Ambtenarengerecht te Utrecht heeft drie ambtenaren van de gemeentesecretarie van Soest, die in beroep waren geko men van een besluit van B. en W. van die gemeente, waarbij een hun toegekende salarisverhooging weer werd ingetrokken, in het gelijk ge steld. Het gerecht was van oordeel, dat B. en W. hierbij hun bevoegd heid hadden overschreden, daar zij wel een verhooging konden toeken nen. maar die niet weer ongedaan konden maken, dan bij wijze van straf. GRANd THéaTRE. (Tel. 4632). Vertooning van de film „De bruidegom in angst'*, lederen dag (behalve 's Zondags) 2.30 uur en 8.15 uur Zondags doórloopend 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. CITY THEATER (Tel. 6572). Vertooning van de films „De vierde komt niet" en „Het congres amuseert zich". Vrijdag 2.30 en 8.10 uur. Zaterdag 2.30, 6 en 8.30 uur. Zondag doorloopend 1.4o tot 8.30 uur. Woensdagmiddag halfdrie en verder alle avonden 8.10 uur. Maandag-, Dinsdag- en Donderdagmiddag 2.30 familiematinée's. Vertooning vau de film „Haar vader teruggevonden". Van Dinsdag t.m. Donderdag 20 Juli vertooning van de film „Hëlène Wilfuer". Voorstellingen: Zondag doorloopend van af 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. lederen mid dag matinée om 2.30 uur. Des avonds 8.10 uur n.m. REMBRANDT THEATER Vertooning van „Vlammende prairieoogen" en „De gou den kooi". STERHUIS, Beekenst.laan 6. Voor all. meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wijerstraat 2 Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35 MUSEUM FLéHITE, Westsingel - Geopend dagelijks van 10—12 en 1—4 uur. uitge zonderd Zordag:. 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). KUNSTHANDEL VEENENDAAL. Langestr. 33. 22 Juli8 Aug. Tentoonstelling van houtsneden enz. van Jan Schonk. BIRKIIOVEN. 22 en 23 Juli congres Ned Bond R.K Leeszalen BOSCHTHEATER. - 29 en 30 Juli. Opvoe ring van „Een romantische liefde". 8.15 uur n.m. KLEINE KOPPEL. 30 Juli. ,.Brulboei"-boot- tocht naar Amsterdam v.v. Langestr. 33 - Tel. 3232 Omstreeks kwart voor vieren gister middag, werd de politie ervan verwit tigd, dat een arbeider, werkzaam in de Oaslaan, van een 2 meter hoogen muur was gevallen. Een arts vermoedde een lichte hersen schudding en oordeelde het in verband hiermede raadzaam, den man per taxi naar zijn woning te doen vervoeren. Op den hoek van de Lorenz- en Fah- renheitstraat was een automobilist uit Voorschoten met zijn wagen aan 't ma- noevreeren. Hij verzuimde daarbij ech ter, zich ervan te vergewissen, of de weg achter hem wel vrij was. Een vrachtauto, die uit dc Hephen- sonstraat kwam bevond zich plotseling tegenover den achteruitrijdenden wa gen. De chauffeur kon een botsing niet meer voorkomen. Beide wagens werden zwaar beschadigd. KUNSTHANDEL G. G. VEENENDAAL Jr. Van Zaterdag 22 Juli tot 8 Augustus a.s. wordt in den kunsthandel van G. G. Veenendaal Jr., Langcstraat 33, een ten toonstelling van werk van Jan Schonk uit Soesterberg gehouden. Geëxposeerd worden schilderijen, pasteltcekeningen cn houtsneden. I.V.O. DIPLOMA Aan de Pallas Athene School werd het I.V.O.-diploma uitgereikt aan de vol gende leerlingen: Herman Asma, Ma ria Cobben, Tineke Gorter. Nannv Hen driks, Laura Keyser en Marius van Wandelen. Aan drie andere leerlingen zal het in October verstrekt worden. Aan de M.U.L.O. Schoollaantje werden bevorderd: Naar de 2e klasse: I. Buitenhuis, R. v. Butselaar, M. Cor- nelissen, R. v. Dongen, II. Elzinga, J. v. d. Glas, L. v. d. Ham, J. ten Hove, C. Ku ling, J. Lafeber. H. v. Oordt, W. Roe land, D. Rekers, J. Top, M. Vleming, M. van Vulpen. M. Riethorst, M. Mons- ma, B. Broekhuizen, V. Ewcg_. M. Kropf, P. Ebing, E. Geurtscn. J. v. llemert, R. de Iloog, L. de Man, C. v. Minnen II. Noorman, J. v. Olst, M. Papenhuizen J. Rijn, G. v. Someren, T. Suyk, G. v. Vul pen, P. Wap, F. Willam. G. Baars. B. Bekink, G. Dijkstra, D. de Gans, E. Gcy- lenbeek, G. Helmink, J. Ilonders, J. Jansen, P. Lammens, J. de Leeuw. A. von d. Mer, II. Meester, B. Munneke, H. Oosterboer, A. v. Plateringen, G. Schro der, G. v. Silfhout, A. Veerman. H. de ries, P. Beyer, H. v. Eldik. Naar dc 3e klasse: A. Bloemendal, C. v. Bronswijk, M. v. Kgvloni, J. Eweg, R. v. Ingcn, A. Kentin, R. v. d. Kuilen, N. Lijbaart, W. v. d. Pol, I Schoenman, R. Wentink. G. den Adel, II. Bakker, D. v. Bemmel, W. Bol eren- brood, K. Brinks, A. ter Brugge, L. den Daas, F. Hollcstelle, B. Jekel. K. de Jong J. de Jonge, W. Knol, D. v. d. Mcyden, L. v. d. Veen, H. Duinshergcn, II. Geve- ke, G. do Groot, J. Keulen. D. Kochheim, C de Kruijff, H. Lagerweij, C. Meerbeek, H. Meeuwesse, J. Reinsnia, F. Smit, J. Stam, C. Stol. J. Stoopendaal. C. Ver- sluijs, J. Voskuilen, F. Wevschedé. C. Mosselman. Naar de 4e klasse: F. Baarsma, J. Beckers, H. Eweg, J. v. Keulen, R. Kroeger, L. Timmerman, W. Wagemakcr. J. Bonkamp. H. Berendes, H Berends, R. v. Bloemendaal, B. Elze naar, P. Finkelenberg, W. de Gans, H. Hagens, A. Jelmersma, H. Koekkoek. G. Mus, J. Pot, II. Reems, D. Smit, P. Stuur man, P. Frisma, A. Buitenhuis, N. Fasol, P. v. d. Glas, D. Haas. W. v. d. Heuvel, G. Kommer, W. de Krieger, A. Leeflang, II. Noordewier, P. Piek, M. van Plate ringen. C. Serré, E. Veldhuizen, P. de Vries, O. Wigtenbroek. Er was hier evenwel van een straf in geen enkel opzicht sprake, daar juist het college van B. en W. over de betrokken ambtenaren zeer tevreden was. Die tevredenheid was aanleiding geweest tot de toekenning van extra salarisvèrhoogingen, waardoor ook het maximum eerder zou worden bereikt. Tegen deze verhoogingen had evenwel hot. departement van binnen landsche zaken bezwaar gemaakt, zoodat de werkloosheidssubsidie in gevaar kwam, zoolang de verhoogingen gehandhaafd bleven. R. en W. hadden ze loon weer ingetrokken, waartegen de betrokken ambtenaren in beroep waren gekomen. En met succes, want liet Ambtenaren gerecht heeft heden dit beroep gegrond verklaard. B1NNF.Nl.AXI' GROOTSCHE FEESTEN TE AMSTERDAM Bij de a.s. blijde gebeurtenis AMSTERDAM, 21 Juli. - Be driegen de voorteekenen niet, dan laat het zich aanzien dat ter gele genheid van de heugelijke gebeur tenis in ons Koninklijk Huis de grootste Oranje-betooging georga niseerd wordt, welke ooit op den Darn bijeenkwam. Vrijwel het geheele hoofdstedelijke vereenigingsleven zal daarbij vertegen woordigd zijn. In een week werden ruim 1U.OOO deelnemers ingeschreven, waaronder vele turnvercenigingen, wandelclubs, winkeliersverecniging mi- vereenigingen buurt-organisa- ties. enz., terwijl eveneens reeds enke le muziekcorpsen hun belangelooze medewerking toezegden, teneinde het geheel muzikaal op te luisteren. Door tiet centraal comité zijn nu de volgende bepalingen vastgesteld: in dien voor 3 uur n.m. de geboorte be kend is geworden, zal dienzelfden avond de betooging plaatsvinden. An ders oj) den daarop volgenden avond (nationale feestdag). Bekendmaking der geboorte op Zaterdag, na 3 uur of op Zondag, brengt mede dat dc bctoo- ging op Maandagavond (nationale feestdag) wordt gehouden. De leden der vereenigingen trekken van dc verschillende wijken van de stad naar het ijsclubterrein (museum plein). Om 8 uur n.m. wordt van het IJsclubterrein afgemarcheerd naar den I)am. Aan de monumentale versiering in het Damplantsoen .welke als décor van do Dam-betooging is bedoeld en door den burgemeester, dr. W. de Vlugt zal worden ingewijd, zijn de werkzaamhe den reeds begonnen. Welke vereischten voor toe lating gesteld worden Over de toelating van Nederlanders in Indië geeft de regeering in de M.v.A. betreffende Justitie de volgende uiteen zetting. Nederlanders, die bij hun aankoiusi. reeds een betrekking hebben, welke hun een voldoend middel van besiaan verschaft, dan wel int anderen hoofde eigen inkomsten of eigen vermogen bezitten, waaruit in hun levensonder houd kan worden voorzien, worden, in dien zij aan de overige bepalingen van het toelatingsbesluit gestelde eischen voor toelating voldoen, onmiddellijk definitief toegelaten. Aangezien de wet in even.zenoemde bepaling als eisch stelt, dat de immi grant in het onderhoud van zichzelf en zijn gezin behoorlijk kan voorzien, spreekt wel van zelf, dat bij de beoor deeling van de toelaatbaarheid het be drag van het inkomen (salaris) van be trokkene mede in beschouwing dient te worden genomen. Nederlanders, die aankomen,, om werk te zoeken en dus strikt genomen (nog) niet aan de eischen voor toela ting voldoen, worden in de zelegenheid gesteld zich een bestaan te verschaffen. De eenige voorwaarde die daarbij door den immigratiedienst wordt gesteld is deze. dat zekerheid wordt gegeven, dat betrokkene, indien zijn pogingen mochten mislukken, niet op kosten1 van het land weder naar Nederland zal moeten worden teruggezonden. Die zekerheid kan beti'okkene stellen door het over leggen van een retourpassage-biljet, dan wel het storten van een be drag, waaruit zijn terugreis zal worden betaald. In de huidige om standigheden is een bedrag van ongeveer f 400.daartoe voldoen de. Is de immigrant niet in staat een retourbiljet over te leggen of evenge noemd bedrag le storten, dan wordt in den regel zelfs genoegen genomen met een schriftelijke verklaring van een derde, die zich bereid verklaart de kos ten van eventueele terugzending op zich te nemen. Er bestaat dus geen grond voor het verwijt dal de immigra tie van Nederlanders onnoodig zou worden geremd. De beschikbare gegevens wijzen, naar liet oordeel der regeering geenszins uit, rlat de groote maatschappijen geen vol doende aandacht, zouden schenken aan de in Indië aanwezige arbeidskrachten. De regeering heeft dan ook geen aan leiding haar standpunt, dat uitzending van Nederlandschc werknemers niet aan beperkende bepalingen moeten worden onderworpen, te herzien. VELDFLESSEN - RUGZAKKEN - TENTEN VELDBEDDEN - PRIMUS - GRONDZEILEN BROODZAKKEN Verhuur van tenten LANGESTRAAT 35 TELEFOON 4501

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5