Prikkeldraad en kazematten op den Afsluitdijk MASSA Langzaam, maarzeker, nadert Maastunnel voltooiing Kabinetscrisis heeft iets onwezenlijks Zeehond als mascotte van de militaire politie Nieuw Rood „I SCHAAPSKOOI IN DIENST VAN MARS Op den rechteroever is men reèds in het stadium van afwerken Onderdoorgangen vorderen snel Aldus Jhr. de Geer op de Chr. Historische zomerconferentie te Lunteren De houding der C.H. Unie HAVIK 41 - TEL. 4523 MOTORSCHOKKER OVERVAREN Door den brand.... in voorloopige hechtenis 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 21 JULI 1939 n (Van onzen speelalen verslaggever) /N een klein zoutwaterbassin dartelt een jonge zeehond op en neer; af en toe komt zijn gladde hondenkop met de typische snorharen en de groote donkere oogen boven de wateroppervlakte uit, en hapt gretig in de kronkelende paling, welke hem wordt voorgehouden. Rond het bassin kijken lachende gezichten naar de vette, gladde mas cotte, die zijn eerste schuwheid volkomen heeft afgelegd, de mascotte van de af deeling militaire politie, welke op dit punt van den afsluitdijk met de bewaking van een strategisch punt is belast. Inmiddels toch hebben wij de Noordzeekust verlaten, en ons op weg begeven naar onze noordelijke provinciën, maar vóór wij hier een kijkje gaan nemen, vraagt een ander object onze aandacht, de afsluitdijk! Voor den tourist een prachtige betonweg, zoo recht als een liniaal, dien hij met een vaart van negentig, honderd kilometer in vijftien twintig minuten overstuift, voor een eventueelen aanvaller een formidabel stekel varken, dat nijdig zijn scherpe priemen opzet hier en daar en overal, waar een indringer zich zou willen vertoonen. De voorbijganger ziet alleen de bordjes met streng verboden te fotografeerende prikkel draadversperringen en de betonnen kazematten, maar wij, die nu eenmaal, dank zij onze introductie van den Generalen Staf, een streepje voor hebben, krijgen toestemming, zulk een kazemat te be treden, waar lichte en zware mitrailleur, en ook, ondanks hun onschul dige witte kleur zeer onheusche 5 c.M. marinekanonnen staan opge steld, stapels scherpe munitie er naast. te verwachten, wel de grensover schrijding door snelle gemotori seerde troepen, die tegenover het voordeel van hun snelheid, het nadeel bezitten, dat ze gedwongen zijn, gebruik te maken van de be staande wegen. In ongebaand ter rein begint men met gemotoriseer de eenheden niets. En dat nu is de groote kracht van de verdedi gingswerken aan onze grenzen; zij voorkomen een bezetting bij verrassing, vertragen en belemme ren den voortgang van de pantser wagens, en veroorzaken zooveel oponthoud, dat inmiddels het Ne- derlandsche leger gelegenheid heeft gehad, zich te mobiliseeren. Vandaar dus, dat op alle punten, waar gemotoriseerde troepen een invalspoort in ons land vinden, overal dus, waar wegen over de grens leiden, men de thans perma nente opstellingen vindt van het P.A.G., de betonnen stekelvar kens en spinnekoppen en de han dig gecamoufleerde schuurtjes, schaapskooien, directiekeetjes, clubhuisjes e.d., die bij nadere kennismaking van binnen een zware dekking van zand en spoor rails bevatten, en schietgaten voor het gebruikelijke mitrailleur- of pantsergeschut. J~\ EZE kazematten moeten het U van hun eigen weerstand heb ben; de manschappen kunnen er in slapen, wanneer het moet, er is een post voor eerste hulp, ze heb ben een eigen verlichting, er is zelfs gelegenheid, om nood-opera ties te doen, en natuurlijk vindt men er overal telefoonaansluiting. „Ik kan hier, zelfs al zit ik heele- maal ingesloten, nog met heel Neder land telefonisch aansluiting krijgen", vertelt de infanterie-kapitein, die ons in de smalle gangen van de kazemat gids dient, 't Zijn kleine, naar alle kanten vuur spuwende forten, deze betonnen doos jes, die met kwistige hand rondge strooid zijn op tal van punten langs den dijk, en die eigenlijk alleen tot zwijgen gebracht zouden kunnen worden door het directe vuur van zware artillerie. Maar waar wil een vijand die zware stukken plaatsen? In de Friesche klei zal hij er een zware dobber mee hebben, en bovendien, alle artillerie naar het Noorden gesleept, moet onttrokken wor den aan de hoofdmacht, die zich op het centrum des lands concentreert. Naar de Duitsche grens S het waar, dat onze noorde lijke provincies in het geheel niet verdedigd en onmiddellijk ont ruimd zullen moeten worden in ge val van een vijandelijken aanval?", zoo vroeg bij onze eerste excursie een verontruste Grohlngsche journa list. Het antwoord op deze vraag luidde met nadruk ontkennend, en thans heb ben wij dan ook gelegenheid gehad, met eigen oogen de versterkingen te aan schouwen, welke men de laatste maan den ter conpolideering van de in de eerste weken van internationale span ning opgeworpen verdedigingslijn, heeft geconstrueerd langs heel de grens van Groningen, Drente en Overijsel. „Deze hulzen zijn allemaal nog op Hollandsch gebied", vertelt ons de com mandant van een grensbataljon," maar die boomgroep daarginds, en alles, wat daar rechts van ligt, is Duitsch grond- febied. Wij bevinden ons hier op vijf- onderd meter van de grens!" Een riviertje kruist den straatweg, en uitgerekend op dit punt zijn de hechte, betonnen kazematen verrezen, die men thans aan onze landsgrenzen bij hon derden telt, en die naar hun onvrien- delijken aard stekelvarkens of spinne koppen worden genoemd, omdat ze als er gevaar dreigt, nijdig hun stekels op gaan zetten, en net als een spinnekop naar alle richtingen kunnen uitzien. Uit hun schietgaten steken de dreigende loo- pen van zware of lichte mitrailleurs of van het -1.7 c.M. pantserwagen-afweer geschut, en links of rechts daarvan ont waart men de bajonetten van de ge- weerschutters, die zorgen voor de be scherming van de bedieningsmanschap pen. En altijd weer is de vizierlijn van het automatisch wapen gericht op de versperringen, die enkele honderden meters naar de richting van de grens op een toch al moeilijk te overschrijden punt gemaakt zijn. Een vijandelijke aanval, de er varing van de laatste jaren heeft het zonneklaar aangetoond, is in de eerste plaats gebaseerd op het verrassend element; de opmarsch van een groote overmacht is niet BUITE N LAN DSCHE ONDERSCHEIDING 's-GRAVENHAGE, 21 Juli. Ter ge legenheid van het 6e internationale technische en chemische congres van landbouwindustrieën te Boedapest is de heer M. G. Wagenaar Hummelinck te Loosduinen benoemd tot commandeur in de orde van verdienste van Honga rije. „Kunnen de stellingen nu snel bezet worden, kapitein, want anders verlie zen de verdedigingswerken veel van hun waarde, 't Zal hier toch een kwestie van minuten zijn!" Lachend wijst do compagniescomman dant,, die op zijn vooruitgeschoven post in de Groningsche veenstreek tot een koffiekleur gebruind is, naar enkele huizen, op nauwelijks honderd meter af stand: „Kijk, daar wonen wij, en prac- tisch gesproken kan onze stelling in drie minuten bezet zijn. Maar u begrijpt wel, dat wanneer er aan den overkant iets broeit, wij daarvan niet geheel onkun dig blijven, zoodat. een absolute verras sing vrijwel niet denkbaar is. Niettemin hebben we overal vlak naast onze stel lingen de manschappen gelegerd." „Eigenlijk moest u hier een telex heb ben", schertst een der collega's. ,Maar die hebben we ook!" glundert de kapitein. „Die staat in Groningen, en er is voortdurend telefonisch contact met de verschillende posten aan de grens!" Een schilderachtige schaapskooi I AN'GS een smalle vaart, die recht naar de grens voert, een echt goor-bruin kanaaltje uit onze veenkoloniën, staat een schilder achtige schaapskooi, met donker verweerde planken, een half uit het lood hangende deur, en mos tegen de dakspanten. Wie er binnen treedt, behoeft echter niet bang te zijn, dat hem het dak op het hoofd zal vallen, want het wordt gesteund door één meter grond, dat nog weer gelardeerd wordt door twee lagen spoorwegrails. En tegen den muur hangt een vriendelijk schilderijtje in lijst, waarop te lezen staat: Vuuropdracht, hoofdtaak: vecht- en pantserwagens. Vuur opening en staking, wanneer op eenigerlei wijze blijktdat zich binnen het te bevuren ter rein doelen bevinden. Rechter- grens spinnekop oost, linker- grens spinnekop zuid. 't Zijn inderdaad lang geen makke schapen, die hier gehuisvest zijn! 'tZijn de mannen van de territoriale verde diging, meest gerecruteerd uit de omge ving zelf, die steunend op de hechte permanente verdedigingswerken be stemd zijn, om den eersten stoot op te vangen, en die den vijand zullen no pen, troepen en verdere strijdmiddelen te onttrekken aan het hoofdoperatie- terrein. Nog een aardig voorbeeld van camou flage, ergens in een gemeente vlak aan de grens. Een gezellig prieeltje, in een huisje aan den buitenkant van de stad, „drinkwater voor schippers" leest men op den zijkant en rijk- bloeiende geraniums slingeren zich langs de goot. Maar alweer... achter de geraniums blikkert, vrijwel onzicht baar voor wie het niet weet, de loop van een zware mitrailleur, en het tuin huisje zelf blijkt bij nadere kennisma- kling wanden van zand en spoorrails te hebben. De geweerschutters hebben hun op stelling gevonden in een open stukje terrein tusschen den bakker en den De jonge zeehond, mascotte van de militaire politie, voelt zich best op zijn gemak, en eet uit de hand slager, de hoog opgeschoten brandne tels verbergen de borstwering, die hier werd opgeworpen. Een laatste flits van dezen tweeden dag: ergens in Drente liep. toen wij met onze autobussen binnen reden, de gelicele be volking te hoop. en een luid hoera weer klonk. toen wij uit de bussen stapten Wat bleek het gevalDe een of andere schalk had des morgens het gerucht verspreid, dat Prins Bernhard, die dien dag inder daad in Drente vertoefde, ook deze ge meente zou aandoen. En dus moest de po litie er aan te pas komen om ons een doortocht te banen langs de enthousiaste schare van ingezetenen, die ijverig den Prins bleven zoeken onder de onschul dige journalisten, die heusch van den prins geen kwaad wisten INDIE OP BUITENLANDSCHE JAAR BEURZEN BATAVIA. 21 Juli. (Aneta). De re geering heeft een aanvullende begroo ting ingediend tot een bedrag van f 20.750.ter financiering van Indische zendingen op verschillende jaarbeurzen in Europa gedurende 1939. ROTTERDAM, 20 Juli. De re gelmatige voortgang van de werken aan de Maastunnel heeft zich in de afgeloopen maandelijksche periode weder ale gewoonlijk gemanifes teerd. In de werken aan het ver keersplein bij den Westzeedijk komt thans al duidelijk teekening, door dat de beide in de noordelijke helft voorkomende onderdoorgangen voor het Noord-Zuid gerichte tunnelver- keer in ruwbouw gereed kwamen. Behalve aan deze beide onderdoor gangen wordt gewerkt aan den daartusschen gelegen, in noordelijke richting verloopenden oprit, waar van de fundeering aangebracht is en bekistingen voor een deel van de aangrenzende gewapend beton nen wanden gesteld staan. De roltrappenschacht is in de afge- loopend maand in ruwbouw geheel ge reed gekomen, zoodat het thans moge lijk wordt met het baggerwerk in de rivier tot tegen het ventilatiegebouw te naderen. Om dit te bereiken moet de ter plaatse aanwezige kademuur echter geheel gesloopt worden. Inmiddels heeft men landwaarts in de kademuren reeds een groot gat uitgegraven rondom het ventilatiegebouw en bij de roltrappen- schacht, zoodanig, dat de helling van het diepe deel van den sleuf in de rivier naar het intact blijvende gedeelte van den oever niet te steil wordt. In de landtunnel eaat men voort met de inwendige afwerking, in hoofdzaak bestaande uit het aanbrengen van het plafond tusschen de verkeersruimte en de daarboven gelegen ventilatiekanalen. Nu men op den rechteroever geleide lijk in het stadium van afwerken komt, is de voortgang niet meer zoo demon stratief als op den linkeroever, waar men volop in de periode zit van ont graven, stempelen, betonneeren en af werken van de landtunnel. De bouwput Voor dit gedeelte vertoont een beeld van groote bedrijvigheid, eenerzijds is nabij het ventilatiegebouw de put op volle diepte gekomen en is men begonnen met het aanbrengen van werkvloeren, anderzijds bevinden zich aansluitende gedeelten van de bouwput in minder voortgeschreden stadia van ontgraving en er is nog slechts een klein gedeelte over waar de ontgraving nog aanvangen moet. In het ventilatiegebouw is men met LUNTEREN, 21 Juli. UITGAANDE van de Chr.-Hist. Unie en de Vereeniging van Chr.-Hist. leden van gemeentebestu ren is gisteravond in het conferen tie-oord van den Z.S.R. te Lunteren de zestiende zomerconferentie ge opend. De voorzitter der conferentie, de heer J. R. Snoeck Henkemans, wet houder van 's-Gravenhage, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak verder een inleidend woord. Hierop heeft de voorzitter der Chr.-Hist. Unie, jhr. mr. D. J. de 'jhr. Mr. D. j. DE GEER Geer, een rede gehouden over de kabinetscrisis. Er zit in die crisis, en vooral in het gerucht dat daaromheen gegaan is, iets o n w e 'Z e n 1 ij k s. De S.D.A.P., die twee jaar lang be: weerd heeft, dat tegen de werkloosheid nagenoeg niets gedaan wordt en dat het kabinet do kracht mist om de werkloos heid „frisch en moedig" aan te pakken, schaart zich nu achter de R.K., die zeg gen, dat de zegenrijke en vruchtbare politiek, tot dusver gevolgd, door den premier en zijn medestanders plotseling onderbroken wordt. Ware het kabinet ongestoord doorgegaan, dan ware de critiek levendig gebleven. Nu verlangt de S.D.A.P. terug naar de vlecschpotten van een werkloosheidspolitiek, die zij als armzalig en hekrompen veroordeeld heeft. Dit is het eerste onwezenlijke. Het tweede is, dat ten onrechte de voorstelling gewekt wordt, alsof de meerderheid van het kabinet een principieele wending heeft gemaakt en de werkloosheidsbestrijding min der forsch wil voeren dan tevoren. Misschien heeft de stijl van sommige communiqué's daartoe aanleiding gegeven. Het "opstellen van communiqué's is niet de sterkste kant van dit kabinet. Van een ombuigen van de algemeene lijn der werkloosheidsbestrijding is ech ter geen sprake, cn nog veel minder van een opoffering der werkloosheidsbestrij ding aan de defensie. Het spreekt van zelf, dat ieder kabinet op dit oogenblik zijn primordiale taak vindt in drie vraagstukken: de defensie, de werkloos heid en de financiën. Geen van deze drie vraagstukken mag aan een ander wor den opgeofferd. Dit was de overtuiging ook van het demissionaire kabinet, evenals het die zal moeten zijn van het kabinet dat komen zal, hoe dit ook zal zijn samengesteld. De premier en zijn modestanders wilden slechts bepaalde uitwassen in de werkloosheidsbestrij ding afsnijden. Zij wilden liet geld beter plaatsen dan onder het tieren van die uitwassen mogelijk was. Ook hadden zij ingezien, dat het ontwerp inzake de jeugdwerkloosheid mank ging aan de fout, dat veel geld aan de strijkstok bleef hangen, d. w. z. niet dienstig werd aan het belang, waarom het te doen is, maar aan allerlei administratie en or ganisatie, waarom het niet te doen is. Maar dit was ook in de Kamer reeds ingezien, onder de verst uiteenloopende partijen, en het ontwerp zou in dezen vorm dan ook zeker geen meerderheid gekregen hebben. Als men de bladen gelooven mag, zou er de laatste dagen nog sprake geweest zijn van een overbrugging van het geschil. In menig opzicht zou dit toe te juichen zijn geweest. Want de werkloosheid is een te ernstig kwaad, en vereischt te zeer een onbevangen gemeenschap pelijk overleg omtrent de midde len van bestrijding, dan dat zij tot een politiek ezelskinnebakken mag worden gemaakt. Anderzijds zou overbrugging op dit oogenblik wel scherp de vraag hebben doen rij zen, waarom dit beraad niet vier weken vroeger is gehouden. Wij zullen nu de samenstelling van het nieuwe kabinet moeten afwachten. In elk geval zullen wij het naar zijn daden beoordeelen. Het ligt in de lijn van onze beginselen, dat wij het met warmte zullen steunen in alles, waar in door zijn beleid naar onze overtui ging 's lands belang gediend wordt. Te hopen is dat het de ontwerpen van het afgetreden kabinet te den ken valt o.a. aan het echtscheidings- ontwerp e. a. zal handhaven. Ook onder het nieuwe kabinet zullen wij vasthouden aan Avat de norm moet zijn voor de overheid, „onverschillig" zooals ons program zegt „welke de personen zijn die tijdelijk met eeni- ge staatsbediening zijn belast". De minder goede ontwerpen, die er zijn, zullen wij, bij handhaving, uiter aard bestrijden, evenzeer als wij dit gedaan zouden hebben indien de situa tie ongewijzigd gebleven ware. De overweging, dat onze steun nu noodig zal zijn, zal ons daarvan niet mogen terughouden. Wat ook de naaste toekomst in de binnenlandsche politiek moge brengen, onze roeping blijft dezelfde als tevo ren: het uitdragen van het Christ.Hist, beginsel onder ons volk. Die roeping is tenslotte onafhankelijk van de wis seling van uiterlijke aspecten, zelfs van het aantal onzer medestanders en van de kans op succes. Wij willen haar trouw blijven in Ka mer en Pers, in conferentie en kicsver- ecniging en straks, als het. werksei- zoen weer aanbreekt, haar volgen met nieuwe bezieling en nooit-gekende toe wijding. Tot verheldering der geesten, maar bovenal tot zegen van heel de natie, in wier dienst de Christ. Hist. Unie onveranderlijk staat. de werkzaamheden tot den beganen grond genaderd eri ook hier vindt men, evenals in het ventilatiegebouw op dep rechteroever, een groote bedrijvigheid. Voor het roltrappéngebouw op den linkeroever worden damwanden geheid, zoodra deze alle op hun plaats staan, kan men hier ook spoedig een diepe bouwput verwachten. Het werk aan de onderdoorgan gen bij het tunneluiteinde aan de Velgersdijkstraat, waar, evenals op den Westzeedijk stadsverkeer, en tunnelverkeer elkaar op gescheiden niveaux zullen kruisen, vordert snel. De paalfundeeringén kwamen hier grootendééls gereed, waarna het be tonwerk kan volgen. De drie in de Heyschehaven in aap- bouw zijnde tunnelelementen voor hd» riviergedeelte zijn thans zoover opge bouwd, dat de vloeren zijn gebetonneerd en ook van de onderste gedeelten van zij- en tusschenmuren het eerste beton is aangebracht. Een en ander verloopt op vlotte wijze, dank zij de leerschool, die men bij de vorige tweemaal drie tunnelstukken gehad heeft. In de Waalhaven zijn thans drie van de zes daar aanwezige tunnel-élementen grootendeels gereed, waarbij hét eerste zoover is, dat het kan worden versleept naar. een nabij het steiger gelegen punt, waar met dit stuk de proefafzinking én -onderspoeling zullen worden gehouden, alvorens deze kunnen plaats vinden, moeten evenwel alle daarvoor noodige installaties worden gemonteerd, waar mee nog wel eenige tijd zal zijn ge moeid. De minder ver afgewerkte tunnelele menten worden ook geleidelijk verder gereed gemaakt en aan het verschil in diepgang is duidelijk te zien hoezeer het successievelijk gestorte beton het gé wicht dier elementen vergroot. 2.95 per L. 2.25 flesch 1.50 J L. Twee opvarenden verdronken SCHEVENINGEN, 21 Juli. - Gisteravond omstreeks halftwaalf is op drie mijl ten Zuidwesten van Scheveningen, vermoedelijk door een Duitsche vrachtboot, welke uit den Waterweg kwam, de motorschokker Go(eree) 10, schipper A. Groenendijk, over- stoomd. De schokker werd aan het achterschip aangevaren en zonk vrijwel onmiddellijk. De beide zoons van den schipper, Kees en Gerard Groenendijk, zijn verdronken. De vader, die in het donker een uur lang op twee bootshaken ronddreef, werd ten slotte door de vrachtboot opge pikt en is door de later ter plaatse aangekomen Go 4 naar Scheve ningen gebracht. De aanvarende boot heeft een boei uitgeworpen en is voor anker gegaan. De loodsboot van Hoek van Holland is na de aanvaring eveneens ter plaatse verschenen. De zoon van den schipper, Kees Groenendijk, was gehuwd en va der van vier kinderen. Zijn broer Gerard was ongehuwd. Nader vernemen wij nog, dat men op de motorschokker bezig was met het inhalen van het trawlnet. De drie op varenden van de schokker bevonden zich aan dek. GRIJPSKERK. 20 Juli. De gemeen tepolitie heeft heden aangehouden den eigenaar en bewoner van een perceel te Visvliet, verdacht van brandstichting in zijn boerenbehuizing, op Zondagmor gen j.l. De man is op transport gesteld naar Groningen en ter beschikking ge steld van den officier van justitie.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6