Een rustdag vergaat in drukte De te volgen taktiek De heer E. Kahn levert de beste prestaties Verjaardagsfeest van Hellemons en Lambrichts in Toulouse gevierd T. van Schende] tweede Advertentiën N.A.DEGEUS AFWEZIG „SLIJTERIJ 'TAMERSFOORTS WIJNHUIS" r*BOUVYwdcckout 7.0cuctpehkilo/tak P Ni EROP Onopgetofltp r I I De Military De heer van Leeuwen I 240)£. 68)4 strafp: de heer Treffers werd tweede in deze proef R.K. voetbal 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 21 JULI 1939 SPORT EN SPEL (Van een specialen verslaggever) w TOULOUSE. 20 Juli |J 7 IE zou denken, dal een rustdag voor de coureurs beteekent. dal zij nu werke- \lf Wk den ganschen dag niets te doen hebben, heeft er geen idee van hoevele verschillende zaken in die enkele uren tiids moeten worden opgeknapt. Zeker, wanneer men onder een rustdag alleen verstaat, dat de renners dien dag niet behoe ven te fietsen, dan is de-rust volmaakt In andere opzichten is het evenwel niet het geval Toulouse is een centrum van Fransche wielersport. Men heeft onder de coureurs favoriet en en vele honderden verdringen zich derhalve voor de hotels van de ren ners. om een handteekening van hen machtig te worden, zoodra zij zich vertoonen. Men moet inderdaad deze belangstelling in alle kringen van iong tot oud meemaken om haar volkomen te begrijpen Kopman of geen kopman IEDEREEN spreekt over de roi iedereen voelt zich expert, bespreekt de tactiek van de deelnemende ploe gen en dat het er op hoeken van stra ten en in cafe's buitengewoon druk toe gaat, ligt opgesloten in de mentaliteit van den Franschman. die zich heel spoedig warm maakt en met uitbundig brio zijn «standpunt, eoed of verkeerd, verdedigt. Het behoeft nauwelijks betoog, dat het vrouwelijke gedeelte van de bevol king zich hierbij niet onbetuigd laat. Neen. rust krijgen de renners slechts in betrekkelijke mate. Vroeg in don morgen staan de rijdende wielerherstel- plaatsen van de ploegen al voor de hotels en de renners haasten zich om evéntueele crehreken aan hun karretjes zoo afdoende mogelijk te laten herstel len. De Pyreneeën hebben niet alleen invloed gehad op de renners maar ook op het materiaal. Daarna volgt het lezen van de post. welke zonder eenige overdrij ving bij pakken tegelijk wordt be zorgd. En wanneer de coureurs ten slotte probeeren een luchtje te gaan scheppen, dan beneemt het opdrin gende publiek hen prompt, overi gens met goede bedoelingen, hun adem. Zoo vergaat een rustdag in drukte. De bevolking profiteert ten volle van het feiti dat de karavaan van de Tour de France in Toulouse is 'aangekomen en men weet dat de tijd kort is, want morgen is allcb weer voorbij en is de volgende stad aan de beurt. Vet jaardagen T\ E interesse van het publiek voor de rustige Nederlanders, die zoo'n uit stekend figuur slaan in de ronde, is niet minder dan voor andere ploegen. In het ploegje Nederlandsche coureurs echter is vandaag een speciaal feest ge vierd. Twee onzer landgenooten vieren n.l. midden in de zware tour hun geboor tedag. Janus Hellemons werd vandaag 27 jaar en Jan Lambrichts wordt morgen 24 jaar. Hoewel de training een uitbundige viering verbiedt, heelemaal zonder herdenking ging het toch ook weer niet. Zoo kwamen de Nederlandsche coureurs en de Nederlandsche jour nalisten, die dit jaar de ronde vol gen, hedenavond aan een diner bij een. Er werd wat gedronken, zij het zuinig, ook al weer in verband met de training, en namens de Neder landsche sportjournalisten te Tou louse vereenigd. werden aan Helle mons en Lambrichts. met de hand gesneden sierborden aangeboden. Er heerschte in het kleine groepje een voortreffelijke stemming, trouwens hoe kon het ook anders: de coureurs zijn door groote moeilijkheden doorge komen, do plaatsing van onze renners, zoowel in do persoonlijke als in de lan denrangschikking is voortreffelijk, en hoewel onze ploeg twee verliezen heeft moeten lijden Sijen is hedenavond naar Nederland vertrokken zijn de overige Nederlandsche zes coureurs met de beste voornemens bezield ten op- zich te van het resteerende zeer zware gedeelte van de Ronde van Frankrijk. riteit genieten. Vanmiddag waren wij aanwezig bij een ontvangst in de wijk Sainte Agnes door de Toulouse Velo- cluö, waarvan Albert en Anton lid zijn. Men is er trotsch op onze landgenooten, trotsch ook op hun voortreffelijk werk in de moeilijke ronde. Morgen wacht weer het zware werk, dat des te moeilijker zal zijn naarmate het einde gaat naderen. De strijd gaat zich verscherpen, maar een ding staat vast: onze équipe zal voor haar plaals vechten met vollen inzet van krachten. Zes Hollanders starten morgen vroeg voor de volgende, tiende étappe. Hun werk is de volle belangstelling waard. Met de beste voornemens inderdaad, voor zich persoonlijk nu zij de bergen hebben overwonnen en voor het suc ces van de Nederlandsche équipe, wel ke thans in den strijd om de beste plaat, sen ten volle meetelt. De taktiek Th R zou op dezen middag te Toulouse in den kring van onze landgenooten wel meer over de te volgen tactiek worden gespro ken. Men begrijpt waarover het ging: moet er in onze équipe een kopman worden aangewezen in het volgende gedeelte van de ronde of, hetgeen op hetzelfde neerkomt, moeten enkele renners in het vol gende gedeelte als ..knecht'' vertrek ken? Het is inderdaad een onge looflijk moeilijk probleem, wanneer men niet weet hoe de stemming onder de coureurs van een ploeg zelf is. Het is een onontwarbare puzzle, om dat met zooveel omstandigheden reke ning gehouden moet worden. Er zijn in de ronde ploegen, welke uit Parijs ver trokken met een kopman. Het systeem heeft gefaald. Op aanraden van Joris van den Bergh kregen onze landgenooten zelf te be slissen en de resultaten zijn verrassend goed. Het is de geest van vriendschap en het welbegrepen eigen belang, wel ke oplossing moeten brengen. De Zuid Limburger Lambrichts zou door zijn plaatsing in de algemeene rangschik king de Nederlandsche kopman moeten zijn, maar zou men Hellemons het knecht schap willen opdragen met het risico, dat deze moedige, verbeten renner uit de ronde zal moeten verdwijnen, omdat hij op het oogenblik niet gunstig is geplaatst Moet de Korver dan zijn moeite aan een anderen ploegmaat wijden, terwijl de Korver een man is. die étappes kan win nen? Anton van Schendel is de reserve voor de landenploeg, welke momenteel ge vormd wordt door Lambrichts, Albert van Schendel en Dominicus, welke laat ste gisteren in de bergen opvallend fraai heeft gereden. Vriendschap boven dwang Het is voor ons duidelijk, dat de ren ners zelf uit eigen belang Lambrichts zullen steunen. Opdracht is een vorm van dwang en dwang zou de stemming van vriendschap en saamhoorigheid, welke thans in het Nederlandsche ge zelschap heerscht. kunnen breken. Zou men denken, dat een renner aangewe zen als knecht, niet te kampen krijgt met een minderwaardigheidscomplex, wat hem zijn plaats in de ronde kan kosten? Zonder eenigen twijfel mag men spe- culeeren op de vriendschap van de Hollandsche jongens, die niet alleen verheugd zijn over elkanders succes, maar ook steun aan elkaar weten te geven, wanneer steun op een bepaald oogenblik noodiz mocht zijn. Geen kopman in de Nederlandsche ploeg of liever: geen knechten; op die wijze be ginnen de Hollandsche jongens morgen aan de tiende étappe van Toulouse naar Montpellier. Er wachten weer moeilijkhe den genoeg. Na den start om zes uur rijden de renners eerst een derde étappe van Toulouse naar Narbonne over een af stand van 148,5 K.M.. dan volgt een tijd rit over 27 K.M. van Narbonne naar Be- ziers en ten slotte volgt het derde gedeelte an Beziers naar Montpellier, over een af stand van 70.5 K.M. zoodat in totaal 246 K.M. zal moeten worden afgelegd. Maar nu is het nog feest, ook voor dc beide van Schendels, die in Toulouse thuis zijn. en een ongelooflijke popula- en citroensap. De tiende étappe van Toulouse naar Narbonne NARBONNE. 21 Juli. (Van een spe cialen verslaggever). De tiende étappe van de Ronde van Frank rijk van Toulouse naar Montpellier, over een afstand van 246 K.M. wordt in drie gedeelten gereden. Het eer ste gedeelte over 148*4 K.M. van Toulouse naar Narbonne werd ge wonnen door den Franschman Ja- minet. Onze landgenoot Toon van Schendel plaatste zich tweede. De uitslag van het eerste gedeelte luidt 1. Jaminet 4 uur 7 min. 35 sec. 2. Toon van Schendel 4 uur 8 min. 24 sec., 3. Bernardoni (Fr.) zelfden tijd. 4. M. Clemens (Lux.) 4 uur 8 min. 34 sec. 5. Le Grèves (Fr.) 6. Fontenay (Fr.), beiden zelfden tijd. 8. Marcaillou (Fr.) 4 uur 9 min. 6 s. Daarna een pcleton van renners onder wie de nummers Vietto (Fr.) S. Maes (België), Vissers (B.), De Korver en Lambrichts in denzelfden tijd als Marcaillou. 38. Alb. van Schendel 4 uur 9 min. 20 sec., 39 Hendrickx (België) 4 uur 9 min. 21 sec. en een aantal renners ex aequo onder wie Hellemons en Dominiru* J. van Oldenbarneveldlaan 33 Telefoon 4805 Gedipl. Heilgym. en Masseuse Leerares Lich. Opv. van 21 Juli4 September KOFFERS, TASSCHEN, LEDERWAREN In alles ruim gesorteerd. H. E. WENSINK Langestraat 105 Tel. 5071 Lederen Jekkers maat 48 f 17.—, maat 50 tot 54 f 19.50 enz enz. Lange lederen jassen vanaf f 25Dames man tels altijd in voorraad in zwart, blauw, bruin en groen HUIB HOLSTEIJN. NIEUWE BESSEN van de beste fabrieken f 2.60, f 2.90 f 2.05 p. liter f 1.35 I 1 50, f 1.52 p. t/2 liter ZEVENHUIZEN 5—7 bij de St. Joriskerk. Tel. 4606 vier-zes-nul-zes SPORTPARK TE HILVERSUM HILVERSUM, 21 Juli. De baten en lasten van het gemeentelijk sportpark- hebben over 1938 onderscheidenlijk ƒ21,504 en ƒ33,110 bedragen. Voor het gemeentelijk zwembad Crailoo zijn de cijfers 15,198 en 19,469. Het exploitatie-tekort van het zwem bad moet aan de zeer ongunstige weers gesteldheid in het seizoen 1938 worden geweten, 'Iet gemeentelijk sportpark heeft nooit iets anders dan verlies op geleverd. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Vleeschkoekjes. Bereiding: 400 gram vleeschresten, ei, 1 sneedje oud brood, l fijn gehakt uitje, 1 theelepel kerry, peper en zout, 100 gram boter, paneermeel. Hak op maat het vleesch met het uitje zeer fijn maak het aan met het geweekte brood, het ei. de kerry, peper en zout. Vorm er platte koekjes van en wentel die door paneermeel. Maak de boter in de koekepan warm en bak hierin de koekjes aan beide kanten bruin. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gestoofde nieren. Sla. Pommes frites. Geschepte meloen met basterd suiker KINDERHOEKJE 208. De kamerheer wordt veroordeeld tot den schandpaal. De bevolking is op het plein verzameld. Vanaf het balcon kijken de koning en Pam naar den veroordeelde, Pam heeft medelijden met hem. Men heeft Pam op een tafel geplaatst, vol met edel- Ti. „Ivaf moet ik daar. mee beginnen", 209. steenen en juweelen.f denkt. Pamfleet aardig van den koning, maan ik wensch geen belooning Langestr. 90 TEL. 3753 ALS DE ZAAK RUST WERKT DE ADVERTENTIE Alleen Lux is het vol komen veilige wasmid del voor fijne wollen stoffen, daar het geen fijne, wollen jasje, dat deze dame draagt, zou nooit veiliggewassen kunnen wor den in gewone zeeppoeders of zeepvlokken. Alleen Lux is hiervoor het aangewezen wasmiddel. Lux lost dade lijk op, zelfs in koud water, zodat er geen onopgeloste zeepdeeltjes in de wol ach terblijven, die het weefsel doen krimpen en slijten. Lux is het behoud voor Uw fijne stoffen. Het weefsel blijft onaangetast en de kleuren zijn na het wassen weer als nieuw. Bovendien achterlaat. Lux lost 5 maal vlug ger op dan getcone zeeppoeders en zeep vlokken. is Lux zo voordelig. Met één pak Lux kan U b.v.^EffSEft zijden kousen wassen. Het gewone pak Lux kost slechts 12 'h cent en het buitenge woon voordelige reuzenpak 25 cent Behalve een bon voor fraaie geschenken be vat het gewone pak Lux ook nog een breipatroon en het reuzenpakj bevat zelfs twee j breipa tronen. Lux cordt nooit los ver- kocht. Losse vlokken xijn geen Lux x-v x 1228)4, 160Vs strafp.; de heer E. Kahn, NA de dressuurproef is gistermid: dag de military voortgezet met de uithoudingsproef, welke voor een groot gedeelte door de Treek leidde en hooge, zij het niet maximale, eischen aan paard en ruiter stelde. Het eerste wegparcours had een lengte van zeven K.M., dat in een gemiddelde uursnelheid van bijna 15 K.M. afgelegd moest worden. Daarna wachtte op de steeplebaan tegenover hotel Waterloo een 2300 Meter lang parcours, dat men, wilde men niet teveel strafpunten oploo- pen, binnen de 3% minuut afleggen moest De hindernissen waren niet gemakkelijk en zeker niet de bree- de, natte sloot. Na de steeple volgde het tweede weg parcours, 7 K.M. lang, waarvoor een ge middelde uursnelheid van ongeveer 11 K.M. gevraagd werd. Het eindpunt van dit parcours was het beginpunt van de cross, welke uitgelegd was in ideaal terrein, waarin mul zand, stukken wei land en nauwe boschpaden tot aan huize De Treek met eenige hindernissen voor kwamen. De proef werd besloten met een weg parcours over 2000 Meter. Zooals wij nog gisteren vermeld hebben, heeft de lui tenant Kloppenburg met zijn paard een val gemaakt, tengevolge waarvan hij zijn been brak. De publieke belangstelling voor de on derlinge krachtmeting was gistermid dag, mede dank zij het fraaie weer. groot. De jury werd gevormd door luitenant kolonel D. A. Gamerling Helmolt cn rit meester baron Sirtcma van Grovestins, De resultaten van gisteren waren: Steeple: Luit. W. Kloppenburg, 3 min. 39 sec., 42 strafp; de heer Van Leeu wen, 3 min. 32 sec., 0 strafp.: luit. Ba ron van Lynden. 3 min. 33 sec., 6 strafp.; de heer E. Kahn. 3 min. 16 sec., 45 winst punten; de heer Treffers. 3 min. 56 sec., 144 strafp.; kapt. Timmer, 3 min. l7 sec., 45 winstp.; kapt. Lefere de Mon- tignv 3 min. 26 sec., 18 winstp.: luit. Ubbink, 3 min. 28 sec.. 12 winstp.: luit Beelaerts van Blokland, 3 min. 48 sec., 136 strafp. Dressuur: luit W. Kloppenburg, 228K 0 strafp.: de heer Van Leeuwen 261)4, 300V» strafp? K. Baron yan Lynden, 25724, 241 Yk strafp.; kap. Timmer 209, 9314 straf., kapt. Lefevre de Montigny 214, 108 strafp.. luit Ubbink 184)4, 136K strafp.; Lt. Beelaarts van Blokland 234%, 262% strafp. Cross: Luit. W. Kloppenburg wegens val uitgeschakeld: de heer Van Leeu wen, 7 min. 29 sec., 38 winstp.; lt. Ba ron van Lynden, 8 min. 11 sec., 17 winstp.; de heer E. Kahn. 7 min. 13 sec., 46 winstp.; de heer Treffers 7 min. 15 sec., 45 winstp.; kapt. Timmer, 7 min. Osec., 52)4 winstp.; kap. Lefevre dc Mon tigny, 5 min. 49 sec., 60 winstp.; luit. Ubhinlc. 6 min. 31 sec.. 67 winstp.: Lt Beelaarts van Blokland, 7 min. 28 sec., 38j/2 winstp. Hedenmorgen is op het springterrein achter de Rijschool de military voort gezet en besloten met een springcon cours. Fraai zomerweer begunstigde dit mooie onderdeel van de paardensport. De heer van Leeuwen, de heer Kahn en kapitein Timmer stonden er wat betreft het minste aantal strafpunten het beste voor, resp. met IOOV2, 6SJ4 en 93)4. Wan neer dit drietal zonder strafpunten ein digde, zou dus door den heer Kahn de beste totaalprestatie geleverd zijn. De heer van Leeuwen maakte geen fouten, terwijl ook de heer Kahn dit goede voorbeeld volgde. Luit baron van Lynden kreeg even eens nul strafpunten. Kapitein Timmer echter noteerde 50 strafpunten. De uitslag van het springconcours met daarachter de totalen werd: do heer van Leeuw°n 0 strafp. Totaal lOOVi lt baron van Lynden 0 strafp. Totaal 160Vï de heer E. Kahn 0 strafp. Totaal 68)4 de heer Treffers 25 strafp. Totaal 266 kapitein Timmer 50 strafp. Totaal 143Vi kapitein Lefevre de Montignv 25 strafp. Totaal 133 luit Ubbink 25 straf. Totaal 16134 Na afloop heeft luitenant-kolonel van den Wall Bake een korte toe spraak gehouden, waarin hij er met nadruk op wees, dat het hier geen wed strijd betrof, maar enkel en alleen een proef, waarvoor in opdracht van den Ned. Hippischen Bond ook burgers uit- genoodigd waren. De paarden, waarmede aan deze mili tary deelgenomen is, zullen worden aangehouden. Op het oogenblik is nog geen schifting gemaakt In de maand October is men van plan een zware military te houden. Aan de leden werd een bronzen me daille uitgereikt Zilveren medailles werden niet toegekend. T. MOSTERD BEDANKT VOOR H.V.C. DE H.V.C.-speler en doel verdedigt-i T. M o s t e r d, die vele seizoenen het doel van H.V.C. verdedigde, heeft aan het H.V.C.-bestuur me degedeeld, dat hij de rood-witte kleu ren niet meer zal verdedigen. Voor H.V.C. beteekent dit een groot verlies. De capaciteiten van doelman Mosterd bleven niet onop gemerkt Verschei dene malen verde digde hij het doel in vertegenwoordi gende elftallen o.a. nog in het Amersfoortsch elftal te gen het Militaire elftal, terwijl hij één maal door de keuze-commissie van den K.N.V.B. gekozen werd voor het Neder- landsch Jeugdelftal. T. MOSTERD Overeenstemming bereikt met de standsorganisaties Gisteravond heeft in het gebouw St. Joseph een bespreking plaats gehad tus- schen het voorloopig bestuur van K. V. V. A. en de commissie uit de diverse stundsorganisatie's. onder leiding van uen heer J, v. d. Linden. Na een inleiding van den voorzitter, waarin de voorgeschiedenis werd be handeld, is onderling van gedachten ge wisseld om tot samenwerking te komen bij de oprichting en instandhouding van een R.K. Voetbalvereeniging in Amersfoort. In beginsel werd overeenstemming be reikt en werd het voorloopig bestuur van K.V.V.A. aangevuld met de heeren E. J. Krause van de Hanse, G. v. d. Heij den en J. Hartings van de R.K. Werk- liedenvereeniging G. van Keken van H. K. W. en L. Grootkop van den R.K. Werknemenden Middenstand. Genoem de heeren zullen binnenkort met het vorloopig bestuur van K.V.V.A. bij el kaar komen en gezamenlijk voorberei dingen treffen tot de verdere organisa tie van een Katholieke Voetbalvereeni- Ring. WATERPOLO A.Z. EN P.C. I—BRANDENBURG III (DAMES) 0—0 Gisteravond speelde in Bilthoven het lerste dames zevental van de A.Z. en P.C. tegen Brandenburg III. Aangezien geen van beide partijen wist te scoren eindigde deze ontmoeting zooals men begonnen was,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8