VOOR DE VROUW c Een actie tegen het thuis bezorgen EEN BRUIDJE HOE HOUDEN WE HET HUIS KOEL? MADAME PRUNIER: een Fransche beroemdheid Kleinigheden, die in den zomer van belang zijn Voorzichtig met levensmiddelen Een nuttig reinigingsmiddel: in t wit ....J WENKEN Het bekendste vischrestaurant van Parijs ja TANNEER wii de uitwerking der zon- 1/1/ nestralcn in de zomermaanden in ons huis eens nagaan, vragen wij ons af: ..Wat moeten we nu feitelijk doen: alles hermetisch gesloten houden tegen de felle zon. of haar ongehinderd toegang vcrlcenen? Voor de huisvrouw is dit dik wijls een moeilijke kwestie, want het liefst zou zij de laatste vraag toestemmend be antwoorden. omdat licht en zon gezond heid beteekenen. Maar de gedachte aan meubels, overtrekken en overkleeden doet haar weder in twijfel geraken of Vrouwe Zon nu en dan niet zal verhin deren vrijelijk In huis te komen. En zoo zien wij dan. dat meestal mers op zonnige dagen in een halfdonker gehuld zijn, hetgeen als de beste oplossing wordt beschouwd. Wie zich heden ten dage inricht, zal vit een gezondheidsoögpunt een zooda nige meubileering weten uit te kiezen, dat zil niet al te zeer te lijden zal hebben door de inwerking der zon. De overigen zullen echter met de gege ven omstandigheden rekening moeten houden en zullen wellicht haar voordeel kunnen doen met de practische wenken, die wij aan de hand der ervaring beste zouden wilten geven. Nadeelige invloed DE zonnestralen werken in de eer ste plaats zeer nadeelig op alle geweven stoffen. De vaak zen gende warmte droogt de weefseldraden uit en verandert langzaam maar zeker de structuur. Een bekend feit is, dat de meeste kleuren verblecken en menig maal zelfs geheel verkleuren, wanneer zü langeren tijd aan de zon blootge steld worden, uitgezonderd de in- danthrenstoffen. Deze indanthren be handeling is echter nog niet op alle soorten weefseldraden toe te passen; wellicht echter w.ordt dit in de toe komst mogelijk. Ook foto's, schilde rijen, boekbanden en andere voorwer pen hebben, evenals meubelovertrek- ken, beschutting tegen te felle stralen van noode. Het beste is om een en an der zoo te trachten op te hangen of te plaatsen, dat de zon er niet te sterk op in kan werken, hetgeen in de meeste gevallen mogelijk zal blijken te zijn. In tegenstelling met andere dingen valt het op, dat hout, dus deuren, meu bels, vensterkozijnen enz. in den zomer niet uitzetten, maar veeleer krimpen. De oorzaak is het uitdrogen van het hout, hetgeen men aan het kraken kan waarnemen en dat voorkomen, of beter gezegd minder wordt door verven of politoeren. Olieverf moet nimmer op nat hout uitgestreken worden en pas geverfde voorwerpen moeten ook niet in te felle zon geplaatst worden om het droogproces te bevorderen. Zoodra de zonnestralen de waterdeelen, die zich in het hout bevinden, doen verdampen, houdt de verf niet cn vormen zich bla zen, die spoedig stuk gaan en aan het verfwerk een onoogelijk aanzien geven, hetgeen niet, alleen voor binnen- doch vooral-ook voor buitenwerk geldt. Bij het laten uitvoeren van verfwerk, dient men steeds rekening te houden met het jaargetijde. Levensmiddelen in blik VERSCHILLENDE levensmiddelen zijn zeer gevoelig voor de zonne warmte en gaan tot bederf over. Koel houden en voorkomen, dat insec ten schade aanrichten is noodzakelijk, j Na zeer warme dagen zal men verstan dig doen met eventuecle inmaak in glazen of flesschen te controleeren, ten einde zich er van te overtuigen of de deksels wellicht niet losgegaan zijn. Blikcosnerven moeten onmiddellijk na het openen genuttigd worden; niets be waren tot een volgenden dag, tenzij men een ijskast heeft. Steeds wordt het restant uit de bus gedaan. Blikken, die omhoog gewerkt zijn, hebben vrijwel êteeds een bedorven inhoud. Groenten worden dagelijks versch in huis geno men; is dit niet steeds mogelijk, dan wikkelt men ze in papier en bewaart ze zoo koel mogelijk. Kropsla bewaart men ln een gesloten pan. Boter wordt in een pot van aardewerk bewaard, dien men in een bak met. water plaatst en in een kast wegzet. Zelfs korte in werking der zon bevordert het ranzig worden. Melk wordt na het koken, vlug-roerende, afgekoeld en in een Stecnen kan overgegoten. Kamers houdt men koel door op de warme uren van den dag de zon buiten te sluiten en ramen en deuren dicht te houden, opdat de warme lucht niet in huls kan komen. Als de buiten-tempera tuur 's avonds is afgekoeld, korten tijd laten doortochten cn zoo mogelijk 's nachts venster open houden. Natte doeken van niet te dicht geweven stof fen kan men hier een daar uithangen, c.a. over radiatoren en niet te vergeten over vliegenkastje en -kappen. Men kan ook poreuze aardewerk bakken ter racotta b.v. gevuld met water hier cn daar neerzetten. Uitslaan van vochtig gemaakte doe ken werkt evenzeer verkoelend en last rot least een ventilator: doch dit is nu eenmaal geen voorwerp, dat in ieder gezin aanwezig is. alhoewel men deze practisch werkende electrische ge- gebruiksartikelen meer en meer aan treft. Verschillende vloeistoffen, al6 aether, spiritus, benzine e.a., moeten zoodanig weggezet, worden, dat de zon er niet op in kan werken en de inhoud der flesschen niet warm kan worden. Dit is eenerzijds noodig voor de kans op vervliegen en anderzijds met het oog op het niet denkbeeldige gevaar van explosie. VOORAL 's zomers zal een huievrouw het aangenaam vinden als de gezins leden niet te laat opstaan, hetgeen vooral in de vacantieweken nog wel eens op tegenstand der gezinsleden stuit. Toch zal zij de teugels in dit op zicht wat strak moeten houden, in het belang van een geregelden gang van zaken. Bedden zullen vooral in de zomer maanden lang moeten luchten omdat het geringe verschil van temperatuur binnen- en buitenshuis maakt, dat de lucht verversching uiterst langzaam plaats vindt. Iedere huisvrouw heeft het in de hand die maatregelen te treffen, welke noodig zijn om het huis op wanne zo merdagen zoo koel mogelijk te houden. Het kost alleen een weinig nadenken en wellicht wat overleg; doch dit weegt ruimschoots op tegen het resultaat, dat bereikt wordt, want niets werkt zoo af mattend als een benauwde atmosfeer in huis. (Nadruk verboden). Oefeningen aan het rhönrad ZOUTZUUR /NDIEN men zoutzuur moet aanwenden is het raadzaam om oude glacé handschoenen aan te trekken. Zoutzuur is een uitstekend middel om roestvlekken uit wit waschgoed Ie doen verdwijnen. Men zal hiervoor geconcentreerd zoutzuur bij een drogist kunnen koopen, dat men met drie deelen water op een schoteltje doet en waarop de bewuste vlek gelegd wordt. Oude roestvlekken hebben echter een sterkere oplossing noodig en wei met één deel water. Is de vlek verdwenen, dan wordt het behandelde stuk flink gespoeld of onder de kraan gehouden. Beter nog is, indien men de plek vooraf neutra liseert in een soda-oplossing, doch duchtig naspoelen na het inwerken van het zoutzuur zal gewenscht zijn. Zoutzuur is eveneens een voortreffelijk middel om roest ie verwijderen van ijzerdeelcn, koper en andere metalen; het verricht soms wonderen en dringt door in alle lagen der roest, zoowel als van oxyde en lost deze onmiddellijk op. De zuren tasten echter ook het metaal aan cn men zal bij bepaalde onder deden van machines b.v. rekening moeten houden met dit feit. Ook indien het bad door het druppelen van een kraan rocstplekken te zien geeft in het email, kan men deze met zoutzuur behandelen evenals closets. Hel zal steeds verdund en ook weer niet te vaak gebruikt moeten worden, aangezien het glazuur dan aangetast wordt. (Nadruk verboden) HET „Frauenamt der Deutschen Arbeitsfront" wendt zich in een oproep tot alle huisvrouwen om niet te verlangen, dat alle boodschappen aan huis bezorgd worden. Vele inkoopen kunnen door haar zelf medegenomen worden, terwijl zij door c'e bezorging dikwijls leerlingen of verkoopers aan hun arbeid onttrekken, De leerling kan zijn leertijd beter ge bruiken en indien een verkooper(ster) door spoedboodschappen aan de zaak onttrokken wordt, heeft het overige per soneel het drukker en bij gebrek aan krachten worden zij overbelast. De verstandige huisvrouw zal daar om moeten medewerken om minder gebruik te maken van den „Dienst am Kunden"' en wat mogelijk is zelf mede naar huis nemen! Tot zooverre de oproep en hierin is EEN warme zomerdag, een vroolijk zonnetje en een stralend bruidje in 't wit! Wat een mooi gezicht zoo'n fleurige bruidstoet. Menig jong meisje zal haar hartje vlueeer voelen kloppen bij 't zien van den 6toet en heimelijk den 'Nensch koesteren in de toekomst ook dc smetteloos witte bruidsjapon te mo gen dragen. Want de jonge meisjes en jonge vrouwen zijn niet meer zoo zakelijk als een jaar of tien geleden. Ze vinden de lange sleepende japon niet meer „raar'* of „gek" of „lastig". En wie 't eenigszins kan bekostigen, trouwt niet meer in 't eenvoudige mantelpakje of in dc middagjapon, maar verkiest ver re boven dat alles de lange witte poëtische bruidsjapon. De kostbaarheid van 't bruidstoilet valt daarbij misschien nog wel wat mee. We hoeven het immers niet in de kampferkist te bewaren, zooals onze overgrootmoeders deden, om 't later vol trots aan dc kleinkinderen te kun nen toonen. Met een beetje handigheid of met behulp van de naaister maakt men er naderhand een aardig middag- jurkje van en de sleep wordt een los jasje of een bolero. Daarna laat men de witte zijde verven in de kleur, die men wenscht. en heeft zoodoende nog lang plezier van dc bruidsjapon. Onze afbeelding laat een bruidje zien n et een witte japon met zonne-plissé. De stralen van de „zon" komen in de taille bijeen. Dit model is natuurlijk alleen geschikt voor heel slanke bruid jes. maar zijn niet heel veel bruidjes wat al te mager? En dan is juist zoo n japon zoo geschikt om ze wat gevulder en grooter te doen schijnen. Voor deze soort japonnen kiest men een heel goe de kwaliteit soepele witte zijde, die in mooie diepe plooien valt. De sluier kan op allerlei manieren bevestigd worden, een diadeem of nog bever een kransje bloemetjes in het haar en daaraan de sluier vastge maakt, is over het algemeen de meest flatteuse dracht. De bruidsmeisjes zijn liefst in pastel kleur gekleed. Op onze afbeelding draagt het bruidsmeisje een japon niet een nauwsluitend lijfje en een heel wijde rok. op de pofmouwtjes zijn heel kleine bloemetjes genaaid in dezelfde pasteltint als de jurk. De groote flu- weelen strik om het. middel en om dc hoed is wat donkerder van kleur. En de moeder van de bruid? De tijd, dat ze in het zwart moest gekleed zijn, is allang voorbij. Maal laat ze zich ook niet te jeugdig klee- den, want ze hoeft er niet uit. te zien als het zusje van de bruid. De meeste geschikte kleuren zijn grijs, lila of don kerblauw. De moeder op onze afbeelding draagt een grijs kanten japon, een dunne ca pe over de 6chouders geslagen en een groote hoed met een moiré zijden lint. En dan tot slot nog dc pakjes van het strooistertje en den kleinen stroo ier. Voor het meisje een lang gebloemd jurkje, voor het jongetje een licht blauw flanellen pakje met lange broek en wit zijden blousje, dat is zoo de ge ijkte dracht voor de kleine pukken. F.n zeker zullen ze in die pakjes gekleed, veel bijdragen tot de feestelijkheid van den bruidsstoet. MADELEINE. toch wel iets goeds verborgen, wanneer we bedenken hoe veeleischend de klan ten en vooral onze sexe-genootcn soms zijn. Vooral de kleinere zaken weten soms niet hoe zij met één enkele loop jongen alle „spoedbestellingen toch maar zoo gauw mogelijk moeten laten bezorgen. Wij huisvrouwen zijn in dit opzicht dikwijls veeleischend en als we „gauw even opbellen" omdat we vergeten heb ben een of ander tijdig te bestellen, dan mogen we niet verwachten, dat de winkelier maar dadelijk voor ons klaar staat. Veel wordt voorkomen, indien men zich steeds vergewist of men voldoende voorraad heeft van de verschillende levensmiddelen. Het vergemakkelijkt het leven van den zakenman en stelt de huisvrouw niet. voor het feit op een gegeven oogen- blik in verlegenheid te zitten, hetgeen trouwens steeds het gevoel geeft tekort geschoten te zijn in de huishoudelijke plichten, niet waar? Verder zal een doelmatige boodschap- pentasch bij het doen der morgenbood- schappen medegenomen kunnen worden om datgene in mede te nemen, dat toch werkelijk geen aparte bezorging be hoeft. Wij huisvrouwen hebben allen de taak om zoo zuinig mogelijk te leven en op de kleintjes te letten. Laten we dan ook eens verder zien en niet eischen, dat de winkelier, die toch menigmaal reeds op hooge lasten zit, meer exploitatiekosten heeft, dan strikt noodig is. (Nadruk verboden). „HELLA" De nieuwe nrs van „Hella" geven eens een kijkje op de strand- en badgenoe- gens der filmsterren in Berlijn, een filmprijsvraag, en daarnaast de gebrui kelijke wenken op mode-gebied, een aardig artikel over het verzorgen van kinderen en verder vele practische wen ken op huishoudelijk gebied. De veel- kleurendruk doet ieder naar dit tijd schrift grijpen. Practisch en elegant bij een tocht in open auto zijn de waterdichte jassen met lede ren bovenstuk. Links: visch- graafstof, zonder kraag en treksluiting. Rechts: kameel- harenflauch met donkerbruine nappa lederen pas DE EERSTE "N RIMPEL Hoe men slap worden van de huid kan tegengaan KLEINE, verradelijke teekenen van ouder worden neemt men aan de mondhoeken waar. Wanneer dit deel van het. gelaat slapper wordt,, doet zich dit verschijnsel voor, hetgeen men echter zoo lang mogelijk kan tegenhou den, door na het. invetten, dit deel van het gelaat gedurende eenige minuten te kloppen. Moede oogen worden gebaad in zout water. Men doet in 1 L. water een eet lepel zout, lost dit op en dompelt het gelaat met open oogen cenige malen in het koude water. Afdrogen, crème opbrengen en het ge zicht eenigszins kraéhtig met de toppen bekloppen. Om de oogen, waar de huid teer is, wordt zachtjes geklopt. Koude zoutwater compressen werken weldadig indien men dikke voeten en enkels heeft. Men kan zoo'n wikkel om slaan, wanneer men naar bed gaat en doet er een droog verband omheen. Lippen, die regelmatig iederen avond mét koud water gebet worden en na in gewreven te zijn met vette crème of va seline masseert men van het midden uit naar dc hoeken. Indien men dit regelmatig en met energie volhoudt., krijgen de lippen een natuurlijke ronde kleur, die alle huln middelen overbodig maakt. Rauwe tomaten kan men zonder veel moeite van het velletje ontdoen, wan neer men ze gedurende twee minuten in een zeef legt boven een pan met ko kend water. Een aangesneden groot stuk kaas kan men zelfs in den zomer geruimen tijd bewaren, door er een linnen doek om te wikkelen, die gedrenkt is in po keiwater en daarna uitgewrongen is. FRANKRIJK heeft een bijzonder veelzijdige keuken en niet alleen koken de Fransche koks de spe ciale gerechten, die hieronder gerekend worden op voortreffelijke wijze, doch ook die van andere landen. Immers waar een stad als Parijs door vreemdelingen uit alle deelen der we reld bezocht wordt moeten zij desge- wenscht ook de gerechten van hun land kunnen bestellen. In de Parijsche restaurants worden uitmuntende vischgorechten geserveerd, zelfs vischschotels, die men in andere landen niet of hoogst zelden te eten krijgt, ook in de Parijsche huishoudin gen wordt veel visch gegeten en de huisvrouwen verstaan de kunst om zelfs de goedkoope vischsoorten uitste kend toe te bereiden. Visch is niet duur in Frankrijk, dank zij de uitgestrekte kust cn dc binnenwateren, die vele soorten leveren. Voorts bereidt men visch veelal met wijn, hetgeen den smaak zeer ten goede komt en mogelijk is omdat de wijn in Frankrijk zeer goeflkoop is. Madame Prunier, schreef in een tijdschrift, Good Housekeeping Institute te Londen, een en ander over de bereiding van visch. Bedoeld insti tuut dient de Engelsche vrouwen van voorlichting omtrent dc nieuwste vin dingen op huiselijk gebied en bedic-nt zich van de beste krachten. Madame Prunier, die zeer goed be kend is met dc Fransche vischkeuken iB de kleindochter van den heer Prunier, opzichter van het bekende Parijsche vischrestaurant van dien naam. Zij is leidster van het Engelsche vischrestau rant Prunier. Dank zij de uitnemende kookkennis van hare grootmoeder is het in 1872 opgerichte restaurant, dat aanvankelijk in een zeer bescheiden lo kaal was gevestigd, zeer hekend ge worden en kon zijn talrijke gasten niet meer bevatten. Uitbreiding was nood zakelijk en onder leiding van den zoon Emile Prunier heeft het restaurant een wereldvermaardheid gekregen. Be halve oesters uit alle landen der we reld vindt men er de fijnste vischge- rechten en een wijnkelder met twee millioen flesschen. Een OVI EN kcukcnchef zwaait zijn scepter er een personeel van 700 man waaronder ook vele vrouwen. Da gelijks worden er 14 a 15000 vischdiners bereid, hetgeen natuurlijk een enorm vischverbruik beteekent o.a. van 5000.000 oesters en 30000 k.g. mosselen jaarlijks. Men moet echter niet denken, dat het slechts dure vischsoorten zijn, die men in dit restaurant weet te bereiden, in tegendeel, men kan er reeds met een 4 bescheiden beurs terecht, De keukenchef van het Londensche filiaal hield een lezing voor bovenge noemd instituut waarbij hij zijn aan dachtig gehoor vertelde hoe het moge lijk is om door verschillende soorten saus zelfs goedkoope vsichsoorten zeer smakelijk op te dienen. Vischbouillon, getrokken van een goedkoop vischje, graten, prei, uien, peterselie, laurier blad, thijm en een kruidnageltje is de basis waaraan men allerlei ingrediën ten toevoegt, naar gelang de soort saus dit vereischt. Het Engelsche Huis Prunier stelt ie der jaar een bedrag aan geld beschik baar voor den visscher, die de meeste haring gevangen heeft, een gebruik dat een zekeren band vormt tusschen de visschers en de leiders van het restau rant. (Nadruk Verboden). Een aardige scène uit den pas verschenen Ufa-film Hallo Ja- nine", waarin Marika Rökk de hoofdrol speelt (links) en Edith Meinhardi

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 10