KINDERCOURANT TOEN ANTJE OP HUIS PASTE HET RUBRIEK VAN OOM BOB DE VIER JAARGETIJDEN VOOR ONZE MEISJES LEGPUZZLE v.. ,UIT EIGEN PEN Om ie borduren BRIEFWISSELING r~ dooi LIES HELGERS „Nee Antje, je moet niet langer zeu ren. je mag niet mee," zei moeder tegen haar jongste dochtertje. Antje zat met een sip gezichtje aan tafel en ze zag er uit. alsof ze elk ogenblik zou gaan hui len. Moeder had echt met haar te doen, maar het kon nu eenmaal niet. Ze w pas ziek geweest en ze kon weer ziek worden als ze nu met de anderen mee ging zwemmen. Het was vervelend voor haar. maar het kon niet anders. „Als ie weer helemaal heter bent mag je mee. En trouwens... je moet toch op het huis passen? Dat weet ie toch wel. Moe der is juist zo blij. dat haar jongste dochter vanmiddag thuis is. Je weet toch. dat vader pas morgen terugkomt en ik moet vanmiddag even een paar boodschappen doen. Ik ben erg blij. dat jij dan thuisblijft." Ze streek Antje over haar blonde haar. ...Te moet een flink meisje zijn. Antje. Kom ga nu maar wat spelen in de zon. Ik zal wat lek kers meebrengen voor bii de thee. Als wij samen thuis blijven, zullen we ook wat lekkers eten. wat jij?" Antje knikte en liep de kamer uit. Maar ze had geen zin om te gaan spelen Ze hing bij het huis rond. tot de anderen weggingen. Ze wuifden nog een paar keer. maar Antje zwaaide niet eens terne. Ze keek hen met een verdrietig gezichtje na en net voelde ze een paar tranen in haar ogen prikken, toen er plotseling iets zachts langs haar henen streek. Het was Grijsje. de poes. Antje veegde vlug met haar hand langs haar ogen pakte Grijsje op. „Kom maar Cl rils." zei ze. „Wij blij ven samen thuis. Jij kunt nok niet gaan zwemmen, hliif jij maar bij mij." Toen moeder een kwartiertje later kwam kijken, wat Antje deed. zat ze rustig te spelen bij de schuur achter het huis. „Ik ea dan even. Antjé." zei moe der. „Ik ben over drie kwartier weer terug Blijf iii hier maar rustig spelen Je kunt wel in dp tuin blijven, lekker in het zonnetje." En toen liep moeder weg. Alleen in huis Daar zat Antje nu. helemaal alleen Ze vond het niet erg om alleen te zijn. want het gebeurde wel eens meer. dat ze allemaal uit waren en dat zij korte tijd alleen in huis was. Ze was nu al acht jaar en dus groot genoeg om op het huis te passen. Ze vond het altijd erg leuk, als het zo stil was en ze over al in en uit kon lopen. Ook nu drentelde ze door alle ka mers., Grijsje liep achter haar aan en streek langs haar benen. Antje speelde nu „mevrouwtje". Ze deed net alsof het hele huis van haar was. Grijsje kreeg er al gauw genoeg van en ging zijn eigen gang. Antje liep naar dc gordij nen in Kees' kamer en zei hardop: „Die gordijnen mogen wel eens vernieuwd worden. Ze zijn helemaal verschoten door de zon!" en zo had ze in elke ka mer iets te vernieuwen en te repare ren. Toen ze op vader en moeders ka mer kwam naar de knop van de deur keek, die nl een tijdje lam was, zei ze: „Nu heeft. Berta beneden de boel weer laten aanbranden! Ik zal eens gaan kijken, wat het is." En ze was zo verdiept in haar spel. dat ze niet eens merkte, dat de brandlucht éoht was. Pas toen ze de keukendeur opendeed en er een rookwolk in haar gezicht kwam, schrok zo opeens vreselijk. Niet Berta uit haar spelletje had eten laten aanbranden, maar dc keuken stond werkelijk in brand. Dichte rookwalmen kwamen haar tegemoet en ze begon meteen te hoesten en te kuchen. Ze liep naar het aanrecht en nu zag ze, wat er gebeurd was. Wat Antje deed Moeder had een pan met soep op het petroleumstellctje gezet om goed te ia- ten trekken. Het had zeker op een laag vlammetje gestaan, maar nu leek het wel of het heele aanrecht in vlammen stond. De soep was omgevallen en het petroleumstel tegelijkertijd. Antje «eek wanhopig om zich heen. Wat moest ze nu doen? Ze was helemaal alleen in huis, wie kon haar nu helpen? Toen kreeg ze plotseling een idee. Ze nep naar de gootsteen, deed de stop in en zette de kraan open, zo wijd ze maar kon. Ze knipperde met haar ogen en ze kon bijna niets meer zien van de rook. Daarna rende ze weg en smeet de deur dicht Zo holde naar buiten en hep zo hard ze kon naar het huis van de buren. Daar stond Jan. de oudste zoon, in de tuin. Hij keek verbaasd naar zijn buurmeisje, dat daar zo hoestend en opgewonden kwam aanhollen, maar «oen hoorde hij. dat ze riep: „Vlug. vlug. brand Hij bedacht zich geen oogen- b'ik, was met één sprong over het hek heen en rende naar hot andere huis. Antie was intusschen bii de buren haar binnen gehold en haalde nog meer hulp. Nog meer menschen kwamen er mi bl| en met vereende krachten werd het vuur geblust. Het had geen gelegen heid gehad om zich ver te verspreiden, want Antie was er vlug bijgeweest en door die kraan onon te draaien en de s'op in de gootsteen te doen. maakte, ze, dat bet. water over de grond stroom de. zodat alles vlak bij de grond klets nat werd. Een flink meisje Toen moeder een half uur later terug kwam, was het vuur al geblust. Het spreekt, vanzelf, dat moeder erg was ge schrokken. En wat was ze blij. dat ^ntje thuis was gebleven en niet met de kinderen was gaan zwemmen, an ders stond nu misschien het hele huis si in brand. Toon vonden ze ook, wat de oorzaak van de brand was... Grijsje zat onder epn struik in de tuin en kloof op een heentje. Dat had hij uit dc pan met soep gestolen! Hij was het dus geweest, die het petroleumstel had laten omval len. Iedereen praatte erover, hoe flink het van Antjes was. dat ze direct de kraan had opengezet en hulp was gaan halen. „Je had niet verstandiger kunnen doen," zeiden ze allemaal en Antje vond het helemaal niet erg meer, dat ze niet met de anderen had kunnen meegaan. Nu had ze werkelijk „op het huis gepast!" Beste nichten en neven, Bijna alle leden van onze talrijke fa milie hebben nu vacantie gekregen. Voor de meesten onder jullie heeft dit woord een aangename klank. De vrij heid lokt, en hel begin van de school is nog in een ver verschiet. Enkelen in onze kring zullen nu met een teleurstelling hobb^ te kampen. Zij moeten beden-ken, dat teleurstellingen op jonge leeftijd on6 harden voor de te genslagen die later komen, en die vaak van ernstiger 1 zijn. Niemand groeit op. zonder tegenslag. Met een vroijlk gezicht en frisse moed opnieuw beginnen, dan wordt het tenslotte nog een happv-end. En nu al lemaal een prettige vacantie, en schrij ven jullie maar eens een extra uitvoe rige brief. kan je uit alles opmaken. Wat moest ie doen? Wat moest ie doen? RADIO-TOESTELLEN... EN NOG WAT (Vervolg). Hoe 't gaat weet je hè? Vanavond om 11 uur. Tot vanavond. Bewegenloos hoorde Friedo alles aan. Grote hemel. Was dat soms een stel letje gangsters? Zc spraken Hollands, doch met een Engels-Amerikaanse tong val. Wien zouden ze op het oog heb ben? Zou hij de politie waarschuwen? Al deze gedachten vlogen vliegens vlug door z'n hoofd. Hij moest wat doen. t' Was bepaald kinderroof. Dat Zus en Frans waren in de vacantie met vader en moeder naar Scheveningen gegaan. Ze vonden het er heerlijk! De hele dag waren ze aan het strand. Ze groeven diepe kuilen in het zand en bouwden hoge bergen. In die zandbergen maakte ze tunnels en daar lieten ze een bal doorrollen. Dat was erg leuk. Je leg de de bal boven in de berg en liet hem dan langs allerlei bochten naar beneden rollen. Elke dag maakte zc de berg in een andere vorm. Maar ook forten bouw den ze met kastelen en schepen, die zo ver naar voren lagen, dat hun punt dc zee raakte. Als het dan vloed werd, stroomde het water om het schip heen. Met schelpen zetten ze een naam op het schip en ze probeerden het zolang moge lijk tegen de kracht van de golven te beschermen, door telkens nieuwe schep pen zand tegen de zijkanten te leggen. Hier zien jullie nu, hoe ze bezig zijn een berg te maken. De bedoeling is, dat je dit plaatje gaat borduren. Je kunt het daarvoor eerst op een stevig papier of dun karton overtckenen en daarna ga je met gekleurde borduurzij de omtrek om- naaien. Je ziet hier overal kleine prikjes staan. Dat zijn de plaatsen, waar je je naald in moet steken. Je zult eens zien, hoe leuk het wordt, als je aardige, frisse kleuren neemt. Wie heel knap is, kan misschien ook de bolletjes wel maken of anders kleine steekjes naast elkaar zo dat het net bolletjes lijken in het jurkje van zus. Anders kan je deze kleinighe den wel verven of kleuren. Ook de ogen en een paar kleine lijntjes voor de af werking, kan je het beste met verf of met een kleurpotlood aangeven. Probeer het maar eens, het is erg leuk werk! Na 300 jaar te voorschijn gekomen Vissers, die met hun boten voor de kust van Peru gevist hadden, vertelden bij hun terugkomst in dc haven, dat ze het wrak van een schip hadden gezien, eerst wilde men dit niet geloven, want er was al in jaren geen schip vergaan op die plaats, maar toen dc schippers vol hielden, besloten enige deskundigen om toch eens te gaan kijken. En werkelijk, daar zaken ze het volkomen verweerde wrak van een schip in zee liggen. Enige mannen gingen met levensgevaar naar het wrak toe en klommen erop. Aan het eind van hun onderzoek, vertelden ze, dat het wrak van een Spaans schip was uit het jaar 1638. Ze vonden namelijk munten van dat jaar aan boord van het wrak. Het was onmogelijk om het uit zee te trekken en daarom werd het opgebla zen, waarna het weer in vele stukken naar de bodem van de zee terugging. Het is onbekend, waardoor het opeens naar boven was gekomen, maar men vermoed dat het door een „zeebeving" is gelicht. Mevrouw Verhagen was de volgende morgen al vroeg wakker. Ze had slecht geslapen. Er haperde iets, wat 't was wist ze noe niet. Moe en lusteloos kleed de zc zich aan. Onderwijl dacht ze aan de verdere dag en maakte een soort programma op, iets. wat ze gere geld 's morgens onder 't aankleden (leed. Nadut zij zich ge wasser, «n ge kleed had wou ze Tilly 't ook, gaan doen Stil liep ze Tilly's kamer in dochwat ze zag, geen Tilly! Ze schrok, maai' misschien had zc zich verstopt. Angstig riep ze—Til ly, Tilly, waar ben je. Niets hoorde ze. Terwijl liep ze dichter op 't kleine ledikantje toe. De lakens en dekéVis la gen ordeloos. Een deken ontbrak zelfs. Ze kreeg een onaangenaam vermoe den. Een koude rilling kroop langs haar rug op. Waar was 't kind in he melsnaam. De adem stokte in haar keel. Zc had nog net kracht genoeg om naar Boy's kamer te lopen en hem wakker te schudden. Toen viel ze bewusteloos neer„Tilly" riep zc nog. toen was 't stil. Dadelijk was Boy uit z'n bed. Holde naar de telefoon en helde papa op, die onmiddellijk verscheen. Mevrouw was met zijn hulp al gauw weer bijgemaakt en 't. eerste wat ze zei, was O, waar is Tilly toch. Mijnheer vloog als 't ware naar het kamertje, waar j. vrouw de vorige avond het kleine meis je nog had heengebracht. Keek hier en daar, maar zag geen Tilly. Toen zei hij tot mevrouw. Vrouw, wees flink, ze kan niet weg zijn. Ze heeft zich vast zelf aangekleed en is de tuin ingegaan. Van wat hij zei geloofde hij zelf niets, maar hij moest toch wat opwekkends tof haar zeggen. 't Was een angstige morgen. Tilly was en bleef weg. Tegen de middag echter bracht de post een klein kaartje. Toen ze "t. open gemaakt hadden stond met hoofdletters getypt: Uw dochtertje is hij ons. Geen haar aan haar Ihoofd zal ge krenkt worden indien er vanavond 7.30 .£2000 hij de koepel in 't park is neer gelegd. Verder volgde nog een beschrij ving waar 't precies neergelegd moest worden. Zog niets aan moeder fluisterde hij Boy toe. Laat 't maar aan mij over. Mijnheer was de enige die zich goed had weten te houden. In z'n hart schrijnde H ook wel, maar uiterlijk was er aan hem niets te zien, alleen waren z'n blik ken nog vastberadener dan anders. Huismus. Aan je brief is dui delijk te merken, dat je een nijvere aard hebt, Huismus. Handwerken en boekenkaften zijn nuttige bezigheden. Het is wel zo gezellig om met anderen te fietsen als alleen. Ik heb nog maar van weinig nichten en neven gehoord, dat zij de vacantie niet prettig vonden. Duikelaartje. Vinden jullie t zo erg, dat Molleboon en Pinguin jullie 's morgens vriendelijk groeten? Jullie tentoonstelling zal vast wel mooi zijn. De meisjes raken tegenwoordig weer beter op de hoogte met handwerken. Korenbloem. Wat had je een haast deze week, Korenbloem? Moest je inkopen doen voor het schoolreisje? Een rol zuurtjes en een rol pepermunt jes? Pas maar op, dat je er niet teveel van eet. De avond van een prettige uit gaansdag is voor kinderen dikwijls leel onaangenaam! Blondje. Vertel maar eens, hoe het met het zingen van de vijfde en zesde klas afgelopen is, op de tentoon stelling. Bleven jullie allemaal in de maat, en eindigden jullie niet lager dan jullie begonnen? Want hoe meer jongens en meisjes er zingen, hoe gro ter het gevaar daarvoor wordt. S a l 1 y S w i n g. Gelukgewenst met je overgang naar de tweede klas, Sallv. Uit je cijfers blijkt wel, dat je sterker in wiskunde bont dan in talen. Maar je rapport is over 't algemeen werkelijk best. Wie is er niet naar de kermis geweest, nicht? Jan Fluit. Dank je wel voor de mooie foto's, neef. Jc ziet bij de Ruil handel, dat ze dadelijk naar de nicht worden gezonden, waarvoor ze bestemd zijn. Ik hoop maar, dat je gauw weer We zijn alweer over de helft van het jaar 1939 heen. Voor we het weten is de twede helft ook om en zijn we al in 1940. Het is een geluk, dat de jaargetijden niet zo precies de loop van het jaar vol gen, want dan zouden we nu al in de herfst zitten en we zijn allemaal veel te blij. dat het, nog zomer is en we nog een tijd van do zon en de warmte kunnen genieten. We zijn wel in de twede helft van het jaar, maar we hopen, dat het grootste deel van de zomer nog voor ons ligt. Op dit plaatje, zie je hoe de vier jaargetijden, lente, zomer herfst en win ter in silhouetten zijn uitgebeeld. Zelfs de randjes langs de kant geven de ken tekenen van de jaargetijden aan. beter bent. Ziek zijn i6 op zich zelf al minder prettig, maar in je vacantie i6 het wel het toppunt van pech. Rozeknopje. Dus jij hebt le ren zwemmen. Dat moet je in Katwijk echter niet overmoedig maken, nicht, want tegen de zee met haar verrader lijke stromingen, kunnen onze beste zwemmers niet op. Blijf maar dicht in de buurt van de kust. Popponmoeke. Zoo langzamer hand begin ik mij te verbazen over het aantal poppen dat jij wel moet bezitten, nicht. En kun je ze nu wel allemaal uit elkaar houden, met die uiteenlopende namen? Er gaat bijna geen maand voor bij of ik hoor, dat je poppenfamilie weer met een of twee leden is uitgebreid. Het lijkt de rubriek van Oom Bob wel! Babbelkousje. Heb je plezier gehad op het verjaardagsfuifje van je vriendinnetje, nicht? In Oom Bob's tijd spraken we nog niet van fuifje maar van verjaarpartijtje. Zo'n partijtje be tekende, dat we allemaal als prentjes op een hoge stoel moesten gaan zitten, Niemand mocht een woord spreken, en dan werd er door een Oom altijd een verhaal verteld, waar we allemaal bang van werden. Maar ik geloof, dat de tij den veranderd zijn. K i p p c s t a a r t j e. En zijn Jullie goed op de foto gekomen? Heeft nie mand van jullie zich bewogen? Dat zou me verwonderen, want ik geloof dat het al erg lang voor jullie is. om een seconde stil te zitten. Ik dacht dat jul lie juist met. het tweede raadsel niet zo erg veel moeite zouden hebben. Juffrouw Snip. Fijn, dat Je geslaagd bent, nicht. Dat uit je hoofd vermenigvuldigen lijkt me maar niet zo'n kleinigheid, vooral daar er in zul ke gevallen prijs op gesteld wordt, dat je het ook goed doet. ik wens jullie een plezierige vacantie toe. Bruinoogje. Weer een nicht die over is. Wat een spannende affaire is dat hè, om op een brief te wachten, waarvan je hoopt, dat hij niet komt. Maar, als je geen één onvoldoende hebt, zal je wel een beetje zeker geweest zijn van je goede resultaat. Pinguin. Prettig voor Je. dat Je nu toch kan blijven zwemmen neef. Het verwende jongetje gaat uit In de zomer houdt iedere flinke jon gen ervan om een flink stuk te gaan wandelen. Wat is er heerlijker, dan. wanneer de zon schijnt en Je vrij hebt en kunt gaan waarheen je wilt, buiten in de natuur! De zomer is het seizoen van reizen en trekken en do meesten van ons maken daar ook gebruik van, als het op do een of andere manier mo gelijk is. Waar jc maar komt, overal is ons land even mooi in de zomer. De hossen zijn nu prachtig, als het. zonlicht door de bladeren valt en duizenden kleine lichtplekjes op de grond tovert Maar ook aan de zee en aan de meren is het heerlijk. Elke mooie dag zouden we willen gebruiken om er op uit te trekken. Het is dan ook bijna niet te begrijpen, dat er jongens zijn, die te lui zijn om naar buiten te gaan en te wandelen. Kennen jullie wel zo'n jongen? Zo een. die altijd liever lui dan moe is. Die liever in een wagentje of in een auto rijdt, dan zelf te lopen? Dat zijn de jon gens. die het liefste heel lui bleven zitten en zich door anderen laten voort duwen. Wat zou het dan nog prettig zijn, als hij ook werd voorgelezen en als er een radio bij dc hand was om mu ziek te horen, als hij daar zin in had! Op deze legkaart kunnen jullie nu zien, hoe wij ons voorstellen, dat zo'n verwend jongetje uitgaat. Alles wordt voor hem gedaan en nog voelt hij. zich niet gelukkig! Dat komt omdat hij niets zélf hoeft, te doen. Als hij zelf zijn rug zak moest dragen en zelf moest lopen, voelde hij zich vast en zeker veel beter! Want ik heb de indruk gekregen, dat je een onvervalste waterrot bent. En iemand die eenmaal aan 't zwemmen is, wordt meestal zoo enthousiast op den duur. dat hij er niet graag mee uit scheidt. Hoe gaat het met de padvin derij? Heb je nog insignes gehaald? DE OPLOSSINGEN Het in raadsel I gevraagde spreek woord luidt: Het zijn niet allen koks, die lange messen dra gen. De hierbij behorende woorden zijn: IJsland, tennissen, Tirana, motor, zel den. kil, geld. Hessen, eng. Het plaatsje aan de Zuiderzee, dat in raadsel II werd gevraagd, heet Muider- berg. De naam is samengesteld uit de be ginletters der woorden: Ulevellen, Ita liaan, dochter, Ednard, roest, bast, ets, ra en de letter g. De prijs werd deze week toegekend aan Speenkruid je. DE RAADSELS X x x x x X X X X X le rij: 2e X X X X x X X X X X X X X x X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X Se 9e 10e Land in Zuid-Amerika. hoffelijk. officieel woord voor stad of dorp. wilskracht. verzamelwoord voor allea wit in het wild groeit meubel. schrijfmateriaal, niet droog, voorzetsel, klinker. X X X X X X X X X X X X X le rij: plaats, bekend om z'n plassen. 2e hoofdstad van Nederland. 3e roofvogel. 4e vat waarin teer wordt be waard. 5e oprecht. 6e van flinke afmetingen. 7e kleur. 8e bezittelijk voornaamwoord. 9e voorzetsel. 10e medeklinker. RUILHANDEL Huismus Krijgt Artis plaatjes. Johann Strauss Kan Sun light bonnen komen halen. Sally Swing Kan om Ooster veen-bonnen komen. Korenbloem Krijgt foto's van ons koningshuis. J a n F1 u i t Krijgt postzegels van Ned. Indië. Maandagmiddag na drie uur kunnen de bonnen worden afgehaald. Hartelijke groeten van Oom Bob, k

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11