stadsnieuws] A.Z. P.C. kampioen der 3e klasse Seizoen Opruiming JOH. BOTTIN GA 4620 UW AMSTELST00P 7-0 zege op Bilthoven BUITENLANDSCH GELD EFFECTEN De paedagogische zelfverdediging Vossenjacht voor motoren en auto's Naar de Vierdaagsche inhoud 5 Liter Pilsner gekoeld thuis be zorgd alleen bij E. J. WERNER TEL. 3808 Concert in de muziektent KAM PIOEN! dqonda Bally en ander 1 e klas schoeisel Vele tegen HALVE prijzen. Langestraat 28 Tel. 3332 AMERSFOORTSCH EFFECTEN- EN ADMINISTRATIEKANTOOR N.V. ONS TELEFOONNUMMER IS THANS AMERSF. DAGBLAD 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 22 JULI 1939 V. Bestond uit het slaan met wandel stok van twee kleine kinde ren, die het niet ver dienden EEN stevige inwoner van Amers foort, gepensioneerd Indisch onderwijzer, die gistermiddag voor den politierechter te Utrecht terecht stond, bleek dc paedagogische waar. de van een flinke klap met een wan delstok zeer hoog te schatten. In Baarn waren een jongen van ne gen en een meisje van 12 jaar aan het spelen, waarbij het meisje tegen een steentje schopte, dat per ongeluk tegen des Indischmans beenen kwam. Deze voelde zich aangevallen, keerde zich om. zei niets, maar dééd. Hij sloeg met zijn wandelstok den jongen op het hoofd en het meisje op de hand met zulk een hevigheid, dat er een groote bloeduitstorting ontstond. Gelukkig kon van dit geval proces-verbaal opgemaakt gorden met het gevolg, dat de man gisteren zich wegens mishandeling tP verantwoorden had. Deze verdaohte. die er heusch niet zwak uitzag, voerde tot zijn veront schuldiging aan, dat hij uit zelfverde diging geslagen had- men had hem wel kunnen doodgooien! De politierechter, mr. Veen, was door dit optreden zeer vertoornd en liet den man duidelijk merken, dat dit verweer wel zeer zonderling klonk, temeer daar de beide kinderen, die als getuige ge hoord werden, klein van stuk waren Een aanva-l van deze kleuters leek wel zeer belachelijk en de politierechter kon de verklaringen van den ..aange vallene" niet au serieus nemen. Hij be gon een gemoedelijk praatje met de kinderen, waardoor deze al gauw op hun gemak waren gesteld en vrijuit vertelden wat er voorgevallen was. Het steentje was zonder opzet tegen de schoen van den verdachte gekomen en deze had direct geslagen De officier van justitie vond een flin ke straf gerechtvaardigd en eischte 30 gulden of 15 dagen. De verdachte wilde het ,in beraad houden" en bleef voorts over zelfver dediging praten. De politierechter zeide. dat er mg niets in beraad te houden was. daar hij eerst uitspraak moest doen en die luid de conform den eisch De man. die bang was voor kleuters mocht de dertig gulden veertien dagen „in beraad houden" om te besluiten te probeeren of men er in hooger beroep goedkooper over denkt. Ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan organiseert de Motorclub Amers foort en Omstreken op Zondag 30. Juli a.s. een zg. Vossenjacht. Het attractieve van dezen rit, welke al eens eerder ge organiseerd werd en toen een groot succes bleek te zijn. is, dat iedere mo torrijder of automobilist uit Amersfoort en Omstreken kan deelnemen en mede dingen naar de beschikbaar gestelde prijzen. Binnenkort komen wij met nadere bij zonderheden omtrent dezen rit. Aan de Vierdaagsche zal worden deel genomen door leden Z.U.T., Wilhelmina, St. Hubertus, Altijd Fit, Oké. Vrijdag ko men deze leden uit Nijmegen terug met d„ trein van 7.37. Het Amersf. Wandel Comité heeft zich belast, met de rege ling van dc ontvangst. Zoo zullen dit jaar alle Amersf. Wandclsportvereeni- gingen aan het station aanwezig zijn om hun medewandelaars te begroeten. In op tocht met muziek wordt afgemarcheerd naar den Hof, waar een défilé zal plaats vinden, waarna in „de Valk" gelegen heid is om te complimenteeren. De route en indeeling van den stoet worden nog nader bekend gemaakt. STAATSEXAMEN Geslaagd voor het verlengd-examen diploma A de heeren: P. V. Bakker, Ph. P. Meerburg en J. Colijn. :l: -.1 '- I Woensdagavond door Amers- foort's Mannenkoor en de Amersfoortsche Muziek vereniging Door Araersfoort's Mannenkoor en de Amersfoortsche Muziekvereeniging wordt Woensdagavond 8 uur in de mu ziektent Plantsoen Zuid een concert ge geven. Het programma luidt: 1. Over the Top, Marsch. Grosby. 2. Orpheus in der Unterwelt, Ouverture. Jac. Offenbach. 3. Schatzwalzer, Orkest. Joh. Strauss 4. De Broederschap. J. P. J. Wierts. 5. Die Stem uit Suid-Afrika (Volkslied). Bew. Jos. Vranken. 6. De Zilvervloot (Volkslied). Bew. F. J. Roeske. 7. Voermanslied. Oud-Bciersch Lied. Mannenkoor. 8. Nachtgesang im Walde. Fr. Schubert. Mannenkoor met begeleiding van 2 hoorns en 2 trombones 9. Dichter und Bauer. Fr. von Suppé. Mannenkoor met Orkest. 10. Notenregen, Potpourri. E. Urbach. 11. Radetzkymarsch. Mannenkoor met Orkest TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's had was hedenmorgen 72 gr. F., of 22 gr. C. Qrand-Theatre „Bruigom in angsi" H HEINZ HÜHMANN is een eigen- aardig man. Wanneer iedereen in moeilijkheden zit en pessimisme hoogtij viert, is hij het, die pret heeft en zijn kwinkslagen met kwistige hand uitstrooti. Maar wanneer rond om hem het gezelschap vroolijk is en lachsalvo's weerklinken, dan is Heinz Rühmann in mineur en zet hij een doodongelukkig gezicht. Hoe de sfeer echter ook is, Rühmann is in het middelpunt van de belang stelling en het publiek moet lachen om hem, of het wil of niet. Dat is in iedere film weer zijn succes, zoo ook in „Bruigom in angst". Geen bruigom is meer te beklagen dan deze man, die veertien dagen lang de kwelling van een vervelende, bijna aan getrouwde familie moet verdragen, met een schoonvader aan het hoofd, die alleen maar van geld houdt en heel hard schreeuwen kan en verder ecu kennis van zijn toekomstige vrouw, zoo dicht in de nabijheid, dat het een beetje ver dacht aandoet. Allemaal feiten, die voor een gewoon mensch al te veel zouden zijn. Maar we zijn er nog niet, want het paard van Rühmann, de stoute Cocotte, heeft zijn tanden in een kostbare Flo- rentiner hoed gezet, welke het hoofdsie raad vormt van een getrouwde jonge vrouw, die aan een schietlustigen luite nant den voorkeur geeft boven haar grij zen en kindschen echtgenoot. Zonder de hoed durft zij niet naar haar wettigen man terug te keeren die intusschen ook met pistolen gereed zit en dus verschanst zij zich met haar luitenant in het bed van den bruigom, Heinz Rüh mann wel te verstaan. Dit brengt allerlei gevaarlijke verwik kelingen met zich. Rühmann ziet zich o.m. den rol van een beroemd zanger opgedrongen en hij kan niet zingen en zijn dronken -schoonvader moet piano spelen voor een select gezelschap, zon- dar dat hij verschil in de toetsen weet. Ook heeft Rühmann nog een verleden en dat had hij liever niet willen terug zien. Maar natuurlijk komt het op het meest ongelegen oogenblik. Ga zoo maar door Tenslotte, nadat alles verkeerd is ge gaan, wat recht had moeten zijn, komt het geluk den moedeloozen huwelijks- candidaat te hulp en vinden twee men- schen elkaar, die onafgebroken ten einde raad waren. En de dikke schoonvader, die altijd in bloemen gedaan heeft, roepi ons nog toe, dat het nu uit is De inzet van deze komische film is al bijzonder geslaagd. Eerst een caricatu- raal overzicht van den opzet dezer film en dan zet Rühmann zijn ernstigste go- zicht, om ons in een monoloog te ver tellen, waarom hij er nu genoeg Van heeft en zich door een huwelijk van zijn „lieve" toekomstige familie wil „vrij maken''. Erg overtuigend is hij overi gens niet. Het is maar gelukkig, dal het coquette kamermeisje van den over kant iets minder spontaan tegenover hem is. dan jegens zijn bediende! Na dit aardige begin, treden de meest ingewikkelde gebeurlijkheden naar vo ren, die_ veelal niet vergeefs om vrno- lijken bijval vragen. Daar zorgt Rüh mann wel voor! Een gevarieerd programma gaat aan deze hoofdfilm vooraf. City-Theater „De vierde komt nieten „Het congres amuseert zich Th EN zeer geslaagde crimineele J—film draait deze week in City Theater. Scène uit de film „Bruigom in Angst" met Heinz Rühmann Grand Théatre) Werner Hinz in de film „De vierde komt niet" (City Theater) Het gegeven van eenige vrienden, die elkaar over en weer van een moord op een lid van den vrienden kring verdenken, leent zich over 't algemeen beter voor een bewerking als tooneelstuk dan voor verfilming. Men heeft de moeilijkheden die zich hier voordeden echter uitste kend weten op te lossen: De gebeur tenissen, die op zichzelf meer van psychologischen dan van sensatio- neelen aard zijn, werden door knappe regie en een vertolking die niets te wen'schen overliet, tot een logisch geheel aaneengeregen. En het is vaak juist de logica, die bij deze soort films gapingen vertoont. De velschillende typen van de vrien den zijn vóór alles menschclijk. Zij zijn niet verdeeld in heel brave en heel boo ze individuen, doch hebben alle hun goede en ook hun zwakke zijde. Elk van lien heeft iets voor de anderen te ver bergen. Men kan zich voorstellen, dat deze opzet den toeschouwer steeds weer in twijfel brengt omtrent den werkelij- ken dader van den moord. De zaak wordt wel zeer ingewikkeld, wanneer blijkt, dat elk der vrienden een motief voor den misdaad zou kunnen hebben. Zoo wordt de verdenking van den een op den ander gewenteld, tot allen hun beurt gehad hebben. De ontknooping van deze intrige is onverwacht,maar daarom allerminst niet. de haren erbij gesleept. Wie de dader is, zullen wij hier niet verklappen. De algemeone indruk die „de vierde komt niet" achterlaat is: Beschaafde, logisch opgebouwde en psychologisch verantwoorde sensatie. Vooraf draaide een amusementsfilm van het lichtere type „Het congres amu seert zich," In alle onderdeelen van het spel bleken de groen-witten ster ker te zijn dan hun tegenstanders Toespraken en bloemen AZ. P.C. is in feeststemming En niet ten onrechte, want na een inspannende competitie is het den groen-witten gelukt om in de laatsten wedstrijd tegen de zwem- vereeniging „Bilthoven" het kam pioenschap van de derde klasse te behalen. Evenals in Ihet eerste tref fen, klopten onze stadgenooten hun tegenstanders met de cijfers 70, wel een bewijs dat zij verre de sterk- sten waren. Verheugend is dit resul taat, omdat na de degradatie van het vorige seizoen de A.Z. P.C nu een goede kans krijgt om het verloren terrein, liet tweede klasseschap, terug te winxxen. Maar bovenal is het verheugend te constateeren, dat onder leiding van den voox-zitter den heer P. C. Colder weer een goede en gezonde clubgeest in de vereeni- ging is getreden. En dit is wel het voornaamste feit, dat geleid heeft tot dit succes. Proficiat! Aangemoedigd door een schare van A.Z. P.C.-supporters gingen de spelers in Ihet Natuurbad te Bilthoven te water. Een kampioenwedstrijd, zooals wij. dien gaarne gezien hadden, is het niet gewor- den. Daarvoor was Bilthoven een te zwak'ke tegenpartij, waar de A.Z. P.C. a,h.w. niet tegen speelde maar mede speelde. In alle onderdeelen van het spel waren onze stadgenooten de meer deren, zoowel in het zwemmen als in de techniek. Reeds aanstonds na het uitzwemmen was het merkbaar dat de thuisclub het onderspit zou delven. Integenstelling met de gi'oen-witten, die snel Vaar vo ren zwommen, bleven de Bilthoven spe lers angstwekkend dicht bij Ihet doel „hangen", bevreesd als men was voor een doelpunt, O.i. was dit een foutieve tactiek, omdat nu de aanvallex-s ruim schoots gelegenheid kregen, om het doel onder schot te nemen. Van Ommeren, die ditmaal als buitenspeler fungeerde, loste het eerste schot na een vrijen worp van Spanjersberg, doch dit kwam tegen den onderkant van de lat. Het was even wel uitstel van executie, want even la ter kx-eeg Smeitink na opzwemmen bij het doel een vrijen worp te nemen, wel ke hij voor den vrijliggcnden de Jager plaatste, die de score opende (01). De gastiie'ercn probeerden het met een ver schot, waarmee Mosterd geen moeite had. Nadat de Jager de sterkte van de dwarslat, had getoest deed hij het toen later beter door ook voor de tweede goal te zorgen. Nog voor de rust zorgde van Ommeren er voor, dat met den stand 03 gedraaid werd. Een vrijen worp plaatste de Jager naar van Óm- meren, die met een achterwaartsch schot via de handen van den doelman Gisteravond behaalde het eerste ze vental van de A.Z. P.C. door een 7—0 overwinning op Bilthoven het kampioenschap van de derde klasse K.N.Z.B. Hierboven het kampioens zevental. Van links naar rechts: L. H. J. Pesie, T. Mosterd, E. Wagenaar, A. de Jong-, J. de Jager, A. Smeitink en G W. van Ommeren (aanvoerder) en den staander scoorde. Deze eerste speelhelft was al zeer spoedig verstre ken. Achteraf bleek, dat de timekeeper bij het onderbreken van het spel de chro nometer niet had ingedrukt. Beide par tijen namen echter genoegen met dezen speeltijd. De tweede helft PRACTISCH gesproken kon met de zen stand aan A.Z. P.C. de over winning en daarmede het kam pioenschap niet meer ontgaan. De groen-witten namen echter geen enkele risico. Na den uitgooi bemachtigde Jan de Jager, die op de middenvoorplaats lag het ledei\ plaatste op Smeitink, waarna het leder terecht kwam bij den aanvoedei', die met een hard schot de score opvoerde tot 04. Voor de mooiste goal zorgde indirect ook van Ommeren. Met een handige schijnbeweging zwom hij zich van zijn tegenspelers los om vlak voor het doel hot scoren over tc laten aan Luc Pesie (0—5). Zoowel de middenvoor van Bilthoven als E. Wa genaar schoten hierna tegen de lat. Met een stand van 5—0 pasten de groen-wit ten een tactiek toe welke ook geoorloofd was. De verdedigers uitgezonderd E. Wagenaar trokken naar voren, zoodat de laatste spelphase geheel op de Bilt hoven helft werd afgespeeld. Met een hard schot imaakte van Ommeren het halve dozijn vol, waarna Smeitink uit een vrijen worp genomen door de Jager, het zevende doelpunt maakte. Kort voor het einde kogelde dezelfde speler nog eens tegen de lat. Onder groot enthou siasme kondigde de heer Winkelaar, die deze fair gespeelde ontmoeting leidde, het einde aan. Aanvoeder Van Omme ren had direct al verschillende geluk- wenschen in ontvangst te nemen o.a. van den tegenpaiiij, scheidsrechter en vele clubgenooten. De kampioenen gehuldigd NA aankomst in Amersfoort, waar van ons bureau reeds de A.Z. P. C. vlag wappex*de, had in één der zalen van „De Wapenroem" een intieme huldiging plaats, tijdens welke verschil lende sprekers het woord voerden. De heer C o 1 d e r, voorzittei', noemde dit een historischen avond voor de A.Z. P.C. Dit kampioenschap, zoo zeide hij, brengt met zich xxiede, dat wij een goede kans maken om het verloren tweede klasseschap terug te winnen. Om dit re sultaat te bereiken, hebben wij heel wat moeilijkheden moeten overwinnen. Ver schil van meening is er dikwijls ge weest, doch door een gezonde critiek is de A.Z. P.C. sterk geworden. Spreker roemde de prestatie van de eerste zeven tal spelers. Hij vertrouwde, dat de spe lers ook in de komende zware wedstrij den zullen blijven vechten, om ook deze klippen te omzeilen. Den captain bood hij bloemen aan. Namens de dames zwemsters overhan digde mej.van Veen met eenige toe passelijke woorden aan den heer van Ommeren bloemen. De heer van Ommeren zeide in zijn dankwoord, dat hij met zijn spelers dit succes behaald heeft in liet belang van de A.Z. P.C. maar ook als een geschenk aan den voorzittei-, die veel r IJ, die vorig jaar gedwóngen Naar de derde klasse „dook", Komt tot uw sportieve eere Dadelijk weer „boven" ook.' Want. groenwitte poloplayers, Zóó bekeek u uw geval: Degradatie ten promotie Ziet u als eendoorslagbat'! Eén jaar in de derde klasse En meteen weer kampioen, „Duiken" en weer boven watef In één enkel zwemseizoen.' Elke sprong was sprong „naar bovert' En zoo kwam u aan den top, Ook al was dan Dinsdagavond Die mislukte „salto" stróp! Laat het „zinken" thans voorbij zijn En versterkt den nieuwen geest, Die in deze competitie Heel „doeltreffend" is geweest. Moge straks promotie volgen Met een glaasje eerewijn, Moge tot in verre toekomst Uw positie „duikvrij" zijn! PHIUA (Nadruk verboden.) werk voor de vereeniging heeft verricht. Hij dankte zijn medespelers voor dit kampioenschap en hoopte ook op hun steun in de komende promotiewedstrij den. De heer J. Pesie sprak als aam voei-der van het tweede zevental. Hij hoopte, dat dit de eerste stap zal zijn tot het tweede klasseschap, waar men zich zal weten te handhaven, terwijl men misschien in de vex-re toekomst aspiraties zal koesteren voor het eer ste klasseschap. Mej. Truus van Berkel verte genwoordigde het dameszevental. Ook zij deed haar gelukwenschen vergezeld gaan van bloemen. Voorts voerde nog het woord de heer Hoefnagels, die eveneens bloemen aan bood, de heer Winkelaar namens Zwernlust, de heer Unkraut, de heer van Ommeren Sr. die oude herinne ringen wakker riep, en de heer Kolen als consul van de Centrale Commissie voor de Militaire Zwemkunst en Zwem- sport van den K.N.Z.B. De zustervei'- eeniging „Neptunus" was vertegenwoor digd door haar voorzitter, den heer L. de Voogd. De heer P. Wagenaar herinnerde aan de glorierijke dagen van zijn ver eeniging, toen er nog in de eerste klas se gespeeld werd. Hij wekte tenslotte de jongeren op voox-al vóór het polo- spelen de iioodige baantjes te trekken. Een telegrafische gelukwensch was binnengekomen van een viertal A.Z. P.C.-ers dat met vacantie was. Na het officieele gedeelte bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, waar bij Cas Neervoort en Piet Frima voor den komischen noot zorgden door ver schillende cabaretliedjes te zingen. De spelei-s die voor dit. kampioen schap zorgden zijn: T. Mosterd (d.); Smeitink. Wagenaar en Pesie (a.); Van Ommeren, J. de Jager en A. de Jong. In den laatsten wedstrijd werd de Jong vervangen door Spanjex-sberg. De stand is: A.Z. en P.C. 10 9 0 1 43—7 18 Fuut 8 5 2 1 26-6 12 V.Z.C. 8 5 1 2 27—12 11 W.Z.C. 8 3 2 3 12—13 8 Forel Bilthoven 9 117 12—26 3 9 0 0 0 1—56 0 GRANd THéaTRE. (Tel. 4632). Vertooning van de film „De bruidegom in angst", lederen dag (behalve 's Zondags) 2.30 uur en 8,15 uur, Zondags doorloopend 1.45, 4. 6.15 en 8.30 uur. Maandag. Dinsdag en Donderdag 2.30 u. Familie Mntinée's met de film IJscotoe- risten. CITY THEATER. (Tel. 6572). Vertooning van de films „De vierde komt niet" en „Hei congres amuseert zich". Vrijdag 2.30 en 8.10 uur. Zaterdag 2.30, 6 en 8.30 uur. Zondag doorloopend 1.4o tot 8.30 uur. Woensdagmiddag halfdrie en verder alle avonden 8.10 uur. Maandag-, Dinsdag- en Donderdagmiddag 2.30 familiematinée's. Vertooning vau de film Brodway Melody 1938. Van Dinsdag t.m. Donderdag 20 Juli vertooning van de film „Hélène Wilfuer". Voorstellingen: Zondag doorloopend van af 1,45. 4, 6.15 en 8.30 uur. lederen mid dag matinée om 2.30 uur. Dea avonds 8.10 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „Vlammende prairieoogen" en „De gou den kooi". KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. 22 Juli8 Aug. Tentoonstelling van houtsneden enz. van Jan Scjjonk. BIRKHOVEN. 22 en 23 Juli congres Ned Bond R.K Leeszalen. BOSCHTHEATER. 29 en 30 Juli. Opvoe ring van „Een romantische liefde". 8.15 uur n.m. WIJERSSTRAAT 13 TEL. 6505 Directie: H. VOLKERS OPDRACHT Het bouwen van een landhuis te Leus den is door arch. G. Adriaan opgedi'a- gen aan J. A. v. Keulen alhier voor 16337,—, tevens is hem door arch. G. v. Hoogevest opgedragen een verbouwing aan de stichting „Zon en Schild" voor 2772,-.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5