5. 9. 0.4. 'AKKERÏJtt PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN KROON-TAX Tel. IS Dr. COLIJN GESLAAGD? Een Hollandsch sanatorium te Davos Waardelooze wissels weggenomen BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Duizend marken voor.... niets Slechte electrische materialen in 1940 van de baan? Scheveningen blijft voor de badgasten STREMMING VAN DE SCHEEPVAART in Zuid-Willemsvaart „De Hooge Riet geopend MET EEN SCHOP OP HET HOOFD GESLAGEN TRUST-EXCESSEN MOET WORDEN TEGENGEGAAN J. MENDES DA COSTA OVERLEDEN NIEUW RECORD ZWEEFVLIEGEN 2© BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 22 JULI 1939 ZONDAG 23 JULI St Joriskerk 10 uur v.m. ds. W. L. Mulder, Veenen- daal. 6 uur n.m. ds. de Groot. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. ds. Dönszelmann. 6 uur n.m. ds. Blok. Emmakerk 10 uur v.m. ds. Pannebakker. 6 uur n.m. Reen dienst. Bethel kerk 10 uur Kinderkcrk. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Xauta. Gasfhuiskerk 10 uur v.m. de heer v. d. Heide. WijkRebouw „Het Sluisje" 10 uur Kinderkerk. Vrij*. Hervormden 10.30 uur Grand Théatre. Afscheid van ds. F. Oort. EvanR. Luth. Kerk Geen dienst in verband met afscheid van ds. Oort. Rcmonstrantsche Kerk 10.30 uur dr. R. Miedema. DoopsRezinde Gemeente Geen dienst. Vrijz. Chr. Jeupdkerk Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur v.m. ds. M. Ros, Krabbendijke. 5.30 uur n.m. ds. J. Meester. Brou wershaven. Geref. Kerk (L, Vrouwestraat) 10 uur v.m. ds. Meester. 5.30 uur n.m. ds. Ros. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur v.m. ds. J. G. Ubbink, pred. in Alg. Dienst. Ghr. Geref. Gemeente 10 en 5.30 uur ds. J. Drcnth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 531 9.30 en 5.30 uur Godsdienstoefening. 24 Juli, 7 uur ds. W. Blaak. St Philips- land. Geref. Gemeente Stoovestraat ll 10 uur en 5.30 uur Godsdienstoefe ning. 28 Juli. 7 uur ds. J. R. van Oordt, Zeist. Vrije Kath. Kerk Geen oppave ontvaneen. Oud-Katholieke Kerk *t Zand 13 Universeele Eeredienst Geen opgave ontvangen. Soefi Beweging Toonzaal Sierkunst Geen dienst. LeRer des Heils (Havik 251 10 uur Heiligingsdienst; 3 uur open luchtsamenkomst: 8 uur openbare sa menkomst. Christian Science Society ArnhemscheweR 7 10. uur Hollandsche diepst, 11.15 uur English service. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5A0 uur. Artiersf. Bergkapel Theosofische Loge Geen dienst. Jeziël Concordia Donderdag- en Zondag- Avond 8 uur. Evangelisatie Zending N. Vetter. SOEST Vrijz. Godsdienstigen Gebouw Religie en Kunst 10.30 uur ds. J. Eikema, Zaandam© HOOGLAND 9.30 uur v.m. de heer J. Streefland, hnlppr. te OeRStgeest. HOOGLANDERVEEN 7 uur ds. Posthumus Meyjes. HOEVELAKEN 6.30 en 9.30 uur ds. Abbingh. LEUSDEN 10 uur v.m. ds. Hofstede. 6 uur n.m. de heer Zantinge van „Zon •n Schild'1. (Wijzigingen voorbehouden! Parochie v. d. Franciscus Xaveriua 't Zand 31 H. H. Missen om 6.30, 8.00. 9.15 en 10.45 uur. waarvan om 9.15 uur gezon gen Hoogmis. Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langcgracht 36 H. H. Missen om 7 uur. 8.30 en 10.30 our gezongen Hoogmis. 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henrieus paulus Math. Withoosstraat 3i H. H. Missen om 7 uur. 8-30 en 10 uur gezongen Hoogmis. 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis. 6 uur Lof. BEKENDMAKING B. en W. van Amersfoort maken be kend. dal de N.O.-zijde van de Korte- gracht tot nader aankondiging geslo ten is voor alle verkeer vanaf de Mmir- huizen naar de Lsngestrant en dat hat verkeer in die richting zal worden ga- leid door de Niauwstraat. BINNENLAND Hij zou een zaken kabinet hebben gevormd Naar de (A.R.) Rotterdammer ver neemt, is dr. Colijn geslaagd in de vor ming van een kabinet, dat men het best een zakenkabinet zou kunnen noemen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de vol gende personen als minister zullen op treden: Dr. H. Colijn. minister-president en minister van algemeene zaken: Dr. J. J. C. v a n D ij k. defensie: Mr. J. A. N. Pat ij n. buitenlandsche zaken: Mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren waterstaat (welk departement hij thans beheert) of koloniën: Dr. J. R. Slotemaker de Bruine sociale zaken: thans minister van on derwijs. vroeger van sociale zaken; Genoemde heeren maken thans ook deel uit van het kabinet-Colijn, als nieu we ministers zullen optreden de heeren: Dr. J. A. Nederbragt, voor econo mische zaken, thans voorzitter van den Havenraad te Danzig: C. W. Bndenhausen, financiën, oud-viceprcsident van den Raad van In- dië en oud-directem van Financiën, al daar: Mr. J. A. de Visser, justitie; thans procureur-generaal van het Gerechtshof te Arnhem; Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeu- d e, economische zaken of waterstaat; oud-minister van waterstaat; Dr. A. D. A. d e K a t A n g e 1 i n o. on derwijs, oud-directeur van Onderwijs en Eeredienst in Indië. Ten slotte rest dan nos Binnenland- sche Zaken. Het is nog niet zeker of de heer H. van Boeyen dit departement zal blijven beheeren of dat hij vervangen zal worden door den heer H. P. J. Bloe- mers. thans burgemeester van Arnhem en voorzifter van den A.N.W.B. Hoewel het niet onwaarschijnlijk is, dat Coüin's streven gericht is op een zakenkabinet, nemen wij bovenstaand bericht met alle voorbehoud over. Red. Plechtige en feestelijke eerste steenlegging voor den nieuwbouw 's-GRAVENHAGE, 21 Juli. Gis termorgen heeft de eerste steenleg ging plaats gehad van den nieuw bouw van het Nederlandsch sana torium te Davos. Deze plechtigheid geschiedde door den heer Otto Menten, voorzitter van ge noemd sanatorium in tegenwoordigheid van meerdere leden der fam. Menten en loden van het bestuur waaronder de ad ministratrice mej. Arntzenius te Den Haag. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door een vertegenwoordiger van Hr. Ms. gezantschap te Bern. Be- hörde der gemeente Davos. alsmede ge- neesheeren van andere sanatoria en vertegenwoordigers van kerkelijke rich tingen. Voor zoover mogelijk waren de pa tiënten van het sanatorium in de ge legenheid gesteld deze steenlegging bij te wonen. De bedpatiënten kon den door middel van koptelefoon een en ander volgen. De geneesheer van het sanatorium, dr. Gugelot, heette de aanwezigen har telijk welkom en wees in zijn openings woord op de groote beteekenis van deze steenlegging. Na hem voerde het woord de architect de heer Van Nioukerken, die tevens lid van het bestuur is. Door een neef van den stichter van het sana torium mr. M. P. Plantanga, werd daar op een oorkonde voorgelezen, welke in den steen werd ingemetseld. Hierna hield de heer Menten een uitvoerige rede. Door een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Davos werden daarop de gelukwenschen overgebracht, mede namens de Kurvcrein Davos. Ten slotte heeft een der patiënten namens do verpleegden hulde gebracht voor de geestelijke en lichamelijke verzorging, die den patiënten ten deel valt. Na dc plechtigheid werd door het be stuur gerecipieerd waarvan velen ge bruik maakten om bun gelukwenschen aan te bieden. Nadien vereenigden be stuur. directie, genoodigden en patiën ten zich aan een feestmaaltijd, waarbij eonige hartelijke toespraken o.a. door patiënten werden gphouden. De dag werd besloten met het vertoo- non van de film „Vadertje langbeen" geheel helangeloos ter beschikking ge steld door do N.V. Filmex te Amsterdam Een groote verrassing was daarbij da vertooning van de Beatrix film, door Z.K.H. Prins Bernhard voor deze speciale gelegenheid afgestaan. Een geestdriftig applaus bewees hoe deze verrassing op prijs werd ge steld. AMSTERDAM, tl Juli. Uit het kantoortje van een houthandel op de Elandsgracht is een portefeuille, welke op het bureau lag. inhoudende een par tij wissels tot een hedrag van ongeveer f 2000.— ontvreemd. Men heeft de debiteuren inmiddels reeds gewaarschuwd, zoodat de dief WRardelooze paperassen in plaats van geldwaarden heeft* Jongeman te Cuyk het slachtoffer CUYK, 21 Juli. Vanavond is al hier de 20-jarige ongehuwde leer looier J. Stoffels, wonende te Tege- len en alhier in pension bij het zwemmen in de Maas verdronken. Twee uur lang heeft men kunstmatige ademhaling toegepast en met het zuur stofapparaat gewerkt, doch de levens geesten keerden niet weer. Het lijk van het slachtoffer is naar het lijkenhuisje te Mook overgebracht. Wisselaarster te Gennep gaf bankbiljet voor zakje waar deloos geld GENNEP, 21 Juli. Vanavond is mej. Spiegel, die alhier een wissel kantoor heeft, benadeeld door een man, die bij het wisselen een biljet van duizend rijksmark incasseerde en daarvoor een zakje ondeugdelijk eeld teruggaf. Mej. S. werd opgebeld uit een op en kele honderden nieters verder gelegen café door een haar bekenden man, die haar verzocht een biljet van 1000 R.M. te komen wisselen voor zilvergeld. Over de wisselkoers was men het eens en mej. S. zond haar dochtertje naar het café. Het dochtertje deponeerde hier het biljet en ontving daarvoor een zakje geld terug. Blijkbaar vertrouwde mej. S. de zaak volkomen, want zij pakte het zakje zon der het na te zien van haar dochtertje aan en nam het mee naar kantoor. Hier kwam aan het licht, dat het geld waar deloos was. Terstond stelde zij de politie van de oplichting in kennis. Deze waar schuwde de grenskantoren, omdat het vermoeden voor de hand lag. dat de wisselaar met het geld naar Duitschland was getrokken. Men bleek juist gezien te hebben, want na eenigen tijd kwam uit Goch bericht van de arrestatie van zekeren Sm., die langen lijd werkzaam was op een sigarenfabriek te Gennep, doch in Goch woonde. Hot geld was ech ter niet meer in zijn bezit. Indien Sm. schuldig wordt bevon den is hij in Nederland strafbaar wegens oplichting en in Duitschland wegens overtreding der deviezenbe- palingen. De uitvoering van de Electri- citeitswet weer een stapje verder 's-GRAVENHAGE, 21 Juli. De re- geeringspersdienst meldt: Het ligt in het voornemen van den minister van Waterstaat te bevorderen dat de algemeene maatregel van be stuur, ter uitvoering van artikel 12 van de Electriciteitswet. tegen 1 Januari 1940 zal worden uitgevaardigd. Bij die voor^ ziening zullen met name voorschriften worden gesteld omtrent installatie-ma terialen. Vermoedelijk zal nog geduren de een belangrijk deel van het jaar 1940 de mogelijkheid van verhandeling van materialen, welke niot ten volle aan de voorschriften voldoen, blijven openge steld. Warm. intiem en foei» friseh en hygiinuch, ziedaar de eiicfcen dl» een de tegenwoordige slaapkamer gesteld wor» den. Vloerbedekking, stof- leering en meubelen zijn hierbij van het grootste be- iang. Komt U eens bij ons kijken. Wij zijn deskundig, hebben ervaring en ad", seeren U geheel m Uw W/ÏÏWWi'M- Weataingel 10-11-12-13 Amersfoort Geruchten over ontruiming uit militaire overwegingen ongegrond 's-GRAVENHAGE. 21 Juli. Het blijkt, dat geruchten in omloop zijn, als zouden op grond van mili taire overwegingen op 15 Augus tus alle tenten op het strand, de café's en de hotels te Scheveningen ontruimd moeten zijn. Het departement van defensie deelt mede. dat van militaire zijde geen enkele mededeeling is uitge gaan, welke aanleiding voor een dergelijk gerucht zou kunnen zijn; deze geruchten missen eiken grond. Wegens werkzaamheden aan sluis te Mierlo De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord- Brabant te 's-Hertogenbosch maakt be kend, dat voor het uitnemen, herstellen en weder inhangen van de beide boven deuren van sluis no. 8 te Mierlo, de scheepvaart door die sluis op Dinsdagen 15, 22 en 29 Augustus 1939 gestremd zal zijn telkens van des voormiddags 7 uur tot des namiddags 6 uur. of zooveel kor ter of langer als mogelijk of noodig zal blijken. Zomersproeten verdwijnen spoedig door 'n pot SPRUTOL ^^^MjjNe^rogisten^ 99 Vele autoriteiten woonden de opening van het nieuwe sana torium te Ermelo bij Minister van Boeyen prijst particulier initiatief ERMELO, 21 Juli. In tegenwoor digheid van den Minister van Bin- neniandsche zaken, den heer H. van Boeyen. is gistermiddag in de stem mige kapel der stichting „Veldwijk" te Ermelo het nieuwe sanatorium „De Hooge Riet" geopend. Onder de vele genoodigden bevonden zich de leden van Gedeputeerde Staten van Gelderland, predikanten van de Ncd. Hervormde, Gereformeerde en Chr. Gereformeerde kerken, de beide inspec teurs van het staatstoezicht op het krankzinnigenwezen, het college van B. en W. van Ermelo. geneesheeren van stichtingen uit den omtrek en de Offi cier van Justitie uit Arnhem. Mr. G. van Baren opende de bijeen komst met een woord van welkom tot den Minister en gaf uiting aan zijn dank baarheid jegens allen, die hun mede werking hadden verleend bij het tot stand komen van dit sanatorium. Spre ker prees de eoede verstandhouding tut- schen het college van Gedeputeerde Sta ten en het stichtingsbestuur en droeg toen het beheer van het sanatorium over aan het stichtingsbestuur. Da voorzitter van bet stichtingsbe stuur, jhr. mr. H. A. M- van Asch van Wijck, aanvaardde namens de stichting het beheer. Dr. B. Ch. Hamer, geneesheer-direc teur van „Veldwijk" herinnerde er aan, dat reeds in 1926 de behoefte aan dit snatorium werd gevoeld. Spreker hoop te, dat de medische verzorging, behan deling en verpleging in hot sanatorium op hoogen prijs zullen worden gesteld. Namens de regeering sprak ver volgens Minister van Boeyen zijn dankbaarheid uit voor het ontstaan van dit nieuwe sanatorium. De re geering verheugt zich zoo zeide de minister in den arbeid van het particulier initiatief. Wanneer dit initiatief nieuwe wegen zal bewan delen.' geeft ook de regeering blijk haar taak te verstaan. Spreker gewaagde van den grooten zegen, welke de christelijke verecniging tot verzorging van zenuw- en geestes zieken heeft verspreid. Do Minister be sloot zijn toespraak met den wensch, dat het bestuur, van dezen nieuwen tak van arbeid veel vreugde mag ondervin den. Mr. B. Versehuer, lid van Gedeputeer de Saten van Gelderland, maakte hierna gewag van de groote belnngstelling. waarmede het college van Gedeputeerde Staten den groei van den arbeid heeft gevolgd. De burgemeester van Ermelo. de heer H. M. Martens noemde Ermelo de baker mat der krankzinnigenverpleging en wenschte het bestuur geluk met het tot stand komen van het sanatorium. Nadat nog de architect Bolhuizen en de aannemer Van Pronth enkele woor den hadden gesproken, sloot Ds. Rarle- ma het samenzijn met een dankgebed. Hierna werden ververschingen aange hoden en bestond er gelegenheid het nieuwe gebouw te bezichtigen. Arbeider, in ernstigen toestand, naar ziekenhuis overgebracht Dader aangehouden MONTFOORT, 22 Juli. Heden morgen heeft op de Steenfabriek „De Eersteling" te Heeswijk een ernstig ongeval plaats gehad, waar bij de ongeveer 25-jarige arbeider Osw. S. uit deze gemeente, zoo ern stig met een schop op het hoofd werd geslagen, dat hij in zorgwek- kenden topstand naar het zieften- huis te Utrecht moest worden over gebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeval vernamen wij nog het volgende: De ruim 20-jarige arbeider Corn. O. wonende in de buurtschap Mastwijk, is op de steenfabriek steeds het mikpunt van plagerijen. Dit was ook hedenmor gen het geval. Op een gegeven oogen- blik maakte dc jongeman zich zoodanig overstuur, dat hij een zoogenaamde pan- sehop greep en daarmede den in de na bijheid staande arbeider Osw. S. afkom stig uit deze gemeente, een geweldige klap op het hoofd gaf. Tragisch is, dat het slachtoffer zich hoegenaamd niet met de affaire had bemoeid. De man viel bewusteloos neer, doch kwam daarbij ongelukkigerwijze met het gezicht op den dissel van een zand kar terecht, tengevolge waarvan dit eveneens ernstig werd verwond. Direct word geneeskundige hulp in geroepen van dr. van As te Linschoten. Het slachtoffer werd naar de ouderlijke woning overgebracht, doch in verband met voorkamendc complicaties werd overbrenging naar het Ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk geacht. Zijn toestand is, naar wij vernemen, zeer ernstig. Ook de Gemcente-politie van Linscho ten werd van een en ander in kennis gesteld. De dader werd in verzekerde bewaring gesteld, terwijl tegen hem pro ces-verbaal werd opgemaakt. Het rapport der Landbouw- commissie van de C H. Unie 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Op de 16de Qhr. Hist. Zomerconferentie te Lunteren, werd het woord ge voerd door den heer G. van der Ley, uit De Steeg, medewerker aan het Geldersch-Landbouwblad. die sprak over „De landbouw en de trust en kartelvorming". Na enkele inleidende woorden be sprak de heer van der Ley o.a. de oorzaken en omvang van trust- en kartelvorming, de taak der over heid, waarbij hij het rapport, door de landbouw-commissie der Chr. Hist Unie in het voorjaar 1939 uit gebracht, in hoofdlijnen volgde. Deze commissie is tot de volgende conclusies gekomen: 1. De groei van het trust- en kartel wezen vloeit voort uit de ontwikkeling van het eoonomisch leven, zooals die zich na den grooten wereldoorlog vol trokken heeft. 2. De omvang van dit verschijnsel is van dien aard, dat de positie van tal- looze kleine zelfstandige ondernemers hierdoor in gevaar komt. 3. Het is in de eerste plaats de taak dezer groepen zelve, om door krachtige organisatie en door coöperatie, hun po sitie te versterken. 4. Hoewel van een antitrustwetge ving. gelet op de ervaringen in het bui tenland. weinig te verwachten valt. is dit geen reden voor de overheid om een lijdelijke houding aan te nemen. 5. De overheid dient excessen te be teugelen. en dient er zorg voor te dra gen dat de winsten der concerns geen on-socialen omvang verkrijgen. 6. De overheid trede op tegen onjuis te reclamemethoden, als herhaaldelijk gesignaleerd zijn in den strijd die de margarine-industrie voert tegen de na tionale producten onzer zuivelindustrie. 7. De overheid noodzake de marga rine-industrie. om voor haar producten gebruik te maken van dierlijke vetten, die o.a. onze varkenshouderij voort brengt. De overheid wake er tegen, dat groote kapitaalkrachtige ondernemin gen een macht in den staat gaan vor men, die de onafhankelijke positie van de zelfstandige landbouwers en mid denstanders bedreigt. 9. De overheid verleene krachtigen steun aan de organisaties dezer groenen in haar streven naar de handhaving en versterking barer economische positie. WIE MAAKT EEN GOED GEMEEN SCHAPSLIED? Het resultaat van de door het comité voor de actie naar dc nieuwe gemeen schap uitgeschreven prijsvraag van een gemeenschapslied is geweest, dat niet minder dan 243 liederen zijn ingezon den. De jury, bestaande uit de heeren Ber nard Verhoeven, Marios Monnikendam en dr. G. Wijdcveld, is echter van oor deel, dat geen der inzendingen voor be kroning in aanmerking kan komen. De pogingen om tot een goed gemeen schapelied te komen, zullen thans in an dere richting worden voorgezet. „verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer - nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pijn en narigheidl Nestor der Nederlandsche beeldhouwers heen gegaan AMSTERDAM, 21 Juli. Na ge- ruimen tijd reeds ziek te zijn ge weest is op ruim 75-jarigen leeftijd in zijn woning te Amsterdam over leden de nestor der Nederlandsche beeldhouwers, dr. Josef Mendes da Costa, tot op zeer hoogen leeftijd een der voornaamste figuren onder de beeldende kunstenaars in Neder land. Zijn ontwikkeling viel in een periode van opbloeiend cultureel en geestelijk leven in Nederland. De vernieuwing, die als gevolg van de aanvankelijk slechts litteraire beweging van '80 ook de beeldende kunst, en de architectuur in ons land onderging, beïnvloedde den jongen beeldhouwer Mendes da Costa, die eigenlijk de pionier eener nieuwe, nationale Nederlandsche beeldhouw kunst werd. Tot op hoogen leeftijd bleef hij. zonder zich te buiten te gaan aan extremistische experimenten, open voor den invloed van nieuwe denkbeelden en nieuwe vormen, waardoor zijn werk in den besten zin van het woord modern bleef, en ondanks dc rust die er van uit ging. toch product van den tijd, waarin hij leefde. Josef Mendes da Costa werd op 4 No vember 1863 te Amsterdam geboren en bezocht daar de Ouellinusschool. waar na hij ging werken op de steenhouwerij van zijn vader. Het was geen kunste- naarswerk, dat hij hier verrichtte, doch hier leerde hij de grondbeginselen van het ambacht, het hanteeren van het ruwe, weerbarstige materiaal.- Zijn eer ste artisiieke vorming kreeg hij op de kunstnijverheidsschool in het Rijks museum te Amsterdam, waar hij de acte M.O. voor boetseeren haalde en leeraar werd op dezelfde school. Inmiddels vervaardigde hij verschil lende werkstukken, waaruit een duide lijk verzet tegen het academisme bleek, en tezamen met Zijl, Nieuwenhuis, Dijsselhof en Zwollo richtte hij de kunstenaarsgroep „Lea" op, die den strijd togen het academisme en impres sionisme aanbond en zocht naar een klassieke wetmatigheid in de uitdruk- kingsvorming van de beeldhouwkunst. Met Zijl heeft Mendes da Costa eenige jaren samengewerkt. Na een periode, waarin hij vooral ge bruiksvoorwerpen van aardewerk ont wierp, had hij eenige jaren van voor namelijk klein werk, doch tal van groo te beeldhouwwerken, vaak in samen werking met bekende architecten, wier bouwwerken door hem versierd wer den, werden in de volgende jaren door hem vervaardigd, Bijbelsche voorstel lingen, straattypen, veel werk in brons, o.a. van Spinoza en Vincent van Gogh, zijn beeld „De Verloren Zoon", de groep „De Liefde", beeldhouwerk in de be stuurskamer van Bcrlage's Beursge bouw te Amsterdam, in het gebouw der Verzekeringsmaatschappij „Utrecht" aan het Damrak te Amsterdam, en voof dc Bazels gebouw van de Nederlandsche Handel Maatschappij in de hoofdstad, het prachtige monument van Generaal de Wet, temidden der heidevelden en bosschpn van het landgoed „De Hooge Veluwe", eenige allegorische figuren ln het Kröller Mullcrmuseum aldaar, een borstbeeld van mr. P. J. Troelstra voor het Troelstra-onrd tc Beekbergen, de kop van Herman Heyermans te Amsterdam, eenige der eikenhouten figuren in de raadszaal te Amsterdam, de voorstel ling „Vormend Denken" eveneens in hout, ter gelegenheid van het jubileum van H. P. Borlage, en tal van andere werken. De teraardebestelling zal geschieden Maandagochtend a.s. om 10.30 uur op de Portugeescb-Tsraelitische begraaf plaats (e Ouderkerk. Op 3100 meter gebracht RIJSWIJK, 21 Juli, Het zweef- vliegtuig „De Arend" heeft heden het hoogterecord voor tweepersoons zweefvliegtuigen gebroken door een hoogte te bereikpn van 3100 Meter. De maximum stijgsnelheid van het toestel was 6 Meter per seconde. Dit hoogterecord werd bereikt door de heeren Bruynzeel Sr. (eige naar van het zweefvliegtuig) en Nienhuis. die van het vliegveld Ypenburg waren opgestegen cn twee uur in de lucht bleven. SCHENKING VOOR HET RIJKSMUSEUM 's-GRAVENHAGE. 21 Juli. Ten be hoeve van het Rijksmuseum te Amster dam werd van den heer Ed. Karsen al daar ten geschenke ontvangen een stu dieboek In oblong folioformaat, gebruikt door zijn vader. den heer Kas- par Karsen. gedurende een reis door Duitschland cn Oostenrijk omstreeks 1850. Het boek bevat 43 teekeningen en ge- wasschen schetsen, uiterst zorgvuldig uitgevoerd naar stadsgezichten en ge bouwen. o.a. in Hamburg. Heidelberg, Frankfort. Passati. Dresden en Praag en vormt een welkome aanwinst voor de verzameling schetsboeken in het rijks prentenkabinet.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6