Na het stroo hoven de koestal een piekfijne kazerne Huisvesting der militairen aanmerkelijk verbeterd J< STADSNIEUWS De Princevlag Meisjesschool Bisschopsweg Amersfoortsche Schoolvereeniging Aanbesteding Raadsagenda EXAMENS CORNELIS KEG t Soest's raadhuis is te klein LUCHTDOEL IN ACTIE Ruim f 300.— gestolen AMERIKAANSCHE oorlogsschepen te Rotterdam IR. P. J. VISSER OVERLEDEN LEGERCOMMANDO OVERGEDRAGEN Ze BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 22 JULI 1939 Aanbieden van de natie-vlag aan het m.s. „Oranje" Het. Bestuur van „De Princevlag" schrijft ons: Toen wij lazen van de kiellegging van het M.S. „Oranje" rees reeds het plan, dat onze vereeniging ook ddarvoor de natie-vlag zou aanbieden. Thans is het schip gereed, het heeft H. M. de Ko ningin reeds ontvangen en het heeft proefgestoomd. Het is een schitterend schip, het snelste van de Nederlandsche vloot en het snelste zee-motorschip ter wereld! Een prachtig staal van Neerlands kun nen. Het doet ons dan ook veel genoegen, dat de Directie van de Stoomvaart Mij. „Nederland" te Amsterdam er na over leg in heeft toegestemd, dat onze ver eeniging weer op plechtige wijze (even als aan de Nieuw Amsterdam) aan boord van de „Oranje" de Nederlandsche driekleur zou aanbieden. Na afloop van dc vlag-aanbieding wordt gelegenheid geboden het schip te bezichtigen onder leiding van de schceps-officieren. De directie van de ..Nederland" biedt aan alle leden thee aan, geserveerd door Javaansch perso neel. De vlagaanbieding vindt plaats om kwart over vijf. Alle leden worden opge steld op het sportdek I klasse, dat is c.a. 30 M. boven den kiel, vanwaar we een prachtig uitzicht hebben over het schip, het Y en Amsterdam. Voor aanmelding deelname en kosten verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Afscheidsavond van de leer lingen van de zesde klasse Men schrijft ons: Donderdagavond was er in de Meis jesschool aan den Bisschopsweg een feestelijke bijeenkomst. Het was een af scheidsfeestje van de leerlingen van de 6e klasse, die met haar onderwijzeressen en ouders een laatsten gezelligen avond np school hadden. De meisjes hadden keurige corsages gemaakt, die iedere binnentredende werd aangeboden. De bloemenversiering van de handenarbeid- tcntoonstelling gaf een fleurig aanzien. Het hoofd van de school, mej. Klaas- sen, opende den avond met een opwek king aan de kinderen in de nieuwe om geving in het nieuwe schooljaar haar best te doen en alle gemakzucht opzij te zetten. Daarna sprak de voorzitster van de ouder-commissie namens alle ouders een woord van hartelijken dank voor de on afgebroken goede zorgen, die alle onder wijzeressen gedurende de schooljaren aan de kinderen badden besteed; tjeze ijver en plichtsbetrachting moeten de kinderen wel als voorbeeld bijblijven. Spreekster gaf als haar meening te kennen, dat de lagere school het begin van het maatschappelijk werk voor de kinderen is, waarvan men de moeilijkhe den hun niet mag onthouden en ook het tempo van werken niet door henzelf kan worden bepaald, omdat in hun later le ven in de maatschappij zij ook niet zelf, maar wel hun meerderen en de om standigheden het werktempo bepalen. Na de kinderen erop gewezen te heb ben, dat zij nooit voor een cijfer moeten werken, maar dat het erom gaat parate kennis te verkrijgen, werd iedere leerlin ge als herinnering een fotoalbum met foto van de school uitgereikt. Daarna volgden eenige muziek- en zangstukjes en een Tyroler dansje, uitge voerd door enkele leerlingen, benevens een bij'bchoorende versnapering, waarna dc avond gesloten werd. De volgende, uit de beide opleidings klassen der Amersfoortsche Schoolver eeniging afkomstige leerlingen, zijn dit jaar, na gunstig afgelegd examen, toe gelaten tot: De Jlijks H. B. S. te Amersfoort: K. H. v. Bennekoin, E. M. Berghuvs, J. Biekart, M. H. Blocmheuvel, M, A. Blok, P. H. Boers, A. J. Borgen, A. Drop, H. v. Dijk, A. J. Goüschal, A. F. Grashuis, R. de Groot (tevens geslaagd voor het Baarn's Lyceum), H. N. de Haan. G. Hana, H. Hardebol, W. J. Hardcbol, F. Hupkens v. d. Eist, J. A. Leemans, J. de Leeuw, F. K. Mantel, A. C. Riem— Vis, F. W. J. Schild, M. Sparnaay, P. J, Schwerzel. De Rijks H. B. S. te Den Helder: E. L. v. Roijen (tevens geslaagd voor het Lyceum aldaar). Het Oldenbarnevelt-Gymnasium: J. v. d. Haar, C. W. Ö'Huy (tevens geslaagd voor dc R. H. B. S.), N. J. Moll, R. C. v. Ommering, P. Ostermann, G. D. Stei- nebach (tevens geslaagd voor de R. H. B. S. en het Daarnsch Lyceum), C. J. F. Thieme (tevens geslaagd voor 't Lv- ceurn te Zeist). Het Baarnsch Lyceum: J. Zijlstra. Het Lyceum te Harderwijk: C. v. Es- veld. De Handelsschool: H. Maat. De meisjee u.l.o.: L. v. d. Kaay, J. M. Rijndijk De Chr. u.l.o.: G. Veldmeijer (teven* geslaagd voor de Handelsschool). De examens zijn thans beëindigd. Door liet bosluur van lie Ameref. Schoolvereeniging is aanbesteed het ver beteren van het speelterrein der school aan ,1e Johan van Oldenbarneveltlaan. Inschrijvers waren: v. d. Brink 699; W. van Gent f 755; Oerlemans f 852: W. Wassink f 889; F. A. Westerhout f 893.20; Hpndriksen f134; de Jonge 940; Vijzel 935; Rui- VUT*-1 ™"n I W- Schimmel 98o; Hazel 1235. De tweede aanvullingsagenda voor de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 25 Juli des avonds 7 uur luidt: 28. Afwijzend advies van de Com missie van Wetgeving naar aanleiding van het voorstel-van Gent c.s. om beroep in te stellen op den Raad bij beslissingen ingevolge artikel 21 van de Algemeene Politieverordening. 24. Voorstel van B. en W. tot het in gebruik geven van een terrein aan de Rubensstraat voor het weiden van schapen. Voor het aanvullend diploma M.U.L.O. slaagden onze stadgenooten J. J. Wol- ters, J. M. Kouwenhoven. Het diploma B werd behaald door H. L. Seidel, W. Hartkamp, J. E. M. Eggink. BIOSCOOPNIEUWS Komende week worden in het Grand Théatre en City Theater op Maandag-, Dinsdag- en Donderdagmiddag mati- née'8 gehouden, resp. met vertooning van '.le films ..IJsco-toeristen' en „Broad- wav Melodv 1938". Men leze de desbetreffende adverten tie in dit blad. BOUWOPDRACHT Aan het bouwbedrijf „de Samenwer king" is opgedragen het bouwen van een vetsmelterij, woonhuis enz. aan den Isscltschen weg voor rekening van Gebr. de Rooy. OMTREK Oud-wethouder van onderwijs van De Bilt DE BILT. In den ouderdom van 57 jaar is te Bilthoven overle den de heer Cornells Keg, oud-wet houder van onderwijs in de gemeen te De Bilt en luit.-kolonel K.M.D. b.d. De heer Keg was een bekende per soonlijkheid in deze gemeente en be woog zich voornamelijk in vereeni- gingen met nationalen grondslag. Zoo was hij om. bestuurslid van de Oranjevereeniging. BLIKSEM SLAAT IN HOOIBERG EEMNES. Te Eemnes is he dennacht de bliksem geslagen in een volgeladen hooiberg van J. Brouwer aan den Wakkerendijk. 100.000 K.G. hooi werden door het vuur vernield. De nabijgelegen boerderij bleef, dank zij het optre den van de brandweer, gespaard. Verzekering dekt schade. B. en W. vfagen crediet voor het aanwijzen van deskun dige, die rapport zal uitbrengen SOEST, 22 Juli. In verband met den gestadigen groei van de gemeente vragen B. cn W. den raad de aandacht voor dehuiavesting van de organen en diensten der gemeente, in het bijzonder voor de huisvesting van de secretarie en het politiebureau, welke zeer onvol doende zijn gehuisvest. Het gemeente bestuur acht het dan ook zeer noodza kelijk dat te dezer zake spoedig afdoen de voorzieningen worden getroffen door het voorbereiden van plannen, welke voor de gemeente zoowel voor heden als voor de toekamst van belang kunnen zijn. Deze voorzieningen zullen dan be treffen het verbouwen van het. bestaande raadhuis en het daaraan grenzende per ceel Steenhoffstraat 6 (Kantoor gemeen te-ontvanger) of het bouwen van een nieuw raadhuis. Deze mogelijkheden met de daaraan verbonden noodzakelijke financleele ge volgen voor de gemeente zullen op bree- dc basis onder, oogen moeten worden gezien, tevens rekening houdende met alle mogelijke factoren als toename der bevolking, uitleg der gemeente enz. B. en W. komt het dan ook zeer noodzake lijk voor te worden voorgelicht door een daartoe bij uitstek bevoegd deskundige, zulks in navolging van tal van andere gemeenten, wRarin ook een dergelijke aangelegenheid aan de orde is. B. en W. vragen op grond ven bovenstaande een crediet van 1500.— voor het aanwijzen van een deskundige die de opdracht zal krijgen in een vertrouwelijk rapport ad viezen te geven omtrent de navolgende punten: 1. is verbouw van het bestaande raad- buis tot een doelmatig gebouw voor huisvesting van het gemeentebestuur en de secretarie mogelijk. 2. is verbouw van het perceel Steen- tioffsfrnaf 6 tot politiebureau mogelijk. 3. indien de verbouw der bestaande gebouwen niet doelmatig kan plaats hebben kan alsdan op de bestaande ter reinen het raadhuis annex politiebu reau gebouwd worden, of dient een an der tenrein voor dit doel bestemd te wor den. •4. welke oplossing wordt voor de ge meente het meest doelmatig geacht, me de bezien in verband me-t de financieels consequenties uit een en ander voor de gemeente voortvloeiende. (Van onzen spccialen verslaggever) APITEIN, kapitein, ik krijg er een hersenontschudding van,. JU", kreet de verwilderde dienstplichtige soldaat lansen van het zooveelste regiment in' fanterie. die na twee maanden gelogeerd te hebben in het stroo boven de pas gekalfde koe en de drie geiten van boer Pietersen ergens in den Achterhoek zeer ongelcideliik overgebracht werd naar een van de nieuw gebouwde kazernes, welke overal met bekwamen spoed in ons land zijn verrezen. Hij aanschouwde daar. terwijl hü de oogen van verbazing uitwreef, een badlokaal met douches niet alleen, maar zelfs met een Ingebouwd kuipbad hij wandelde door een piekfijne gymnastiekzaal met terzijde twee douches voor afkoeling na een succesvollen reuzenzwaai aan den rekstok; hij ontdekte onderofficierskamers met vaste waschtafels cn stroomend wa ter. een manschappencantine met hooge. ramen aan drie zijden, zoodat licht en lucht naar alle zijden konden toetreden, naast zijn krib kreeg hij geen kastje van nauwelijks een meter hoog maar een hangkast waar hij royaal al zijn spullen in kon bergen, en nog ruimte overhield voor ziin particuliere liefhebberijen, vlak naast den ingang zetelde een barbier. In een heiligdom, glimmend van nikkel en spiegels, hij stalde ziin fiets in een overdekte bergplaats en toen hem vergund werd een kijkje te nemen in de keukens, waar vakbekwame koks in de glanzende, door stoom verwarmde ketels van 150. 200 en 250 liter inhoud een voedzamen smakelijken maal tijd bereidden, toen wreef hij ziin oogen uit, en dacht met ontzetting aan het onver mijdelijk op dezen schoonen droom volgend ontwaken, in den stal van boer Pie tersen bovengenoemdJ een", staat er aan de voordeur, en boven de plaats, waar ander het witte doek gespannen e-taat, is nu een infanterist op den ladder geklommen, en schildert met vaste hand: GELUKKIG was het geen droom, maar nuchtere, zij het zeer prettige wer kelijkheid, waarmee men ook in niet geringe mate de animo en de werk lust onder onze jongens heeft gestimu leerd; de huisvesting en verpleging is se dert de laatste maanden met reuzen schreden vooruitgegaan niet alleen dank zii den bouw van nieuwe kazernes op plaatsen, waar dit mogeliik was. maar ook door de inrichting van daartoe gevorderde „burgerlijke" gebouwen, zooals clansloka- leit, bioscoopzalen, tooneelzalen e.d. In de eerste weken, toen men van den nood een deugd moest maken, was men wel genood zaakt. de manschappen onder te brengen in verblijven, die daartoe op z'n zachtst uitgedrukt minder geëigend waren, maar aan dezen toestand is sedertdien een ge lukkig einde gekomen. Op den eersten dag van onze excursie bevonden wij on6 ergens in de duinen langs de Noordzee, kilometers verwij derd van elke bebouwde kom. Maar voor de manschappen van dc hier opgestelde batterijen bleek uitstekend te zijn ge zorgd. zij beschikten over een ruime slaapzaal in een boerderij, sober maar keurig netjes en goed onderhouden, en in het weiland stonden twee tenten op getrokken, een als cantine, en een als eetzaal. Een van de tweehonderd Philips radio-toestellen, die Philips geheel be langeloos beschikbaar heeft gesteld ter plaatsing in cantincs e.d., liet de nieuw ste schlagers hooren, en vol trots toonde ons de sergeant-wachtcommandant do schoongeboende tafels in de eet-tent: „U kunt er van eten. meneer!" Op dat moment arriveerde juist de vrachtauto met erwtensoep, die wij even te voren in het fort aan dc kust ge proefd hadden, en die door de jongen» van dc wacht met een hoeratje begroek werd. Maar de wachtcommandant, als een goed huisvader, tpmpcrde onmid dellijk die geestdrift: „We moesten die snert eerst maar eens gaan brengen naar de jongens in de duinen, die zullen er wel trek in hebben!" Hetgeen zoo ongemerkt een aardig staaltje van saamhorigheid en van den goeden geest in onze landmacht betee ken de. „Waar zijn nu de officieren batterjj- eommandantcn gelegerd, kapitein?" „U dacht zeker, dat die een goed kosthuis in de stad opgezocht had den? Nee hoor, elke batterijcomman dant is ingekwartierd bij de troep; de luitenant, die hier het bevel voert, heeft bij den boer een paar kamertjes in gebruik, en staat dus 24 uur van eiken dag met zijn man schappen in contact." Slaapplaats frontbalcon ERGENS aan de Groningsche grens bleken de militaire autoriteiten natuurlijk tegen een billijke ver goeding beslag gelegd te hebben op de tooneelzaal van het dorpje, welke zaal een prima parketvloer bezit, ton behoeve van de danslustigen na afloop van de uitvoering. Om nu dien vloer niet voor altijd te bederven had men haar afgedekt met triplex, en overigens de laatste centimeter benut om maar kribben te plaatsen. Voor de onderoffi cieren had men het bal con gereserveerd, „die slapen frontbalcon" schertste de compagniescommandant. Ook op het tooneel on in dc kegelbaan 6tonden de kribben, buiten bleek men met zeer een voudige middelen een gerieflijke wasch- plaats geconstrueerd te hebben, en met de plaatselijke zweminrichting zoo vertelde de kapitein ons sloot men dezer dagen een contract af tegen ecu tarief van tien cent per man en per bao. Een leegstaand patriciërshuis bleek eveneens een bestemming te hebben gekrpgen; enkele kamers waren tot recreatiezalen ingericht, waar na dan dienst de manschap pen zich kunnen vermaken met sjoelbak, Russisch biljart, kaarten, •ehaken of dammen, terwijl enkele malen per weck wetenschappelijke lezingen worden gehouden voor hen, die daarin belang stellen. Een bioscoopzaal ergens in de veen koloniën. „Voorloopig geen voorstellin- „Wij jongens van het zooveelste wij staan voor Holland pal, wij willen Holland houden, men vindt ons overal." De luchtdoel paraat ZEER interessant was ten slotte de bezichtiging van een batte rij modern 7.5 c.M. luchtafweerge schut, opgesteld in do nabijheid van een onzer groote steden, geschut, dat de vergelijking met andere «oorten glansrijk kan doorstaan. Er heerscht modern luchtdoelge- in stelling nabij een groote steden neer de bedieningsmanschappen rustig hun werk verrichten, en zich houden aan de taak die hun is opgedragen, dan is er zelfs voor een vliegtuig, dat zich op de aanzienlijke hoogte van 5000 me ter bevindt, vrijwel geen doorkomen aan. Men concentreert op het toestel een dusdanig vuur, dat het wel geraakt moet worden. En dit alles dank zij het eenvoudige kastje, dat een radiotoestel zou kunnen zijn, maar dat in werkelijk heid meer heeft van een muizenval, wanneer men tenminste de hoog in cle lucht aanstormende militaire eskaders met muizen zou mogen vergelijken. Wij zijn hiermee wederom ge komen aan het einde van de weer gave onzer indrukken. Onze lezers zullen mèt ons tot de conclusie zijn gekomen, dat er sedert Mei 1939, toen wij den eersten tocht langs de grenzen maakten, veel is veranderdzoowel wat de outil lage van onze stellingen als wat de legering en verpleging van onze manschappen betreft. Wat echter niet veranderd is wij hebben er ons eiken dag van kunnen over tuigen dat is de voortreffelijke geest, die er heerscht onder de grenstroepen, bij officieren, onder officieren en manschappen, een stemming welke ons twee maan den geleden reeds frappeerde, en welke wij thans onverzwakt heb ben teruggevonden bij hen, die staan aan onze kust en aan onze landsgrenzen, gereed om bij het eerste alarmsignaal hun stellingen te bezetten 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Gis teren ontdekte men in het filiaal van Hus' broodfabriek aan de Socst- djjkschekade, dat er ruim 300.— was gestolen uit een geldkistje, dat op een kast in het magazijn stond. Vermoedelijk hebben de daders zich laten opsluiten in den winkel. ROTTERDAM, 22 Juli. Vanmor gen om negen uur is het eskader Amerikahnsohe oorlogsschepen, ba- staande uit den lichter kruiser „Trenton" en de torpedojagers „Ja cob Joneé" en „Badger" te Rotter dam aangekomen. De schepen, dij tot. 1 Augustus blijven, zullen dagelijks te bezichtigen zijn. De „Trenton" meerde als eerste aan de Parkkade, terwijl de beide andere schepen een eind de rivier opvoeren tot voorbij Hr. Ms. kruieer „Sumatra", die tijdens het bezoek de honneurs waar neemt Met een wijden boog namen zij daarop ligplaats langszij van het admi raalschip. Direct na de aankomst ont ving echout-bij-naeht H. Ellis Jackey be zoek van den wacht kapitein van het corps mariniers, kapitein van de Berg, den consul-generaal der Vereenigde Sta ten, Harold D. Glum, den waarnemend havenmeester, de- heer B. Vermaas, den officier van piket van Hr. Ms. „Suma tra", luitenant-ter-zee Feenstra, die ver gezeld was van den verbindingsofficier luitenant-ter-zee Frijünk, den Amcri- kaanschcn marine-attaché M. Kelly, terwijl korten tijd later de commandant van het corps mariniers, overste Lugt, een bezoek aan boord bracht. Maandag zal de «chout-bij-nacht de officjeele tegenbezoeken afleggen, ter wijl burgemeester Oud waarschijnlijk Maandagmiddag een visite zal brengen aan de „Trenton". Ook worden enkele boot- en auto tochtjes voor officieren en bemanning voorbereid. Vrijdagmiddag om half vijf zullen de officieren van de drie bodems op het stadhuis ontvangen worden. Hij. was werkzaam te Utrecht 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Na een langdurige ziekte is op 64-jarigen leeftijd hier ter stede overleden ir. P. J. Visser, hoofdingenieur var. dc telegrafie en te lefonie, officier in de orde van Oranje- Nassau. De begrafenis zal plaats hebben op de R.K. begraafplaats aan de kerkhoflaan op 25 Juli te 10.45. De heer Visser, die in 1899 in dienst trad der PT.T., was werkzaam te Am sterdam, 's-Hertogenbosch, Utrecht en Den Haag. Sinds 1935 was hij adjunct- districtshoofd van het telefoondistrict 's-Gravenhage. onzer in een batterij van de luchtdoel steeds een groote stilte, want alle orders gaan telefonisch over; alleen hoort men den stukscommandant aangeven of er drie, dan wel vijf schoten gelost zullen worden, maar overigens is er alleen het stuk zelf, dat de stilte, maar dan ook afdoen de, stoort! Wanneer een vliegtuig nadert, wordt het een kwestie van seconden, of men het neer zal halen, dan wel, of liet de beveiligende linie van luchtdoelbatte- rijen ongehinderd kan passeeren. Daar om moet de bediening van een batterij luchtdoelgeschut eigenlijk dag en nacht paraat zijn, om binnen enkele seconden dn plaatsen in te nemen. Een modern vliegtuig knn met gemak een snclhclci van 360 K.M. per uur halen, hetgeen uil zeggen, dat bet per seconde 100 me ter vordert. Als men vuurt op doelen, die zich op hoogtes van 4 of K.M, mei een dergelijke snelheid verplaatsen, dan moet men wel zeer nauwkeurige aan wijzingen hebben, volgens welke de stukken gericht worden. Daartoe dient het zeer ingenieuze vuurleidingstoestel, een kastje, dat den vorm van een radio toestel heeft, cn waarin, terwijl een der manschappon met een daaraan bevestig den kijker het, vliegtuig volgt, automa tisch alle benoodigde metingen worden verricht. Met alle denkbare factoren, met windrichting, temperatuur, koers- richting van het vliegtuig wordt daar bij rekening gehouden, en de resultante van al deze waarnemingen gaat langs rtectrische leidingen naar de batterij. Het lijkt haast op tooverij, maar. wan- OOST-1ND1Ë BANDOENG. 22 Juli. (Aneta). Onder zeer groote belangstelling, zoowel van de zijde van civiele als militaire autoriteiten, als van het publiek, droeg luit.-gcneraal Boer stra vandaag op het vliegveld An- dir het legercommando over aan ge- neraal-majoor Berenschot. Reeds in de nachtelijke uren bewoog zich een stroom van toeschouwers naar Andir, waar onder een stralenden he mel en met het Prcangergebergte als omlijsting, om zeven uur de plechtigheid aanving- Generaal Boerstra hield nog een laatste troepeninspectie en droog vervolgens met een korte rede het com mando over. Hij wees op dc zeer vele veranderingen in de afgeloopen 4 ja ren, waarin de organisatie van het leger aan de cischén des tijds was aangepast, terwijl de versterking van het leger nog geenszins ten einde is. „Gij kunt er staat op maken, dat liet leger, naar organisatie en bewapening, zich zal kunnen meten met eiken tegen stander, die het tegenover zich mocht vinden." Ook generaal Berenschot wees op het in wijden kring bestaande sterke verlangen naar een krachtige weer macht te land. ter zee en in de lucht, waarvoor de ingezetenen bereid zijn zware offers te brengen, hetgeen op het leger de plicht legt om te tooncn dat de gebrachte en nog te brengen offers bet waard zijn. Hij wees op het groote werk van zijn voorganger, dat aller eerbied en bewondering wekt. „\V zullen den ar beid in uw geest, voortzetten". Tijdens de redevoeringen wisselden do gene raals van plaats, waarmede de over dracht Ook metterdaad geschiedde. Het geheel werd besloten met eon grootsch troependefile. Bu.tenlandsch weeroverzicht In de weersgesteldheid over Went- cn Midden-Europa kwam sinds gisteren nog weinig verandering. Dc luchtdruk- yerschlHon bleven gering, zoodat Vrijwel in het hccle gebied zwakke veranderlijke winden heerschten. Het kwam in vele plaatsen tot on weersontwikkeling waarbij zware regens vielen. Zoo ont lastte zich boven Parijs een onweers bui. welke 31 mm regen bracht en ook in Engeland, West Duitscljland en bij ons kwamen zware "buien voor. Boven IJsland ligt nog steeds een depressie kern. waarvan het gisteren genoemde storingsfront in de afgeloopen nacht tot over de Britsche eilanden doordrong. Het. deed er de barometers dalen ter wijl in Ierland en .Schotland reeds vrij veel regen viel. Deze storing, die zich thans langzaam in onze richting be weegt deed de windkracht over de om geving van het kananl iets toenemen. Over Zuid- en Midden-Frankrijk en Zuid Duitachland breidde zich een uli- looper van het Azorenhoogedrukgebied uit,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7