De werkverschaffing Persstemmen over de kabinetsformatie stelt hooge eischen aan leiders ALS HET GRAAN GERIJPT IS Gebrs. DIJKMAN Na Lonneker Eindhoven Nederlandsche Christelijke werknemersbond te Amsterdam bijeen Putters' voldoen uitstekend Auto tegen boom gebotst N „Frucoto" wordt groot succes Uw Loodgieter Uw Electro Techn. Inst. R.K. aanvallen op dr. Colijn D.V.V.R. VIERDE 25-JARIG FEEST Hevig onweer boven Heerenveen Morgen vertrekt O 19 naar Indië 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 24 JULI 1939 AMSTERDAM. 24 Juli. Hier ter stede heeft de Nederlandsche Christelijke werkmeestersbond van daag zijn 13de jaarlijksche alge- xneene vergadering gehouden. In zijn openingewoord herinnerde de bondsvoorzitter, de heer T. Hok ken. met dankbaarheid aan de toe neming van het aantal leden. In het afgeloopen jaar zijn drie nieuwe afdeelingen opgericht, n.l. te Apel doorn, Stadskanaal en omstreken en Zeist. Hierna werden de jaarsverslagen be handeld en goedgekeurd en vervolgens enkele andere huishoudelijke aangele genheden geregeld. In de middagvergadering heeft de heer J. A. J. Jansen, burgemeester van Zwijndrecht, een rede gehouden over het opzichthoudend personeel bij werk verschaffing en werkverruiming. Do instelling van den rijksdienst werkverruiming, waardoor werkver- schaffingswerken en werkfondswerken meer in èèn hand komen, zal zeer ze ker de voorbereiding vergemakkelijken en vlugger doen verloopcn, zoo zette spr. uitegn Ook zal langzamerhand de wijze van uitvoering der werkver- schaffingswerken «el eenigszins ver anderen. Hoe ver echter een en ander zal gaan is voor het oogenhiik nog niet te zeggen. Men zal moeten afwachten hoe de nieuwe regeering in deze richting wil 6turen. Werkverschaffing mag niet zijn een onttrekken aan de normale arbeids markt. Dit punt is voor het opzichlhou- dend personeel van belang. Het zou an ders toch verplaatsing van werkloos heid geven, en in de meeste gevallen ten nadeele van het opzichthoudend perso neel zijn. Aan deze voorwaarden wordt goed de hand gehouden. Natuurlijk zullen er bij de vele objec ten er wel eens eenige geweest zijn, die niet geheel aan dezen eisch beantwoord den. Maar in het algemeen gesproken zoo oordeelde spr. mag zeker wel woi- den gezegd, dat de wcrkverechaffings- werken niet. of zepr zeker in de eerste jaren nog niet normaal werk zouden zijn ui*:evocrd. In de tweede plaats moet het werk- object geschikt, zijn voor de werkloozeu in het algemeen. Voorts moet In hei werk, dat uitgevoerd wordt, een grooi loonbedrag verwerkt kunnen worden. Het is om de arbeid te doen. Verder zal het werk in de werkvei- schaffing zooveel mogelijk in accoord- loon uitgevoerd moeten worden. Dit geeft bijzondere moeilijkheden, daar de meeste arbeiders in de werkvorschat- flng bij het begin vreemd staan tegen het soort werk dat zij verrichten moe ten. Voor het opzichfhoudend personeel geeft dit een zware taak. Al deze bijzondere voorwaarden geven een eigenaardig karakter aan het werk in de werkverschaffing en zijn groote heteekenis voor het personeel, dat met het toezicht is belast Technische kennis en orga nisatorisch talent alleen, is niet vol doende. Bij de werken waar veel vaklieden geplaatst moeten «orden en waar ook aannemers ingeschakeld zijn, alsmei.e bij de z.g werkfondswerken is de taak van het opzicht houdend personeel nog hpt meest normaal. Verreweg de meesie werkverschaffingen zijn echter anders en hier woeden bijzondere eischen ge stold aan de leiders. Men moet volko men technisch onderlegd zijn en vertier ook in 6fant zijn de arbeiders op te voe den en ze het werk te leeren. De loonberekening is ook verre van gemakkelijk. Men werkt in accoordloon. maar dat weer gebouwd is op een ba- sisuurloon. Dit accoordloon. moet zoo zijn, dat bij flink werken het uurloon verkregen wordt, terwijl men toch ook Zes inzittenden gewond, van wie twee ernstig HEERENVEEN, 2» Juli. Van morgen te ongeveer vier uur is een personenauto uit Giethoorn, waar in een gezelschap van zes personen was gezeten, namelijk vijf jonge lui uit Giethoorn en een uit Gorre- dijk, die gevraagd had mee te mo gen rijden en die een bezoek ge bracht hadden aan de kermis te Leeuwarden, nabij Haskerdijk. ge meente Haskerland, in een bocht in volle vaart tegen een boom gebotst. De auto werd cebeel vornield. waar bij alle zes inzittenden werden gewond. Twee jongelui, de heer K. Smit en A. Scholten uit Giethoorn, liepen ernstige verwondingen np. zoodat zij onmiddel lijk naar het ziekenhuis te Heerenveen werden vervoerd, waar operatief moest worden ingegrepen. De vier anderen konden, na ter plaat, se door een geneesheer te zijn behan deld. naar hun diverse woningen wor den overgebracht. weer rekening houden moet met het feit, dat de arbeiders vreemd staan te genover het werk. Hier is een groote verantwoordelijkheid voor het opzicht houdend personeel. Do strafmaatregelen, die toegepast kunnen worden, hebben een veel ver dere strekking dan bij normaal werk. Daar kan een onwillige worden ontsla gen en daarmee i6 het uit. Maar bij de werkverschaffing: wordt de onwillige geschorst en is dan ook verstoken van iedere steunverleening. Het spreekt ook vanzelf dat het hoogor leiding gevend personeel hulp noodig heeft van op dit gebied deskundig opzichthoudend per soneel. De Heide Maatschappij en de Grond Maatschappij hebben op dit gebied zeer veel ervaring en beiden hebben een groot aantal menschen in dienst, die langzamerhand op gevoed zijn en uitstekend werk ver richten. Dit personeel ia voor het grootste deel gerecruteerd uit ar beiders, die vroeger gewoon waren grondwerk zelf aan te nemen, de zgn. „puttere". Maar ook bestaat dit personeel voor een deel uit uit voerders, die bij aannemora werk zaam waren. Sprekers conclusie was, dat de werk verschaffingen, die voor 90 pet. beaiaan uit cultuur-technische werken, de werk loosheid onder het opzichthoudend per soneel weinig verbeteren. Wel geachiedt dit indirect door meer normaal werk, dat door de werkverschaffingen om staat. Bij werkverruiming, werkfondswer ken, waar vakbekwame arbeiders noo dig zijn, kunnen echter wel opzichters uit eigen vak tewerkgesteld «orden. De verbetering zal voor het opzicht- houdend personeel echter pas komen door toeneming van het normale werk in de maatschappij. BEGRAFENIS IR. P. J. VISSER 's-GRAVENHAGE, 24 Juli. De be grafenis van ir. P. J. Visser, hoofdin genieur van de telegrafie en telefonie, zal Dinsdag, 25 Juli, niet te 10.13, maar te 11.30 uur plaats hebben op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan. K.L.M. vliegt weer op P) aag D" K.L.M. heeft van de zijde der Duitsche autoriteiten bericht ontvangen, dut zii weer boven liet voormalige Tsjecho-Slowaaksclie grondgebied mag vliegen en weer mag landen op Ruzyne, het vliegveld van Praag. Zooals men weet, moest in Maart II. na de bezetting van Tsjecho-Slowa- Icüc door Duitsche troepen, het lucht verkeer op Praag gestaakt worden. De dienst der K.L.M. op Budapest, de z.g: Blauwe Donau-express. zal voortaan dus weer landen op de vlieg velden van Praag. Ween en en Buda pest. Gewestelijke fruittentoon- stelling te Tiel TIEL, 24 Juli. Onder voorzitter schap van den beer N. F. Cambier van Nooten, burgemeester van Tiel. heeft in het stadhuis te Tiel een vergadering plaats gehad van het comité voor dc op Donderdag 5, Vrijdag 6 en Zaterdag 7 October a.s. te Tiel te houden geweste lijke fruittentoonstelling. De voorzitter bracht uitvoerig rap port uit over de door de werkcom- missie verrichte werkzaamheden. Hieruit, bleek, dat er allerwegen groote belangstelling ondervonden werd en dat de tentoonstelling zoo groot zal worden, dat de oorspronke lijk uitgezochte terreinen te klein waren gebleken. Op advies van den gemeente-architect, den heer J. van Eijk, werd daarom besloten de ten toonstelling op het terrein van de voormalige oude haven te houden, een terrein, dat ook een meer monu mentale opzet mogelijk maakt. Op dit terrein zullen dan de vijf groe pen der tentoonstelling, waaronder ook een groep handeleinzendingen onderge bracht worden. Het landelijk fruitteeltcongres, dat door een speciale commissie geregeld wordt, zal in de zalen van het Spaar bankgebouw gehouden worden. Op dit congres, dat op Donderdag 5 October be gint en Vrijdagmorgen 6 October om 12 uur eindigt, zullen zes vooraanstaande deskundigen voordrachten op fruitteelt gebied houden. Ten slottp gaf de algemeen secretaris, mr. L. R. J. Ridder van Rappard. bur gemeester van Zoelen, een beeld van de tot op heden met de stichting van het garantiefonds bereikte resultaten. Boven: Op vele plaatsen van ons land is de graanoogst in vollen gang. Een kijkje in de omgeving van Markelo. Midden: Een geurig pijpje verhoogt de werklust tijdens den graanoogst in de omge ving van Markelo. Onder: Ook de jeugd helpt mede bij den graan oogst. v.h. Fa. KRAAYENEST BLOEMENDALSCHESTR. 9. TEL, 5371 HET GENERAAL-APPÉL VAN DE N. C. R. V. Op den landdag van de Ned. Chr. Radio Vereeniging, die ter gelegenheid van het 15 jarig bestaan op Donderdag 3 Aug. a.s. in het Eeycnoord-stadion te Rotterdam zal worden gehouden, zul len, naar wij vernemen, als sprekers optreden de heeren mr. A. v. d. Deure van Bennekom, voorzitter der vereeni ging, die de openingsrede houden zal, II. v. Bocycn, minister van Biuncu- landsche Zaken, dr. J. J. G. v. Dijk, minister van Defensie, prof. dr. P. Stegcnga Azn. van Amsterdam, die speciaal een woord zal 'richten tot al len, die aan huis gebonden zijn (zie ken, hulpbehoevenden, ouden van da gen) en zeevarenden en ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. Herv. predikant te 's-Gra- venhage. die als vice-voorzitter der ver eeniging de slotrede houden zal. OVER het „zaken"-kabinet, dat door Dr. Colijn geformuleerd is, en waarvan de definitieve sa menstelling nog niet bekend is. zijn nog weinig commentaren versche nen. Alleen eenige R.K. bladen ma ken eenige opmerkingen, die resul- teeren in felle aanvallen op Dr. Co lijn. Zoo schrijft de Limburger Koerier: Dr. Colijn zal het dus wagen om met oen minderheidskabinet voor de Staten- Generaal te verschijnen. Bij voorbaat heeft de liberale on anti-revolutionnaire pers voor dit Ministerie allerlei fraaie namen uitgedacht. Nationaal zal men liet wel niet durven noemen. Parlemen tair evenmin. Het «oord ..koninklijk"- Kabinet is voorzichtigheidshalve ge lukkig al in den ban gedaan. De naam „zaken"-kahinet kreeg de laatste dagen aan dc nolitieke beurs de hoog ste noteering. Waarom noemt men het" kind niet bij zijn «aren naam? Dit Ministerie is een minderheids kabinet. Het is geboren uit den wil van een staatkundige minderheid, die over een groote financiecle en economische buiten-parlementaire macht beschikt. Deze minderheid «il haar wil aan de meerderheid opleggen. Als zoodanig is het op treden van dit Kabinet het grootste waagstuk sedert de revolutie-poging van mr. Troelstra in November 1918. In wezen i» zijn greep om de macht te behouden toen de meerderheid hem was ontvallen, voor onze grondwettelij ke vrijheden niet minder gewaagd, dan het politiek avontuur, waaraan ons volk na den oorlog, niet het minst dank zij dc houding der katholieken, is ontsnapt. Deze poging is echter veel gevaarlijker. De man, die den opstand der minder heid tegen de volksovertuiging organi seert, zit in den Raad der Ministers; hij is en blijft voorloopig de eerste adviseur van H.M. de Koningin: dekt met zijn verantwoordelijkheid de politieke on schendbaarheid van de Kroon. Wat doen de namen der Ministers er toe. wat hun politieke richting, wat hun persoonlijke bekwaamheid, wat hun leeftijd? Ook hot programma van zulk een Ministerie kan ons maar matig be lang inboezemen. Op den geest, waar uit deze kabinetscrisis «'as geboren, den geest, waarin zii haar oplossing vond, komt het aan: die geest is er een van openlijk beleden financieel conservatis me. sociale reactie en bijna onverholen mnrhts«"eIUist. Thans zal door het land geen roep gaan om .vrijwillige burgerwachten naar Amsterdam en Den Haag te zenden tot bescherming van Troon en Grondwet. Tegen de macht dezer minderheid kan men niets uitrichten met een troep ste vige jongens uit het Brabantsehe en Limhurgsehe land. Hier moet het volk door zijn verte genwoordigers het beslissende woord spreken. Terwillc van ons Vorstenhuis zoowel als van onze volksvrijhcden en. volksrechten, moet de meerderheid In de Staten-Generaal de poging om het vrijgevochten volk der lage landen een in zijn wezen ongrondwettelijk minder- beidsregime op te leggen, in de kiem smoren. Ook nu. evenals in 1918. kunnen Land en Vorstinne, op den eensgezinden wil van het katholieke volksdeel rekenen. De strijd, die nu begint, zal moeilijk zijn. maar aan de uitkomst twijfelen wif niet. Nederland is niet rijp voor een verkapte dictatuur. Ook zonder Colijn heeft ons volk nog wel een toe komst. De Maasbode (R.K.) schrijft De Maasbode (R.K.) schrijft: De heer Colijn het dient vastge-- steld voor de historie heeft de recht- sche samenwerking reeds willen ver breken in 1918. Hij hoeft dit gedaan in 1933: hij herhaalt het in 1939. Hij, de opvolger van Kuyper, die ecu der baanbrekers was voor moer sociale ge rechtigheid en die Nederland ontruk te aan de ontkerstenende liberale su prematie, heeft het met zijn positie als leider der anti-revolutionnaire partij vereenigbaar geacht, ons land uit te leveren aan de economie en de ideolo gie der liberalen. Ilij, en niemand an ders, beeft moedwillig den band door gesneden met liet katholieke deel dei- natie. Hij gaat het bestaan, aan de Kroon een kabinet voor te dragen, dat honderdduizenden zullen beschouwen als een uitdaging aan de katholieken en andere honderdduizenden als een regelrechte agressie van het parlement. Dit is dc groote, cultureels en poli tieke heteekenis van Colijn's daad. Hij heeft met een onachtzaamheid, waar van men in ons staatkundig leven schier geen voorbeeld vindt, een con tinuïteit verbroken en een samenwer king, welke tientallen jaren lang een zegen was voor ons land en een ele ment van stabiliteit in het staatsleven Hij heeft daarvoor in de plaats een sa menwerking geïmproviseerd, die, zoo zij geen slag is naar de dictatuur, een voldingend be«-ijs levert van gemis aan politiek besef. Troelstra heeft in 1923 Colijn aange duid als „de verpersoonlijking van het in den grond fascistisch streven, dat in dc plaats van democratie en overleg stelt de dictatuur van den sterken man" en daaraan toegevoegd: „Men moot, met dezen man voorzichtig zijn. 1-lij be hoort tot die drijvers, die in staat zijn alles op haren en snaren te zetten, om een beroering in het volk te verwek ken, die hom in staat zou stellen, óf zijn figuur tc redden, óf zijn „onmis baarheid" te toonen en zijn liaan ko ning te laten kraaien". liet spijt ons, dat de heer Colijn schijnt te gaan willen probeeren deze, voor onzen smaak te harde diagnose en prognose van Troelstra waar te maken. Want wat het einde daarvan zal zijn, zullen ook antirevolutionnai- ren zelf wel hegrijpen. Oud-gemobiliseerden te Leerdam bijeen LEERDAM, 24 Juli. De leden van „D.V.Y.R." (dum vivimus viva- mus redidivus), vereeniging van kameraden te Rotterdam van het v.m. 35e bataljon landweerinfante- rie, in de mobilisatiejaren gele gerd in Leerdam en omgeving, wa ren Zaterdag vergaderd in het oude stadje aan de Linge om te herden ken, hoe zij vijf en twintig jaren geleden tot elkaar kwamen. Het bestaan van deze vereeniging mag een unicum in dep lande worden geheeten. In den namiddag werden bestuur en leden ten stad huize ontvangen dooi burgemeester Hancmaayor, dc wethou ders en den gemeentesecretaris. Harte lijke toespraken werden gewisseld, waarbij gewezen werd op de bijzonder goede samenleving van dc Leerdamsche burgerij met dc afweer van 1914. Een fraai uitgevoerde gedenkplaat, ter her innering daaraan en versierd met dc wapens van Rotterdam en Leerdam, werd door de vereeniging aangeboden, Deze werd aangebracht in de vestibule van het gemeentehuis, «aar in de mo bilisatiejaren de staf van het 35e zetel de. De burgemeester verklaarde deze uiting van sympathie gaarne te aan vaarden. Generaal-majoor Cramer, daartoe spe ciaal overgekomen, heeft in zijn kwali teit van hoofdbestuurder van den natio- nalen hond „het Mobilieatiekruis", de vereeniging het witte mobilisatiekruis met diploma aangeboden en sprak daar bij woorden van hartelijke genegenheid met doel en streven van „D.V.V.R.". Ook waren aanwezig de kolonel b.d. G. N'ijpels, oud-groepscommandant en kolonel b.d. Decker, oud vakcomman dant van bet 35e, die getuigden van den goeden geest onder de landweermannen in dc mobilisatiejaren, een geest die thans, na vijf en twintig jaren, nog on verzwakt voortleeft in „D.V.V.R.". Met een gemeenschappelijke maal tijd, opgeluisterd door een- concert van de plaatselijke harmonievereeniging, werd de herdenking besloten. De Leer damsche bevolking heeft dit bezoek van de Rotterdammers hartelijk ge waardeerd. VRACHTAUTO GESTOLEN 's-GRAVENHAGE. 24 Juli. Een be woner van de Frederikstraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat in den nacht van Zondag or» Maandag zijn ford:vrachtauto, H-914S4, welke op straat voor zijn 'woning stond, is gestolen. AJAUWELIJKS een week is het IV geledendat de chauffeur, die bij Lonneker in dronkenschap vier personen doodreed, tot een jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, of opnieuw wordt Neder land opgeschrikt door een onge luk, dat te Eindhoven onder ge heet dezelfde omstandigheden plaats vond. Ook hier was het weer de alcohol, die den bestuur der alle bezinning deed verliezen en hem als een razende door de stad deed rijden, met het gevolg, dat één doode en één zwaar ge wonde te betreuren waren. Onwillekeurig schieten ons de woorden van den president van de rechtbank te Almelo in de ge dachtendie bij het uitspreken van het vonnis tegen den chauf feur, de hoop uitsprak, dat deze straf, de zwaarste, die gegeven kon worden, ten exempel zou mogen dienen. Droevig is het te ervaren dat de woorden van den presi dent zoo beschaamd zijn gewor denIn stede van tot voorbeeld te dienenzou men bijna zeggen, dat de betrekkelijk, voor een dergelijk misdrijf zeker, geringe straf, in tegendeel een aansporing, in plaats van een afschrikking voor den be trokkene is geweest. Gezien onze beschouwing van Vrijdag j.l. kun nen wij er niet dan met den mees ten nadruk op aandringen, dat er in deze situatie verandering komt, dat met name het maximum, dat voor dit misdrijf „dood door schuld1' geldt, verhoogd moet wor den. Wij hebben toen ook de mo gelijkheid van een alcoholverbod voor automobilisten onder de oogen gezien, maar wij kunnen niet anders, dan persisteeren bij de meening, die wij toen ontwik keld hebben, dat het maximum dat op een dergelijk misdrijf staat, verhoogd moet worden. Misschien dat in vereeniging daarmede een alcoholverbod mogelijk ware maar, naar onze meening, gaat een veel grootere preventieve invloed uit van 'n gevangenisstraf, van bij voorbeeld, vier jaar. Ook de „auto bandietvan Eindhoven zal er waarschijnlijk met een gevange nisstraf van negen maanden, op zijn allerhoogst van een jaar af komen en de rij van slachtoffers zal blijven groeien. De bestaande bepalingen zijn onvoldoende ge bleken, moge men schielijk maat regelen treffen daaraan een einde te maken. Na Lonneker is Eind hoven een dubbele waarschuwing. Arbeider gewond, ve'e gedood HEERENVEEN, 24 Juli. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat vanmorgen boven Heerenveen en omgeving woedde, werden drie koeien van den veehouder Hof te Tjallebert door den bliksem getrof fen en gedood. Bij den veehouder Zwaarstra te Boven-Knijpe, werden twee kalveren, vlak achter, de vee houderij, tegen den grond geslagen en gedood. Een arbeider, die in de onmiddellijke nabijheid aan 't maaien was. werd eveneens getrof fen en bewusteloos tegen den grond geslagen. Zijn toestand is zorgwek kend. DEN HELDER, 24 Juli. H. M.s O 19 de nieuwste aanwinst van de on- derzeevloot van de Koninklijke Marine zal morgenochtend elf uur onder com mando van den luitenant ter zee eer ste klasse, K. van Dongen, van Nieu- wediep naar Oost-Indic vertrekken. Vanochtend verrichtte de marine commandant, schout bij nacht H. Jol les, vergezeld van den commandant van den onderzeedienst en kapitein luitenant ter zee, C. Hellingman, de laatste inspectie aan boord. Hij wenschte de uit 36 koppen bestaande bemanning een goede reis. H. M.'s flottieljeleider „Tromp", die Zaterdag 19 Augustus a.s. naar Indië zal vertrekken, vertrok hedenmiddag voor een kort verblijf naar Amster dam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 12