NIEUWE BESSEN Verwarring op het politieke slagveld Wang Tsjing WeV's streven naar vrede met Japan Hudson s particulier gesprek J. A. SCHOTERMAN Zn. Radio-programma s HET RAADSEL VAN RIVERSIDE DRIVE Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORT5CH DAGBLAD MAANDAG 24 JULI 1939 Verbindingen tusschen de centrale Chineesche regeering en Tokio waren nimmer geheel verbroken WANG'S VLUCHT UIT TSJOENGKING EEN van de veraniwoordelij- ke leiders van China mei uitzondering van de communisten begon twee jaren geleden den oorlog tegen Japan met geestdrift Al te goed kende men de eigen zwakke punten en voorzag men de gevaren en moeilijkheden. Ver moedelijk heeft naast Tsjang Kai Sjek. niemand dat zoo zeer onder vonden als Wang TsJing Wei. Hij heeft zich daarop, evenals de an deren. ter beschikking gesteld van de nationale zaak. Gelijktijdig echter heeft hij iedere mogelijk heid aangegrepen, die kans op een beëindiging van den oorlog langs den weg der onderhandelingen bood. W ELISWAAR is er dikwijls sprake geweest van geheime vredes onderhandelingen, maar bepaal de gegevens zijn slechts over een bemid delingspoging aan bet eind van het jaar 10.17 bekend geworden. En wel heeft Wang daarover in Maart 1039 een pro tocol gepubliceerd, wat men hem in Tsjoengking zeer kwalijk genomen heeft want daaruit bleek, dat toendcrtijd alle leidende persoonlijkheden. Tsjang Kai Sjek niet uitgesloten, tot onderhandelin gen bereid waren (wat nitn voor het Chineesche volk geheim gehouden heeft) In het voorjaar en den zomer van 1938' doken daarop telkens geruchten over Engelsche pogingen op, maar daarover is nooit iets betrouwbaars bekend ge worden. Afgezirn van pogingen van der de mogendhpddp zijn echter ongetwijfeld de dradén tusschen Tokio en de Chi neesche hoofdstad nooit geheel verbro ken. De draden mogen niet steeds van regecring tot regeering gesponnen ge weest zijn, maar in ieder geval tusschen meer of minder invloedrijke groepen aan beide zijden. Wang moet daarbij bijzonder actief gewéést'zijn. Men scheen toen in China zijn hoop gevestigd te hebben op den Japauschen minister van hultenlandsche zaken, generaal Oegaki, die echter ih September 1038 aftrad. Vóór dit aftreden hebben alle Chinee sche staatslieden hij iedere gelegenheid natuurlijk onder do gebruikelijke voor waarden. stéeds weer den nadruk ge legd op de "prihcinieele bereidheid van China tot dén'vréde. Na Oegaki's heen gaan veranderde zich dat. men verklaar de aan een echten vredeswil van Japan niet meer te kónnen gelooven. Slechts één heeft niet opgehouden, het woord vrede uit te spreken; dat was Wang Tsjing Wei. Zijn uitla tingen tégenover buitenlandsche persvertegenwoordigers in het begin van dit jaar waren voor de Chinee sche bladen aanleiding, hem de bit terste verwijten te maken. Op grond van de latere ontwikkeling moet men aannemen, dat in November en December 1938 een uitwisseling van rneeningen tusschen Tokio en Tsjoengking heeft pjaats gehad en dat Wang hierbij een actieve rol speelde. Tsjang Kai Sjek moet zich krachtig verzet hebben legen het door Wang verdedigde voorstel, vre desonderhandelingen met de Ja panners te beginnen. Kort daarop is Wang gevlucht. VEEL besproken is de vraag, of Tsjang Kai Sjek op de hoogte was van Wang's plan tot vluchten. De meeste waarnemers gelooven, dat er weliswaar niet gesproken kan worden van con intrigue, maar dat Wang's plannen tocli aan den maarschalk be kend moeten zijn geweest. Men meent, dat Tsjang Kai Sjok. daar Wang niet van zijn vredesplannen af te brengen was, hem tenslotte heeft laten gaan. on der voorwaarde, dat hij, de maarschalk, daarbij buiten spel zou blijven. In tegen stelling met Wang's optimistische op vattingen geloofde men in Tsjoengking niet. dat zich een basis voor vredeson derhandelingen zou laten vinden. Maar waarom zou Wang het niet probeeren, wanneer de regeering daarbij niet ge compromitteerd werd? Dit alles is in- tussehen slechts een vermoeden. Mis schien heeft Tsjang Kai Sjek werkelijk van niets geweien en was de vlucht van Wang een werkelijke vlucht. Toen prins Konoje op 22 December 1938 zijn bekende verklaring over de „nieuwe orde" in Oost-Azië aflegde, be vond Wang zich reeds eenige dagen in Hanoi. De vorst wees er in de eerste plaats nog eens op. dat de verwijdering van de anti-Japa'nsche regeering in Chi na het doel van den strijd zou zijn. Als „basis voor het herstel der Japansch- Chineesche betrekkingen" noemde hij de volgende punten: 1. Vorming van een blok tusschen Japan, China en Marid- sjoerije tot vestiging van de „nieuwe orde", tot bestrijding van het commu nisme en tot economische samenwer king; 2. Erkenning van het rijk Mand- sjockwo; 3. Anti-Kominternpact tus schen Japan en China; 4. Stationeering van Japansrhe troepen op bepaalde plaatsen in China: 5. Vestiging van een hijzoudpie anti-communistische zóne in Binnen-Morigolic; 6. Vrijheid van ne derzetting vóór Japanschc handelaren in geheel China; 7. Gelegenheid voor Japan tot ontsluiting der natuurschat- ten. Verder merkte Konoje op, dat do onafhankelijkheid van China niet zou worden aangetast en dat er geen oorlogs schadevergoeding zou worden geëischt. Tsjang Kai Sjek legde daarop een tegenverklaring af. Hij meende, dat opnieuw bewezen was, dat Japan geheel China wilde onderdrukken. Men kan niet van souvereinïieit van een land sproken en tegelijk gar nizoenen eischen. Op 29 December heeft Wang daarop van het buiten land uit zijn aan do Tsjoeng-regee- per liter f 2.90 per flesch f 2.40 WIJNHANDEL Ao. 1878 Utrechtsche straat 17 Telefoon 3450 ring gerichten vredesoproep gepu bliceerd, waarin hij de verklaring van Konoje een basis voor de vredes onderhandelingen noemde. BEGIN Januari 1939 werd Wang uit al zijn functies ontslagen en als verrader gebrandmerkt. Deson danks bleef er een verbinding tusschen hem en den maarschalk bestaan. Men weet eigenlijk nog niet, wie daarbij in de zwakkere positie was: de maarschalk die zijn medewerker niet wilde ergeren om hom niet geheel.in de armen van de Japanners te drijven, of Wang, die hals over kop vertrokken was en moest vast stellen, dat hij alleen stond, want geen generaal liep naar Wang over, geen pro vincie viel van Tsjoengking af, nergens gingen vermoeide troepen tot muiterij over. Desondanks schijnt. Tsjoenking nog oen beroep op de vaderlandsliefde van Wang gedaan te hebben; men schijnt hem vergeving te hebben beloofd, indien hij voor eenigen tijd naar Amerika of Europa zou willen verdwijnen. Dit wei gerde Wang en op 21 Mei had toen in Hanoi de aanslag plaats, waarbij een medewerker van Wang het leven liet. Hierna werden de betrekkingen tus schen Wang en Tsjoengking zoo slecht, dat hij naar Sjanghai vertrok. En aldiisis geschied; wat Tsjoeng king met alle middelen wilde vermij den: Wang is geheel in de armen der Japanners gedreven. Wang Tsjing Wei blijft de eerste toonaangevende Chinees, die van vrede en toekomstmogelijkheden gesproken heeft. En men kan zich moei lijk voorstellen, dat de Japanners daar uit geen munt zullen weten te slaan. KINDERHOEKJE 212. Een speciale kamer, met goud omrande stoelen en tafel wordt voor Pam in orde gemaakt. Onze vriend is hier echter maar matig'mee ingenomen. Hij wil liever vrij zijn. Dit is een gouden kooi", zegt hij bitter. 213. Hij besluit dan ook te ontvluchten. Hij bevindt zich in een der schietgaten van het paleis en het touw, dat hij heeft weten te bemachtigen, reikt zeker tot. den grond. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak- maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... Wereldgebeuren Een nieuw geluid in de Britsch-Duitsche woordenwisseling GECOMPLICEERDER ea onover zichtelijker wordt 'het politieke slagveld haast met dén dag. Ach ter 'dikke'rookgordijnen wordt verwoed gestreden, dat staat va6t, want het wordt bewezen door het propaganda- gesèhut, dat men hoort vuren, cn de pers-hommen, welke men hoort ontplof fen. Maar wat zich precies afspeelt, en hoe de partijen eigenlijk verdeeld zijn, dat valt niet waar te nemen. Zeker, er is een oppervlakkig oordeel, dat' be paalde schapen en bokken hij elkaar weet te plaatsen, maar het valt zeer moeilijk In de huidige internationale polijiekc situatie schijn van wezen te onderscheiden. Om een duidelijk voorbeeld te geven: Berlijn. Rome en Tokio zijn vereenigd in het anti-komintern-front. Maar Tsjang Kai Sjek heeft voor den strijd tegen Tokio al deze jaren ruimschoots Duitsche munitie en wapens geleverd gekregen! En ondanks het anti-komin- tern-front, gericht tegen de met de Sov jet-Russische regcering te vereenzelvi gen communistische komintern, tracht Duitschland den handel met de Sovjet- Unie weer uit te breiden, en zwijgt Hit- Ier reeds geruimen tijd over het „bols jewistische gevaar", dat in vroegere re devoeringen als paradepaard op de eer ste plaats fungeerde. Zoo lijkt het poli tieke slagveld van don huidigen dag het beeld te leveren van een b e 11 u m omnium contra omnes. een strijd van allen tegen allen, waarbij bepaalde groepeeringen nog niet zijn gevormd, af gezien van enkele assen en spillen (hoe hecht als de nood aan den man komt?). Daarom is het begrijpelijk, dat nie mand den ander vertrouwt, en zelfs bondgenooten, zinds lang aaneengeslo ten als Londen en Parijs, Berlijn en Rome, moeite moeten doen om inge lijken pas te blijven. Terwijl eenerzijds gesproken wordt over „versterking" van het anti-komintern-front, heerscht an derzijds tusschen Berlijn, Rome en To kio- wantrouwen, of niet één van hert- met eend tegenstander, hetzij .Móskou,, hetzij Londen, tot een accoord 'Aal ko men. Zoo is het mogelijk, dat. het Fran- sche persbureau Havas meent, dat do berichten over een Britscli-Japanschc overeenstemming te Berlijn teleurstel ling en zenuwachtigheid hebben gewekt omdat Engeland nu in Europa energie ker zal kunnen optreden, terwijl ander zijds de Italiaansche pers juicht, dat het Britschc wereldrijk weer ocii {gevoe lige klan heeft gekregen, omdat Londen moet wijken voor den Japanschen druk. Men zal overigens zijn oordeel óvèr de Britsch-Japansehe onderhandelingen moeten opschorten, tot ook van Brit- sche zijde verklaringen over de bcteckc- nis van het bereikte accoord zijn afge legd. Noch een versterking van het anti komintern-front, noch een definitief re sultaat inzake het anti-agressie-front, lijkt binnen afziembaren tijd bereikt te zullen worden. Te Moskou vinden de Britsch-Fransche-Bussische besprekin gen even gestadig en even vruchteloos voortgang, als nu reeds sinds meer dan vier maanden liet geval is. De Ver- eenigde Staten blijven zich op den achtergrond houden in een „splen did isolation" en hekommeren er zicli blijkbaar niet om, dat het Britsche we reldrijk op tal van .critiekc punten niet alleen eigen maar den geheelcn Wes- terschen, en daarmede ook den Ame- rikaanschen invloed te verdpdigon heeft. Evenals tijdens den Wereldoor log lijken de Amerikanen van vele wal- WA TETEN WIJ MORGEN VOOR DE KOFFIETAFEL Kalfsleverworst. VOOR DE MIDDAGTAFEL Kalfslever op z'n Italiaansch. Sla. Aardapperpurée. Cüstardvla met ananas. Bereiding: Kook op de gewone wijze cüstardvla. Neem een busje ananas en snijd de schijven aan stukjes. Doe ze in een goed emaille pannetje. Kook ze met het vocht, het sap van 2 citroenen, 5 lepels suiker en een beetje water een minuut of 10 op. Bind het vocht af met aardappel meel en giet de ananas over de cüstard vla. Een fietstocht cioor Tt Land? Purol geneest doorzitten en zonnebrand len te willen eten terwij! hun con currenten op de wereldmarkt zoo vriendelijk z'ijn elkaar t e v e r n i e t i gen om tenslotte zon der risico hun eigen machtspositie te vergrooten. INMIDDELS houden oorlogs- cn vre- d es-gerucht en. aan en worden riieüwe bijzonderheden bekend over bespre kingen, vorige week ie Londen gevoerd tusschen deii Düi'tschen economisclien afgezant Woülfat en den Britschen mi nister voor overzeeschen handel Hud son. Daarbij blijkt door Hudson als „particuliere" opinie te kennen zijn ge geven. dat er zeer wel te praten zou zijn over Britschen fin.ancieelcn steun aan Duitschland, om zijn oorlogsindustrie weer op vredesvoet tc schoeien, wanneet- van zijn kant Duitschland bereid zou zijn mede tc werken aan een politieke cn militaire pacificatie van Europa. Te genover- daadwerkelijke ontwapening aan Duitsche zijde zou van Britschen kant dan een billijke regeling van het koloniale en grondstoffenprobleem wor den gesteld. Het valt onmogelijk te zoggen, evenals bij zooveel andere merkwaardige be richten van het oogenblik, of men hier te maken heeft met rcëele plannen dan cl met propaganda-granaten, hetzij van één hetzij van beide zijden. Ongetwij feld zal' door Chamberlain's heden in het Lagerhuis af tc leggen verklaringen over een en ander wel meer licht wor den verspreid. Wanneer te Moskou in derdaad de onderhandelingen over een anti-agressie-front ad nbsurdum zouden worden gevoerd, en anderzijds van oen versterking van het anti-komintern-, front geen sprake zou zijn. zou mede gezien clo gereserveerde houding der Vereenigdc Staten een „renversement- des alliances" waarschijnlijk worden. Reeds wijzen teekenen in die richting. DINSDAG 25 JULI. HILVERSUM i. 1875 en 414.4 M. - aVRO- uitzending. 6.307.00 R.V.U. 8.00 Gram.muziek (ca. 8.15 Ber.)t 10.00 Mor genwijding; 10.15 Gram.muziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Pianovoordracht; 11.00 Cau serie „De vrouw en het wereldbeeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 AVRO-Amuse- ments-orkest (opn.). 12.15 Berichten. 12.17 De Romancers, en soliste. 1.00 Interview. 1.05 Orgelspel. 1.15 Vervolg van 12.17. 1.45 Orgelspel. 2.00 Het Residentie-strijkorkest. 2.40 Declamatie. 3.00 Hans Lennartz' ensem ble, en gram.muziek. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-Amuscments- orkest, en solist. 6.28 Berichten. 6.30 Cau serie „Aandriften, aanleg en al of niet. in-r tclligente aanpassing'b\j dieren". 7.00 AVRQ- Vaudeville-orkest en solist (opn.). 7.40 Cau serie „Willibrordus". 8.00 Berichten A.N.P., Radiojournaal, mededeelingen. 8.20 Het Om roeporkest, solisten en spreekster. 9.20 Gra-. mofoonmuziek. 10.00 Radiotooncel 10.25 Het AVRO-dansorkest, en soliste (opn.). 11.00 Be richten A.N.P. en reportage, hierna* tot 12.00 AVRO-Aeolian-orkest. HILVERSUM II. 301.5 M. KRO-uitzen- ding 8.00—9.15 Gram.muziek. (Ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig half uur. 12.00 Berichten; 12.15 KRO-Melodisten en solist; 1.00 Gram.muziek: 1.20 KRO-or- kest; 2.00. Vrouwenuur; 3.00 ERO-orkest. (3.454.15 Gram.muziek). 5.00 Gram.muziek. 5.45 Felicitaties; 6.05 Gram.muziek (ca. 6.30 Berichten!. 6.35 Sportpraatjc; 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De klassieken in het leven"; 7.35 Gram.muziek; 8.00 Berichten A.N.P.. me dedeelingen; 8.15 Stedelijk orkest van Maas tricht; 9.15 De Meesterzangers; 9.30 Gram. muziek; 9.40 KRO-Melodisten en solist; 10.30 Berichten A.N.P.; 10.40—12,00 Gram.muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gram.mu ziek; 12.05 Het Palace-theater-orkest; 12.50 Reportage; 1.05 Sydney Phasey's orkest; 1.40 Reportage; 1.55 Tusschenspel; 2.00 Klarinet voordracht; 2.20 Pianovoordracht; 2.35 Gra- mofoonmuziek; 3.20 Reportage; 3.35 Gram. muziek; 3.50 Het BBC-Schotsch-orkest; 4.50 Reportage; 4.55 Gram.muziék; 5.20 Reporta ge; 5.50 Gram.muziek; 6.20 Belichten; 6.50 Causerie „If war comes-4. The food ques tion". 7.05 Pianovoordj-ijcht; 7.40 Billy Thor- burn's dansorkest en orgel; 8.20 Revue-uit zendingen; 9-20 Berichten; 9.50 Causerie „Questions in the air"; 10.10 Het BBC-or- kest; 11.00 Maurice Winriick's orkest. 11.50 Gram.muziek 12.1512.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M., 9 00-10.00 Gr.mu- ziek. 12 30 Gr.muz. 12.35 Zang. 1.05 Eddi Foys orkest; 2.35 Koorzang; 3.50 Zang; 4.40 Gra- mofoonmuziek; 4.50 Hoorn-voordracht; 5.05 Zang; 5.25 Gram muziek; 6.35 Zang; 6i50 Pianovodrdracht; 7.20 Hét Giardino-orkest; 8.25 Gram.muziek; 8.50 Radiotooneel; 10.35 11.50 Trio-concert, KEULEN. 456 M. 6.50 Gram.muziek; 7.35 Het Kur-orkest van Bad Lippspringe; 8.509.50 Het Omrocpschrammel-ensemble en solisten; 12.20 en 1.35 Het Omroeporkest, cn solisten; 2.303.20 Populair concert; 4.20 SS-orkest; s.«0 Militair herdenkingsprogram ma; 6.35 Pianovoordracht; 7.05 Gitaarvoor dracht; 7.30 Populair concert: 8.50 Het Om- roepkleinorkest en Erich Schneidewind's Musette-orkest; 11.00 Kamermuziek; 11.40 12.20 Gram.muziek. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20, I.802.20, 5.20. 6.50 en 7.20 Gram.muziek; 8.20 en 9.20 Cabaret-programma; 10.3011.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek: 12.50 en 1.30 Willy Ruhlmann's orkest; 1.50—2.20 Grant- muziek; 5.20 Omroepdansorkcst; 6.35 Zang; 6.50 Saxofoonvoordracht; 7.35 Literair-muzi- kaal programma; 8i20 Gram.muziek; 9.00 Zang. 9.15 Gram.muziek; 9.20 „Violettes noi- res", opera; 11.0011.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.85 liet Omroeporkest en'solisten (opn.). (9.20 9.35 Politiek dagbladoverzicht). 10.20 Berich ten; 10.40 Strijkkwartet; 11.05 Berichten; II.2012.20 Het Omroeporkest. FEUILLETON Naar het Engelsch van STANLEY HART PAGE 16) Abhington knipperde met zijn oogen teccn liet woedende (bericht van Gerritv. Hij was 'niét hang, of over zijn angst heen. Hij grinnikte. „Dat lijkt wel een filmdrama.!" merkle liii droogweg op. „Ken oogenblikjc. inspecteur." zei Hand. die zich tot dan toe afzijdig had gehouden. Hij was. in tegenstelling met Gerritv doodkalm gebleven „Mijnheer Abhington", zei hij rustig, „tj schijnt uie een intelligent jong- mensch toe. D zult inzien, dat het voor u van nicer belang is. in dit geval op recht voor de waarheid uit tc komen, dan er omlipon te draaien. Om dc waar heid te zeggen, ik vermoed, dat. n zoo veel over deze zaak held zitten piekeren, dat u-den kluts wat kwiit bent. Ik ver onderstel. (Int u. vannacht niet heple- maal normaal waart. In dergelijke ge vallen is de bedrijver van een misdaad niet .reddeloos'verloren. Er ziin gevallen, dat mensrhrn. die in een vlaag van ver standsverbijstering een moord hehhen bedreven, na h.un genezing weer in vrij heid zün gesteld." „Zoo", zei Abhington veel nuchterder. „T" denkt dus. dat ik vannacht niijn hoofd kwijtgeraakt h"n en Garrison hel» willen neerschieten?" „Dat weten we zeker", antwoordde Iland rustig. „U moet weten, dat we uw vingerafdrukken op dat ruitje hebben gevonden. Ze zitten ook op het pistool van uw vrouw. Ook op het wapen in uw tafellade gevonden. Ze ziin ook gevon den in uw schuilplaats op de East End Avenue. U ziet dus. dat er voor u geen hoop is. vrijuit tc gaan. Ik heb heel wat dergelijke gevallen meegemaakt en kan u de verzekering geven, dat u niet beter doen kunt. dan volkomen oprecht te ziin. Dat ziet u nu misschien niet in. maar later wel." Ik dacht een oogenblik. dat Hand het gewonnen had. Abhington liet zijn kin op zijn borst zakken. Hii beet als wan hopig op ziin onderlip. liet angstwekkend zwijgen, werd op eens gestoord door een vnrschrikkelij- ken kreet uit de muurkast. We stonden verstijfd van ontzetting. De kastdeur vloog open en sloeg met een geweldigen smak tegen den wand aan. Sam kwam in letterlijken zin de kast uitgevlogen, lijkbleek en met uitpuilende oogen. Hii klemde zijn kostbare taseh onder zijn arm vast. Zijn steviro, holle lichaam kwam tegen liet middengedeelte van Gerrity's rug terecht en deed hem tegen den grond tuimelen. De tasch vloog open. stoolte tegen den muur en viel te gen den grond. Gerritv hijgde wanhopig naar adem. Snm keek verdrietig naar ziin tasch die lekte als een mandie en hief wanhopig ziin handen omhoog. De insneeteur krabbelde overeind. „Wat... moet dot... voor den drom mei?" schreeuwde hii. Snm wees met drukke angstige, gebn- ren naar de kast. „Daar ziteen h.b. heest in...!" hnkkplde hij. En werkelijk versrheen een oogenblik een dier op den drempel, maar kroop gauw in het don ker der kast terug. ..'n Muis!" brulde Gerritv woedend, ..'n Muis! Lcelijkc landlooper, heb je me om een muis omvergeloopen? Dat zal ik je betaald zetten!" Sam was een beeld van wanhoop. „Ik geloof, dat we nu lang genoeg van het gezelschap van dien man genoten hebben,".zei Hand schamper. „Laten we afscheid van hem nomen, inspecteur. U hebt niet veel-reden om hem vast te hou den. Al uw bewijs tegen hem druipt uit ziin tasch over den vloer weg. U kunt iemand toch niet veroordeclen op grond van een paar gebroken flcsschen, wel?" „Of je moest hem beschuldigen van mishandeling en cewcldadip verzot." zei ik. met moeite niiin lachen bedwingend „Ik laat hem net zoo lief in de lucht vliegen," schreeuwde de inspecteur. ..Maak dat ie wegkomt. st"k kanonsko gel! Als ik liet niet zoo druk had..." Hii kwam dreigend on Snm toe. die maakte, ''at hii uit de voeten kwam. „Nu. dit fnp«clionsr>',l afge'oooon is." zpI Hand bedaard tegen Abhington. „zult u ons wel het ware verhaal van wat u vannarlit gedaan hebt, willen doen." f* „Ik laat l\et liever aan u over. ons te nmuseeren." zei Abhington. „In maan den heb ik niet 700 gelachen!" „Stil!" bru'dc Gerritv. „Wil je nu pra ten of later?" „Later." „Best. ie hoeft nu geen brieven meer te schrijven. Je gaat de kast in. Als die ellendige muis er niet was geweest HOOFDSTUK VIII. De nevel trekt op Abhington werd naar de „Tombs" overgebracht. Inspecteur Gerritv begaf zich naar zijn bureau en zette daar het raderwerk der politie weer in werking. Hand verliet hem om zijn cliënt op tc zoe.kcn. Ik keerde naar onze kamers terug, ontheet en kroon onder de de kens. Bij mijn ontwaken zag ik de hoo- ge gestelte van Hand over 'mijn bed gebogen. „Hoeh laat.is.het?" vroeg ik geeuwend. „Middag," gromde hij. „De inspecteur zal een conferentie met me hebben. Ik dacht, dat je er wel graag bij zoudt zijn" „Gun me één minuut voor een koude douche." smeekte ik. klaar wakker uit hpd springend. Toen jk in onze zitkamer kwam. was dc vloer bedekt met een massa kranten Hand zat met zijn lange beencn op tafel. Overigens ging hij geheel schuil achter een nummer van de „Morning Herald". „Klaar?" vroeg hij. zijn krant bij de rest neergooiend. Hij was de kamer al uit. voordat ik mijn jas en hoed had kunnen grijpen. Ik haalde hem nog net op tijd in. om in do door hem aangeroepen taxi tc stap pen. „De kranten kunnen weer in troehe' water visschen.'' zei ik. „Je hebt. jezelf bij die hcerpn schrijvers eens tc meer onpopulair gemaakt!" „Behalve bij Gartlnvaite". grinnikte hij. Hand had een accoord ie met Garlh- waite den beslen verslaggever van do Herald, Diens verslagen zijn altijd hel volledigste en vlugste en dc naam Hand komt er nooit, maar die van Garrity des te meer in voor. Deze staat daar verwon derd over, evenals over de goede inlich tingen. waarover Garthwaite blijkt te bpschikken. Tim lief ons glimlachend op het bu reau van Gerritv binnen. Hij was altijd in de huurt van den inspecteur te vin den. Het was Gcrrity aan te zien. dat al les lang niet naar wensch was gegaan Met ongeduldige gebaren scharrelde hij tusschen een hoop papieren op zijn les senaar. Ik hoop dat jullie beter nieuws hebt, dan ik." bromde hij'. Begin maar met hot ergste," zei Hand terwijl heiden plaats narhen. „De vingerafdrukken van Abhington en Spitz kloppen niet," mopperde Gerri tv, alsof iemand daar schuld aan had. „In geen geval zitten die van Abhington op dal ruitje. En we kunnen ze ook niet op het pistool van zijn vrouw vinden. En wat erger is, de vingerafdrukken op dat pistool ziju talloos, maar die van den man, die dat ruitje losmaakte, zit ten er niet tusschen! „Hm! Dat is zeker erg," beaamde Hand. „Ja, dat stuurt heel wat berekeningen in de war. We zitten in donker, maar hpbben gelukkig een paar gloeiende spijkers om ons den weg te wijzen. En ik durf or op wedden, dat ze licht ge noeg geven, om ons den man te doen vinden, die dat ruitje verwijderde en het pistool afschoot. Van don anderen kant is het onaannemelijk, dat hij zoo zorgeloos zou geweest zijn. zijn vinger afdrukken overal op dat ruitje te la ten zitten en dan handschoenen aan te trekken, om niet het pistool te schieten. Heb je nog afdrukken gevonden in het huis aan de East End Avenue?" „Een massa," antwoordde Gcrrity, op zijn sloel ronddraaiend, naar het raam. „Niemand blijft lang in die ka nier. door onze beide vrienden gehuurd, wonen. In dc hcolc afgeloopen maano ziin zij er ook maar drie dagen geweest. Rlake is er achter gekomen, dat er nog vior andere bewoners in geweest zijn. Maar er is een stel vingerafdrukken gevonden, dat overeenkomt met die op het ruitje." „Dat is ten minste iets", zei Hand op ziin gewonen effen toon. al kon ik aan zijn oogen zien, dat het bericht hem meer dan welkom was. „Daarmee is een belangrijk punt vastgesteld. Wij zijn er nu zeker van, dat Spitz het ruitje ver wijderd heeft. Hij moet dus wel het sciiot gelost hebben. Abhington is het, hoe jammer ook. niet geweest. Kijk eens wat ik hier heb." Hij haalde een klein lederen etui uit zijn zak, opende het en nam er enkele merkwaardige stukjps glas uit. Hij leg de ze op. een rijtje, zeven in aantal, op den lessenaar neer. Gerritv boog zich er eventjes overheen en- keek Hand dan vragend aan. „Wat'moet dat?" vroeg hij. Mijn vriend glimlachte. „Nog meer vingerafdrukken," zei hij. .Het is een idee van me. dat ik allang eens in practijk heb willen brengen. De lui 'gelegenheid geven, je ongemerkt hun vingerafdrukken te verschaffen.- Middenop zie je een vlekje. Feitelijk is dat een inuggenvleugel op het glas ge plakt. Met een heel geheimzinnig ge zicht laat ik een dergelijk glasplaatje aan iémand zien en "vraag, of hij Iets dergelijks al eens nicer onder oogen heeft gehad. Ilij houdt het dan tusschen zijn vingertoppen vast. Eerst voor zijn rechteroog en bekijkt het aandachtig, mefli et resultaat dat hij er nog minder van weet. Hij geeft het terug, maar dan vraag ik hem, het eens met-zijn linker oog te bekijken. Op die manier pakt hij met het resultaat dat-hij er nog minder zaken weet hij nog niet, wat hij gezien heeft, maar ik heb een aardig stel vin gerafdrukken van hem gekregen." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8